Ankieta - Piętna koni w Polsce

Gaga - Czego brakuje naszym koniom?
Wyników sportowych na poziomie międzynarodowym. Crazy Quick jest koniem oldenburskim, Urbane to KWPN... Inferno chociaż urodzony w Polsce (nawet w zach-pom) to jednak oldenburski papier i paszport i księga...
Gaga -  a inne rasy? małopolska, pełna krew angielska, pełna krew arabska, trakeńska, śląska... coś ty się uczepiła tych SP?!  😍 Mamy co promować, tylko kurna trzeba to wszystko ładnie uporządkować.
pełna krew arabska


To jakiś polski wymysł?? 😁 Popraw, bo wstyd aż...

Gdzie ja się uczepiłam polskich koni półkrwi?? 🤔 Nie wspomniałam o żadnej rasie  🤔
Jakie wyniki sportowe na arenie międzynarodowej mają polskie folbluty, małopolaki, czy trakeny??
Ze ślązaków kojarzę tylko Lokana, a idąc tym tropem to akurat "kwiatkowy" Bartnik jest PKSP...

Hodowlę koni czystej krwi arabskiej mamy jedną z najlepszych na świecie - o tak - to hodowla zdecydowanie warta ciągłej promocji. I ciągle jest promowana w kraju i za granicą. A tu promocja polega na zwyciężaniu na kolejnych prestiżowych wystawach
Trakenów proszę w to nie mieszać, nie podlegają pod PZHK, mają swój związek, księgę i palenia. 😉 na razie za młoda to rasa w PL i sukcesy na krajowym podwórku plus na korungach na zachodzie. To jest inna bajka i trakeniarze tego pilnują🙂
Karla🙂, a czy trakeny nie są przypadkiem tak samo "rdzennie polskie", jak np. oldenburgi?  😉
Poza tym folbluty też nie podlegają pod PZHK ;-)
Gaga tu jest inna sytuacja, całkowite oddzielenie się związku, własne wymagania, własne komisje , ZT różne od tych PZHK itp. polskie trakeny to w sporej części konie wpisane wczesniej do wlkp, dziś mają swoją księgę i nie wiele mają wspólnego z PZHK choć ci zapewne by teraz chcieli się podpinać pod sukcesy trakenów. Problematyczne są konie z Lisek, bo to trakeny, ale na zielonych paszportach, ale z prawem wpisu do ks trak🙂 więc to trochę inaczej niż w przypadku koni np. sp/wlkp wpisywanych do ksiąg zachodnich... acz motyw pewnie ten sam- jak najdalej od rodzimych związków😉

I chwała bogu, że xx i oo nie podlegają pod PZHK
Karla jak na razie konie trakeńskie to raczej pochodne wielkopolaków wpisane do księgi trakeńskiej, bo o rasie sensu stricte nie może być jeszcze mowy, gdyż ta dopiero się tworzy  więc tak naprawdę sukces odnieśli  hodowcy koni wielkopolskich działający pod egidą PZHK. Trakeniarze przejęli tylko ten materiał i jeżeli ktoś pod kogoś się podpina to ZTP pod hodowców koni wlkp. właśnie. Piszesz o sukcesach, podaj jakieś przykłady, ale nie koni wlkp. wpisanych do księgi trakeńskiej tylko pochodnych pokolenia F2 właśnie, bowiem tylko je można będzie uznać za rdzenny produktu ZTP.
Gaga -  a inne rasy? małopolska, pełna krew angielska, pełna krew arabska, trakeńska, śląska... coś ty się uczepiła tych SP?!  😍 Mamy co promować, tylko kurna trzeba to wszystko ładnie uporządkować.
  I palenia są lekiem na całe zło ?
Nie zgodze sie z toba, a sukcesy to wszystkie konie z czerwonym paszportem sprzedane za bdb pieniadze niz wlkp😉 i kilka koni w Mpmk, z matek i ojcow co pod egida pzhk g daly😉 to zupelnie jak z Askarem.Idac twoim tokiem myslenia to sporo koni sp niby hodowli panstowej po zach rodzicach tez nie powinno byc w grupie koni z sukcesami, widac punkt myslenia zalezy od punktu siedzenia...tekstu o podpinaniu nie skomentuje,bo widac nie masz zielonego pojecia w tym temacie i jest to pomowienie, obrazajace hodowcow trakenskich. Zapoznaj sie z historia najlepszych pryw hodowcow trakenow i ich wspolpracy z pzhk. Tyle w temacie.
Karla🙂, niestety jedyny traken którego ja kojarzę z WKKW to kary ogier, który chodził pod Kaziem... Rakoczy chyba.
D... nie urywał wynikami, chociaż eksterierowo znakomity. Jednak głowa kompletnie nie do sportu 🙁
Poza tym z międzynarodowych czy WKKW czy skoków nie kojarzę niestety żadnego polskiego trakena - popraw mnie proszę jeśli się mylę.
[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2319978#msg2319978 date=1427007863]
Nie zgodze sie z toba, a sukcesy to wszystkie konie z czerwonym paszportem sprzedane za bdb pieniadze niz wlkp😉[/quote]

