Tęczusia

Po małym sporcie pozostał już tylko kac.

Konto zarejstrowane: 30 stycznia 2013
Ostatnio online: 11 października 2022 o 23:35

Najnowsze posty użytkownika:

Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 23:41
dzikadermi, no i tu możecie się ze mnie pośmiać, bo pracuje w lesie, ale konia mam poza naszą jednostką, więc... No tych lasów, w kierunku w którym potrzebuję - nie znam w ogóle! 😂
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 23:36
xxagaxx, widzisz, gdybyś nie dopisała drugiej części, to chyba byśmy się jednak po revoltowemu potraktowały. 😉 O trenerze czy wypożyczalni Ty jako pierwsza wspomniałaś i nie zakładaj proszę z góry, że nie korzystam z klinik, a do zmiany wędzidła poszłam na skróty.

Jeśli chodzi o wędzidło pojedynczo łamane spodziewam się podobnej reakcji jak w przypadku wielokrążka. Nie chodzi mi o dźwignię bo przecież jej tam nie ma, ale taka zmiana to będzie dla niego już duża zmiana. Nie chcę też wędzidła z plastiku czy skóry, bo lżejszego (wagowo) czy bardziej miękkiego (tworzywa) może nie tyle, że zje, ale zwyczajnie nie potraktuje poważnie.
Tak, celuję w mimo wszystko podobne wędzidło. Rolka oczywiście zachęca, chciałam żeby w ten sposób mielenie które stało się sposobem na kombinowanie miało szansę być na powrót przyjemnym mieleniem. Jeśli jestem w błędzie, to właśnie na taką podpowiedź liczyłam. Spojrzę jeszcze oczywiście na lonży z boku jak to wygląda, a potem znowu będę wsiadać i mam nadzieję ostatecznie sama też się o tym przekonam. Jednak z wielkiego żalu, że "mój koń nie docenił starania" postanowiłam napisać już z pierwszą wątpliwością. 😉
Prostego nie miałam nigdy do dyspozycji i w pierwszym odruchu właśnie o takim myślałam, jednak może powinno być wyprofilowane? Z takimi miałam najmniej do czynienia i stąd zastanawiam się, jak by się spisały w naszym przypadku.
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 22:26
No właśnie google na rowerze wybiera mi mimo wszystko asfaltówki, na których jest niestety ruch, mimo, że pomiędzy wiochami.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 22:18
xxagaxx, dzięki za przypomnienie, jednak pamiętam, że jesteśmy na re-volcie. 🤣 Jak tak bardzo chcesz, to tradycji stanie się zadość i zaraz Ci się wytłumaczę na dywaniku z moich skrótów myślowych.
Owa "wypożyczalnia" to mój kuzyn 😂, a rozmowa ze szpecem odbyła się przypadkiem, przy okazji zakupów. 😏 Niemniej jednak opisałam dokładnie na czym polega mój problem - Pan przyłapał mnie jak oglądałam m.in. zwykłą sztangę w anatomicznym kształcie, obejrzał nawet filmiki konia, cierpliwie wytłumaczył a potem zaproponował mi właśnie oliwkę (jako rozwiązanie, a nie konkretny model sprengera). Po krótce z tego właśnie powodu, że koń próbuje językiem podważać wędzidło, wtedy ścięgierz na kółeczku się podnosi i w ten sposób np. zewnętrzna wodza czeka już na niego nieco gdzie indziej, niż ja miałam zamiar jej "udzielić".
Mój koń mielił gębą jeszcze "za czasów fajnego trenera", u którego też naoglądałam się półbraci, ale także półsióstr i każdy z ogierów/wałachów miał zboczenie oralne, a kobyły były po prostu poje..ne. 😉 Mało tego, znam także ojca i tak naprawdę mój koń jest najłagodniejszym przypadkiem. I tutaj pora na kolejne info, na lonży na kantarze robi zupełnie to samo. Jednak wracając do tematu - z tych wszystkich wspaniałych metod stosowanych przez fajnego trenera, od sypania ostrej papryczki na język konia, bardzo różnych nachrapników czy na innych patentach kończąc - wiesz, jakoś nie miałam ochoty żadnego z rozwiązań podpatrzeć i skorzystać (i tak nie przynosiły efektów, a te konie finalnie wręcz wywalały jęzory na zewnątrz), bujając się i ciurając przez lata na najzwyklejszym podwójnie łamanym wędzidle. Jedyne czego próbowałam przez ten czas to wielokrążek na dwóch wodzach, który ostatecznie nie spisał się, bo wbrew pozorom mój koń jest miękki w potylicy i po kilku półparadach wraz z drugą wodzą zwyczajnie się schował. Był potrzebny do odzyskania kontroli i to bynajmniej nie zganaszowania, a zbytniego entuzjazmu na widok crossówek. Także wszystko "ostrzejsze" odpada i o tym wiem.

