mam taką prośbę.wręcz proszę o poprowadzenie mnie za ręke.
jest dziewczyna z widoczną niepełnosprawnością, porarożna lewa ręka i lekka dysplazja ujawniająca się tylko w biegu.
jest koń którego mogę dostać w użytkowanie tylko dla Niej
jest stajnia która da miejsce dla konia i dla treningów i zrobi to niekomercyjnie.
jest szkoleniowiec bez doświadczenia w tej specyfice, ale za to lubiący wyzwania i który nauczył juz jeździć kilku "sportowców"
i teraz pytanie- co dalej?
nie zacznę pracy,jeśli nie będę mieć planu, plan możne powstać wtedy gdy zna się cele i warunki- gdzie szukać wskazówek...tak zupełnie od początku, tak powiedzmy od orzeczenia i ustalenie niezbędnego "okablowania" dla amazonki? gdzie znajdę "now how" formalno-organizacyjny. muszę wszystko wiedzie, bo nie chce zrobić dziewczynie smaku, a potem musiec powiedzieć "nie da się" ...na dzień dzisiejszy miała zupełnie "przypadkową" 😎 oprowadzankę w stępie i "chemia" jest 😉
geograficznie akcja ma miejsce 30 km od Gdańska.
odp. moze być na PW 😉
ps. ...interesuje mnie sport i tylko sport, wole nie zaczynać, jeżeli się okaże, że to tu i teraz niemożliwe.
Wrotki, po pierwsze klasyfikacja. Nie dlatego, ze da to Twojej podopiecznej możliwość startowania w konkursach, bo na to przyjdzie czas później, ale przede wszystkim dla Ciebie, jest to jedna z nielicznych w Polsce okazji do konfrontacji z fachowcami którzy podpowiedzą Wam jak ułatwic waszą pracę, jakiego rodaju pomoce dodatkowe mogą Wam posłużyć najlepiej czego warto spróbować, żeby wyrównać handicap. Opis amazonki mało precyzyjny, mogę tylko przypuszczać, ale pamiętaj, ze w przypadku niewielkiej niepełnosprawności (jedna ręka), może być sklasyfikowana nawet na poziomie IV, co oznacza już po prostu dresaż, i konkurencję na od razu wysokim poziomie.
Polecam w ramach wstępu
http://www.fei.org/Disciplines/Para-Equestrian/Pages/Classification.aspxA jeżeli chcesz z grubsza ocenić sam, jaki mniej więcej profil Was dotyczy [[a]]http://www.fei.org/Disciplines/Para-Equestrian/Documents/Classification%20Manual%202nd%20Edition%20July%202008.pdf[[a]]
Tu masz część z używanych pomocy dodatkowych, w ramach inspiracji, szukajcie własnych rozwiązań, ale pamiętajcie, ze od momentu klasyfikacji, zawodnik moze startować tylko z pomocami, które ma zaznaczone w karcie.
[[a]]http://www.fei.org/Disciplines/Para-Equestrian/Documents/Compensating%20Aids%20April%202009%20with%20Photos.pdf[[a]]
W naszej części Europy najbliższa klasyfikacja będzie w Pradze w październiku przy okazji zawodów, szkoda, że nie załapaliście się na wiosnę w Warszawie. Bez klasyfikacji macie prawo startować w tak zwanej grupie B, czyli poza głównym konkursem. Zawodnicy z poziomów III i IV mają prawo startować w zwykłych zawodach ujeżdżeniowych, zachowując dodatkowe pomoce.
Żeby startować w kraju, potrzebujecie zgody zwykłego lekarza sportowego, za granicą wystarczy aktualna karta klasyfikacyjna FEI
Następnie, tu masz krajowe i międzynarodowe przepisy
http://www.hippoland.pl/index.php?id=4&sid=60&lang=plA tu programy które jeżdżą zawodnicy
http://www.hippoland.pl/index.php?id=4&sid=60&lang=plParaujeżdżenie jest w tej chwili jedyną dyscypliną paraolimpijską, natomiast zarówno skoki jak i powożenie rozwijają się na zachodzie bardzo prężnie.
Najbliższe zawody rangi ogólnopolskiej w ostatni weekend października w Starej Miłosnej, zakończone szkoleniem dla zawodników, propozycje są już na stronie Hippolandu. Kalendarza imprez krajowych na 2010 rok jeszcze nie ma.
Na razie wygląda na to, że macie to czego Wam potrzeba żeby zacząć się spokojnie rozwijać. Jeżeli masz jakieś konkretne pytania, np. dotyczące konkretnych rodzajów niepełnosprawności, zapraszam, moze być na pw. Jeżeli tak, uściślij stopień sprawności kończyn, tonus, kwestię symetrii/asymetrii itd... Mamy między innymi do dyspozycji rehabilitanta/hipoterapeutę/instruktora, może będziemy mogli Wam jakoś pomóc.
edit: co do pomocy dodatkowych, też bardzo polecam galerię z ME do której link podała paa. jest sporo bardzo czytelnych zdjęc pomocy, również tych rzadziej u nas występujących.
+ to co już pisała paa o licencji na starty
Zawodnicy niepełnosprawni, którzy zamierzają startować w zawodach ujeżdżenia zobowiązani są do uzyskania licencji na dany rok kalendarzowy. Należy złożyć w PZJ odpowiednie wnioski rejestracyjno-licencyjne. Dla zawodników niepełnosprawnych ich wydanie jest bezpłatne. To samo dotyczy ich koni. Koń, który uzyskał taką licencję może wystartować w zawodach tylko pod zawodnikiem niepełnosprawnym. W innych przypadkach obowiązuje go płatna procedura rejestracyjno-licencyjna. Formularze dostępne są na stronie internetowej PZJ w zakładce „Rejestracja”:
Druk zgłoszenia zawodnika do rejestracji w PZJ
Druk zgłoszenia konia do rejestracji w PZJ
Wniosek o wydanie licencji dla zawodnika
(odpowiednio nie zrzeszonego o ile klub nie jest zarejestrowany lub zrzeszonego o ile klub jest zarejestrowany w PZJ – bez opłat rejestracyjnych kluby Parajeździeckie)
Do wniosku należy dołączyć:
- aktualne badania od lekarza sportowego
- ubezpieczenie sportowe
- xero karty klasyfikacyjnej FEI