Dopasowanie siodła

malem, ja będę testować przyszły tydzień.
Na moją klacz o długim, dość wydajnym kłębie nie spasował ani Euroriding, ani Passier (jak również Prestiege Lucky) dopiero Kentaur, chyba dlatego, że miał najgrubsze panele ze wszystkich.

To nie tylko kwestia marki, ale też wieku siodła 😉 te starsze były na niższym panelu, poza tym jak dotąd niewiele osób wie, że wypełnienie w siodłach się wymienia 😂 więc widok Passiera naleśnika niestety nie jest rzadki... Te nowsze mają już dużo wyższy panel i na konie z wielkimi kłębami naprawdę dają radę. Euroridingi też są na naszym rynku raczej te starsze...
Akurat passier, który przymierzałam, był z nowszych, ale i tak sporo niższy, niż Kentaur
Mnie się też Kentaur sprawdził na kłąb umiarkowanie wysoki, ale oprócz tego długi i szeroki.
Czy ktoś zwężał siodło equipe synergy? Trochę mam za szerokie i myślę czy kombinować podkładką czy może zwęzić raz a dobrze, tylko trochę nie wiem czy w ogóle ktoś się podejmie.
Dzionka, Nie da się go zwęzić, bo to pkastik. Z tego co wiem tylko w fabryce.
rudziczek   Małe i duże.
23 lipca 2020 10:20
Wyskoczyło mi takie zdjęcie na fb pewnego saddle-fittera jako przykład zadowolonego klienta. Czy tylko mi się wydaje, że to siodło jest dla tego jeźdźca zdecydowanie za duże?
vissenna   Turecki niewolnik
23 lipca 2020 10:23
Dużo za długie tybinki. Klocki kolanowe w złym miejscu. Dziwny sposób na reklamę...
mils   ig: milen.ju
23 lipca 2020 13:29
Mało się znam, więc od razu skorzystam z okazji i spytam: czy tak wygląda dobrze dopasowane siodło? Może mnie oczy mylą albo takie ujęcie, ale mam wrażenie, że tył jest trochę podniesiony w tym kłusie? Przód też mocno wysoko i w okolicy całego kłębu w ogóle odstaje? Tak to powinno wyglądać?
rudziczek   Małe i duże.
23 lipca 2020 15:27
Nie wiem, czy pod tym kontem da się dookreślić stopień dopasowania siodła. Zaskoczyło mnie tylko, że ktoś się chwali takim niedopasowanym do jeźdźca siodłem. Chciałam się upewnić, czy nie przesadzam.
mils, ależ absolutnie nie próbuj po takim zdjęciu oceniać dopasowania siodła do konia xD O ile nie ma konia w stój, na równym podłożu, to się nie da DOBRZE ocenić (warunki internetowe ofc). W ruchu można zobaczyć że np. tył lata, ale to nie jest żadna ocena co jest nie tak. A jak już masz siodło, koń zgięty itp. to na bank nie da się nic konstruktywnego powiedzieć.
Ten dzieciak siedzi na podwiniętej miednicy (źle uczony dosiad ujeżdżeniowy na zasadzie "pracuj bioderkami"😉.
Gdyby siedział tyłkiem gdzie ma siedzieć to noga by poszła w dół mocno i nie byłoby takiego dramatu.

... tak w ogóle to podobnie wygląda co drugi polski wkkwista 😂
Mnie zawsze dziwi skąd oni te siodła biorą i czy oni nie czują, że im dupsko wywala na tylni łęk, bo a to klocek za długi (nawet faceci), a to twist za szeroki i wsiąść nie mogą. I potem takie prostowanie klaty na siłę, wyginanie odcinka krzyżowego i prosta-sztywna łapa do przodu.


Temat siodeł dla dzieci to jest koszmar- Po prostu ich nie ma na rynku. Siodła ujeżdżeniowe to się zaczynają dla osób 164+...
albo nieco niższych, z długimi nogami 😉 mam 162 cm i coś tam się da znaleźć - Kentaur Electra czy Bates Isabell, Prestige Lucky (z takich standardowych, nie skracanych na zamówienie), chociaż marzy mi się przy tym mniejsze siedzisko... ale współczuję, jak ktoś ma krótsze nogi.
To masz farta, że akurat te modele pasują do konia i tobie w tyłku.
Ja niestety batesom ze względu na twist mówię nie, lucka miałam i się mieściłam przed ciążami. 17'5 niestety nie robią. Kentaury dla mnie za naleśniki.
Naprawdę nie jest łatwo.

Naleśniki w sensie siedziska? IMO jest głębsze niż w lucku. Żeby nie było, nie wszystkie te siodła pasowały mi na tego samego konia 😉 W Batesie byłam zadowolona z twista, niestety w wersjach syntetycznych też cierpię na zbyt szeroki
rudziczek   Małe i duże.
24 lipca 2020 22:34
Ja mam Helenę Prestige 17 cali z tybinką xs i bardzo sobie chwalę😀 Na króciutkie nóżki i nie najmniejszą już pupę rewelacja.
Ja sobie bardzo chwalę Equipe dla niskich osób, osobiście mam olympie na krótkiej tybince i 155 cm wzrostu. Jest rewelacyjna i o dziwo pasuje mi również idealnie na konia 😉
Czy ktoś zwężał siodło equipe synergy? Trochę mam za szerokie i myślę czy kombinować podkładką czy może zwęzić raz a dobrze, tylko trochę nie wiem czy w ogóle ktoś się podejmie.

