NowaJa

Szalona;)

Konto zarejstrowane: 19 kwietnia 2021
Ostatnio online: 23 kwietnia 2024 o 16:18

Najnowsze posty użytkownika:

kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 23 kwietnia 2024 o 14:27
espana, skorzysta dużo, ona umie w jedzenie z wędzidłem, już to napisałam wcześniej, napisałam też, że nie musi się nawet całkiem schylać, bo trawa jest na wysokości nadgarstków, a nawet miejscami wyżej. Nie napisałam również że przywiąże jej nogi do ziemi, będzie się poruszać pomiędzy kęsami.

Ok, dziękuję wszystkim (najbardziej tym którzy przeczytali że zrozumieniem co napisałam 😉😉😉 już wszystko wiem.
zembria, dzięki! O to mi chodziło 🙂
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: NowaJa dnia 23 kwietnia 2024 o 13:50
Taki ot, ale jeśli chodzi o plucie pastą, to też zależy dużo od samej pasty, one mają różne konsystencje. Jednymi pluje się łatwo a innymi nie. Na przykład ja nienawidzę tej z Vetos Farmy, ona się tak klei dziwnie i bardzo często właśnie koniom wypadała z pyska zlepiona w kulkę z jakimś sianem czy innymi resztkami z paszczy. Dla mnie najlepsza w konsystencji jest Grovermina, nie zdarzyło mi się żeby cokolwiek wypadło koniom. A trochę doświadczenia mam, bo sama swoje konie odrobaczam od 19-stu lat.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 23 kwietnia 2024 o 13:30
kotbury, a czytałaś co napisałam? 😉 bo napisałam dlaczego się o to nie boję.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 23 kwietnia 2024 o 13:13
espana, tak, w siodle i ogłowiu 😉 nachrapnik odpięty, popręg o dziurkę popuszczony, ale też koń musi się schylić na wysokość nadgarstków więc o zapoprężenie się nie boję. Z wędzidłem je normalnie, bo i tak jak gdziekolwiek w ręku idziemy na trawę, to biorę ja na ogłowiu, dla bezpieczeństwa.
Chcący zejść, musiałabym wziąć ze sobą lonżę, bo wodze są za krótkie, żeby ją przytrzymać w razie awarii (jak odskoczy, może mi braknąć ręki, bo ja jestem mała, a ona wielka), niedaleko jest droga, wolałabym żeby mi się nie wyrwała z ręki.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 23 kwietnia 2024 o 12:27
Zapytam tutaj, bo sporo osób zagląda 😉
Wiem, że siedzenie na koniu, który stoi, jest średnio dla niego zdrowe (dla pleców w sensie), ale czy jeśli po terenie stanę z koniem na popas, zostając na jego grzbiecie, to zrobię mu kuku? Mam fajne miejsce, droga w dole, a na poboczu (na wysokości nadgarstków) rośnie super gęsta trawa z lucerną. I właśnie chciałabym na powrocie robić taką nagrodę w postaci popasu. Niestety obawiam się zejścia, bo jest to koń generalnie bardziej do opanowania z siodła w razie jakiejś spłochy. Tak sobie myślę, czy takim popasem (załóżmy 20minut) zrobię koniowi więcej szkody czy pożytku 😅😅😅
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 21 kwietnia 2024 o 12:45
espana, to całkowicie normalny stan futra, z moich 6-ciu koni, 3 linieją w ten sam sposób, są zupełnie zdrowe, bo badane, niedoborów również nie mają. Trzy pozostałe gubią inaczej, ale jednak sporo tego futra jeszcze jest.
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: NowaJa dnia 21 kwietnia 2024 o 12:42
U nas pola żółte już od dwóch tygodni 😅😅 zaraz po Wielkanocy zaczęło się powoli robić żółto...
Jak dbamy o zęby naszych koni?
autor: NowaJa dnia 17 kwietnia 2024 o 22:45
Dzionka, osobiście nie kojarzę, żeby ktoś z moich znajomych zdecydował się na coś takiego w stajni, wszyscy wieźli do kliniki.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: NowaJa dnia 14 kwietnia 2024 o 17:48
Mam 6 koni, na dwóch hektarach, z jedną wanną, trzema paśnikami i powiedziałam sobie, że już ani jednego kopyta więcej- bo to jest max na ten areał. Nijak sobie nie wyobrażam, żeby mając hektar więcej, trzymać 16 koni, a 16 koni na 1h padoku zimowego to dla mnie ogólnie hardcore i (tu dobrze Buck ujęła) obóz przetrwania dla koni słabszych w stadzie. Także z całym szacunkiem do właścicielki stajni, niestety według mnie tym wpisem i takim tłumaczeniem się pogrążyła...
