"Skaczące kabanosy" - czyli uwag o hodowli koni słów kilka

Nie chodzi mi o hodowlę koni rzeźnych tylko o tą drugą połowę w statystykach .  😉
to ci napisałam i powtórzę, że większa część koni w rzeźni to takie, które od początku miały tam trafić a nie jak piszą fundację, stara siwa klacz po sporcie😉 czy klacz hodowlana z cennej linii, która paczy  i nie ma kantarka😉
aaa po sporcie konia rzadko uświadczysz.. wiesz akcje z buciem w mięsie itp.😉
[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2256206#msg2256206 date=1420206191]
silver-nie mogę Ci udostępnić danych, na których pracują urzędowi weci. Ja pisałam o Włoszech i małym procencie Francji- do JPN ta ubojnia jeszcze nie eskportuje,ale to sięmoże zmienić
[/quote]

skoro pracują na nich urzędowi weci, to nie są one objęte tajemnica ani handlową, ani żadną inną szczególnie, że dane te podlegają obowiązkowi statystycznemu. I tak jak napisałem, nie interesują mnie dane w skali makro- lub mikroregionu (opierające się tylko i wyłączenie na jednej rzeźni, bo w Polsce jest ich kilka) tylko te dotyczące całego kraju. Jedna rzeźnia nie może być wyrocznią dla ogółu produkcji.
silver masz koło nosa Rawicz pojedź, zaytaj, siądź z księgami i policz- bo mnie roczniki statystyczne i dane z pzhk to wiesz😉ja musiałam to zrobić nie w 1 a w kilku rzeźniach-właśnie na potrzeby statystyki do projektu naukowego, a co do dostępu do pełnych danych-uwierz-właściciel ani tobie ani mi (nawet jako urzędowemu wetowi) nie musi pewnych rzeczy udostępniać
faraa na pierwsze pytanie - np. ja , i to nie tylko kucyki 🙂 na drugie pytanie , tytuł w cudzysłowie to określenie smoka10 hodowli koni w Polsce , początek w innym wątku .
Mie przypominam sobie żebym zakładał ten wątek  😎
smoku, Ciebie chyba tylko zacytowano.
Dava   kiss kiss bang bang
02 stycznia 2015 14:04
Jak kupie ferrari i bede nim jezdzic do lasu, to to bedzie dalej ferrari do jezdzenia do lasu, a jak kupie malucha czy fiata i bede nim chciala powalczyc w rajdzie paryz-dakar to bedzie to dalej tylko maluch/fiat. Ferrari zawsze sprzedam i ktos sie nim bedzie cieszyl, fial/maluch raczej pojdzie na zlomowisko. ot taka roznica pomijajac umiejetnosci kierowcy, to w jakich rajdach startujesz itd.

Przeciez napisalam, mozna miec konia malopolskiego i doprowadzic go do GP, ba moja kolezanka tak zrobila. I co z tego? Kazdy wie, ze lepiej jezdzic na koniu ktory moze i dzieki temu pozniej z latwoscia potrafi.

I tak duzo zalezy od wyszkolenia ale tak jak skokowe konie mozesz w PL jeszcze ustrzelic perelke, do wkkw pewnie tych koni wiecej, araby sila, to do uj to kiepsko na maksa...

Silver -> nie denerwuj sie, bo nie ma o co. Kazdy ma prawo do swojego zdania. Masz klientow na swoje konie to sie ciesz.

Wiele osob i rzeznie jednak zdania nie zmienia jesli chodzi o konie po 5tys.

Ze rynek taki jest hmm jesli przeliczyc koszt utrzymania klaczy, weta, paszy, kowala, witamin, laki, pracy i normalnego nasienia to jakos nijak mi nie wychodzi koszt 3,5latka nizej niz 10tys.
Jakby takie byly minimalne ceny za wg wiekszosci normalne, zdrowe konie w wieku 3,5 lat to rynek tez by sie zweryfikowal i wszyscy, ktorzy maja maks 5tys na konia moze byc sie 10razy zastanowili. Moze poddzierzawili i doczytali. Moze doskladali kasy przez lata zbierajac doswiadczenie i wiedze.
No bo co, to ze w PL wiele osob bedzie marzyc zeby miec swoj jacht to znaczy, ze one musza byc robione z lisci bananowca zeby wszystkich bylo na nie stac?

