Języki obce, nauka języków

zenmając 12 lat, po siedmiu latach nauki angielskiego też nie potrafiłam się dogadać. Jak zostało wyżej powiedziane - w szkole uczą mało przydatnego języka. Zajęcia z anglojęzycznym trenerem mogą być świetną okazją by to zmienić - w sytuacji gdy jest się niejako zmuszonym do używania języka, nagle człowiek zaczyna sobie wszystko przypominać i dochodzić do wprawy, nawet jeśli na początku jest ciężko.

Z innej beczki - jest to ktoś kto sam nauczyłsię francuskiego i czy jest to w ogóle możliwe?
Wtrące swoje trzy grosze z tzw. drugiej strony barykady. Jestem nauczycielem i lektorem j. angielskiego i o ile w prywatnych szkołach językowych, na kursach unijnych itd. mogę prowadzić zajęcia TYLKO i wyłącznie w języku angielskim poświęcając czas na mówienie (praca w małych grupach, przy zajęciach trwających nie 45min, tylko 1,5h) i inne umiejętności dostosowując proporcje - w zależności od zapotrzebowania grupy, to w szkole państwowej jest to niemożliwe:.
1) nowa podstawa programowa - horror nad horrory. Wg. niej uczniowie nie powinni być testowani z pisania przez 3 LATA. Czyli radośnie przez zerówkę, pierwszą i drugą klasę mam się bawić, zakreślać, pisać po śladzie i łączyć.

2) testy zewnętrzne - od 2015 sprawdzian szóstoklasisty i egz. gimnazjalny nie sprawdzają umiejętności MÓWIENIA w związku z tym umiejętność ta traktowana jest po "macoszemu". Uprzedzając pomysły, że nauczyciel powinien w takim układzie sam kłaść na to nacisk, powiem, że nauczyciel rozliczany jest ze swojej pracy przed dyrekcją, ewaluacją kuratoryjną, przed rodzicami z WYNIKÓW egzaminów zewnętrznych, a nie własnych "fanaberii"

3) nasze kochane kuratorium oświaty wprowadziło tzw. ocenianie kształtujące, polegające na przedstawieniu w jęz. polskim celów lekcji, poprawy błędów uczniów w języku polskim, podsumowanie lekcji w języku polskim i zadanie pracy domowej w języku polskim. Ile powiedzcie zostaje podczas 45 min na jęz. angielski??? Oczywiście tylko na wypadek hospitacji stosuję jęz. polski, ale nowy nauczyciel, czyta podstawę programową, zalecenia min. edukacji i co? Wychodzi język polski na lekcji i nauczanie pisania dopiero w klasie III sp.

4) co do nauki języka w szkole... kluczową rolę odgrywa dobry nauczyciel, który zachęci do poszukiwania, zgłębiania wiedzy, czytania ekstensywnego, ale przy małuchach jak rodzic nie włączy się w proces edukacyjny dziecka i nie nauczy systematyczności to najlepszy belfer nic nie zdziała. Często dzieci przychodzą do szkoły z wyniesioną z domu opinią i niechęcią do nauki języka i wówczas bez wsparcia rodziców niewiele da się zdziałać.

5) kwestia liczby uczniów... jeśli w klasie jest np. 27 osób to jak przeprowadzić co lekcję mówienie, żeby był w miarę porzadek w klasie (klasy obok mają lekcje), uczniowie mieli możliwość konwersacji zmiany partnera itp. a na tej samej lekcji trzeba jeszcze sprawdzić pracę domową, zrealizować materiał z podstawy programowej, zadać kolejną pracę domową itp.