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: NowaJa dnia 12 kwietnia 2024 o 16:22
marchewkowa, mnie się wydaje, że po prostu ciulowo osiodłany 😉😉 albo za późno dopięty popręg i wszystko się rozjechało.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: NowaJa dnia 11 kwietnia 2024 o 12:41
Czy ktoś próbował jeździć w czymś takim?
https://allegro.pl/oferta/kapelusz-pszczelarski-z-gumkami-12466242364
Trzymie się to jakoś na kasku? Bo mnie już witki opadają, nie zawsze mam możliwość wsiadać po 20.00 (obecnie jedyna pora bez komarów i meszek...).
Bryczesy
autor: NowaJa dnia 10 kwietnia 2024 o 10:34
Remson, proszę, ja ubolewam, bo jestem xs, a chętnie bym jeszcze jedną parę przygarnęła 😉 bardzo się polubiłam z tymi Juliette, ale nie dam za jakiekolwiek jeździeckie gacie więcej niż 200zł😉😉
Bryczesy
autor: NowaJa dnia 09 kwietnia 2024 o 22:33
xanya, ale tylko w rozmiarze xl...
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: NowaJa dnia 09 kwietnia 2024 o 09:41
anetakajper, z moich 5-ciu koni, czipa ma jeden, wszystkie są/były leczone. Także to bajka raczej. Poza tym, tego jednego czipa nikt mi nigdy nie sprawdzał.
Koniec z jeździectwem?
autor: NowaJa dnia 08 kwietnia 2024 o 09:55
KaNie, Doskonale cię rozumiem, mam podobne podejście, dlatego też właśnie lata temu stanęło na własnej stajni, gdzie mogę robić wszystko po swojemu, uczyć ludzi po swojemu mojego podejścia i szacunku do tych zwierząt. Od sportu jeździeckiego, dużych stajni itd. generalnie trzymam dystans, poza tym, że czasem jakieś dziecko dla fanu na małe zawody zabiorę.
strzemiona
autor: NowaJa dnia 05 kwietnia 2024 o 00:13
Fokusowa, ale w Operach nie ma otwieranego ramienia 🤔
Wyszłam z złożenia że skoro tam taki ładny znaczek Acavallo to można je założyć na dwa sposoby, bo niby dlaczego miałby być niewidoczny 😅😅
strzemiona
autor: NowaJa dnia 04 kwietnia 2024 o 22:10
Słuchajcie, na poprzedniej stronie było pytanie o to, w którą stronę założyć Opery. Też sobie kupiłam te strzemiona ostatnio, ale założyłam odwrotnie, bo pomyślałam, że naklejać flagi nie będę, więc ładniej będzie jak dam napisem Acavallo na zewnątrz. No i tak teraz myślę, czy to faktycznie ma znaczenie w którą stronę są założone? Bo tak jak są teraz, to też stopka wysunięta jest do tyłu, czyli generalnie wszystko się zgadza.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: NowaJa dnia 02 kwietnia 2024 o 15:54
maluda, tych wciąganych masek na łeb bym nie polecała dla zabawowych koni, znajomej koń podczas tarzania tak sobie tą maskę przesunął, że nic nie widział i wpadł w taką panikę, że wpadł finalnie w ogrodzenie i się uszkodził. Także z dwojga złego jednak lepiej jak ta maska się odepnie.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: NowaJa dnia 02 kwietnia 2024 o 10:06
Ja to myślę, że z tymi kolkami u koni jest trochę jak z wypadkami samochodowym. Zdaniem wielu osób, kiedyś było mniej samochodów i mniej wypadków, tyle ludzi nie ginęło, a teraz co chwila wypadki. Tymczasem statystyki policji pokazują, że mimo iż samochodów jest znaaaacznie więcej, to wypadków znaczniej mniej niż te dziesiąt lat temu. Tylko rozgłos mamy inny. Tak samo z końmi, kolek pewnie tyle samo, ale koni jest więcej, są kliniki i one podejście. Kiedyś jak koń dostał kolki, to przyjechał weterynarz, jak się udało to ok, a jak nie, to do transportu albo padał w stajni, ale internetów nie było, telefonów komórkowych nie było, to i rozgłosu o tym nie było, nie wiedziało się tak szczegółowo co się dzieje w innych stajniach.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: NowaJa dnia 31 marca 2024 o 10:28
