Bombal

Konto zarejstrowane: 03 grudnia 2008
Ostatnio online: 16 czerwca 2024 o 11:53

Najnowsze posty użytkownika:

Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 29 maja 2024 o 20:42
Przypomnij się po weekendzie- organizują rymarski event, więc podejrzewam, że wszystko inne odłożone i czeka, dopóki się to nie przewali.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 28 marca 2024 o 06:47
Fokusowa, Perseus nie jest na proste plecy. Trochę go można zmodyfikować, ale na takie calkiem proste, to ciężko. Ale jest krotki na pewno. Napisz jeszcze raz na messengerze, bo nie mogę Cię znaleźć 🙈

Grand Prix rzeczywiście wąski z przodu, ale na zamówienie można sporo zmodyfikować, jeśli zamówieniem ktoś rozsądny kieruje 😉 Ale taki seryjny, na lateksie jeszcze, to nie wiem, na co może pasować. Za to Mściwoj całkiem niegłupi.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 26 marca 2024 o 20:51
marianna152, łęk można poszerzyć/zwęzić o te pół rozmiaru, jeśli jest taka potrzeba, ostatecznie można też w DawMagu zlecić wymianę paneli na wełniane, pytanie tylko, czy to warte zachodu, czy lepiej wymienić siodło na inne. Podane wymiary są dość typowe, jakiś wybór powinien być.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 16 lutego 2024 o 08:25
trzeszczki, wełna nie może być z "wtórnego obiegu" 😉 Nikt przeszkolony chociaż w podstawowym zakresie tak nie robi. Natomiast tak, jej jakość ma duże znaczenie.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 09 lutego 2024 o 16:02
Tam chyba jeszcze macie Olę Prill, SaddleUP?
SIODŁA
autor: Bombal dnia 09 lutego 2024 o 11:20
Jest duża różnica w kwalifikacjach między obu wymienionymi, stąd pewnie i spory rozrzut cenowy.
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: Bombal dnia 11 stycznia 2024 o 21:39
Nowe, zupełnie nowi ludzie.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 31 grudnia 2023 o 23:01
Z grubsza by pasowało, 33 +/- jak czarny, 34 ~niebieski, 35 ~czerwony, 36 ~biały
Siodło skokowe
autor: Bombal dnia 30 grudnia 2023 o 22:24
Perlica, jeśli mi podrzucisz po Trzech Królach, to Ci zrobię 😉
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 27 grudnia 2023 o 21:51
Dziewierz, Stübben, sporo angielskich marek, w niektórych markach możesz zamówić przedłużaną.
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 13 listopada 2023 o 20:54
faith, ja tam się odbijam od tego, że to dla fizjo co drugie siodło jest za długie, nawet jak nie jest 🙄 Nic dziwnego, że potem saddle fitter woli powiedzieć mniej, niż być później szargany. Dalej tego zawodu się za bardzo nie szanuje, więc każdy fizjo z automatu ma "większą" rację, a klient bardziej jemu ufa. Niewielu fizjo przyzna, że aż tak to się nie zna i lepiej się zdać na saddle fittera.
Siodło skokowe
autor: Bombal dnia 12 listopada 2023 o 08:49
Zuzu., niektóre "nowe" lateksy są całkiem fajne, są też panele typu 'sandwich', z warstw pianek różnej gęstości i możliwością uzupełniania wełną. Ale to dalej w większości siodła na dobrze zbudowane konie, bo pewnych rzeczy nie przeskoczymy.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 27 października 2023 o 09:41
Piaffallo, w Krakowie jest Maria Puchała, ale ma złamany obojczyk, więc chwilowo manualnie nie bardzo 😑
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 26 października 2023 o 22:08
Piaffallo, "Ktoś, kto się zna" nie stosuje RTG, tylko otwiera siodło i sprawdza. Szczególnie w przypadku, gdy nie wiadomo, "czy to terlica, czy co to" 😉
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: Bombal dnia 18 września 2023 o 23:57
Perlica, który plac jest nawadniany od spodu? Duży jest przerobiony? "Za moich czasów" też latała beczka.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 27 czerwca 2023 o 22:58
Kayraa, jaki region? Nie tylko Elfab, i owszem, z dopasowaniem i serwisem.