w sensie rasy to konie WIELKOPOLSKIE z czerwonym paszportem, a nie trakeńskie, chyba że mówisz o pokoleniu F1 wpisanym do księgi trakeńskiej pochodzącym od wielkopolskich matek….. co też jest kwestią dyskusyjną mając na uwadze fakt, że hoduję się matkami  😉

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2319978#msg2319978 date=1427007863]
i kilka koni w Mpmk, z matek i ojcow co pod egida pzhk g daly😉 to zupelnie jak z Askarem.
[/quote]

podaj konkretne przykłady, bo tak to może każdy napisać, dopóki nie podasz konkretów to nadal będę uważał, że to sukces hodowców koni WIELKOPOLSKICH, a nie trakeńskich bo o rasie sensu stricte jeszcze nie może być mowy, to że koń X czy Y jest wpisany do księgi trakeńskiej nie oznacza, że jest przedstawicielem tej rasy i tutaj świetnie pasuje przykład podanego przez Ciebie Askara – ogier rasy małopolskiej uznany w księdze trakeńskiej, tak samo jak z innymi końmi WIELKOPOLSKIMI wpisanymi do tej księgi. Idąc dalej, by wyczerpać temat, Askar nigdy nie był wykorzystywany w hodowli koni wielkopolskich, poza incydentalnymi przypadkami.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2319978#msg2319978 date=1427007863]
Idac twoim tokiem myslenia to sporo koni sp niby hodowli panstowej po zach rodzicach tez nie powinno byc w grupie koni z sukcesami, widac punkt myslenia zalezy od punktu siedzenia...[/quote]

czy ja coś takiego napisałem ? nie wydaje mi się, nigdzie też nie negowałem użycia reproduktorów zachodnich ras półkrwi czy tez pełnej krwi bo to sprzyja postępowi hodowlanemu i rozwoju rasy każdej nie zależnie od tego czy jest to sp. młp. śl. wlkp. czy trk. więc nie wiem na jakiej podstawie wyciągnęłaś te wnioski


[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2319978#msg2319978 date=1427007863]
tekstu o podpinaniu nie skomentuje,bo widac nie masz zielonego pojecia w tym temacie i jest to pomowienie, obrazajace hodowcow trakenskich. Zapoznaj sie z historia najlepszych pryw hodowcow trakenow i ich wspolpracy z pzhk. Tyle w temacie.
[/quote]

wątek nie był o współpracy najlepszych hodowców koni trakeńskich z PZHK tylko o rasie senu stricte, a ta w Polsce formalnie dopiero się tworzy i jeżeli ktoś winien się zapoznać z historią to Ty ale hodowli koni WIELKOPOLSKICH, bo takowa rasa była w Polsce przez ów hodowców hodowana i nie jest to żadne pomówienie, bo nie umniejszam im zasług i nie neguje nikogo, z ich hodowli pochodzi kilka dobrych koni rasy WIELKOPOLSKIEJ zresztą z zielonymi paszportami i chwała im za to.


Podaj wreszcie konkretne przykłady rozbierzemy je na czynniki pierwsze i okaże się jakiej rasy są to konie w pojęciu zootechniczno-hodowlanym i formalnym.

Jeżeli mamy być obiektywni to winniśmy mówić o sukcesie hodowców koni trakeńskich i wielkopolskich, przynajmniej do czasu ustabilizowania się potomków pochodzących od pokolenia F2 klaczy wlkp. wpisanych do księgi trakeńskiej.

