Peknieta miednica u klaczy

witam. nasza źrebna klacz zimnokrwista doznala straszej klulawizny na tylna lewą noge, w obecnej chwili tylko poleguje i wyciaga sie, jak sie kladzie to roznie raz na lewej raz na prawej stronie a kiedy juz wstanie to noge unosi mocno do gory, czasami jak sie chce oprzec to lekko opiera a kiedy chce zrobic krok to podskakuje, okolice stawu kolanowego sa powiekszone i cieple, temperatura klaczy jest na ogol podwyzszona 39 a nawet 39,5 stopni. wode pije , je siano i pasze, dostala antybiotyk lek przeciwbolowy i przeciw zapalny ale nic nie pomaga, na chwile obecna odstawilismy leki ze wzgledu na jej stan, smarujemu obolale miejce altacetem ale niestety nic nie pomaga, silna kulawizna nadal jej dokucza. konsultowalismy to z kilkoma wet i sa rozne diagnozy, pierwsze ze zapalenie ścięgien, nadciągniecie stawu kolanowego, stwierdzono ze moze byc przesunieta rzepka albo ze nawet peknieta kosc, czy ktos spotkal sie z taka kulawizna i czy ktos by mogl pomoc.

bylo robione zdjecie rtg ale ze to klacz zimnokrwista dobrze zbudowana to niezbyt czytelny byl odczyt zdjecia, wet stwierdzil ze przesunieta rzebka.


Aktualizacja

Zdiagnozowano u naszej klaczy zimnokrwistej peknieta miednice. Dokucza jej silna kulawizna. Klacz jest zrebna a termin wyzrebienia czerwiec. Potrzebuje waszych opini. Moze ktos slyszal o takim przypadku.
Sprawdzal wet czy to nie zadzierzgniecie rzepki? Kon zadziera te noge tak jakby chcial sie po uchu podrapac jak chodzi?
Gillian   four letter word
03 marca 2016 23:32
I jakim prawem koń dostaje paszę skoro się nie porusza...?
Grubość konia nie ma wpływu na obraz rtg.
Gillian u niektórych koni odstawienie paszy jest bardzo trudne. Mój koń jest chory na punkcie jedzenia. Nie wiem jak u autora konia, ale mój jak nie dostanie chociaż pół garści jedzenia to dostaje furii. Po zrobieniu zębów rozwalił boks, jeszcze trochę i bym musiała wzywać weta do zszywania konia. Jedyną radą na to było wyjście z koniem ze stajni na czas karmienia. Z kulawym koniem za to nie jest to takie proste.
Behemotowa, oj. Twoj kon chyba nie dostal jeszcze porzadnej kolki po sedacji chyba 😉
tajnaa jeszcze żadnych takich problemów z nim nie miałam (odpukać). Dobre jest to, że się denerwuje na widok jedzenia, ale dostaje tzw. "Spowalniacze żarcia" i mieli strasznie długo 🙂 On po prostu chce wszystkim wokół pokazać swoim zachowaniem, że go głodzę ;D na jedzenie rży i macha ogonem, ale jak się go omija z jedzeniem to zaczyna się strasznie wkurzać na kolegów obok.
Gillian   four letter word
04 marca 2016 00:36
Behemotowa, wolę pozaszywanego konia niż ochwat lub inne cuda. Wrzucasz świeczkę z marchewkami i masz spokój - w stajni i sumienia.
kon dostaje pasze ale 1/3 tego co wczesniej , jest to klacz zrebna . noge zadziera mocno do gory moze i faktycznie tak jak by sie chcial podrapac po ochu a niekiedy poprostu tylko kuli

spir0, zmień weta. Bez porządnej diagnostyki nikt Ci nie pomoże. Tu niezbędne jest RTG (zrobione umiejętnie !) , oraz USG. Może napisz skąd jesteś, będzie łatwiej doradzić konkretnego lek weta.
jestem z woj.mazowieckiego okolice góry kalwarii, rtg bylo robione a zdj wyszlo slabej jakosci , na podstawie zdjecia twierdza ze moze to byc przemieszczenie rzepki, nadciagniecie stawu biodrowego lub peknieta kosc, ale okolice stawu kolanowego tak do stawu skokowego jest cieple, wystepuje tez podwyzszona tem u klaczy, a usg nie miala robione, kon wstaje troche postoi czasem sie podeprze na chorej nodze ale jek sie chce obrucic to raczej unika podparcia tylko noge zadziera do gory i podskakuje, wiekszosc czasu poleguje ale nic dziwnego jak noga tak strasznie boli, troche zimne oklady pomagaja na samopoczucie i tempke klaczy.
Ja bym stawiała na kolano na podstawie tego zdjęcia co wstawiłaś teraz.
Wstaw RTG.
pokemon, a nie na biodro albo kręgosłup albo...  kopyto (ropa?)
nie mam bo lekarz nam nie przeslal jeszcze a na miejscu nie mial mozliwosci wydrukowania. jak zdobede to wstawie. wlasnie miejsce stawu kolanowego ma lakki obrzek i to miejsce jest cieple. ale kladzie sie na chorej nodze, raz sie wyciaga na boku lezy i wszystkie nogi wyprostowane a niekiedy siedzi na pieska i noga lekko zgieta a glowa w gorze.
kopyto i ropa odpada , byl kowal oczyscil i kopytko czyste, z rtg wychodzi ze jakas zmiana w okolicach rzepki przesuniecie czy cos ale kazdy mowi ze wtedy noga by zostawala z tylu. czasami klacz miala odruch ze uderzala noga o podloze w stajni, wiekszego ruchu ostatnio nie miala, jedynie spacery po zagrodzie .
spir0, kurcze mieszkasz w województwie, w którym jest chyba najwięcej porządnych lek wetów od koni.
Choćby Gosia Świderek Baran - namiary w LINKU
Piotr Szpotański namiary
Michał Kaczorowski namiary
Weź porządnego weta!! Nikt Ci przez Internet konia nie zdiagnozuje.

