lukaszpodkuwacz

Konto zarejstrowane: 15 marca 2012
podkuwanie nie jest szkodliwe - szkodliwe jest nieprawidłowe podkuwanie

Najnowsze posty użytkownika:

Codzienna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 maja 2019 o 14:50
Woda. Słownik.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 19 czerwca 2018 o 22:54
Waldi - nie daj długo czekać. Poprzednio kompa miałeś w naprawie, potem "za grube paluchy na tablet", potem jeszcze coś tam. Niesamowite masz spostrzeżenia i choć nie śledzę tego wątku to czasem zajrzę, zadziwia mnie Twoje podejście do tematu.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 19 czerwca 2018 o 18:34
Waldi- możesz zdradzić skąd czerpiesz wiedzę, wydając tak surowe wyroki i teorie?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 16 maja 2018 o 09:51
Wszystko fajnie tylko... słowo klucz: PIASEK
Mój koń nie pracuje zbyt wiele na typowej ujeżdżalni a w terenie jest mix podłoży.
Czy w moim konkretnym przypadku nie było by bezpieczniej wyprowadzić kopyto skróceniem ściany zamiast teoretycznym podpieraniem przez podkowę?


Taki typ podkucia działa na różnym podłożu, nie ma to większego znaczenia, no chyba, że twój koń cały czas chodzi po idealnie równej posadzce.
Przed przybiciem czegokolwiek trzeba najpierw owerkować i maksymalnie zrównoważyć kopyto, na tyle na ile nam ono pozwala. Jeśli to wystarczy do poprawy chodu i wyeliminuje kulawizny to ja bym nie kuł. Podkowy mogą pomóc ale jeśli można się bez nich obejść to spoko,. Im prostsze rozwiązania tym lepsze.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 15 maja 2018 o 20:12
lukaszpodkuwacz aluminiowe zwykłe bo "lekkie i miękkie i będą choć troszkę amortyzować i pracować z puszką"


Bzdura. Pomijając to, że lekkie.
Alu ma tę przewagę nad stalą, z racji wagi, że można uzyskać większą płaszczyznę podparcia w przypadku podków ortopedycznych a podkowa nadal będzie lekka. Na pewno nie "miękka, amortyzująca i pracująca z puszką".

I dlaczego "zwykłe"? Przecież tam jest chyba konieczne większe podparcie jednej strony? Czyli jak już koniecznie alu to podkowa Asymetrix
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 15 maja 2018 o 17:53
lukaszpodkuwacz weterynarz zalecił kucie na podkowy aluminiowe. Na minimum 2 miesiące.


Dlaczego aluminiowe? I jakie dokładnie? Nie chcę podważać decyzji lekarza ale dokładnie to samo a łatwiej i taniej zrobi się stalowymi podkowami.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 15 maja 2018 o 16:33
Iskra de Baleron  - dość łatwe do skorygowania ale za pomocą podkowy z poszerzonym ramieniem. Na filmie masz wszystko wyjaśnione.

https://vimeo.com/116534697
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 kwietnia 2018 o 20:17
Zdarzyło Wam się kiedyś, że koń się podbił dokładnie w miejscu pod ramieniem podkowy?
Moja pokazuje tam bolesność po rozkuciu i trochę się dziwię (jest kulawa).


"Pod ramieniem podkowy" czyli jak rozumiem chodzi o kąt wsporowy? Jeśli tak to może się to zdarzyć, może podkowa nie była dokładnie spasowana albo czas noszenia podków za długi i kopyto wrosło w podkowę.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 29 marca 2018 o 12:37
Marysia550,

