Próba dzielności klaczy - od kuchni

Monny   bez odbioru .
27 grudnia 2008 15:23
Interesuje mnie cała otoczka imprezy. Ktoś był? Ktoś się wybiera?
Kiedy i gdzie najlepiej?
Klacze muszą być wpisane do głównej księgi?
O co chodzi z tą bonitacja?
Dodaje link z terminami  🏇

http://www.pzhk.pl/art.php?id=zt_klaczy_2009_info.htm

Mam nadzieje, że owego tematu już nie ma.
👀
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
27 grudnia 2008 19:46
Kurcze, dlaczego nie ma prób polowych ???
Monny   bez odbioru .
27 grudnia 2008 20:13
A czym one się różnią od wierzchowych?
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
27 grudnia 2008 20:31
Hihihihi.
Na polowe przywożą ludziki przygotowane przez siebie klacze i cała impreza trwa kilka godzin 🙂.
A klacze robią dokładnie te same sztuczki, czyli ruch luzem, skoki wolne w korytarzu i
testy obcych jeźdźców.
Monny   bez odbioru .
27 grudnia 2008 21:11
No to w sumie mniej zachodu...
W tym roku Doruchów, Komorniki k/Olszowej i Damasławek organizowały.

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
27 grudnia 2008 22:29
Nio właśnie, my jesteśmy na północy Mazowsza, prawie że na granicy z warm.-maz. i tutaj krucho
z polowymi 🙁
Klacze muszą być wpisane do głównej księgi?
O co chodzi z tą bonitacją?

Nie muszą  być wpisane.U trk żeby wpisać, klacz musi ukończyć ZT.


                    S P R O S T O W A N E (fajnie z edycją 🙂 )

Bonituje klacz przed zgłoszeniem do ZT inspektor OZHK i to przesądza czy mozesz ją zgłosić do ZT.
[quote author=ms_konik link=topic=963.msg130916#msg130916 date=1230416987]

Nie muszą a właściwie chyba nie mogą być wpisane.Bo żeby wpisać, klacz musi ukończyć ZT.
[/quote]

a tak nie jest tylko w księdze trakeńskiej i sp na razie ?
w programach hodowlanych rasy małopolskiej i wielkopolskiej próby na razie nie są obligatoryjne
[quote author=ms_konik link=topic=963.msg130916#msg130916 date=1230416987]
Nio właśnie, my jesteśmy na północy Mazowsza, prawie że na granicy z warm.-maz. i tutaj krucho
z polowymi 🙁
Klacze muszą być wpisane do głównej księgi?
O co chodzi z tą bonitacją?

Nie muszą a właściwie chyba nie mogą być wpisane.Bo żeby wpisać, klacz musi ukończyć ZT.
Nie chcę Cię wprowadzać w błąd, bo nie wiem czy to obowiązuje od tego roku(muszę poczytać program hodowlany).
Bonituje klacz przed zgłoszeniem do ZT inspektor OZHK i to przesądza czy mozesz ją zgłosić do ZT.
[/quote]

Bzdura!
Klacz może być wpisana do księgi, ale nie musi!!!

Bonituje się klacz po stwierdzeniu źrebności lub po oźrebieniu i wówczas się ją wpisuje do Księgi.

Klacz wpisana do księgi może nigdy nie skończyć próby.
Klacz, która nawet próbę wygrała może nigdy nie być wpisana do księgi.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 grudnia 2008 17:41
Nie taka znowu bzdura!
U trakenów bez próby dzielności nie ma wpisu...
My mamy traczki i ten program hodowlany mnie interesuje...

Armara napisała też o sp.
U innych ras próby nie są obowiązkowe.
zresztą moim zdaniem póki co wprowadzenie prób dla klaczy młp i wlkp spowodowałoby bardzo duze zmniejszenie stada matek, choć ja jestem jak najbardziej za ich obligatoryjnością

a tak w kwestii praktycznej jaki to jest wydatek ? teoretycznie taki trening kosztuje sporo, ale byłam we wrześniu w Bogusławicach i pewne klacze nie wygladały na swietnie wypielęgnowane, przygotowane, stare zaniedbane rzędy, słowem odstawały - chyba są jakieś dotacje ?

