I Mistrzostwa Kraju w Jeździe bez Ogłowia

A ja uważam, że zawody fajna sprawa. 🙂
Pojedzie amator/niedoświadczony koń, będzie ku-ku i będzie nauczka dla wszystkich. W dzisiejszych czasach koń kosztuje przysłowiowe gorsze, więc co to za problem ?

Mam konia, na który mogę pojechać w teren na cordeo, do lasu, z innymi końmi, ale żeby pojechać na takie zawody musiałabym najpierw pojeździć na inne z ogłowiem/kantarem by go przyzwyczaić do obecności innych koni. Bo mój koń to przyjaciel wszystkich koni...  😂

Smok10, quiz: "Wielki Magazynier" schodzi 😀
Thymos,ładne widoki,zaiste(fenomenalne efekty wdrukowywania).Żeby była jasność-nie jestem przeciwna takim zabawom,podziwiam kunszt,możliwości.Jestem tylko przeciwna postawie niektórych ignorantów twierdzących,że osoby profesjonalnie zajmujące się końmi mogą robić takie cuda i to zupełnie bez ryzyka,bo są ,,profi''
I że bezwzględnie zapanują nad każdym koniem,bo też są ,,profi''.I mogą sobie wszystkie tereny tak jeździć.
A ja niestety znam zawodnika na wózku 🙁Trenował młodego konia w terenie.
Nikt nie jest w stanie 100% zapanować nad koniem,jeżeli ten tego nie chce 🙄
Szanowny Smoku10 cały czas piszesz o tym, że dla zawodnika trenującego skoki i biorącego udział w konkursach jazda bez ogłowia to pestka... przypomnę ponownie, ze tacy zawodnicy nie wystartują, aby nie stracić licencji FEI/PZJ/WZJ... tyle

Generalnie każdy dobrzez robiony koń będzie chodził bez ogłowia - czy po płaskim, czy skoki... to żadna filozofia.
Dla mnie takie zawody to ciekawostka. Jeśli stworzy się bezpieczne warunki (wysokie ogrodzenia, niewiele osób na raz na rozprężalniach, etc.) to dlaczego nie?
Ciekawi mnie jednak np. konkurs ujeżdżenia - o ile taki się odbędzie... jak ocenić w tym przypadku "przyjęcie kiełzna"?  😉
myśłe , ze Pan Wojtek bedzie sie wzorował na amerykańskich zasadach takich zawodów..
Amerykańskie przepisy klasycznego ujeżdżenia nie róznią się niczym w ocenie.
Chyba, że piszesz Obiboku jedynie o konkurencjach west...
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 października 2013 08:50
ktorego kon nie umie nic to niech sie na wlasnej skorze przekonuje, niech sie rozwali..

a jak się ma do tego kodeks postępowania z koniem? a szczególnie pkt. 4c?
czy tez może w tej kwestii pan Wojtek wraca do swojej starej tradycji, że nie liczy się koń, tylko wynik?
[quote author=Ktoś link=topic=92593.msg1904968#msg1904968 date=1382428248]
ktorego kon nie umie nic to niech sie na wlasnej skorze przekonuje, niech sie rozwali..

a jak się ma do tego kodeks postępowania z koniem? a szczególnie pkt. 4c?
czy tez może w tej kwestii pan Wojtek wraca do swojej starej tradycji, że nie liczy się koń, tylko wynik?
[/quote]

Podstawowa punkt przepisów . Koń i jeździec muszą być wytrenowani . A czy z ogłowiem czy bez to nie ma znaczenia . Aczkolwiek w dalszej części przepisów . Rząd koński musi być kompletny. Więc to tylko kwestia zmiany regulaminu dyscypliny ,o punkt który by stanowił że : Dopuszcza się niekompletny rząd ( brak ogłowia ) w konkursach i tu podaje się konkurencję np : skoki bez ogłowia. Ale jeżeli to miało by być oficjalne to zarząd musiał by taki punkt ująć w regulaminie . Myślę że obecnie ,po przypadku niefortunnego skoku na wysokość ,jeżeli by się na to zdecydował ,to raczej zaopatrzył by to klauzulą 1 klasy sportowej jak to miało miejsce  w potędze. 😉
Istotne są regulaminy poszczególnych dyscyplin
O ile w przypadku skoków sprawa kiełzna nie jest szczegółowo opisana (poza MPMK), jedynie wodze muszą mieć połączenie z ogłowiem (Sloothak np jeździł w kiełźnie bezwędzidłowym), to w przypadku ujeżdżenia sprawa siekomplikuje. Pnadto w przypadku ujeżdżenia konkursy bez ogłowia powinny mieć osobny regulamin i osobny system ocen - jak bowiem ocenić coś, o czym pisałam wcześniej, czyli "przyjęcie kiełzna"?