Kopytka twojego konia są bardzo trudne w prowadzeniu, gdyż problemem nie jest to co widać, a jest to co jest ukryte przez fałszywą podeszwę, a co można wywnioskować po zewnętrznych symptomach. Niestety nie uzyskasz na tym forum rad jak te kopyta prowadzić gdyż wymagają metod które wykraczają poza kanony naturalnej pielęgnacji kopyt na poziomie podstawowym, a których nie zastosuje się bez odpowiedniego doświadczenia i szerszej wiedzy. Myśłę, że wiele osób na tym forum potrafiłoby zająć się nimi  i je wciągu minimum 3  lat przy współpracy z fizjoterapeutą wyprowadzić do stanu względnie dobrego ale rad jak to zrobić przez internet nie dostaniesz. JEST TO ZA TRUDNE I ZBYT NIEBEZPIECZNE DLA KONIA. Z mojego doświadczenia wynika, że takie kopyta należy traktować często, ale zróżnicowanie, w zależności od tego, jak kopyta  będą się zmieniały a koń reagował na to co się będzie robiło. Znajdż odpowiednią osobę, najlepiej blisko. Niestety, ale koszty Cię nie ominą, Aha i jeszcze jedno, to co bierzesz za obrączki, to są linie wzrostu ściany kopyta, a są pofałdowane że względu na przeciążenia, ale dzięki temu łatwiej odczytać co się w kopycie dzieje. Powodzenia .Waldi - to wszystko wywnioskowałeś z tych kilku zdjęć? Możesz rozszerzyć i rozwinąć wypowiedź? Zaciekawiłeś mnie.
KOWALE
autor: lukaszpodkuwacz dnia 06 marca 2018 o 19:42
Czy ktoś z was ma może namiary na kowala werkującego konie w poskromie?


Ja mam. A gdzie jest potrzebny i do czego dokładnie?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 24 sierpnia 2017 o 12:24
Krew się leje. Spoko. Co tam takiego było? Tu puste, tam ma wyleźć i wyplynąć? Dziwne techniki.
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 01 sierpnia 2017 o 20:31
Przemek jest super.
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 01 sierpnia 2017 o 14:16
Bacik90 - dopytaj się weta czy to koniecznie musi być aluminiowy Suspensorix. Podobny efekt, niewielkim nakładem można osiągnąć przerabiając podkowę stalową, to prosta sprawa. Działanie takie same a koszty o wiele mniejsze.
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 31 lipca 2017 o 19:31
Witajcie 🙂 ma ktoś może dojście w dobrej cenie do podków SUSPENSOR RAMIX? Nigdy nie kułam mojego konia, teraz jest po operacji i w zaleceniach z kliniki dostałam informację o podkuciu na tego typu podkowy 🙂


Jest ich kilka rodzajów. Co koniowi jest ?
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 31 lipca 2017 o 15:17
Gdyby to była opinia z czterech liter to nie byłaby to powszechna praktyka w ujeżdżeniu na szczeblu światowym. Pooglądajcie sobie zdjęcia jakiejkolwiek pary z międzynarodowych zawodów, jak konie są okute i jakie mają kopyta - wszystkie konie stoją na wysokich ścianach szerokich jak dzwon. Wręcz można się zastanawiać, czy bez podkowy to kopyto trzymałoby się w kupie. Przy rasach barokowych to już w ogóle wysokość ścian sięga absurdu, a pojęcie niskiej piętki chyba nie istnieje.


Bzdury i bzdety.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 13 kwietnia 2017 o 09:37
Kopytko w okrągłej podkowie nie pracuje, nie jest ukrwione, a to prowadzi tylko do jego dalszej degradacji.


To nieprawda. Dobrze, powtarzam dobrze dopasowana podkowa zwarta - straight bar, eggbar lub heartbar ma za zadanie dać podparcie tylnej części kopyta i strzałce (zależy jaki rodzaj podkowy). Niczego nie degeneruje ani nie upośledza bardziej niż zwykłe podkowy. Niby jakim cudem poprzeczka w zwartej podkowie powoduje to, że kopyto nie jest należycie ukrwione?

edit - problemem zamkniętych podków jest to, że aby spełniły swoją rolę muszą być odpowiednio szerokie i długie. A co za tym idzie bardzo łatwo o przypadkowe zerwanie takiej podkowy przez konia. Dlatego niestety zbyt często są przybijane podkowy za krótkie i pojawiają się problemy. Jak przy każdych za małych podkowach, btw.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 12 kwietnia 2017 o 22:24
tajnaa - NBS? Nie, to paskudztwo, nijak nie idzie tego do kopyta dopasować. Ma szeroki przód i wąskie ramiona co powoduje szybsze zapadanie się tyłu kopyta w podłoże, a przy trzeszczkowych problemach to nie jest dobre rozwiązanie. Jest mnóstwo innych sposobów na to żeby podeprzeć tył kopyta, zrolować pazur i cofnąć punkt odbicia. Też bym zrezygnował ze zwartej podkowy i spróbował najpierw zbalansowac te kopyta werkowaniem i przybić lekko zrolowaną podkowę z poszerzonymi ramionami. Trzeba by to uzgodnić z wetem prowadzącym konia. Ciężko tak po 3 zdjęciach stawiać diagnozy.