Podsumowując - z racji warunków treningowych mamy największe szanse rozwijać się ujeżdżeniowo. Dopiero ostatnio doszłam do wniosku, że mogłabym chociaż spróbować ułatwić sobie nieco życie. Tym bardziej, że mielenie gębą nie jest mile widziane na czworobokach, a w naszym przypadku może być naprawdę trudne do wyeliminowania. To wędzidło o którym piszę jest nawet nieco grubsze od poprzednio stosowanego (i swoją drogą chyba minimalnie za grube na nasz mały pyszczek). Rolka po to, że gdyby chciał mielić nadal jęzorem żeby coś tam się "działo" i zajmowało jego zboczoną głowę, no a reszta, to już wytłumaczyłam.
Także na tym mi zależało, co jeszcze Twoim zdaniem zrobiłam nie tak? Może zostaje mi cordeo? To też już przerabialiśmy dla funu, a gdybyś sugerowała fizjo, to przyjeżdża do nas Malina. 😄
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 21:19
Jeśli chodzi o ludzi napotykanych z uśmiechem, to z reguły mówię dzień dobry z rozbrajającym uśmiechem i nie ma żadnego problemu. 🙂 Nawet skradacze jakoś tak się rozluźniają i zachowują normalniej. I oczywiście zawsze odpowiedzą, wtedy już koń nie ma wątpliwości że to człek idzie.
Staram się być miła i w ten sposób "wyprzedzać" ewentualne wypłochy.

