Ankieta - Piętna koni w Polsce

kokakola, a co cię razi konkretnie?
Bo jeśli chodzi ci o Stada Ogierów, Stadniny Koni  - to rozumiem to (jako czytelnik) jako nazwę instytucji, jak Instytut Badań Naukowych.
Nie chodzi o stada  ogierów biegające luzem. Ani o setki stadnin koni. Opera Bałtycka to co innego niż opera, a Gazeta Wyborcza to co innego niż gazeta wyborcza.

Zadałam proste pytanie, tj.: która to stadnina koni i stado ogierów chcą, żeby w ministerstwie reprezentował je konikmorski.

kokakola, raziła cię ortografia, i nie bardzo rozumiem dlaczego. Nie wnikam w treść sporu.
Mnie razi twoja ortografia - z zacytowanego przez ciebie powodu. W PL zapewne są stada ogierów, np. młodziaki w wychowie, ale te stada nie wypowiadają żadnej opinii co do reprezentowania - ogólnie raczej rżą. Takoż całe stadniny.
Natomiast Stada Ogierów i Stadniny Koni to instytucje.
Amen !
Wszystkim zainteresowanych ankietą anonimową na temat przywrócenia piętna rasowego koni w Polsce, zachęcam do zapoznania się z wynikami. Dziękuję bardzo za wypełnienie. Informuję również że związku z pozytywnymi wynikami tej ankiety, będzie dalsza część działań. Szczegóły za kilka dni.

http://www.interankiety.pl/ankieta/wyniki/eksport/pdf/33150
Dla zainteresowanych osób tematem. Delegacja zabierze ze sobą (mamy nadzieję) pokaźny plik podpisanych imiennych ankiet bezpośrednio do Ministra Rolnictwa. Przedstawimy rzeczowe argumenty w postaci dokumentacji medycznej, oraz kilku innych ważnych dokumentów które nie zostały nigdy wcześniej przedstawione do wglądu dla ministra.

Tutaj interpelacja z roku 2014 do Ministra Rolnictwa. Było tylko pismo.

Interpelacja nr 24137
do ministra rolnictwa i rozwoju wsi
w sprawie dopuszczenia alternatywnych metod znakowania koniowatych metodami zastępczymi oraz wypalania lub wymrażania piętna rasowego przy wpisie koni do ksiąg koni zdrowych

   Szanowny Panie Ministrze! W styczniu br. Zarząd Lubelskiego Związku Hodowców Koni wystąpił do mnie - posła reprezentującego interesy województwa lubelskiego - z apelem ujętym w uchwale walnego zjazdu delegatów Lubelskiego Związku Hodowców Koni z dnia 14 grudnia 2013 r. w sprawie dopuszczenia alternatywnych metod znakowania koniowatych metodami zastępczymi oraz wypalania lub wymrażania piętna rasowego przy wpisie koni do ksiąg koni zdrowych. Przedmiotem apelu jest podjęcie inicjatywy ustawodawczej, która umożliwiłaby w Polsce prowadzenie znakowania koni metodą zastępczą przez wypalanie i wymrażanie.
   Zgodnie z literą art. 11 rozporządzenia Komisji (WE) nr 504/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. stanowiącego akt wykonawczy dyrektyw Rady 90/426/EWG i 90/427/EWG podstawową metodą identyfikacji koniowatych przyjętą na terytoriom państw członkowskich jest wszczepianie transpondera umożliwiającego elektroniczną weryfikację tożsamości zwierzęcia. W art. 12 niniejszego rozporządzenia czytamy jednocześnie, że w państwach członkowskich dopuszcza się także fakultatywną możliwość identyfikacji koniowatych metodami zastępczymi, jak czytamy, ˝włącznie ze znakami, które zapewniają równoważne gwarancje naukowe, które osobno lub w połączeniu zapewniają, że tożsamość zwierzęcia z rodziny koniowatych może zostać zweryfikowana oraz że skutecznie zapobiegają podwójnemu wydawaniu dokumentów identyfikacyjnych˝.
   Na chwilę obecną w Polsce nie jest stosowana żadna metoda alternatywna i w ocenie delegatów obradujących na walnym zjeździe LZHK w dniu 14 grudnia 2013 r. dopuszczenie metody znakowania koni przez wypalanie lub wymrażanie, stosowanej de facto w wielu państwach członkowskich Unii Europejskiej, jako metody równoległej z metodą podstawową przez wszczepienie transpondera byłoby uzasadnione ze względów zarówno ekonomicznych, jak i promocyjnych polskiej hodowli (lepsza wizualna identyfikacja koni). Tymczasem art. 6 ust. 1a w zw. z ust. 2 pkt 1a ustawy o ochronie zwierząt wprowadza obligatoryjny zakaz znakowania zwierząt stałocieplnych przez wypalanie czy wymrażanie znaków.
   W związku z powyższym uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:
   1. Jakie jest stanowisko Pana Ministra w sprawie proponowanego wprowadzenia metody znakowania koniowatych przez wypalanie lub wymrażanie jako metody alternatywnej?
   2. Czy w oparciu o obowiązujące dyrektywy unijne, przy zachowaniu w mocy przepisów ustawodawstwa krajowego, istnieje możliwość wprowadzenia w Polsce alternatywnej metody znakowania koni przez wypalanie lub wymrażanie?
   Z poważaniem
   Poseł Sławomir Zawiślak
   Warszawa, dnia 24 stycznia 2014 r.

