Agresywne zachowanie dzieci na cavaliadzie

Niestety przykład idzie z góry, taki kwiatek podczas oglądania finału pucharu świata.

Ja przed chwilą widziałam dłuższą wersję linku powyżej: https://www.facebook.com/idasofie.friisgehlert.9/videos/823061271171532/
😲
czapajew, z tym, że będzie to jeszcze rozpatrywane przez FEI, nikt nie schował głowy w piasek
Tu więcej na ten temat
Gaga tylko dlaczego nikt nie zareagował tam na miejscu ?
blucha zareagowal, przeczytaj artykuł

jak oglądałam na żywo to widziałam tylko jak go zbutowała i szarpała za pysk, ale nie sądziłam że to kara za potknięcie się..  🤔wirek:
blucha, jak nikt nie zareagował? Podałam przecież linka - zareagował komisarz, dodatkowo sprawę rozpatruje FEI.
niestety, nie znam języka  😡 a na fejsie Gallop podpisał -,, dlaczego nikt nie zareagował ,, i tym sie zasugerowałam .
Steward zgłosił sędzinie, a ta zastosowała dwie z możliwych kar - rozmowa z zawodnikiem i trenerem + reprymenda ustna. Za pierwsze przewinienie, sprawa drugiego będzie wyjaśniana (chyba tego drugiego nikt nie zgłosił?)
A.kajca   Immortality, victory and fame
30 marca 2016 13:09
Też zwróciłam uwagę na ten filmik. Żenada. Gdyby filmik (i cała sytuacja oczywiście) zakończył się na 0:14 to pani Leprevost korona z głowy by nie spadła- ot potknięcie, każdemu się zdarzyło nie raz, nie dwa (koniowi i jeźdźcowi)- nic poważnego, nic uwłaczającego. Każdy początkujący już o tym wie. Tym bardziej zaskoczyła i zniesmaczyła mnie reakcja pani Penelope. Wstyd, żenada i zaścianek. Brak mi słów żeby to skomentować...
Wlazłam na jej fb i jak wynika z translatora facebooka -francuskiego nie znam- ma babka przerąbane. I dobrze. Powinna iść oficjalnie na terapię radzenia sobie z agresją jako przykład kary za tłuczenie konia za POTKNIĘCIE SIĘ
Bardzo mi się zawsze podobała jazda Penelope.
Przeszło mi po tym, co zobaczyłam w tiwi podczas relacji.
A ten obrazek został pokazany. Nikt z realizatorów transmisji nie chował głowy w piasek.
Swoją drogą przypomina mi to wlanie gówniarzowi klapa, bo gówniarz śmiał się przewrócić w czystym ubranku.
A z tego co pamiętam to finał też jej słabo poszedł - 2/3 zrzutki?
A.kajca   Immortality, victory and fame
30 marca 2016 13:33
drabcio, pfff... koń powinien potraktować ją tak samo fair jak ona jego i zostawić amazonkę na pierwszej przeszkodzie. W końcu zwierzęta upodabniają się do właścicieli...
Oczywiście, ze nie powinna się tak zachować i nic tego nie tłumaczy
Warto jednak czasami znaleźć siew sytuacji tak dużej presji i startować w finale po wygranym wcześniej konkursie...

Na marginesie trenuje ją ojciec zwycięzcy z Goteborga 😉
Nie wiem jaka to by musiała być sytuacja żebym wpie** koniowi bo się potknął..
Bo jest różnica miedzy wpiiiiiip. Jakby ruszyła kłusem i go porzadnie rozgoniła do przodu, nawet robiąc mocne półparady, nikt by nawet nie zwrócił uwagi.
A koń naprawdę dostał wpiiiiip i to jeszcze po czasie, najpierw sprawdziła czy nic mu nie jest.

wymoderowano wulgaryzmy
z fanjepdża ->
People have been upset by images broadcast via social networks of my horse Vagabond de la Pomme who nearly fell during the warm-up before the World Cup Final in Gothenburg.
My horse was trotting, very relaxed and with his head down, when he stumbled. It was actually quite frightening and I really thought that both of us were going to fall down. I immediately checked that he was not injured. I then wanted him to pull himself together. My goal was to wake him up but not to push him too hard. The French team's vet also checked that he was fine and had no problems.

I am deeply sorry that I over-reacted and was too strong with my horse and I want to express my sincere apologies.
I place great importance on the trust and cooperation between myself and my horses. I also have the greatest respect for their state of mind and their physical well-being


