Co mnie wkurza w jeździectwie?

Pati2012   Koński insta: https://www.instagram.com/mygreybay/
21 marca 2022 22:26
Bardzo mi się nie podoba, że każde słowo krytyki nawet tej konstruktywnej to dzisiaj HEJT, hur dur szkalują i każde słowo inne niż przepięknie, cudownie to już jest obraza
Tu rozumiem też mamy przykład konstruktywnej krytyki, a nie hejtu?

Rozumiem, że ta komentująca laska koń pulpet sama nie jest osobą godną naśladowania czy też wszech znawcą jeździectwa. Niemniej jednak tutaj pocisk na zasadzie gruba dupa świadczy o poziomie merytorycznym dyskusji
Screenshot_2022-03-21-22-24-01-578_com.facebook.katana.jpg Screenshot_2022-03-21-22-24-01-578_com.facebook.katana.jpg
Screenshot_2022-03-21-22-23-44-400_com.facebook.katana.jpg Screenshot_2022-03-21-22-23-44-400_com.facebook.katana.jpg
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
21 marca 2022 22:36
Pati2012, jak to było? „Za mistrzem stoi otwartość i radość, szacunek do koni i ludzi?” Ok 😀
O rety, nie wiem co to za jedna i skąd się urwała ale komuś tu ewidentnie się odjechało 🤣

Podeslano mi te nieszczęsne podskoczki, może i prawda że 'najlepszi' przejazd z konkursu to był (o zgrozo!) nie wiem bo nie widziałam reszty przejazdów ale dzizys krajst co za wstyd taki post z pozycji Mistrza przez duże M! po tego typu występie wstawiac na social media 😝
Wykrakałam. Także w glorii i chwale powracają prywatne zdjęcia osób krytykujących, bo to przecież legitne argumenty. 🤣 Takie poważne, dorosłe i "mistrzowskie". Jezus Maria, dorosła baba i po raz kolejny takie zachowania w Internecie. Wszyscy się odkleiliśmy od rzeczywistości, skoro takie zachowania są normalne. I te kompletne klapki na oczach, gdy mówi o hejcie... Po raz kolejny.
Pati, nie rozumiesz? Wszystko wobec niej jest hejtem, ale nic, co ona produkuje nie ma prawa nim być. Proste. Bo jest MISTRZYNIĄ.
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
21 marca 2022 23:10
Pati2012, tak się dzieje bo dzieje się też totalne ekstremum gdzie ktoś wyskakuje z "jAk tY mOżEsZ jEźDzIć nA mUnSzTuKu, tO ZnĘcAnIe SiĘ!!!@12oneone" (zresztą jest coś takiego pod tym postem) wtedy cokolwiek nawet konstruktywny komentarz przeciw zostanie wrzucony do jednego worka, bo się nie znasz, bo nie przejechałaś/łeś/łoś nigdy tego konkursu... No, ekhem, sędzia też nie musi przejechać GP żeby sędziować GP (jeśli się mylę to proszę mnie poprawić, tutaj tak jest, na szybko sprawdziłam w PZJ i nic nie widzę takiego w wymaganiach).

Była kiedyś taką akcja z Bohemianem i Dufour gdzie internetom korki wyskoczyły bo Bohemianowi spaliły się styki i Cathrine zrezygnowała z konkursu bo nie mogła wjechać na czworobok. Dosłownie. Potem zamieściła optymistyczny a przede wszystkim szczery post na social media że to nie był ich dzień. I tyle. Pomimo draki na jej temat jak to jej koń jest w bólu etc. Można do takich rzeczy podejść pozytywnie, poprawić koronę i jechać dalej 🙂
donjeyboy o tym samym pomyślałam, tutaj widać różnicę między klasowym zawodnikiem a Miszczem i Władca Podwórka. Jeden w sytuacji kryzysowej odpuści zarowno traktując swojego konia fair jak i dbając o swój wizerunek, a drugi przepchnie zwierzaka na kopach i krytyków będzie ciągał po sadach. Niesmaczne, skisnęłabym że wstydu jakby moja trenerka coś takiego odstawiła.
Facella   Dawna re-volto wróć!
22 marca 2022 00:31
Pati2012, przepraszam czy tam są wyciągnięte i jawnie obśmiewane zdjęcia osób krytykujących rzeczony przejazd?
Ktoś chyba zapomniał że zniesławienie to broń obosieczna…
O matko, to już teraz takie czasy, że jaki by mistrz nie był to MUSI się wszystkim podobać i wszyscy MUSZĄ chwalić? Nie wolno już wyrażać swojej opinii w obawie o pozew?
Ja obejrzałam medalowy przejazd do piaffów, z miną wtf. Nie podobało mi się.
Pati2012, oo wow, No brawo dla Oli szulc. Klasa sama w sobie. 🤦🤦

