Ankieta - Piętna koni w Polsce

Koniku jakie wyniki? Nie podałaś żadnego konkretnego konia polskiej hodowli z wynikami w dyscyplinach olimpijskich na poziomie międzynarodowym... ani jednego konia 🙁
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320398#msg2320398 date=1427052975]
Toć najmłodsza w tej stawce Sonata ma ponad 20 lat i już nie startuje... co do Bongo to rzeczywiście Chef Supreme to ogier bardzo polski... 😁
[/quote]

_Gaga piszesz, że jesteś sędzią z uprawnieniami FEI, po pierwsze to się chwali nawet bardzo, a po drugie od takich osób wymaga się więcej na pewno jasności umysłu i pewnej otwartości, w Twoim przypadku odnoszę wrażenie jakby czas się zatrzymał....

czy Ty rozumiesz to co piszesz ? Koń POLSKIEJ HODOWLI to nie relikt zamierzchłych czasów i krzyżówka osła z wielbłądem. Jakby było tak jak piszesz to czym powinny być dzisiejsze oldenburgi i konie holsztyńskie jak nie ciężkimi końmi pociągowymi, tak samo jak rasa KWPN nie powinna istnieć, bo taka ona holenderska, że ho ho.

wał. BONGO jest koniem POLSKIEJ HODOWLI nomem omen państwowej tak samo jak Graf Quidam, Balisco czy Balisco II

na Twoim miejscu pisząc takie rzeczy nie przyznawał bym się do tego, że jestem sędzią lub w jakikolwiek inny  sposób zawodowo związany z końmi, wstyd.....
Ok zatem idąc tym tropem Banderas 3ci na MŚMK C w 2013 r jest koniem polskiej hodowli łączącym wspaniałą westfalską linię ujeżdżeniową z pełnej krwi córką Jape. Jeśli tak mamy rozumieć markę to ok... Ekwador też jest koniem polskim chociaż go w kraju jako ogiera uznano dużo później niż w Niemcowie 😉

Poniżej międzynarodowe wyniki Bongo:
https://data.fei.org/Horse/Performance.aspx?horsefeiid=104GV97

Dla porównania Banderas:
https://data.fei.org/Horse/Performance.aspx?p=9930EC9E516606EE43CFF27A5CB0FD72
I powiedz mi czego to ma dowodzić 🙂 ?
Tego że podany przez Ciebie Bongo póki co wyników niestety nie ma. Tylko tego...
Oraz tego że osoby rozdzierające szaty broniąc polskiej hodowli nie znają imion koni z sukcesami. To zwyczajnie smutne 🙁
Skoro bawimy się w porównania to proszę

podstawowym jeźdźcem Banderasa jest Paweł Spisak – utytuowany, nomen omen bardzo dobry zawodnik dyscypliny WKKW, mający już spore doświadczenie. Koń startował regularnie, był w stałym treningu ukierunkowanym na jedną dyscyplinę.

na Bongo jeździł niejaki Maciej Kasperek, młody zawodnik który dopiero rozpoczyna karierę sportową, a największym jego sukcesem jak dotąd był udział w MPMK w WKKW (patrz baza koni), koń dosłownie kilka razy wystartował w zawodach WKKW i to u siebie w domu, później z danych FEI widać że trafił do KJ Gołębin Stary tam rozpoczął starty w konkurencji skoków z Gołębina nabył go Jarosław Skrzypczyński. Więc jak widzisz najpierw były przymiarki do WKKW później do skoków a jak wiadomo trening konia do WKKW różni się od treningu konia skokowego to raz, dwa czego to jest dowód ? BRAKU KASY, o której wcześniej wspomniałem. Skrzyczyński go nie wziął za ładne oczy i fajną odmianę na pysku, na gównie by pewnie nie jeździł. Pewnie jakby jego hodowca miał kasę to mógłby go oddać w trening jakiemuś topowemu polskiemu zawodnikowi i jego los byłby inny. Były by też pieniądze na starty. Idąc dalej trudno by po mimo wieku ten koń jakieś międzynarodowe sukcesy miał, do Jarka trafił późno i bynajmniej nie zaczynał startów od konkursów kl. C

nadal nie rozumiesz tego by mieć wyniki potrzebna jest kasa ? Banderas miał po prostu więcej szczęścia....