jak to się ma do reszty kar z dłuższego filmu? 🤔wirek:
Na filmiku załączonym przez Budyń widzę dwie kary. Jedną od razu po potknięciu i drugą, prawdopodobnie jakieś ćwierć okrążenia dalej. Było coś więcej prócz tego? Przyznam, że wytłumaczenie jest dość racjonalne, gdyby w ten sposób spróbował skoczyć przeszkodę, to mógłby się o nią bardzo poturbować. Reakcja oczywiście trochę przesadzona, ale też trzeba wziąć pod uwagę, że miała prawo się przestraszyć o jego zdrowie i wolała go zbyt mocno pobudzić niż za słabo.
Tak więc czy prócz tych dwóch scen było coś jeszcze?
Naprawdę nie widzisz nic złego w agresywnym działaniu metalowego wędzidła na pysk konia z siłą 20-30 kg tak żeby go obudzić?
A.kajca   Immortality, victory and fame
30 marca 2016 16:09
Sivrite, Gdyby go pobudziła tak jak napisała xxagaxx "Jakby ruszyła kłusem i go porzadnie rozgoniła do przodu, nawet robiąc mocne półparady [...]" to nikt by słowa nie powiedział. Sorry, ale strzał kiełznem po zębach i kopniak ostrogami (nie impuls a kopniak, zasadzony ordynarnie i złośliwie) to nie jest pobudzenie wierzchowca tylko narowienie.
a.kajca- Może powinnaś jej dać kilka rad , albo wziąć na lonżę  😁 😁 😁
Mam wrażenie, że czytanie całości wypowiedzi w dzisiejszych czasach zanika. Bo wtedy nie można się dopierdzielić.
Napisałam, że reakcja była przesadzona. Nie napisałam również, że popieram jej zachowanie tylko, że wiem, jak przestraszona bym była o zdrowie swoje i konia po takim upadku, który nawet z boku wygląda groźnie, a co dopiero z siodła.
Koń ma w zębach zwykłą oliwkę i ŻADNEGO wspomagacza. Dajmy jej munsztuk/pelham/czarną wodzę, żeby mogła jeździć, jak większość aktualnych skoczków i skończy się szarpanie. Gdyby od 30 kg na wodzy z najprostszym wędzidłem koń miał mieć uraz do końca życia, to większość z tych koni bardzo szybko nie chciałaby skakać.
Tak, popełniła błąd. Tak, jeździec na tym poziomie nie powinien robić takich rzeczy. Tak, dała zły przykład. Ale nie ma co robić z tego afery międzynarodowej. Pokajała się publicznie i chyba wystarczy?

EDIT: Już pomijając fakt, że ani nie znacie tego konia, ani tej kobiety. Może nie ma dużo siły, może koń nie jest idealnie karny. Może ciężko go pobudzić do pracy. A hejt o szarpanie konia, który nie ma na sobie nawet tak "podstawowej" pomocy, jak wytok (większość się z nimi nie rozstaje) jest śmieszne. Obejrzałam na Cavaliadzie TRZY przejazdy, z czego w jednym jechał facet (kawał chłopa) na Pelhamie. A tu pretensje, bo po kobitce widać, że przywaliła, a po nim nie. I pewnie i tak przywaliła po zębach za połowę tego, co ten facet, jak tylko stracił równowagę po dobrze oddanym przez konia skoku.
Jesteś pewna, że to oliwka? A nie cyganka? (nie wiem, pytam, bo nie widzę za dokładnie).

Wyładowała się na koniu po nieudanym przejeździe i tyle. Rozumiem wkurzenie, ale skoro zwierzę ma ponosić konsekwencje jej nerwowości to niech zmieni sport  😤
Sivrite, ee, chyba inny filmik widziałam.  Dla mnie to afera, bo kara nie nastąpiła bezpośrednio po przewinieniu. Koń się potknął, został zatrzymany i jak spokojnie stał ni stąd ni zowąd dostał łomot. I jedno mi czy ma oliwkę, kantar, halter itd., bo jak chcesz to skrzywdzisz konia nawet na oliwce. Rozumiem taką reakcję gdy jeździec jedzie, nie ma odpowiedzi na delikatną pomoc i w następnej sekundzie koń zostanie ukarany.  Jednak dla mnie to był zwykły, nieuzasadniony atak agresji, którego koń niezrozumiał (!!!).
Ba! dla mnie największy szok, że ona nie ruszyła najpierw chociaż 3 kroków żeby sprawdzić czy z koniem jest wszystko okay.
I nie jest dla mnie argumentem, że mamy się odczepić, bo nie znamy jeźdźca i konia prywatnie. Oni jadą na zawody i  to nie byle jakie, więc:
a) są przygotowani
b) poddają się ocenie
A.kajca   Immortality, victory and fame
30 marca 2016 19:18
Smok10, co to, to nie! Praca z końmi układa mi się nieporównywalnie lepiej od pracy z ludźmi. Żeby przekazać koniowi polecenia i instrukcje nie muszę ubierać myśli w słowa na czym nieraz zdarzało mi się polec 😀
Sivrite, nie mogę się oprzeć wrażeniu, że skoczek z temperamentem wymagającym prowadzenia na pelhamie wystrzeliłby z miejsca jak rakieta z finiszem w pionie albo i na plecach w odpowiedzi na tak "wyrazistą półparadę". Afery międzynarodowej nikt nie robi. Natomiast niezależnie od tego, co koń ma w pysku, w głowie i ile siły pani Penelope ma w ręce- takie postępowanie jak na filmie jest bezwzględnie niewłaściwe bo gwałtowne ponad potrzebę, niespodziewane, a nawet jeśli skarcenie potknięcia byłoby zasadne (choć to dyskusyjna kwestia) to nastąpiło zbyt późno by koń skojarzył za co go ukarano. Głównie ta chwila zastanowienia między potknięciem i "karą" czyni ją szczególnie oburzającą i godną potępienia- przekwalifikowuje zdarzenie z kary na zwykłe wyładowanie złości.  Dlatego dopisany przez ciebie przykład nie ma odniesienia. Przywalenie po zębach na skutek utraty równowagi, niezgrania się z koniem podczas przejazdu to jest właśnie błąd, wypadek. Przywalenie po zębach w asyście solidnego kopniaka jako "kara" za potknięcie, następująca po "fakcie", zatrzymaniu i chwili zastanowienia to wyładowanie złości, które powinno być zawsze tak jaskrawo napiętnowane jak w tym przypadku. Zachowanie zostało otwarcie potępione przez środowisko, właściwą reakcją pani Penelope jest okazanie skruchy tym samym zdarzenie szybko pójdzie w niepamięć, zostanie przestroga dla innych, by panować nad emocjami podczas zawodów i nie tylko, bo o ile różne są konie i różne sytuacje wymagające czasem od jeźdźca ostrzejszej/bardziej stanowczej reakcji, o tyle nie ma ogólnego przyzwolenia na wyładowywanie frustracji na koniu.  