6) podsumowując: ucząc swoje dziecko języka obcego po pierwsze kładłabym nacisk na osłuchanie się z językiem już od najmłodszych lat (0-5), szczególny nacisk położyłabym na intonację przed okresem dojrzewania bo do tego wieku możemy mieć akcent zbliżony lub identyczny z uczonym, próbowałabym zainteresować dzieciaka o wszystkim, co może rozwinąć jego zainteresowania w j. obcym (gry, filmy, komiksy, planszówki, bajki, audio booki...)

czekam na lincz 😉
DeJotka, zobaczymy jak to będzie, ale trening, podczas którego nie rozumiesz trenera, według mnie, mija się z celem. A z drugiej strony masz rację, taka sytuacja może chłopcom dokładnie pokazać, że jak się nie nauczą języka, to z kariery sportowej może być jedna wielka kupa. I cieszy mnie, że mojego syna prowadzę inaczej 🙂

nada, szkoła to w sumie temat rzeka. Ja współczuję nauczycielom, i w ogóle uważam, że największa zaraza w szkole to rodzice.
A ja ucze się francuskiego i angielskiego a chciałabym włoskiego. 😀
A ja tam sie nauczylam w szkole w stopniu b.dobrym niemieckiego i angielskiego, a potem tylko dopiescilam oba do bieglosci.Tylko, ze mi sie naprawde chcialo i nie olewalam zajec.

wendetta Oj wierz mi, ze na Uni dostaniesz dobry wycisk! I niechaj Ci bedzie na zdrowie! P.S. wiesz, ze przed wielu, wielu laty moja ciocia wyjechala jako au pair do Wiednia i tez chodzila na Uni na kurs jezyka niemieckiego uprzednio bujajac sie po miescie i uczac, jak popadnie.. 😉
Pandaruska, na Uni jest super! 😀 Jestem po 3 lekcjach (nawet przed chwilą byłam) i jestem zachwycona! Fakt, że poziom jest wysoki: jestem na A1 czyli poziom od 0, a od pierwszej minuty Pan Lektor mówi do nas TYLKO I WYŁĄCZNIE po niemiecku. Zastrzegł, że angielski jest zabroniony 😉 nawet w czasie przerw i wyjść na piwo i zasadę może nagiąć tylko w przypadku pilnych spraw administracyjnych 😉 Bardzo podoba mi się system: od początku minimum gramatyki, a jak najwięcej słuchania i mówienia. Tak jak się uczą dzieci. Ale ponoć na Uni system zależy od nauczyciela. Osobiście uważam, że nasz lektor jest prześwietny: wygląda jak emerytowany skoczek narciarski, jest mega pozytywny i zabawny, mimo, że bardzo austriacki 😉 I tak przepięknie mówi po niemiecku! Siedzę przez te 2,5 godz jak zahipnotyzowana i mogłabym go słuchać i słuchać... I o dziwo! Większość doskonale rozumiem, mimo, że mówi dużo i na różne tematy: spoleczne, polityczne, geograficzne itd. Na razie jestem bardzo na tak.
ps. A ciocia nadal w Wiedniu? 😉
Mój syn miał okazję poznać angielski w praktyce 😁 Wczoraj odrabiał angielski z moim narzeczonym, dzisiaj rano mi zakomunikował ze śmiechem, że dziewczynka z filmu o rybce Nemo jest 'ugliest girl ever' 😵 Spytałam skąd zna takie zdanie, to śmiejąc się w głos mówił, że od M. 🤣
wendetta co ty, to bylo z 20 lat temu 😉 Chyba 4 lata mieszkala w Wiedniu, kiedy instytucja au pair prawie nie byla znana. Mimo wszystko do tej pory ma kontakt ze swoja host family!
Sluchajcie, taka wene dzisiaj z rana poczulam, a powiem szczerze, ze 'noga' jestem w tematach egzaminow jezykowych, wiec prosze Was o rade/ pomoc. Jaki egzamin warto zdac/ certyfikac miec z jezyka angielskiego? W zyciu posluguje sie plynnie angielskim, ale nie mam tejze znajomosci w zaden sposob udokumentowanej (sama siebie oceniam na C2- skromnie, wiem :hihi🙂. Chodzi mi o dokument, ktory bedzie uznawany glownie przez pracodawcow (uczelnie mnie juz nie interesuja). Po szybkim sprawdzeniu w sieci- brac pod uwage TOEFL, BEC, TOEIC? Zielona jestem zupelnie w tych kwestiach 👀