Mnie czeka teraz pod koniec lipca przeprowadzka z koniem. Mamy jakieś 6,5km, przez las z pewnością nieco więcej, ale jakoś, no nie. Chyba w naszym przypadku to nie przejdzie... Boję się, że się zgubię i wyląduje na asfaltówce. 😅
A tak przy okazji, czy ktoś z Was korzysta z aplikacji mBDL i czy sprawdza się Wam przy nawigowaniu na koniu? 😅
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 20:48
Dołączę i ja do wątku. Po krótkiej przerwie wróciłam do jazd i na dzień dobry zmieniłam wędzidło. Na takie, o jakim dawno myślałam - czyli sprenger podwójnie łamany z tymi kółeczkami w literę D, plus rolka na łączniku, wygięty anatomicznie model.
Przede wszystkim wcześniej jeździłam na podwójnie łamanym, pełnym, krótko mówiąc najzwyklejszym możliwym wędzidle HKM.
Problem w tym, że mój koń, tak jak i wszystkie wałachy/ogiery po tym samym ojcu które znałam, ma swoje zboczenie oralne i mieli gębą w trakcie jazdy (a w boksie i gębą i jęzorem). Nie powiem, doprowadza mnie to do szału. Zachęcona rozmową ze szpecem od sprengerów przekonałam się do oliwkowego wędzidła, żeby jęzorem nie podnosił go sobie na kółeczku i nie uciekał mi o te centymetry od wodzy. Ostatecznie zdecydowałam się na to wyżej opisane cudo.
I wiecie co? No właśnie... Nico. Ostatnio mój koń tak samo bardzo wpierał się na rękę, jak widział cross, a było to ze trzy lata temu. W pewnym momencie jak już się nakręcił, otworzył pysk i do samego końca próbował mi się wpierać na łapę. Wiem, że jedna jazda niewiele mówi, ale jestem na wstępie bardzo mocno rozczarowana. W najbliższych dniach mam zamiar go jeszcze polonżować i wsiadać nadal na tym kiełźnie. Tylko już zaczynam panikować, co dalej wybrać, jeżeli na tym sprengerze nie będzie wcale lepiej?
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Tęczusia dnia 20 lipca 2022 o 16:08
martrix, a może zaczipowali siodło ?
Howrse gra :)
autor: Tęczusia dnia 15 lipca 2022 o 23:28
Ja mam belle 😅
Rozkminiam ostatnio w jakiej dyscyplinie western, jaka rasa i poziom umiejętności konia ma szansę na rozety? 😅
... ślub :) ...
autor: Tęczusia dnia 06 lipca 2022 o 18:02
Lanka Cathar dzięki, zaspokoiłaś moją ciekawość.😁
... ślub :) ...
autor: Tęczusia dnia 05 lipca 2022 o 18:41
Ja może niekoniecznie w temacie organizacji wesela 😅 ale zabłądziłam dzisiaj myślami i utknęłam na jednym pytaniu - w jaki sposób ma się rozdzielność majątkowa do np. emerytury po mężu? 🤣
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: Tęczusia dnia 05 lipca 2022 o 18:32
Sonika, miałam kiedyś do czynienia z jednym koniem, któremu "odcinało prąd", ale chyba to co odpisujesz, to może inna sytuacja.
Ten "nasz" koń był po urazie biodra (jednak w młodym wieku i wydaje mi się to ostatecznie niezwiązane z przypadłością) i widziałam na własne oczy, że tak jak mówisz, nogi się po prostu złożyły pod konia. Tylko, że to wyglądało dosłownie tak, jakby odcięło mu prąd - koń kilka fouli za przeszkodą leżał z nogami pod siebie, na mostku. Bez potknięcia, bez błędu na przeszkodzie i bez jakiejkolwiek wcześniejszej utraty równowagi. I po wszystkim koń owszem, wstał sam, ale w pierwszej chwili wyglądał na równie zaskoczonego, na zasadzie "skąd się wziąłem na tej ziemi?".
Zdarzyło się to jeszcze raz chyba w kłusie i w identyczny sposób, a że to był koń rekreacyjny (pracował w szkółce), został wycofany z użytkowania przed postawieniem ostatecznej diagnozy.
Wet zasugerował końską padaczkę, zlecił badanie krwi. Jednak nie dowiedzieliśmy się ostatecznie co to było, bo koszt badań wg właściciela był wysoki i wolał konia postawić na łąki niż dawać dzieciom do jazdy, a miał taką możliwość. Koń miał wtedy również kilkanaście lat (ok 16?) i wcześniej się to nie zdarzyło.
Przychodzi mi jeszcze do głowy popularny ostatnio herpes, ale może on działa inaczej? 🤔
Na temat samego szpatu mam jeszcze mniejsze pojęcie.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 05 lipca 2022 o 18:08
Alarm+firma ochroniarska to nawet w Polsce nie jest taki duży koszt. Nie wypowiem się co do montażu systemu alarmowego czy kamer, bo nie wiem ile to kosztowało, ale miesięcznie płaciliśmy poniżej 100zl za przyjazd "na wioskę" w razie alarmu. Bywało też, że kilkukrotnie patrol zajeżdżał w ciągu dnia. Taki patrol, który zainteresował się otwartą bramą i garażem po ciemku. 😉
Wydaje mi się, że to ma sens i pewnie sąsiadów też da się namówić, a w przypadku nawet gdybyś była w domu, nie zaszkodzi w razie wu mieć towarzystwo.
wasze ulubione seriale
autor: Tęczusia dnia 05 lipca 2022 o 17:43
Tęczusia, nie wiem ile sezonów mają TWD, ale na Disney+ jest do 10
safie, dzięki za odpowiedź, bo chodzi mi dokładnie o 11 sezon. 😁
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: Tęczusia dnia 05 lipca 2022 o 16:56
Co powoduje, że koń po tarzaniu raz na jakiś czas wstaje jak krowa - najpierw zad, potem przód?
wasze ulubione seriale
autor: Tęczusia dnia 19 czerwca 2022 o 20:54
A czy na Disney+ jest końcowy sezon The Walking Dead? Bo ogółem widzę, że TWD jest, ale nie wiem czy sezony wszystkie?
Aparacik - poprawa urody czy konieczość?
autor: Tęczusia dnia 19 czerwca 2022 o 20:46
Dzięki Dementek za kolejna dobrą radę. 💐
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: Tęczusia dnia 19 czerwca 2022 o 20:27
Mój koń załatwia się zimą na hali dosłownie raz w roku i ogółem pod siodłem prawie wcale. Kiedyś jak komuś to powiedziałam, zareagował "ojej, biedny, czym on się tak stresuje, że się nie może załatwić?". Mocno się nad tym zastanowiłam, bo wcześniej nigdy nie patrzyłam na to w ten sposób. Jednak doszłam do wniosku, że to nic z tych rzeczy.
W przeciwieństwie do niezałatwiania się na jeździe - po zapakowaniu w ochraniacze transportowe na myjce, potrafił swego czasu walić co chwila-tylko co wynosiłam bobki, a już były nowe narobione. Plus siku w przyczepie i na myjce też zdarzało nam się już nie raz.
Perfekcyjna Pani domu. No,ostatecznie może być Pan;]
autor: Tęczusia dnia 17 czerwca 2022 o 22:58
Czy któraś z Pań czytała "Kryzysowy poradnik domowy, czyli kobieca sztuka zaradności" Ewy Kozioł? Zainteresowałam się przed premierą, teraz widzę że opinie są raczej słabe. Natomiast bardzo spodobała mi się koncepcja takiej książki i chętnie przeczytałabym chociaż coś podobnego. Ktoś coś? 👀

