Choroby tarczycy - wszystko o :)

Ja mam Hashi i pisałam już też, że ostatnio z TSH 1.2 po miesiącu zrobiło mi się 4.8... 😉
Ale kolebka pisała, że przeciwiciała w normie, więc wtedy chyba wyklucza się Hashimoto?
Hej,

Odebrałam dzisiaj wyniki:
TSH : 1,68 (norma lab : 0,27-4,2)
FT3: 4,98 (norma lab: 3,1-6,8)
FT4: 12,11 (norma lab: 12,0-22,0)
przeciwciała niziutko (około 13,5 jedne i drugie)

Objawy: ciągłe zmęczenie, niewyspanie, wychodzące włosy, bladość, poranne napady zimnych potów, drażliwość, tycie, czerwona gęba przy wysiłku.

Nie wiem, co dalej  🙁
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
10 grudnia 2016 14:36
Tarczyca czysto, ja bym tu sprawdziła serce i trzustkę.
Bo ja wiem, czy czysto? FT4 na samym dole normy.

FT4 1.10% [ wynik 12.11, norma (12 - 22)]
FT3 50.81% [ wynik 4.98, norma (3.1 - 6.8)]

"Zapasy się kończą". Aktywną formę hormonu (FT3) organizm sobie wytwarza, ale przestaje mieć z czego (FT4). Te procenty to określenie, w którym miejscu normy lokuje się wynik – FT4 zaraz poza tę normę wyjdzie. W pewnym sensie to plus (chociaż marny), taki wynik nie powinien zostać zignorowany przez lekarza. Bo ogólnie to  wszystko mieści Ci się w normach, niektórzy lekarze uważają, że to wystarczy. Niektórzy czekają na TSH pod sufit. A tu warto i na objawy popatrzeć.

Jeśli pójdziesz z tymi wynikami do lekarza:
- o procentach raczej nie mów, bo wielu ma na to alergię 😉 raczej możesz mówić, że coś jest w połowie normy, a coś przy samej dolnej granicy
- zapisz sobie na kartce wszystkie objawy, które zauważasz u siebie – możesz wykorzystać ten test, ma spis wielu różnych objawów, które się niekoniecznie od razu kojarzy z tarczycą: http://www.chorobytarczycy.eu/test#0
- dobrze byłoby zrobić usg tarczycy – może lekarz, do którego pójdziesz, będzie miał na miejscu? A może zrobiłabyś wcześniej? Masz niskie przeciwciała (ale jednak masz), więc usg powiedziałoby więcej, jaki rodzaj niedoczynności Cię dotyczy (autoagresja czy niedobory)
- niezależnie od rzeczywistych planów możesz lekarzowi powiedzieć, że rozważasz ciążę w najbliższym czasie – to potrafi zmobilizować do uważniejszego przyjrzenia się tematowi i odwieść od "poczekamy, zobaczymy"
Moje TSH też wyszło niewiele ponad 1. Na prośbę o skierowanie na resztę badań usłyszałam, że przy takim poziomie TSH nie ma szans, żeby moje objawy były spowodowane przez tarczycę (pomimo, że pasują jako tarczycowe). Poszukać innego lekarza?
Lena, tak. Ja mam TSH w dolnej granicy normy a FT 4 ujemne. Endokrynolog twierdzi, że jestem anomalią, ale po ustawieniu leków inne dolegliwości ustąpiły znacznie.
Lena, a może sama się skieruj na FT3, FT4 i powtórnie TSH (żeby mieć z jednego pobrania)? Będzie już trochę widać, czy drążyć z innym lekarzem ten temat (bo może się ukrył jak u Bery pod dobrym TSH), czy rzeczywiście szukać gdzie indziej.
Teodora dziękuję  :kwiatek:

Test sobie robiłam- 33 punkty na 35, diagnoza: niedoczynność  😵

USG zrobię, no i muszę poszukać jakiegoś sensownego lekarza... Najpierw chyba się skonsultuję z pediatrą, do której chodzę z dziećmi ( właśnie przepisała euthyrox mojej córce).
Patent "na planowaną ciążę" raczej nie przejdzie - z racji wyjścia z wieku reprodukcyjnego  🤣 
(stara już jestem...)
O, ta pediatra to może być dobry trop. Niedoczynność tarczycy często nie jest trudna do ogarnięcia, więc pewnie taki kumaty lekarz będzie OK 🙂 Albo pokieruje dalej. Nie wiem, co córce dolega, ale takie np. Hashimoto lubi się dziedziczyć...
Teodora Córa ma niecałe 12 lat, jest wyższa ode mnie (170 cm), ma dużą nadwagę (chociaż aż tak dużej wagi po niej nie widać- opinia obcych ludzi, żeby nie było), pilnujemy jedzenia, a nie chudnie ani grama. Nasza pediatra podejrzewała tarczycę już od dawna, endokrynolog dziecięca nas spuściła (nie chciała uwierzyć, że dziecię nie je dwóch obiadów  🤔mutny🙂. W zeszłym tygodniu zrobiłam jej wyniki: tarczycowe podobne jak u mnie (ft3 górna granica normy, ft4 dolna), cholesterol , obraz krwi wskazujący na niedoczynność (tu już biochemia mnie przerosła), obniżona temperatura ciala, a na dokładkę hiperinsulinizm... Jednym słowem- kaszana...
Ja poszłam podobnym tropem- wyniki jak na załączonym obrazku... Obniżoną temperaturę ciała mam od dawna, puls niski, do tego spadki ciśnienia miewam, a ostatnio mnie stawy pobolewają (ale to może od tej zgniłej pogody  :mad🙂
No i to by było na tyle...
Czy macie w Warszawie do polecenia Dobrego Endokrynologa?
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
11 grudnia 2016 12:50
Bo ja wiem, czy czysto? FT4 na samym dole normy.

