CCowgirl
Konto zarejstrowane: 01 listopada 2016
Najnowsze posty użytkownika:
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 29 maja 2018 o 08:49
domiwa, różnie piszą w różnych stajniach, pominąć nie można na pewno tego czy dziecko nie ma przeciwwskazań lekarskich. Można dodać, że zapoznali się z regulaminem stajni.
W wyszukiwarce google na hasło "zgoda na jazdę konną" powinno Ci wypluć wzory
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 08 grudnia 2017 o 10:55
U mnie też wysłodki 24h przy takiej temp spokojnie wytrzymują, zamknięte, czy też nie, z mieszanką paszy dodatkowej czy też nie.
W stajni bardzo podobną temp jak na zewnątrz mamy.
Pytanie:
Czy żyto moczone 24h w zimnej wodzie jest tak samo strawne jak gniecione?
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: CCowgirl dnia 05 grudnia 2017 o 08:08
LatentPony, tak, kobyle sie ruszał ząb i nie przezuwala. Jak sie zadlaw, to w stajniach wyścigowych lali wodę z węża do przełyku aż sie odetka. Tez sprawdzone i tez działało.
Słyszałam jednak, że przy zadławieniu kategorycznie zabronione jest podawanie wody, ponieważ przy niedrożnym przełyku trafi prosto do płuc. 😲
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: CCowgirl dnia 29 listopada 2017 o 15:50
Nie wyznaję żadnej szkoły strugania 🤣 Strugam po swojemu i nie wiem czy można to do jakieś szkoły podpiąć. Pewnie tak.
Nie jest podniesiona linia koronki w miejscu nad łuczkami, a nawet można powiedzieć, że opuszczona w miejscu nad pazurem ( własnie przez to, ze na pazurze niemalże zawsze brakuje ściany-sposób w jakim koń się porusza, nie nadmierny mustang roll ).
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: CCowgirl dnia 29 listopada 2017 o 09:34
Ale nie rozumiem z tą koronką i łuczkiem 🙄
Łuczkuję bo pozwala mi na to podeszwa, aż się prosi o łuczek więc robiłam tak od zawsze.
Edit: Literówka
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: CCowgirl dnia 28 listopada 2017 o 08:44
O, dziękuję
Co do pazura. Ten koń sam ściera sobie go na kwadratowo. Na samym czubku jest starty tyle ile sam go sobie starł, wyrównałam tylko to co wystawało.
I tak, flara jest chyba zaraz przy kącie wsporozym z tego co pamiętam.
A dlaczego przestać to kopyto łuczkować?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 23 listopada 2017 o 10:43
Ja w sumie mam obecnie wysłodki buraczane kupione hurtowo dla "trzody" po 50 kg, zalewam je kranówą przed treningiem, jak zsiadam to już są gotowe, czyli wychodzi jakoś ponad godzina. Dziwi mnie, że tak ciężko Wam się namaczają. Normalne końskie też brałam (Pro-line, Hippo etc.) i było podobnie.
Sprawdzałaś czy nie ma twardych grudek w środku?
Czasem zmieniałam dostawcę, ale za każdym razem wysłodki te o których piszesz robiły mi się przynajmniej kilka godzin zalane zimną wodą (zależnie od temperatury i wody i tej na zewnątrz). Po godzinie wyglądały już na gotowe, oczywiście, ale tylko z zewnątrz. Po sprawdzeniu granulat nie był cały napęczniały, im grubszy tym potrzebował więcej czasu. Ciężko to określić, ale po godzinie przybrał dużo na objętości, lecz do pełnego napęcznienia brakowało mu jeszcze jakieś 20%
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 20 listopada 2017 o 09:24
Mam pytanie odnośnie otrębów pszennych. Może powinnam iść do wątku żółtodziobów.
Ale ja od zawsze wiem, że otręby daje się jako dodatek nie za często. A wiem, że niektórzy skarmiają je codziennie. Czym to grozi?
Jedyne "przeciw" jakie słyszałam w podawaniu otrąb regularnie to takie, że grozi to zapiaszczeniem. Ile w tym prawdy to nie wiem.
Na moich przypadkach podawania otrąb regularnie, zależnie od konia, jedne przez okres zimowy wraz z wysłodkami, a inne cały rok ale z przerwami.
Wysłodki były chętniej jedzone z otrębami, a w zasadzie jedzone tylko z otrębami bo samych wysłodków większość nie tykała.
Najtańsze zrównoważenie bez podawania wysłodków to dodawanie kredy do otrąb.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: CCowgirl dnia 06 listopada 2017 o 15:34
Czasem lepszym rozwiązaniem jest wyskoczenie z propozycją do właściciela pensjonatu o stały dostęp do siana za powiedzmy dodatkową stówkę czy półtorej do stawki miesięcznej. Wychodzi o wiele wiele taniej niż ładowanie w konia specyfików, niepotrzebnych dodatków, tony zbędnego treściwego, potem leczenie właśnie przez nieodpowiednie żywienie (brak siana).