A co do tematu sprzed dwóch lat o zbierającym się kurzu, to u nas mycie powierzchni z dodaniem proszku do prania sprawdza się całkiem całkiem. 😇
Aparacik - poprawa urody czy konieczość?
autor: Tęczusia dnia 16 czerwca 2022 o 14:11
No właśnie. Jak widzicie po raz pierwszy pisałam w marcu, a aparatu jeszcze nie mam. Wciąż trwa kanałowe leczenie, a po wycięciu jednej ósemki długo utrzymywał się szczękościsk i długo nie szło leczyć innych zębów. Teraz idę pod koniec czerwca na kolejne kanałowe które będzie ostatnim mam nadzieję i muszę umówić się na ostatni punkt do zrealizowania przed założeniem aparatu-usunięcie drugiej osemki. Tym samym mój ewentualny ślub przedłuża się w czasie o dodatkowy okres. 😒
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 21 maja 2022 o 20:57
Sonika, jak osoba niekońska, to równie dobrze możesz pisać o uzdach i lejcach. 😂 Nie no żarcik, moim zdaniem napisz całość podrozdziału i zajrzyj tu ponownie, wtedy będziesz bardziej widziała która propozycja do niego pasuje, albo w trakcie pisania ułoży się sama odpowiedź. 🙂

