Ankieta - Piętna koni w Polsce

Jest prośba od kilku hodowców koni, czy należy w Polsce wprowadzić piętna dla koni urodzonych w Polsce? Co myślą o tym ludzie z  branży? Ankieta ma dosłownie dwa pytania.

http://www.interankiety.pl/interankieta/137d8a4b6ee56b70a81a741961ef8ea3
pytanie czy chodzi o palenia rasowe, czy palenia nr stadniny i nr źrebięcia?
Gaga - chodzi o wszystko co jest związane z paleniem koni w Polsce przed zakazem UE. A temat jest poruszony tylko dlatego że Niemcy i inne kraje mogą to robić nadal. Choć po 2018 roku będzie to robione ze znieczuleniem. Dlatego kilka osób związanych z hodowlą koni w Polsce chce ten problem całkowitego zakazu w Polsce wycofać.

Poniżej wycinek z przetłumaczonego art.

"Szczególnie w Niemczech,  wszystkie konie, które wpisuje się do ksiąg hodowlanych są znakowane na lewym udzie symbolem przypisanym dla określonej rasy. W zależności od rasy,  klacze (szczególnie te z licencją) mają czasami oznakowanie na prawym udzie lub na szyi.

Wypalanie oznakowania na ciele konia wywołało protesty obrońców zwierząt przeciw tej okrutnej  na pierwszy rzut oka metodzie.  Wprawdzie hodowcy twierdzą, że nie wywołuje to u zwierząt specjalnego dyskomfortu, mimo to zgodnie z uchwalonymi przepisami, w Niemczech po 2018r. palenie będzie można umieszczać tylko po znieczuleniu miejscowym zwierzęcia"
Niestety nie umiem zatem odpowiedzieć na pytania z ankiety. Dla mnie palenia stadne z numerem stadniny jest w momencie globalizacji i potrzeby promocji ras w Europie - bez sensu. Sądzisz, ze Berbaum wie co oznacza polskie palenie z konkretnym numerem? Ponadto niewiele koni polskiej hodowli państwowej to konie sportowe (poza WKKW), a nie wyobrażam sobie paleń w małych - w porównaniu do niemieckich - hodowlach prywatnych. Co więcej - przy aktualnej "promocji i wsparciu" PZHK coraz więcej polskich hodowców przepisuje się do zachodnich związków hodowców...

Reasumując: dla mnie ankieta niejasna. Nie określa rodzaju palenia, oraz hodowców do których miałoby to być skierowane. Jedyna państwowa hodowla, która straciła na zakazie to hodowcy koni czystej krwi - to jedyne wartościowe konie znane na zachodzie. Na koniec - sądzisz, że wymrażanie piętna jest bezbolesne? 🤔
Gaga - nie jest bezbolesne, jednak mniej bolesne niż podanie czipa. Gdzie jest cały szereg powikłań. Mam nadzieje że za jakiś czas dam też wyniki badań.

Wprawdzie nie widzadziałam czipowania koni ale jakoś nie wyobrażam sobie aby było bardziej bolesne niż wypalanie. Jakie to daje powikłania ?
Ja zarówno chipowałam jak i wymrażałam numery na źrebakach w państwowej stadninie. Ani jeden ani drugi zabieg nie był szczególnie bolesny. Co do piętnowania polskich koni ani mnie to parzy ani ziębi. Jednak wielu starszych i bardziej doświadczonych hodowców (koni śląskich bo tylko tą rasą się interesuje) jest za piętnowaniem.
Przede wszystkim polski hodowca ucieka do innych związków rasowych gdzie może piętnować swoje konie jak swoja markę. Źrebaki urodzone na polskich kobyłach są przypisane do innych związków rasowych.
To czy ucieka to jego sprawa. I piętna rasowe nic tu nie pomogą.