Equlgrav - kto ci kuje? Może znam kolegę i coś tam wymyślimy. Może być na priv.

edit - przyjrzałem się temu zdjęciu od spodu, ta podkowa jest ewidentnie za krótka. Zwarte podkowy mają sens jeżeli podpierają to co należy, muszą być odpowiednio dopasowane. Inaczej robią więcej szkody niż pożytku. Na załączniku masz porównanie. Koń zdiagnozowany przez dr. Golonkę, rokowania ostrożne do złego. Pomogło
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 11 kwietnia 2017 o 14:01
inwalida pełną gębą to jeszcze akurat w tym pękniętym kopycie ma palec zbyt długi  🙄


Też mnie to ciekawi..
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 10 kwietnia 2017 o 21:27
Za 2 tygodnie masz kowala? A kiedy koń był podkuty?
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 10 kwietnia 2017 o 14:03
Może. Pęka przeciążona lub zbyt długa ściana. Najpierw trzeba zrównoważyć kopyto werkowaniem, odciążyć miejsce pękania. Można się wspomóc odpowiednim podkuciem.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 10 kwietnia 2017 o 12:18
[quote author=Cień na śniegu link=topic=1198.msg2670180#msg2670180 date=1491821899]
k2rola, bo nie tędy droga.
Nacięcie nic nie da, bo to jest tylko próba zlikwidowania skutków bez ogarnięcia przyczyn. Kopyta pękają przy za długich, przerośniętych ścianach. Tylko częste i poprawne werkowanie może pomóc.
Kucie też nie pomaga.
[/quote]

Wszystko prawda, poza jednym - prawidłowe podkucie jak najbardziej pomaga, szczególnie kiedy trzeba zdecydowanie odbarczyć przeciążoną ścianę i przenieść podparcie gdzie indziej.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 10 kwietnia 2017 o 00:56
Equlgrav To jest zwarta podkowa? Masz zdjęcie od spodu? Wydaje się zdecydowanie za krótka.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 marca 2017 o 18:05
rzepka - powiedziałaś wystarczająco i wszystko się zgadza. Dodam tylko, że zarówno wkładkami do butów jak i wspawanymi wstawkami do podków właśnie pobudzamy i pomagamy strzałce w rozwoju. Zawieszona w powietrzu nie pracuje. A i faktycznie w przypadku tego konia też bym wykorzystał i podparł ten zdrowy kąt wsporowy, da się to zrobić
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 marca 2017 o 09:12
Nie mam teraz skanera, może później zapodam kilka przykładów z jednej z książek, którą mam. Nie takie ubytki i pęknięcia tam były leczone w ten sposób. Zrównoważyć jak najbardziej kopyto, dać podparcie wszędzie tam gdzie jest taka możliwość i przede wszystkim - odciążyć to co uszkodzone, dopóki nie zrośnie. A jaką podkowę wymyślimy to już zależy od konkretnego kopyta, tamte to przykład.

Na_biegunach - a kto robi tego konia i gdzie on stoi, że nikt nie może dojechać ? Może jakiś mój znajomy? W ten weekend jest IV Podkowet w Karkosach u dr. Natalii Domańskiej, może będzie okazja z chłopakami obgadać przypadek.

olorin669 - dlaczego "Kopyto byłoby zablokowane na rozszerzanie sie w tylnej części"? Takie podkowy niczego tam nie blokują, nie bardzo rozumiem co masz na myśli
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 05 marca 2017 o 09:17
Nic się nie rozerwie jeśli zostanie odpowiednio odbarczone, odciążone. Coś jak na tych zdjęciach.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 05 marca 2017 o 08:00
[quote author=Na_biegunach link=topic=1384.msg2656325#msg2656325 date=1488546658]
Kucie miało podeprzeć ścianę i zablokować pracę kopyta chroniąc przed wyłamaniem i przed urazem mechanicznym.
[/quote]

Trochę dziwna koncepcja. Łatwiej jest odciążyć takie miejsce niż je wzmacniać, podpierać i blokować. Ja bym poszedł w drugą stronę, dać podparcie na zdrowej części kopyta i strzałce a podwiesić w powietrzu uszkodzony odcinek. Tym bardziej, że po wypchniętej koronce widać gdzie jest nadmierne przeciążenie.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 18 października 2016 o 14:03
Raczej tu chodzi o "święte oburzenie", że laik się podszywa po specjalistę i jeszcze zarabia na tym kasę 😜
Ale może się mylę. Musiałyby się wypowiedzieć konie, które robił 😁


