Co mnie wkurza w jeździectwie?

ivet i ciągle powołuje się na jeden artykuł znaleziony gdzieś daleko w internecie  🤔wirek:
patrząc na " filmiki  szkoleniowe " tego pana ( tak , tak jest tego więcej  😲)  mam nieodparte wrażenie że artykuł był w jezyku obcym a Pan czytał go za pomoca Google translate .......
Trafiłam jakiś czas temu na artykuł tego Pana odnośnie anglezowania okraszony podobnymi zdjęciami... Kwintesencją całego wywodu było to, że anglezowanie, nazywane też uroczo kucaniem i przysiadami jest nienaturalne i wręcz szkodliwe w procesie nauki niezaawansowanych jeźdźców. I tak osobę początkująca należy uczyć od razu tylko i wyłącznie jazdy pełnym siadem... Współczuję plecom koni i jeźdźców jeżdżonych tym sposobem ...

Wracając do pierwszego filmiku z "koksem": Wsadzenie takiego dużego napakowanego Pana na konia bez mięśni grzbietu w dodatku w siodle bezterlicowym, które jest w stanie rozłożyć prawidłowo ciężar do 70-80 kg (poprawcie mnie jeśli się mylę) też nie jest najlepszym pomysłem.
Powiem tak, nie dziwie sie, ze jestescie sfrustrowane. Tez wolalabym scalic to w jeden watek, a nie po kawalku, ale to juz nie zalezalo ode mnie.
Moze Livia zgodzi sie, by scalic je w jeden watek.
Co do pierwszego filmiku, te dwa siwki wygladaly na konie w lepszej kondycji niz gniady. Nie pozwolilabym nikomu usiasc na koniu, ktory nie ma miesni grzebietowych! I uzywanie miekkiego obuwia wokol koni dla moich trenerow -i dla mnie, kiedy ktos chcial pojezdzic na moim koniu (Shy) bylo niedozwolone, zwlaszcza jesli soba ta miala czyscic konia lub asystowac przy czyszczeniu! 
Instruktorka nie zwrocila uwagi na pozycje w siodle ani ustawienie nog przy rozgrzewce. Dalej nie dalam rady.

W drugim filmiku-u nas jezdzi sie na dlugich strzemionach ale na boru, nie tak! Koniec piety ma byc w jednej linii z cialem jezdzca i jego kregoslupem, a to mi przypomina dosiad fotelowy przy koniach racking, ktorego nie cierpie. Ten kon ma swieta cierpliwosc i z checia bym go odkupila  🤔, zeby ta osoba nie jezdzila na nim..
Wracając do pierwszego filmiku z "koksem": Wsadzenie takiego dużego napakowanego Pana na konia bez mięśni grzbietu w dodatku w siodle bezterlicowym, które jest w stanie rozłożyć prawidłowo ciężar do 70-80 kg (poprawcie mnie jeśli się mylę) też nie jest najlepszym pomysłem.


marlin1990, w ogóle jazda na takim koniu trochę jest nie keke, mam nadzieję że tę bidulę tylko na stęp wyciągnęli

a pan jak pan, bez znajomości tematu trafił do jakiejś kaczej budy, gdzie są trochę obniżone standardy. Gdybyś się nie znała na nurkowaniu i trafiła do klubu nurkowego na tym poziomie co ten jeździecki i naopowiadaliby Ci głupot - to też byś uwierzyła. Zdarza się w każdym sporcie.


A to? Nie jeździłam nigdy westowo, ale chyba nie tak powinno to wyglądać? smartini co myślisz?
O rany... 🤔
vissenna   Turecki niewolnik
11 sierpnia 2017 16:13
A to nie jest tak, ze jadąc na wędzidle z czankami powinno się konia prowadzić jedną ręką?  👀 🤔