Przez taką stówkę plus często i stajenny nie widzi, że koń "marnuje".. 🤣
Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja
autor: CCowgirl dnia 01 listopada 2017 o 08:30
[quote author=CCowgirl link=topic=13980.msg2725766#msg2725766 date=1509449875]
[quote author=Ramires link=topic=13980.msg2721975#msg2721975 date=1508335977]
Od zawsze mnie to zastanawia - w jaki sposób żelatyna miałaby mieć wpływ na stawy?
Przecież w procesie trawienia rozpada się na aminokwasy, jak każde inne białko. Fakt, ze cos pochodzi z kolagenu nie znaczy, ze bedzie miec wplyw na jego produkcję.
Wydaje mi się, że to nie ma prawa działać. Ale jeśli ktoś potrafi to wytłumaczyć to chętnie posłucham
Z tego co pamiętam to oczywiście tak się dzieje, ale u zwierząt mięsożernych. Roślinożerne nie trawią jej tak.
[/quote]
A co się dzieje u roślinożernych? Jeśli masz jakiś link/papierowe źródło sugerowane, chętnie poczytam.
[/quote]
U roślinożernych to jest wykorzystywane, a u mięsożernych trawione i przepada. Tak jak w przypadku podawania czystej żelatyny, w mięsożernych nie ma najmniejszego sensu.
Właśnie szukam i nie mogę znaleźć tego artykułu 🤔
Jak znajdę potem to wstawię.
Szału to tu nie ma, ale na szybko wyskoczyło mi coś takiego:
http://veganworkout.org.pl/zadbaj-o-stawy-kolagen-i-zelatyna-nie-dzialaja/
Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja
autor: CCowgirl dnia 31 października 2017 o 11:37
Od zawsze mnie to zastanawia - w jaki sposób żelatyna miałaby mieć wpływ na stawy?
Przecież w procesie trawienia rozpada się na aminokwasy, jak każde inne białko. Fakt, ze cos pochodzi z kolagenu nie znaczy, ze bedzie miec wplyw na jego produkcję.
Wydaje mi się, że to nie ma prawa działać. Ale jeśli ktoś potrafi to wytłumaczyć to chętnie posłucham
Z tego co pamiętam to oczywiście tak się dzieje, ale u zwierząt mięsożernych. Roślinożerne nie trawią jej tak.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: CCowgirl dnia 27 października 2017 o 09:15
Już twardość nie robi mi dużej różnicy, nawet jak nie jest jakieś super wygodne dla jeźdźca to przeboleję, szukam sidła takiego jak najbardziej uniwersalnego na najlepiej kilka koni. Wiem, że to co napisałam może wydawać się głupie, no ale przy wsiadaniu do zajazdki, krótkiej pracy by "coś" zrobić na kilku koniach nie mam możliwości inwestować w kilka siodeł, jak już to w podkładki.. 🤔
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 26 października 2017 o 08:39
saganek, ja miałam ten problem u emeryta, mimo robienia uzębienia i tak owies nie był dobrze gryziony przelatywały przez konia całe ziarna i u takich koni fakt, że ta przyswajalność to nie jest 3% różnicy. Ale badania nie były chyba prowadzone na koniach własnie z wadliwym zgryzem, uzębieniem, emerytach, młodziakach czy innych z które nie są tym teoretycznym "statystycznym". Nie wiem, tak sobie to tłumaczyłam.. 😀
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 26 października 2017 o 08:28
Wigorrr, nie zawsze magnez będzie jedynym słusznym wyjściem. On owszem zadziała ale tylko jeśli nadpobudliwość jest właśnie przez jego niedobór w końskim organizmie. Podawanie magnezu kiedy nie ma jego niedoboru nie ma większego sensu.
Wgl twierdzenie, że jak "gorąca głowa" to dawać magnez jest dla mnie sprawą drugorzędną. Większość koni ma teraz problem ze zbyt małą ilością ruchu, złym żywieniem, nieodpowiednim użytkowaniem, potem dopiero przyglądałabym się w niedobór magnezu.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 20 października 2017 o 11:17
Wigorrr, a teraz co z sianem i jak zęby?
Co do meszu, to dawałabym codziennie albo wcale.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 20 października 2017 o 10:41
k2arola, tak zdecydowanie. Ale też mówię podchodząc do tego jak do wysłodków, tylko wysłodków. Bilansowanie ich, uzupełnianie braków to już zupełnie inna sprawa.
