patkahm

Konto zarejstrowane: 21 lipca 2015
Ostatnio online: 05 grudnia 2023 o 13:13

Najnowsze posty użytkownika:

literatura końska
autor: patkahm dnia 29 listopada 2023 o 07:48
Ambrozia, nie mam tych książek, ale jeśli chcesz zebrać dobre artykuły naukowe poświęcone kopytom to przejrzyj sobie na Facebooku stronę „The hoof architect” - dziewczyna w postach podaje bibliografię na podstawie której pisała swoje artykuły. Moim zdaniem to fajna skarbnica wiedzy dla osoby piszącej pracę dyplomową 😊
sklepy internetowe
autor: patkahm dnia 27 listopada 2023 o 20:03
U mnie w ostatnim czasie też pojawił się problem z Equishop - zamiast oleju do siodeł wysłali mi mydełko. Kontakt co prawda był, nie nazwałabym go profesjonalnym. Obiecali w ramach rekompensaty dać gratisy a okazało się że tak jak paczkę wysłałam (a zabezpieczyłam ją dodatkowym kartonem) tak do mnie wróciła. Bez gratisów, z niezabezpieczonym olejem.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: patkahm dnia 26 listopada 2023 o 14:41
Bliska mi osoba jeździła sama - ujeżdżalnia przy bardzo uczęszczanej ścieżce rowerowej. Pech chciał, że nie wysiedziała baranków i spadła łamiąc kręgosłup w odcinku lędźwiowym. Koń pobiegł do stajni ale tam nikt nie zwrócił uwagi na niego bo stanął miejscu gdzie zwykle się konie siodła. „Koń jest, ona pewnie się schyliła i jej nie widać”. Biedna próbowała doczołgać się do stajni i nikt z mijających ją osób nie zwrócił uwagi że może potrzebować pomocy. Dopiero zaniepokojony na jej brakiem odzewu przyszedł zobaczyć jak jej idzie jazda. Telefon w tym wypadku nie przeżył upadku także takie zabezpieczenie „mam telefon w kieszeni” to nie jest gwarancja że uda się do kogoś dodzwonić.
popręg
autor: patkahm dnia 25 listopada 2023 o 21:05
domiwa, wzięłabym metr krawiecki i zobaczyła odkąd dokąd sięga 120 cm i 130 cm - na tej podstawie zdecydowałabym który wybrać. Jeśli jest bez gum to jednak nie będzie rozciągliwy, jeśli ma gumy to wiadomo że trzeba to uwzględnić.
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: patkahm dnia 25 listopada 2023 o 14:33
A ja chciałam tylko przypomnieć, by nie wchodzić w podejrzane linki od pseudodostawców. Tutaj ktoś sprytny ukrył nawet nr telefonu. Uważajcie na tego typu wiadomości podszywające się pod firmy kurierskie czy konkretne sklepy.
Ogłowia
autor: patkahm dnia 17 listopada 2023 o 19:24
florcia9, anatomiczne nie pasuje na każdą głowę konia - jeden ma większe ganasze, drugi długi nos, trzeci ma szersze czoło - szerzej oczy… na każdego konia będzie pasować inne ogłowie. Jeśli chcesz dobrze dopasować ogłowie anatomiczne by spełniało swoją funkcje to niestety ale to długa droga prób różnych ogłowi. Jeśli masz możliwość pożyczyć od znajomych różne typy ogłowi anatomicznych by konkretne namierzyć to byłaby to świetna opcja.

W ogóle brakuje w tym temacie osoby, która jeździłaby i dopasowywała ogłowia anatomiczne - na zasadzie konkretnego mierzenia głowy, dobrania ogłowia tak by dobrze leżało i by spełniało swoje funkcje anatomiczne. Ja już wielokrotnie widziałam konie, którym anatomiczne paski potyliczne wbijały się w uszy bo ogłowie po prostu źle leżało na tym typie głowy i było za małe.
