Dopasowanie siodła

Nie znam się, ale ja to bym z pół rozmiaru większe wzieła. Na środku siodła to ty w tym nie siedzisz, tylko całkiem na tylnym łęku.
Czy ktoś korzystał z metody Equiscan do pomiaru grzbietu konia?
Jak to wygląda?
Czy po wykonaniu takiego pomiaru można faktycznie bezstresowo zamówić siodło??
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
04 sierpnia 2017 13:43
Wydaje mi się, że jak włożysz nogi w strzemiona, to jeszcze bardziej na tylny łęk bedziesz leciała. Tak na moje laickie oko, to trochę większe siedzisko i krótsza tybinka. Ale też bym rozważyła, czy jeśli na konia pasuje jak ulał, to nie zostawić, wszystko zależy jak Ci się jeździ i jak bardzo problematyczny jest koń jeśli chodzi o dopasowanie siodła.
Krótszych tybinek nie robią w "dorosłych" siodłach. Mam wrażenie, że to jedyne siodło na wtórnym rynku pasujące na ten czołg  🙄 Muszę jeszcze córkę posadzić i jak jej podpasuje to rozważę... Naprawdę znalezienie czegokolwiek z tym rozmiarem graniczy z cudem. Śledzę ogłoszenie od kilku miesięcy...
SzalonaBibi Będziesz mieć spory problem bo potrzebujesz siodła szerokiego i dość krótkiego, a przydałoby się normalne "dorosłe" siedzisko 17'5. Na rynku wtórym ciężko dorwać taką kombinację. Jeśli masz ograniczony budżet to raczej niestety będziesz musiała wybrać mniejsze zło.
17 spokojnie wystarcza tylko szerokich siodeł jak na lekarstwo. No i jak większe siedzisko to od razu dłuższa tybinka. Wiem, że jestem gruba, krótkonożna i ogólnie nie wymiarowa, ale kurde, ludzi "uśrednionych" jest mała garstka. A reszta musi wybierać "mniejsze zło". I to nie tylko w kwestii siodeł, z ubraniami i butami jest podobnie.
Siodło pójdzie pewnie dla córki -długa, chuda - dla niej idealne. I, co dziwne pasuje fajnie na obie nasze kobyły, na jedną z podkładka, na drugą bez...
A mnie pozostaje jazda na oklep  😵
Ja tez sie "mecze" w zbyt malym siodle. Kupilam je, bo jedyne przylegalo panelami (kon szeroki), kon zgubil.poklady tluszczu i teraz srednio i dla mnie i dla konia.
vissenna   Turecki niewolnik
04 sierpnia 2017 23:32
SzalonaBibi może poszukaj tego używanego siodła: http://www.kieffer.net/en/saddles/working-equitation/2036-we-brugge.html

Kieffer Brugge jest przeznaczone dla koni pogrubianych o szerokim i krótkim grzbiecie a jednocześnie ma normalne siedzisko. Abo modelu Europe CT Comfort DR.
Dzięki, vissenna , ale wiesz, nie ta bajka... Takie siodło jest wart więcej niż moje oba konie. Za tyle to ja samochód kupuję... Myślałam o odłożeniu na siodło na wymiar, ale jak sobie poczytałam co ludzie przechodzili to już raczej nie rozważam... Wydać kupę (jak dla mnie) kasy, żeby nie mieć gwarancji komfortu ani mojego ani konia jakoś mi się nie uśmiecha.
Siodło wzięła córka - jest bardzo zadowolona, nawet jej się dosiad poprawił 😉
A takiemu staremu grubasowi jak ja pozostaje chyba bryczka... na którą też mnie chwilowo nie stać.
vissenna   Turecki niewolnik
05 sierpnia 2017 20:38
Polecam young ridera.
Polecam young ridera.


Też szukałam. Nie wiem czy, kto, gdzie i za ile ma nowe. A używanego z łękiem tak szerokim nie widziałam. Więc możliwe, że takich nie robią, albo mało ich jest.
W sumie mało jest miejsc gdzie można przeszukiwać ogłoszenia i coś wypatrzyć. Albo mało dla mnie, bo ja analfabetka jestem więc tylko po polsku mogę szukać. Próbowałam na e-bayu, ale przelecenie kilkudziesięciu stron, żeby wśród "różności" trafić trzy siodła zabiło moją cierpliwość. Jak się języka prawie nie zna to trzeba popatrzeć na każde ogłoszenie i trwa to latami. Więc zostaje mi re-volt, allegro i olx. A tam szerokich jak na lekarstwo, albo nic się dowiedzieć nie można, albo "nie wysyłam do przymiarki". A jak kupić siodło "na oko" to ja nie wiem, nie umiem i nie zaryzykuję.
patrz na olx regularnie. One szybko znikają. Nie ma nowych, tylko używane. Ja mam takie i z szerokim łękiem.

edit. tego jest pełno w ogłoszeniach drobnych na e-bayu.
SzalonaBibi a może poszukaj jakiegoś passiera..uzywane siodła nie są drogie a klasą nie odbiegają od Kiefferów czy Stubbenów i można je łatwo modyfikować🙂 ja polecam
Ogólnie widać ,że masz mało miejsca w tym siodle,ale jak Ci w miarę wygodnie to wybierz mniejsze zło...
Dzięki za wszystkie podpowiedzi, cały czas szukam. Tamto jest dla córki, mogę w nim jeździć też, ale i tak potrzebne drugie, większe.

vissenna , nie doceniasz mojej kobyły, te linki co podrzuciłaś to są w większości siodła za wąskie. Znam te ogłoszenie, raz dziennie sprawdzam co się pojawi. To dwukolorowe z re-volty nawet już mierzyłam  🤣  Do rozważenia, ale tyłem panele nie przylegają.

edit. tego jest pełno w ogłoszeniach drobnych na e-bayu.