Tak nie mylisz się. Dla mnie to absurdalne i nieodpowiedzialne, ale co ludzie zrobią ze swoimi pieniędzmi to ich sprawa. Ja uważam, że nie warto.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 18 października 2016 o 13:46
Zwracam honor. Dwa kursy zrobił. Mnie ogólnie śmieszy całe JNBT, że o tym kursie nie wspomnę. Nic personalnie do Pana Dariusza nie mam. Choć mógłby choć fartuch założyć, szkoda by było nogi pokaleczyć.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 17 października 2016 o 23:36
Znacie tego pana:
klik

Nie obrażając nikogo, ale nie chce mi się wierzyć, aby JNBT znało się na kopytach, a nawet jeśli to chyba na poziomie jak układa konie innym...


Ja znam. Samouk - amator, który szkoli i wykłada. Kosmici.
KOWALE
autor: lukaszpodkuwacz dnia 02 października 2016 o 18:44
Kucek1331 - Adam Czerwiński - 690967267
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 28 września 2016 o 17:06
olorin669 - masz może jakieś zdjęcia dokumentujące Twoją pracę? Jakieś porównania typu "przed i po", chętnie bym obejrzał.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 27 września 2016 o 15:33
famka - spoko, na pewno nic takiego nie opisywałem, nie wiem o co chodzi, może to dea. Strasznie skomplikowane to werkowanie się zrobiło.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 27 września 2016 o 14:11
famka- Proszę mnie do tego nie mieszać, ja w podeszwie do niczego się nie próbuje dokopać, obojętnie kute czy bose.
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 września 2016 o 18:12
Wdziałem, wszystko da się zrobić. W jej przypadku  idealnie dopasowane i wybuchtowane podkowy plus cienkie podkowiaki, E Slim lub lepiej MX i będzie ok

Za duże foto.
kuć czy nie kuć?
autor: lukaszpodkuwacz dnia 09 września 2016 o 11:48
andzia1- a w czym masz problem? Podkowy są po to między innymi żeby chronić kopyta. Jak Ci jakiś kosmita wyrżnął pół puszki to podkuj konia, po 7 tygodniach zdejmij podkowy, delikatnie rozczyść i będzie dobrze. Tak jak radził "stary kowal". 
KOWALE
autor: lukaszpodkuwacz dnia 08 września 2016 o 19:45
Wyszukiwarka nic mi nie wypluła.

Poszukuję jakichkolwiek informacji i opinii o fachowości i podejściu do koni Kamila Oleksego i Pawła Móla. Kowale pracują w Krakowie. Ktoś coś kiedyś o nich słyszał? Z góry dziękuję za wszelkie informacje  🙂


Bardzo dobrzy i kompetentni fachowcy.
KOWALE
autor: lukaszpodkuwacz dnia 14 lipca 2016 o 08:22
Wiecie może jak to jest, gdy kowal robi nam kopytka to później może się gdzieś wpisać czy coś? Jakiś papierek potwierdzający, że był u mnie kowal i robił kopyta temu i temu koniowi? Zaświadczenie, paragon? Bo już zachodzę w głowę  🤔

Może i głupie pytanie ale nie mogę znaleźć odpowiedzi.


Poproś o rachunek lub fakturę. Proste.
KOWALE
autor: lukaszpodkuwacz dnia 30 czerwca 2016 o 16:51
RioBrawo - Bardzo dobry fachowiec ale pewnie ciężko będzie o terminy. Mogę w razie czego dać Ci namiary do innych, godnych polecenia z Pomorza
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 01 czerwca 2016 o 08:58
Na razie odbywa się taka rozowa między Panem , Wójtem a Plebanem ( Wet+kowal+użytkownik ) , gdzie dwa na trzy jest - kuć , i to tyły na okrągłe podkowy . A ja myślę , ze trzeba te kopyta jakoś inaczej poprowadzić , młode to zwierzę . Tylko jak ? I myslę , że poniewaz on ostatnio mocno poszedla zadem do gory , i jednoczesnie do pracy poszedl , to to w tyłach  zaczyna się własnie formowac i trzeba zadziałać jak najszybciej.