[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2319984#msg2319984 date=1427008704]
Karla🙂, niestety jedyny traken którego ja kojarzę z WKKW to kary ogier, który chodził pod Kaziem... Rakoczy chyba.
D... nie urywał wynikami, chociaż eksterierowo znakomity. Jednak głowa kompletnie nie do sportu 🙁[/quote]

Gaga zgadza się Rakoczy jest formalnie koniem trakeńskim…ale pochodzi od wielkopolskiej matki hodowli Posadowskiej, więc to tak nie do końca czysta rasa trakeńska ;-) jedyny plus to taki, że Rawka miała pochodzenie trk./wsch.pr. jak większość dobrych koni WIELKOPOLSKICH w tamtych czasach wyhodowanych.

edit: literówki

--------------------------------------------------------------------------------------

tak jak rasa wielkopolska w zamierzchłych czasach powstała na bazie koni trakeńskich i wschodniopruskich w połączeniu z ogierami pełnej krwi, xo, xxoo i czystej krwi, stabilizując się i rozwijając  latami, tak POLSKIE KONIE TRAKEŃSKIE powstają na bazie koni WIELKOPOLSKICH, rasa ta dopiero się formuje i tworzy i jeżeli już mamy mówić o jakimś zjawisku to o KOOPERACJI a nie PASOŻYTNICTWIE jednej czy drugiej strony.

z trakenów w wkkw na poziomie krajowym,  z ogierów z licencją masz np. Bossiera, Ambrozjo J, rider też sporo koni hodowli pp Przeczewskich miał (ma?) w treningu
wcześniej z resztą tutaj takie małe "sukcesy", to młoda rasa w PL, młode konie (mhm chociaż niektórzy głośno mówią, że Ignam i cała reszta z tamtej epoki to trakeny a nie wlkp -ale wtedy tych sukcesów byłoby więcej) i z sukcesami pokazują się w MPMK w uj i mpmk. Nie można też przemilczeć Avatara, Adoratora i Hamiltona. Konie innych ras rzadko są uznawane w Niemczech i tak wysoko oceniane na zagranicznych imprezach (szczególnie jeśli pochodzą z przecież tak młodego związku i rasy😉 )
http://trakeny.info/?paged=2
a czy coś na poziomie międzynarodowym mamy np. z rasy młp, sp (ale tak jak pisze silver na polskim papierze z polskiej matki i polskiego ojca a nie na "podczepianych" księgach ( i nie nie mówię tu o 3 gwiazdkach  na obskakanych wcześniej krosach i startach zagranicznych kończącymi się eliminacjami) i chodzi mi o ostatnie lata a nie epopeje o przeszłości- też bida albo pojedyncze rodzynki.
Mieliśmy konie najwyższej światowej klasy w zaprzęgach, nadal je mamy, ale nie mają znaczka na dupie tak by z daleka widać było, że ktoś podróżuje końskim mercedesem z PL a nie nynyem z kraju gdzie po ulicach biegają białe misie.

silver-poczytaj o matce Adoratora- jest art w hij, wszystkie konie od państwa Przeczewskich (m.in. Negr) , zanim zaczniesz jakąkolwiek dyskusję ze mną na temat przykładów zapoznaj się z hodowlą Marka Romanowskiego ( nie tylko w kwestii trakenów ale i westfalówna bazie trakenów) i Przeczewskich. Tam masz przykłady,nie pod egidą PZHK. Cała masa przykładów od tych minisporcików regionalnych do wyższych konkursów jest na podanej stronie, ktoś dba i wyszykuje to wszystko więc tam odsyłam.
o Askarze pisałam w kwestii młp, był użyty i g.. z tego jest (Sadam,Villaret...), nawet nie wiem czy był na tyle dobry żeby uznali go w wlkp😉
a wnioski są na podstawie burzliwej dyskusji nad chwała dla hodowców z wątku o kabanosach, którzy mówią o polskich koniach, polskiej hodowli z rodowodami 3/4 hol,kwpn itp. prosta analogia (mhm to takie El Campy, synowie Tjunskena itp. też nie są takie typowo polskie😉 )ale podkreślasz, hoduje sięmatkami- widać jedni potrafią inni nie...

ale napisałeś jedną ważną i prawdziwą rzecz-kiedyś konie wlkp to były konie z pochodzeniem trakeńskim, dziś wiesz jak jest, jak koniem wlkp można nazwać konie z 3/4 rodowodu zagranicznego więc co one mają wspólnego z pochodzeniem wsch pruskim,trakeńskim? niewiele. Dlatego dobrze, że trakeny zostały oddzielone i hoduje się je w czystości rasy sięgając po to co najlepsze z Litwy, Niemiec itp. to właśnie konie z pochodzeniem trakeńskim zyskują uznanie a nie ta cała reszta ( mimo młodości rasy w PL😉 ) to tak w kwestii znajomości rasy wlkp kiedyś. Mi chodzi o to co jest teraz i jak koń trakeński dziś ma się do konia wielkopolskiego DZIŚ a nie kiedyś.