Zmieniając trochę temat, czy jest jakiś tańszy zamiennik Besterly Herbic? Ta pasza robi się coraz trudniej dostępna, zastanawiam się nad zmianą, ale cenowo już nie chciałabym iść w górę 🙄
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 20 października 2017 o 08:45
Apropo wysłodków, wczoraj się pojawiła taka krótka acz treściwa notka: https://sklep.hippovet.pl/pl/n/31
Urywek tego tej notki:
Ale uwaga - wysłodki wysłodkom nierówne. Na rynku paszowym dostępne są tanie wysłodki sprzedawane na tony, będące bezpośrednim odpadem z cukierni. Jest to wysokoenergetyczna i smakowita pasza na przykład dla bydła, ale niekoniecznie nadająca się do skarmiania dla koni.Dwa sezony przeleciałam na takich wysłodkach. W cenie kosmiczna różnica przy większej ilości koni bo wychodzi niecała złotówka za kilogram! Któryś już raz z kolei widzę wjazd własnie z wpisów różnych producentów droższych wysłodków na te tanie z niezrozumiałych dla mnie przyczyn. Owszem one są dostępne w wersji z melasą(dla krów) i bez niej(mniejszej ilości). Nie widziałam żadnego minusa przy skarmianiu tych wysłodków. Wiadomo te nie są zbilansowane, nie mają dodatków witamin czy ziół, wyborów smaków, i nie ma ich w wersji błyskawicznej.
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: CCowgirl dnia 03 października 2017 o 13:34
trusia, a jadłospis nie uległ zmianie? A to jest ważniejsze dla strzałek niż struganie w porę.
Nawet zmiana samego pastwiska, gdzie trawa mniej bogata w cukier może zrobić dużo.
Kiedyś na punkcie strzałek miałam bzika, latałam i codziennie smarowałam, psikałam, myłam, moczyłam, każdy nowy zadziorek i dziurka dezynfekowana maniakalnie 😜
Ale kiedy zaczęło mi na to brakować życia w sezonie, zaczęłam profilaktycznie traktować strzałki czymś "odkażającym" (różnie, zależy co pod ręką, raz armex w większym stężeniu do przemycia, raz kąpiel w manusanie, raz siny kamień z wazeliną i inne dziwne rzeczy z apteczki) tylko przy każdym struganiu. Z diety odeszły zbędne cukry. Strzałki o niebo lepsze niż wcześniej i wszyscy szczęśliwi 🤣
odrobaczanie
autor: CCowgirl dnia 29 września 2017 o 09:45
Tyle, że fenbendazol podany czy z tej pasty czy z tego proszku podany jednorazowo nie działa. I tak samo podany w dawce jaką zalecają.
odrobaczanie
autor: CCowgirl dnia 29 września 2017 o 09:31
Alaska, nie nie iwermaktyna, bo w składzie tylko Fenbendazol. A środek się nazywa FENBENAT 4%
Czyli składem to samo co środek z konikiem w logo, ale X razy tańszy?
odrobaczanie
autor: CCowgirl dnia 29 września 2017 o 08:54
Mówiąc fenbendazol macie na myśli ten proszek ze świniami na opakowaniu? 😲
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 14:52
A kamizelki udostępnia zawsze ośrodek czy są wymagane od ucznia?
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 12:54
No i chyba obowiązkowo, że nie ma przeciwwskazań lekarskich u nieletnich.
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 11:52
Bardzo fajne podejście. Dziękuję za odpowiedź :kwiatek:
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 11:26
O i co do jazdy w kasku, czy u Was Wszyscy MUSZĄ mieć kaski, czy tylko nieletni obowiązkowo, a pełnoletni jak chcą? Jak ma się to prawnie?
Pytam bo kiedyś miałam osobę która chciała się przejechać (typowa oprowadzka) oczywiście nie ma mowy o kasku, bo duma na tym ucierpi jak wszyscy patrzą.
Kącik instruktora
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 10:14
Czy w interesie instruktora jest zapewnienie kaski z atestem? Czy mogą być to najzwyklejsze toczki?
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: CCowgirl dnia 28 września 2017 o 08:23
A po co wgl stosowałaś czosnek? Problemy z odpornością? Owady? I do odpowiedzi na pytanie szukać zamiennika.
Również nie polecam stosowania czosnku u koni. Ich układ pokarmowy jest dla niego za delikatny. Robi więcej szkody niż pożytku. Może się okazać, że po samym odstawieniu czosnku koń się poprawi.
Siano w nielimitowanej ilości, dobre siano.
Poza tym nie przejmowałabym się jakoś bardzo, że koń w tak młodym wieku nie jest pulchniutki 🙂
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: CCowgirl dnia 27 września 2017 o 12:31
[quote author=_Gaga link=topic=25.msg2716402#msg2716402 date=1506507378]
didko20 taka duża dawka wapnia ze względu na źrebność?
Duża? Raczej sporo za mała...
[/quote]
Przepraszam, za mała. Myślałam co innego i co innego napisałam. Stosunek ten książkowy 2:1 inaczej przedstawia się u klaczy źrebnych?
Miękkie pęciny
autor: CCowgirl dnia 27 września 2017 o 09:56
Dambala, nie widzę problemu na takich zdjęciach jakie przedstawiłaś. Tym bardziej jeśli koń ma iść w rekreację. Zastanawia mnie tylko lewa tylna pęcina (noga bez odmiany) tylko ta na obu zdjęciach wygląda najgorzej, ale może to kwestia ustawienia... Najważniejsze jak koń radzi sobie w ruchu.