Podejmie się dystrybutor. Normalna usługa i bez problemu w Polsce to zrobią
Dzionka, zależy na której terlicy jest, bo nie pamiętam teraz tych podziałów. Z tego co kojarzę, to niektóre da się zrobić w PL. Najlepiej zapytaj przedstawiciela bezpośrednio jakie są opcje. x-horse
Ok, super, dzięki dziewczyny!
Hej, szukam pomocy w znalezieniu siodła wszechstronnego na Araba, niestety nie jest łatwy przypadek potrzebuje na konia panel 16 cali a siedzisko dla siebie 17 cali( mam 168 cm wzrostu), lek 33 cm. Czy ktoś ma coś takiego albo widział na sprzedaż? Czy tylko siodło szyte na miarę wchodzi w grę ☹️ Dziękuje za wszelkie rady i pomoc.
Hej, szukam pomocy w znalezieniu siodła wszechstronnego na Araba, niestety nie jest łatwy przypadek potrzebuje na konia panel 16 cali a siedzisko dla siebie 17 cali( mam 168 cm wzrostu), lek 33 cm. Czy ktoś ma coś takiego albo widział na sprzedaż? Czy tylko siodło szyte na miarę wchodzi w grę ☹️ Dziękuje za wszelkie rady i pomoc.

Ja się bujałam z tym problemem przez 3 lata i ok 6 siodeł  😉
Wszechstronne będzie ciężko, ja przerobiłam Daw-Mag Hubert (skończyło się serią zabiegów fizjo) Kieffer Garmich - za długie i szybko zrobiło się za wąskie. Na krótkie konie miałam też Kentaur Perseus - nie polecam leżało żle na wszyskich koniach, mimo teoretycznie dobrego rozmiaru łęku.
Z Arabami jest ten problem, że jak zaczną pracować to siodła szybko robią się za ciasne. Łęk 33 to chyba na takiego świeżo zajeżdżonego szczupaczka. Mój też miał ten rozmiar w wieku 4-5 lat, teraz ma 8 i łęk ok 36. Tak więc przygotuj się na częste zmiany siodeł. 😉
Siodła które pasują na mojego to obecnie skokowe Stubben Virginia S łęk 32, oraz Passier Compact COMFORT łęk 29,5- ujeżdżeniowe. Oba mają krótkie panele, a siedzisko normalna 17” .
Hej, szukam pomocy w znalezieniu siodła wszechstronnego na Araba, niestety nie jest łatwy przypadek potrzebuje na konia panel 16 cali a siedzisko dla siebie 17 cali( mam 168 cm wzrostu), lek 33 cm. Czy ktoś ma coś takiego albo widział na sprzedaż? Czy tylko siodło szyte na miarę wchodzi w grę ☹️ Dziękuje za wszelkie rady i pomoc.


Ja mam podobny problem, mam pół araba. Bardzo krótki grzbiet, jednocześnie potrzeba na bardzo szeroki kanał, a ja bardzo długie nogi. Miałam daw-maga wszechstronnego ale no...nie polecam. Teraz jeżdżę w Jaguarze ujeżdżeniowym 16,5 cala i jest mega. Ale to stary model, raczej takiego w PL nie znajdziesz. Ze skokówki aktualnie Global 17,5 cala [ale jest jak 16,5/17 bardzo małe wychodzą]. Polecam po prostu zgłosić się do kogoś kto Ci siodło dopasuje i sprzeda. Ja korzystam z usług Pani Anny Izdebskiej i mogę z czystym sercem polecić. Jeśli koń Ci wyrośnie z siodła, zmieni się to przyjedzie i zamieni Ci na nowe. Od razu przeprowadzi kontrole czy wszystko jest okej i czy siodło dobrze leży. No i przede wszystkim kobieta dojeżdża w każde miejsce w Polsce.
... i ma doświadczenie z arabami i innymi niestandardowymi końmi 🙂
Dzięki za wielkie rady! To jest 10-letni szczupaczek 😀 Niestety problem jest taki że jak się zaczyna sezon terenowy automatycznie chłopak leci z mięśni grzbietu, dziury za łopatkami i jest rozstaw łęku 33 cm 🙁 Dlatego się zastanawiam czy jest sens szyć na miarę skoro on się tak zmienia w ciągu roku🙁 Wiem że u Andersza można robić takie kombinacje z panelami i siedziskiem. Może ktoś ma siodło od niego i poleca? Niestety z Ania Izdebską mam złe doświadczenie 🙁 Chyba zostaje obciąć nogi  😵
.
Może siodło z wymiennymi łękami? Jeździłam na arabie w wintecu, a egzemplarz był wyjątkowo mały i drobny (koń w sensie :P), nie było to jakieś króciótkie siodło, ale siedziska wypadają tu dośc duże, więc można by spróbować o pół rozmiaru mniejsze, albo inna firma, ale żeby się dało w ciągu roku zmieniać rozstaw łęku. U nas też była taka konieczność, bo w zimie koń chodził mniej i spadł trochę z pleców.
Dzięki wielkie coś poszperam w Wintecach w takim razie  :kwiatek:
Jupkaaa, Ja przy arabie przerobiłam sporo siodeł i potwierdzam, że Wintec leżał najlepiej. One są dość duże i wg mnie siedzisko 16,5 wypada jak 17. Więc możesz spróbować 16,5, raczej za długie nie będzie. Podobno najkrótsze panele i najlepiej leżące na arabskich plecach ma Wintec Lite
Ja na arabce jeździłam w joy jump z Prestige i było mi bardzo wygodnie. Koń był o tyle problematyczny, że nie miał w ogóle kłębu i absolutnie każde inne siodło, które na niego mierzyłam (poza gapą z winteca) leciało na szyję. Joy jump o dziwo leżał jak przyklejony. Mój tyłek też się o dziwo mieścił, a nie jest najmniejszy😉 (65 kg przy wzroście 160cm)
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się