Wspomóc zady podkowami, po to też one są. Na przykład tak, jak na zdjęciach
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 27 maja 2016 o 17:05
natura nie zna litości
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 26 maja 2016 o 22:44
OK, jasna sprawa, z ciekawości - zapytaj ją o to przy okazji. Pozdrawiam, trzymajcie się zdrowo.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 26 maja 2016 o 17:36
Może wet chciał upodobnić kopytka sysaka do kopyt dorosłego konia? Zalecił obniżenie piętek nie widząc kopyt od spodu, u 10 dniowego kota? Dziwne rzeczy tam się u was dzieją.

A może chodziło mu o kontrolę sytuacji i ewentualne, jakby co, to minimalne itd..  obniżenie kątów wsporowych ?
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 25 maja 2016 o 14:51
No tak, tylko, że nigdzie wcześniej nie było napisane, że źrebak przez pierwsze pół roku stał na stercie gówna. Skoro piszesz, że jako odsadek został podkuty i po sztorcu już nie ma śladu to zrozumiałem, że koń był w porządnej hodowli, gdzie ktoś mający pojęcie zareagował jak trzeba było i zrobił co należało. Dopiero teraz dowiaduję się, że źrebak najważniejsze pół roku życia spędził zamknięty w boksie zamiast na wybiegu. I tyle w temacie, to właśnie jest przyczyna tego, że w wieku 7 lat jest kaleką.

naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 24 maja 2016 o 13:17
Przecież nie jesteśmy w stanie, nie widząc i nie znając konia stwierdzić dlaczego jest kaleką, przez 6 lat mogło się wydarzyć wszystko. Może być i tak, że Golonka ma rację, są takie przypadki. Nie każdy rodzi się zdrowy,. Natomiast na 200 % - podkucie, czy klejenie butów odsadkowi w celu korekcji przykurczu nie ma wpływu na jego problemy w wieku 7 lat. Tym bardziej, że korekcja była udana.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 24 maja 2016 o 13:04
Wróżyć nie potrafię ale na pewno nie jest to spowodowane korekcyjnym kuciem odsadka ponad 6 lat temu
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 24 maja 2016 o 12:51
😲 😲 😲

Znam od kilku lat konia, który obecnie ma lat 7.
Urodził się z przykurczem, w wieku pół roku został okuty na 3 miesiące.
Teraz przykurczu nie ma, nawet nie wiadomo na której nodze był.

Koń za to ma trzeszczkozę 4 stopnia i cystę w kości kopytowej, a po 2 wlewach thildrenu dożylnie nadal kuleje.

edit.: Czasem chcąc LEPIEJ można więcej zaszkodzić niż pomóc. Niestety. Myślę, że każdy chciał dobrze i właściciele i kowal i weterynarz. Ale nie wyszło. Koń jest kaleką. Szkoda. Być może wystarczyło wypuścić na dwór 24h i natura zrobiłaby swoje.


I takie spustoszenie z powodu podkucia odsadka na 3 miesiące?  Bzdura i absurd, nie ma takiej możliwości.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lukaszpodkuwacz dnia 24 maja 2016 o 09:48
blucha - brawo Ty, nic dodać.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: lukaszpodkuwacz dnia 11 maja 2016 o 22:17
jak ma wrażliwe podeszwy to na pewno nie ruszać ich przy przekuwaniu a doraźnie pomoże wypełnienie, np Vettec Equi Pak
ochwat
autor: lukaszpodkuwacz dnia 29 stycznia 2016 o 23:43
Napewno można by było zacząć leczyć tego konia ,tylko ważne aby się nim zajął profesjonalista! Są różne płyny, robi się odlewy itp..Jak nie w Polsce to nawet za granicą!
Takie leczenie jest kosztowne ale daje rewelacyjny efekt!
Mój koń nagle nie mógł się podnieść, przyjechał kowal(o 2 w nocy)i wywiercil dziury, wlal tam dużo płynów i po tym zabiegu koń wrocil do boksu prawie kłusem! Z dnia na dzień się polepszało aż do dzisiaj (minął rok)a koń sam galopuje po padoku! 🙂   Oczywiście zero owsa i trzeba uważać na trawę...Domyslam się że mój przypadek był mniej poważny bo kość naszczesie nie przebiła puszki ale sytuacja była nie za wesoła 😕


Mówisz?
Jaką dziurę i jakie plyny ???