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 09 maja 2023 o 07:59
karolina_, bardzo podobnie. Według odrysów robi się sztywny model/szkielet, na którym można ułożyć siodło jak na Tomaxie. Jedynie trochę bardziej pracochłonne to jest, bo trzeba wyciąć kształtki do takiego szkieletu. Zasada ta sama- uzyskujesz "model" konia w pracowni i możesz zrobić, przynajmniej wstępnie, pod danego konia. Tylko Tomaxa sobie ustawiasz, a szkielet musisz najpierw wyciąć i złożyć. Ja jestem zdania, że i tak warto przymierzyć i sprawdzić, czy to działa również w ruchu i ewentualne ostateczne korekty zrobić przy koniu.
SIODŁA
autor: Bombal dnia 09 maja 2023 o 07:01
Niektóre Wintec, Ikonic kucowe, Kentaur na zamówienie, inne na zamówienie zapewne też. Można też taką przystułę wstawić do gotowego siodła- każdy rymarz-siodlarz i część saddle fitterów to zrobi.
In memoriam
autor: Bombal dnia 12 kwietnia 2023 o 23:05
😳 ale wiek!
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 04 marca 2023 o 07:54
annet, jedno drugiego nie wyklucza, ale można się zdziwić, bo czasami szew wypada wąsko, a siedzi się szeroko 😉 Dlatego trzeba macać i trzeba siadać.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 03 marca 2023 o 13:33
To tam Zuza z Fit&Flock grasuje, z Warszawy to nie wiem, czy ktoś się bujnie 🤔 Z tego, co wiem, to dziewczyny teraz dość zajęte. Jeszcze możesz Michała Dobrowolskiego spróbować ściągnąć. Z hucułem to dobrze może działać Kent&Masters- w Warszawie jest dwóch dystrybutorów.
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 03 marca 2023 o 06:46
annet to nie patrz na szwy, tylko na szerokość ławek terlicy w jej przewężeniu, bo to to odpowiada za odczucia jeźdźca.
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 01 marca 2023 o 21:03
annet, te 3cm to szerokość ławek, czy odległość między szwami na siedzisku? Bo na twist to trochę mało się wydaje.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 01 marca 2023 o 13:47
Kolor, myślę, że dość kluczowe, żeby Ci kogoś polecić, jest to, z jakiego regionu jesteś 😉
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 02 października 2022 o 11:15
Perlica, to dlaczego chcesz poprawiać coś, co dobrze działa? Koryguje się wtedy, kiedy asymetria konia ma realny wpływ na to, jak leży siodło.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 01 października 2022 o 17:28
Perlica, którą ma większą i na którą Ci siodło zjeżdża? To nie do końca tak, że jest jeden uniwersalny przepis 😉
Kolor, prawie wcale 😉 One są tylko pomocnicze. Generalnie niepokoić powinny punktowe, mniejsze, niż dłoń, w innych miejscach, niż okolica zamków i mocowania przystuł (tam siodło jest najbardziej ufiksowane, najstabilniej przylega i może się koń tam nie pocić), występujące niesymetrycznie.
In memoriam
autor: Bombal dnia 09 września 2022 o 15:23
Mozii, w sumie racja, też mam fotkę z niego z AMPów, myślę, że to 2006/7 mogło być. Ale faktem jest, że na nielegalu jeżdżono też na placu między stajniami wyścigowymi 😑
In memoriam
autor: Bombal dnia 08 września 2022 o 22:48
Perlica, to było wiele lat temu i tam jeździli pensjonariusze, była rozprężania podczas zawodów na małym czworoboku. W sumie innego placu tam wtedy za bardzo nie było- trawiasty parkur i jeszcze gorsza od tego placu rozprężania koło hali. Nie wiem, czy czworobok przed trybunami już był, na pewno nie było jeszcze kwarcu pod halą.