Odpowiedź.


Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra -
na interpelację nr 24137
w sprawie dopuszczenia alternatywnych metod znakowania koniowatych metodami zastępczymi oraz wypalania lub wymrażania piętna rasowego przy wpisie koni do ksiąg koni zdrowych

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana Sławomira Zawiślaka, posła na Sejm RP, z dnia 23 stycznia 2014 r. w sprawie dopuszczenia alternatywnych metod znakowania koniowatych metodami zastępczymi oraz wypalania lub wymrażania piętna rasowego przy wpisie koni do ksiąg hodowlanych, przekazaną pismem (znak: SPS-023-24137/14) z dnia 31 stycznia 2014 r. uprzejmie informuję Panią Marszałek, co następuje.
   Przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 504/2008 z dnia 6 czerwca 2008 r. wykonującego dyrektywy Rady 90/426/EWG i 90/427/EWG w odniesieniu do metod identyfikacji koniowatych (Dz. Urz. L 149 z 7.06.2008, str. 3) określają metody identyfikacji koniowatych dopuszczone na terytorium Unii Europejskiej. Zgodnie z przepisami tego rozporządzenia koniowate urodzone na terytorium Unii Europejskiej identyfikowane są za pomocą dokumentu identyfikacyjnego (paszportu), zawierającego opis słowny i graficzny danego zwierzęcia, jego uniwersalny dożywotni numer konia (UELN) nadany przez instytucję wydającą paszport oraz numer transpondera elektronicznego (chipa) wszczepionego zwierzęciu podczas pierwszej identyfikacji przez uprawnioną do tego osobę.
   Art. 12 rozporządzenia nr 504/2008 wprowadza możliwość zastosowania przez państwo członkowskie odstępstwa od stosowania elektronicznej identyfikacji koniowatych, pod warunkiem naukowej gwarancji, że zastosowana metoda zastępcza pozwoli na jednoznaczne zweryfikowanie tożsamości zwierzęcia i zapobiegnie wielokrotnemu wydawaniu dokumentów identyfikacyjnych dla tego samego koniowatego. Dodatkowym warunkiem jest, aby metoda zastępcza nie była stosowana dla większości populacji koniowatych w danym państwie członkowskim oraz przy stosowaniu widocznych znaków w odniesieniu do koniowatych do chowu i produkcji znaki te nie były mylone ze znakami dla zarejestrowanych koniowatych.
   Zgodnie z art. 14 ust. 13 ustawy z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 204, poz. 1281, z późn. zm.) minister właściwy do spraw rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, inny sposób identyfikacji koniowatych niż określony w art. 11 rozporządzenia nr 504/2008, mając na względzie zapewnienie możliwości weryfikacji tożsamości koniowatych, zapobieżenia wielokrotnego wydawania dokumentów identyfikacyjnych oraz wykonanie wytycznych określonych w art. 12 ust. 3 rozporządzenia nr 504/2008. Na tej podstawie, wydając rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie sposobu identyfikacji koni rasy trakeńskiej (Dz. U. Nr 72, poz. 387), dopuszczono przeprowadzanie badania markerów genetycznych jako innego sposobu identyfikacji koni rasy trakeńskiej.
   Odnośnie do kwestii wypalania lub wymrażania piętna rasowego przy wpisie koni do ksiąg hodowlanych uprzejmie informuję Panią Marszałek, że przepis art. 6 ust. 2 pkt 1 i 1a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 856) definiuje znakowanie zwierząt stałocieplnych przez wypalanie lub wymrażanie jako znęcanie się nad zwierzętami, które zgodnie z art. 6 ust. 1 tej ustawy jest czynem zabronionym, a jego popełnienie zgodnie z art. 35 ust. 1 przedmiotowej ustawy podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Ponadto znaki własności lub oznaczenia rasowe nie spełniają wymagań przewidzianych dla alternatywnych metod znakowania, ponieważ nie dają możliwości indywidualnej weryfikacji tożsamości koniowatego.
   W związku z powyższym minister rolnictwa i rozwoju wsi nie może uznać znaków wypalonych lub wymrożonych za alternatywną metodę znakowania koni hodowlanych.
   Z poważaniem
   Podsekretarz stanu
   Tadeusz Nalewajk
   Warszawa, dnia 12 lutego 2014 r.




