Dopasowanie siodła

Gillian A uważasz albiona czy passiera za siodło z niższej półki? Dlaczego?
To ja właśnie z equipa przesiadłam się w passiera i jestem zachwycona...
Chyba jedyną zaletą equipa jest to, że na rynku wtórnym są egzemplarze względnie nowe. Jeśli mówimy o nowych siodłach, to equipe przegrywa, zarówno technologią jak i serwisem.
A takie skrzydełka w panelach oferuje Kieffer.
Gillian   four letter word
22 listopada 2018 07:57
Uważam je za twarde i niewygodne siodła. Jeżeli będę zmuszona dla dobra pleców mojego konia to poszukam pasującego dla niego ale wolałabym przyjemność obupólną 🙂
Czyli co mamy - Passier, Kieffer, Albion. Pan Sebastian wspominał, że często stare modele siodeł mają większe te skrzydełka.
Faktycznie passiery, w których jeździłam były twardawe (ale fakt, że wszystkie były dość leciwe wiekiem), za to albion to moim zdaniem absolutny mercedes, ale może to kwestia gustu  :kwiatek:
Raczej mało kto ma NOWEGO passiera albo albiona, większość przedpotopowych i odkopanych 🙂
Ja mam całkowicie nowego Passiera i jestem w nim zakochana.
Nie jest to absolutnie twarde siodło!
Tak wlasnie podejrzewałam 🙂

Ze nowka może być top przyjemna 🙂

Ja mam pięcioletniego Albiona i jest mega wygodny.
Passier mega miękki i wygodny. Miałam starego i to było jedno z najlepszych ujezdzeniowek, w których siedziałam.
Czy ktoś ma wyrobiona opinię o siodłach ujezdzeniowych HB Contact? Widzę ze wszystkie robione na jedną modłę różnią się tylko kolorami (poza oczywiście dopasowaniem). Jak wychodzą przy dłuższym użytkowaniu?  Jak jest później u nich z poprawkami jeśli koń się rozrosnie? Czy od razu było dobrze dopasowane czy potrzebowało korekt?
Czy jest tu jakiś właściciel siodła firmy Ghost i może się wypowiedzieć? Chodzi mi o to, czy zmiana tego siodła z tradycyjnego to była zmiana zdecydowanie na + czy raczej lepiej zostać przy tradycji?
Jak patrzę na filmiki i zdjęcia, które ta firma wstawia na stronie jestem pewna, że takie siodło nadaje się co najwyżej do oprowadzanek na kucyku max 5 min dziennie :/ na niemal każdym umieszczonym przez nich materiale siodło lewituje tyłem na jakiś kilometr od konia 😉 do tego dochodzi moja nie koniecznie miłość do bezterlicówek i jestem na 1000% procent pewna, że nie zafundowałabym czegoś takiego swojemu kopytnemu (Ani żadnemu innemu  😀 )
Dlatego chodzi mi głównie o ludzi, co te siodła posiadają, bo większość opinii, które znam to właśnie od sceptycznych osób, które tych siodeł nie ma/nie widziało więc trudno mi to uznać za opinie, na podstawie której będzie mi łatwiej podjąc decyzje o ew zamówieniu siodła 😀 Firma ma grupę, ale niestety zarezerwowaną tylko dla klientów więc nie mogę tam dołączyć i zadać swoich pytań ;/