Jeśli mamy coś rozbierać na czynniki to wszystkie konie sp/wlkp (szczególnie z Racotu, Prudnika, Mosznej, Nowielic) odnoszące ostatnimi czasy sukcesy w sporcie. Wyjdzie na to samo co zarzucasz polskim trakenom. Kurcze, to tak jak mi tutaj w stajni mówią, jakbyś negował Zangersheide (oczywiście porównanie tylko na papierze, w kwestii budowania rasy, bo poziom no ten tego😉 inny) gdzie czystych Z takich Z od Z z dziada pradziada tak dużo nie ma.

Silver nie dopisuj cały czas, bo przez Ciebie nie ruszę mojego trakena z Plękit😉 bo cały czas odpisuję- nie ma mowy o kooperacji w tym przypadku, odsyłam znowu do Romanowskiego i prezesa związku czy trakeniarzy z północy. To było raczej wyrwanie się i odseparowanie, ucięcie pewnych rzeczy i zaczynanie po swojemu, jak widać w wielu przypadkach lepszemu🙂.  To tak w kwestii ost zdania- właśnie o to mi chodzi, o to co było kiedyś a co jest dzisiaj.
[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320002#msg2320002 date=1427012683]
z trakenów w wkkw na poziomie krajowym,  z ogierów z licencją masz np. Bossiera, Ambrozjo J, rider też sporo koni hodowli pp Przeczewskich miał (ma?) w treningu
wcześniej z resztą tutaj takie małe "sukcesy", to młoda rasa w PL, młode konie i z sukcesami pokazują się w MPMK w uj i mpmk. Nie można też przemilczeć Avatara, Adoratora i Hamiltona. Konie innych ras rzadko są uznawane w Niemczech i tak wysoko oceniane na zagranicznych imprezach (szczególnie jeśli pochodzą z przecież tak młodego związku i rasy😉 )[/quote]

wiesz co uderza mnie jedna rzecz, Ty jako lekarz weterynarii, osoba wcześniej agitująca na rzecz koni małopolskich z ogromną wiedzą, nie rozumiesz pojęcia rasy w sensie hodowlanym, zootechnicznym i formalnym ale ok. po kolei:

BOSSIER – koń wlkp. z poch. trk./wsch.pr. mający zielony paszport wpisany do księgi trakeńskiej. Jego ojciec Ajbek – to koń rasy wlkp. owszem o pochodzeniu trk./wsch.pr. wpisany do Kwlkp, matka Bossa – to klaczy rasy wlkp. z podobnym pochodzeniem, której korzenie sięgają hodowli liskowskiej (więc w skrócie wlkp. + wlkp. = wpis do KT, wiec jaka to de facto rasa ? WLKP.)

AMBROZJO J – koń wpisany do księgi trakeńskiej, ale po rodzicach rasy wielkopolskiej. Jego ojciec og. Czarczaf jest typowym przedstawicielem rasy wlkp. wpisanym do Kwlkp., matka kl. Ambrozja jest klaczą rasy wlkp. ma zielony paszport i jest wpisana do Kwlkp. pomimo tego, że jest po ogierze trakeńskim Hamlet GO, ale program hodowlany koni rasy wlkp. tego nie zabrania zresztą konie te powstały tak jak wcześniej napisałem na bazie koni wschodniopruskich i trakeńskich. Ba nawet zajęła 4 m. w Championacie użytkowym koni rasy wielkopolskiej na XXV KWZH w Poznaniu. (sytuacja podoba wlkp. + wlkp. = wpis do KT, a jaka to de facto rasa ? wlkp.)

AVATAR
– ogier wpisany do księgi trk. uznany w rasie, ale znowu po rodzicach rasy wielkopolskiej. Ojciec wspomniany wyżej Ajbek, matka Alana – kl. rasy wlkp. posiadająca zielony paszport, wpisana do Kwlkp, hodowli państwowej – SK Liski (wlkp + wlkp. = wpis do KT, a jaka to de facto rasa ? wlkp. )

ADORATOR – ogier wpisany do księgi trk. – znowu po rodzicach rasy wielkopolskiej. Ojciec – liskowski og. Cedrus wpisany do Kwlkp owszem z pochodzeniem trk./wsch.pr. ale tak jak większość typowych koni rasy wielkopolskiej, matka wspomniana wyżej Alana (wlkp. + wlkp. = wpis do KT, a jaka to rasa ? wlkp. )