I po raz trzeci Smoku10 przypominam, że w aktualnej sytuacji, jeżeli zawody o których mowa nie będą autoryzowane przez WZJ/PZJ/FEI zawodnicy zarejestrowani nie mają prawa startu w nich i tyle.
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 października 2013 09:42
gdzie w kodeksie postępowania z koniem jest zapis o rzędzie końskim?

a ja powtórzę za Gagą, jeżeli zawody nie będą autoryzowane przez PZJ żaden zarejestrowany zawodnik na nich nie wystartuje.
[quote author=Ktoś link=topic=92593.msg1905011#msg1905011 date=1382431358]
gdzie w kodeksie postępowania z koniem jest zapis o rzędzie końskim?[/quote]

Bodajże w przepisach wystarczy poczytać , znam to z pamięci więc nie pamiętam gdzie konkretnie ,ale wiem że taki zapis jest .

[quote author=Ktoś link=topic=92593.msg1905011#msg1905011 date=1382431358]
a ja powtórzę za Gagą, jeżeli zawody nie będą autoryzowane przez PZJ żaden zarejestrowany zawodnik na nich nie wystartuje.[/quote]

Przecież chyba  napisałem ,że wymaga to decyzji zarządu i zmiany regulaminu. . 😉

Smoku10 pisałeś o zmianie przepisów w temacie rzędów, a nie w temacie startów zawodników zarejestrowanych
Przepis autoryzacji zawodów z pewnością póki co nie zostanie zniesiony z uwagi na jego źródło...
[quote author=_Gaga link=topic=92593.msg1905150#msg1905150 date=1382441942]
Smoku10 pisałeś o zmianie przepisów w temacie rzędów, a nie w temacie startów zawodników zarejestrowanych
Przepis autoryzacji zawodów z pewnością póki co nie zostanie zniesiony z uwagi na jego źródło...
[/quote]

A kto zabroni autoryzować zawody ,jakby została dokonana zmiana przepisów. Jeżeli taki rodzaj konkursu zostanie ujęty w przepisach ,a zawody w kalendarzu to mogą być i Towarzyskie  a każdy będzie mógł wystartować ,nawet zawodnicy. 😉
Dlatego pisałem ze najpierw zależy to od zmiany i decyzji .
Ktoś   Dum pugnas, victor es...
22 października 2013 13:05
Smok10, ale powiedz, że żartujesz?
nikt normalny w PZJ nie odważy się raczej autoryzować takich zawodów....
nasze regulaminy, przepisy  i kodeksy nie powstały ad hoc, są kontynuacją działalności legislacyjnej FEI.....niestety ten sam cyrk, te same małpy....

co innego pokazy, co innego nomen omen oficjalne zawody z szumnym tytułem Mistrzostw Kraju.
Chciałabym szczególnie jednego zawodnika zobaczyć na takich zawodach: Grzegorza Kubiaka.
Naprawdę. Przez was ciekawość mnie zżera.
Chciałabym szczególnie jednego zawodnika zobaczyć na takich zawodach: Grzegorza Kubiaka.
Naprawdę. Przez was ciekawość mnie zżera.


🤣 🤣 🤣
edzia69   Kolorowe jest piękne!
22 października 2013 15:51
Jestem przerażona tym co się dzieje w światku "jeździeckim". Jak chcieli pokazać alternatywne, bezpieczne uzytkowanie konia to może bezpieczniej było urządzić agility dla koni. Z jakimś chociaż kawalkiem sznurka na głowie w razie utraty kontroli nad koniem i ucieczki. Już widzę te szeregi nawiedzonych sznurkersów bez pojęcia jak trenują do tych MP. Ciekawa jestem organizatorzy myślą jaka odpowiedzialność na siebie biorą. Nie za tych ludzi nawet, którzy wybiorą się na te MP, tylko za tych, którzy zabiorą się za sznurkowanie bo to takie modne i zrobią sobie krzywdę? Kwestię bezpieczeństwa konia pominę subtelnym milczeniem. W końcu jakiś dzieciak zapatrzony w guru zrobi sobie krzywdę.
No, inicjatywa wyszła od .p. Mickunasa . 🤣 🤣 🤣 Z tego co wiem to zmienił poglądy na świat i jeździectwo o 180*  😉 Z drugiej strony ,jakby jeden z drugim nabił sobie guza ,to może by nabrał rozumu. Ja co prawda wstawiałem filmiki na 2 stronie zawodników skaczących bez ogłowia ,ale to profesjonaliści a nie amatorzy sznurka  🤣 🤣 🤣
Chciałabym szczególnie jednego zawodnika zobaczyć na takich zawodach: Grzegorza Kubiaka.
Naprawdę. Przez was ciekawość mnie zżera.