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 grudnia 2008 18:26
[quote author=xx_0_xx link=topic=963.msg131503#msg131503 date=1230482429
Bonituje się klacz po stwierdzeniu źrebności lub po oźrebieniu i wówczas się ją wpisuje do Księgi.
/quote]


Mówimy tutaj o bonitacji przed ZT, co jest napisane tutaj:
http://www.pzhk.pl/art.php?id=zt_klaczy_2009_info.htm

W sumie po dotowaniu koszt wynosi ok. 750 zł, to niedużo wg mnie.


P.S.Lekkie pomieszanie z cytatami  🤔
nie no 750 to na 60 dni malutko, ale ja gdzieś widziałam coś koło 2000 zł, a dla ogierów 3600 ( a teraz chyba nawet więcej) a sie z moją młodą wybieram pewnie jesienią 2010 😉
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
28 grudnia 2008 18:58
Całkowity koszt na 2009 rok to 2460 PLN (tylko nie wiem czy netto czy brutto), ale 70 % jest dotacji.
Swoją drogą ciekawe, czy trzeba zapłacić całą kwotę a później zwracają
czy płaci się od razu mniejszą?

Armara- to juz powinnyście się zacząć przygotowywać, bo czasu mało 😉 🙂.
:P
oj tam, mam jeszcze w zanadrzu drugą ale boje sie, ze 7 lat to za dużo  😁
Mazia   wolność przede wszystkim
29 grudnia 2008 14:42
Ale pomieszanie z poplątaniem, błagam osoby które nie mają pojęcia niech nie zabierają głosu w sprawie.
Klacz przystępująca do kwalifikacji do ZT musi mieć pełny rodowód czyli musi spełniać warunki wpisu do księgi. Musi być wstępnie zajeżdżona czyli przyjmować siodło i jeźdźca. Dodatkowo sprawdzane są inne warunki oprócz rodowodu, np prawidłowość zgryzu. Płaci się tylko 30 % kosztów, resztę pokrywa ministerstwo poprzez PZHK.
ZT dla klaczy nie jest obowiązkowe, podnosi jednak wartość konia.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
29 grudnia 2008 15:02
Ale właściwie o co Ci chodzi?

O to??
Klacze przyjmowane do ZT winny być zbonitowane przez kierownika OZHK/WZHK. Muszą uzyskać minimum bonitacyjne wymagane przy wpisie do ksiąg;

Czy o to, że klacze bez ZT nie zostaną wpisane do Księgi (trk)?
ee ?

ZT dla klaczy nie jest obowiązkowe, podnosi jednak wartość konia.


ale przecież wyzej napisałam, ze  jest obowiązkowe, na razie dla dwóch ras 😉 - trak i sp (oba działy, dla II preferowana wierzchowo- zaprzęgowa)
na pewno klaczom jest łatwiej, bo mogą ewentualnie nie zdaną próbę poprawić

a co do podnoszenia wartości, czy ja wiem biorąc pod uwagę, ze w Bogusławicach jesienią zdały wszystkie, a niektóre były naprawdę beznadziejne bardzo bym tego nei przeceniała - zresztą nie tak dawno dwie klacze z wyb oceną były w ogłoszeniach ok. roku  🙁
Z tymi rodowodami to dopiero od niedawna wprowadzono- rok temu w ZT mogły brać kloacze z niepełnym rodowodem- przykładem może być klacz mojego znajomego po Domestosie od matki po nn, nazywa się Roxy
co do podnoszenia wartości itp.  są stadniny, które nie wcielą do stada matek klaczy bez zdanej próby-między innymi " nasza"...wprowadził to nowy hodowca i jest to niezły pomysł, bo wygrywanie polagry to trochę mało...
oczywiście stacjonarki są nieco inne niż polówki
klacz jednej z voltowiczek z nn w rodowodzie była zgłoszona i bez problemu mogła do próby przystąpić...
klacz znanego hodowcy  wtedy 5letnia startująca w regionach i wygrywająca je także zdała próbę zajmując chyba 2 czy 3 miejsce...
to tak dla ciekawostki jak to w PL wygląda
Monny   bez odbioru .
13 stycznia 2009 08:48
up