Cavaliada 2023/2024
autor: patkahm dnia 16 listopada 2023 o 13:14
Jednak cofam swoje słowa - okazuje się że to powtórka z Krakowa. Przepraszam za wprowadzenie w błąd
Cavaliada 2023/2024
autor: patkahm dnia 16 listopada 2023 o 12:57
Facella, ponoć na TVP sport jest transmisja i najprawdopodobniej będzie całość tam dostępna
czapsy i buty
autor: patkahm dnia 16 listopada 2023 o 09:01
Samanta77_, w sumie jeśli masz możliwość wybrać się na Cavaliadę albo masz jakiś duży jeździecki sklep w okolicy to jedź na rozeznanie. Zobacz jakie dane buty są w dotyku, jak leżą na twoich nogach, załóż czapsy… jeśli sklep posiada koziołek z siodłem i jest możliwość byś usiadła i zobaczyła jak noga leży w siodle w danym obuwiu to dodatkowy plus. Zapisz sobie odczucia w notatniku i jak ochłoniesz z wrażeń to sprawdź opinie tutaj na forum, albo zrób rozeznanie wśród znajomych. Jednak buty i czapsy dobrze nałożyć przed zakupem, a jak może zauważyłaś czytając ten wątek często polecane dawniej firmy czy konkretne modele z biegiem lat straciły na jakości.
czapsy i buty
autor: patkahm dnia 16 listopada 2023 o 08:30
Niestety i u mnie pascuello zawiodło - pod podeszwę wchodził piasek i tworzył swoiste wydmy, które ciężko było wytrzepać, a czapsy źle leżały w okolicy kostki przez co ociekały mi ponad koniec buta i denerwowały podczas jazdy. Zamek puścił równo 2 lata od zakupu.
Teraz mam od dwóch lat oficerki Sergio i gdybym miała kupić sztyblety i czapsy to celowałabym w tę firmę. Nie są tanie, ale patrząc jak wyglądają moje oficerki po tych dwóch latach (jeżdżę 3-5 razy w tygodniu) to nie wahałabym się z zakupem 😉
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: patkahm dnia 08 listopada 2023 o 13:10
Hucmanka, a nie dałoby się postraszyć prawnikiem/sądem? W sensie wysłać na adres (bo raczej masz adres handlarza) że prosisz o podanie nr siedziby stada bo w przeciwnym razie będą konsekwencje.

Nie rozumiem dlaczego ludzie się wzbraniają przed podawaniem nr siedziby stada… przecież praktycznie nic nie jesteś w stanie zrobić w tej siedzibie tylko „wypisać konia”
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: patkahm dnia 07 listopada 2023 o 10:32
Zuzu., ostatnio szukałam i jedyne na co trafiłam to książka „National Research Council (U.S.). Subcommittee on Horse Nutrition”.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: patkahm dnia 07 listopada 2023 o 10:29
Hucmanka, a jesteś pewna, że poprzedni właściciel miał już utworzony nr siedziby stada i przypisał tego kuca wtedy do siebie? Jeśli tak to przecież masz chyba namiar na poprzedniego właściciela, zapytaj o ten numer w celu przepisania do swojej siedziby - powinien podać numer.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: patkahm dnia 03 listopada 2023 o 21:01
katakata, Sprawdź ogiera Galliano z Nędznicy
chiropraktyka
autor: patkahm dnia 31 października 2023 o 10:14
Mam mieszane uczucia co do Kasi. Z jednej strony na pierwszych wizytach super - tłumaczyła, widziałam w niej pasje do tego co robi. A potem niesmak, bo na siłę chciała stosować fale uderzeniową. Konie były trzymane na dudkach, wyrywały się przerażone, a Kasia na siłę serwowała im w mięśnie grzbietu fale. Jaki był cel skoro konie dodatkowo się napinały, nie prowadziło to do rozluźnienia fizycznego i psychicznego? Nie wiem.
Do zabiegów fizjo z masażu czy osteopatii super - bo tak jak mówiłam dużo tłumaczyła, widać było efekty na koniach.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: patkahm dnia 29 października 2023 o 10:03
PannaDziewanna, koń może nauczyć się podczas przeżuwania, że język można przełożyć nad wędzidło a to nie jest porządane. Poza tym wędzidło stosujesz podczas pracy, a praca wymaga skupienia. Lepiej gdy koń skupia się na pracy a nie na smacznych gałązkach drzew rosnących obok ujeżdżalni czy lonżownika.
literatura końska
autor: patkahm dnia 28 października 2023 o 23:17
Zuzu., posiadam, napisz priv to podeślę 😉
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: patkahm dnia 28 października 2023 o 23:15
JustKaro, dużo osób chwali pana Andrzeja Czaka 😊
Dopasowanie siodła
autor: patkahm dnia 25 października 2023 o 16:36
Piaffallo, A Anna Izdebska?
Gnicie strzałek, zapalenia ropne strzałek
autor: patkahm dnia 24 października 2023 o 12:30
maluda, to nie jest pracujący koń
Fokusowa, Nie jest mój, zawężenie kopyt wynika z pracy kowala i braku wymuszonego ruchu. Koń jedynie chodzi na padok/pastwisko od rana do zmroku.