Gaga hodowcy prywatni mogli przy wpisie do księgi wypalić piętno rasowe. Vera Rol Łękno kiedyś też wymrażało swoje Ł w kółku. Kuce Felińskie miały KF. To chodzi o to, że wiadomo jakiej rasy jest dany koń już na pierwszy rzut oka. Osobiście chciałabym w przyszłości źrebaki śląskie móc oznaczyć jako śląskie, żeby potem nie były nn w bryczce w Niemczech. Co prawda chciałabym żeby można było jeszcze oznaczyć rok urodzenia i nr w roczniku, to można by konia zidentyfikować szybciutko jako polskiego/polskiej rasy. Super by było jakby hodowca mógł mieć jeszcze jakiś swój znaczek, no ale to nie Ameryka  😉

Byłam przy paleniu, mrożeniu, teraz przy chipowaniu i to jest taki sam stres dla źrebaka. A jak go koleżanka mamy z pastwiska użre parę razy w zadek, to bym powiedziała, że jednorazowe palenie powoduje mniejszy ból niż życie w stadzie.
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
15 marca 2015 10:16
Hodowca może mieć swój znaczek- jeden z hodowców trakeńskich palił źrebięta swoim piętnem,
dodatkowo na siodle numer.

No własnie się rozchodzi o rozpoznawalność danego konia, piętno jest dobrze widoczne
i właściwie nie do usunięcia. Fajnie by było gdyby jeszcze mógł być numer,
tak żeby można było łatwo zidentyfikować bez zagłębiania się w dokumentację, czipy itd.
Gaga - nie jest bezbolesne, jednak mniej bolesne niż podanie czipa. Gdzie jest cały szereg powikłań. Mam nadzieje że za jakiś czas dam też wyniki badań.


Możesz proszę podać źródło wiedzy o powikłaniach po chipowaniu? Pytam bo ani moje konie, ani konie w rodzinnych hodowlach powikłań po chipowaniu nie miały. Co do bolesności - ciekawa teoria, że oba te zabiegi mają taki sam poziom bólu - próbowałaś na sobie?

Mnie - jak pisałam - to ani ziębi ani grzeje. O ile palenia rasowe na udzie mają jakiś tam sens, o tyle numery na siodle są bez sensu przy obowiązku chipowania. Może zamiast paleń identyfikacyjnych - tatuować, jak psy? (numerem, nie piętnem rasowym)... Tak, czy siak od paleń się odchodzi nawet w Niemczech, czy Holandii - na prawdę musimy być lepsi i jednak mieć te palenia?
montana   małopolskie
15 marca 2015 16:37
[quote author=_Gaga link=topic=97178.msg2314819#msg2314819 date=1426432802]
Tak, czy siak od paleń się odchodzi nawet w Niemczech, czy Holandii - na prawdę musimy być lepsi i jednak mieć te palenia?
[/quote]

narazie jesteśmy lepsi i ich nie mamy

Jestem ZA piętnowaniem, zwłaszcza rasowym, chętnie wypalałabym nasze źrebięta.

A co do czipowania u mnie padł 4 miesięczny źrebak nazajutrz, oczywiście nikt nie każe tego wiązać z samym zabiegiem czipowania... ale to nie ten temat.

Gaga, teraz nie znajdę, ale gdzieś miałam artykuł bardzo naukowy o badaniu stresu u źrebiąt chipowanych i wypalanych i poziom hormonów stresu u obu grup był identyczny. Także w ciągu kilku dni po zabiegu.

Serio w Niemczech się odchodzi od paleń? Bo źrebaki na aukcjach elitarnych palenia mają. To takie same logo marki jak każde inne.

Tatuuje się na błonach śluzowych, warg przeważnie, tak mało bolesne, że jak tatuowali fryzy to w znieczuleniu. I nie widać potem.

Niemieckie schweres warmblut maja na udzie piętno rasowe i wszystkie numery, także wszystko jest widoczne. Mogliby i u nas takie palenia wprowadzić.
Dziś wiemy że 80% ankietowanych uważa że należy przywrócić piętna koni w Polsce! Przy czym ci co się nie zgadzają na przywrócenie, nie napisali co wiedzą na temat samego wypalania. Napisali tylko że nie powinno się przywracać paleń. Natomiast druga grupa ludzi która chce, wyczerpująco napisała w drugiej części ankiety czym jest wypalanie i jakie są jej rodzaje. Jednak żeby to miało swoją moc w postaci konkretnych statystyk. Potrzeba dużo więcej wypełnionych. ankiet.