Konie polskiej hodowli nie są wcale takie złe, problem tkwi nie w wyhodowanym materiale a braku pieniędzy na jego promocję, na dobrych jeźdźców, trenerów, starty...to jest smutna prawda....
Kasa się pojawi od sponsorów czy innych źródeł jak konie polskiej hodowli będą roznawalne między innymi dzięki temu że będzie widoczny znak na udzie.

Gaga - gdybym nie wiedziała że mamy bardzo dobre konie. To bym nie robiła tej ankiety. Mam podobnie jak titina kilka fajnych faktów po co nam te pietna są potrzebne. Ale to się pokaże jak wszystko będzie już skompletowane.
To Ty podałeś przykład Bongo jako konia z wynikami na poziomie międzynarodowym zarzucając mi niewiedzę zatem nie obracaj kota ogonem. A skoro obrońcy polskiej krwi nie znają imion Lokan, Niger, Bartnik to ja nie mam pytań...

Chcecie promować konie ale nie macie kasy? Co to ma być zatem za promocja? Co zmieną palenia na ZR w Przczynie Górnej? To że nowielicki Opryszek był 10 lat temu dobry? Dziś nikt go nie pamięta.

Zarzucasz mi zaściankowość i zatrzymanie się w czasie a podajesz Sonatę jako konia z wynikami... taa

Koniku konie rozpoznaje się jeśli mają wyniki nie palenia. Palenia nie przyniosą ani kasy ani jakości ani wyszkolenia.
A imienia konia z wynikami nie podałaś ani jednego... więc wybacz ale w Twoje listy i tajne plany wierzę raczej średnio
Gaga - czytalas to co napisała titina? Brak pietna jest jednym z czynników gdzie dochodzi do braku rozpoznawalnosci naszych koni
na arenie międzynarodowej.

Nadal czekam na te z wynikami poza podanymi przeze mnie... i nadal cisza 😁
Podasz te imiona dopiero gdy będą palenia czy jak? 😉
_Gaga BONGO był przykładem na to, że Skrzyczyński jednak ma konie polskiej hodowli to Ty napisałaś:

[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320260#msg2320260 date=1427042902]
Nie mają plskich koni a startują za granicą
[/quote]

nomen omen zdanie zupełnie bezensowne, z którego wynika ze przepisem na sukces jest brak polskich koni, toć to cud ze Spisak na Banderasie wystartował, a Krukowski na Apokalipsie M poza granicami naszego kraju....

teraz nie dziwie się już ze nic nie rozumiesz....

Met   moje spore
22 marca 2015 21:22
_Gaga, lubię to! 🙂

same nomeny omeny i sensy stricte - a prawda taka, że jak zezwoli się palić, to zacznie być obwiniany za niepowodzenia front atlantycki
zawsze Met jak się coś spieprzy można obwiniać i pluć na innych? praktyki te nie są Ci obce  😉
Ok zaczynamy się łapać za słówka. To było a propos stiwerdzenia że polkie konie nie pokazują się na międzynarodowych zawodach bo nie ma na to kasy... a jednak nasi jeźdźcy jeżdżą z sukcesami ale nie na polskich koniach niestety
Bandrrasa żadne z Was nie zna. Civisa też nie...

Czego nie rozumiem? Skoro jestem tak ograniczona może mi wytłumaczysz? 🙂

A od Met się odczep bo przestanę być miła , nic złego Ci jie zrobiła  🤬
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320535#msg2320535 date=1427059689]
Ok zaczynamy się łapać za słówka. To było a propos stiwerdzenia że polkie konie nie pokazują się na międzynarodowych zawodach bo nie ma na to kasy... a jednak nasi jeźdźcy jeżdżą z sukcesami ale nie na polskich koniach niestety[/quote]

nie łapać za słówka.... najwidoczniej się nie zrozumieliśmy, każde z nas co innego miało na myśli... zdarza się....