Gnicie strzałek, zapalenia ropne strzałek
autor: patkahm dnia 24 października 2023 o 10:51
Problem gnijących strzałek zaczął się gdy koń zmienił na pewien czas stajnie - wrócił ze strzałkami w złej kondycji. W boksie ma czysto, do zera wyrzucane co tydzień, każdego dnia wyrzucane mokre i dościelane. Na padoku nie ma syfu, nie ma obszarów z gnijącym sianem, które mogłoby przyczyniać się do rozwoju gnicia. Jednak aplikowanie siarczanu, preparatów absorbiny, hoof gold, cabi glue nie przyniosło efektu „wow”. Na początku widać było, że robią dobrą robotę po czym okazywało się, że koń przy aplikacji danego preparatu wpada w panikę, wyrywa kończyny - najprawdopodobniej reakcja na ból wywoływany silnymi środkami. Miesiąc temu Yasmeen poleciła nam maść na strzałki swojej własnej receptury i był to strzał w dziesiątkę. Smarowałam strzałki i rowki co drugi dzień, po tygodniu koń przestał wyrywać nogi, zniknął problem kulawizny. W zeszłym tygodniu był kowal, zwykle po jego wizycie następowała kulawizna, tym razem koń stąpał już pewnie, bez oznak bólu. Jak dla mnie rewelacja. Dodaję zdjęcia, które dzieli dokładnie 20 dni. Jasne, nie jest to kopyto w super formie, ale pojawiło się już światełko w tunelu by te strzałki mogły się rozbudować i spełniać swoją funkcje.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: patkahm dnia 14 października 2023 o 19:33
Jak pisałam prace magisterską i czytałam artykuły naukowe dotyczące umaszczenia koni to znaczna większość autorów zgadzała się z jednym - maść skarogniada jest tak ciężka do prawidłowego opisania, że raczej bez testów genetycznych ciężko ustalić czy to kary czy skarogniady czy po prostu ciemnogniady.
odrobaczanie
autor: patkahm dnia 12 października 2023 o 18:09
Dla przykładu kilka lat temu znaleźliśmy w kupie słupkowe ale nie wiedzieliśmy jaki delikwent jest aż tak zarobaczony. No to cała stajnia (6 koni) poddana badaniom kału i… brak robactwa. Badania powtórzone i znów - brak robactwa. Wszystkie konie zostały odrobaczone ale który z nich był właścicielem tej kupy to nie wiemy 😅
paszport konia- co i jak?
autor: patkahm dnia 09 października 2023 o 10:15
desire, mój przypadek dotyczył zachodniopomorskiego także faktycznie firma firmie nie jest równa
paszport konia- co i jak?
autor: patkahm dnia 08 października 2023 o 11:57
desire, możesz nie wierzyć, jednak firma firmie nie jest równa. Jedni za odpowiednią dopłatą przymkną oko a inni odmówią zabrania i będą robić pod górkę.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: patkahm dnia 07 października 2023 o 10:49
evoj, moim zdaniem powinni w agencji mieć dostęp do numeru stada tej osoby mając tylko imię i nazwisko właściciela. Pytając w ARiMR o fakt czy dane stado jest widoczne (zagraniczne ośrodki nie widziały tego stada) dostałam informacje że jest widoczne i potwierdzili że należy do xyz. To samo gdy dzwoniłam do pzhk - też mieli w to wgląd. Myśle że jak przedstawisz sytuacje to powiedzą co robić albo sami znajdą ten konkretny numer siedziby stada.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: patkahm dnia 06 października 2023 o 20:59
Niestety dla mnie takim niezrozumianym „guru” jest pan Krukowski ze swoją szkołą JK system. Jedyne najlepsze na świecie wędzidło - skórzane jego autorstwa. Na innych nie ma szans dobrze jeździć. Próbowałam z panem rozmawiać ale nie można było mieć swojego zdania i swojej opinii - na przykład przy temacie wyżej wspomnianych wędzideł. Już miałam dosyć jak jedna z trenerek tej szkoły bity godzinny trening spędziła na uczeniu konia i jeźdźca zwrotu na przodzie i zwrotu na zadzie. Przy czym smaczki wpychane do końskiej mordki „by odwrócić uwagę”. Efekt treningu? Koń spięty, pod koniec już zamiast zrobić kroku w bok zadem czy łopatką po prostu się cofał lub wspinał. No ale jeśli koń nie będzie potrafił reagować na te konkretne sygnały to nie można iść dalej w treningu… albo tekst „konie mają tak grubą skórę że trzeba mocno użyć bata by koń go poczuł” i jednocześnie mówiąc o jeździectwie bez przemocy. Mówiąc o rozluźnieniu w pysku i magicznym wpływie wędzidła skórzanego, o negatywnych aspektach skośnika i nachrapnika na trening… gdy na zdjęciu reklamującym te słowa jest koń z zasznurowanym skośnikiem pyskiem.