Co do kopyta - kowal RTG robił, że ma pewność ws ropnia?
zdrowa tylna prawa noga w tyle
byl dobry wet z wawy z kliniki ale nie ortopeda i przyznal ze pierwszy raz sie z czyms takim spotkal , maja podjechac na konsulacje z ortopedom ale za 2 dni , chodzi mi o to czy ktos sie spotkal z czyms takim, moze ktos cos doradzi. kowal nie robil rtg dzieki za namiary.
bjooork   sprawczyni fermentu na KZJ-cie
04 marca 2016 08:03
jestem z woj.mazowieckiego okolice góry kalwarii, rtg bylo robione a zdj wyszlo slabej jakosci , na podstawie zdjecia twierdza ze moze to byc przemieszczenie rzepki, nadciagniecie stawu biodrowego lub peknieta kosc, ale okolice stawu kolanowego tak do stawu skokowego jest cieple, wystepuje tez podwyzszona tem u klaczy, a usg nie miala robione, kon wstaje troche postoi czasem sie podeprze na chorej nodze ale jek sie chce obrucic to raczej unika podparcia tylko noge zadziera do gory i podskakuje, wiekszosc czasu poleguje ale nic dziwnego jak noga tak strasznie boli, troche zimne oklady pomagaja na samopoczucie i tempke klaczy.


Z końmi zimnokrwistymi ortopedycznie pracuje też Marta Paździoch i ją akurat z czystym sumieniem do kolan i tym podobnych spraw polecam.
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
04 marca 2016 08:44
A możesz napisać, który wet był u Ciebie? Zdjęcie rtg powinnaś dostać na płycie.
ew na priv moge napisac bo nie chce podawac nazwisk. dzwonilam do pani marty umowilismy sie na jutro, twierdzi ze jakis stan zapalny, rpa lub ropień w okolicach stawu kolanowego
Kurczak   Huculskie (nie)szczęście
04 marca 2016 10:17
Poproszę w takim razie pw :kwiatek:
To skoro nie ma dokładnej diagnozy i klacz się męczy to może klinika??
Wszystkie badania by zrobili i byłoby wiadomo  🙂
juz sami nie wiemy co tu robic, ma 3 miesiace do ozrebienia. a jakie badanie jest dokladniejsze rtg czy usg ? jutro sie umowilismy na usg i ew badanie krwi , wszystkiech dziwi ta temp. u klaczy, rtg nie moge wstawic bo zadurzy plik ;-(
To zmniejsz zdjęcie chociażby w paint i wstaw
rtg
rtg 2
a jakie badanie jest dokladniejsze rtg czy usg ? Rtg pokazuje co innego - tkanki kostne, a usg co innego - tkanki miękkie.
yhym juz wszystko jasne, a co sądzicie o zdjeciu rtg ?
Ze jest beznadziejnie zrobione. Daj znac odnosnie diagnozy.  Kobyla jak idzie to moze wziac noge w tyl? W sensie wyprostowania i odepchniecia sie czy przeskakuje i zawija noge mocno do gory zataczajac kolo jak przy drapaniu za uchem?
nie, wogóle jej do tylu nie bierze, nawet jak chce sie poruszyc to delikatnie sie opiera ale zdrowa zostaje z tylu a tą kuli do góry i jak chce ja postawic to ja prosuje ale do przodu ciagnie, i chcac sie obruc to podskakuje, przy wiekszych ruchach np.do przodu tez podskakuje. . wczoraj byl nasz domowy wet bo miala straszna gorączke ale dostala tylko pyralgine i odrazu poprawa. miala 39.9 ale jak robilam jej chlodne oklady na bolącą noge czekajac na wet , polewalam jej tez kopyta chłodna woda i temp spadla 5 kresek a nawet 6. moze dzis usg cos wyjasni , zobaczymy ....
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się