Tutaj zaś przykłady znakowania w innych krajach.

- http://www.ancce.es/ver_asociados.php?menu=11&epre=1 - piętna z Hiszpanii

- http://manade-reinard.com/spip.php?rubrique18 - piętna z Francji

ZBIERANIE PODPISÓW NADAL TRWA. Agencja reklamowa Video-Konie i Związek Hodowców Koni Ziemi Lubuskiej informują że mamy już pierwsze podpisane poparcia  😅  A tym czasem zapraszamy na film edukacyjny. Czym jest znakowanie koni i jak wygląda to w rzeczywistości. Znakowanie źrebaków u naszych sąsiadów.

powtórzę - najpierw stwórzmy dobrą markę, a potem ją reklamujmy...

nie reklamujmy byle czego, bi nigdy z tego marka nie powstanie  🙄
zielonaroza - masz jeden z przykładów rasy wlkp, uznany w Niemczech. Wielka szkoda że nie ma paleń...

Tutaj masz inny przykład że nie jest to pochodzenie czystego PRE. Ale hodowca z Hiszpanii nie miał oporu żeby go oznakować. Pochodzi z tej hodowli
http://www.yeguadamendoza.es/
WITAM 🙂 Mam super ważne pytanie. Zakupiłam trakena, źrebaka. W paszporcie ,,trakeńskim" rasa traken, ze stajni Trakeńskiej  😜  Jednak nie ma paleń. Jak to z nimi jest? Hodowca mi napisał, że od 2014 nie można już palić. Lecz nigdzie nie mogę znaleźć tego, aby wprowadzono taki zakaz. Z góry dziękuję za odpowiedź 😀
beuvronka - znakować koni nie można w Polsce od 2009 roku. Jednak od 01.01.2016 roku wchodzą nowe przepisy UE, i są one dostosowane dla hodowców z Polski. W tej chwili prawnik analizuje tą ustawę i jeśli nasze przypuszczenia się potwierdzą to od nowego roku będzie można już legalnie znakować konie. Z twoim pytaniem proponuję poczekać właśnie do wejścia tej ustawy.
aien   wędrowiec
02 maja 2016 08:04
Wyszukiwarka nie wypluła mi innego wątku o paleniach. Jeśli taki istnieje - proszę o odesłanie mnie do właściwego wątku  :kwiatek:

