Kon który nie reaguje na wedzidło

Witam mamy problem w jednej z prywatnych stajni jest taki kon który wg nie reaguje na wędziło na ujeżdżalni nie jest tak źle ale zdarza sie ze nie chce sie zatrzymać jak ściągają ludzie wodze . A w terenie to już jest tragedia strasznie sie nakręca przez co przechodzi do szybkiego galopu czasem to może i cwalu nie wiem ciężko mi określić galopując obok 😀 i jest taki problem ze nie da jej sie zwolnic delikatne ściąganie wodzy nie działa nawet mocne szarpanie nie pomaga dopiero jak sie krzyknie zwolnij to cos zwalnia ale dalej biegnie zbyt szybkim tempem jedynie przez woltę da sie ja zatrzymać ale nie na każdej Ścieszce w lesie da sie zrobic wolte . i tu jest moje pytanie do was co mi radzicie zrobić . Ma najzwyklejsze wędziło . Myslam nad skośnikiem  albo nad wielokrążkiem albo ten nad  Indian Bosal   i dać jej odpocząć od wędzidła .
[img]/forum/Themes/multi_theme/images/warnwarn.gif[/img] Obrażanie innych użytkowników, brak kultury
Kami   kasztan z gwiazdką
14 marca 2014 20:51
Na początek edytuj post i popoprawiaj interpunkcję, bo się nie da tego czytać  🙄
Na początek edytuj post i popoprawiaj interpunkcję, bo się nie da tego czytać  🙄


Kami jak masz odpowiadać nie na pytania to se kuźwa daruj ok ?  bo ja tu nie pytam o ortografie  .... bo napisał sie a nie się o mój Boże wielkie mi mecyje zal mi cb  ale ok
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:00
Ile koń ma lat?

Czy pod każdym jeźdźcem tak chodzi?


Na początek edytuj post i popoprawiaj interpunkcję, bo się nie da tego czytać  🙄


da się czytać.  🙄  Nie podaba się coś, donieś do moderacji a nie kolejna moderatorka-ORMOwiec będzie tu porządki robić.
ewciarzek, "kuźwa" to leć na inne forum jak się nie podoba. nikt ci nie odpowie jak masz taki szacunek i nikt nie da ci rad co robić z nieswoim koniem.
albo da.... naucz się jeździć najpierw (choć teoretycznie), a potem zabieraj za dobieranie sprzętu.

komentarz był przesadzony (ja tam zrozumiałam) ale reakcja niedopuszczalna. smarkate pyskowanie...
A może coś więcej o koniu ? Napisałaś, że jadąc obok ciężko Ci ocenić w jakim tempie porusza się koń z problemem (galop czy cwał) więc to nie ty jeździsz na tym problematycznym koniu ?
[quote author=ElaPe link=topic=94358.msg2039726#msg2039726 date=1394830836]
Ile koń ma lat?

Czy pod każdym jeźdźcem tak chodzi?


ElaPe koń ma około 15 na które nie wygląda daje popalić . Tak pod każdym podobno  u byłych wielbicieli tez tak robiła 
jestem jedna z 3 osób które jeżdżą na niej  . tak mi tez osobiście tak robi ale to nie ja  jeżdżę na nim czasem wsiądę a pani wyżej tez by się nauczyła czytać a nie od razu żebym nauczyła się jeździć  pfff ciekawe jak pani umie jeździć  i nie jestem smarkula bo mam swoje lata ale mam więcej oleju i sie nie będę kłócić 
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:18
jestem jedna z 3 osób które jeżdżą na niej  . tak mi tez osobiście tak robi ale to nie ja  jeżdżę na nim czasem wsiądę a pani wyżej tez by się nauczyła czytać a nie od razu żebym nauczyła się jeździć  pfff ciekawe jak pani umie jeździć  i nie jestem smarkula bo mam swoje lata ale mam więcej oleju i sie nie będę kłócić 


jaka pani umie jeździć?
Najpierw to się "kuźwa" naucz korzystać z tego forum bo " mój Boże wielkie mi mecyje zal mi cb  ale ok"
yyy no dobrze nie mowie znakomicie  bo nie jestem jakaś super mistrzyni w super zawodach nie biorę udziałów  jak większość ludzi na tym forum  😉  jeśli chodzi to nie miota mną w siodle nie latają mi ręce
Ludzie dajcie ze spokój dobrze przepraszam poniosło mnie bo po co jakaś jak to pani powiedział wyżej " smarku " osadza mnie o moja ortografie ?czemu do niej się nie  doczepicie . pomóżcie mi odpowiedzcie na pytanie i tyle . po co to się kłócić ? nie mam czasu ani  chęci się z wami kłócić
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:27
jeśli chcesz rozmawiać o problemie to  o tym rozmawiaj, a nie wdajesz się w jakieś pyskówki.  🤔

Koń ma lat 15, jeździsz na nim okazjonalnie, nie jest to twój koń. Nie sądzę by sensowne było zmieniać mu wędzidło na ostrzejsze, chyba że właściciel zezwoli. Koń może być słabo wyszkolony, niewygimnastykowany, sztywny. Może wymagać jeźdźca bdb siedzącego w siodle, umiejącego zamknąć go w pomocach i dojechać do wędzidła.
nie jestem smarkula bo mam swoje lata ale mam więcej oleju i sie nie będę kłócić 