HAMILTON – w przypadku tylko i wyłącznie tego ogiera możemy mówić de facto o rasie trakeńskiej. Jego ojciec ogier Araratas jest typowym przedstawicielem rasy trakeńskiej, hodowli Litewskiej, po fenomenalnym og. Abdullah;  matka kl. Haminga – rasy trakeńskiej została wyhodowana na Litwie przez UAB Nemuno Zirgynas jedyny polski akcent jaki możemy znaleźć w jego rodowodzie poza miejscem urodzenia to rodzina żeńska z jakiej pochodzi, a mianowicie kl. Huryska poprzez sprzedaną na Litwę kl. Humoreska wlkp. (Jamajka - Hurysa po Polarstern) - 4 m. kl. Haminga. Co ciekawe rodzina Huryski była jedną z lepszych w SK Liski. Sama Huryska przybyła do stadniny w grupie koni z rewindykacji wraz ze swoją córką kl. Amadina wyhodowaną w SK Racot i to właśnie to rozgałęzienie linii rozwinęło się w hodowli najmocniej.

także jak widzisz wszystkie podane przez Ciebie przykłady poza tym ostatnim wskazują dobitnie na to, że konie te są owszem końmi wpisanymi do księgi trakeńskiej ale rasy wielkopolskiej i ewentualnie można mówić o pochodzeniu trakeńskim ale nie rasie. KONIE WIELKOPOLSKIE Z POCHODZENIEM TRAKEŃSKIM.

wspomniałaś jeszcze o ogierze NEGR – owszem jest on wpisany do księgi trakeńskiej, ale pochodzi od rodziców rasy wielkopolskiej. Jego ojciec to wspomniany wyżej Ajbek, matka kl. Negri – owszem wpisana jest do księgi trakeńskiej, ale ma zielony paszport i pochodzi po rodzicach rasy wlkp. Jej ojciec og. Poll hodowli plękickiej, legitymuje się pochodzeniem trk./wsch.pr. ale jest wpisany do Kwlkp. matka Nasturcja to klacz hodowli rzeczniańskiej, typowa przedstawicielka rasy wielkopolskiej wpisana do Kwlkp. (sytuacją jest znowu podoba wlkp. + klacz wlkp. wpisana do trk. = jaka to rasa ? de facto wlkp.)

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320002#msg2320002 date=1427012683]
Mi chodzi o to co jest teraz i jak koń trakeński dziś ma się do konia wielkopolskiego DZIŚ a nie kiedyś.[/quote]

powyżej masz odpowiedź na to pytanie. Koń trakeński dziś jest niczym innym jak koniem wielkopolskim w większości przypadków  z pochodzeniem trk./wsch.pr. (choć nie zawsze) wpisanym do odrębnej księgi. I tyle. Jak sama zauważyłaś rasa jest młoda i dopiero się formuje. Dopiero za jakiś czas, kiedy zacznie pokazywać się potomstwo od pokolenia F2 klaczy wlkp. wpisanych do księgi trakeńskiej będziemy mogli mówić o ustabilizowanej prawie "czystej" rasie.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320002#msg2320002 date=1427012683]
a wnioski są na podstawie burzliwej dyskusji nad chwała dla hodowców z wątku o kabanosach, którzy mówią o polskich koniach, polskiej hodowli z rodowodami 3/4 hol,kwpn itp. prosta analogia (mhm to takie El Campy, synowie Tjunskena itp. też nie są takie typowo polskie😉 )[/quote]

widać, nie uważnie czytałaś wątek ja nie niegowałem użycia w hodowli ogierów zagranicznych ras półkrwi dopuszczonych w danej rasie do doskonalenia jej cech użytkowych, mowa była o koniach polskiej hodowli, tutaj dyskutujemy na temat RASY, a to jest różnica.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320002#msg2320002 date=1427012683]
Jeśli mamy coś rozbierać na czynniki to wszystkie konie sp/wlkp (szczególnie z Racotu, Prudnika, Mosznej, Nowielic) odnoszące ostatnimi czasy sukcesy w sporcie. Wyjdzie na to samo co zarzucasz polskim trakenom.[/quote]

z chęcią podejmę wyzwanie  😉 zauważ tylko jedną subtelną różnicę ani rasa sp. ani wlkp. nie aspiruje do tego by po osiągnięciu sukcesu nazwać ją kwpn. odcinając się od jej pochodzenia.

edit:
---------------------------------------------------------------------------
Kiedyś bez rasy trk./wsch.pr. nie było by koni WIELKOPOLSKICH, a dziś bez koni wielkopolskich nie mogła by formować się w Polsce rasa TRAKEŃSKA. Więc sukces jest wynikiem pracy jednych i drugich, zarówno hodowców koni trakeńskich onegdaj jak i wielkopolskich teraz.