Nie wiem nawet co kto o niej pisał w necie, ale no takie życie. Ludzie będą oceniać, części się to nie spodoba. Ja widzę różnicę pomiędyz napisaniem. Słaby przejazd, poziom niski, nie podobało mi się. A jakiś chorym hejtem, oskarżeniach o znęcaniu itp. Ale że ludzie mają czas żeby takie rzeczy znajdywac w sieci i jeszcze grozić prawnikami? :P

Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 marca 2022 09:01
Ja już nie zliczę, ile osób groziło mi prokuraturą. Nadal czekam na te listy polecone 😀

I jestem przeciwko hejtowi, przeciwko grożeniu ludziom śmiercią (prócz putina), pobiciem, przemocą seksualną, czymkolwiek innym, przeciwko obrażaniu ich, ale dajcie spokój, przejechałas słaby czworobok, to przyjmij na klatę. Inaczej trzeba było zostać w domu, A nie teraz wielki cyrk.
anetakajper   Dolata i spółka
22 marca 2022 09:07
I gro zawodniczek, które się zachwycona jazdą Pani Mistrz 😖

czy rok temu nie było podobnej gównoburzy?

ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
22 marca 2022 09:12
Smutny, strasznie smutny obraz naszego ujeżdżenia nam się z tej całej sytuacji wyłania. Nie dość, że poziom najlepszego przejazdu HMP mógłby nie dziwić za stodołą, ale na tej randze zawodów jest żenujący, do tego sędziowie sędziują nazwiska, a nie przejazdy, tak jakby ktoś wyświetlał im całkiem inne obrazki niż nam przedstawiono, to na dodatek "Mistrzyni" wpadła w taki samozachwyt i megalomanię, że nie tylko nie przyjmuje krytyki, to jeszcze wrednie hejtuje tych, którzy śmieli zauważyć niedoskonały obrazek. Tylko poklaski klakierów "Mistrzyni" przyjmuje bez mrugnięcia okiem, bo niestety nie potrafi przyznać uczciwie, że było słabo. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że był to najlepszy przejazd tego konkursu, nawet jeśli zdobyła złoto, to dalej - było słabo. Kilka elementów było wykonanych dobrze i wyglądało ładnie, ale inne totalna padaka i ogólny obrazek nieładny.
Smutne, smutne, smutne i jeszcze raz smutne.
A światełka w tunelu nie widać przy takim sędziowaniu i takich "Mistrzyniach". Jeśli nasi jeźdźcy nie nauczą się pokory i nie zrozumieją, że przed wszystkimi ciężka praca jeszcze, bo jak widać jesteśmy "za stodołą" (chciałam napisać w czarnej D), to nic z tego nie będzie.
Sędziowanie w ujeżdżeniu (w PL, nie wiem jak gdzie indziej) zaczyna osiągać poziom oderwania od rzeczywistości jak jakiś czas temu prezentowało sędziowanie w tańcach na lodzie. O ile w tańcach w końcu coś zaczęto z tym robić, to jestem ciekawa, czy w ujeżdżeniu też się ktoś tym zajmie. Pytanie, czy ktoś w ogóle ma interes się tym zająć, czy wygodnie dla wszystkich dalej rżnąć głupa?
Sędziowanie przez sędziów z zza granicy fajny pomysł, też nad tym myślałam. Niektórzy to by się chyba boleśnie zderzyli z rzeczywistością.
ElMadziarra, tylko kto zapłaci za zagranicznych sędziów? Poza tym nie wiem na ile mogą oni sędziować na ZR czy ZO bez licencji PZJ... chyba nie specjalnie...
O rany, wyciąganie prywatnych zdjęć osób krytykujących i wyśmiewanie ich w reakcji na tę krytykę to absolutne dno.
Nie ma nic wspólnego ani z klasą, ani z mistrzostwem.
Jeździectwo nie zawsze jest cukierkowym obrazkiem pełnym harmonii, są gorsze przejazdy, czy też gorsze momenty podczas zwykłego treningu. I wcale to nie oznacza, że dana osoba jest ogólnie złym jeźdźcem.