Zwracam się po ratunek - gdzie szukać w internetach sukienki na wesele, ale dla... Babci? 😏
praca
autor: Tęczusia dnia 19 maja 2022 o 22:48
Dementek, aż nie wiem co powiedzieć... 😩 Pozostaje mi liczyć na to, że będzie ponownie na to szansa - do trzydziestki został mi jeszcze rok. Albo że chociaż ta pewna praca będzie strzałem w dziesiątkę. Otwierającym wrota do zatrudnienia na czas nieokreślony i zdolności kredytowej... 😅
praca
autor: Tęczusia dnia 18 maja 2022 o 16:02
Dementek, do rezygnacji przekonał mnie fakt, że zgodnie z informacją od Pani z PUP sama rejestracja w urzędzie pracy wymaga rejestracji do kolejki i w ostatnim czasie trwało to... Nawet do 1,5 tygodnia... �‍♀️ Ponadto zanim zbierze się komisja która podejmie decyzję o przyznaniu bonu - trwa to z reguły tydzień, a potem jeszcze trzeba stawić się na podpisanie umowy i do tego czasu nie można podjąć zatrudnienia... A ja miałam mieć na to wszystko 5 dni roboczych i to w okolicy Bożego Ciała, gdzie ludzie też biorą sobie wolne żeby zrobić długi weekend itd.
Edit:
Składając wniosek załącza się oświadczenie od przyszłego pracodawcy i tam podaje się termin rozpoczęcia zatrudnienia. A że w moim przypadku jest to firma państwowa, to nikt nie będzie kombinował i dłużej nie mogliby mi dać przerwy, bo zmieniam stanowisko i albo to aktualne albo nowe nie będzie "zabezpieczone"...
Pani z PUP mówi, że oczywiście biorą pod uwagę ten termin z załącznika do wniosku, no ale ta nieszczęsna rejestracja... A podpisanie umowy jest kluczowe.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 18 maja 2022 o 15:54
Mi pierwsze przyszło do głowy hasło użytkowanie koni. Może współczesne rodzaje użytkowania koni? Albo kierunki użytkowania koni? Zależy jaki jest tytuł pracy i czego docelowo dotyczy 🙂
Nadawanie imienia
autor: Tęczusia dnia 18 maja 2022 o 08:22
Iskra de Baleron, ten którego ja znałam z pewnością już nie żyje, ale faktycznie piękny - lubię karuski.
A nie myślałaś jeszcze o Von de Baleron? Lub Von Baleron? 😁
KOWALE
autor: Tęczusia dnia 18 maja 2022 o 08:14
Na Facebooku wydarzenie "Warsztaty z mistrzem Józefem Antczakiem" 11. czerwca 22 r. w Stajnia Morina Szemud, 84-217 Szemud.
Nie organizuję gdyby ktoś o to pytał, tylko przypadkiem natrafiłam. 😉
Nadawanie imienia
autor: Tęczusia dnia 17 maja 2022 o 22:40
indianaj, chyba najpiękniejsze imię "męskie" jakie słyszałam dla konia na literę I to było Ivanhoe - czytane ajwenhoł. To tytułowe imię z powieści. 😉 Za to klacz bym nazwała Icona Pop.

Va et Vient przepiękne. 😍 Od siebie dodam Venduro, Vibo, Verbero, Valor, Valeo, Vacanter, Vernus, Venray i Von Stont. 😂

A na Ł - Łodyga, Łania, Łoboda, Łupina, Łajka, Łuska, Łucyk, Łobuz, Ławica, Łamigłówka i jak ktoś lubi to Łinczester.
Choć po krótkich przemyśleniach ... Ryzykownie z tą Łamigłówką. 😁
praca
autor: Tęczusia dnia 17 maja 2022 o 21:05
Dementek, dziękuję.
Obecnie wychodzi na to, że te 5 dni roboczych przerwy to będzie za mało... Istnieje zbyt duże ryzyko, że się nie uda. 🙁
Póki nie widziałam tej kasy na oczy, to nie jest mi aż tak żal zrezygnować. Chyba wolę teraz, niż gdyby się okazało, że praca się zaczęła, a komisja jeszcze się nie zebrała i umowa z urzędem nie podpisana... Bo to nie przejdzie.
Może będzie jeszcze jedna szansa, trzydziestka za rok dopiero. 😅
Kryty lonżownik - projekty, zdjęcia
autor: Tęczusia dnia 11 maja 2022 o 09:42
A w jaki sposób uzyskać taką pochyłość i jak dbać o jej utrzymanie? Pytam, bo u nas w celu poprawy podłoża właściciel dołożył piasek po obwodzie lonżownika, przez co finalnie koń zatapia się w nim. A może to etap przejściowy, póki się nie udepcze? 👀 No i kwarc to to nie jest, ale wyglądał przystępnie, nie kurzy się itd. W każdym razie z tego powodu właśnie koń woli wpadać do środka o szerokość tego pasa nowego piachu właśnie, czyli koło zmniejsza się o jakieś 3 metry w średnicy na pewno.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Tęczusia dnia 06 maja 2022 o 16:02
Kiedyś w takim tłumaczonym w google'u ogłoszeniu sprzedaży fryza widziałam "może jeździć na nim dziecko, a nawet babcia". Chwytliwe. 😂
Ukraina
autor: Tęczusia dnia 05 maja 2022 o 16:02
Annamaria napisałam na PW, proszę o kontakt.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: Tęczusia dnia 04 maja 2022 o 21:23
Mój koń prawdopodobnie został przedwcześnie rozderkowany w tym roku i w czasie powrotu nocnych mrozów nieco zarósł. Nie jest golony i nigdy nie był, a derkę zakładamy na zimę bo tak nam zostało po poprzednim właścicielu.
Tak czy siak, dążę do tego, że już prawie nie ma tych włosów. A odkąd dostał futerka a je zgubił minęło bardzo mało czasu, może miesiąc?
Kącik WKKW
autor: Tęczusia dnia 04 maja 2022 o 11:30
Zastanawiam się od pewnego czasu, co słychać o naszej zeszłorocznej Olimpijki Małgorzaty? 👀
Ukraina
autor: Tęczusia dnia 27 kwietnia 2022 o 18:34
Mnie to chyba trzeba umieć jednak poprosić o pomoc... 😅
X lat temu na dworcu zapytał mnie młody, pogubiony chłopak czy nie mam drobnych. Zbyłam go i poszłam kupić bilet. Wracając jednak coś mnie tknęło - podeszłam i dałam mu to co zostało mi po kupieniu biletu. Dlaczego? Strasznie przypominał mi złodzieja który tego samego roku ukradł mi na ulicy torebkę. Powiedziałam mu o tym, że daję mu pieniądze, żeby nie był zmuszony kraść i narażać przez to innych osób na to, co sama "przeszłam".