[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2256221#msg2256221 date=1420207285]
ja musiałam to zrobić nie w 1 a w kilku rzeźniach-właśnie na potrzeby statystyki do projektu naukowego
[/quote]

to podaj jego tytuł, z chęcią go w zeszytach naukowych, czasopismach branżowych lub innej fachowej literaturze znajdę. Bo wydaje się to być naprawdę interesujące. Animex kiedyś tonami koninie do Japonii wysyłał. Bo podobno było to dla nich mega egzotyczne mięso i niebywały przysmak.

A co do Rawicza, daleko mi do niego zarówno mentalnie jak i kilometrowo
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2256228#msg2256228 date=1420207517]

A co do Rawicza, daleko mi do niego zarówno mentalnie jak i kilometrowo
[/quote]

Gdyby państwo czuwało nad opłacalnością hodowli koni i dbało o jej dobrostan , z takimi poglądami miałbyś o wiele bliżej  😎
Silver nie sądzę żeby te dane znalazły się w publikacji naukowej a jedynie w mgr jaka z tego ma powstać, grant rozliczony będzie w 2016r więc pilnuj mnie to ci dam znać. Mój lada moment, ale ja mam mały przedział wiekowy (do 3rż i tu mam łączone konie zimn z typem zimn i druga grupa gorącokrwiste i w typie gorącokrwistym- 60/40 i wykorzystuję dosłownie kilka próbek w wielu powtórzeniach więc niewiele ci to da mimo, że tendencja co roku jest widoczna- bo zaczynaliśmy na materiale 80/20 przed 3 laty)
tak czy tak chodzi o to, że do rzeźni, wbrew opinii smoka i wielu fundacji, nie trafiają w dużej liczbie konie użytkowane pod siodłem/w zaprzęgu. Tylko konie hodowane  przede wszystkim w tym kierunku, a że są to w dużej mierze konie w typie a nie rasy zimn. to wynika chyba z kalkulacji, matkę nn pokryć wiejzimn i odchować do pół roku na łące malucha jest łatwiej i taniej niż konia  pod siodło/sportu itp.
Trzymam Cie za słowo  :kwiatek:

Edit:
[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2256237#msg2256237 date=1420207836]
(...)  chodzi o to, że do rzeźni, wbrew opinii smoka i wielu fundacji, nie trafiają w dużej liczbie konie użytkowane pod siodłem/w zaprzęgu. Tylko konie hodowane  przede wszystkim w tym kierunku, a że są to w dużej mierze konie w typie a nie rasy zimn. to wynika chyba z kalkulacji, matkę nn pokryć wiejzimn i odchować do pół roku na łące malucha jest łatwiej i taniej niż konia  pod siodło/sportu itp.
[/quote]

🙇 🙇 🙇 🙇 🙇 🙇 🙇
[quote author=Karla🙂 link=topic=96718.msg2256237#msg2256237 date=1420207836]

tak czy tak chodzi o to, że do rzeźni, wbrew opinii smoka i wielu fundacji, nie trafiają w dużej liczbie konie użytkowane pod siodłem/w zaprzęgu.
[/quote]

Nigdy czegoś takiego nie twierdziłem . 😲 Przybajmniej nie dotyczące koni sportowych. Chodziło mi o to że konie goracokrwiste których nie da się sprzedać trafiają do rzeźni bo nie są to konie wartościowe .
a tam zmieniając troszke temat  😉 Smok10 , mam prośbe , pochwal się tą swoją ,,perełką,, którą kupiłeś ,  zdjęcia , jakie ma wyniki , w czym wogóle startuje ? podpowiedz nam ,,hodofcom,, jakiej lini mamy użyć w swojej pracy aby nasz produkt był w przyszłośći w potencjalnym kręgu twoich zainteresowań .
tak tylko grzmisz i psy wieszasz , a moze tak jakieś ,,sugestie,, ułatwiły by ci w przyszłości poszukiwania dobrego konia na rodzimym rynku .
O nie ! Jeszcze może ma się podpisać  🤣
Do autora / autorki wątku: proszę o wyjaśnienie znaczenia tytułu wątku. Ta część w cudzysłowie.