Dzionka, jeśli zdrowotnie wszystko ok, i wcześniej nie miał problemów z masą to po miesiącu już powinno być widać poprawę. Jeśli nadal słabo to ja bym się jednak przyjrzała zdrowiu bardziej, tym bardziej u seniora.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 31 marca 2024 o 09:39
ms_konik, czyli chyba nie znajdę lepszej metody na moczenie niż tej której używam 😉 twój pomysł fajny, ale musiałabym kupić specjalnie drugą taczkę 😉😉
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: NowaJa dnia 30 marca 2024 o 23:42
Dzionka, a z zębami wszystko ok? Bo u kilku znajomych koni, to właśnie problemy z zębami były przyczyną takiego nagłego schudnięcia.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 28 marca 2024 o 11:39
W mojej sytuacji to mi niestety nie odejmie pracy 🤔 bo akurat ten koń nie musi jeść z siatki, bo ładnie wyjada, nie rozgrzebuje. Teraz ładuje do pojemnika w którym moczę, a tak będę musiała ładować do siatki, więc na jedno wyjdzie raczej...
Bryczesy
autor: NowaJa dnia 28 marca 2024 o 11:28
Perlica, rozumiem i co prawda mam kilka lat mniej, ale też wchodzę w ciuchy sprzed prawie dwudziestu lat (tak mam kilka takich 😅😉 jedynie właśnie bryczesy niektóre przestały pasować, bo w biodrach po ciąży się lekko rozrosłam😉 do pewnego czasu też do wszystkiego dawałam płyn, ale potem przestałam jak właśnie weszły silikony i napisy na metkach, żeby tego nie robić, potem doczytałam o innych rzeczach. Więc ograniczyłam używanie płynu do płukania.
Więc spoko, może się przez lata nie dziać nic, a może się stać coś i można sobie pewnie jakiś ciuch zepsuć. Pewnie to taka sama sytuacja jak z suszarką... Na metkach większości ubrań mam, żeby nie suszyć w suszarce, a w sumie suszę prawie wszystko, nie wrzucam jedynie rzeczy które lubię i na których mi zależy (czyli również bryczesów). No i generalnie nic się tym ubraniom nie dzieje, ale nie zaryzykuję z tymi które lubię 😉😉
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 28 marca 2024 o 08:22
Macie może jakieś ciekawe pomysły i rozwiązania na moczenie siana do boksu? Jednemu koniowi muszę moczyć, dopóki miałam kostki było mi łatwiej, ale kostki się skończyły i teraz luzem z balota muszę siano brać i szukam sposobu żeby jak najmniej się przy tym narobić 😅😅
Bryczesy
autor: NowaJa dnia 28 marca 2024 o 08:07
Perlica, bo to nie jest generalnie tak, że od razu po wypraniu z płynem coś się stanie (chociaż można trafić i na takie, ale to raczej jak się kupi jakąś taniochę) ale po prostu szybciej się te rzeczy niszczą i zużywają potem. Oczywiście, że to zależy też od intensywności użytkowania, częstości prania, itd. ale biorąc dwie pary gaci tak samo użytkowanych to te prane bez płynu powinny wytrzymać dłużej w lepszej kondycji 😉 przynajmniej w teorii 😅😅
Bryczesy
autor: NowaJa dnia 28 marca 2024 o 07:55
Perlica, keirashara, jeszcze jeansowych rzeczy nie powinno się prać z płynem do płukania. Przy bryczesach z silikonem to już na metkach widzę coraz większe napisy o tym żeby właśnie płynu nie używać (ja jestem z tych co przed użyciem zawsze czytają metki, ulotki i instrukcje obsługi 😅 )
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 24 marca 2024 o 17:41
Piaffallo, tak dokładnie, innego wyjścia, niż pomacać i palcem pokazać który piach chcesz, chyba nie ma 🙈 ale jednak same ścinki też robią dużą robotę, da się nimi "poprawić piach" no i trzeba pamiętać że każdy piach jest kopny jak jest suchy- kwarc też. Różnice widać dopiero na mokro. Ostry piach (w tym kwarc) się ubije od wody i będzie git, a inny będzie się przelewał pod butem.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 24 marca 2024 o 14:12