In memoriam
autor: Bombal dnia 08 września 2022 o 19:20
Mozii, tak, mam na myśli wywrotkę konia z jeźdźcem po wybiegnięciu na asfalt.
In memoriam
autor: Bombal dnia 08 września 2022 o 13:29
Perlica, ja tam pamiętam wersję, że trening nie był na czworoboku, tylko na tym placu między stajniami wyścigowymi, gdzie teoretycznie nie powinno go być. Dlatego koń się wyłożył na asfalcie koło ronda, bo wybiegł bezpośrednio stamtąd.
Generalnie w kwestii bezpieczeństwa poprawiło się dużo, niestety pewnie m.in.dzięki wcześniejszym wypadkom 😐
SIODŁA
autor: Bombal dnia 27 sierpnia 2022 o 07:47
fionaandi, to poprzeczne skręcenie na blachach mnie zastanawia, bo wzdłuż to owszem, oryginalnie zazwyczaj terlica jest wzmocniona taśmami ze stali sprężynowej. Niektóre pęknięcia owszem, zalewa się żywicą, także podczas napraw wykonywanych u producenta. Kluczowa sprawa to czy terlica nie straciła przy tej naprawie symetrii oraz czy nie zyskała przy tym skręceniu wystających od strony konia elementów. No i jednak myślę, że warto częściej kontrolować jej stan.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 23 sierpnia 2022 o 07:55
Famfi, to nie zawsze dobry pomysł. Jakie to siodło?
Teoria dominacji
autor: Bombal dnia 17 lipca 2022 o 00:31
Nevermind można odnieść wrażenie, że pląsasz po tęczy. Społeczność końska JEST zhierarchizowana. W stadzie jest osobnik decyzyjny i jest to ten osobnik o bardziej dominującym, silnym i stanowczym charakterze, który jest w stanie dźwignąć odpowiedzialność za bezpieczeństwo stada. Nie każdy ma takie zapędy, większość woli po prostu być bezpiecznym i żreć. Stado za nim podąża, bo mu ufa. Czasem dyscyplinuje któregoś członka stada, jeśli ten nie zachowuje się po jego myśli. Trudno z tym dyskutować, wystarczy poobserwować zależności w stadzie, najlepiej takim, które żyje ze sobą 24h, a nie spotyka się na kilka godzin na padoku. Dyscyplinowanie to nie tylko gryzienie czy kopanie, czy "krzywe spojrzenie". To także ograniczenie ruchu, a częściej zmuszenie do niego i/lub zabranie możliwości jedzenia (przykład Perlicy). Czy tego chcesz, czy nie- w naturalnym lub zbliżonym do naturalnego stadzie jest hierarchia, a ta wiąże się z dominacją. Śmieszy mnie pojęcie "teoria dominacji", a jeszcze bardziej hasło "teoria dominacji została obalona". Relacja z koniem to wzbudzenie jego szacunku i zaufania. Dla mnie w oczywisty sposób wiąże się to z pewnego rodzaju dominacją. Natomiast dominacja nie musi oznaczać wyłącznie wpie#dolu fizycznego lub mentalnego, a pewnie z tym najbardziej się kojarzy, stąd negatywne nastawienie.
Na moje oko koń nie walczy z człowiekiem, bo chce go zdominować, tylko osiągnąć jakąś tymczasową korzyść - szarpnie na trawę to zje trawę, wymiga się od zagalopowania to nie będzie musiał galopować, skoro akurat mu się nie chce.
Si, tylko koń, z którym mamy prawidłowo poustawianą hierarchię nie będzie miał pomysłów by ciągnąć nas na trawę, albo nie zagalopowywac, kiedy go o to prosimy. A żeby tak było, musimy doprowadzić do sytuacji, kiedy on ufa, że to, co chcemy, żeby w danym momencie dla nas zrobił, jest dla niego dobre. Czyli co zrobić? Ano postawić się w pozycji tego przewodnika, któremu się ufa, którego się szanuje i który daje poczucie bezpieczeństwa, tego silniejszego, jak by nie było- dominującego.
