Chiquita

Konto zarejstrowane: 21 marca 2010

Najnowsze posty użytkownika:

Wyprysk letni, egzema, lipcówka
autor: Chiquita dnia 07 sierpnia 2017 o 13:03
tulipan, Hania ci zaleciła dromy?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 18 lipca 2017 o 15:01
Ciągnę temat moich zdjęć 😉
tajnaa, tunrida, blucha - koń ma 10 lat, nie kuleje na tą nogę, ale jest ostrożny na twardym i nierównym terenie, i mam wrażenie że ta nogę stawia wtedy ostrożniej niż drugą (jak trafi nią np. na kamień to szybko ją zabiera). Na miękkim i równym twardym jest ok. Mnie zastanawia to, że pojawiło się to rok temu - czyli albo wcześniej był krzywy bez tego wybrzuszenia, albo nie był krzywy i zrobił się rok temu krzywy i pojawiła się buła.
Szkoda że na tym drugim rtg po kowalu nie widać całego kopyta, ale ciekawe że ta sama noga a tak różnie to wygląda.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 16 lipca 2017 o 20:52
Dziękuję za piękny rysunek!  :kwiatek:

Ok, czyli jak jest wyższa ściana to tam się przestrzenie stawowe "kompresują", tak?
Czyli jak już sobie ode mnie odpoczną to tnę zewnętrzną część kopyta na wysokość mocniej, dobrze.

Myślę, że nakręcę filmik jak chodzi, odnośnie tego stawiania prawo/lewo- bo tak ewidentnie nie rzuca się w oczy żeby chodził krzywo. Jeśli się okaże, że rzeczywiście stawia którąś stronę najpierw- to tą stronę tnę? Czy tą która ląduje później? To już tak gdybając na zapas, bo widzę że kopyto krzywe 🙂

Jeszcze do krzywości tego kopyta- na rtg kość pęcinowa wygląda mocno krzywo, kopyto jest wyższe po tej stronie gdzie ta kość jest krótsza- przynajmniej tak się wydaje ze zdjęcia. Mimo to równać to kopyto?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 16 lipca 2017 o 08:09
Robię co 3-4 tygodnie. To kopyto jest ogólnie trochę niższe niż drugi przód, który jest też nieco bardziej stromy.

Do linii białej robiłam pazur bo jest trochę syfiata, i na zdjęciu od boku (od wewnętrznej, z tej strony gdzie koronka nie jest tak wybrzuszona) widać, że w około połowie ściany jest zmiana kąta ściany przedniej. Mogę zacząć zostawiać dłuższy pazur.

Na rtg zewnętrzna strona kopyta jest po prawej, tam jest buła- nawet widać po ścianie że jest zrośnięta buła, a potem ściana znowu jest równiejsza. Lewa strona zdjęcia, ta gdzie jest taki mały drucik przy ścianie bocznej, to strona wewnętrzna. Według mnie większe szczeliny stawowe są po wewnętrznej wg tego zdjęcia. Jesteś pewna że po zewnętrznej?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 15 lipca 2017 o 22:13
Przychodzę po pomoc, pojawiło mi się coś z czym przestaję sobie radzić.

Rok temu latem wybrzuszyła mi się koronka u jednego konia. Zrobiłam rtg, nic specjalnego nie wyszło. Mocno w tym miejscu cięłam ścianę i to pomagało, wybrzuszenie się przez zimę zmniejszyło, został tylko ślad na zrastającej ścianie. Myślałam że problem minął.
Ale teraz jak przyszło lato znowu się zaczęło, wybrzuszenie w tym samym miejscu. Tym razem zbieranie ściany nie pomaga tak jak rok temu. Koń chodzi od piętki, po miękkim (trawa) i po twardym równym (asfalt) dobrze, po twardym nierównym (wydeptana ziemia na pastwisku) maca. To jak chodzi zrzucam na płaską podeszwę, natomiast nie mam pojęcia o co chodzi z tą koronką.
Tutaj zdjęcia i filmiki- jako że na zdjęciach wygląda to inaczej niż na żywo to sfilmowałam kopyto wkoło, trochę lepiej to pokazuje rzeczywistość 😉
https://drive.google.com/drive/folders/0B2xZNP8hUIdxalhWWWV0TEdkR0U?usp=sharing

