"Nigeryjski przekręt" na re- volcie !

mindgame, no właśnie pociągnę jeszcze chwilę tę historię. Zobacyzmy xD Pan mówi płynnie po angielsku, jednego z kali chcieć kali móc odstrzeliłam jak tylko napisałam ze wysyłam po przelaniu całej kwoty.
Ja miałam taką sytuację też przy sprzedaży siodła na olx. Krótka piłka, kobita chciała numer konta, dane. Podałam, ale byłam przekonana, że nie przeleje kasy i będzie coś kręcić. Na drugi dzień miałam pełną kwotę na koncie.

Dane typu imię, nazwisko i nr konta można moim zdaniem podać i poczekać co się stanie.
Ja mam adres miroreijo757@gmail.com
I już ktoś na FB napisał, że to ściema / próba oszustwa.
_Gaga, miroreijo757@gmail.com to samo. Wcześniej był lukaspaul372@gmail.com
Ja ostatnio na FB wpadłam na taką próbę oszustwa:

Nowa metoda oszukiwania.
Może akurat którejś uratuje pieniądze. Wiadomość od męża policjanta. Strach się bać kupować cokolwiek przez olx.
W związku z popularnymi ostatnio oszustwami na różnego rodzaju portalach podsyłam nowy schemat, podobno popularny:
Można się naprawdę naciąć, bo wszystko wygląda OK.
Jak to działa?
1. Wystawiacie na OLX czy grupie FB np zegarek czy inny towar, powiedzmy za 1000PLN plus 20 kurier.
2. Odzywa się do Was oszust informując, że chce kupić zegarek i prosi o numer konta do wpłaty, jednocześnie informuje, że bierze na 100% ale przelew zrobi w ciągu tygodnia bo czeka na pensję itp.. Prosi o wysyłkę do paczkomatu po zaksięgowaniu wpłaty. Wszystko OK. Najpierw kasa, potem wysyłka.
3. Podajcie mu numer konta, czekacie kilka dni, kasa wpada, kwota się zgadza, wysyłacie zegarek.
I wszystko ok? Otóż nie.
Po kilku tygodniach dostajecie wezwanie na policję.
Wróćmy do pytania Jak to działa?
1. Złodziej ma Wasz numer konta, bo sami mu go podaliscie.
2. Złodziej w grupie FB lub na OLX na fejkowym koncie wystawia np. kartę graficzną czy inny chodliwy towar za cenę niższą niż rynkowa - najlepiej za taką ile chcecie za zegarek, czyli 1000 plus 20 wysyłka.
3. Znajduje kupca. Podaje mu Wasz numer konta, lewe nazwisko i prosi, żeby w tytule wpisać np. zapłata za zakup
4. Kupiec od karty graficznej wysyła przelew na Wasze konto. Wy wysyłacie oszustowi zegarek (no bo wszystko się zgadza, w końcu dostaliście kasę). Nawet jak przelew ma inny tytuł np. opłata za kartę graficzną i was to zastanowi to piszecie do oszusta że nie zgadza się tytuł przelewu. On odpowiada, że faktycznie kupował też grafikę i po prostu pomyl się w tytule. Kasa się zgadza to wysyłacie towar do paczkomatu.
5. Uczciwy kupiec który kupił kartę graficzną od oszusta zgłasza sprawę na policję, bo złodziej nie wysłał mu żadnego towaru. Podaje policji fikcyjne dane oszusta i Wasz numer konta, na który wysłał przelew.
6. Policja po numerze konta dociera do Was i macie problem.
7. Znalezienie prawdziwego oszusta robi się trudne, bo najpierw musicie udowodnić, że nie jesteście wielbłądem, do tego nie występują tu żadne jego dane (nie musi mieć nawet konta w banku) a całą akcję może przeprowadzić za pomocą telefonu z kartą SIM zakupioną bez rejestracji (nie jest to wcale trudne).
Podobna sytuacja może Was spotkać jak sprzedajecie coś na Allegro czy OLX. Wszystko przez to, że dane właściciela konta nie są w żaden sposób weryfikowane z numerem konta.
espana, to już brzmi grubo, ale jakby mi się adres z przelewu nie zgadzał z adresem wysyłki (imię i nazwisko, adres) to chyba by mi to zaczęło grubo śmierdzieć.


a pan: miroreijo757@gmail.com juz mnie straszy, że mi przecież wysłał hajs! xD
espana, a co ma z tego ten oszust?
Mnie na fb zdarzyło się że wystawiłam opony i w ciągu 1 dnia dostałam 3 oferty kupna, ale identyczne wiadomości od różnych osób, jakby wysłane przez automat.