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: Bombal dnia 06 lipca 2022 o 08:51
Ale to chyba nie jest Wrocław, ani okolice, ani Dolny Śląsk nawet? 🤔
Siodło skokowe
autor: Bombal dnia 04 czerwca 2022 o 12:23
lillid, niektórzy sprzedawcy siodeł też ją odkryli i sprzedają łącznie z niepasującymi inaczej siodłami 😉
Ale tak, czasem się sprawdza dla poratowania zastanej sytuacji.
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 02 czerwca 2022 o 23:40
keirashara, niestety: poczekamy, zobaczymy- w rękach jeszcze nie miałam. Sama terlica wygląda jakby większe przewężenie miała już za zamkami, czyli za najbardziej krytycznym dla konia obszarem, ale uwierzę, jak zobaczę 😉
Sama szanuję te siodła właśnie za miejsce dla konia, mam nadzieję, że bardzo tego nie zepsuli 🙂
siodło ujeżdżeniowe
autor: Bombal dnia 31 maja 2022 o 10:23
keirashara, wypuszczają dwa modele- jeden skokowy i jeden ujeżdżeniowy- na nowej terlicy z węższym twistem. Ale nie jestem w stanie na razie więcej o nich powiedzieć.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 23 marca 2022 o 15:10
Nevermind, tak w środowisku było i przed erą instagrama 😉
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 23 marca 2022 o 14:34
Nevermind, szkoda, że właśnie wychodzi coś innego- "trzeba podszarpnąć, żeby nie opadł w piaffie" 🙄 W dodatku wszystko spoko, bo czołówka światowa też tak robi.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 23 marca 2022 o 14:15
epk, wiesz, że piję do legitymizowania takich zachowań i udawania, że są spoko. Nie są. Tak, patola jest wszędzie, w naturalsach również. Niemniej nie pamiętam, kiedy ostatni raz usłyszałam na treningu skokowym "szaprnij, kopnij".
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 22 marca 2022 o 22:34
<b>Bombal</b> tego podbijania dopatrzysz się nawet w światowej czołówce.
lillid,
A nie no, jak tak, to wszystko w porządku przecież 🙄
To wszystko mi tylko przypomina, dlaczego nigdy mnie do ujeżdżenia nie ciągnęło, mimo epizodów startowych w tej dyscyplinie.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 22 marca 2022 o 14:20
Nevermind, nie wiem, co Koń Pulpet, gdyż nie śledzę Instagrama, a jesli już tam zaglądam, to wszelakie końskie influencerki są poza moimi zainteresowaniami 😉
W związku z tym, że zrobił się dym, obejrzałam przejazd. Kompletnie nie mam pojęcia kto i co o nim napisał. Widziałam, co widziałam i nie odzobaczę. Nie była to jakaś katastrofa, ale nie był to też ładny, harmonijny przejazd. Cel szarpania i kopniaków mało mnie w tym momencie obchodzi, bo jaki by nie był, to nie chciałabym tego oglądać na czworoboku.
Nie umknęła mojej uwadze reakcja zawodniczki i to też nie dlatego, że śledzę jej poczynania, ale że ktoś z moich znajomych ten post udostępnił na fb. No i źle to wygląda, po prostu źle. Źle wygląda jego emocjonalność, źle wygląda wstawianie cudzych fot i naśmiewanie się z nich, źle wygląda kasowanie komentarzy. Nie znam osobiście pani Ilony, ale po pierwsze nie widzę, żeby była w ogóle obecna w SM, bo ma chyba lepsze rzeczy do roboty, po drugie nie sądzę, by pozwoliła sobie na taką w nich reakcję, po trzecie nawet gdyby pozew poszedł, to by poszedł bez roztrząsania tego w necie. Większość zawodników zmilczałaby jednak w myśl zasady "psy szczekają, karawana jedzie dalej", a tak ten temat jeszcze będzie wałkowany dwa tygodnie i zostanie złe wrażenie. .0246974398934E+34;
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Bombal dnia 22 marca 2022 o 13:09
lilid np. szarpanie z łokcia i luźnej wodzy za pysk w połączeniu z kopniakami, bo koń się przyciął. Ja wiem, że "kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem", niemniej jeśli to zawody taaaaaakiej rangi, do jakiej się je nadmuchało, no to słabo się na to patrzy. I tak, przejazd nieudany- to chyba się sportowcom zdarza, nie każdy jednak sportowiec zniża się do poziomu pisania płaczliwych postów w SM i grożenia sądami. Raczej większość bierze na klatę. Jakby zresztą sama nie rozdmuchał afery, to taki szarak jak ja nawet by nie zauważył, że medalowy przejazd HPP był słaby i ktoś coś skomentował. Za tydzień nikt by nie pamiętał. A tak pozostanie ze mną i ten obrázek, bo chciałam sama sobie opinię wyrobić na temat przedmiotu tej gownoburzy i niesmak względem zachowania zawodniczki. Kasowanie pod postem komentarzy innych, niż klepanie po plecach- cóż..