Przy takich objawach dalej podtrzymuje swoje zdanie.
Lena, a może sama się skieruj na FT3, FT4 i powtórnie TSH (żeby mieć z jednego pobrania)? Będzie już trochę widać, czy drążyć z innym lekarzem ten temat (bo może się ukrył jak u Bery pod dobrym TSH), czy rzeczywiście szukać gdzie indziej.


Co to znaczy samemu się skierować? Wybacz głupie pytanie, ale mam bardzo ograniczone (na szczęście) doświadczenia ze służbą zdrowia.
Scottie   Cicha obserwatorka
11 grudnia 2016 13:43
Lena, to znaczy- zrób brakujące badania prywatnie i się dowiesz, czy szukać innego lekarza czy innej przyczyny.
Hej, witam ponownie - po USG:

Tarczyca dwupłatowa prawidłowej echogeniczności, lewy płat bez zmian ogniskowych, w części brzusznej płata prawego izoechogenny guzek 5 mm z hypoechogennym halo.
Wymiary:
P: 11x13x37 mm
L: 12x11x34 mm
C: 1,5 mm
Wyliczyłam objętość (z kalkulatora): 4,8895 ml-chyba trochę mała jak na kawał baby...

Ktoś coś?  👀
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
17 grudnia 2016 18:11
Ja mam dużo mniejszą. Dodatkowo w ciągu dwóch lat (odkąd mam stwierdzone Hashimoto) zmniejszyła się prawie o połowę... Dziurawa jak sito, ale ponoć pracuje bardzo dobrze.
Nie mam pomysłu, co robić. Jeszcze nadnercza zaczęły mi szaleć, ale nie mogę zebrać się, żeby zrobić badania i pójść z wynikami do lekarza.
Dementek, Jezu, a mi engokrynolog sprawdzała czy od hashi mi sie nie powiększyła tarczyca... nawet o tym wcześniej nie pomyslałam, ze właśnie pewnie jest mniejsza...
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
18 grudnia 2016 14:46
Mi i nowy rodzinny, i endokrynolog mówiła, że z czasem tarczyca mi całkiem zaniknie.
Powiększa się (chyba) tylko w chorobie gravesa basedowa.
Dementek, wierze, moja była po prostu tak beznadziejna...
Gienia-Pigwa   Vice-Ambasador KAV w Dojczlandii, dawniej pigwa :P
18 grudnia 2016 21:14
Przy hashi jakos 10 % ma powiększona tarczyce. Tak mam np. Ja.
Wlasnie to mam teraz mocny rzut hashi, przeciwciała jak na mnie olbrzymie, bolą mnie stawy, nawet suche kolana sie robia 🙁 a byłam na diecie bezglut.
U mnie to chyba sensu nie ma ta dieta. Teraz po ciazy to jakas masakra...
Hej, a mi ktoś coś podpowie? - wyniki pisałam wcześniej...

Szukać Endo czy psychiatry?  😕
Gienia-Pigwa, no ja w sumie nie znam się, bo to nie ja powinnam to wiedzieć, tylko lekarz 😉 moja była pani endokrynolog uznała, ze tsh ponad 4,5 to w porządku jest, a z hashi i tak nic nie zrobię. Dlatego i powiększanie sie tarczycy przy hashi wydaje mi sie teraz mało logiczne... mam tylko nadzieje, ze kiedyś dobrego endo znajdę 😉
Dziewierz, Endokrynolog zdecydowanie - ale mądry, taki który będzie chciał trochę pogrzebać, bo wyniki nie są jednoznaczne. Teodora fajnie napisała, na co zwróćić uwagę na wizycie.

P.S. Jeśli uważasz, że możesz potrzebować psychiatry, to tym bardziej coś może być na rzeczy z tarczycą. I w tym wypadku, z własnego doświadczenia - psychiatra równolegle z endokrynologiem.
Ekhem  :kwiatek:

A znacie może jakiegoś godnego polecenia endokrynologa z Trójmiasta? (bo w moim Elblągu na kogoś ogarniętego nie ma co liczyć :mad🙂
Hellou?

Ogarnięty Endo z Trójmiasta? Ktoś coś?

Jakieś opinie:
Anita Tarnowska
Małgorzata Słomiana?
Alvika   W sercu pingwin, w życiu foka. Ale niebieska!
28 grudnia 2016 09:14
Dziewierz, bardzo ogarnięty jest z pewnością p. Tomasz Buss. Znane mi ciężarne przypadki (a do tych trzeba również sporego ogarnięcia) prowadziła dobrze Anna Lewczuk.
Jak sama przetestuję w końcu jakiegoś endo (warunek: w miarę dostępny i nie rujnujący budżetu, bo inne specjalizacje też na mnie czekają i sporo kosztują) to się pochwalę.
Alvika  :kwiatek:
Graba.   je ne sais pas
30 grudnia 2016 19:35
Miałam kilka dziwnych objawow i zdecydowalam sie zrobic badania. Czy ktoś móglby zerknąć czy to wymaga konsultacji? (wiem, ze normy sa troche inne dla mlodych dziewczyn)

TSH 5,440 µIU/ml
FT3 3,12 pg/ml
FT4 1,02 ng/dl
anty-TPO 93,06 IU/ml

bede wdzieczna :kwiatek:
Graba., jak najbardziej wymaga 🙁 bardzo podobne do moich pierwszych wyników - niedoczynnosc tarczycy i hashimoto. Poszukaj tylko dobrego endokrynologa, a o to niestety cieżko :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się