milamar

Konto zarejstrowane: 21 marca 2017
Ostatnio online: 11 lipca 2022 o 22:46

Najnowsze posty użytkownika:

Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja
autor: milamar dnia 20 marca 2022 o 20:37
Mam pytanie o zabieg blistrowania - czy ktoś mógłby opisać jak to aktualnie wygląda i jak zachowuje się leczone miejsce po zabiegu? Mój koń ma uraz międzykostnego przy którym weterynarz, jako jedną z opcji leczenia, proponuje blistrowanie. Chciałabym zrozumieć na ile to jest bolesne dla konia, żeby zważyć plusy i minusy tego scenariusza.
COPD
autor: milamar dnia 17 sierpnia 2020 o 20:29
Gillian, a może w ramach okadzania gałązką daj swojemu kopytnemu mesz z Magii (Hyssopus Beet)? U nas kiedy kobyła mogła tylko stępować, a pojawiał się pierwszy glut, to taka 10-dniowa kuracja wspomagająca pomagała oczyścić drogi oddechowe i nic dalej się nie rozwijało. Może się oczywiście skończyć tylko na urozmaiceniu diety, ale może i Wam pomoże.
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: milamar dnia 07 sierpnia 2020 o 09:31
Pati2012 wysyłka jest bezproblemowa, dochodzi szybko kurierem, do 70 EUR płacisz 6,90 EUR, powyżej jest bezpłatna.
Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy
autor: milamar dnia 10 lipca 2020 o 13:10
Gillian, moja kobyła także zerwała sobie ponownie międzykostny, kiedy już była na etapie wdrażania do treningu - wówczas moim błędem było zbyt szybkie puszczenie jej ze stadem na duży wybieg. Uprzedzona przez wet, że ponowne zerwanie gorzej się leczy, zastosowaliśmy PRP i to dało znacznie szybsze postępy w gojeniu (obserwowane na comiesięcznych USG). Przez okres leczenia stała sama na kwaterce - najpierw niewiele większej od boksu, później powiększonej, poszła na duży wybieg dopiero jak po treningu w galopie było czysto. Teraz, odpukać, jesteśmy rok po tym nawrocie kontuzji, kobyła wróciła do pełnej sprawności. To co mogę doradzić z własnego doświadczenia: nie spieszyć się z puszczaniem konia „wolno/na łąki”, spróbować PRP (nie jest bardzo drogie, a u nas dało widoczne przyspieszenie gojenia).
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 28 stycznia 2020 o 09:40
4stra, stoję tam z moim koniem - daj znać, co Ciebie interesuje.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 22 stycznia 2020 o 14:55
Evson, darmowa przesyłka jest raz w miesiącu na Prolinen (powyżej 30kg) i raz w miesiącu są też promo -25%, więc wychodzi podobnie. Skoro koń emeryt, to może wystarczy mu sieczka i wysłodki? Ja tak karmiłam moją, kiedy miała mniej ruchu podczas rekonwalescencji.
Zioła, ziółka, mieszanki i właściwości - dla konia
autor: milamar dnia 22 stycznia 2020 o 14:47
Miszka, może zadaj to pytanie na FB w grupie Naturalne żywienie i chów koni - tam dużo osób interesuje się stosowaniem ziół w leczeniu koni. Zioła dla ludzi niekoniecznie będą miały zastosowanie u koni, raczej nie jest też im potrzebne zaparzanie/robienie nalewek, tylko podaje się odpowiednie zioła w suchej formie.
Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy
autor: milamar dnia 13 listopada 2019 o 15:19
Ja podaję na zmianę Czarci Pazur (w płynie) i Boswellię (w proszku) Dromy. Jestem z nich bardzo zadowolona, od kiedy je stosuję, nie było epizodów z grzaniem, widocznie zeszło zgrubienie wokół kontuzjowanego miejsca, koń chętny do ruchu (w ramach kontrolowanych ćwiczęń). Wcześniej podawałam Equine America Glucosamine MSM + HA, ale nie widziałam wpływu. Teraz jeszcze zamówiłam magnetyczne ochraniacze stajenne, docelowo chcę je zakładać na noc, bo zimą koń więcej stoi w boksie i chciałabym wesprzeć krążenie.