Tu rtg z zeszłego roku: https://drive.google.com/drive/folders/0B2xZNP8hUIdxbk1oWXFRWFE3c00?usp=sharing

Co mam z tym zrobić, jakieś sugestie?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 maja 2017 o 21:18
A wiesz konkretniej w jaki sposób szkodzą? Ciekawe.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 maja 2017 o 12:54
Omeprazol leczniczo to 4mg/kg masy ciała, profilaktyka to 2mg/kg. Tak uściślam, co prawda kuracja 2mg/kg pojawiła się w przypadku pantoprazolu w wypowiedzi wcześniejszej, może tam daje się mniejszą dawkę, nie wiem. W każdym razie przy omeprazolu na start to 4mg, potem można sobie dawać 2mg.

Rudziczek, przeliczyłam to co pisałaś, i albo masz kucyka 😉 albo zrobiłaś kurację profilaktyczną, nie leczniczą. Wet Ci zalecił leczniczo 2mg omeprazolu?

To co wypisała xxmalinaxx to wycena omeprazolu końskiego w dawce 4mg/kg, czyli jednak wychodzi taniej- bo masz taką samą cenę za kurację ludzkimi lekami po 2mg, i za kurację końskimi po 4mg.

Edit- xxmalinaxx, który składnik w Alugastrinie może szkodzić koniom?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 21 maja 2017 o 16:21

Jakiś czas temu zmieniłem podejście do kopyt i od tego czasu kłopotów brak.


Z jakiego na jakie?  :kwiatek:
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 28 kwietnia 2017 o 18:13
xxmalinaxx, dlaczego dziwnie? Że w ogóle bez ziarna, czy któryś ze składników jest dziwny?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 24 kwietnia 2017 o 19:31
Czy uważasz, że pół godziny w jedną lub drugą stronę to aż taka różnica?


Nie, nie uważam żeby pół godziny było problemem 🙂 Po prostu zaciekawiło mnie to co napisałaś, że raz dajesz tak a raz tak, i chciałam dopytać jak to jest i dlaczego.

Ciekawostka: http://www.succeedfbt.com/
Diagnoza wrzodów bez gastroskopii, tylko nie wiem na ile wiarygodna.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 24 kwietnia 2017 o 19:28
Podkowa wysyła do Hippovetu, dlatego profile są takie same 😉
Badałam kilka lat temu u Podkowy, i mam wynik z logo Hippovetu.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 23 kwietnia 2017 o 21:38
Co do omeprazolu i sukralfatu (czyli Ulgastranu):
"Zaleca się stosowanie sukralfatu i preparatów bizmutu 30–60 min przed podaniem omeprazolu lub po jego podaniu"- cytat stąd: https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=631

O samym Ulgastranie, akurat tu nie ma o omeprazolu (czyli inhibitorze pompy protonowej), ale może się przyda jeśli ktoś stosuje ranitydynę lub coś, co zobojętnia kwas::
"Sukralfat może opóźniać lub zmniejszać wchłanianie leków takich jak: chinolony, tetracykliny, leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol), antagoniści receptora H2 (ranitydyna, cymetydyna)"
"Leki zobojętniające sok żołądkowy zmniejszają skuteczność działania sukralfatu. Leki zobojętniające sok żołądkowy stosowane w okresie leczenia sukralfatem należy przyjmować co najmniej 30 minut przed przyjęciem sukralfatu lub 30 minut po jego przyjęciu." - źródło https://bazalekow.mp.pl/lek/46146,Ulgastran-zawiesina

