DIY, czyli sprzęt wykonywany samodzielnie

Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
17 listopada 2008 16:49
Jak w Temacie 😉

w celu unikniecia po raz tysieczny tych samych pytan wklejam tu na prosbe uzytkownikow  instrukcje, ktore pojawily sie w watku.

Bierzesz gąbkę tapicerską grubości 1 - 2 cm, zależy od tego, jaki gruby chcesz ten czaprak. Z tej gąbki wykrajasz połówkę czapraka, przymierzając do siodła, aby uzyskać odpowiedni rozmiar. Połówkę odrysowujesz na reszcie gąbki i masz dwa identyczne wykroje.
Kupujesz z metra solidny drelich. Flanela wygląda ślicznie i jest mięciutka, ale niestety dość szybko się przeciera.
Bierzesz po kolei każdy gąbkowy wykrój i fastrygujesz drelich tak, aby dość ciasno przylegał do gąbki po obu stronach. Lepiej weź dwa osobne kawałki materiału na obie strony i zostaw sobie trochę "zapasu " do odcięcia na wypadek, gdyby materiał się przesunął w trakcie szycia.
Teraz najgorsze, czyli pikowanie. Najwygodniej robi się to maszynowo przy użyciu specjalnej nakładki na igłę, którą prowadzi się wzdłuż poprzedniego szwu, aby równo pikować. Cieńszy czaprak możesz pikować w mniejszą kratkę, grubszy w większą albo zrezygnować z kratki i przeszyć tylko pojedynczymi szwami, tak jak czapraki tattini w szkocką kratkę.
Gdy masz już to zrobione, łączysz obie połówki. Zszywasz je złożone jedna do drugiej, jakbyś składała gotowy czaprak.
Teraz czas na taśmy. Możesz kupić gotowe taśmy do obszywania, albo użyć do tego pasków drelichu, tylko wtedy musisz podłożyć krawędzie pod spód. Obszywasz taśmą najpierw szew łączący obie połówki, po obu stronach ( wierzch i spód ), starając się, by grzbiet zbytnio nie wystawał (w ostateczności górny szew można spłaszczyć paroma uderzeniami młotka ). Następnie obcinasz wystające resztki materiału i obszywasz czaprak taśmą po obwodzie.
Jeszcze raz przymierzasz czaprak do siodła i zaznaczasz miejsca na uchwyty do siodła i na popręg. Uchwyty najlepiej zrobić z grubej taśmy, takiej jak na uchwyty toreb i plecaków. Jeśli masz elastyczne nici, wszyj nimi te uchwyty. Opal nitki i czaprak gotowy.


INSTRUKCJA na przykładzie padu VS, pikowanego w pasy;

1. Blankiet gąbki pociąć na 6 kawałów, położyć spodni materiał, gąbkę i alkantarę (materiały powinny mieć kilka cm zapasu  w stosunku do gąbki) i spiąć szpilkami, naciągając i wygladzając materiał. Narysować mdłem krawieckim pasy OD LINIJKI w tym wypadku co 15cm.

2. Przepikować jadąc równo po liniach, ważne aby pilnować ciągle materiału, żeby się nie przesuwał wink Analogicznie zrobić drugą połowę.

3. spiąć połowy razem szpilkami, trzeba odnieść się do dolnego rogu padu, w sensie tam złożyć równo, resztę można potem przyciąć wink rysujemy górną linię padu, oraz przód

4.Przeszywamy górną linię padu wink niektórym maszyną trzeba pomóc, bo nie ciągną takiej ilości materiału, więc trzeba ciągnąć samemu, nie ma lekko wink

5. Wycinamy górną linię ok 0,5cm nad linią szycia, oraz przednią na lini. obcinamu też nierówności, i materiał który wystaje na pozostałych brzegach;

6.tniemy alkantarę wzdłuż na 3 pasy szerokości ok 5-7cm

7. Wszywanie lamówki: zaczynamy od dziubka padu, przykładamy materiał prawą stroną do lewej strony padu (foto wink ) i szyjemy aż do narożnika, tam przeszywamy kilka razy przód-tył, aby szycie było mocne;

8.odwracamy pad i od drugiego końca wszywamy lamówkę z prawej strony zawijając ją pod spód na porządaną szerokość

9.szyjemy następną lamówkę zaczynając od brzegu gdzie skonczyliśmy poprzednią ale ym razem początek zawijamy do wewnątrz, a dalej postępujemy analogicznie jak w pierwszej; po przejściu na prawą stronę na końcu wyjdzie ładne zasłonięte zakończenie wink potem robimy 3 lamówkę wink na koniec pożna obszyć całośc od prawej strony jeszcze raz, jest to dodatkowe wzmocnienie.

