Dopasowanie siodła

A ja tak zapytam względem poprzedniej dyskusji.
Siodło wprawdzie stare ale w nowym jeszcze zdjęć nie mam a siodłam tak samo. Cofnąć trochę czy jest dobrze?
cieciorka   kocioł bałkański
25 kwietnia 2012 11:44
E tam, jestem szczupła, ale nie chuda i z powodzeniem jeździłam w '15 na kucyku, było mi nawet wygodnie i na pewno wygodniej niż 18. Inna sprawa, że nogi mi się nie mieściły w tybinkach, ale nie było wyjścia. Jeśli o siedzenie chodzi, to pewnie wyglądałam jak na tych filmikach z bardzo dopasowanymi siodłami. Jasne, że było za małe, ale i tak byłam zdziwiona, że jednak daje radę. chyba strasznie boimy się małych siodeł, wyobrażamy sobie jakieś mikro siodełka.
Kiedyś jadąc na zawody nie mogłam sama dopilnować sprzętu i moje siodło zostało zapakowane przez kogoś innego. Zapakowali ujeżdżeniówkę zamiast skokówki. Byłam zmuszona pojechać parkour w pożyczonej skokówce 16" i mało sobie zębów nie powybijałam, mimo że cały czas w półsiadzie  😁
Tak więc ma to znaczenie... Na co dzień jeżdżę w 17"-17,5"
Kiedyś jadąc na zawody nie mogłam sama dopilnować sprzętu i moje siodło zostało zapakowane przez kogoś innego. Zapakowali ujeżdżeniówkę zamiast skokówki. Byłam zmuszona pojechać parkour w pożyczonej skokówce 16" i mało sobie zębów nie powybijałam, mimo że cały czas w półsiadzie  😁
Tak więc ma to znaczenie... Na co dzień jeżdżę w 17"-17,5"

Ja mała nie jestem, a jak potrzeba to w Joy Jumpera 16 wsiadam i skaczę i jest mi nawet wygodnie, zresztą uważam, że to fajne siodło. Plusem jest możliwość przestawiania klocków. Na codzień skokówka 17.
Mam takie trochę dziwne pytanie... wiem że da się skrócić tybinkę, ale czy jest możliwość ją wydłużyć np. wymieniając całą tak aby zrobić miejsce na kolano?


To chyba mało opłacalne.
Prosiłabym o opinię tego jak leży siodło. Będę wdzięczna  :kwiatek:







Z góry bardzo dziękuję.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
27 kwietnia 2012 22:14
Nowe zdjecia ALbiona cofnięte do tyłu .zdjecia w stój i w ruchu jak pięknie anglezuje ...


Shadow1, mi się podoba.
Mi też się podoba, to jak ono leży, ale chciałam sie upewnić, czy aby napewno, bo pojęcie o dopasowywaniu siodła mam nie największe 😉
Będę wdzięczna, jeśli ktoś jeszcze się wypowie  :kwiatek:
Shadow1, nie wiem, czy  (na oko, na zdjęciach - porządnych) nie jest to najlepiej leżące siodło jakie tu pokazano (jak(!) pokazano). Może ociupinkę najgłębszy punkt jest przesunięty w tył, ale sądząc po wymiarach siodła (wydaje się małe, więc pewnie nie ma nadmiernego luzu dla jeźdźca) może to nie mieć najmniejszego znaczenia. W każdym razie  👍 za zdjęcia, na których naprawdę "coś" widać  🙂
Dziękuję bardzo, zależy mi na opinii, czy aby na pewno siodło pasuje, więc się starałam  😡 Dziś będę testować podczas jazdy, więc postaram się o zdjęcia z jeźdzcem, dziękuję 🙂
A siodło to 16,5", spodziewałam się, że będzie ciut większe, mam obawy, czy się w nie zmieszczę, okaże się podczas jazdy 🙂
Shadow1- jest ok.
gajara- miejsce osiodłania konia, moim zdaniem dobre. W tym miejscu bym siodłała tego konia.
To siodło jest odpowiednio szerokie na rozstaw, bo jakoś nie wygląda? Możesz zrobić zdjęcie pokazujące jak siodło leży z przodu?
A moim zdaniem koń gajary jest krzywy. Albo siodło. Albo zdjęcia do bani. Bo z prawej strony tył przylega, a z lewej odstaje 🤔  No i fatycznie wygląda na wąskie/ze zbyt skośnymi panelami.

To jest nowe siodło? Widziałam kiedyś używkę, która od wsiadania po strzemieniu była tak wygięta, że nawet na wieszaku prosto wisieć nie chciała 😁
Łoł. Po tym strzemieniu chyba się ktoś musiał wspinać z szybkością żółwia-flegmatyka, skoro aż tak się siodło wygięło. 😁

Może być, że koń Gajary krzywy. Albo jakoś mniej umięśniony na jedną stronę. To się zdarza przecież.
Bardzo możliwe że koń jest słabiej umięśniony z jednej strony, jak moja Dramka  😉
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 kwietnia 2012 09:41
Mam tylko dwa zdjęcia z tej strony ,zrobię jeszcze dziś i zobaczymy ,bo mogła źle stanąć a może i być krzywa
Co do szerokości to hmm sama nie wiem ,ale na pewno "nie zakleszcza" sie na koniu . Leży tak że można podnieść tylny łęk do góry jak jest zapięty popręg na full.
zdjęcia . Siodło nowe dosłownie po kilku jazdach i ja zawsze wsiadam z podestu ( bo od tego jest)




Według mnie siodło tez mogłoby być szersze.
Tak jak jest na drugim zdjęciu, mi by się podobało. Tyle, żeby się nie bujało przód- tył.  Możliwe, że jest przywąskie i stąd problem, ale na podstawie tych zdjęć nie da się tego dobrze ocenić.
Jeśli nie jest za wąskie, a się jednak buja w realu, znaczy, że kształt paneli jest zupełnie niedopasowany do grzbietu tego konia. Można by myśleć o dopchaniu tyłu...pytanie na ile cm trzeba by ten tył dopychać? A może ująć ze środka długości panela? A pewno i jedno i drugie. Obawiam się, że na podstawie zdjęć ciężko będzie, bo tam trzeba osobiście rękę pod panel wsadzić, pomacać, popatrzeć, pobujać siodłem i podjąć decyzję czy to siodło można jakoś dopasować, czy lepiej szukać innego.

