"Skaczące kabanosy" - czyli uwag o hodowli koni słów kilka

to o nim już tu kiedyś wspominałam, bez podawania imienia😉 chyba nawet dyskutując ze smokiem... Cian bardzo go chwali na tle stawki kilku młodych koni po wybitnych zachodnich reproduktorach😉 😎

[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2266986#msg2266986 date=1421263535]
to o nim już tu kiedyś wspominałam, bez podawania imienia😉 chyba nawet dyskutując ze smokiem... Cian bardzo go chwali na tle stawki kilku młodych koni po wybitnych zachodnich reproduktorach😉 😎


[/quote]
Ech przeżywam, bo mi się on podobał już w ZT, choć wyglądał jak źrebak i nawet nim próbowałam insmeinować, ale nie wyszło.
Ponoć w trakcie testów nie dotknął i zrobił mega wrażenie 😉 Oby się pokazywał!
Też jestem tego samego zdania. Oby więcej takich rodzynków Made in Poland się zdarzało  😉
Cieszę się i trzymam kciuki za dalszy rozwój kariery Dioklesa.
Dostałam dzisiaj nowy numer "Hodowcy i Jeźdźca". W środku ciekawy artykuł o rodzinie Dunkierki. Piękna rozpiska pokoleń, dużo zdjęć. Raz na wiele miesięcy trafi się taki rodzynek w polskiej prasie. Czemu tak rzadko? O ogierach pisze się bez przerwy, a informacje o rodzinach są ściśle tajne (jeśli chodzi o publikacje). Choćby nawet hodowca wziął sobie do serca stwierdzenie, że hoduje się klaczami, to w kwestii zdobywania wiedzy ma zawsze pod górkę. PZHK tak strasznie dba o hodowlę, że nawet nie wiadomo jakie są rodziny w poszczególnych rasach (oprócz kilku bardziej znanych). A przecież wydają księgi stadne i mają informacje z pierwszej ręki. Marzy mi się spis czynnych rodzin z coroczną aktualizacją liczebności, np. na podstawie zgłoszonych pokryć.
Dlatego napisałem że konie dzielą się na złe i dobre i wcale nie powiedziane że w rasie Małopolskiej nie znajdzie się taki rodzynek.  😉
Rodzyneczek udany debiut na Florydzie, ktoś może wstawi filmik z fb? :kwiatek: 😅
Dlatego napisałem że konie dzielą się na złe i dobre i wcale nie powiedziane że w rasie Małopolskiej nie znajdzie się taki rodzynek.  😉


jak np > Diokles  http://www.swiatkoni.pl/news/9078,diokles-debiut-podczas-wef.html
A teraz mam pytanie do wszystkich znawców naszej hodowli.
Czytam odpowiedzi na pytania egzaminacyjne z hodowli zwierząt z poprzedniego roku i czy to prawda, że w Polsce najwięcej hoduje się koni zimnokrwistych (inne odpowiedzi to wlkp, ps i koniki polskie) oraz, że główne użytkowanie koni w Polsce to rzeźne?
Oczywiście, że prawda. Pogłowie koni szlachetnych jest malutkie w porównaniu do PKZ 😉
Na dowód króciutka statystyka - liczba klaczy wpisanych do księgi głównej, 2013 rok:
młp 1033
wlkp 969
sp 1269
śl 1190
PKZ 5584

Trzeba dodać też pokaźną grupę klaczy PKZ w księdze wstępnej - 1383 oraz te które nie mają pochodzenia (myślę, że jest ich sporo), a kryte są ogierami PKZ i rodzą źrebięta mięsne.
Dziękuję  :kwiatek: Jeszcze tylko jedno - PZHK nie prowadzi księgi stadnej dla: huculskich, arabskich, zimnokrwistych, młp?
Nie mogę tego znaleźć na ich stronie
Nie prowadzi dla oo i xx
:kwiatek: Szkoda, że z koni mięliśmy jedne zajęcia, na których dowiedzieliśmy się jakie są maści koni i że konisie powinny biegać po dworze, a na egzaminie są pytania o księgi stadne i próby dzielności 😁
Księgi ras czystych - xx i oo prowadzi PKWK
KLIK
Księgi koni małoposlkich pkz, hc i kn prowadzi PZHK
KLIK2

Ramires a gdzie to tak kształcą?

:kwiatek: Szkoda, że z koni mięliśmy jedne zajęcia, na których dowiedzieliśmy się jakie są maści koni i że konisie powinny biegać po dworze, a na egzaminie są pytania o księgi stadne i próby dzielności 😁


Trzeba było iść na medycynę  🤣 🤣 🤣
Ano na weterynarii na UP we Wrocławiu. Nawet zaliczenia z koni nie było. Za to marki robotów udojowych znamy na pamięć!
edzia69   Kolorowe jest piękne!
11 lutego 2015 21:14
A powiedzieli chociaż,że nie każdy aparat udojowy do każdej krowy pasuje?
Ano na weterynarii na UP we Wrocławiu. Nawet zaliczenia z koni nie było. Za to marki robotów udojowych znamy na pamięć!