magnetoterapia
autor: milamar dnia 11 listopada 2019 o 16:30
Po pozytywnych wypowiedziach na temat ochraniaczy magnetycznych, zdecydowałam się kupić parę mojej kobyle (wychodzimy z kontuzji międzykostnego), żeby w miarę możliwości wesprzeć regenerację. Gdyby ktoś był zainteresowany, to dziś w sklepie Premier Equine ochraniacze i owijki Magni-Teque są -20% tańsze. 😍
Dam znać później, jak będą się sprawdzać w praktyce.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: milamar dnia 06 sierpnia 2019 o 16:47
Podpinam się pod pytanie o czarci pazur - czy ktoś może używał Devil's Flex z firmy Dromy? Czy koń chce to zjadać i czy widzieliście efekt? Chcę podać, żeby wesprzeć leczenie po dawnym już urazie międzykostnego, a tam jest fajny skład działający przeciwzapalnie i teoretycznie mający wspomagać regenerację tkanki, a zależy mi właśnie na pobudzeniu odbudowy więzadła. Będę wdzięczna za opinie.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 17 lipca 2019 o 14:19
Szukam informacji od osób, które stoją w stajni Diego. Jak wygląda opieka (podawanie suplementów, dodatków), jakie są warunki i czystość w stajni, czy konie z wolnowybiegówki mają jakieś schronienie przed wiatrem lub śniegiem, czy jesienią i zimą na padokach jest dużo błota, etc. Z góry dziękuję za odpowiedź tu lub PW. 
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 08 czerwca 2019 o 22:31
Korki też można do pewnego stopnia opanować - wcześniej jeździłam z Bielan na S8, teraz w okolice Bobrowego właśnie i dość szybko można się zorientować, jakich godzin unikać, a kiedy jazda ma sens. Mi 30 km przez Łomianki zajmuje poniżej 30 min, ale to wymaga wyjazdu przed 9 w weekend, ew. w sobotę popołudniu lub po 18.30 w tygodniu. Więc tak naprawdę pod korki ułożyłam sobie grafik wizyt w stajni. 😉
Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy
autor: milamar dnia 03 czerwca 2019 o 07:42
A propos PRP, podzielę się swoim doświadczeniem, bo widzę że robi się z tym leczeniem historia jak z anegdotycznym katarem - tydzień jak podajesz leki i 7 dni jak czekasz aż przejdzie. Moja kobyła 1,5 roku temu miała uraz międzykostnego - leczenie czasem, mała kwaterka, ruch kontrolowany, suplementy, wspomaganie ultradźwiękami. Goiło się to w trybie 2 kroki do przodu, 1 do tyłu (a czasem i odwrotnie), na USG raz lepiej, raz gorzej, noga raz po raz grzała. Po roku ubytek był już prawie całkiem zabliźniony, czysto w kłusie, więc dołączyła do koni na padoku i poza stępem dodawałam powoli kłus. Niestety doszło do zerwania blizny i po tym wet zarekomendowała PRP (plus kucie na asymetryczną podkowę, kwaterka wielkości boksu, stęp w ręku). Po podaniu PRP gojenie przyspieszyło w oczach, po 1,5 miesiąca USG pokazało widoczne włókna tworzące bliznę, czysto w kłusie. Teraz przez kolejne 1,5 miesiąca wydłużamy stęp, jak nic się nie popsuje, to na koniec tych 3 miesięcy przewidujemy wprowadzanie kłusa. Zakładamy też, że powrót do koni dopiero jak będzie chodziła czystko galopem.
Moja obserwacja jest taka, że nawet jeśli PRP nie skraca leczenia, to je pobudza, regeneracja jest bardziej intensywna. Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła dopisać jak i w jakim czasie pozwoliło nam w pełni wrócić do zdrowia.
COPD
autor: milamar dnia 22 maja 2019 o 23:37
malem, ja po endoskopii dostałam od wet sprawozdanie z badania - opis zaobserwowanych zmian i interpretację wyników badań z diagnozą, plus zalecenia co do dalszego postępowania oraz 2 dokumenty z laboratorium: wyniki posiewu z popłuczyn z tchawicy i badanie popłuczyn z drzewa oskrzelowo-pęcherzykowego (BAL - jak to rozumiem, jest to właśnie badanie cytologiczne). Niezależnie od wyników laboratoryjnych myślę, że kluczowe jest, żeby zinterpretował je Wam lekarz. U mnie diagnoza wskazująca na astmę pochodziła od weta, lab dostarcza tylko informacje będące punktem wyjścia do diagnozy stawianej przez weta.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: milamar dnia 17 kwietnia 2019 o 22:19
Jaki polecicie magnez (najlepiej z l-tryptofanem) dla konia rekonwalescenta, żeby wyluzował na czas ograniczenia ruchu? Sprawdzało się u nas wcześniej Pavo NervControl, ale nie ukrywam, że chętnie sięgnęłabym po coś tańszego, jeśli też działa.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: milamar dnia 11 kwietnia 2019 o 17:34
Podpowiedzcie proszę, jaki olej kokosowy na meszki - czy może być dowolny, czy powinien być ten pachnący? Pytam, bo nie wiem, czy to zapach ma znaczenie, czy inne składniki.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 06 kwietnia 2019 o 06:20
Lillid, dziękuję! :kwiatek:
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 05 kwietnia 2019 o 17:56
Poproszę o radę osoby z podobnym doświadczeniem - za tydzień moja kobyła będzie miała zabieg na ścięgno, który uziemi ją na mikro kwaterce na 1-2 miesiące. Teraz dostaje przy bardzo lekkim treningu 4xtyg z ziemi w stępie (ale ma ruch na padoku): siano do woli, pół miarki Mebio Build Up, dwie miarki sieczki z lucerną, 2/3 hippolytowej miarki suchych wysłodków Beet Quick Pro Linen, na mokro oczywiście. Wiem że powinnam ściąć treściwe, więc poza sianem, chcę zostawić wysłodki z sieczką, ale nie chcę spowodować niedoborów. Czy powinnam dodać jakiś suplement? A może jeszcze inaczej radzicie podejść do takiej diety rekonwalescenta?