[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320535#msg2320535 date=1427059689]
Bandrrasa żadne z Was nie zna. Civisa też nie...[/quote]

masz racja BandRRasa nie znam, Banderasa owszem, a temat Civisa był już wałkowany w innym wątku tak samo jak innych koni polskiej hodowli, polecam ten z "kabanosami" a co do łapania za słówka mogę napisać to samo Apokalipsy M, Nevadosa S, Dioklesa czy Vacata nie znasz.... 😉

[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320535#msg2320535 date=1427059689]
Czego nie rozumiem? Skoro jestem tak ograniczona może mi wytłumaczysz? 🙂[/quote]

może innym razem, na chwilę obecną nie ma to najmniejszego sensu

Met   moje spore
22 marca 2015 21:45
SILVER_GOLD, chyba mnie z kimś mylisz 🤔wirek:
Nie, Met nie mylę
Met   moje spore
22 marca 2015 21:47
nie wiem, kim jesteś
widocznie jednak Ty wiesz o mnie sporo 🙂
Fakt Apokalipsą można się pochwalić
7 eliminacji na 20 startów w cic/cci znaczy trzyma formę (z całym szacunkiem dla jeźdźca) 🙂
To ja cały czas proszę o imiona koni polskiej hodowli , nie śledzę Twoich postów w innych wątkach zatem wybacz że ich nie znam. Ale może to i lepiej bo mam wrażenie że dla Ciebie sukces sportowy to 5 mce w N na ZR... w sumie wszystko zależy od tego jak wysoko mierzymy... mi to do promocji hodowli jakoś nie wystarcza... naszym sportowcom chyba też nie bo (pomimo oczywistego braku kasy ) np. Wechta kupuje na Korungach nie na aukcjach... ale on się nie zna tak dobrze jak Ty z pewnością , no i... nie ma kasy 😉
_Gaga baba ze wsi wyjdzie...ale wieś z baby nigdy....

po co te uszczypliwości ? nic sensownego one nie wnoszą ......

przykłady nie raz już na tym forum zostały podane, dalsza dyskusja w tym temacie nie ma większego sensu, Twoja sprawa czy dany wątek śledzisz czy nie, ja nie zamierzam się powtarzać, bo i po co, jak ktoś chce to znajdzie a to co o mnie myślisz i jak mnie oceniasz nie robi na mnie wrażenia, dlatego nie będę wyprowadzał Cię z błędu  :kwiatek:
Proszę o przykłady a Ty twierdzisz że je podawałeś gdzieś indziej a ja jestem kretynką bo nie znam wszystkich Twoich postów.  😵
W jednym się zgadzamy panie egocentryku ta dyskusja nie ma sensu
Z braku argumentów obrażasz innych. Szczerze gratuluję poziomu i życzę miłego wieczoru
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2320569#msg2320569 date=1427061954]
a ja jestem kretynką bo nie znam wszystkich Twoich postów.  😵
[/quote]

nic podobnego nie napisałem
Kasa się pojawi od sponsorów czy innych źródeł jak konie polskiej hodowli będą roznawalne między innymi dzięki temu że będzie widoczny znak na udzie.

Gaga - gdybym nie wiedziała że mamy bardzo dobre konie. To bym nie robiła tej ankiety. Mam podobnie jak titina kilka fajnych faktów po co nam te pietna są potrzebne. Ale to się pokaże jak wszystko będzie już skompletowane.
Istnieje w ogóle jakieś podzielane przez wszystkich kryterium co to jest "dobry koń"???
Dobry koń to taki, co jest w 1 setce rankingu FEI w dyscyplinach olimpijskich? Nawet nie wiem, czy są rankingi dla koni  😡 Są jeźdźców, są reproduktorów...
Są też ksiąg hodowlanych, prawda?

A może każdy punkt rankingowy się liczy? Jakiego rankingu?

Gdyby przyjąć jedno kryterium, jeden ranking - to coś można by porównywać. Mogłoby się okazać, że konie polskiej hodowli (czyli - wyhodowane w PL) mają tych punktów bardzo dużo, choć pod jeźdźcami innych nacji, ze zmienionymi imionami, krajem pochodzenia. Mogłoby się okazać, że zaskakująco dużo, jak na wszechobecne Przekonanie o "lepszości" koni "zachodnich" = kupowanych nie od polskiego hodowcy.

Palenia/wymrożenia ułatwiłyby identyfikację. Znam przykład ogiera, który ukończył ZT jako zupełnie inny koń. To wymrożenie umożliwiło prawidłową identyfikację. Bo... nie zgadzało się z paszportem. Ciekawa jestem - czy dziś czipowanie zapobiegłoby pomyłce? Koniom w ZT ktoś czyta czipy? Kiedy w ogóle są odczytywane czipy?
Słyszałam, że czip można łatwo "zdezaktywować", prawda to? I wtedy wszczepić dowolny.