Potem żeby zaistnieć jako weterynarz od koni trzeba dziesięciu lat stażu w klinikach na zachodzie. A i to nie daje gwarancji sukcesu w branży . 🙁
edzia a owszem. O krowach mielismy sporo, a nawet na wycieczkę do obory nas zabrano 😉
Smok weterynarz! I proszę o nie podcinanie skrzydeł. Oczywiście, że studia nie gwarantują sukcesu w branży... żadne studia.
Ramires, lekarz weterynarii
dobra, chodziło mi o 'rz' 😉
Nie przejmuj się , mam upitą klawiaturę  🤣 I nic ci nie podcinam , znając weterynaRZy od kuni , wiem ile ich to zdrowia i energii kosztowało  🤣

U gratuluję wyboru  , bo osobiście uważam że to 1000 razy lepszy wynór  niż hodowla koni w kraju w którym hodowla prawie nie istnieje i jest na poziomie krajów 3 -go świata 😉
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2260834#msg2260834 date=1420653618]
Co do folblutów - nie zgodzę się. Poszukałabym w Widzowie i Golejewku. Są tam stare linie Parysowa, Dakoty (i innych ogierów, których imion nie pamiętam i wstyd, bo jeszcze niedawno potrafiłam to pięknie wyrecytować 😉); folbluty w półkrwi często mają Jape, Roulette, Winds of Light w papierach i dużo jest tego w tych stadninach.


niestety z linii Parysowa oraz Dakoty już dawno nic nie ma zarówno w Widzowie jak i Golejewku. Ta linia praktycznie wymarła.

Natomiast co do Japa, Roulette, Wind sof Light to sprawdziłem, i słowo często jest ostatnim wyrazem jaki bym użył pisząc o tych koniach w odniesieniu do ogierów xx używanych w półkrwi.

Jape – występuje w II pokoleniu po stronie matki u og. Ormuz xx – ale co on dał dotychczas ?
Roulette – ojciec og. San Moritz xx – jak wyżej
Winds of Light – ojciec og. Mustafa xx – jakie potomstwo on zostawił ? Co dał dobrego ?

wybacz, ale ja osobiście bałbym się kryć tymi reproduktorami no może poza San Moritz’em, w jego przypadku bym zaryzykował. Cała reszta mnie nie przekonuje. 

Poza tym co te ogiery (Jape, Roulette, Winds of Light) dały w półkrwi, żeby interesować się ich potomstwem, bliższym lub dalszym, bo jak pokazuje przykład Winds of Light’a jego potomkowie (Tabasco, Mustafa, Sanhedryn, Krater, Amman, Kartel, Numid) niewiele zdziałali, jedynie Jape’a broni fenomenalny Galerius ale to jeden rodzynek i myślisz, że dla niego warto ryzykować ? Japa już nie ma…

[/quote]

Honoru Japa xx broni przede wszystkim CIVIS ( Jape- Cisza po Mehari) hod. SK Stubno, startujący pod T. Miśkiewiczem w skokach, do poziomu 5 * włącznie. Dwa razy plasował się w pierwszej 10 MPS-B ( raz VI, raz VIII). Zdobywca wielu pierwszych miejsc w klasach C i CC, na zawodach ogólnopolskich. W tym roku na Baltic CUP 5*  był IV w GP. Na początku lat 2000r, ogier Galileo ( Jape- Goldika po Dakota), po doskonałej karierze wyścigowej na Służewcu, zostaje sprzedany( 130 tś zł) do Beligii, a właściciele wystawiają go do biegów przeszkodowych. Koń ten w niedługim czasie wygrywa ważną gonitwę przeszkodową w Anglii w G1.
Do tego dodać  kilka koni startujących w Wielkiej Pardubickiej w ostatnich latach oraz 06.09.2015,  typu Steeple-Chase wygrał na Partnicach, wnuk Jape -Netto ( Kornel-/ Who Knows)nick rodowodu dwóch rodzin podobny jak u Niewiaży, koń stał w ogłoszeniach na re-volcie, w grudniu za jedyne 10 000zł). Znalazł by  też kilka koni WKKW, dobrze się spisujących. Biorąc to wszystko pod uwagę  myślę, że jest to ogier zupełnie nie wykorzystany pod kątem hodowli w półkrwi( pokrytych tylko parę klaczy w SK Moszna, niedostępny dla hodowców prywatnych). Smutne to bardzo, tym bardziej ,że w Polsce zostało się tylko  jego dwóch synów - Kornel xx, oraz Galerius.  Takie asy jak Klaus, Age of Jape, Galileo, niestety zostały przehandlowane zagranice kraju  .
Witam. Mam nietypowe pytanie i nie wiem gdzie zadac. Moze mnie przekierujecie.
Interesuje mnie opinia o handlarzu z Baszkowa. Ktos od niego kupowal konia?
Od handlarzy nie kupuje się koni :/
Od handlarzy nie kupuje się koni :/


A od kogo się kupuje ???  😲 😎
ElaPe   Radosne Galopy Sp. z o.o.
24 maja 2016 00:35
Od hodowców?

Zależy też co kto ma na myśli mówiąc "handlarz koni"
Od hodowców?

Zależy też co kto ma na myśli mówiąc "handlarz koni"


Towar można zakupić u producenta jak i w hurtowni. Obie formy mają swoje wady i zalety.  😁

Handlarz koni , to nie koniecznie ,, Cygan '' A hodowca kryształowa postać .  😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się