You've made my day 😀iabeł: 😂
I jeszcze jak dla mnie Wasilewski🙂
[quote author=halo link=topic=92593.msg1905242#msg1905242 date=1382448313]
Chciałabym szczególnie jednego zawodnika zobaczyć na takich zawodach: Grzegorza Kubiaka.
Naprawdę. Przez was ciekawość mnie zżera.


You've made my day 😀iabeł: 😂
I jeszcze jak dla mnie Wasilewski🙂
[/quote]

Ciężko by było te subtelne półparadki zobaczyć ,ale dla takich chwil warto poczekać . 😉
Dava   kiss kiss bang bang
22 października 2013 20:11
[quote author=halo link=topic=92593.msg1905242#msg1905242 date=1382448313]
Chciałabym szczególnie jednego zawodnika zobaczyć na takich zawodach: Grzegorza Kubiaka.
Naprawdę. Przez was ciekawość mnie zżera.


You've made my day 😀iabeł: 😂
I jeszcze jak dla mnie Wasilewski🙂
[/quote]

Hahaha ja tez :p tylko ciekawe jak jechalby samym dosiadem rownoczesnie do przodu i do tylu :p
tak, o konkurencji west mowię.
ale sie nakręcacie  🥂 a moze sie okaze, ze wystartowali mądrzy ludzie, na dobrych koniach i nic ku rozpaczy fatalistów sie nie wydarzy...
dlaczego organizator ma brac odpowiedzialnosc za idiotów? organizator ma miec ubezpieczenie a nie odpowiedzialnosc...
mysle, ze nagonka jest niepotrzebna- pozyjemy, zobaczymy- wtedy, jesli bedzie do czego sie doczepic to sie bedziemy doczepiac.
a ci ktorzy troszke siedza w temacie kordeo i zebrania wiedza ze da sie konia zebrac bez zelastwa w pysku.
Pojawił się regulamin i zasady "kwalifikacji": http://www.hipologia.pl/news/show/id/682
safie   Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym termin
29 stycznia 2014 12:26
Dozwolone jest posiadanie i używanie palcatów i ostróg.

bez ogłowia, ale z ostrogami?  🙄

Weryfikacja nastąpi na podstawie nadesłanego do dnia 23.04.2014 filmu.
Film powinien trwać +- 4 min i zawierać:

Miło że chcą w ogóle sprawdzić zawodników przed zawodami, no ale koń na swojej ujeżdżalni może zachowywać się inaczej niż w obcym miejscu (no chyba że koń jest przyzwyczajony do wyjazdów itd), więc taka weryfikacja może okazać się niewystarczająca.

+ niby natural, bez kiełzna, ale palcaty i ostrogi już wolno?  🙄


edit: widze safie była szybsza  😀
Właśnie chciałam napisać w wątku. Może pierwsze emocje związane z pomysłem już opadły.
Ktoś się wybiera żeby wystartować? Ktoś pojedzie obejrzeć?
Ja bym chętnie pojechała obejrzeć z czystej ciekawości 😉 Jest szansa, ze trochę się będzie działo.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
29 stycznia 2014 13:29
A mnie dziwią komentarze:
Czy przejazdy konkursowe mają odbywać się tylko i wyłącznie na cordeo, czy kantar sznurkowy jest również dopuszczalny? Bo w końcu kantar to nie ogłowie 😉
Mam jeszcze pytanie, dotyczące weryfikacji umiejętności: Czy film jaki trzeba nadesłać ma pokazywać te wszystkie wymagane chody i figury na koniu w ogłowiu czy bez?


Dla mnie logiczne jest, że filmik ma być w jeździe bez ogłowia, a kantar (nawet sznurkowy) to coś w stylu ogłowia bezwędzidłowego...
Górny limit przeszkód dla dorosłych to 160cm 🤔 Mam nadzieję, że dobrą polisę wykupili
Facella   Dawna re-volto wróć!
29 stycznia 2014 15:00
Ja bym chętnie pojechała obejrzeć z czystej ciekawości 😉 Jest szansa, ze trochę się będzie działo.

O tym samym myślę... Zwłaszcza, że bardzo blisko zawodów mam urodziny, będę już po zakończeniu roku, więc byłoby jak znalazł...

Edit: Wg mnie finał w skokach będzie rozgrywany dość idiotycznie, już widzę jak jeden sobie zażyczy wszystkie 8 po 160cm, jeden wszystkie po 100cm, każdy będzie kombinował po swojemu i między przejazdami będzie drugie tyle czasu na podniesienie/obniżenie... A jak się technicy pomylą i postawią za dużo/za mało? Może być z tym niezły cyrk...
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się