A piszesz jak smarkula to tak Cię oceniają, nie dziw się.
Nie będę oceniać stylu Twoich wypowiedzi, odniosę się do sytuacji z koniem.
Po pierwsze - jak dla mnie, po co jeździcie w terenie na takim koniu, skoro nie żadna z Was nie potrafi sobie poradzić? Jeździsz sama czy z instruktorem/trenerem? Wątpię, bo byś nie pisała na forum, że jak jedziesz i koń się nie chce zatrzymać to szarpiesz za wodzę z całych sił. Jak dla mnie to problem jest podstawowy - żadna z Was trzech nie potrafi pracować z koniem.
Podstawą do takiej sytuacji jest fakt, że jeździec tego konia (prócz tego, że potrzebuje instruktora, ale całą tą kwestię pomijam) powinien pracować na zamkniętym placu. Dla bezpieczeństwa i skupieniu się na pracy. Praca nad dosiadem jeźdźca, aby przejścia chodów robił przede wszystkim od dosiadu z półparadą, a nie szarpaniem za pysk. Dużo przejść, wolt, kół, dużo zróżnicowanej samej jazdy. Dopiero później zastanowiłabym się nad jakimkolwiek terenem  🙄
ewciarzek, Z Twojego opisu sytuacji bardzo łatwo można wywnioskować, że nie masz zielonego pojęcia o jeździe konnej.
Radzę Ci zapisać się na naukę do dobrej stajni i dobrego instruktora.

Poza tym, mamy na tym forum pewne zasady. Piszemy po polsku i kulturalnie. Jeśli ktoś się do tego nie stosuje, to na pewno żadnej pomocy nie uzyska.
czyli trzeba się najpierw nauczyć jeździć, a potem brać za szkolenie cudzych koni.
ElaPe właśnie w tym problem ze właściciel sam nie wie  co ma zrobić i tego konia  przydzielił teraz tylko mnie,  od piątku zaczynam tylko ja na nim jeździć  bo nie miotam sie  jak szatan  w siodle ani rękoma nie latam ponad uszy konia . i właśnie  prosi on w zasadzie o pomoc a chciała bym pomoc 😉 . Bo nie chce żeby koń cierpiał wiec pytam sie bardziej doświadczonych i uczonych ludzi . Bo możne są tu jacyś trenerzy lub ludzie co się bardziej ziają
BASZNIA   mleczna i deserowa
14 marca 2014 21:39
ElaPe, rozumiem Twoja niechec do pewnych zasad, ktore tu wszyscy wyznaja/stosuja, ale jestes straaaasznie poblazliwa 😉.
ewciarzek, jeździsz sama? Bez instruktora czy kogoś doświadczonego?
I przy okazji, jesteś pełnoletnia?
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:43
Skoro tak, to jeździj tego konia po placu na początek, rób dużo przejść między chodami, staraj się o jak najlepsze przejścia, rób wolty, półwolty. Wszystko to starając się trzymać ten sam rytm, bez zwalniania, przyspieszania.

Zagalopowania na kole, nie pozwalaj się rozpędzać. Lepsze będzie krótkie zagalopowanie z zachowaniem rytmu, niż długie galopady kiedy koń i się nakręca.

a tu cie zadziwię bo jeżdżę właśnie z instruktorem w jednej stajni i trenuje mnie do zawodów a ten drugi koń to pomoc sąsiadowi . i  tak owszem zapytam sie trenera ale dopiero za 2 tygodnie bo wyjechał i nie będę dzwonić i pytać się gitary mu zawracać bo jest na jakimś służbowym wyjeździe . po prostu chciałam z ciekawostki sie zapytać puki mi trener nie pomoże ale widzę ze wy tez tyle sie znacie ze szok . jeśli byście umiały odpoiwedziec na moje pytanie to byscie odpowiedziały  a nie wymądrzały sie . a co do terenu poprzedni właściciele wyjeżdżali właśnie tak na tereni, powiem ci ze długo pracuje na ujeżdżalni wiec teren  dla odprężenia konia sie przyda bo skoro tb sie chce non stop kolka robic t sb rób 😉
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:48
no to jeździj w te tereny i już

Coś mam wrażenie że chciałaś aby rady forumowe pokryły się z twoją chęcia założenia koniowi mocniejszego wędzidła
powiem ci ze długo pracuje na ujeżdżalni wiec teren  dla odprężenia konia sie przyda bo skoro tb sie chce non stop kolka robic t sb rób 😉


to dobre 'odprężenie' ma koń  🙄

skoro się nie znamy, to idź sobie z forum i poczekaj na trenera aż wróci zanim wsiądziesz..


(ps. ale gimbaza ma teraz skróciki sb - sobie, tb - tobie. chyba za stara jestem  🤣 )
powiem ci tak sama sie naucz a potem jezdzij bo u nas konie w terenie majja spokoj nie ciagla praca i praca i praca maja odpoczynek i wiesz gimnazjum juz dawno skoncyzlam ale dobra dowidzenia
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 21:58
Jeśli koń na placu jest ok, a w terenie pędzi to może w terenie rób mu też lekcję ujeżdżenia z dużą ilością przejść, bez pędzenia, z zachowaniem tempa, bez galopad, wyłącznie krótkie zagalopowania
cos sie wymodzi przeniose go do stajni gdzie mam instruktora i mi pomoze 😉 dzieki ElaPE
ElaPe, sama "sb" kółka rób. 😁
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
14 marca 2014 22:05
ElaPe, sama "sb" kółka rób. 😁


a żebyś wiedziała że sb robię 🙂 i ujeżdżam się w lesie też
Strzyga   Życzliwościowy Przodownik Pracy
14 marca 2014 22:18
Może chodzi o to, żeby w sobotę robić? Bo przecież w niedzielę trzeba odpoczywać.
To co? Zostawiac? Chcecie rozrywkę na wieczór?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się