Ten przejazd moim zdaniem nie był dobry, po prostu. Nawet, jeśli był najlepszy z zaprezentowanych na tych zawodach (nie wnikam w decyzje sędziów, choć trochę nie rozumiem przyznanych ocen). Żeby to zauważyć, wcale nie trzeba "umić lepiej". Mogę stwierdzić, że nie smakuje mi chleb z piekarni, nie potrafiąc upiec lepszego. Mogę mówić po angielsku nie będąc Anglikiem. Mogę zauważyć, że dentysta źle zrobił mi zęba, choć nie potrafiłabym sama tego zrobić. I na tej zasadzie laicy mogą zauważyć nieprawidłowości tego przejazdu i powiedzieć o tym głośno. To żaden hejt.
Klasa - zwłaszcza jeśli nazywamy się mistrzem - to pokora, wobec siebie i innych. Zdolność do przyznania, że rzeczywiście coś nie wyszło, było gorsze, powinno być lepsze. Za to naprawdę żenujące jest komentowanie zdjęć krytykujących osób w takim stylu. Bo nie każdy jeździ na poziomie "Mistrza" i naprawdę takie osoby często mają świadomość swoich niedociągnięć czy braku pewnych umiejętności, ale jeśli już z czymś wychodzimy do ludzi, na publiczne zawody, gdzie nasze przejazdy będą udokumentowane i dostępne praktycznie dla wszystkich, oczekiwanie samych peanów niezależnie od sytuacji jest lekko mówiąc, naiwne 😉
Nevermind   Tertium non datur
22 marca 2022 09:42
Pytanie za sto punktów: co było nie tak, ale konta edukacyjne o tym nie pisały?
Jest do czego się doczepić, ale mam wrażenie, że wszyscy wzięli kalkę z kont edukacyjnych, bo tak było napisane 🙂 Za to jeśli myślicie samodzielnie i samodzielnie wyłapywaliście błędy to nie powinniście mieć problemu z tym zadaniem.

Chyba zapominacie, że każdy kij ma dwa końce.
Widziałam wcześniej w wątku, że wypowiedź kate.the.pinquin została wyśmiana, ale nikt się nie zastanowił co było w tej wypowiedzi. A mnie ten głos bardzo zastanowił, bo wiele osób znających Aleksandrę osobiście podkreśla jej stosunek do koni i stoi za nią murem. To wszyscy kłamią, są ślepi, czy może zawodniczka najpierw ma dobry stosunek do konia, a potem wsiada i go maltretuje? Naprawdę uważacie że wszystkie osoby stojące za nią murem po prostu są ślepe i zapatrzone w Szulc?
Chętnie zobaczyłabym opinię kogoś bardziej doświadczonego na temat tego przejazdu, a nie same wypowiedzi osób, które nie robiły a wiedzą.
Co do tego, że nie trzeba umieć piaffu, żeby umieć ocenić przejazd - nie do końca się zgodzę, sama się niedawno się ostro pomyliłam oceniając jeden z najtrudniejszych elementów, bo wg kryteriów oceny jak element powinien wyglądać to był tragiczny; dosłownie wszystko nie tak. Dopiero osoba ucząca konie tego elementu mnie uświadomiła, że jest to prawidłowe wykonanie, po prostu w treningu jest taki moment, kiedy konie wykonują go tak a nie inaczej. Więc niby oceniać można, ale jest wtedy spore ryzyko błędu. I nie mówcie mi, że niektóre rzeczy widać, bo sama byłam pewna że dany jeździec jest do D dopóki nie zostało mi wytłumaczone co się faktycznie dzieje i jak.
Co do hejtu - szczerze? Koń Pulpet może i mówiła o przejeździe, ale nie była to konstruktywna krytyka, bo konstruktywna krytyka ma uświadamiać komuś błędy w celu ich poprawy, tymczasem tutaj celem było wskazanie jak beznadziejna jest Szulc. A wszystko podszyte typową dla prowadzącej konto ironią i drwiną. Jako że Aleksandra dodatkowo prowadziła z nią dyskusję w wiadomościach prywatnych, to znając ton wypowiedzi Pulpeta faktycznie można ją wziąć za hejtera. Krytykować można, ale z klasą, tak jak to zrobiła na przykład Heart2horse. Nie twierdzę, że zachowanie Szulc na fb jest uzasadnione, bo również nie jest w dobrym guście. Ale jakby mój przejazd został tak „kulturalnie” skrytykowany to raczej też bym się wkurzyła.

