Choroby tarczycy - wszystko o :)

Mi zalecono przyjmowanie selenu przy wysokich przeciwciałach.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
08 października 2018 18:25
Gillian a przy jakiej wartości AntyTpo? I jaka dawka  :kwiatek:

U mnie endokrynolog na maj 😁 może coś się uda wyłapać w listopadzie.
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
09 października 2018 09:56
Miałam mieć wizytę w maju. Jak pojechałam umówić się na konkretny termin, powiedziano mi, że chyba wiem o urlopie lekarki i terminy są przesunięte na listopad-grudzień. Miałam zgłosić się w październiku na umówienie terminu wizyty. Pojechalam wczoraj. Mam termin w styczniu- w dniu, kiedy mam ostatni zjazd w tym semestrze. Będę musiała przełożyć termin więc pewnie na marzec-kwiecień mnie przerzucą.

Lekarka mowiła, że powinnam być u niej minimum raz na pół roku... A teraz wyjdzie raz na 1,5 roku.
Zwykle piwrwszym pytaniem jest to, czy jestem w ciąży- powiem jej, że zdążyłam urodzić w międzyczasie  🤣
zabeczka17, 6000 🙂
dawka selenu przy stwierdzeniu Hashimoto 200ug na dzień  z tego co wiem; nie przyjmować z wit C . W innych przypadkach 10-50ug dziennie. w przypadku metioniny selenu nie należy przekraczać dawki 100ug bo łatwo się kumuluje.  Selenin sodu może być w wyższych dawkach.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
09 października 2018 17:15
zabeczka17, 6000 🙂

😲,to jest możliwa wartość antyciał 6000 ?

jolka
dziękuję. od dzisiaj wspomagam się 200ug aż do kolejnych badań za 4 tyg.
No i wracam do Was.
Subkliniczna nadczynność tarczycy.
TSH 0,010 (0,270-4,200)
FT4  22,16 (12-22)
FT3 5,97 (31-6,8)
P-ciała 19,24 (<34)

Jestem po USG tarczycy. Guzki (po jednym) na obu płatach tarczycy. Mikrozwapnienia tez na obu.
Echogeniczność samego gruczołu prawidłowa. Węzły chłonne bez zmian. Zarys tchawicy ok.
Od dzisiaj jestem na Metizolu. Dawka dobowa 10 mg (2 tabletki dziennie) a po 14 dniach mam zminejszyć dawkę do 5 mg.
Lekarz mówi, że póki co trzeba wyciszyć tarczycę. Dopiero potem będzie można myśleć co dalej.

U mnie zaczęło się od zmęczenia.
I dupa zaczęla rosnąć. Niby tak dużo nie przytyłam bo 5 kg przez mniej wiecej 2 lata ale przy moim aktywnym funkcjonowaniu i nie obżeraniu się jedzeniowym syfem (ze słodyczami tez mi nie po drodze) nie powinnam przybierać na wadze.
Chroniczne zmęczenie i słabnące mięśnie nóg ...no ale kto z nas nie jest zmęczony 🙂
W tym roku latem okazało się, że nie musze depilowac nóg...włosy znikneły i dopiero wtedy zaświecił mi się dzwonek alarmowy.
Od sierpnia latam po lekarzach jak nigdy w życiu.

Powinnam coś wiedzieć więcej ???
Ktoś z Was miał podobne rozpoznanie ?
Gdzie szukać informacji? Co z dietą ?
Jestem zielona w temacie


Cześć! Dzis prywatnie zrobiłam sobie badnie usg tarczycy. Lekarz powiedzial ze mam
nadczynnosc. Do dziś leczona bylam Euthyrox N25.

Jak to jest, czy Euthyrox n25 jest na nadczynność i niedoczynność tarczycy????? Do dziś myslalam ze bylam leczona na niedoczynność.

Pozdrawiam i życzę zdrowia!!
Averis   Czarny charakter
10 listopada 2018 20:44
Bułanek Bastion, nadczynność wyszła na USG?
Dementek   ,,On zmienił mnie..."
23 listopada 2018 21:31
[quote author=Bułanek Bastion link=topic=97937.msg2822636#msg2822636 date=1541878028]
Cześć! Dzis prywatnie zrobiłam sobie badnie usg tarczycy. Lekarz powiedzial ze mam
nadczynnosc. Do dziś leczona bylam Euthyrox N25.

Jak to jest, czy Euthyrox n25 jest na nadczynność i niedoczynność tarczycy????? Do dziś myslalam ze bylam leczona na niedoczynność.