10. Wszywanie pasa u góry: potrzebny pas alkantary nieco dłuższy niż długośc góry, wszywamy go jak na foto, z jednej a potem  z drugiej strony

11.następnie zawijamy pas pod spód i od prawej strony przeszywamy zygzakiem do przodu i do tyłu dość gęsto, zarówno z przodu jak i z tyłu padu

GOTOWE! macie pierwszy pad DIY  😉


Rzeczy potrzebne:
- np. polar/alacantara + siateczka pod skód(niekiedy polar) (miejsce gdzie styka się z koniem)
- gąbka 1,5cm/2cm (wypełnienie)
- czaprak (np. pełny lub wycięty) zależy jaki potrzebujesz inaczej wzór

1.Z materiału(każdego! Polar, krateczka, gąbka) którego chcemy uszyć czaprak odrysowujesz kształt czapraka tylko musisz pamiętać o tym czy chcesz go bardzo pikować czy też nie. Jeśli chcesz bardzo to musisz więcej o jakieś 8-5cm więcej z każdego boku wyciać, a jeśli mniejsze pikowania to, dokładasz 2cm-4cm.

2.Potem chcesz mieć z lamówką to:
a) przykładasz tak jak byś miała już gotowy czaprak( 1/2 czapraka)
b) i część "czapraka"(który nie jest jeszcze zrobiony) przykładasz tzn.
-materiał gąbka materiał
i zszywasz wszystko razem w koło
potem drugą część czapraka tak samo zszywasz
następnie rysujesz sobie np. kwadraty jeśli chcesz mieć taki wzór i pikujesz (szyjesz po tych kwadratach1/2czapraka)

3.Jak skończysz z dwoma częściami to obszywasz lamówką jak chcesz albo dwie warstwy lamówki na raz albo najpierw jedno tak aby szwu nie było widać a potem z drugiej strony. (i tak szew będzie widać, ale jeden<--więcej pracy, ale przy podwójnym zszywaniu czapraka lamówką trzeba pamiętać by mocno naciągnąć lamówkę by ta nie wysunęła Ci się spod maszyny i abyś nie szyła czapraka i jednej warstwy czapraka)

4.Potem sobie łączysz tzn. jak przyłożysz dwie części czapraka to wewnętrzne części materiału! zszywasz a zewnętrzne pozostawiasz.

5.Jak skończysz to ucinasz to na górę chyba że chcesz aby cały wierzch czapraka był z dwóch stron lamówką. Jeśli tylko z górnej strony ma być lamówka do zszywasz oba kawałki czapraka!

6. Na końcu możesz przyszyć sobie przystuły

Treser plecie nam kantarki i wiąże uwiązy.
A ja wypinacze trójkątne zrobiłam sama ostatnio i jestem bardzo z nich zadowolona

-okwiat
a ja dziergam haletrki, hi hi
derki i owijki
Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
18 listopada 2008 11:57
Zdjęcia, Zdjęcia Ludzie.! ;P
Ja uszyłam czaprak, owijki i pseudo podładkę pod siodło.
Wszystko z polaru
Fotki nie mogę wkleić bo mam konto na forum krócej niż 24 godziny i mi forum nie pozwala
No, teraz już mogę wkleić 😉

super...🙂, w ogóle nie widać że ręcznie robione
Chess jak rowno wypikownae 🙂
Chess, a na zamówienie też coś robisz? Rewelacja!🙂
Dzięki, dzięki