Jakieś nowe informacje?
Odbędą się polowe?
wiecej prob polowych  pojawia sie w sezonie wiosna-lato. Mozliwe, ze u nas bedzi epolowka, ale nie wiem czy nie zamknieta dla klaczy z zewnatrz i tylko stadninowe kobyly beda mogly przystapic.
Na razie jestem po kwalifach w Boguslawicach i niektorym hodowcom powinno sie kupic mydlo, nitke i igle no i paste do sprzetu i pare szczotek do koni...zal 👿
zt w bogusławicach pod koniec 2008 to jedna wielka porazka. kobyła kulawa dopuszczana do proby, stojaca w boksie przez 2 tygodnie (o czym wlasciciele nie sa poinformowani ) a w dniu samej proby dostaje wspomagacze i niech sie pokazuje jak chce.
i tak lepsze to niz sprzedanie czyjegos konia bez wiedzy wlasciciela🙂 a takie rzeczy to nie tylko w erze 🤬
Monny   bez odbioru .
13 stycznia 2009 14:33
Karla🙂, no co Ty  🤔 🤔 🤔
jestem w szoku  😲 😲
opowiedz coś więcej
Monny- nie bardzo moge, ale podobno to nie pierwszy taki przypadek...niestety
Monny   bez odbioru .
13 stycznia 2009 16:04
Rozumiem 🙂
Ale to mnie zszokowałaś.
Wychodzi fakt, że nie nalezy nikomu ufać:/
i trzeba liczyc na szczescie jesli chodzi i jezdzcow bo moze ci sie trafic ktos z umiejetnosciami z glebokiej rekreacji  😵
Mam pytanko,  od kiedy klacze SP muszą przejść przez ZT żeby były wpisane do Księgi Głownej ???
Bo jest to dla mnie wieeeeeeeeeeelkie zdziwienie ponieważ moja kobyłka w ub roku była bonitowana i jest  wpisana do księgi głównej bez ZT.  Tylko po odstawieniu źrebaka miałam na miejscu bonitację (załatwiłam to kompleksowo razem z opisaniem źrebaka)

Owszem załatwiałam takie sprawy jak badania krwi  kobyły i źrebaka. Badanie krwi jest konieczne do oznaczenia i wpisania markerów klaczy do księgi głównej . Kobyła jest również zachipowana.

ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
03 marca 2009 11:54
UWAGA!
19.04.2009- w Starogardzie Gdańskim(SO) odbędzie się egzamin, wieńczący trening 60-dniowy klaczy trakeńskich (poczatek o godz. 10.00)
Jednocześnie przeprowadzona będzie POLOWA PRÓBA DZIELNOŚCI dla klaczy trakeńskich i innych ras.
Zainteresowane osoby proszone są o zgłaszanie się do organizatora.
Monny   bez odbioru .
04 marca 2009 10:24
Polowe będą jeszcze w Olsztynie i w Doruchowie 🙂

Jakie trzeba mieć dokumenty, kiedy najlepiej zapisać(?) klacz na próbe dzielności. I gdzie? W wzj?


Solta znalazłam takie coś str 19, ale nie wiem czy o to chodzi.
Tak nie mam pojęcia od kiedy. Dopiero teraz zaczęłam się tym interesować 🙂
http://www.pzhk.pl/docs/pr_hodow_sp.pdf

Jakie trzeba mieć dokumenty, kiedy najlepiej zapisać(?) klacz na próbe dzielności. I gdzie? W wzj?



próba dzielności to impreza hodowlana, więc wszelkie pytania zapewne należy skierować do odpowiedniego ozhk 😉

Solta
wydaje mi się, że obowiązek ten wprowadzono w tym roku 😉

10 marca próba dzielności w ZT Bogusławice, ktoś się wybiera czasem ??
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się