Każdy kij ma dwa końce, nie rozumiem jak możecie uważać, że ta sprawa jest czarno biała.
ElMadziarra   Mam zaświadczenie!
22 marca 2022 09:46
_Gaga tak daleko myślami nie wybiegałam. Pomyślałam tylko, że fajny eksperyment i dużo mógłby unaocznić, nie tylko jeźdźcom. Zresztą o tym samym pisała też donkeyboy.
Zresztą ktoś napisał, że na którychś zawodach był zagraniczny sędzia i było to pouczające doświadczenie czytać jego arkusze ocen.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 marca 2022 09:49
Nevermind, czyli jak ktoś się zdenerwuje, to można hejtowac innych?
uszatkowa   Insta: kingaielif
22 marca 2022 09:49
Gdzie można obejrzeć ten przejazd?
ElMadziarra, sędzia zagraniczny jest na MPMK. To zawody poza PZJ i mają oddzielne przepisy. Wydaje mi się, że sędzia zagraniczny jest tam wymagany (ale te przepisy się często zmieniają).

uszatkowa, na Świecie Koni
Uderz w stół, a nożyce się odezwą…
Nie mam nic przeciwko słabym przejazdom. Widziałam przejazd Oli i o ile faktycznie harmonijny nie był, kilka sekwencji po prostu nie wyszło i niektóre elementy jakością odstają, to nie widzę powodu, dla którego ta para miałaby nie startować w GP. Powinno to zostać adekwatnie wysędziowane i to już nie jest wina zawodnika. Dopóki nie ma znęcania się nad zwierzętami (a tego tam nie widzę), to niech zawodnik sobie startuje i zbiera adekwatne noty.

Kumam, że startując zawodnik wystawia się na potencjalną krytykę, ale do jasnej cholery - nikt nie startuje po to, żeby sobie gawiedź mogła oko nacieszyć. Nie chcecie to nie patrzcie. Jakbym sama miała regularnie startować, to naprawdę nie wyobrażam sobie, żeby ktoś sobie mną wytarł twarz, bo mimo dobrego przygotowania w domu koń na czworoboku odmówił współpracy.

Mówicie, że niejeżdżenie samemu na tym poziomie nie odbiera prawa do krytyki. A ja uważam, że owszem, odbiera. Naprawdę podziwiam osoby, które dochodzą do poziomu C+, bo niezależnie od poziomu wyników obiektywnie przygotowania pożerają ogrom zaangażowania, który jest poza moim zasięgiem. To trzeba szanować.

Co do znęcania się to nie rozumiem, dlaczego tak bardzo środowisko się broni przed przyznaniem otwarcie, że otyłość jest poważnym przeciwwskazaniem do jazdy konnej. Bo JEST. To realnie jest naruszenie dobrostanu konia, nie mniejsze niż trening ponad jego możliwości. Mówię to z perspektywy osoby, która ogląda kilkadziesiąt grzbietów tygodniowo i powoli uczę się odmawiać usług niektórym osobom, bo choćbym wypchała to siodło złotem, to temu koniowi i tak wiele nie pomogę.