Analogicznie, ktos orientuje sie z egzaminach z jezyka wloskiego? Tutaj jestem mniej wiecej na poziomie B2.
Ma ktoś certyfikat TELC? Opłaca się robić? Czy przyda się taki wpis w CV, czy raczej nie jest przydatny do ewentualnej pracy?
busch   Mad god's blessing.
08 marca 2014 21:20
Chciałabym zrobić certyfikat z angielskiego, wymyśliłam sobie CAE, wydaje mi się, że jest dość znany i powszechnie honorowany. Niestety obecnie mój angielski to takie zardzewiałe B2. Chciałabym iść na jakiś kurs przygotowujący, ale kompletnie nie wiem, jak wybrać dobrą szkołę - a najlepiej, jakby jeszcze relacja jakości do ceny była odpowiednia :P. Najchętniej coś w Warszawie, im bliżej Śródmieścia, tym lepiej. Da się jakoś zweryfikować jakość szkoły?
wendetta, Sisisa - zależy co chcecie robić w przyszłości i jakiej pracy szukać... prawda jest taka, że nie zależnie jakie certifikaty będziecie miec wpisane w CV i tak Was przepytają na rozmowie kwalifikacyjnej... i juz setki razy miałam przypadki, że ludzie naprawdę nie potrafią nic powiedzieć poprawnie w obcym języku a powpisywane mają chyba wszystkie możliwe papiery... i nie mówię o słownictwie branżowym (na takie cuda już dawno nie liczę), ale ludzie nie potrafią opowiedzieć o swoim zyciu, hobby, wykształceniu planach na przyszłość etc - a w CV mają wpisani że są "bilingual" i mnóstwo papierów zrobionych przykłądowo... jeśli osoba swobodnie rozmawia ze mną w obcym języku, nawet nie mając certyfikatów to ją zatrudnię, natomiast żaden papier nie uratuje delikwenta która 2-3 zdań nie potrafi powiedzieć płynnie bez dukania...