Pozdrawiam i życzę zdrowia!!

[/quote]
a brałaś lek rano przed badaniami? pytam bo ludzie nie raz sie zapomna albo nie ogarniają że nie bierze się przed badaniem :P euthyrox jest na niedoczynność

To i ja sie przywitam w wątku tarczycowców😀
u mnie zaczeło się tak z początkiem 2015 zaczełam pracować w stajni w obowiązkach miałam minn: przygotowanie koni do treningów, lonżowanie, jeżdzenie, karmienie, pojenie tych bez poideł a jak niektórym poidła zamarzły to i tym, ścielenie. i tak dotarliśmy do dosyć upalnego i pracowitego lata. nigdy nie miałam problemów z wagą ale się nie obżerałam niewiadomo jak i byle czym raczej rozsądniej i mniej niz więcej a jak coś mi się uzbierało to łatwo zrzucałam. pod koniec  lata zauważyłam że nazbierało mi się pare kg a przy trybie pracy to raczej powinnam miec ze dwa razy mniej niż to co mi się uzbierało. juz miałam iść robić hormony a tu się okazało że ciąża i odwlekłam. ok 1,5 mca przed porodem patrze w lustro i oczom nie wierzę "kurna urosło mi coś o.O" no i jeszcze tego samego dnia udało mi sie dostac do rodzinnego który zrobił mi usg i okazało się że guzek. rodzinny natychmiast kazał wyciąć ja przerażona dzwonie do gina który absolutnie odradza i każe sie wstrzymać. No to czekamy. po porodzie użeranie się z przychodnią (przeniosłam sie do innej aby tam zapisać malucha) żeby kontrolowac badania i dostac skierowanie do endo. do endo udalo się zapisać na pod koniec 2016. Endo zleciła natychmiastową biopsje i dodatkowe usg. Po biopsji nie było tragedii ale skierowała mnie do znajomego chirurga w celu najszybszego usunięcia. jako że maluch miał dopiero 6mcy udało mi się przeciągnąć operacje do momentu gdy skończy rok. umówiliśmy się na początek lipca 2017 zabieg zrobiony z usunięciem całego prawego płata guz urósł na tyle że nie było co zostawiać a lewy płat jest taki jakby go nie było (maluch w tym czasie jak na złość dostał jakiejś 3dniówki i zaczeły mu iśc cztery czwórki na raz  😲 😲 😲 prawie nic nie jadł a że był nadal na piersi to po dwóch dobach mnie wypuścili). ze skieowaniem do endo w celu ustalenia dalszego leczenia. z zapisami wszyscy wiemy jak jest. generalnie obecnie jestem na euthyrox n 112 tsh pod górną normą ft3 wypośrodkowane. następna wizyta jak się nie poprzesuwa w czerwcu 2019 a w między czasie kontrola hormonów u rodzinnego.
Doradzcie dziewczyny bo od rana próbuję się dodzwonić do endo-bez skutku.mam zrobić przed wizytą badanie krwi( tsh, anty TPO,ft3 i ft4.Od lipca biorę na czczo letrox.Czy mam go normalnie wziąć przed badaniem czy nie? 🙄
Nie brać
Dzięki Tunrida.
[quote author=czarno-czarna link=topic=97937.msg2827246#msg2827246 date=1543518659]
a brałaś lek rano przed badaniami? pytam bo ludzie nie raz sie zapomna albo nie ogarniają że nie bierze się przed badaniem :P euthyrox jest na niedoczynność
[/quote]

Jeśli badała tylko TSH to branie Euthyroxu nie ma znaczenia dla badania, może być po tabletce. Nie należy przyjmować leku przed pobraniem krwi jeśli zlecamy również oznaczenie ft3, ft4.
Mi Endo kontrolują tylko TSH i mam być bez tabletki.  Pewno połknięcie jej nie ma jakiegoś mocnego wpływu na wynik TSH, które przecież pokazuje stan nie na te chwilę, ale stan ogólny, ale zawsze i tak kazali robic bez łykania hh.
Jak widać co endo to reguła. Mnie zawsze mówiono - bierz przed, chyba, że ft3,ft4.

PS. Odniosłam się do tego, co napisała kilka postów wyżej Bułanek Bastion
Klasyczne zalecenie to nie brac tabletki jesli badania na czczo. Mozna wziac ale wtedy badac krew popoludniu.

