Kurs sędziowski

Czy ktoś z was był na kursie?
Jakie trzeba spełnić wymagania? Kiedy się odbywają i jak się załapać?

Jak to wygląda w świetle przepisów? Wiem, że aby sekretarzować trzeba być sędzią III klasy, a co dalej? Jak zdobywa sie klasy? Można to robić w swietle jednek konkurencji?
Robiłam kurs sędziowski niedawno, ale wkkw, a Tobie zapewne chodzi o ujeżdżenie?
zdaje sie, ze teraz, zeby robic kurs, trzeba miec brazowa odznake., z wymagan to wszysko chyba. kurs konczy sie egzaminem i zaprzysiezeniem.  robi sie go z danej dyscypliny (choc mozna i z kilku- ja robilam z czterech). klase sedziowska podwyzszasz pelniac na zawodach funkcje, ktore sedzia III klasy moze pelnic. z danej dyscypliny, podwyzszasz w danej dyscyplinie.
jak takie kursy wyglądają? Długo trwają?

Orientujecie się gdzie będą odbywać się najbliższe szkolenia z ujeżdżenia lub skoków? Niestety strona PZJ milczy..
Brązowa odznaka dotyczy osób, które nie były zarejestrowane jako zawodnicy przed 1.01.2007. Ja nie mam żadnej odznaki, bo mam wcześniejszą rejestrację i po zdanym egzaminie dostałam normalnie legitymację sędziowską. Mój kurs trwał 2 dni ( mało !! ).

Jeśli chodzi o terminy to pojawiają się na bieżąco, teraz w środku sezonu nie ma wielu kursów, bo sędziowie w rozjazdach. Pewnie niebawem coś się pojawi.
Lena racja. ja tez robilam bez odznaki. jak ktos nie jest zarejestrowany to musia ja miec.
kursy organizuja rozne osrodki. mozesz sie zorientowac, bo pan gajewski w equusie pewnie od wrzesnia ruszy z nowym kursem.
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
17 sierpnia 2009 15:30
A nie słyszał nikt o kursie na III w okolicach Warszawy?
Wszystko dot zdobywania awansu itp jest w przepisach o sędziach na str PZJ.
Kursy sędziowskie najczęściej odbywają się po letnim sezonie, czyli od bardzo późnej jesieni do wczesnej wiosny. Wymagania to licencja, lub odznaka (jak pisali przedpiszcy). Kursy z reguły trwają 2-3 dni. Omawia siena nich ogólnie przepisy. Szczegółowo jedynie tzw sytuacje problemowe. Resztę wiedzy tak na prawdę zdobywa się na zawodach. Ponadto jeśli chce się byc czynnym sędzią "bez wpadek" trzeba być na bieżąco ze zmianami w przepisach - a bywa, że zmiany są co chwila (ostatnio np. wiele w WKKW).
Koszt kursu zależy od organizatora i wykładowców.
I jeszcze ważne: kursy mogą być podstawowe - dla osób, które dopiero starają sieo licencję sędziowską, oraz licencyjne - przedłużające linecje. Uprawnienia ważne sa 4 lata - później trzeba się "obkursować".

Przepisy o sędziach PZJ można znaleźć tutaj:
http://www.pzj.pl/index.php?modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewdownload&cid=2
Korzystając z okazji mam pytanie: jak wygląda procedura zgłoszenia się na zawody jako sędzia - pomocnik? Dzwoni się do organizatorów? Jak długo przed zawodami?
To zależy od regionu
U nas w zach-pom co roku są zebrania Kolegium Sędziów, na których z grubsza ustala się nie tylko podstawowe składy sędziowskie, ale i sędziów - pomocników. Aby wkręcić się jeszcze jako wolontariusz pomocnik można dzwonić do organizatorów tuż przed zawodami, lub po zapoznaniu się z kalendarzem na dany rok - zgłosić się wczesniej (szczególnie w przypadku dużych, czy międzynarodowych zawodów, na które jest popyt ;-))