Mięsień międzykostny - urazy, objawy, leczenie, prognozy
autor: milamar dnia 23 marca 2019 o 21:24
Czy ktoś, kto stosował PRP przy leczeniu międzykostnego, mógłby opisać w szczegółach jak wyglądała rekonwalescencja po zabiegu? Będę bardzo wdzięczna, szykuję się do podania PRP i chciałabym jak najlepiej przygotować koniowi warunki i siebie mentalnie 😉
Słoma czy trociny?
autor: milamar dnia 23 marca 2019 o 19:03
Będę wdzięczna za rady (tutaj lub w pw), skąd najlepiej zamówić trociny w województwie mazowieckim / okolicach Warszawy. Dziękuję!
literatura końska
autor: milamar dnia 18 stycznia 2019 o 09:48
DJka, dziękuję serdecznie - nie trafiłam wcześniej na te sklepy. 🙂
literatura końska
autor: milamar dnia 17 stycznia 2019 o 09:14
Szukam książki "Medycyna naturalna dla koni" C. Wittek. Jeśli ktoś chciałby odsprzedać, poproszę o informację.
Ścięgna - urazy, leczenie, pielęgnacja
autor: milamar dnia 13 listopada 2018 o 19:38
Cerise, myślę że kluczowe jest, jak Twój koń zachowuje się na tym padoczku. Jeśli padoczek malutki i koń tylko stoi, ew. spaceruje, to pewnie lepiej to wpłynie na regenerację, bo odrobina ruchu zwiększy ukrwienie tkanek. Natomiast jeśli podejrzewasz, że wyjście na padoczek zachęci do brykania, to bezpieczniej będzie zostać w boksie (zwłaszcza, że wnioskuję z opisu, że kobyła grzecznie to znosi i nie próbuje boksu roznieść - tak było u mojej kobyły, więc u niej padoczek był jedynym wyjściem).
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 12 listopada 2018 o 21:26
alexanne, ja stałam do maja w Duchnicach - mogę na prv podzielić się szczegółami. W mojej ocenie to nie jest stajnia, w której można się nastawiać na opiekę nad koniem. Stajenni zajmują się porządkiem i karmieniem w ramach ogólnego standardu i tyle.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: milamar dnia 11 listopada 2018 o 15:04
Na_biegunach, ja swojej podaję Boswellię Dromy - zaczęłam od opakowania czarciego pazura, ale z tego, co czytałam, nie powinno się go stosować ciągle, bo może podrażniać żołądek. Więc po czarcim przeszłyśmy na Boswellię i teraz jesteśmy już na 3. opakowaniu. Proszek za 159 zł starcza na 1,5 miesiąca. U nas widać było dość szybko efekt - wciągnął się obrzęk i kobyła zaczęła ochoczo spacerować, finalnie ubytek się zaleczył, choć wcześniej przez pół roku nie było większych postępów. Myslę, że warto kupić. Ja mojej Kobyłce będę podawać ją profilaktycznie aż skończymy wdrażanie do normalnego ruchu.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 11 listopada 2018 o 14:47
Megane, Chojnów według informacji na stronie to 1900 zł miesięcznie.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 08 maja 2018 o 08:31
AtlantykowaPanna, u mnie u konia w rekonwalescencji sprawdziło się Nuba Cool Musli w połączeniu z Pavo NervControl, przy tym zero owsa. NervControl można łączyć z dowolną paszą, bo to preparat magnez + l-tryptofan, ale już po kilku dniach widać było różnicę w skupieniu i zrelaksowaniu.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: milamar dnia 20 kwietnia 2018 o 16:02
Prośba o radę - jak najlepiej przygotować konia do zmiany stajni? Mam nerwową kobyłę, dla której obecność znanych jej koni jest gwarantem spokoju, dlatego wiem, że przeprowadzka może początkowo być dla niej ciężka. Co radzicie, żeby przeszło to jak najbardziej spokojnie i np. żeby uniknąć kopania w boksie (koń jest po kontuzji, więc dmuchamy i chuchamy na nogi)? W tej chwili dostaje Pavo NervControl (magnez + l-tryptofan) (nie dostaje też owsa), bo źle znosiła ograniczenie ruchu po kontuzji, ale to tylko łagodnie wycisza. Może macie jakieś podpowiedzi?