Jest koń z paleniami, pełna krew angielska. Po prawej ma taki znaczek, którego nie potrafię odcyfrować/ To J w koronie? To jakieś skrzydło? :/


Po lewej nr ze znaczkiem:



Czy ktoś potrafi to odcyfrować?\, przede wszystkim pochodzenie ze stadnin? Koń był na służewcu. Właściciel gdy kupował konia nie otrzymał z nim żadnych dokumentów. Obecnie ma tylko paszport z NN oraz imię: Bachmat

Koń ma około 22-24lat.
aien, dziwne te znaki - szczególnie że nie zarośnięte sierścią 🤔
Normalnie palenia zarastają i są dość czytelne. To wygląda jak jakaś "tania podróbka" paleń 🙁
aien   wędrowiec
02 maja 2016 08:24
Gaga z tego co udało mi się jeszcze dowiedzieć, koń został kupiony 16 lat temu - miał wtedy około 6 lat. Jest duża szansa, że koń nie jest polskiego pochodzenia. Znam tego konia bardzo długo i przynam się - nigdy się tym nie interesowałam. Koń ogólnie ma sierść w bardzo kiepskiej kondycji, z wiadomości od właściciela, miał papiery dostać, oczywiście nigdy nie dostał. Kiedyś , w latach świetności palenia w ogóle nie były widoczne.
Witam, czy ktos sie orientuje w paleniach koni Zimnokrwistych? tzn wiem ze ksiega głowna to podkowa z korona, ale jakies literki czy cos w podkowie?
Która polska hodowla robiła palenia ze wzorem korony? Dodam, że kon to małopolak. Tylko Janów Podlaski wchodzi w grę?
Edit* inaczej musze zadać pytanie bo to na 90% nie Janów.  Gdzie znajdę bazę wzorów piętn? Ewentualnie ktoś kojarzy palenie które ma coś co przypomina podkreśloną koronę,  a pod spodem numer?
Pokaż zdjęcia tego piętna, może łatwiej będzie to gdzieś odszukać.
Która polska hodowla robiła palenia ze wzorem korony? Dodam, że kon to małopolak. Tylko Janów Podlaski wchodzi w grę?
Edit* inaczej musze zadać pytanie bo to na 90% nie Janów.  Gdzie znajdę bazę wzorów piętn? Ewentualnie ktoś kojarzy palenie które ma coś co przypomina podkreśloną koronę,  a pod spodem numer?


W stadninach państwowych po prawej stronie pod siodłem : Janów Podlaski - J, Racot -R, Kozienice - K, tylko te miały na literą koronę, reszta miała numer stadniny ale bez korony, po lewej stronie był wypalany kolejny numer przychówka, dodatkowo klacze i ogiery wcielone do hodowli miały numer na lewej stronie szyi
Palenie i znaku i cyfry są na lewym udzie.  Z różnych przyczyn nie mogę publikować na portalach zdjęcia.
Pewnie to:

Jeszcze raz dzięki  :kwiatek: Juz drugi raz mi pomogleś 🙂
Co do paleń zimnokrwistych w Polsce, temat powrócił i jest na etapie zatwierdzenia.
Czy ktos sie orientuje czy pali sie konie rasy czeskiej gorącokrwistej?
vissenna   Turecki niewolnik
19 marca 2017 17:45
vissenna dzieki! Ciekawe na jakich zasadach to działa? Które sie pali a które nie... Mam kobyłkę 2014r i właśnie jest palona. A z tego co się orientuję jest hodowli prywatnej.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się