Raz przed supermarketem zaczepił mnie bezdomny i zapytał czy kupię mu jedzenie. Powiedział, że ma grilla i mógłby na nim sobie coś upiec. Po tym jak się zgodziłam ponownie zapytał, tym razem czy może być wybredny... Widząc moją wyczekującą minę dodał, że inni mu kupują kiełbasy, więc dla odmiany chciałby coś innego. 😅 Ależ się cieszył z kurczaka... A mnie prawdziwie rozbawił.

Innym razem kobieta weszła do mc'a w galerii i niemal wydzierała się jednocześnie z udawanym płaczem na wszystkich po kolei. Gdy podeszła do mnie zapytałam czy mam poprosić obsługę, szybko wyszła.

Tyle w pomocowym off topie ode mnie.
praca
autor: Tęczusia dnia 22 kwietnia 2022 o 08:17
Prześwietlenie wątku nic nie wykazało, pozwolę więc sobie wtrącić, chyba dobrze trafiłam. 💐

Rzucam temat z naszego polskiego podwórka: Czy jest tu ktoś, kto korzystał z bonu na zasiedlenie z urzędu pracy?
Chciałabym z niego skorzystać, ale zastanawiają mnie procedury, a nie każde pytanie nadaje się, żebym zadała je Pani w Urzędzie bez dodatkowych pytań z jej strony. 😉
Ogółem regulamin jest bardzo jasny i uproszczony, jednak zastanawia mnie sytuacja, gdy komisja nie zdąży podjąć decyzji o przyznaniu bonu a ewentualnie zacznie się już praca?
Wg regulaminu przyznawania bonów "Osoba bezrobotna po otrzymaniu bonu jest zobowiązana w terminie 30 dni od otrzymania bonu (...) dostarczyć do urzędu pracy dokument potwierdzający podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej i oświadczenie (o spełnieniu warunku odległości od miejsca zameldowania)."
I z praw i obowiązków bezrobotnego "Bezrobotny jest obowiązany zawiadomić w ciągu 7 dni PUP o podjęciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o złożeniu wniosku o wpis do CEiDG oraz o zaistnieniu innych okoliczności powodujących utratę statusu bezrobotnego lub utratę prawa do zasiłku..."

Jeżeli dobrze rozumiem, wniosek składam wraz z załącznikiem, w którym przyszły pracodawca wskazuje m.in. miejsce pracy, zarobki i termin rozpoczęcia pracy.
Pani z urzędu pracy mówi, że na rozpatrzenie wniosku jest 30 dni, a z reguły komisja zbiera się w tydzień-dwa zależnie od pozostałych, aktualnych obowiązków może się wydłużyć.