Ogolnie porzadni endo zalecaja badanie na czczo, powtarzane zawsze w tym samym i dobrym laboratorium. Ponoc czesto zdazaja sie niedokladnosci jesli chodzi o te hormony wiec dlatego sprawdzone labo jest wazne.
Mi z kolei powiedziano w lab.,że nie musze na czczo ale rano bo hormony mają różne działanie w ciągu dnia.Chociaż tsh miałam w normie a do spr.TSH,Ft3/4 i swirujace anty Tpo, to pójdę przed praca na czczo, po badaniu polkne tabletkę i zjem na szybko.
Mi endo też zaleca bez tabletki kiedy badają ft3, ft4, jeżeli samo TSH to mogę brać tabsy (na niedoczynosc) bo ten poziom się wyrównuje w długim okresie czasu, a nie po jednym zażyciu.
Gillian   four letter word
03 stycznia 2019 08:24
Wrzucam wyniki z dziś. Co myślicie? Letrox 50mg od marca 2018

Zwiekszylabym dawke. A jak sie czujesz?
Gillian   four letter word
03 stycznia 2019 08:40
Kiepsko. Po włosach i skórze też widać, że tak sobie.
Przy takim TSH jak Twoje tez sie czulam nieciekawie (choc i tak lepiej niz jak bylo na poziomie 3-4). Lekarz zwiekszyla mi wtedy z Letrox50 do 75 w dni powszednie i 100 w weekendy. Jest lepiej.
Gillian
Wynik TSH jest całkiem dobry między 1-2.
Jeśli nie planujesz ciąży, to jest OK, chociaż pewna modyfikacja dawki na pewno nie zaszkodzi.
Ja bym bardziej skupiła się na obniżeniu przeciwciał antytarczycowych.
Robisz coś w związku z tym? Zmodyfikowana dieta jakoś? Czy coś?
Gillian   four letter word
03 stycznia 2019 12:33
No właśnie... Dieta to mój najgorszy wróg 🙁 przez jakiś czas byłam na bezglutenie ale nie wytrwałam. Kocham żarcie, szczególnie to zakazane :/
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 stycznia 2019 13:40
Gillian
Wynik TSH jest całkiem dobry między 1-2.
Jeśli nie planujesz ciąży, to jest OK, chociaż pewna modyfikacja dawki na pewno nie zaszkodzi.


:kwiatek:
Ja miałam pytać właśnie co jest nie tak w TSH 1,7?
Fakt antyciala  bolą i można je ładnie obniżyć dietą, o tyle nie rozumiem stwierdzenia,, o ile nie planujesz ciąży,,?  No chyba że Letrox robi zadyme w organizmie przy takiej wartości.
Oświecie mnie proszę 🙂
Gillian   four letter word
03 stycznia 2019 14:24
Endokrynolog wręcz zakazał zachodzenia w ciążę teraz. Nie utrzyma się.
Imho, wyznacznikiem dla mnie nie jest wysokosc TSH i konkretna liczba na papierze, a samopoczucie. Dlatego zapytalam Gillian jak sie czuje. Przy podobnym tsh czulam sie nie za specjalnie, dlatego lekarz zwiekszyl mi dawke leku. Duzo lepiej czuje sie kiedy mam tsh w granicach 0,8- 0,5 i staram sie (przy wsparciu lekarza) utrzymywac taki poziom bez wzgledu na plany ciazowe 😉 Pomijam fakt, ze kiedy zaczelam sie diagnozowac czesc lekarzy mowila mi, ze tsh 3 czy 4 to norma, czego ja chce ze sie zle czuje i powinnam sie wyspac, a nie doszukiwac chorob 😉

edit: jeszcze dodam, ze przy hashimoto tsh moze sie zmieniac i rosnac. Wiec jesli jest tendencja wzrostowa, czyli wyniki kiedys byly mniejsze, a teraz rosna, to niewykluczone, ze przy pozostawieniu tej samej dawki leku moga rosnac dalej. A wraz z nimi co raz gorsze sampoczucie.
zabeczka17   Lead with Ur Heart and Ur Horse will follow
03 stycznia 2019 14:36
Endokrynolog wręcz zakazał zachodzenia w ciążę teraz. Nie utrzyma się.

Tak przy wysokim anty zgodzę się, ale dalej nie rozumiem co złego jest przy wartości TSH 1,7?
Mi lekarze walkowali że od 1 do 2 jest najlepiej :kwiatek:


Edit : ashtray przepraszam dla mnie lekko bzdurne jest to co napisałaś w edit, ale nie dyskutuje 🙂 szacunek na dzielni jest 🙂 proszę się na mnie nie gniewać  :kwiatek:
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się