konikmorski
Kurcze fajny pomysł z ankietą, ale co Wam ona da? Nie ma nawet metryczki, nawet nie wiadomo kto jest za, kto przeciw i czy faktycznie wypowiadają się hodowcy?
Dokładnie , równie dobrze ankietę moą wypełniać znajomi z pracy ;-)
armara - wszystko w swoim czasie. Za kilka dni zaczniemy drukować tą pierwszą ankietę i na jej podstawie stworzymy taką gdzie będzie imię i nazwisko. Teraz szukam informacji ile trzeba uzbierać szt żeby Minister Rolnictwa chciał to przyjąć i przeanalizować. Ale na 100 % pomysł wyszedł od najbardziej zainteresowanych. Czyli hodowców koni.
Imię i nazwisko w ankiecie? serio? 🤔
Gaga - TAK serio. Jak robisz ankietę z GFK Polonia - no ta bene firma zajmująca się badaniem rynku dla różnych firm. Przeważnie muszą być dane, w sensie że ankieta była skierowana do odpowiedniej osoby. Inaczej ankieter nie dostanie swojej wypłaty. Jak zbieramy teraz podpisy na prezydenta to też trzeba podać pesel i inne dane. Jak w razie czego Minister Rolnictwa ma brać na serio takie statystyki? No jak?
Podpisy jako poparcie dla kandydata na prezydenta, to nie to samo co ankieta
Obawiam się, że wielu hodowców nie będzie chciało podać danych personalnych...

Byłam kilka razy ankietowana - np właśnie przy okajzi wyborów. Nikt mnie o personalia nie pytał... 🤔
Przygotowywałam wiele ankiet - z metryczką, bez personaliów
Stąd moje na prawdę duże zdziwienie.
Bardziej chodziło mi o coś takiego jak wiek, płeć, wielkość stada, staż hodowlany - żeby można było w jakikolwiek sposób te dane interpretować. No i dobrze, żeby byłą jasna i krótka, jak ostatnio zabrałam się za wypełnianie ankiet dla jednej z gazet końskich to odechciało mi się po dwóch pytaniach, a raczej cierpliwa jestem 😉
Gaga - sondaż wyborczy może być anonimowy. Natomiast ankieta dotycząca konkretnego produktu już nie. Firma która wykupuje usługi ankieterów dzwoni potem losowo do tych ankietowanych i pyta czy ankieter faktycznie był. Pracowałam w GFK Polonia i nie miałam problemów ze zdobyciem informacji. Bardziej chodziło o to że długo się szukało odpowiedniej osoby.

armara - czas pokaże jak bardzo hodowcom zależy na zmianach... Jest na razie kilka osób, może to wystarczy. A z czasem reszta będzie bardziej aktywna.
nie rozumiem po co bić pianę? nie podoba ci się piętnowanie/ palenie, to napisz i nie męcz. W każdym temacie  musisz postawić na swoim?
Jestem za





Mam prośbę na temat piętna niech wypowiadają się osoby związane z tematem
Dziś wiemy że 80% ankietowanych uważa że należy przywrócić piętna koni w Polsce! Przy czym ci co się nie zgadzają na przywrócenie, nie napisali co wiedzą na temat samego wypalania. Napisali tylko że nie powinno się przywracać paleń.

to ja poproszę o informacje na temat paleń. Jak sie to robi obecnie i jakie są powikłania. Dlaczego jest to lepsze od czipowania  z punktu zdrowotności dla koni. Jakie sa powikłania po czipowaniu ? Może jakieś statystyki ?
Edit
maryska napisz do moderatorów niech zaznaczą w temacie, że prawo do wypowiedzi mają tylko wybrańcy.
kurcze, ale czipowanie ma troszkę inne zadania niż palenie. Piętno rasowe, bo o takim mówimy i palenia stadninowe to jest jak znaczek z marką auta, czip to jak rejestracja.
Ankieta ankietą, ale czytał ktoś ustawę o ochronie zwierząt? Wypalanie i wymrażanie wymienione są w pierwszym punkcie zabronionych czynności opisanych jako znęcanie się nad zwierzętami razem z kopiowaniem uszu i ogonów i od 27.05 z ustawą o wykorzystaniu zwierząt do celów naukowych itd. Żaden polityk nie tknie tej sprawy palcem
Ja to rozumiem ale w czipie mogą być zapisane dowolne dane i palenie nie jest już potrzebne. Palenie jednak ma ograniczenia informacyjne chociaż... Koń duży i można go wytauować naokoło . Ja rozumiem, że hodowca chce sie pochwalić swoją marką ale palenia są dla mnie jednak metodą barbarzyńską.
a tatuowanie to nie jest bolesne? 😉
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się