czytając wypowiedzi Smoka w wątku o Reproduktorach, miałem dość plucia jadem na wszystko co jest produktem rodzimej hodowli, na jego brak szacunku do innych, ich myśli hodowlanej czy osiągnięć. Hodowla koni w Polsce to nie tylko tu i teraz, to także chwalebna historia oraz ciężka pracy kilkunastu pokoleń, by dojść do tego co teraz mamy, niezależnie od jakości, bo jak wiadomo w hodowli zdarzają się i osobniki wybitne i dobre i średnie także te przeciętne i miernej jakości. Jednak wiele osób po 1945 r. prężnie dążyło do odbudowy tego, co osiągnęli nasi przodkowie. Genetyka to niestety historia, tak bardzo przez innych tępiona i odrzucana, bo z brakiem wiedzy często związania. Dodatkowo dyskusja w tym wątku poszła w zupełnie innym kierunku niż był on założony, dlatego postanowiłem założyć nowy żeby nie tworzyć niepotrzebnych OT. Bardzo irytuje mnie plucie na efekt czyjeś pracy, szczególnie jak na jej temat nie ma się takowej wiedzy, propagowanie poglądów że polska hodowla to tylko i wyłącznie produkcja kabanosów z koniny. Dlatego taki temat wątku. Ironiczny, lekko uszczypliwy, szokujący (3631 osób go przejrzało, przeczytało, weszło) zmuszający do refleksji,  przewrotny, by Smok nabył wiedzy, że ów kabanosy potrafią skakać i mimo faktu, że on na nie pluje, sukcesy w świecie potrafią odnosić, może nie na miarę Totillasa, ale adekwatne do potrzeb rynku, a na pewno ludzi ich użytkujących.
Smok10, wstydzisz się?
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2256254#msg2256254 date=1420209004]
to także chwalebna historia oraz ciężka pracy kilkunastu pokoleń, by dojść do tego co teraz mamy,
[/quote]

Czyli do czego i gdzie ???? 🙄

Smok10, wstydzisz się?


Nie nie wstydzę się , tylko nie dam pożywki takim ... pokroju S_G  😎
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=96718.msg2256254#msg2256254 date=1420209004]
to także chwalebna historia oraz ciężka pracy kilkunastu pokoleń, by dojść do tego co teraz mamy,


Czyli do czego i gdzie ???? 🙄
[/quote]

czyli spójrz na post ogurka i bluchy
Ja nie mam się czego wstydzić . Po prostu kupię tam gdzie sprzedadzą mi konkretny towar  😉 A nie podręcznik do historii .  🙄
Edit:
A nie podręcznik do historii .  🙄


rozumiem, że te wychwalane przez Ciebie pod niebiosa, niemieckie i holenderskie maszyny jak to nazwałeś historii nie mają i są one wykwitem kwiatu jednej nocy ??????????????

Powstały z niczego, zstąpiły z nieba, stworzył je piach pustyni  😁

BRAWO Smoku, brawo 🙂
no widzisz , skoro ty jako potencjalny kupiec nie umiesz okreslić jaki towar cię interesuje , to my jako producenci mamy to wiedzieć ? z ogromem świetnych ogierów na świecie ,  celujac bez twojej podpowiedzi , to naprawdę łatwiej będzie trafić w Totka . Lostak napisała kupiłam konia z takiej lini i następnego też z tej kupię . to teraz ty powiedz co kupiłeś może któryś z hodowców zainwestuje pod twój gust .


