Koń nie chce jeść

Gdzies czytalam, ze w ogole nie powinno sie dodawac zwlaszcza jablek do owsa, bo to zaburza trawienie.
Ustal czy koń jest zdrowy czy nie. Zdecyduj. Spytaj weta. Jeśli podejrzewacie, że zdrowy nie jest = dostaje leki to nie pchaj w niego żarcia , odstaw od pracy i pozwól mu zdrowieć. Diagnozy brak a ty go karmisz? Spacerki i dieta aż ustalicie co jest i wyleczycie.
mój koń odkąd jest w nowej stajni niedojada owsa. zostawia jakieś 20-40%. wyjada za to całą paszę, siano przeżera w ilościach ogromnych ogólnie je wszystko poza treściwymi. Zwłaszcza śniadanie zostawia. Kolacja znika przez noc. Pomogło podawanie jedzenia w formie zupy z dużą ilością wody, przez tydzień wyjadała a od dwóch dni zostawia po dwie trzy garści. Wet był robił zęby, kon jest regularnie odrobaczany i wygląda bardzo dobrze. ma energię i nie chudnie. Dodam jeszcze, że dawka paszy nie jest za duża, bo wcześniej  była dokładnie taka sama a nawet większa i koń wyjadał wszystko, z tym, że miał mniej siana do dyspozycji. wet stwierdził, że koń nie wyjada treściwej bo zapycha się sianem w  opór i dopóki koń wygląda i czuje się dobrze a kupy są normalne to się nie przejmować. nie zawsze niedojadanie jest objawem choroby, czasem bierze się ze zmiany żywieniowej jak np ilość siana.
Wczoraj przyjechała do mnie nowa kobyłka . Rzecz w tym że jest bardzo chuda a podobno miała podawane 8kg owsa niegniecionego w starej stajni. U nas owies trochę skubnie , trochę sianka ale generalnie za dużo nie je. Chętnie je jabłka i marchewki. Czy to jest spowodowane stresem związanym z zmianą miejsca? I czy koń który chodzi w sporcie ok.6 lat może nie mieć mięśni grzbietu  🤔? Chodziła skoki L-P.
podobno miała podawane 8kg owsa niegniecionego w starej stajni.

to co piszesz brzmi bardzo mało prawdopodobnie, kogoś chyba wyobraźnia poniosła,
nie wiem czy taką ilość dostają konie chodzące rajdy długodystansowe nawet, a już na pewno przy ciężkim treningu owies wypadało by zbilansować jakąś paszą  🤔wirek:
może 8 litrów lub miarek  👀
Ta , 8 kg czyli wiadro owsa w skrócie, dostają konie u podrzednych handlarzy którzy sądzą ze tak konia na mięso upasą.
wiadro wsa dostawaly tez konie w jednej bardzo amatorskiej stajni tylko włascicel zapomnial ze kon prócz owsa potzrebuje jeszce włokna tj, siano  i słoma, a tego to one prawie nie jadly, byly chude, sama skora i kości, wziął je handlarz i nawet na rzeź nie mógł wywiesc bo by mu nie przyjeli.

Skoki L-P to jak dla mnie nie jest sport. Moje rekreanty tez taki "sport chodzą" i nawet moge je zabrac na towarzyskie ...

inna sprawa ile kobyla ma lat, bo moze te 8 kg owsa przelatuje przez nią bez gryzienia....
[quote="Karino1998"]I czy koń który chodzi w sporcie ok.6 lat może nie mieć mięśni grzbietu  ke? Chodziła skoki L-P.
[/quote]
Jak najbardziej może. 😉 Do L-P nie potrzeba cudownych mięśni i, nie czarujmy się, klasa L to zawsze jest najwięcej koni i zawody o złote majtki, gdzie każdy borok bezmięśniowy przekica te przeszkody czy przejedzie czworobok (no, tu zależy które L).
Rzecz w tym że jest bardzo chuda a podobno miała podawane 8kg owsa niegniecionego w starej stajni.
Ale owies nie tuczy. Tzn, jasne, coś tam tuczy, ale raczej niespecjalnie... Mogło być tak, że kobyła faktycznie żarła tyle owsa i potem świrowała i zamiast przytyć - spalała się. I tak dobrze, że jakichś rewolucji chorobowych nie dostała.
Na przytycie konia lepiej działają inne rzeczy.
Kiedyś miałem taką sytuacje, że z 5 koni jeden przestał jeść owies. Też się zacząłem niepokoić i nawet do weta dzwoniłem. A co się okazało?