Co do trawy- mój wrzodek najlepiej się czuje jak ma trawę (cały czas coś w brzuchu, ciepło i stabilna pogoda, woli jeść trawę niż łykać- a przy sianie bywa z tym różnie), mogę wtedy odstawić wszystkie leki i suplementy.
Ale myślę, że zimą na sianie nie dałby rady- nieważne, czy jako emeryt bez pracy czy jako pracujący.

edit- Niuniowa, to nie podajesz omeprazolu w jednej stałej godzinie? Napisałaś, że podajesz albo po śniadaniu, albo przed Ulgastranem.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 22 kwietnia 2017 o 11:41
Zalecenia od weta miałam żeby jakieś pół godziny/godzinę od najbliższego posiłku, strzykawką do pyska. Lek z tą samą substancją czynną jest w Ablerze w formie granulek, i tam w zaleceniach też jest żeby między posiłkami dawać (w to oczywiście nie wlicza się siana, bo siano jest cały czas dostępne). Razem z posiłkiem pewnie coś da, ale po co marnować lek skoro może lepiej zadziałać?

I jeśli dobrze pamiętam, odstęp też powinien być między omeprazolem i Ulgastranem jeśli ktoś podaje oba leki- nie dawać ich razem.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 20 kwietnia 2017 o 19:30
Do 10 dni roboczych trwa sama wysyłka- do tego dochodzi przetwarzanie zamówienia u nich i księgowanie płatności, to trochę trwa. Ja teraz dostałam paczkę wyjątkowo szybko, ale to akurat nie był omeprazol tylko inne produkty- doszło po 2 tyg. od złożenia zamówienia, to na razie ich rekord 😉 Zazwyczaj czekam około miesiąca.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 21 marca 2017 o 20:03
Juz przerobilam pare probiotykow i tylko po nim odrazu widzialam efekty w konsystencji odchodow i wkoncu usunal kwasny zapach. Przekonuje mnie tez fakt ze jest odpowiednio zabezpieczony i dziala tam gdzie ma
A masz wrzodowego konia czy nie? Bo podajesz sam probiotyk, bez omeprazolu, tak?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 19 marca 2017 o 15:29
mistra, a dlaczego akurat od nich probiotyk chcesz kupować? Jest z jakiegoś powodu lepszy od innych?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 lutego 2017 o 22:09
I jedna tubka wystarcza na jeden dzień dla 700kg konia? Opłaca Wam się to?
Dla mnie to byłby koszt 60zł za dzień leczenia, dużo.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 26 lutego 2017 o 19:02
fabapi, ile kosztuje jedna tubka Equinoru? Na jak długo taka tubka starcza- na jeden dzien dla konia 700kg czy jakoś inaczej?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 06 lutego 2017 o 21:55
Kiedy zazwyczaj zaczynacie wiosenną kurację omeprazolem? Początek marca, później?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 16 stycznia 2017 o 18:40
mocno się boję odpiaszczania


Dlaczego?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 14 stycznia 2017 o 21:28
tulipan, dr Biazik zaleca kukurydziany. Wystarczy spytać googla czemu 🙂 Np. tu:
http://www.equinews.com/article/corn-oil-horses-omega-3s-and-omega-6s

i tu:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15320596
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: Chiquita dnia 27 grudnia 2016 o 21:50
Pytałam już w wątku kopytowym i cushingowym, ale właścicielom grubasów też się może przydać 🙂 Czy ktoś z Was byłby zainteresowany suplementowaniem chromu? Możliwe, że da się zdobyć drożdże chromowe, ale potrzeba chętnych na min. 25kg. Daje się tego mało, około 5g dziennie.
Konie z zespołem Cushinga i insulinoopornością
autor: Chiquita dnia 27 grudnia 2016 o 21:38
Czy ktoś z Was byłby zainteresowany suplementowaniem chromu? Możliwe, że da się zdobyć drożdże chromowe, ale potrzeba chętnych na min. 25kg. Daje się tego mało, około 5g dziennie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: Chiquita dnia 27 grudnia 2016 o 21:36
Czy ktoś z Was byłby zainteresowany suplementowaniem chromu? Możliwe, że da się zdobyć drożdże chromowe, ale potrzeba chętnych na min. 25kg. Daje się tego mało, około 5g dziennie.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 26 grudnia 2016 o 17:22
Będę kupować omeprazol, ktoś potrzebuje?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 07 grudnia 2016 o 17:32
unity, to o czym piszesz to nie muszą być tylko wrzody. Znajomej posypał się na trawie koń niewrzodowy, chodziło o zaburzenia w minerałach, przede wszystkim o magnez.