Co do bezterlicówek, ja właśnie te siodła lubię, ale powstrzymuje mnie od kupna to, że nie bardzo można w nich skakać, Ghost zdaje się być innowacją w tej dziedzinie dlatego poważnie się nad nim zastanawiam.
Fortitera A skąd u Ciebie sympatia do bezterlicówek?
Lubię je, bo są wygodniejsze(dla mnie no i dla większości koni też), mowa oczywiście o tych lepszych bezterlicówkach typu Barefoot a nie nonamy za 300zł. Są wygodniejsze, dopasowują się do grzbietu konia same, więc nie masz strachu, że siodło po roku będzie do wymiany jak to często jest w terlicówkach, no i koń w nich chodzi zdecydowanie lepiej niż w tradycyjnych. Dlatego bardzo bym chciała jeździć głównie na nich, ale jeśli chce skakać to niestety są one wykluczone, no chyba, że siodła Ghost faktycznie nadają się nawet do wysokich skoków, co producent zapewnia przy paru konkretnych modelach stworzonych właśnie pod skoki.
Te siodła w ogóle wyglądają jakby siedziało się kilometr nad koniem, już pomijam to że są potwornie brzydkie 😵 Obejrzałam sobie kilka filmików i wg mnie tragedia. A już pokazywanie kulawego, ledwo ciągnącego nogi konia pod tym siodłem to już brak słów 🤔wirek: 🤔
No właśnie dlatego jestem w kropce, bo opinie w okół tych ludzi dzielą się na 2 obozy, 1 to ci, którzy te siodła uwielbiają, drudzy, którzy nienawidzą więc któremu wierzyć? A co do wyglądu, mnie osobiście się podobają, nie wszystkie co prawda ale większość 😀
Gillian, Albiony to raczej miękkie siodła. Ja mam około 10 letnie i w porównaniu do podobnego wiekiem Kieffera wygrywa.
Fortitera zachwytu nad wygodą bezterlicówek dla konia nie podzieli żaden saddle fitter ani fizjoterapeuta.
Primo brak terlicy uniemożliwia sprawne niwelowanie punktowego nacisku - zależnie od jakości siodła mogą to robić lepiej lub gorzej, ale finalnie potrzeba usztywnionej konstrukcji - czyli terlicy lub czegoś, co ją zastąpi.
Secundo który koń pracuje lepiej z luźnym plecakiem, któremu się co najwyżej wydaje, że siedzi symetrycznie...
Tertio dopasowywać terlicówkę po roku? Moja jest do przerobienia po 6 tygodniach 😵
Bezterlicówka, bezterlicówce nie równa i nie każda lata po koniu jak plecak, są naprawdę różne siodła tego typu 😉
Właśnie ten fakt, że terlicówka szybko może się okazać złe mnie bardzo zniesmacza, bo wiadomo, dobre siodło małych pieniędzy nie kosztuje, fakt można potem odsprzedać, ale zawsze będziesz kila tyś w plecy, a trzeba przecież wtedy kupić nowe siodło... 😀 No i uważam, że na to na co ja chcę konia wykorzystywać bezterlicówka okaże się wystarczająca, można powiedzieć że jestem raczej rekreantem, który jeździ dla czystej przyjemności, więc też chcę by ta przyjemność była obustronna 😀
Fortitera siodła terlicowe podlegają korekcji, niektóre marki nawet na miejscu w stajni... po to są przedstawiciele, serwis itd.
Gillian   four letter word
24 listopada 2018 07:33
Jeździłam w Passierach, nie chcę do tego wracać. Albiona nie znam ale wygląda na coś, co mi nie podejdzie. Mam kawał dupska i uda, standardowe siodła 17, 5 są na styk a w 18 z kolei mam za daleko do poduszek. Teraz mam 17,5 ale przedłużoną tybinkę i wysuniętą poduszkę - jest prawie idealnie. No i stara jestem, miękko musi być bo plecy mnie bolą  😜 Coś mi mówi, że pozostaje szycie na wymiar za miliony monet.
Alcatraz, nie wiem jak jest przy ujezdzeniowkach hb, ale mysle ze podobnie jak przy skokowkach. Masz bazę, ktora jest terlica, a reszte „wymyslasz” sobie sama. Jezeli robisz na miare, to sugerujesz jaki wygląd tybinki chcesz miec (przeszycie, w którym miejscu znaczek hb, wzmocnienia itp. plus oczywiście wielkość tybinek, klocków itd.). Rysujesz sobie z Bogdanem swoja wizje  na kartonie, a on pozniej przenosi to na skore. Jezeli chodzi o pasowanie - panele sa wełniane wiec wiadomo ze wielka chwili potrzebuje zeby sie ulezec. Moje robione było na podkładkę bo kon młody, wiec nie chciałam zaraz poszerzać i od początku było ciut lecące do tylu (oczywiście od razu byłam poszona o zdjecia i informacje jak soe w siodle czuje), początkowo daliśmy my chwile na „ulezenie sie”, ale efekt nie zadowalał Bogdana wiec za darmo mi zrobił korektę. Od tamtego czasu jest super, a kon nabudował sie tak, ze z grubego mattesa przerzuciłam sie na sam czaprak j niedługo pewnie bede musiała poszerzyć. Siodlo mam ponad rok i jest super, ciagle jestem w stałym kontakcie z hb, co jakis czas pytają jak siodlo sie spisuje, także jako klient czuje sie bardzo zaopiekowana 🙂
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
25 listopada 2018 11:39
Czy to siodło jest ok? Moim zdaniem jest za szerokie i buja się z tyłu (to starałam się uchwycić na filmiku).
To jest chyba najmniej bujające się siodło terlicowe, jakie Diakon miał na grzbiecie. Czy to się da jakoś zniwelować? Dopchac np poduszki odrobinę z przodu?
Czy jest bardzo za szerokie? Jesli udałoby się zniwelować bujanie to może mogłabym na początku jeździć z podkładką / misiem?
To Prestige Lucky Dressage, a Diakon ma krótki grzbiet i wszystkie dotychczas przymierzane siodła terlicowe (było ich kilkanaście) bujają się z tyłu.
film
Diakonka

