kasiakd

Konto zarejstrowane: 18 kwietnia 2016
Ostatnio online: 25 lipca 2023 o 18:43

Najnowsze posty użytkownika:

KOWALE
autor: kasiakd dnia 12 grudnia 2021 o 19:08
Bronze, rafał strugał u mnie przez kilka lat i bardzo polecam, prowadził kopyta kilku moim koniom i przez te kilka lat wszystko zawsze było ok, gdyby nie to że podniósł nieco ceny kiedy ja akurat byłam w dołku finansowym to najchętniej współpracowała bym do dziś. Taranowicza mi dużo osób bardzo polecało ale krucho u niego z czasem dla nowych klientów.
szpat
autor: kasiakd dnia 10 lutego 2020 o 08:15
  Podobno najzdrowszy rodzaj sportu dla konia to rajdy długodystansowe, gdzie nie ma dużo skakania, ostrych zwrotów i mocnego zebrania - to zdanie mojego kowala, który w różnych stajniach robi konie w różnym wieku i w różnym stanie zdrowia.

Co do metody leczenia szpata usztywnieniem stawu czyli poprzez zrost kostny to daje to co prawda poprawę bo znika ból ale każdy staw ma swoje zadanie, i jeśli jeden jest usztywniony to inne przejmują jego funkcje i zaczynają się szybciej zużywać co prowadzi po jakimś czasie do zwyrodnień w następnym stawie. Jeśli nie zniwelujemy przeciążeń czyli nie zmienimy sposobu pracy to fundujemy za jakiś czas sobie i koniowi powtórkę z rozrywki. Dlatego podawanie substancji odżywiających stawy - tak, regularny ruch - TAK, duże przeciążenia takie jak forsowna jazda weekendowa, skoki, bieganie po twardym, strome górki - ABSOLUTNIE NIE, bo przyspieszamy chorobę. Nawet spacery po twardym jak mamy wybór to unikajmy. Dla jasności -nie miałam doczynienia ze szpatem, choć podejrzewam u 20letniej kobyłki (u starszego konia i tak trzeba zwracać szczególną uwagę na stawy), ale ja sama mam poważne zmiany w kręgosłupie i proponowano mi operacyjne połączenie kręgów w chorym odcinku podobnie jak robi się w zaawansowanym szpacie, ale się nie zdecydowałam, a potem się dowiedziałam, że po paru latach od takiej operacji i tak wyższe kręgi się "posypią". Niestety, ale pewne schorzenia stawów na zaawansowanym etapie są wyrokiem - już nigdy nie będzie się zdrowym, trzeba mocno zmienić swój tryb życia, żeby się chociaż nie pogarszało, a każda chwila zapomnienia  może przynieść niechciane konsekwencje. Dlatego jeśli macie konia ze szpatem, nie ważne jak mało lub mocno zaawansowanym, pewnych rzeczy już temu koniowi po prostu nie wolno.