No niestety, nigdy nie udało mi się tam nic konkretnego znaleźć, nie umiem szukać.

W końcu coś znajdę. Ona na razie chodziła w poszerzonym stubbenie skokowym, ale też do końca nie przylega. Poza tym moje kolano na dłuższą metę skokowego nie lubi, bardzo nie lubi.
vissenna   Turecki niewolnik
06 sierpnia 2017 17:57
A to?
Czarny łęk i było użytkowane na kucu... Wystarczy podmienić łęk na biały.
https://www.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeige/wintec-isabell-werth-dressursattel-17-zoll-ohne-cair/695253593-139-20524
m.ebay-kleinanzeigen.de/s-anzeigen/deutschland/young-rider/c0-l0
orientuje sie ktoś może czym są wypełnione panele w nowszych ( z czerwonym znaczkiem ) Kiefferach  ujeżdżeniowych?  :kwiatek: pytam pod kątem ewentualnego dopychania
A ja się chyba poddam. Nie ma dostępnego dla mnie siodła na tego hucuła. Sprawdzam ogłoszenia codziennie... No i jak się już coś trafi to albo zero odzewu na pytanie, albo nie wysyłają do przymiarki... No nie da się kupić siodła "na oko".
Czy ja mam takie wygórowane wymagania? Szerokie, wszechstronne, z przodu ławki z rozwartym kątem, płaskie panele, siedzisko 17, skóra... Do 1500 zł, ale lepiej do 1000.
Ja też szukam innego, bo mój grubas znacznie spadł z wagi i siodło zaczęło się zbliżac do kłębu, a że to 17, a my z córką mamy za długie do niego nogi to nie będe się posiłkować żadnymi podkładkami.
I tez pytam o przymiarkę i nie ma możliwości. Celuję w jakiegoś pleszewa...
No to ci serdecznie życzę żebyś znalazła... Wtedy jest szansa, że wystawisz w ogłoszeniach swoje... A ja mam krótkie nogi. Córka mi nie będzie podbierać, bo dostała to co pokazywałam i było za małe trochę dla mnie. Mój czołg schudł, ale ona z natury masywna. Oboje rodzice nie z tych lekkich. Opisywana była w kondycji... hmmm... rzeźnej (bo nawet hodowlaną nazwać tego nie można było) i miała wtedy 197 w klacie  😵
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 sierpnia 2017 08:53
Siodło zaczęło nam obijać tyłem plecy, a z przodu zaczęły zostawać suche plamy koń dostał wolne od siodła do rozwiązania problemu.

I teraz moje pytanie, czym to skorygować? Na logikę podkładka podnosząca tył, ale wtedy przód mocniej siądzie? Czy jednak podnoszącą przód?
Nie mam pomysłu, do tej pory siodło leżało dobrze.
Kastorkowa możesz zrobić zdjęcia i wstawić? Bo oba objawy mogą mieć wiele przyczyn.
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 sierpnia 2017 09:18
Zrobię dziś i wstawię.
Niedawno dość były również wstawione, ale od tego czasu jak widać koń postanowił zmienić zdanie.

EDIT : dodaję zdjęcia






Kastorkowa, to siodło totalnie nie leży z tyłu i wątpię, żeby mu coś w tym temacie pomogło  🙁
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 sierpnia 2017 20:22
Ten sam koń, to samo siodło w zimie i w czerwcu. Problem pojawił się teraz.



Koń, zwłaszcza będący w treningu, ma prawo zmienić kształt grzbietu, i argument, że "kiedyś pasowało" jest tu trochę bez sensu.
Masz z zimy takie zdjęcia od tyłu i od tyłu po skosie?
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 sierpnia 2017 20:40
Ja wiem, że się zmienia, i nigdy siodło nie będzie pasować jedno i to samo, problem pojawił się teraz a nie powiedziałabym, że się jakoś ostatnio przepracowywał i zmienił figurę, dla tego zastanawiam się czy da się to jakoś skorygować.

Z zimy nie mam zdjęć robionych stricte do oceny bo wtedy leżało elegancko.
Kastorkowa ja to mam wrażenie ,że to zdjęcie z zimy to zupełnie inny koń..przepraszam,ale jest jakiś taki jakiś chudy i ogólnie prezentuje się marnie...Czy coś się stało? od kiedy Ty go masz? Może miał jakąś infekcję,był kastrowany?? cokolwiek??
Zdjęcia konia tera (chociaż to fragmenty) to zupełnie inne zwierzę: odkarmione,okrągłe pojawiają sie jakiekolwiek mięśnie...
Nie dziw się ,że siodło totalnie przestało pasować..jak dla mnie to pierwsza podstawowa rzecz: koń się rozrósł: łęk jest za wąski...
Kastorkowa   Szałas na hałas
16 sierpnia 2017 20:47
Zdjęcie z zimy jest po terenie więc jest mokry jak ściera. Żeby nie było inne zdjęcie. A w zimie i tak zawsze jest trochę chudszy - mniej pracy mniej żarcia.


Łęk ostatnio był zmieniany na szerszy.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się