Zawsze mnie zastanawia dlaczego reiningowcy co chwila, po prawie każdym elemencie "poprawiają"swój dosiad skacząc koniowi po plecach...
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 sierpnia 2017 18:29
Fokusowa, eh, byłam na tych zawodach, jechałam ten jacpot 🙄
Nie trawię 'stylu' Artura. Nie szkoli się, nie rozwija, pozostal w glebokim okresie kamienia lupanego polskiego reiningu :/ nie ma co w ogole komentować. Teraz jest ciut lepiej ale nadal zal patrzeć.
vissenna, to konkurencja jacpot, szkoleniowa. Mozna jechać 'na dwie ręce' bez konsekwencji (ale jak juz siedostane zaczyna na dwie to nie mozna zmieniac). Moze tez jechac 'kazdy na kazdym koniu' czyli np non pro na nieswoim koniu bez utraty licencji non pro.
Klasa uzywana przewaznie do podppuszczenia/przeszkolenia/skotygowania konia albo na luźny przejazd dla jezdzca bez spiny i stresu. Fajna sprawa.
A dobry reinerzy nie skaczą koniowi po plecach natomiast po takich elementach jak spin czy roll back nie dosc, ze dosiad siesie zmienia (sila odsrodkowa) to siodlo moze sie od samego elemenu przesunąć wiec czasem trzeba 'bujnac sie' w strzemie zeby je poprawić.
Robione z glowa jest nieszkodliwe, ba, poprawia komfort pracy konia (z przekreconym siodlem raczej ciezko biegac)
vissenna   Turecki niewolnik
11 sierpnia 2017 18:43
smartini dzięki bardzo!  :kwiatek: zawsze mnie to zastanawiało, dobrze, że jest to forum i można popytać kogoś "oblatanego" w temacie 🙂 Zawsze mnie to zastanawiało, a w siodle westowym siedziałam zaledwie kilka razy. I to w australijskim stock'u 🙂
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
11 sierpnia 2017 20:29
Smartini nie mam doświadczenia z westem, mogłabyś mi tak mniej więcej wyjaśnić co jest nie tak w tym przejeździe? :kwiatek: może być pw  :kwiatek:
vissenna   Turecki niewolnik
11 sierpnia 2017 20:37
CzarownicaSa Pan ma wyraźne problemy z równowagą w siodle, nie siedzi dobrze, nie używa poprawnie pomocy. Mniej więcej takie same odczucia jakby rekreant "na kopach i plombach" przejechał N w ujeżdżeniu... Wygląda to tak jakby ktoś miał tylko "pojęcie o pojęciu", ale zabrakło praktyki.
smartini   fb & insta: dokłaczone
11 sierpnia 2017 21:01
CzarownicaSa, przejazd jest na hura i na siłę, nierowny, szarpany, ciezki. Koń nie ma podstaw elementow, gubi sie w spinach, wymaga sie od niego za duzo.
Ro powinno wygladac niczym od musniecia piorkiem. Kon 'sam'-zwalnia, zatrzymuje sie i slizga a jezdziec ma mu w tym nie przeszkadzac. Powinna byc luzna rama (wcale nie musi byc glowa do ziemi), kon ma biec swobodnie, naturalnie dla swojej budowy, chetnie i do przodu. Pomoce powinny byc minimalne a wykonanie pewne, rowne i swobodne. Tu tego wszystkiego brakuje.
Jak sie oglada przejazd to powinno sie miec wrazenie, ze oni sobie od tak biegną i nie wymaga to zadnego wysilku od zadnej zr stron 🙂
Mogę Ci podrzucic jakies 'klasyki' przejazdowe do podziwiania niczym totilas we freestyleu ale to juz na priv zeby offa nie robic ;D
smartini, wrzuć do westowego wątku, chętnie obejrzymy. Dobrych wzorców nigdy za dużo, nawet w "obcych" dyscyplinach.
Przejrzałam kilka filmików tego gościa, na każdym koniu robi te "podszarpywania" wędzidłem, boli od samego patrzenia  🙄
CzarownicaSa   Prosiak statysta, który właściwie nie jest ważny.
12 sierpnia 2017 01:16
Smartini bardzo dziękuję :kwiatek: Podrzuć klasyki, będzie mi miło! Chłonę każdą wiedzę 😀
vissenna   Turecki niewolnik
14 sierpnia 2017 15:15
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 sierpnia 2017 16:47
https://www.facebook.com/adrien.carson/videos/1621562117887820/
Brak słów...



jak zwykle Amerykanie wygrywają pierwszą nagrodę za wymyślanie idiotyzmów jeździeckich
https://www.facebook.com/adrien.carson/videos/1621562117887820/
Brak słów...