Bardzo dziwnie czyta się takie spory, gdy jedno o lasie, drugie o sasie.

Czy konie obecnie hodowane w PL i należące do PL ksiąg są potencjalnie(!) dobrymi końmi sportowymi? Kto to wie? Może są. Ich wartość wypadałoby oszacować. Wg jakich kryteriów?

Bo ja mogę sobie przyłożyć kryterium, wg którego to wszystko jedno, jaki koń. Bo przecież żaden, od dziesiątków lat, nie zajął medalowego miejsca na Międzynarodowej Mistrzowskiej imprezie seniorów pod polskim jeźdźcem. Nieważne - "polski" czy "zachodni".

Mam pytanie do Silvera (lub kogoś kto wie): który koń jest polskiej hodowli? Ten z księgi zarejestrowanej na terenie PL? Urodzony i wychowany na Ukrainie np.? Ten z księgi "obcej" nie jest polskiej hodowli? Choć urodzony w Pcimiu? A taki folblut? Mógłbyś napisać jak to jest? Które księgi są "polskie" i dlaczego? Jak, np., można stworzyć nową księgę, żeby była polska? Trakeńska jest polska?
Bo naprawdę można się pogubić.

Mam też pytanie do osób przekonanych, że konie "zachodnie" są "lepsze". Na jakiej podstawie? Jest jakieś zestawienie sukcesów, i jakich, koni danej hodowli pod polskimi zawodnikami? W ostatnich, powiedzmy, 10 latach? A jak to wygląda procentowo w porównaniu do całej populacji? Populacji koni danej rasy/księgi w ogóle, i populacji w ogóle sprawdzanej w sporcie? I jak ustalić taką populację?

Intuicyjnie wydaje mi się, że widoczne palenia/mrożenia przydałyby się. Ale nie chodzi chyba o intuicyjność? Chodziłoby o fakty? A faktów nie będzie bez kryteriów oceny.
Suma PLNów, za które łącznie zostały sprzedane konie danej rasy - wyhodowane w PL jest przecież nie do ustalenia? A koń, który nie został sprzedany w ogóle - nadal jest własnością hodowcy - a odnosi sukcesy, to ma jakąś wartość?

Bo jeśli za kryterium przyjmiemy rankingi osiągnięć koni danej rasy/księgi (ktoś wie, jak są ustalane?) to powinno być oczywiste, że palenia są potrzebne, żeby polskie konie nie "ginęły" z rankingów. Bo to jak odpruć metkę jednej firmy i podmienić na inną, prawda? Jakby czaprak X sprzedawać jako Y, bo Y "lepiej się sprzedaje", choć akurat X może być dużo lepszy.
Halo ja pisałam z milion razy nie jestem przeciwnikiem paleń. Pytałam o aktualne sukcesy koni wpisanych do polskich ksiąg hodowlanych na arenie międzynarodowej, ponieważ zapytano mnie czego brakuje naszym koniom. Niestety sama wiesz, że najlepszą promocją rasy, promocją która skłania potencjalnych kupujących do zakupu - są sukcesy sportowe (czy wystawowe w przypadku arabów).

W skokowym rankingu FEI koni wpisanych oficjalnie do polskiej księgi stadnej jest 14  🙁 i zajmują miejsca od 919 do 4 050. W sumie sklasyfikowano w tym rankingu 4884 konie, czyli nasza 14 stanowi raptem 0,28%, niewiele, szkoda. Ale z drugiej strony taki np. Inferno (old) jest w sumie polskiej hodowli, tylko hodowcy wybrali księgę i rasę niemiecką, nie polską. Coraz więcej jest takich hodowców w kraju, coraz więcej koni urodzonych w Polsce wpisuje się do ksiag zachodnich... czy palenia zmienią tę tendencję? Szczerze wątpię  🙁
Odnośnie czipów u psów, one są POD SKÓRĄ, a nie W MIĘŚNIACH. Kilka razy udało mi się czipa znaleźć na łopatce albo na łapie...

W wyścigach konnych koń jest tego kraju, w którym jest trenowany chyba? Nieważne gdzie urodzony (Kiedyś tak było, nie wiem jak teraz, bo z dziesięć lat nie śledzę folblutów).