edit: konik  :kwiatek:
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
22 marca 2015 10:35
SILVER_GOLD,
mała poprawka: Hamilton jest zdaje się po Araratasie trakeńskim (z tego co pamiętam po Abdullahu),
wyhodowanym w Nemuno Zirgynas.
silver doskonale rozumiem czym jest rasa, mam w domu paszport czerwony i zielony, mówię o tym co konie mają formalnie wpisane w papier-dotyczy to każdej rasy.
Mnie uderza upieranie się przy wrzucaniu obecnych koni trakeńskich do wora z kundlami wielkopolskimi.Nie dokładnie mnie czytasz lub nie rozumiesz co mam do przekazania. To, że koń ma zielony paszport-tego nie zmienisz, nawet nie wiem czy jakbym mojej kobyle ten paszport zgubiła czy spaliła to czy bym mogła się starać o czerwony. Na bazie tego co piszesz i historii to praktycznie wszystkie te konie wróciły do korzeni.
W skrócie, bo mi już ręce opadły- nie każdy wlkp może być trakenem, odwrotnie już tak- czy rozumiesz o co mi chodzi? To wątek o paleniach,były palenia trak, wlkp- osobno i tak powinno zostać. Nie ma co podciągać koni trak do wlkp, bo mimo że krótko to jest to osobna rasa, mająca swoją księgę, swoje wymagania itp. o to mi chodzi.
Co do mojego zawodu- nie mam obowiązku znać terminu ras w takim znaczeniu jakie podałeś ( mimo to znam), powinnam wiedzieć z czym jaką rasę wiązać pod względem zdrowotności, Tyle.I proszę  nie łączy  mniez małopolakami😉 to środowisko mnie już nie interesuje.
Liski to jest niestety osobna historia, póki są państwowe raczej nie ma co liczyć na czerwone paszporty. Myślę, że dużo by to zmieniło.
A mnie uderza nazywanie koni półkrwi wpisanych do księgi wielkopolskiej kundlami 🙁

konikmorski, chyba cała ta ustawa była pisana na kolanie przez "obrońców zwierząt"

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
silver doskonale rozumiem czym jest rasa, mam w domu paszport czerwony i zielony, mówię o tym co konie mają formalnie wpisane w papier-dotyczy to każdej rasy. [/quote]

wydaje mi się, że nie bardzo. Rasa w pojęciu zootechnicznym i hodowlanym to nie wpis do księgi, nie powstaje ona z powietrza więc to co piszesz to dobitny przykład na to, kto na bazie czyich sukcesów próbuje markę budować.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
Mnie uderza upieranie się przy wrzucaniu obecnych koni trakeńskich do wora z kundlami wielkopolskimi.[/quote]

niestety dzisiejsze konie trakeńskie polskiej hodowli czy Ci się to podoba czy nie znajdują się jeszcze w tym samym worze co się KOŃ WIELKOPOLSKI zwie i potrzeba czasu by z niego wyszły.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
Nie dokładnie mnie czytasz lub nie rozumiesz co mam do przekazania. To, że koń ma zielony paszport-tego nie zmienisz, nawet nie wiem czy jakbym mojej kobyle ten paszport zgubiła czy spaliła to czy bym mogła się starać o czerwony. Na bazie tego co piszesz i historii to praktycznie wszystkie te konie wróciły do korzeni.[/quote]

tak samo jak można napisać, że współczesny koń trakeński wraca  korzeniami do hodowli koni wielkopolskich.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
W skrócie, bo mi już ręce opadły- nie każdy wlkp może być trakenem, odwrotnie już tak- czy rozumiesz o co mi chodzi?[/quote]

jesteś w wielkim błędzie proponuje przeanalizować sobie program hodowlany koni rasy wielkopolskiej, zasady wpisu do Kwlkp oraz Polską Księgę Stadną koni trekeńskich to zobaczysz ile tam jest koni wlkp a ile de facto rasy trakeńskiej i dowiesz się czy każdy traken może być koniem wlkp.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
Nie ma co podciągać koni trak do wlkp, bo mimo że krótko to jest to osobna rasa, mająca swoją księgę, swoje wymagania itp. o to mi chodzi. [/quote]

a czy ktoś mówił tutaj o podciąganiu koni trakeńskich pod wielkopolskie ? nie, nie wydaje mi się, to trakeniarze podciągają wielkopolaki pod swoje bazując na czyjeś pracy i dorobku. Bez koni wielkopolskich nie zdołali by otworzyć nawet księgi.