Edit: do przelewu imię i nazwisko nie jest potrzebne
<b>espana,</b> a co ma z tego ten oszust?<br>

mindgame, Oszust ma z tego rzecz, którą od nas 'kupił' i pewnie opchnie ją dalej za hajs :/
DeJotka, a tak .0245627520171E+34; zapomniałam o tym
xxagaxx, jak ja kupuję to zazwyczaj się nie zgadza mój adres z rachunku z adresem wysyłki, a często żadne dane się nie pokrywają, czyli odbiorca jest zupełnie inny. W tym tygodniu zrobiłam w ten sposób kilka zakupów do firmy na Allegro korzystając z mojego konta prywatnego oraz kupiłam cioci drogie kosmetyki.
espana, tylko że allegro na allegro nikt nie jest anonimowy 🙂
mindgame, dokładnie.

Mi sie jeszcze nie zdarzyło. Albo adres się zgadzał, albo nazwisko, nie spotkałam się jeszcze niezgodnością, ale też nie handluje przeciez, tylko pozbywam się niepotrzebnych już rzeczy 😉
mindgame, to prawda, ale przez fb czy olx już łatwiej można oszukać.
xxagaxx, sprzedaję właśnie sprzęt koleżanki, której koń wymaga dofinansowania zdrowotnego. Koleżanka bardzo średnio obeznana w temacie sprzętu, sprzedaży itp., więc jej pomagam. Małe rzeczy wysyłam sama paczkomatem, duże (siodła) wysyła ona, podając swoje dane. Do przelewu podaję własne konto, w razie gdy siodło wróci z testów - ja odsyłam kasę, aby jej d i czasu nie zajmować... czyli trochę zamieszania przy niemałej kasie...
_Gaga, no to spoko,że nikt nie zwrócił uwagi 😉 Ja bym zwróciła, bo jak widać trzeba być czujnym 😀
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
19 listopada 2021 13:30
Ja mam adres miroreijo757@gmail.com<br>
I już ktoś na FB napisał, że to ściema / próba oszustwa.

_Gaga,

Tak, potwierdzam, to próba oszustwa. Ze dwa dni temu dostałam maila i dziś też widziałam info na fb.
Espana, to nie nowe, miałam wątpliwą przyjemność być tym gościem co kupił kartę graficzną .0245627520171E+34; tylko to było jakos w 2004 kiedy dane osob licytujacych na allegro byly jeszcze jawne i takie przekręty tam hulały jak dzikie.
azzawa, oj, przykro, chociaż ja też raz zostałam oszukana na Allegro, zapłaciłam, towar nie przyszedł i nie było wtedy ochrony kupujących.

A tak BTW: co to są te znaczki, które pojawiają się w niektórych komentarzach:
.0245627520171E+34 ?

A tak BTW: co to są te znaczki, które pojawiają się w niektórych komentarzach:<br>
.0245627520171E+34 ?

espana,

nieobsługiwane emotki? 😉
i na mnie trafiło- kon sprzedany 😀

lukaspaul372@gmail.com

"Dziękuję, ok z ceną, kupimy konia i zorganizujemy dla firmy transportowej odbiór konia. Skontaktuj się ze mną, podając swoje imię i nazwisko oraz adres. Koszty wysyłki 540 € są doliczane do Twojej ceny.

Pozdrowienia"


ksenka, gratulacje 😂👋
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
23 listopada 2021 07:44
Do mnie się cały czas dobija miroreijo757@gmail.com , nie sprzedałam mu nakładki na siodło to oczekuje kupna czegoś pod siodło ... 🙄 uparty 😅
Aleks, hahah mi wysłał 3 maile z groźbami ze go oszukałam! Bo mam już biec wysyłać paczkę bo on ma pieniędze zablokowane
Aleks   Never underestimate the possibility for things to improve in ways you cannot yet imagine - Karen Rohlf
23 listopada 2021 09:39
xxagaxx ojej jaki biedny ... Ty to zła jesteś, tak pana skrzywdzić 😂😂😂

Wiem, że to nie akurat o nigeryjskim przekręcie, ale też o sposobie by oszukać. bardzo fajny materiał pokazujący wytrwałość i na koniec bezczelność sprawców, bo oni ... UWAGA oni są w pracy ...
Ha, a tak myślałam, że to jakiś fejk.... Też dostałam maila od miroreijo757@gmail.com z chęcią kupna siodła.

Sprytni oszuści już po angielsku rozmawiają....
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 listopada 2021 08:15
To chyba też koleżanka 😉
rolandaana1@gmail.com
Pisała o siodło z wysyłką do Włoch
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 listopada 2021 11:48
Nikt nie miał styczności? Pani nawet składnie pisze, że mam wątpliwości
domiwa, no jak zaproponuje że przyśle do ciebie kuriera to będziesz miała odpowiedż 🙂
domiwa, ja bym sobie odpuściła...
domiwa   W poszukiwaniu prawdy, mojej prawdy...
29 listopada 2021 12:00
Póki co chce nr konta i nie wiem czy bezpiecznie jest podać
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się