O kur... Już widzę te pozrywane ścięgna.
A ktoś mi powie, co na celu ma okładanie się nawzajem batami przez jeźdźców? Oo Link z opisu, filmik nakręcony zza wody.
Biczowa   tajny agent Bycz, bezczelny Bycz
14 sierpnia 2017 17:40
Nigdy w życiu nie zrobiła bym czegoś takiego mojemu koniowi ani żadnemu innemu 🙁
To nie Ameryka, tylko Dubaj. (?)
Znalazlam to w komentarzach :
Brendan English:  "Hi Abigail, this race takes place in the United Arab Emirates in a town called Dubai!
These races occur every month and the top two placing of each month qualifies for the final at the end of the year"

Ze swej strony tylko napisze: holy shit! to powinno byc nielegalne! Zatanawiam sie ile z nich potem trafilo do rzezni. Nie wiem kto likowal, ale nawet w komentarzahg jest ze tylko ludzie, ktorzy nie kochaja koni moga lajkowac takie rzeczy. Ja nie  😫

vissenna   Turecki niewolnik
14 sierpnia 2017 19:28
Planta ale w Dubaju nie ma ani jednej rzeki... Ani takiej roślinności.

To jest w USA.
Część większego widowiska, rodeo:
https://www.omakstampede.org/
A tu o tym, że niestety nic z tym zrobić nie mogą:
https://www.paws.org/about/paws/history/omak/faq/?fref=gc

No i jest jeszcze wersja nocna:

😵
Masz racje, przejrzalam wszystkie komentarrze i znalazlam prawdziwa odpowiedz "I watched this exact race this past weekend. It's the Suicide Race held at the Omak Stampede in Omak, WA".
Tu sie jeszce podpieraja tradycja z ojca na syna, ze "dzieci patrza i sie ucza". noz kuzwa....ucza sie traktowac konie jak rzeczy?


I zastanawiam sie czy to jest legalne i gdzie powinnam wystosowac mejla, zeby uswiadomic wladzom co robia ci ludzie z konmi  😫
Tak mi cisnienie sie podnioslo po tych filmikach-i komentach na fejsbuku!!! ze mi nawet kofeiny nie trzeba  😫

Tu jest inny wyscig Indian, na oklep. Tylko jesli mnie oczy nie myla, uzywaja koni Thoroughbred (folblutow)? Jakos to malo indianskie..
Visenna Za kazdym razem gdy wydaje mi się ze głupota ludzka i okrucienstwo osiągnęło maksimum okazuje się ze się myliłam  🙄
O nie...ludzka glupota jest nieskonczona.
gdzies ogladalam ze w Hiszpanii przywiazuja byka do slupka na krotkim sznurku, a nastepnie podpalaja mu rogi i patrza wiwatujac, w jakim czasie sie uwolni. W tym roku byl strzelil lbem centralnie w srodek slupa i sie zabil.
Po obejrzeniu filmika chcialam zwymiotowac.
Od zarania dziejów, ludzkości sprawia przyjemność zadawania cierpienia i patrzenie jak ktoś/coś cierpi. Jesteśmy dziwnym gatunkiem, pełno w nas sprzeczności. Swoją drogą, nawet tutaj na forum, jest pełno  dosrywania, kpiny i wszelakiej złośliwości, oczywiście nie równa się to z takim okrucieństwem, ale i to i to, jest obrzydliwe. No dziwnym gatunkiem jesteśmy.
ovca   Per aspera donikąd
15 sierpnia 2017 16:01
gdzies ogladalam ze w Hiszpanii przywiazuja byka do slupka na krotkim sznurku, a nastepnie podpalaja mu rogi i patrza wiwatujac, w jakim czasie sie uwolni. W tym roku byl strzelil lbem centralnie w srodek slupa i sie zabil.
Po obejrzeniu filmika chcialam zwymiotowac.


podobne zabawy odbywają się w rzeźniach- efekt niestety leży na plastikowych tackach w markecie i na talerzach miłośników zwierząt 😉
ovca,  ale do czego ty zmierzasz? Bo nie bardzo rozumiem, to wszyscy którzy kochają zwierzęta, nie powinni jeść mięsa? To chyba nie w tym leży sedno sprawy.
ovca   Per aspera donikąd
15 sierpnia 2017 17:14
ovca,  ale do czego ty zmierzasz? Bo nie bardzo rozumiem, to wszyscy którzy kochają zwierzęta, nie powinni jeść mięsa? To chyba nie w tym leży sedno sprawy.


nieee! chodzi tylko o to, że takie okropienstwa jakie opisywała np Planta z bykiem dzieją się w wielu miejscach w Polsce, za pełną zgodą i akceptacją społeczeństwa. Broń boże jestem daleka od szerzenia wegepropagandy 😉
Aha, po prostu źle to odczytałam, ale z tą aprobata społeczeństwa też różnie bywa  🤔 Mało to już było programów i filmików, jak się traktuje zwierzaki, i co? Prawo powinno się całkowicie zmienić w tej kwestii, to może nie było by takich dewiacji, bo to normalne nie jest.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się