Otóż przeniósł się do mnie nowy koń i właścicielka przywiozła ze sobą worek owsa, który zacząłem skarmiać.
Jak temu "niejadkowi" dałem swojego owsa z zapasów, wmył go aż się uszy trzęsły.
A, jak się dobrze przyjrzałem, okazało się, że ten worek było leciutko czuć myszami i dlatego ten jeden koń nie chciał go jeść. 😉
Chodziła głównie L-P kilka razy N ... Ale dzisiaj już jest lepiej 😀
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
26 marca 2012 20:28
Mój ma 7 i ma zanik JEDNEGO mięśnia grzbietu 😀 Więc można ! 🙂 W sumie to nie zanik tylko on po prostu nie rozbudowywał się jak należy, a chodzi P, N

Dzisiaj lonża na pessoa

konik wpierdziela jak maszyna !!!!!!! 😅  😅  😅  😅
Karino1998, A w jakiej dyscyplinie chodziła?
Skoki , ma 13 lat ... Ale wet dzisiaj stwierdziła że ma infekcje podniebienia górnego i trzeba solą nacierać. Będzie dobrze 😀
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 19:54

Dzisiaj był u mojego konia dla konsultacji jeszcze inny wet i powiedział, że te objawy wyglądają na brak flory bakteryjnej w żołądku, co skutkuje tym że ona je tylko marchewkę i jabłko nie dlatego że jest wybredna tylko dlatego że one mają w sobie cukier który jest niezbędny do rozmnożenia się bakterii 🙂

Zalecił dwutygodniową kuracje : 1 buteleczka actimela na0,5 litra mleka + szklanka cukru, pozostawić na noc, aby bakterie się rozmnożyły i następnego dnia polać jedzenie. Mówił, że to może być od grzybów, bo one niszczą florę bakteryjną.  No to jedziemy ! drużyno actimela !  🏇
A nie lepiej jakis probiotyk zamiast aktimela?
Przecież one właśnie po to są, żeby uzupełniać florę bakteryjną i są dostosowane do koni a nie dla ludzi. I tańsze. Ja używam bio-gen, EMy tez sa dobre.
nicka`,  lekarz kazał dawac CUKIER? I ACTIMELA?

a o EM-15 w formie probiotyków dla koni nie słyszał? chryste panie i ten cukier jeszcze...
jakby koniowi brakowało flory bakteryjnej to by żarł kupy i piach z tego co pamiętam 🙁 a ten cukier to jakas porażka ogromna... my sie tu głowimy jak na maksa ograniczyc cukier (podowujacy rozwarstwienie listewek w kopycie-ochwat) a weci zapisują kurację z actimelu i cukru...

i FLORA BAKTERYJNA to chyba jednak w wiekszej ilosci jest w jelicie slepym? a w żolądku głównie enzymy(choc z tego co pamietam bakterie tez tam były, ale jednak głównie w jelicie).

ale oczywiscie wet ma rację, ja żadnych studiów nie mam, on mądrzejszy. ale na taką kurację bym się nijak nie zgodziła. oby konikowi pomogło!
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 20:04
ej ej ej ale on nie kazał litra mleka z tym cukrem dać do jedzenia tylko skropić, tym wywarem  dwu dniową dawkę jedzenia, czyli do posiłku po trochę.