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 29 listopada 2021 o 13:24
Wiesz kocie, nam się też zdarza siebie nawzajem na FB polecać, a to choćby z tego prostego powodu, że znamy nawzajem swoje skille i wiemy w jakim rejonie która urzęduje 🤷
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 28 listopada 2021 o 22:38
Między mierzeniem i zrobieniem czegoś na wymiar (i tu tylko napomknę, że zawód: rymarz dotyczy głównie wyrobu uprzęży, a siodlarz to już jest, można powiedzieć, specjalizacja), a zrobieniem tak, by to wszystko działało w ruchu, w zgodzie z biomechaniką jest jeszcze cała gama wspomnianych szarości. Miarki potrafią przyłożyć także przedstawiciele marek, a czy to potem działa- no jednym działa, innym mniej. To jest dziedzina, którą trzeba czuć, samo odwzorowywanie grzbietów nie zawsze wystarczy.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 28 listopada 2021 o 14:30
Nie mogę już edytować. Zwyżkę cen starych siodeł używanych generują komisy i handlarze (na jedno w sumie wychodzi w większości), nie pasowacze, którym, wierz mi, znacznie łatwiej pracować na "cywilizowanych" egzemplarzach. Rzeźby w głównie nikt nie lubi. Ponadto przez Covid i Brexit znacząco spadł napływ "nowych uzywanych" siodeł.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 28 listopada 2021 o 14:01
O ile mi wiadomo, "z wykształcenia" nie jest równoznaczne z wykonywaniem zawodu, więc "kiepska wycieczka personalna" 😉
Tymi "rymarzami" jak mniemam jest jeden Bogdan 😉 Bo potem jest długo, długo nic, a jeden Bogdan w skali kraju to trochę mało (vide terminy).
Nie, uszycie poduszki ze skóry nie jest wymaganiem na żaden z tych papierów, nie wiem, skąd masz te śmieszne informacje. Egzamin jest złożony, wieloetapowy, obejmujący teorię oraz praktykę plus czas szkolenia/praktyki w zawodzie. Na Master Saddler to 7 lat, czyli bardzo podobnie, jak u nas na Mistrza (6 lat).
Plujesz na grupę ludzi, którym się chce, którzy wkładają dużo pracy i wykładają gruby hajs, żeby podnosić swoje kwalifikacje i poziom usług, żeby to w końcu zaczęło mieć ręce i nogi i żeby różne Szpitale Siodeł czy Profesjonalne Wciskanie Kitu straciły rację bytu. I robisz to najprawdopodobniej na podstawie jakiegoś anegdotycznego dowodu w postaci czyjejś pracy z początku szkolenia.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 27 listopada 2021 o 20:28
Trochę Cię kocie poniosło.
1. "Rymarz starej daty" niekoniecznie ma pojęcie, jak działa koń, i bardzo rzadko pomysły na rozwiązanie problemów, bo.. musiałby wiedzieć, jak działa koń. Niewielu z nich bylo kiedykolwiek czynnymi jeźdźcami pomijając jakieś rekreacyjne epizody. Ponadto np.dziwią się, że badanie palpacyjne konia ma cokolwiek wspólnego z dopasowaniem siodła, a niewielu sprawdza siodła w ruchu.