Takie długie kuracje mają skutki uboczne, ale wiem to bardziej z internetu i własnych obserwacji niż od wetów. Podobno są jakieś badania sugerujące, że podawanie ponad rok bez przerwy psuje coś w kościach. Ja u mojego zauważam przede wszystkim pogorszenie w kopytach- bez kwasu nie da się wykorzystać wszystkiego z żarcia, przede wszystkim o makro- i mikroelementy chodzi.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 04 grudnia 2016 o 21:26

Pani Biazik zawsze zaleca 8 tyg z tego co wiem


Nie zawsze. U znajomej zaleciła 4 tygodnie pełnej dawki. U mnie było na początku 6 tygodni pełnej, potem jeszcze przeciągnięcie do 4 tygodni pełnej (czyli łącznie 10 tyg. pełnej dawki) i 4 tygodnie na połowie. A teraz mamy 8 tygodni pełnej dawki, cała zima na połowie i na wiosnę 8 tyg. na pełnej.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 listopada 2016 o 18:12
U mnie kuracja lecznicza (4 saszetki) to 6-8 tygodni, po tym zwykle 6 tyg. na połowie dawki i potem suplement na wrzody. Ale jak pisałam u nas ciężkie te wrzody są, u większości koni 4 tyg. na pełnej dawce wystarczają.

Jeśli chodzi o magnez to warto zwrócić uwagę w jakiej formie jest- np. tlenek magnezu potrzebuje kwaśnego środowiska w żołądku, inaczej jest niewykorzystywany przez konia, więc podając jednocześnie omeprazol który hamuje wydzielanie kwasu i tlenek magnezu wyrzucamy kasę w błoto, bo z tego magnezu koń nie skorzysta.

Edit- dopisuję żeby nie było postu pod postem. Kaloe, jeszcze jedno mi do głowy przyszło. Mówisz, że ma siano 24h, ale czy JE to siano 24h? W boksie pewnie tak, ale może coś na wybiegu nie gra? Może jakiś inny koń odgania od żarcia, albo może woli robić coś innego niż jeść (np. mój często woli pójść łykać niż jeść siano...), a może jak się zbliża godzina sprowadzania do stajni czeka pod bramką zamiast jeść, a może siano jest w trochę strasznym miejscu na wybiegu i jak np. wieje to się boi przy nim stać?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 listopada 2016 o 06:21
Z tego co wiem nie ma przeciwwskazań, mój ma dość duży wrzodowy problem (zdarzają nam się bóle nawet na lekach, latem spokój ale w zeszłym sezonie wrzodowym średnio co miesiąc lekka kolka), i właśnie oprócz omeprazolu dostaje jednocześnie rokitnik i w tym roku jeszcze GastroFormula.
A to pierwsze 6 tygodniowe leczenie było po 1 saszetce czy więcej?
Ja mam konia ważącego 570kg, i  z polecenia weta leczniczo daję 4 saszetki, profilaktycznie 2.  Ale my mamy wrzody nie tylko na bezgruczołowej części żołądka, na gruczołowej przy odźwierniku też- one się trudniej goją.

Ulgastranu 60ml.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 26 listopada 2016 o 21:33
kaloe, ale robiłaś kiedykolwiek przeleczenie trwające co najmniej 4 tygodnie ciągłego podawania abprazole czy nigdy nie było takiej kuracji?


rico, ja właśnie w takich sytuacjach daję Ulgastran, u nas pomaga.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 26 listopada 2016 o 08:37
kaloe, kolki ma jak jest na abprazole? Czy wtedy jak jest odstawiony?