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
Tyle.I proszę  nie łączy  mniez małopolakami😉 to środowisko mnie już nie interesuje.[/quote]

idealnie pasuję tutaj Twój cytat: "PUNKT WIDZENIA ZALEŻY OD PUNKTU SIEDZENIA" 😉

[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320085#msg2320085 date=1427022629]
Liski to jest niestety osobna historia, póki są państwowe raczej nie ma co liczyć na czerwone paszporty. Myślę, że dużo by to zmieniło.[/quote]

owszem dużo, można było by postawić skrót trk. pod czyjąś pracą i promować jako swoje 😉

edit:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
konikmorski, chyba cała ta ustawa była pisana na kolanie przez "obrońców zwierząt"


bądź błędem przy tłumaczeniu dyrektyw unijnych (nie raz już się tak zdarzało) , bo nie przypominam sobie by przeszły przez kraj fale sprzeciwów, by było to dyskutowane lub w jakikolwiek inny sposób konsultowane. Po prostu ktoś wykorzystał moment, a że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmy to taką a nie inną sytuację mamy.
[quote author=SILVER_GOLD link=topic=97178.msg2320102#msg2320102 date=1427024114]
bądź błędem przy tłumaczeniu dyrektyw unijnych (nie raz już się tak zdarzało) , bo nie przypominam sobie by przeszły przez kraj fale sprzeciwów, by było to dyskutowane lub w jakikolwiek inny sposób konsultowane. Po prostu ktoś wykorzystał moment, a że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmy to taką a nie inną sytuację mamy.
[/quote]

Podobno nakaz wycofania z praktyki weterynajnej blistrowania ścięgien przez przyżeganie (ang. firing) odczytano jako zakaz  piętnowania (ang. branding). W Niemczech od 2019 piętnowanie będzie się mogło odbywać tylko przy znieczuleniu miejscowym.
czyli dobrze mi się o uszy obiło..... choć powiem Ci, że jeszcze o paru innych rodzynkach w tej ustawie słyszałem..... zresztą nie tylko w tej.....
[quote author=Karla🙂 link=topic=97178.msg2320002#msg2320002 date=1427012683]
a czy coś na poziomie międzynarodowym mamy np. z rasy młp, sp
[/quote]

Nie, dlatego na pytanie założycielki tematu "czego brakuje polskim koniom"
Odpowiedziałam: wyników sportowych na poziomie międzynarodowym
Bo nadal niestety brakuje 🙁
_Gaga raczej pieniędzy by je mieć.... polskie konie nie są takie złe....
wyników brakuje a na dodatek
http://re-volta.pl/forum/index.php/topic,96568.msg2243703.html#msg2243703
i tu piętna by pomogły
Nadal mnie to nie przekonuje. W perwszym linku rzeczywiście polskie konie wygrywają... z polskimi końmi noo jest się czym chwalić. W drugim pojedyncze a nie powtarzalne wyniki... pokaż mi proszę powtarzalne wyniki w dyscyplinach olimpijskich. Jeśli zaś chcesz się chwalić to powtarzalne wyniki na poziomie światowej czołówki mają ślązaki - może warto się w tym temacie dokształcić? 😉

Co do braku kasy SILVED_GOLD a Skrzyczyński na koniach nie polskich ras startuje za co? Nie za kasę? Lewicki też? Nie mają plskich koni a startują za granicą coraz częściej zajmując czołowe miejsca... czyli się da. Umiejętności są  a konie - cóż póki co sprawdzają się te z zachodu...
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320260#msg2320260 date=1427042902]
Co do braku kasy SILVED_GOLD a Skrzyczyński na koniach nie polskich ras startuje za co? Nie za kasę? Lewicki też? Nie mają plskich koni a startują za granicą coraz częściej zajmując czołowe miejsca... czyli się da. Umiejętności są  a konie - cóż póki co sprawdzają się te z zachodu...
[/quote]

co do dokształcania się skoro byłaś na tyle uprzejma by konikmorski zwrócić uwagę polecam to samo, Jarosław Skrzyczyński startuje na polskiej hodowli wał. BONGO, a Marek Lewicki na kl. SONATA, wcześniej na NUGACIE, HUZARZE, BASKIRZE to wszystko konie polskiej hodowli.