edit.
kare_szczescie, Piątka! Dokładnie to starałam się wyłuszczyć tylko starałam się ubrać w możliwie łagodny ton 😉
Na_biegunach   "It's never the horse - it's always you!" R. Gore
30 marca 2016 19:31
Słaby to dla mnie argument, że ktoś jest najlepszy ze złych 🙁 Nie razi szarpnięcie konia za wędzidło, są sytuacje które to uzasadniają, ale karanie z opóźnieniem  🤔wirek:  Konia nic nie nauczy. Jak ktoś sobie nie radzi ze stresem nie musi się zajmować rywalizacją sportową na wysokim poziomie ani zwierzakami. Skoro amazonka sama przyznała, że przesadziła z reakcją i najadła się wstydu to temat zamknięty dopóki to będzie jednorazowy błąd.
Niemniej przez takie przykre obrazki nie oglądam już zawodów i celowo nie kupuję marek reklamowanych przez niektórych jeźdźców. Najbardziej mi szkoda batów flecka...
Smok10, gdyby u mnie jakiś dzieciak sprzedał koniowi takiego ordynarnego kopa resztę jazdy spędziłby nie na lonży, ale kłusując z koniem w ręku. Może i kilku 'topowym' zawodnikom przydałby się taki reality check  🤣
Wyładowała się na koniu po nieudanym przejeździe i tyle. Rozumiem wkurzenie, ale skoro zwierzę ma ponosić konsekwencje jej nerwowości to niech zmieni sport  😤


to było przed finałem
Gdybym miała wybierać pomiędzy sprawdzeniem, czy koniowi coś się nie stało i ukaraniem, a ukaraniem bez sprawdzenia, to jednak wybrałabym to pierwsze. Aż tak krótkiej pamięci konie nie mają. Szczęście, piszesz, że powinna go sprawdzić jeszcze bardziej od razu po tym, jak zarzucasz jej to, że błędem było to, że w ogóle go sprawdziła zanim ukarała. To jak w końcu?
Mnie nie jest jedno, jakie ma wędzidło w pysku karany koń. Bo strzelając plombę koniowi na zwykłym łamanym sprawisz, że go zaboli - a musisz przyznać, że na filmie widać, że nie użyła całej swojej siły do tego - a wędzidłami z najostrzejszej półki możesz mu złapać szczękę. Nie powiesz mi, że używasz tyle samo siły, żeby zatrzymać przestraszonego konia na wędzidle, z siodła i tyle samo, gdy prowadzisz go na wymienionym przez Ciebie kantarze.
Maria89, wnoszę ze zdjęcia załączonego w artykule wymienionym przez _Gagę na górze strony. Przeszkoda trochę zasłania, ale raczej nie jest to cyganka.

Powtórzę się po raz trzeci - nie uważam, że kara była adekwatna, ani w ogóle zasłużona, bo koń ma prawo się potknąć. Ale widywałam O WIELE gorsze sceny w wyczynowym sporcie, więc nie rozumiem wzburzenia. Bo najlepszy ze złych to nadal nie najgorszy, a chyba od tych powinno się zacząć :P.
Podsumowując - jestem po Waszej stronie, kobieta miała zły dzień/humor i na pewno żałuje, bo zepsuła sobie opinię na długo. Ale widywałam bardziej adekwatne targety do potępiania 🙂.
I od tego jest wątek żeby to piętnować. Ja min z tego powodu nie oglądam Cavaliad i innej szmiry bo oprócz normalnych i fajnych zawodników wyjeżdża np taki Kubiak i się żyć odechciewa..
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się