Naprawdę nie rozumiem fenomenu JK i tym podobnych.
Derki
autor: patkahm dnia 04 października 2023 o 20:00
PannaDziewanna, jeśli masz możliwość podjechać do jakiegoś jeździeckiego to wybierz się. Pomacasz dane modele i firmy, zobaczysz jakiej jakości są dane materiały. Ja wiosną kupiłam polarową z york i jest mega milusia w dotyku. Co prawda po praniu pojawiły się delikatne zmechacenia od wewnętrznej strony ale ogólnie jestem zadowolona.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: patkahm dnia 04 października 2023 o 19:57
flygirl, może to mieć charakter znaczenia terenu „to jest moje i wara od tego” 😉
siodło ujeżdżeniowe
autor: patkahm dnia 02 października 2023 o 19:40
grando_, skontaktuj się przez fb z panią Anną Izdebską - ma sporo siodeł i z tego co kojarzę skupuje siodła.
Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?
autor: patkahm dnia 29 września 2023 o 09:00
keirashara, owszem, ale to może być przykład wypuszczenia w świat osób, które określają się jako behawioryści. I stanowią konkurencje do osób, które rzeczywiście dużo sił, wyrzeczeń i pieniędzy włożyły w swój rozwój w tym kierunku.
Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?
autor: patkahm dnia 28 września 2023 o 21:55
karolina_, akurat na tych studiach to uczysz się przede wszystkim układów rozrodczych wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich i to jak wpływają na zachowanie, niewiele jest pracy stricte ze zwierzętami. Sama nie oddałabym zwierzęcia osobie po tych studiach, bo znając studentów tego kierunku i mieszkając z kilkoma takimi osobami to no… już więcej można wyciągnąć z kursów i wiedzę miały osoby które poza studiami robiły dodatkowe kursy
KOWALE
autor: patkahm dnia 27 września 2023 o 16:56
Jspia, bardzo dużą wiedzę i praktykę ma Przemek Głos, ale nie wiem czy ma miejsce dla kolejnego klienta
własna przydomowa stajnia
autor: patkahm dnia 27 września 2023 o 11:38
Kilka lat temu było dofinansowanie unijne do jakiegoś programu ochrony środowiska, które wymagało by dane obszary zostały skoszone, siano zebrane i… wyrzucone. Można było wykorzystać siano dla własnych potrzeb ale nie można było go sprzedać i dodatkowo zarobić. Dofinansowanie było na tyle wysokie, że nie opłacało się sprzedawać siana. Dlatego w wielu miejscach, szczególnie w Bieszczadach można było spotkać wręcz składowiska takich spleśniałych bel. Ogromne marnotrastwo na rzecz unijnych pieniędzy. Nie wiem czy to dofinansowanie jest nadal, ale ten film mógł być przykładem właśnie takiej manipulacji - siano dobre zostało zebrane i dane zwierzętom a nadmiar po prostu spisany na „zysk”.
Ochraniacze
autor: patkahm dnia 27 września 2023 o 08:41
adriena, to jest M. Mam teraz możliwość przymierzyć, bo kupując w ciemno pewnie wybrałabym L
Ochraniacze
autor: patkahm dnia 26 września 2023 o 19:48
Doradźcie proszę, czy ten rozmiar jest ok czy jednak celować w rozmiar większy?
Ochraniacze
autor: patkahm dnia 26 września 2023 o 14:48
xanya, na przykład te: https://tiny.pl/c5fw3
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: patkahm dnia 24 września 2023 o 14:47
Guarana, w stajni, w której pomagam gdy nadchodzi moment odsadu lub gdy klacz traci źrebię (w zeszłym roku padło przy porodzie) to hodowca ucina klaczy treściwe żarcie i polewa wymię zimną wodą. Do litrowego garnuszka nalewa zimnej wody ze studni i jednym szybkim ruchem wylewa zawartość na wymię. U nas ten sposób najlepiej się sprawdza.