Co do braku kasy a co się z tym wiąże ośrodków, szkoleniowców, zawodników etc. etc. nie będę Ci tłumaczył bo po tym co piszesz widać nie ma sensu, wiesz lepiej i niech tak pozostanie szkoda czasu na wyprowadzenie Cię z błędu. Takiego samego jak ten, że dwóch dobrych zawodników jeździeckiego raju nie czyni, a ilość wyhodowanych koni nie jest wprost proporcjonalna do kadry jaką posiadamy oni wybrali kilka, natomiast kilkaset takowej szansy nie miało, a kto wie czy nie były by lepsze.....
SILVER_GOLD - takich jak Gaga jest wiele osób, a jest to spowodowane tym że w samych branżowych mediach piszę się więcej o koniach zagranicznej hodowli. Wtedy konsekwencje są takie a nie inne. Minie jeszcze wiele lat zanim nagle ludzie się przestawią na inny tor myślenia.

Kolejne ciekawe konie: Olga Michalik i małopolski ogier Aramis 


oraz Żaneta Skowrońska na śląskim ogierze Bastion - http://www.strzegom.pl/2004/strony/aktualnosci/2012/10/021.php
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2319704#msg2319704 date=1426963751]
Gaga - Czego brakuje naszym koniom?
Wyników sportowych na poziomie międzynarodowym. Crazy Quick jest koniem oldenburskim, Urbane to KWPN... Inferno chociaż urodzony w Polsce (nawet w zach-pom) to jednak oldenburski papier i paszport i księga...
[/quote]

Są wyniki na poziomie międzynarodowym. Mam listę ( kilka stron) koni z polskim pochodzeniem, które z powodzeniem startują , w konkurencji skoków, WKKW, ujeżdżeniu , powożeniu i rajdach długodystansowych. Większość tych koni , ma po prostu ukradzioną tożsamość, i ogromne błędy przy rejestracji w FEI
Jesteśmy potęgą w endurance, i w powożeniu, a i w WKKW jest sporo sukcesów,a nikt w tym  kraju o tym nie wie.
Pojedyncze rodzynki takie jak Matrix od Jacka Krukowskiego, i Bukiet Róż, od Kasi Milczarek są  w skokach i ujeżdżeniu.
Wysłałam tę listę do mojego rodzimego związku, oczywiście na razie cała sprawa jest bez odzewu ( chodzi o wyprostowanie danych ,tych koni  w FEI i na ich stronie). Teraz myślę jak to ,,załatwić " pomijając PZHKi inne nasze księgi . Olbrzymie zaniedbania są w  arabach i anglikach. Mnie  mdli ,jak czytam u wyścigowców, że konie im się po torach nie chcą sprzedawać, że ceny niskie, .... oni sami są sobie winni, a właściwie ich księgi.
Gaga, chętnie bym Ci te listy umieściła, ale nie wiem czy to jest sens, po za tym to jest moja praca, i mam pewne plany z tym związane.
titina - a nie lepiej to właśnie do jakieś gazety pisać? można by w przyszłości napisać książkę w której opisać jak to brak marketingu wpłynął na hodowlę koni w Polsce... Uważam że takie raporty jak ty masz, powinny być kupione przez PZHK. Bo mając taką podkładkę można to szeroko pokazać na różne sposoby w środowisku jeździeckim  - hodowlanym.

Toć najmłodsza w tej stawce Sonata ma ponad 20 lat i już nie startuje... co do Bongo to rzeczywiście Chef Supreme to ogier bardzo polski... 😁
Koniku jestem sędzią z uprawnieniami FEI, zatem uwierz że poglądów nie wynoszę z prasy branżowej... nie szukam ciekawych koni w polskiej krwi, bo "ciekawych i obiecujących" multum. Pytam o aktualnie startujące z wynikami w dyscyplinach olimpijskich na poziomie międzynarodowym. I dostaję odpowiedź że polskie konie nie startują bo nie ma kasy... to jak chcecie promować te super sportowe najlepsze na świecie polskie piętnowane konie? Na re-volcie.
? 😉

Bukiet już nie startuje. Matrix to koń po Quidam de Revel... a gdze te super małopolaki? Podaj proszę 1 przykład, nie jedną historyczną listę...

Edit
Dodam że nie jest moim celem narzekanie na polską hodowlę. Mamy wspaniałe araby i świetne konie zaprzęgowe i tak - tym można się chwalić. Ale póki co poza mocno pojedynczymi przypadkami - tylko tym niestety 🙁
Gaga - jeśli dla ciebie wyniki z 2014 nic nie mówią. To chyba nie mamy o czym rozmawiać.... Szkoda mojej energii.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się