Na marginesie - z autopsji - sędziów pomocników, pracujących na zasadach wolontariatu (czyli za michę) jak na lekarstwo. U nas na dresiarskich zawodach są wieczne problemy z sekretarzami :-( niby wszyscy chcą, ale jak przychdzi co do czego - to nie ma komu usiąść przy czworoboku :-/
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
22 sierpnia 2009 22:15
Czy ktoś z mazowieckiego byłby chętny na kurs? Próbuję zmotywować władze, żeby takowy zorganizowały 😉
Ja,ale wszystko zależy od terminu🙂
Lena, katija, jesteście pewne że nie trzeba mieć odznaki jeśli było się zarejestrowanym w OZJcie?
Mam coś takiego jak Karta Rejestracyjna Zawodnika i Legitymacja Członkowska z datą 19 maj 2000 r. Tylko, że składki opłacone tylko przez dwa lata (2000 i 2001), a starty to tylko LL i L przez te dwa sezony. Czy taki stan daje mi możliwość robienia kursu sędziowskiego bez brązowej odznaki?
Bo ochotę na kurs mam od jakiś 2-3 lat i nie robię, bo nie mam odznaki, a odznaki nie robię nie mam na czym i obawiam się kaszany przy zdawaniu przy 12-latkach.
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
24 sierpnia 2009 15:17
Czy ktoś z mazowieckiego byłby chętny na kurs? Próbuję zmotywować władze, żeby takowy zorganizowały 😉


Ja tez  🙂
Ascaia mi sie wydaje, ze wlasnie tak jest. i tak samo jest z kursem instruktorskim zdaje sie...
Czy ktoś z mazowieckiego byłby chętny na kurs? Próbuję zmotywować władze, żeby takowy zorganizowały 😉


Ja też byłabym chętna 🙂
Czy ktoś z mazowieckiego byłby chętny na kurs? Próbuję zmotywować władze, żeby takowy zorganizowały 😉


Ja jestem.  🙂
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
24 sierpnia 2009 23:00
Pamiętam o Tobie Doti, pamiętam 🙂 Będę drążyć temat bo zarzucono mi że nie ma chętnych na takie kursy, a od soboty już w sumie z 10 potencjalnie chętnych osób zebrałam.
Ja też byłabym chętna... Koniczko, daj proszę znać jeśli uda Ci się coś wywalczyć.
pozdrawiam
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2009 08:51
Jak tylko coś będe wiedziała ro na pewno tu napiszę 🙂
Lena, katija, jesteście pewne że nie trzeba mieć odznaki jeśli było się zarejestrowanym w OZJcie?
Mam coś takiego jak Karta Rejestracyjna Zawodnika i Legitymacja Członkowska z datą 19 maj 2000 r. Tylko, że składki opłacone tylko przez dwa lata (2000 i 2001), a starty to tylko LL i L przez te dwa sezony. Czy taki stan daje mi możliwość robienia kursu sędziowskiego bez brązowej odznaki?
Bo ochotę na kurs mam od jakiś 2-3 lat i nie robię, bo nie mam odznaki, a odznaki nie robię nie mam na czym i obawiam się kaszany przy zdawaniu przy 12-latkach.


Ascaia ja nie mam odznaki ( mam rejestrację sprzed 2007 ) i nie miałam żadnego problemu, nikt mnie o nic nie pytał. Kilka osób też potwierdzało, że u nich ta zasada działała, więc u Ciebie powinno być podobnie. Wprawdzie my POMZJ, ale u nas jak już to większy bałagan niż gdzie indziej.
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
25 sierpnia 2009 19:13
a wlasnie jakie wygomi trzeba spelnic zeby przystapic do takeigo kursu?
Koniczka   Latam, gadam, pełny serwis! :D
25 sierpnia 2009 19:14
Z tego co wiem to brązowa odznaka lub licencja na starty.
Koniczka dzialaj dzialaj to pewnie i ja przyjade 😉
Z tego co wiem to brązowa odznaka lub licencja na starty.

nie tyle licencja co udokumentowane starty, moze LL byc nawet.
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
25 sierpnia 2009 19:43
a to zacnie  😀 🤣
Szyszka sprawdz to jeszcze, ale jestem prawie pewna.
[quote author=Koniczka link=topic=8583.msg322759#msg322759 date=1251224098]
Z tego co wiem to brązowa odznaka lub licencja na starty.

nie tyle licencja co udokumentowane starty, moze LL byc nawet.
[/quote]

Tu bym się kłóciła. W przepisach o odznakach było sformułowanie " zarejestrowany jako zawodnik przed ... ", czyli jeśli ktoś startował na lewo ( jak wielu w moim rejonie ) musiał robić odznakę, a jak ktoś był zarejestrowany i nie startował - nie musiał. Jeśli nie mam racji niech mnie ktoś poprawi, ale potwierdzałam tą wiadomość kiedyś w moim OZJ.
Szyszka   szczesliwa studentka HOPALu:)
26 sierpnia 2009 08:19
mam jedno i drugie 🙂
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się