Post Oli owszem żałosny… ale wiecie co? Ja bym nie miała nic przeciwko, żeby cholerne „influencerki” z ig dostawały pozwy za hejt. Bo krytyka a realne czerpanie korzyści z oczerniania kogoś to są dwie różne rzeczy. I robienie sobie kontentu czymś kosztem jest po prostu obrzydliwe.
lillid, a o co chodzi z otyłością w Twojej wypowiedzi?
Przecież ta zawodniczka nie jest otyła.
Co do znęcania się to nie rozumiem, dlaczego tak bardzo środowisko się broni przed przyznaniem otwarcie, że otyłość jest poważnym przeciwwskazaniem do jazdy konnej. Bo JEST. To realnie jest naruszenie dobrostanu konia, nie mniejsze niż trening ponad jego możliwości. Mówię to z perspektywy osoby, która ogląda kilkadziesiąt grzbietów tygodniowo i powoli uczę się odmawiać usług niektórym osobom, bo choćbym wypchała to siodło złotem, to temu koniowi i tak wiele nie pomogę.

Nie no, tutaj zdecydowanie się zgadzam i podpisuję wszystkim kończynami. Jedynie krytykuję samo zachowanie - wyciąganie zdjęć i krytykę dopiero w ewidentnej odpowiedzi, czy też zemście. To mało dojrzałe, tyle.
Sam problem otyłości czy ogólnie za dużej wagi na koniu to inna para kaloszy.
lillid, to też trzeba szanować? 😉
donkeyboy   dzień jak codzień, dzień po dniu, wciąż się dzieje życia cud
22 marca 2022 10:54
Nevermind jeżeli koń wykonuje jakiś element tak a nie inaczej bo jest to przejściowy moment w treningu to przynajmniej na mój chłopski rozum trzeba ten element ćwiczyć w domu dopóki nie zacznie wychodzić jak trzeba. Ale to ja i moja filozofia. Ja nie zarabiam na wynikach i nigdzie mi się nie spieszy. Jeszcze rozumiem jak ktoś jedzie konkurs GP treningowo, no bo kiedyś przychodzi na konia czas żeby to pierwsze GP pojechać i trzeba spróbować, objechać jak to się jedzie w środowisku konkursowym (a nie w domu czy na konsultacjach)... Konie startujące pierwszy sezon czy dwa w GP zwykle nie będą jechać jak starzy doświadczeni wyjadacze. Chyba że stoi za tym mega talent. Ale to są mistrzostwa Polski, trzeci dzień i finał a nie pick your own test na lokalnych zawodach.

I tak jak mówię, nie drę z zawodniczek bo jeśli idzie źle w teście to ciężko jest podjąć decyzję o zrezygnowaniu. A już zwłaszcza w takim kontekście jak finał czegoś na co się pracuje latami. Przejechała to przejechała ten test. Były fajne momenty. Były niefajne momenty. I zasługiwały na inną ocenę, i w sumie (tak mi się wydaje?) o tym mowa. Gaga trafnie podsumowała jak to wyszło z tym sędziowaniem, początkowa stawka podyktowała dalsze oceny. I tak nie powinno być. Mnie wkurza że sędziowanie w Polsce wydaje się żyć w jakiejś iluzji, nie rozumiem dlaczego tak musi być że te 7 dych u mnie o którym mówiłam nijak się ma do 7 dych w Polsce. A potem się dziwimy że nasze ujeżdżenie wygląda średnio na europejskiej scenie. Ilu zawodników konsultuje się bądź nawet mieszka za granicą żeby dostawać te surowe oceny.