Transport konia za granicę
autor: patkahm dnia 19 września 2023 o 15:58
mindgame, już do nich dzwoniłam ale facet mi powiedział że on się zajmuje żywnością i nie wie co zrobić a już kończy prace i mi nie pomoże
Transport konia za granicę
autor: patkahm dnia 19 września 2023 o 15:38
mindgame, już obdzwoniłam wszystko co możliwe… oni nie widzą adresu stajni. Zostałam odesłana do powiatowego inspektoratu weterynarii ale tam nie wiedzą o co chodzi z tą stajnią docelową.
Transport konia za granicę
autor: patkahm dnia 19 września 2023 o 14:50
Pilne!!!
Koń urodzony w Polsce wyjechał dwa lata temu do Hiszpanii - miał wyrobione wszystkie dokumenty przewozowe. Teraz ma wrócić znów do Polski ale pojawił się problem bo w Hiszpanii nie są w stanie wystawić traces. Nie widzą konia w systemie, nie widzą stajni docelowej w systemie… tak jakby konia tam nie było a nasza stajnia nie istniała. Jak koń przyjechał do Hiszpanii to był zgłoszony jego przyjazd, przyjechali panowie w garniturach sprawdzić czy to ten koń i dokonać wszelkich formalności. Teraz słyszę że konia sprowadzić się nie da… co robić? Pzhk rozkłada ręce, ARiMR rozkłada ręce…
paszport konia- co i jak?
autor: patkahm dnia 15 września 2023 o 21:44
adriena, zawsze jak znajoma dzwoniła to pytali o paszport, bez paszportu nie chcieli zabrać. Raz znajoma miała zrobiony skan paszportu bo bała się że zgubi przy przeprowadzce i gdyby nie ten skan to by odmówili zabrania
KOWALE
autor: patkahm dnia 15 września 2023 o 21:41
Do strugania polecam Mateusza Świtek w woj. Śląskim. Nie wiem jak daleko dojeżdża z ale jest z ok. Gliwic.
Terminowy, konkretny i ma bardzo przyzwoite ceny 🙂

Holly, Czy mogę prosić o numer do tego kowala? Tylko struga czy dodatkowo kuje?
paszport konia- co i jak?
autor: patkahm dnia 13 września 2023 o 21:03
Ja znam pięciolatkę, która nie ma wyrobionego paszportu bo właściciele stwierdzili, że to jest im niepotrzebne bo nie zamierzają sprzedawać tego konia. Siedziby stada i zgłoszenia koni również nie przewidują, a nie są jakąś małą stajenką zabitą dechami. Nie rozumiem ich podejścia - zdarzyłoby się coś głupiego co spowodowałoby padnięcie tego konia i co zrobią? Przecież nikt nie zabierze konia do utylizacji bez papierka
COPD
autor: patkahm dnia 12 września 2023 o 23:06
Przecież rzepak czasem jest siany po żniwach jako poplon. W mojej okolicy często o tej porze roku można było spotkać żółte pola - o mniejszej ilości kwiatów, ale jednak były.
Dzierzawa
autor: patkahm dnia 12 września 2023 o 23:02
W sumie to byłam dzierżawcą gdy moja przyjaciółka wyjechała na studia na drugi koniec Europy. Sama zaproponowała mi opiekę nad swoim koniem bo wiedziała, że koń na którym jeździłam do tej pory poszedł w dzierżawę z przeniesieniem. Także warto rozeznać się również wśród znajomych, bo może się okazać że ktoś kto był Ci bliski może nawet nie mieć tyle odwagi by samemu zapytać o możliwość dzierżawy. Ja bym nie zapytała mojej przyjaciółki bo byłoby mi głupio po prostu… a tak zabrała mnie ze sobą kilka razy na stajnie, wsadziła kilka razy na konia i stwierdziła że to jest to i złożyła propozycje.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: patkahm dnia 11 września 2023 o 16:50
Czy ktoś ma potomstwo po ogierze Dantes?
https://www.bazakoni.pl/dantes-secret-damakier
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: patkahm dnia 09 września 2023 o 08:02
karolina_, mówiłam już tym ludziom, że może się to skończyć dla psa tragicznie, ale jak grochem o ścianę. I to nie są laicy jeśli chodzi o konie, bo ta babeczka była związana ze światem jeździeckim.
keirashara, Będzie trzeba zgłosić, bo ileż można… nie dość że atakuje konie to gania za zwierzyną leśną.