Podstawową sprawą by jak najlepiej ocenić dopasowanie, jest zrobienie zdjęć idealnie pokazujących to co oglądać należy. Na pewno na plus jest fakt, że w końcu siodło nie leży na łopatce.  🙂


tunrida powiedziałabym to samo co ty, też wydaje się być wąskie, ale przede wszystkim problemem imo jest zły kształt paneli.
Ja jakiś czas temu miałam identyczny problem. Tylko że chodziło o Prestige Joy Jumper. Szerokość była ok, ale siodło lekko odstawało z tyłu i "anglezowało" podczas jazdy. Zrobiłam dokładnie to co radziłyście Gajarze. Dopchałam panele z tyłu, ujęłam wypełnienie ze środka paneli. Niby było trochę lepiej ale i tak siodło nie leżało stabilnie. Budowa paneli siodła kompletnie nie pasowała do grzbietu konia i nic z tym nie można było zrobić. Obawiam się, że w tym przypadku będzie tak samo.
Zdjęcie siodła jak leży podczas jazdy. Niestety to najlpsze zdjęcie, jakie mam i na którym widać położenie siodła. Siodło "nie anglezuje", nie buja się, lezy stabilnie, ślady potu też były równomierne, nie było suchych plam, więc chyba jest dobrze 🙂 ?
Wiem, siedzę trochę krzywo   😡
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 kwietnia 2012 20:44
Czyli lepiej sprzedać i nie inwestować w siodlo .Szkoda, że jak pytałam czy da radę dopasować to siodło do mojego konia odpowiedz była twierdząca .
Bym nie topiła 3280 zł w siodlo ...  😫
Ja też usłyszałam, kupując tamto siodło, że w razie czego wszystko da się dopasować. A że sama miałam blade pojęcie o dopasowywaniu siodeł to uwierzyłam. Pewnie 90 % "fachowców" sprzedających siodła tak mówi. Jedynie Pan z Pasi Konika szczerze odradzał kupno testowanych siodeł, jak widział że nie będzie w stanie ich dopasować do mojego konia.
gajara18   "Konia strzeż się z tyłu, psa z przodu, a kobiety
28 kwietnia 2012 23:02
Bo Pan z Pasikonika to bardzo sympatyczny człowiek mi też doradzał i mam super ujezdzeniówke, jedyne siodło które leży na młodej .
Pozatym Pasikonik to najleprzy sklep w Wawie ,doradzą zawsze .
Mam pytanko... czy waszym zdaniem koń ze zdjęcia jest poprawnie osiodłany? Czy może siodło powinno być bardziej z przodu lub z tyłu? Przyznam, że nigdy nie zwracałam szczególnej uwagi na to jak siodłam konia, robiłam to automatycznie, ale czas najwyższy przyłożyć się do dobrego dopasowania sprzętu.



Jeśli chodzi o moje i mego rudego konia przygody z suchymi plamami za kłębem, to ostatnio mieliśmy okazję jeździć w Stubbenie Scandica i raz koń suchy z przodu, raz z przodu mokry, w połowie paneli sucho i znowu mokro (źle ułożyłam gluta z tyłu, bo siodło generalnie miało za małe poduszki i leciało na tył), a innym razem koń pięknie mokry na całym odcinku pod siodłem, jednak miałam okazję popatrzeć na jazdę w tym siodle z ziemi i tylni łęk anglezował wraz z jeźdźcem. I nie wiem, czy koń terminator, bo nie wykazuje żadnych oznak bólu, tzw. luz amerykański przy siodłaniu, po jeździe tak go macam i drapię, że mogłoby to podchodzić pod znęcanie się 😁. I nic. Obawiam się, że dobranie ujeżdżeniówki to będzie niezłe wyzwanie.
Aaa, a plecy w świetnej kondycji. Mam tego konia ponad rok, wieczne problemy z siodłami prócz etapu z bezterlicówką, a tu żadnych dołów za łopatką, bólów. Żeby tylko po tej sielance nic nam nagle nie wyskoczyło :/ (tfu, tfu).
Przepraszam, że wcinam się w dyskusję, ale może znacie kogoś kto w kujawsko-pomorskim dopasowywuje siodła? Szperam po internecie, i nie mogę nikogo znaleźć. Bogdan też się nie wybiera w te okolice w najbliższym czasie 🙁
Mam pytanie co do tego siodła: nie jest za długie i nie leży na nerach? To jest kucyk 125 w kłebie a siodło 17,5
Hipp   Hipster Hippoland
29 kwietnia 2012 17:12
łania-przed robieniem zdjęć lepiej wyczyść konia 😉 I no właśnie...leży na nerach i na łopatkach (wg mnie). 17,5 powiadasz ? Ja na wlkp mam 16 😉 Więc na takiego kucora 15 (na konia, bo nie wiem jaki jeździec). Tyle ode mnie 😉
Hipp, koń był po jeździe dlatego brudny i nie ja na nim jeździłam 😉 A te siodło leżało tylko na chwilę na nim. Czyli raczej nie nadaję się do jazdy na tym kucyku?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się