Serio to zły pomysł ??? Już nic nie rozumiem.......................  🙇  😵

edit:

i weź mi tak napisz  z polskiego na polski co i jak...  :kwiatek:
Actimel to też zawiera probiotyk, ale i tak dziwi mnie to, że nie polecił jakiegoś preparatu dla zwierząt (chociaż, właściwie antybiotyków używa się praktycznie tych samych, tylko pod innymi nazwami).

A bakterie probiotyczne muszą też mieć pożywkę, najczęściej w postaci węglowodanów i aminokwasów.

edit: za dużo literek  🙄
[quote author=nicka` link=topic=87619.msg1353331#msg1353331 date=1332960878]

(...) objawy wyglądają na brak flory bakteryjnej w żołądku (...)
[/quote]
Coś chyba pokręciłaś.
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 20:10
Actimel to też zawiera probiotyk, ale i tak dziwi mnie to, że nie polecił jakiegoś preparatu dla zwierząt (chociaż, właściwie antybiotyków używa się praktycznie tych samych, tylko pod innymi nazwami).

A bakterie probiotyczne muszą też mieć pożywkę, najczęściej w postaci węglowaodanów i aminowkwasów.


No i on też mi tak powiedział, że muszą mieć pożywkę więc pozostawić na noc w ciepłym aby żywiły się cukrem.... 🍴
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 20:11
Tania wet powiedział ze skoro to nie kał, nie zęby, w krwi tez nic nie wykryto, koń jest żwawy, rześki i tylko nie chce paszy treściwej, najchętniej właśnie jabłka i marchew, to znaczy że bakterie w żołądku potrzebują pożywki aby się rozmnożyć.  🍴


I proszę, nie atakujcie mnie bo właśnie po to do Was piszę aby poznać Waszą opinie w tej sprawie...
Ale czemu nie możesz zastosować preparatu przeznaczonego dla koni a zawierającego żywe bakterie (bio-gen) lub bakterie i drożdże (EMy) zamiast praparatu dla ludzi?
I nic nie trzeba będzie hodować i dawać żadnego cukru nic nie będzie trzeba. One są gotowe (te praparaty) trzeba tylko dać tyle ile jest napisane i już!
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 20:14
Ja nie powiedziałam, że nie chce!
Ja tylko powiedziałam co zalecił wet.

takie jak to ?

http://www.mikroorganizmy-sklep.pl/probiotyk-em15br-butelka-litr-p-23.html
http://emgreen.pl/strona-glowna,66.html
Tu masz też kontakt do Emów.

nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 20:19
dziękuje  :kwiatek:
Właśnie po to powinno być to forum aby człowiek nie robił głupstw i mógł dowiedzieć się od osób z większym doświadczeniem co robić !
Dzięki !  :grupa:

zamówiłam http://emgreen.pl/10,em-naturalnie-aktywny-poj.-20-l.html mam nadzieje że dojdzie szybciutko 🙂😉)  🏇
eeee
ten link który wrzuciłaś to jakiś nawóz!
Porawiający żyzność gleby 🤣
Chyba ci nie poszło...
nicka`,  wejdz do wątku o priobiotykach

ja podaję ten:
http://animalia.pl/produkt,21438,Probiotics_Pro-Biotyk_Em-15.html
nicka`   nie masz żadnej szansy ale ją wykorzystaj
28 marca 2012 21:37
Magda hahaha faktycznie 😀 pomieszałam
ten który zamówiłam linki http://emgreen.pl/11,em-probiotyk-poj.-10-l.html
no to jak już jesteśmy przy florze bakt. Mam pytanie, co moze byc przyczyną zjadania kup nie koniecznie swoich przez konie dorosłe i dobrze odrzywione.
Zauważyłąm ze na wiosne często sie to zdarza, nie jakos nagminnie ale da sie zaobserwowac na padoku.
Konie dobrze odżywione, nie które aż za dobrze...witaminki dostają... najbardziej zastanawia mnie kon 3 letni który jest żywiony granulatem, i zdaża sie jej robic rzadszą kupę....konie odroaczone w lutym, odrobaczane 4 razy w roku.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się