Gaga  Jak się pojawi możliwość palenia rasowego ślązaków, to uwierz mi, NIE przeniosę klaczy natychmiast do niemeckiej księgi schweres warmblut. Myślę, że żaden ślązaczy hodowca tego nie zrobi. No chyba, że będzie chciał na podstawie potomstwa tej klaczy hodować jakieś ZDfP albo Zweibr albo jakiejś innej gdzie są polskiej hodowli cremello, jelenie, srokate i taranty sp i młp??? Ale kto mu zabroni.
Co do paleń, to schweres warmblut pod paleniem rasowym na udzie jest nr, więc może w PL tak dałoby radę odróżniać stadninowe(palenie pod siodłem)  od prywatnych.
Ja tylko do tego fragmentu:


Palenia/wymrożenia ułatwiłyby identyfikację. Znam przykład ogiera, który ukończył ZT jako zupełnie inny koń. To wymrożenie umożliwiło prawidłową identyfikację. Bo... nie zgadzało się z paszportem. Ciekawa jestem - czy dziś czipowanie zapobiegłoby pomyłce? Koniom w ZT ktoś czyta czipy? Kiedy w ogóle są odczytywane czipy?
Słyszałam, że czip można łatwo "zdezaktywować", prawda to? I wtedy wszczepić dowolny.



Czipy są na pewno sprawdzane na zawodach wyższej rangi (u nas na CSIO wet sprawdza na 100%). Mój wet sprawdzał czip u konia, u którego robiliśmy tuv, teraz sprawdzał też przy opisie dorosłego konia.
_Gaga, o jakim rankingu FEI piszesz? O rankingu jeźdźców? Nawet jeśli o rankingu koni - to przecież opartym na wynikach sportowych, czyli na wynikach pary. Zatem wnioski mogą płynąć odmienne: konie są słabe, albo... nie mają dobrych jeźdźców.
Niezmiernie dziwi mnie, że przy ciągłych dyskusjach pt. "nie ma dobrych koni" versus "nie umieją jeździć/trenować" NIKT nie zajął się tematem na poważnie. Żeby było wiadomo(!) jak jest. Żeby śledzić karierę koni, dociekać przyczyn niepowodzeń.
Owszem, MPMK i czempionaty skokowe dają pewien ogląd, na korzyść koni "zachodnich" - ale z tego najwyżej taki wniosek, że polskie konie są prawdopodobnie wolniej dojrzewające. I nawet nie wiadomo czy koniecznie trzeba to zmieniać 🤔
Jedyny wniosek, jaki można wysnuć to taki, że jeźdźcy wolą konie zachodnie, że chętniej je wybierają. Z jakich przyczyn - tego już nie wiadomo na pewno. Czy dlatego, że są to konie wypromowane w sporcie, czy faktycznie mają wrodzone predyspozycje do top sukcesów sportowych. Jakie konkretnie są te predyspozycje? Czego "brakuje" koniom PL?

Naoglądałam się wystarczająco jak łatwo można zmarnować najlepszy potencjał konia. Za nic też nie mogę zrozumieć dlaczego np. wnuk Cor de la Bryere miałby być gorszy od "kuzyna" tylko dlatego, że się urodził w PL. Jest tak, jakby polskie imię źrebaka z automatu ujmowało mu wartości.

anai, dzięki!
Może jeszcze napisałby ktoś kiedy czipy są sprawdzane w hodowli? Np. przy stanówce są sprawdzane? Przy pobieraniu nasienia? Przy kwalifikacji do ZT? Na MPMK?
Mówię o tym rankingu . Tu najlepszy koń wpisany do polskiej księgi (pod jakimkolwiek jeźdźcem startujący) jest na miejscu 919, najlepszy polski jeździec jest 78 (w lidze Europy Centralnej 19): link
OK nie mamy w kraju Berbaumów czy Withakerów, ale skoro nasi mogą być w "pierwszej setce" to dalczego nasze konie są tak daleko z tyłu? 🙁
Nadal podkreślam - nie piszę tego w celu krytyki , tylko pokazania sytuacji 🙁
Halo, w każdym przypadku problemów z identyfikacją na podstawie  opisu graficznego sprawdzasz czip (czy to na zawodach czy na imprezach hodowlanych kiedy wymagana jest identyfikacja). Schody zaczynają się kiedy opis nie uzupełniony lub nie do końca dobrze wykonany i czip się nie zgadza lub nie można go odszukać.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się