Najczęstrze problemy zdrowotne jeźdźców

dorrrin   Jak chcesz zmieniać świat to zacznij od siebie.
25 października 2013 06:57
Witajcie! Studiuję fizjoterapię i właśnie rozpoczynam przygotowania do pisania pracy magisterskiej. Mam do Was Forumowicze ogromną prośbę o pomoc. Bardzo portrzebne mi są informacje o tym,

jakie dolegliwości bólowe najczęściej dotykają jeźdźców.
Czy po treningach bolą was konkretne stawy, kręgosłup, mięśnie? (chodzi mi tu o problemy które możecie bezpośrednio z treningiem bezwypadkowym związać)
Proszę również o krótki opis charakteru dolegliwości (ból typowy jako "zakwasy", czy może raczej ból w kości, w stawie, np łamanie w krzyżu, oraz jak szybko ustępował)
Jeśli mogę także prosić, przedział wiekowy "dziecko"/"młodzież"/"dorosły", nie musi być konkretna cyfra🙂

Jest to bardzo ogólne pytanie, ale możecie mi bardzo pomóc 🙂 Zależy mi na waszych opiniach oraz mniej więcej przedziale wiekowym w jakim się znajdujecie. Jeśli Wasze odpowiedzi będą powtarzalne to pomoże mi to stworzyć ankietę. Z góry dziękuję 🙂 :kwiatek:
wątek zamknięty
strzemionko   w poszukiwaniu szczęścia przemierzamy cały LAS ;)
25 października 2013 07:14
nie "najczęstrze" tylko "najczęstsze"  w tytule  😉

mnie po 3 miesiącach nie wsiadania na konia bolał kręgosłup i łydki (od półsiadu)
wątek zamknięty
Kręgosłup i kolana (szczególnie odczuwałam jak jeździłam codziennie po kilka koni w tym sporo w półsiadzie).
Edit: prosiłaś o podanie wieku- mam 30 lat.
Ból kolan od przeciążenia stawów (jazda w krótkich strzemionach, półsiad w mocnym oparciu)- pomagała glukozamina.
Ból kręgosłupa zarówno kostno-nerwowy (jeśli tak można to nazwać niefachowo) jak i z przeciążenia mięśni pleców (półsiad wyścigowy).
wątek zamknięty
dorrrin   Jak chcesz zmieniać świat to zacznij od siebie.
25 października 2013 07:19
nie "najczęstrze" tylko "najczęstsze"  w tytule  😉

mnie po 3 miesiącach nie wsiadania na konia bolał kręgosłup i łydki (od półsiadu)

Dziękuję za poprawienie błędu 🙂 Jeśli mogę prosić podawajcie tez swoją grupę wiekową (może byś nawet określenie "dziecko"/"młodzież"/"dorosły", nie musi być konkretna cyfra. I jeszcze poproszę o krótką informację o charakterze dolegliwości (czy odczuwacie to jako typowe "zakwasy", czy boli faktycznie kręgosłup np w krzyżu, czy oceniacie to jako typowy ból mięśniowy "naciągnięcie" itp, tak samo inne stawy) 🙂
Dzięki dziewczyny🙂
wątek zamknięty
U mnie jest jak u Tristii: kolana i kręgosłup. Jestem osobą dorosłą.
Ale ból odczuwać dopiero po tym, jak przestałam jeździć regularnie. Kolana najbardziej czuję np przy zeskoku z konia lub podczas biegania, a jeśli chodzi o kręgosłup to taki jakby ucisk? na niektóre miejsca (głównie w odcinku lędźwiowym).
wątek zamknięty
wątek zamknięty
a może stwórz ankietę ? będzie łatwiej i konkretniej i wiarygodnie. bo w ten sposób mogą ci wyjśc falszywe wyniki, wnioski.
bo bóle "od jazdy" moga mieć różne podłoża:

- przemęczenie,"zakwasy", - czyli zwykłe bóle mięsniowe nawet stawowe spowodowane np. zbyt intensywnym treningiem w stos do kondycji.
np "bola mnie nogi - szczególnie przywodziciele jak długo nie jeździłam/ dopiero zaczynalam; bolaly mnie plecy bo sie spinałam ; bolał mnie tyłek od calego dnia na rajdzie, boli mnie wszystko gdy mam "porządny trening" (a mam go rzadko, bo zwykle snuje się po lesie) i musze sie cała pilnować (postawa itp). .....

- bóle pokontuzyjne (końskie i niekońskie przyczyny): "bola mnie plecy (jak nie jeżdżę w żelu szczególnie), od czasu kiedy spadlam na plecy kilka lat temu ; boli mnie kolano - kiedyś naderwane więzadło; boli głowa po wysiłku - kiedyś taki, a taki uraz, sciegno jak coś tam bo coś tam....

- bóle spowodowane chorobami, deformacjami: bolą mnie plecy jak jest zmiana pogody, jak długo jeżdżę albo muszę sie prostować (trening) - mam skoliozę stopnia x, lordoze... , krótszą nogę i def. bioder, ból kolan, stawów skokowych, pleców - mam wiotkość stawów, reumatyzm  .....

tak przykładowo - jak pytać, jak dzielić.

+do tego metryczka - ile jezdzi i jak, od jak dawna, jak często i jak intensywnie, czy regularnie itd
(tylko konkrety! a nie "długo i dużo"  - bo dla każdego to co innego znaczy), zaawansowanie
wiek (z podziałem na grupy wiekowe wg skali konkretnej - nie "widzi mi się" i 18 lat to młodzież czy dorosły? a 25 albo 35 dorosły czy młody dorosly? nie można tego pozostawiać pod odpowiadających poglądy 😉

pytac o przebyte choroby i urazy, choroby przewlekłe.
pytac o zwiazek bólu z nimi ....
czy boli tylko w czasie jazdy czy bez także (przed, po, gdy nie trenujemy (dłższa przerwa).... -czyli jakie aktywatory, czy przewlekłe)
tak konkretnie żeby wyszły odp. jak podałam.

inaczej badanie nie ma sensu i nie jest wiarygodne - bo tak jak odpowiedzi są subiektywne ankietowanych, to ich analiza analizującego. a ankieta ma byc taka, żeby każdy zrozumial tak samo i każdy odczytal tak samo.

np mnie bolą plecy i kolana - ale to nie od jazdy jako przyczyny, ale urazów, skrzywień i wiotkości. jak podam "bolą" bez wyjaśnienia podłoża, w wyniku otrzymasz, że to od jazdy. a jazda jest tylko "aktywatorem" zresztą poza siodłem też boli...

polecam też użyć jakiejś standaryzowanej ankiety - choć częściowo, bo takie wyniki są bardziej wiarygodne i lepiej przyjmowane niż z całkowicie autorskich.

fajny temat. ale trzeba się za to porządnie zabrać bo łatwo  o mega przekłamania.
wątek zamknięty
temat jest dublem watku podlinkowanego przez ashtray, zamykam.
wątek zamknięty

Ten wątek jest zamknięty Nie można w nim odpowiedzieć.