Jest za szerokie i raczej jak usiądziesz i wepchniesz rękę dalej to może siąść na kłębie. Miałam takie za szerokie siodło mniej niż Twoje a  koń po jakimś czasie odczuwał dyskomfort mimo że jeździłam z mattesem i wkładką w przednich kieszeniach.

Jak dopchałam wkładki to za bardzo leciało na tył.  Dopchanie mogłoby pomóc ale wtedy trzeba sprawdzić czy nie zaczyna mocniej cisnąć z tyłu. Ja widziałam to na czaprakach z tyłu były mocniej zabrudzone.
Diakonka Może powinnaś poszukać siodeł z innym kształtem terlicy, gdzie przedni łęk jest dużo wyżej. Kieffer?
Diakonka   Jestem matką trójki,jestem cholerną superwoman!
25 listopada 2018 19:00
Kieffery się jeszcze bardziej bujały 🙁
A właśnie - czy ono się buja wg Was czy ja jestem przewrażliwiona ?
Sama równowaga tego siodła nie jest najgorsza. Gdyby Diankon miał mniejszy kłąb/więcej mięśni przykręgosłupowych to siodło miałoby szansę fajnie leżeć. Na dzień dzisiejszy niestety przedni łęk jest zbyt blisko kłębu.
Sama już zgłupiałam i nie wiem co z tym fantem zrobić, mi siodło bardzo odpowiada tylko czy na koniu też dobrze leży?
Proszę o ocenę
Hej! Przymierzam się do zmiany siodła. Mam dosyć trudnego konia jeśli chodzi o budowę - to wykłębiony, dosyć okrągły małopolak z krótkim grzbietem. Potrzebuję siodła z nisko osadzonymi panelami, szerokim kanałem, szerokim łękiem - nie mniej niż 18 cm mierzone na wysokości 10 cm przedniego łęku. Teraz mamy DM Sylwester, który przeszedł już milion przeróbek - poszerzaliśmy łęk, manewrowaliśmy wypełnieniem... nadal minimalnie mostkuje na "goło", ale pod ciężarem jeźdźca jest to praktycznie już nieodczuwalne. Koń jest młody, ma 5 lat, sam z siebie chyba jeszcze troszkę rośnie, umięśnia się. Dalsze poszerzenie naszego siodła raczej nie będzie możliwe.
Czy kojarzycie jakieś modele - ujeżdżeniowe najchętniej, ew. wszechstronne - dla koni okrągłych z wydatnym kłębem? Szukam i widzę 2 opcje - albo szycie na miarę albo ściągnięcie nowego Thorowgooda z UK...
Kieffery się jeszcze bardziej bujały 🙁
A właśnie - czy ono się buja wg Was czy ja jestem przewrażliwiona ?


A ja jeszcze mam taki pomysł - poszukanie siodła z krótszymi poduszkami z tyłu isiodłanie pół dłoni do tyłu.
Mam wrażenie- możę się mylę bo nie widać sylwetki całego konia (abstrachując od tego, że łęk za szeroki), że to siodło "leci w tył" bo wlasnie za bardzo pod górkę- do przodu jest połozone.

Dużo siodeł na szczupłych koniach, jak się tak położy to siądą na kłębie (wysokim) i przez to będa się bujać w tył.

Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się