PS. co do włoskiego, może CELI..?
busch, a ile chcesz przeznaczyć na kurs w skali miesiąca lub semestru lub za cały kurs?
busch   Mad god's blessing.
10 marca 2014 08:05
Ujmę to tak: z jednej strony będzie mnie bardzo boleć kieszeń, więc chciałabym wydać możliwie najmniej, z drugiej strony chodzi mi przede wszystkim o efekt - czyli zdanie CAE, plus odświeżenie angielskiego, zwłaszcza mojego płynnego i poprawnego mówienia (bo bierne umiejętności mam dobre, pisać też wydaje mi się, że umiem, ale mówienie to moja słaba strona). Jestem w stanie się pogodzić z tym, że trochę trzeba za to zapłacić 😉. Generalnie sama jeszcze dobrze tego tematu nie poznałam, nie wiem jaka cena jest "podejrzanie niska", więc będę wdzięczna za jakieś propozycje i porady :kwiatek:
To może znajdź native speakera do konwersacji, a czasem z nim zrobisz gramatykę? Miałam świetną babkę, angielkę, ale wybyła do Krakowa. Na miejscu znam jednego chlopaka, który ma bardzo dobre osadzenie w nauczaniu, mówi wyśmienicie, ale to Polak. Bardzo często lektorzy z np. British Council dorabiają nauczaniem, tak trafiłam na tę moją ukochaną Pati. Może masz jakiegoś znajomego, który by miał namiar na kogoś? Kursy w BC są koszmarnie drogie.
kujka   new better life mode: on
10 marca 2014 13:07
busch, moge Ci polecic ta sama osobe, ktora polecalam gryglodor. sprawdzona, dlugie doswiadczenie w nauczaniu Polakow 😉
A znacie i polecacie jakiegoś nauczyciela jezyka medycznego w Warszawie? Najlepiej weterynaryjnego, ale chyba nie znajdę takiego 😉
busch
http://mmenglish.edu.pl/
Te szkole mi polecono. Sa przy Marszalkowskiej miedzy pl. Zbawiciela a pl. UL.
busch   Mad god's blessing.
10 marca 2014 19:19
kujka, a czy mogłabym prosić o przesłanie namiarów? Przeczytałam wszystkie Twoje wpisy w tym temacie i nie znalazłam 😉
zen, myślisz, że dam radę przygotować się do CAE tylko mówiąc z nativem + ucząc się z jakiejś książki we własnym zakresie? Trochę się boję, że trzeba będzie nauczyć się jak zdać egzamin, tak jak przed maturą uczy się klucza itd. 😉
baba_jaga, dzięki, nawet godziny mają w sam raz 🙂
kujka   new better life mode: on
10 marca 2014 19:52
busch, bo to w warszawskim watku bylo a namiary puszczalam przez pw :kwiatek: wiec nie moglas znalezc. Wysle Ci, jak tylko usiade przy komputerze (czyli najpewniej jutro rano).
busch, native uczący w BC z całą pewnością będzie potrafił nauczyć pod certyfikat 🙂 mam na myśli system uczenia konwersacja plus to, co do egzaminu.
busch   Mad god's blessing.
10 marca 2014 21:42
kujka, dzięki 🙂
zen, a wiesz gdzie łapać tego typu native speakerów? 🙂
Niestety nie w Warszawie. Pisałam, że może znasz kogoś, kto się tam uczył i zna lektora. Albo może jest jakieś forum i można dotrzeć do kogoś? W Warszawie znam jednego chłopaka, o którym wyżej pisałam, jak go spotkam w pracy, to zapytam, czy przygotowuje do certyfikatów, jeśli chcesz oczywiście. Mówi bezakcentowo i w ogóle jest przesympatyczny 🙂
Czy ktoś biegły z niemieckiego może mi przetłumaczyć to zdanie:
Aufstellung der vorbereiteten Stücke/Werke für die Hauptfachprüfung.
O co może chodzić w aplikacji na studia w tym zdaniu: aktuelle Immatrikulationsbescheinigung oraz tutaj: Bescheinigung über bisher erbrachte Studien-/Prüfungsleistungen - chyba nie chodzi o dyplom bo prośba o ten dokument jest zawarta w następnym zdaniu Abschlusszeugnis der Hochschule/Universität.

Niestety niefortunnie dla mnie mogę studiować na tej uczelni po angielsku bez znajomości niemieckiego ale cała aplikacja jest oczywiście po niemiecku..

Bardzo proszę o pomoc!  :kwiatek:
salto, uderz do Meise 🙂
Dzięki zen, właśnie napisałam  :kwiatek:
Skoro o nauce mowa... Lepiej uczyć się z native speakerem czy z lektorem? Zakładając, że ma się wewnętrzne problemy z gadaniem po angielsku (czyli jak większość 😁 ), prezentuje się poziom niespecjalny, bo jakiegoś B1 i chce się mówić biegle.
kujka   new better life mode: on
17 marca 2014 12:34
Sankaritarina, ale lektor tez moze byc nativem 😉 i imo to jest najlepsza opcja z mozliwych.
Fakt, znowu nie wzięłam pod uwagę wszystkiego.  😜 Chodziło mi czy z polskim czy zagranicznym. Dobra, to umawiam się.  👀
Czy ktoś z Warszawy mógłby polecić jakąś dobrą szkołę językową najlepiej Centrum/Wola ew Ochota, chodzi mi o naukę j.ang  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się