W sumie to nie myślałam o tym żeby robić coś na zamówienie
Ten niebieski poszedł na allegro i niestety nie wiem jak z funkcjonalnością
Jak na razie mam w planach zrobienie dwóch kolejnych czapraków (limonkowy dla koleżanki i granatowy)
Tylko muszę odpowiednie "wypełnienie" kupić
Bo nie chcę zwykłej materacowej gąbki w środek wkładać
Jak zrobię to chętnie dam komuś z volty do "przetestowania"
Chciałabym wiedzieć jak moje "wyroby" sprawują się w praktyce
Wiem już co w tym poprzednim zrobiłąm źle i mam zamiar to poprawić tym razem.
Tylko niestety nie wiem kiedy się za to zabiorę ...
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 listopada 2008 08:22
a ja mam pytanie co do wiązania kantarków z linki. proszę o instrukcje. Chciałabym zrobić ale namęczyłam sie z tym i nic a podobno jest to bardzo proste.
Kiedyś znalazłam w necie - blog ogólnie jest straszny ale
Może pomoże
Instrukcje jak zrobić samemu różne rzeczy
Szczerze mówiąc to kiepskie instrukcje, ale kantar sznurkowy też jest
http://creazy-horses.blog.onet.pl/2,ID320203487,index.html


Heeeeh ._.
A ja kupiłam dzisiaj coś w rodzaju sztucznego miśka
Cud, miód - idealny na pady
Tyle żę jak się dowiedziałam ... maszyna do szycia tego nie złapie - za gruby jest ...
gracja03 ja kantary robiłam ze strony, którą podała Chess i mi wychodzily 🙂 jak czegoś nie rozumiesz to pisz na PW ;d
gracja03   "Kto dosiadł konia ten dosiadł wiatr"
21 listopada 2008 21:46
spoko, dzieki bedę kombinować
Chciałbym przedstawić zrobioną ręcznie przez voltową Ivett podkładkę:
http://i258.photobucket.com/albums/hh253/zoria1/iskra8.jpg?t=1227301253
http://i258.photobucket.com/albums/hh253/zoria1/czaprak.jpg?t=1227301282
niezbyt ją tu widać, ale jest robiona na wzór mattesa, z tego co wiem Miloska też ma taką, może więcej powie 🙂

dziewczyny, zazdroszczę wam wszystkim talentu! gratuluję 😀
Ivett robila jeszcze takie cudenka jak te:






i podkladki

i taka mam i bardzo polecam rewelacja 😉
margaritka   Cantair HBC, a Nerwina na emeryturze;)
21 listopada 2008 22:14
to wlasnorecznie?!
lol ile za podkłądke ? XD
CeraŁ   dużo dużo zmian..
21 listopada 2008 22:18
moja pierwsza derka ;O
i krzywonogi koń xd.


tu troche dziwnie wyszla bo i koń krzywo stanąl a i jest troszeczke zaduza co musze skorygować 😉
no i opo 3 to moja pierwsza zrobiona RZECZ xd
Zuziasta   Zakupoholik na odwyku...
21 listopada 2008 22:52
Brawo.!!! ;D
Ja właśnie wróciłam do domku z błękiynym kocykiem w snoopiego ;D
Oj będzie derka treningowa... [tylko kiedy...?]
Śliczneee Kcj 🙂😉
Boska ta derka 🙂
Macie może jakiś kontakt z Ivett?? Bo przez tą awarię volty nie mogę się z nią skontaktować!!
a ja rzaam pojawienia sie ogłowia Brevy wykonanego przez ojca jej lubego 😉. Uwielbiam Banderasa w nim 🙂



ludziki złote, patrzcie jak wyglądają wasze posty zanim wyślecie i zwracajcie uwagę na rozmiary zdjęć. escada, jak zmniejszysz fotę, możesz ją wrzucić za pomocą edycji. / a.


Zmieniłam na linki.D.26.11.2008r.
escada- a ty na zamówienia robisz czaprakii ?? xd
Escada, cudne są !
W życiu bym nie powiedziała że to ręcznie robione.
havajka robiłam, teraz nie mam czasu, może kiedyś zaczne znowu
kcj90 sliczna dereczka 😉

escada wow pieke czapraczki robisz na zamowienie?

Podkladke mozna zamowic u ivett ale kontaktu niestety doi niej nie mam 🙁
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się