Z Twoich postów wywnioskowałam, że ma kolkę, dajesz ranigast który pomaga, i potem zaczynasz podawać omeoprazol. Dobrze zrozumiałam? Czy ma kolki w trakcie podawania abprazole?
Napisz mimo wszytsko jak dawkujesz i jak długo, wiem że nie jesteśmy wetami ale może coś uda się zasugerować.

Latem też kolkuje czy tylko w okresie jesień-wiosna?

I z ciekawości- ranigast podajesz dożylnie czy w tabletkach? Jak szybko pomaga?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 02 listopada 2016 o 18:21
Nikas, skąd informacja o tym rokitniku tylko przez 3 miesiące?

Będę zamawiała omeprazol w przyszłym tygodniu, ktoś coś?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 29 października 2016 o 05:47
Ja w czasie objawów bólowych doraźnie podaję 60ml Ulgastranu, zazwyczaj od razu koń się ożywia i bierze za siano.
COPD
autor: Chiquita dnia 07 października 2016 o 21:25
Wiem, że niektórzy podają kaszlakom preparaty wiążące toksyny, ja chcę taki zakupić ale dla wrzodka 😉 Planuję kupić 25kg opakowanie Mycosorbu A+ (http://www.alltech.com/product/mycosorb-a), wychodzi wtedy jakieś 30-40zł za kg, a kg starcza na 2-3m-sce.. Może są chętni opiekunowie RAOwców do przyłączenia się do zakupu? Mi aż taka ilość niepotrzebna 🙂
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 07 października 2016 o 21:20
Noszę się z zamiarem kupna preparatu wiążącego toksyny z pasz, tego: http://www.alltech.com/product/mycosorb-a
! kg starcza na 2-3 miesiące dla jednego konia, za kg jakieś 30-40zł wyjdzie. Ale sprzedają w ogromnych workach, po 25kg. Może znajdą się chętni do wspólnego zakupu? 🙂
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 09 września 2016 o 06:39
rico, ja będę zamawiać z początkiem października.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 31 lipca 2016 o 21:32
marta__sz, dlaczego zależy Ci na pastach? Lepiej u Was się sprawdzają niż granulki?
Ja, Kataira i nasza kilkunastoletnia walka z problemami z okiem :(
autor: Chiquita dnia 20 lipca 2016 o 11:15
A próbowaliście kiedyś z cyklosporyną zamiast sterydu?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 30 czerwca 2016 o 10:36
Zorilla, owies w kupie brzmi jak zęby do robienia. U kobyłki którą kiedyś miałam pod opieką było sporo owsa, po zrobieniu zębów przeszło.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 28 czerwca 2016 o 21:27
marta__sz, różnie 😉

Zaczęliśmy od 4 na bezgruczołowej i 2/3 wokół odźwiernika, to było poprzedniej zimy, gastro w styczniu. Potem drugie gastro po 6 tyg. leczenia (jakoś w marcu to wyszło), zejście na 0 w bezgruczołowej i 1 na odźwierniku, więc jeszcze kilka tygodni doleczania. Zaczął się sypać pod koniec października, najpierw połowa dawki omeprazolu, słaba poprawa więc wejście na całą dawkę, ale dalej słabe kolki co parę tygodni, więc kolejne gastro w styczniu- praktycznie bez wrzodów, lekkie zastrzeżenia co do ciągłości błony w bezgruczołowej i lekkie zaczerwienienie koło odźwiernika, do tego bardzo słabo pracujący odźwiernik i dziwny guz/wybrzuszenie koło niego- więc zeszliśmy na połowę omeprazolu bo wydawało się że przyczyną kolek jest ten guz/nie guz a nie wrzody. W marcu kolejne gastro żeby znów zobaczyć to coś koło odźwiernika, to coś znikło ale za to znowu wrzody- tym razem 3 stopień w bezgruczołowej i 1/2 koło odźwiernika. Czyli odnowiły nam się w 3 miesiące, i to jak koń był cały czas na profilaktycznej dawce omeprazolu... Więc u nas ta profilaktyczna dawka nie sprawdziła się profilaktycznie 😉
Dlatego teraz mamy takie zalecenia na kolejny sezon jesienno/zimowo/wiosenny.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 26 czerwca 2016 o 21:29
wedle moich obliczeń obecna kuracja u mojego skończy się w drugiej połowie sierpnia (łacznie podawane przez 18 tygodni), czyli wynika, że miałby jakieś 2,5 miesiąca przerwy i znów? Na pewno skonsultuję to z weterynarzem, ale nie wiem jak szykować się na to finansowo 🙁