A to że konta na Instagramie sobie zrobiły z tego dramę, no cóż, z tego widocznie chyba żyją, czy robią to trafnie czy mniej trafnie to jest zupełnie osobna sprawa. Myślę że chciały pokazać i naświetlić jakiś problem ale brakuje im (a przynajmniej tym co widziałam) taktu i gracji w przekazaniu tej konstruktywnej krytyki. Sory ale wymyślanie negatywnego przymiotnika bazującego na nazwisku/imieniu X ze środowiska jeździeckiego nie zasługuje na respekt, nawet jeśli jakoś specjalnie za X nie przepadam. Pamiętam jak była drama z Mizerka i tym jej koniem co zakulal, któraś z forumowiczek zrobiła fajny film na którym wyjaśniła co i jak w merytoryczny sposób a nie kreując szydzący content żeby nic pianę. A influencerkom chyba raczej chodzi o kliki, wejścia, i co tam jeszcze bo z tego jest kasa.


Perlica, - laska na insta, która skomentowała przejazd ma nadwagę. I to zostało obśmiane przez A. Szulc i jakiegoś gościa.
lillid, - skoro trzeba jechać GP, żeby móc je oceniać, to połowa sędziów powinna stracić uprawnienia... no sorry, ale się nie zgadzam.
Nie mówię, że zawodniczka jest złym jeźdźcem, a koń tam cierpiał katiusze, ale przejazd był słaby. Błędy typu krzywy wjazd na linię, rozkraczenie się w zatrzymaniu, utrata rytmu w przejściach to nie są błędy, które żeby widzieć trzeba być niemal bogiem. One tam niestety były, koń był spięty, pomoce miejscami wyraźne, harmoni brakowało. To nie był dobry przejazd. To może być super jeździec i super koń, ale przejazd nie był super.
I niestety, startując publicznie, bedac znanym nazwiskiem i wypowiadając się publicznie trzeba się liczyć z tym, że nie każdy będzie tylko chwalił.
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
22 marca 2022 10:58
lillid, a po co są zawody jak nie po to, żeby gawiedź mogła oko nacieszyć?! Tak jakby na tym się opiera sport, a nie rekreacja 😀

Otyłość, a naśmiewanie się, ze komuś się dupa wylewa z siodła to dwie różne sprawy i jak nie widzę żadnej roznicy między poziomem influencerek, a odpowiedzią ww.

Ona mogła to zajebiscie PRowo ograć, naprawdę, ale to wymagałoby pomyślenia, wzięcia sprawy na chłodno, opracowania strategii, a dała się ponieść urazonemu ego i wyszło… jak wyszło.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
22 marca 2022 11:05
keirashara, ten gość to Hubert Jankowski (chodziłam z nim do LO to kojarzę). Od niedawna współpracuje z Kamilem Pulińskim (tym od Hendersona Quanty).
Facella   Dawna re-volto wróć!
22 marca 2022 11:12
Muchozol2, co z tego kim on jest? Mógłby być nawet i Papieżem, jego komentarze były po prostu obrzydliwe. Tak, otyłość to problem w jeździectwie i osoby otyłe powinny najpierw schudnąć, a potem pakować się na konia, ale to nie tłumaczy hejtu (bo akurat w tym przypadku był to czysty, obrzydliwy hejt) i nie daje nikomu przyzwolenia na takie komentowanie, kimkolwiek by nie był.
keirashara, co innego mówić, że przejazd się nie podoba, a co innego drzeć się jak trąba jerychońska, że zawodniczka się znęca nad koniem. I na to drugie była reakcja i straszenie pozwem.

Co do prawa do krytyki to sędziowie muszą zdobyć chociaż odpowiednie uprawnienia. Cała reszta krytykuje uzbrojona jedynie w swoje widzi-mi-się.
Nie podoba Ci się to nie patrz. Sama wiesz, ile wysiłku kosztuje pojechanie „głupiej Ptki”… stojąc w stajniach z zawodnikami startującymi „głupie C” podziwiam ich zaangażowanie nawet, jeśli ich stylu jazdy nie postawiłabym sobie za wzór. Nie odważyłabym się na skrytykowanie w sm kogoś, komu w realnym życiu mogłabym poczyścić oficerki co najwyżej.
Muchozol2   Nie rzuca się pereł przed wieprze ;)
22 marca 2022 11:14
Facella, zgadzam się. Bardziej chodziło mi o to, że gość rozpoznawalny a poziom zerowy. Nie jakiś anonimowy troll.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się