No ale co jeżeli okres rozpoczęcia pracy się zazębi z podpisaniem umowy z urzędem? Prawdopodobnie będę miała tydzień przerwy między dwoma umowami i nie wiem, czy jest szansa, że będąc nawet turboprzygotowana to ogarnę w tym czasie .. 🙈
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: Tęczusia dnia 14 kwietnia 2022 o 22:05
Tak, tak jak mówi anai.
Ja spotkałam się z tym u skoczków, którzy, ekhem. No skakali tak... I wtedy chodziło już o to, co napisała Gaga_ - żeby nie doszło do zaplątania się przednich nóg...
"Nie ogarniam jak..."
autor: Tęczusia dnia 29 marca 2022 o 21:08
_Gaga,, ja przede wszystkim nie widzę reklamy DawMaga. 🤔
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 04 marca 2022 o 16:23
Na północy Wielkopolski też już jest 6,50 za diesla, w okolicach 6,15 benzyna (zwykłe).
Wczoraj wypłacając na konia i inne opłaty musiałam wybierać między dwoma kwotami, więc pewnie brakowało niektórych nominałów. Jednak tuż po mnie wchodził Pan uzupełnić.
Aparacik - poprawa urody czy konieczość?
autor: Tęczusia dnia 04 marca 2022 o 16:16
Dementek, pani ortodontka nie wspomniała nic o pozłacanym, więc w moim domyśle chodzi o zwykły. Biorąc pod uwagę, że minął rok... Cena chyba nie jest zaskakująco wysoka, nawet jeśli chodzi o dwa typy. No chyba, że jest między nimi tysiąc złotych różnicy. 😉
Gdy pytałam o inne rodzaje wymieniła m.in. kosmetyczny, jednak gdy zapytałam o różnice, wtedy powiedziała, że w działaniu lepszy metalowy i że jest mniej awaryjny.
Dzięki za odpowiedź. Muszę też zajrzeć na grup o których piszesz i jeszcze trochę sama o tym poczytać, bo jestem kompletnie zielona.
Ukraina
autor: Tęczusia dnia 04 marca 2022 o 14:33
Donoszą o gwałtach na Ukrainkach. Jest coś takiego jak kondomy antygwałtowe - nie mogę znaleźć czy można je u nas gdzieś kupić.(?!)
Do kogo najlepiej zgłaszać takie "pomysły" wsparcia? Kto ma największą siłę przebicia z organizacji pomocowych?
Gdyby nawet w formie fake newsa się rozeszło, że kobiety mają coś takiego, to może chociaż to powstrzymałoby przed tym rosjan...
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 01 marca 2022 o 20:22
Tak, to prawda. Od wczoraj miałam kilkanaście telefonów, czasem zmienia się tylko jedna z ostatnich 4 cyfr w numerze.
Jak nie odbieram i odrzucam to tym więcej razy później dzwonią. Strasznie irytujące...
Kolega kiedyś pozwalał rozmówcy z fotowoltaiki wyłożyć wszystkie karty na stół, chwalił jakie super. Gdy padało pytanie kiedy mogą się umówić to proponował, że... za parę lat, bo teraz w więzieniu mu się nie przyda. 😁
Aparacik - poprawa urody czy konieczość?
autor: Tęczusia dnia 01 marca 2022 o 19:52
Ja akurat w północnej Wielkopolsce będę się prostować, ale mimo to raźniej mi. 😅
Aparacik - poprawa urody czy konieczość?
autor: Tęczusia dnia 01 marca 2022 o 18:37
Cześć. Odkopuję temat. Nie sądziłam, że kiedyś i mnie czeka aparat. Moje siostry jeszcze za dziecka nosiły stałe, a mi przyszło się z tym zmierzyć tuż przed trzydziestką. Okazało się, że moje ósemki się nieźle bunkrowały przez ten czas i obecnie robią rewolucję pozostałym zębom. Teraz czeka mnie ich usunięcie, a następnie wjeżdża tradycyjny aparat na górę i dół.
Za cały zestaw ortodonta woła 4,4tys. zł. Czy ta cena jest obecnie optymalna?
Szukam wątku na temat "...........". Skierowania do właściwych wątków.
autor: Tęczusia dnia 26 grudnia 2021 o 20:50
A czy może mamy już jakiś wątek w którym mowa o e-tollu? 🙂 Bo chyba jestem niezadowoloną użytkowniczką. 😉
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Tęczusia dnia 30 listopada 2021 o 23:11
Poza konkursem to się skacze na rozprężalni... Bez przesady. Są regiony gdzie co weekend w promieniu dwudziestu kilometrów są zawody w skokach a Wy naprawdę uważacie, że to nadal krzywda móc sobie wybrać gdzie pojechać?