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: milamar dnia 22 stycznia 2018 o 11:21
Dorhej, bentonit to dla mnie ryzykowny pomysł. Mam kota, który kiedyś miał taki żwirek w kuwecie, efekt był taki że przy siusianiu żwirek oblepiał mu sierść i łapki gliniastą skorupą. Wyobrażam sobie, że tak samo kleiłby się do kopyt. A do tego ryzyko co działoby się, gdyby koń to podjadał...
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: milamar dnia 07 stycznia 2018 o 13:25
Pooh, a czy mogłabyś podzielić się kontaktem do właścicieli stajni, żeby dopytać o szczegóły? Mieszkam na północy Wwy, więc wyglada to obiecująco 🙂
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 04 stycznia 2018 o 08:36
Jakie niskoenergetyczne musli polecicie dla rekonwalescenta? (kobyła stępuje tylko, leczymy uraz więzadła). Do tej pory dostawała St.Hippolyt Vital Fiber, ale sklep z którego je dotąd kupowałam stacjonarnie nie będzie go już miał, więc szukam dobrej alternatywy.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: milamar dnia 26 grudnia 2017 o 14:02
Katharina, ja kupiłam je razem z otoczkowaną wit C i dosypuję do sieczki lekko spryskując wodą, żeby się skleiły z paszą. Sprawdza się to, proszek nie opada.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: milamar dnia 26 grudnia 2017 o 11:23
Fokusowa, karmię moją kobyłę podobną paszą też zostawianą w pudełkach i robię tak, że wierzchnią warstwę sieczki posypuję suplami i lekko skrapiam je wodą (1-2 łyżki). To skleja proszek, który ładnie zlepia się z sieczką, nic nie opada na dno. Wody jest na tyle mało, że nie ma problemu z ew. zamarzaniem.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: milamar dnia 11 grudnia 2017 o 15:59
Fokusowa, może dla pewności zróbcie USG przed powrotem do pracy? Jesteśmy w trakcie leczenia ścięgna u mojej kobyły i po pierwszym okresie leczenia też dostałyśmy zielone światło na powrót do pracy, bo nie kulała - jak tylko zaczęłyśmy jazdy, kulawizna wróciła. Dopiero wtedy zrobiłyśmy USG, które pokazało ubytek. Dlatego radziłabym USG, zwłaszcza jeśli masz wątpliwości.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: milamar dnia 11 grudnia 2017 o 15:49
Buniaa, dodawałam otręby ryżowe mojej kobyle (100g/100kg dziennie) na przytycie i dość szybko widać było przyrost masy, bez pobudzenia. Więc jeśli chcesz stosować zapobiegawczo, żeby koń nie wychudł na zimnie, to myślę, że to ok dawka, tylko obserwuj, czy nie przedobrzysz 🙂, skoro ma też nieograniczony dostęp do siana.
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: milamar dnia 12 października 2017 o 11:02
[quote author=Izabela1-2 link=topic=791.msg2720026#msg2720026 date=1507723298]
Mi się zdarza kupić pellet opałowy Lava jest on z drzew iglastych, sprawdza się bardzo dobrze.
[/quote]
Ok, dzięki za podpowiedź 🙂
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: milamar dnia 11 października 2017 o 12:49
Dziękuję Wam za odpowiedzi, zobaczę jeszcze czy finalnie będziemy stać na betonie czy ziemi, ale już nie wykluczam tej drugiej opcji.

To jeszcze drugie pytanie - niektórzy piszą, że czasem na szybko zamawiali pellet w zwykłych sklepach. Czy podpowiecie jaki to pellet - zwykły drewniany opałowy? Czy nie było problemem, że on zawiera drewno drzew liściastych? Myślę o takiej opcji na start, póki nie ogarnę się z większym zamówieniem i ciekawa jestem Waszych opinii i podpowiedzi. 
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: milamar dnia 09 października 2017 o 06:53
Też chętnie posłucham. U mnie ścielone słomą i klepisko się nie sprawdziło.
No właśnie, tyle że zwykła słoma inaczej wchłania odchody, dlatego ciekawa jestem czy przy pellecie to może się sprawdzić - czy lepiej zrobić wylewkę z betonu. Chętnie poznam wszystkie za i przeciw 🙂
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: milamar dnia 07 października 2017 o 23:14
Pytanie od ściółkowego żółtodzioba. Planuję przestawić konia na pellet słomiany - jakie podłoże powinno być pod spodem w boksie? Czy konieczny jest beton, czy wysypywanie na ubitą ziemię (zbite klepisko) też się sprawdzi? Z góry dziękuję za podpowiedzi.