👀 i nastała taka niezręczna cisza  👀
Cisza , bo ja też nie mogę siędzieć tylko przed klawiaturą  🤣

Mam swoje ulubione linie
Guidamy - Bardzo skoczne choć nerwowo reagują na wedzidło .
Balubety - ale w dobrym połaczeniu
Quick Stary -ale na większych matkach bo choć bardzo skoczne ,to troszkę pokurcze.
Jus de pommes - Marzenie każdego skoczka , delikatne , skoczne i mega dokładne ( ale już rzadkość ) .
Escudo - Tyle że trudne i dla mało kogo.
Ogólnie , lekkie , skoczne i z charakterem. Ogólnie ważne żeby koń na parkurze miał galop i interesował się tylko górnym drągiem przeszkody , reszta mi nie przeszkadza.  😉
Jeśli to czas na noworoczne prośby  ,  to może ja napiszę :
Drodzy hodowcy,  wyhodujcie mi proszę takiego konia, jestem polskim rekreantem i nie szukam żadnego super hiper czempiona z czołówek aukcyjnych , ale jako że lubię siwki to  ten za moją stodołą by mi pasował :

http://212.114.39.29/app/_view/detail.htm?country=de&auktion=665&tab=HANNOVERANER_elite_11102014&id=111

Z tego co widzę , został sprzedany za 4500 € - czy mi jakieś zero umknęło ?
http://212.114.39.29/app/_view/index2.htm?country=de&auktion=665&tab=HANNOVERANER_elite_11102014

Dla porównania -za bardzo przeciętną  młodą kobyłkę po Pegasusie HB polski hodowca zażądał ode mnie  40 000 PLN  (???)



Czyli chcesz odpada. Bo tamte lepsze to za dziesiątki jak nie setki tysięcy euro a ty chcesz takiego za 18 000 zł .  😲  W Polsce takiego nie kupisz ,ale wystarczy wziąć tą twoją listę i pojechać sobie za Odrę .  😉 Ceny od 3500 Euro do 130 000 Euro czyli od 15 000 zł do 430 000 zł . Każdemu wg potrzeb  😉
No i to są ceny aukcyjne... a na YT są filmiki z dosyc ciekawymi młodziakami za mniej niż 4tys. Ale poważnie , był taki moment kiedy rozważałam wydanie 20 tysięcy na źrebaka  - gdyby taka ochota nas naszła znowu , fajnie byłoby móc znaleźć za jakiś czas takiego w PL.
To znaczy co ??? W PL ich nie znajdziesz ??? 🤔
Mam swoje ulubione linie
Guidamy - Bardzo skoczne choć nerwowo reagują na wedzidło .
Balubety - ale w dobrym połaczeniu
Quick Stary -ale na większych matkach bo choć bardzo skoczne ,to troszkę pokurcze.
Jus de pommes - Marzenie każdego skoczka , delikatne , skoczne i mega dokładne ( ale już rzadkość ) .
Escudo - Tyle że trudne i dla mało kogo.


To nie są linie tylko rody  😂 😁 naucz się nomenklatury zootechnicznej i poprawnego języka hipologicznego to po pierwsze, a po drugie (bo takiego dyletanctwa nie zniese  :mad🙂 Guidam, Baloubet du Rouet, Quick Star to reprezentanci jednej i tej samej linii męskiej

od całe Twoje znastfooooo nie dziwie się, że nie potrafisz nić znaleźć  😁

Edit:
taka myśl mi przyszła do głowy, pierwszy agitator Re-Voltowy, niosący kaganek oświaty wśród ociemniałych polskich hodowczyków, znaffca reproduktorów zachodnich, sam potrzebuje oświecenia  😎 karamabbbbaaaa   👀 ot cały Smok
To znaczy co ??? W PL ich nie znajdziesz ??? 🤔

Smoku - takiego jak ten po siwku -nie.
Ale to ty jesteś chodofcą i znafcom , mnie ta wiedza nie jest potrzebna tylko konkretne konie po konkretnych reproduktorach  🤣

[quote author=Smok10 link=topic=96718.msg2256405#msg2256405 date=1420216998]
To znaczy co ??? W PL ich nie znajdziesz ??? 🤔

Smoku - takiego jak ten po siwku -nie.
[/quote]

To smutne  🙁 A on w sumie kosztuje grosze. Jeszcze by cię zjechali że odpada przywozisz , bo oni mają wspaniałe konie z historycznych rodów.  🙄

S_G - Jak widac , nie ja jeden  🙄
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się