Konsultuj, ale myślę że będziesz musiała zrobić tą kurację jesienną. U nas jesień-wiosna cały czas coś nie halo jest, teraz skończyłam dopiero kurację, i zalecenie w tym roku mamy na przełomie września/października 8 tygodni pełnej dawki omeprazolu, potem cała zima do marca na połowie, w marcu znów pełna dawka i potem gastro.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 maja 2016 o 13:05
Podawałam 2-3 miesiące codziennie. Nie widziałam poprawy, teraz po odstawieniu nie widzę pogorszenia. Pytam czy ktoś coś zauważył, bo naciągana mi się wydaje funkcja osłaniająca żołądek- owszem, osłania ale póki jest w żołądku, czyli ile? Pół godziny, godzinę po posiłku? Chyba że to wystarczy i już taki krótki czas daje pozytywne efekty.

Wierzę w łatwiejsze przesuwanie mas w jelitach, wierzę w poprawę sierści. Ale bardzo naciskacie na osłanianie żołądka- ktoś miał poprawę w postaci wyciszenia objawów wrzodowych po glucie?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 maja 2016 o 12:23
Dziewczyny, tak szczerze to zauważyłyście jakiś efekt przy częstym podawaniu gluta z siemienia? Konie się lepiej po nim czuły, albo coś takiego że wiecie że siemię pomaga? Bo u mojego nie widzę żadnej poprawy jak siemię wprowadzam, nie widzę tez żadnego pogorszenia jak je odstawiam.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 27 kwietnia 2016 o 21:00
Na początku maja będę domawiała omeprazol, ktos coś z Ablera? 😉
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 20 kwietnia 2016 o 10:01
Rozumiem dlaczego przed jazdą, ale jestem ciekawa dlaczego akurat przed wieczornym karmieniem, nie przed porannym ani innym w ciągu dnia. Dlaczego akurat wieczorem?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 19 kwietnia 2016 o 20:41
Lenka17, a jak banany pomagają u ludzi? Co robią?

xxmalinaxx, czemu na wieczór dajesz Ulgastran? Mieliście wieczorami bóle, czy jest jakiś inny powód?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 01 kwietnia 2016 o 21:04
Niska dawka płucnicy to 15g, wysoka to 30g - pytałam u Podkowy.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 30 marca 2016 o 18:18
Teraz płaci się przelewem a nie kartą. Ja zamawiam dla siebie, już raz to robiłam. Mogę zamówić dla większej ilości osób, piszcie tylko na priv ile kto chce.
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 30 marca 2016 o 13:49
Czy zamawialiście już omeprazol? Potrzebuję jeszcze dokupić jednak, pogorszenie mamy i mi nie starczy tego co zamówiłam z dziewczynami... Kto robi zamówienie, do kogo pisać?
wrzody żołądka
autor: Chiquita dnia 05 lutego 2016 o 18:54
Ja się dołączę do zamówienia na początku marca, ale muszę sobie chociaz trochę zamówić juz bo mi nie wystarczy. Ktoś chce teraz jakiś omeprazol?