Edit: Dokładnie, miałam na myśli osobne klasyfikacje nie dekoracje.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Tęczusia dnia 30 listopada 2021 o 22:46
A propos amatorów i profesjonalistów w konkursach mam miłe doświadczenie, związane ze zdobyciem 1 miejsca w finale Pucharu Polski amatorów właśnie (w WKKW). Okazało się, że nie mając na listach konkursu znanych nazwisk, jadąc w dobrej (standardowej) dla nas formie możemy po prostu wygrać.
I tu dobrym rozwiązaniem dla Waszych rozważań mogłaby być osobna klasyfikacja w ramach konkursu, jednak wtedy robią się z tego dwie-trzy dekoracje (ogólna i wg kategorii) a to dosyć chaotyczne.

Konkursy zarezerwowane dla amatorów w WKKW w ciągu roku na terenie Polski są (o ile nic się nie zmieniło) aż dwa - finałowy Pucharu Polski i Mistrzostwa Polski. Dodatkowo oczywiście osobna klasyfikacja w Pucharze, gdzie zbiera się punkty w konkursach eliminacyjnych konkurując z już nazwiskami.

Nie orientuję się, czy w skokach jest podobny cykl i klasyfikacja, ale podejrzewam że nawet ona nie byłaby miarodajna z prostego względu-zamiast jechać na drugi koniec Polski po to żeby pojechać jakieś tam eliminacje w klasie L czy P ktoś wybierze regionalki tuż za płotem. Tak samo jak i organizator nie zrezygnuje z liczby XX przejazdów, a co za tym idzie wpisowych, dla idei.
Jedno jest fair w skokach, że jadą identyczny parkur wg bardzo jasnych zasad. No chyba, że jesteście za losowaniem koni spośród tych zapisanych do konkursu, żeby było fair "bardziej"... Ale wtedy byłby mały pięciobój. 🤣
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 26 listopada 2021 o 20:22
Perlica, safie.. No właśnie, czy to realne i czy już mam kupować powerbanki. 👀
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: Tęczusia dnia 26 listopada 2021 o 17:42
Odkąd nie oglądam w ostatnim czasie telewizji i nie słucham radia jestem dużo spokojniejsza. Do czasu, aż dotrą do mnie jakieś informacje dot. chociażby sytuacji na granicy.
Ale chciałabym zapytać o coś innego - o co chodzi z blackoutem, czy serio coś nam grozi i dlaczego? 👀
Derki
autor: Tęczusia dnia 18 listopada 2021 o 09:57
Poszukiwana derka zakładana przez głowę, bez zapięć pod szyją. Padokowa 145, z lekkim wypełnieniem lub podszyta polarem - ktokolwiek widział gdzieś w sklepie w PL?
Do tej pory byłam zachwycona derką Busse Flexible, która wiosną nie przetrwała turbonachalnego towarzystwa... Tylko teraz jak już jest dostępna w naszym rozmiarze, to za dwa razy większe pieniądze, niż jak kupiłam ją poprzednim razem... I to po przecenie 😭
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Tęczusia dnia 16 listopada 2021 o 17:53
kotbury jeszcze zapomniałam napisać, że konia mam niegolonego i derkowanego. No i że jesteś najlepszą ciocią jaką ten koń kiedykolwiek miał. 😇
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: Tęczusia dnia 16 listopada 2021 o 14:52
kotbury, ma, pewnie, że ma. Przyjrzyj się, bo chyba go już kiedyś widziałaś. 😉 No właśnie, odrobaczanie było niedawno, czemu to nie dało mi do myślenia też... Zmiana nie z dnia na dzień, ale po ok. 4 miesiącach stała się zauważalna.
Następnie mieliśmy mały problem z grzbietem, przez to krótką/niekrótką przerwę od jazdy, interwencję weta, następnie lonże, a potem wjechał Rice boost (i czuję że to był też dobry wybór ze względu na wspomaganie mięśni, bo po kontuzji ani śladu). Tylko chyba tych otrębów nie daje się w nieskończoność?