2. Starsza pani 'master of saddle disaster' jest "rymarzem starej daty" (od lat 60-tych), właścicielem własnej marki, była przewodniczącą Society of Master Saddlers, które jest odpowiednikiem naszego cechu, a nie jakąś szemraną organizacją od drukowania dyplomików. Była w PL skontrolować, czego nauczyła "Szkotka". Egzamin jest trudny, wymagania są takie, jak w UK, gdzie zdawalność jest na poziomie 40%
Nie ma niestety żadnego prawnego umocowania, żeby zabronić osobom po jednym z całego cyklu szkoleń, by szły w świat i działały, a tak się niestety dzieje. Ale to zweryfikuje rynek.
3. Informacje masz słabe, bo cech jest reaktywowany i szykuje się nabór na szkolenie na czeladnika. Cena jest jednak zaporowa, ode mnie wymagałaby np.wzięcia kredytu. W kwestii dopasowywania siodeł niewiele on wniesie, bo na egzaminie jest np.uszycie ogłowia zaprzęgowego z okularami lub podobne zadanie. Główna korzyść, poza samorozwojem dla własnej satysfakcji, że się samemu może coś udziergać, to taka, że zamknął by usta takim, jak Ty. Jednak to trochę duża cena 😉
4. Gros z uczestniczek tego kursu jest końskimi praktykami, fizjoterapeutami już z pewnym dorobkiem i ugruntowaną na rynku pozycją. Ja fizjo nie jestem, ale mam za sobą wiele lat pracy z końmi jako jeździec, instruktor sportu, manager pensjonatu, z wykształcenia jestem lekarzem weterynarii, byłam u Schleese w 2015, byłam na szkoleniu u Bogdanów, byłam na dwóch szkoleniach stricte rymarskich u Travelling Saddler, i tak, odbyłam pełen cykl szkoleń "ze Szkotką", co przyniosło mi największy rozwój w praktyce w tej dziedzinie. Może to i nikłe doświadczenia z końmi, pewnie masz większe.
5. Plusy ze "szkoleń ze Szkotką" są m.in.takie, że został zauważony popyt na takie szkolenia, w związku z tym ruszyli się "rymarze starej daty", którzy wcześniej szkolić nie chcieli oraz że rośnie świadomość klientów, czego oczekiwać- coraz częściej szukając siodła podają konkrety i coraz trudniej dają sobie wciskać niepasujące trupy od handlarzy siodłami.🤣
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 26 listopada 2021 o 10:55
Plamkakochanie, weź pod uwagę, że nikt z forum tego konia na żywo nie widział, pasowaczka/dwie nawet/ tak. Ponadto pierwsze wrażenie może być mylne, tym bardziej, że ciało konia w ruchu może zachowywać się inaczej.
Też nigdy tych dingsów do siodła nie przypinam, ale już Ci dziewczyny pisały, że są przypadki, że bez tego ani rusz.
Popręg masz dobry, ale wykorzystaj przystulę punktową, skoro masz ją do dyspozycji. Podkładka antypoślizgowa jako ostatnia deska ratunku też jest warta wypróbowania, kosztuje niewiele, a często robi robotę.
Dopasowanie siodła
autor: Bombal dnia 05 listopada 2021 o 23:17
Taki to odwieczny problem- fajne dla jeźdźca, CC z wąskim twistem, niekoniecznie dla konia (i tak, ucisk w okolicy zamków i przykre konsekwencje to jest powszechny problem) czy fajne dla konia, szerokie, z miejscem na kłąb i jego mięśnie, ale szersza w tym miejscu terlica to szerszy twist. Pewnym kompromisem jest odpowiednie wyprofilowanie siedziska, ale z kolei za tym pójdzie oddalenie od konia, usadzenie jeźdźca wyżej nad nim, i też raczej wchodzi w grę w siodłach 'custom made'. Ciężki temat.