marchewkowa, zdjęć takich dokładnych nie mam, ale zrobię. A cenowo, to już średnio pamiętam, chyba koło 15 zł za tonę.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 24 marca 2024 o 08:07
Piaffallo, z piachem największy problem jest z parametrami i nazewnictwem, więc nawet jak ktoś Ci powie jaki ma to nie znaczy, że w "twojej" kopalni to będzie ten sam piach... Dwa lata temu zjeździłam kilkanaście kopalń, w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. W każdej patrzyli na mnie jak na kosmitę, jak mówiłam o moich wymaganiach. Znalazłam numer do pana co zawoził piach do jednej ze stajni gdzie wiem, że mają fajne podłoże. Pytałam tego pana, czy jest mo w stanie jakoś nazwać ten piach żebym podobny mogła znaleźć u siebie. Powiedział, że to generalnie normalny piach, ale z jakiegoś konkretnego miejsca "pani ze stajni ten odpowiadał, ale dla mnie to zwykły piach". Powiedział też że nawet jakbym chciała wziąć z tego samego miejsca, to po upływie czasu to też już może nie być ten sam piach.
Koniec końców stanęło u mnie na piachu "który się zagęszcza " (taką ma nazwę na kopalni .0245627520171E+34😉 i faktycznie jest ostry, ale nie tak drobny jak kwarc. Natomiast zachowuje się podobnie, jak jest mokry jest fajny.
Szczepienia - wszystko na temat
autor: NowaJa dnia 23 marca 2024 o 09:08
brj, u mnie jak kobyła miała ropień na szyi , po zastrzyku, to też trwało to bardzo długo, smarowałam maścią jodowo-kamforową, potem jak już się otwarło to płukałam Rivanolem, ale inne leki (nie pamiętam co) dostała tylko na początku jak miała gorączkę. Tak ogólnie to na pewno ponad miesiąc się z tym bujałam, zanim się całkiem zagoiło.
żel, żele, podkładka, podkładki, futerko pod siodło
autor: NowaJa dnia 19 marca 2024 o 18:52
Lanzelet, ja mam Winderena pod Millenium, wszystko jest ok 🙂
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: NowaJa dnia 19 marca 2024 o 13:18
Sivrite, no mam na myśli to co napisałam, w sumie nie wiem jak mam to jaśniej napisać, ale spróbuję 😅 Są różne rodzaje gleb, u mnie na przykład jest dużo rędziny, to jest ciężka ziemia która jest jak beton jak jest po prostu sucho, nie musi być suszy, tylko 2/3 dni bez deszczu. Natomiast jak jest mokro, to jest strasznie ślisko. Ale są też drogi z piachu, tam jest dobrze zawsze jak mokro i jak sucho, nawet w atrakcje suszy nie jest twardo jak beton. Także drogi polne/gruntowe są na różnych rodzajach gleb, od piachu po żyzną, ciężka ziemię, która jest jak beton. U siebie mam wokół cały przekrój dróg na wszelkich możliwych typach gleb 😉
Zdjęcia z wypadów w teren. Reaktywacja tematu!
autor: NowaJa dnia 18 marca 2024 o 21:39
Sivrite, Agnes mówi o drodze z ziemi, a nie piachu. Piaszczyste raczej nigdy nie są aż tak ubite, że są jak beton. A nawet jak są mocno ubite, to właśnie zawsze zostaje ten pas w środku. Natomiast jak droga z ubitej ziemi, to niewiele różni się od asfaltu, ja po takich nawet nie kłusuję, chyba, że wiem, że takiej nawierzchni mam kilka metrów i zaraz zaczyna się lepsza.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: NowaJa dnia 14 marca 2024 o 16:20
anetakajper, jeny jak ja bym chciała trochę tej suszy, u nas obecnie błoto którego nigdy tak dużo i tak długo nie było 🙁 jestem totalnie załamana, mokro, wilgotno, robactwa cała masa i błoto co trochę obeschnie to znowu doleje, w prognozach nadal co chwila deszcz pokazują .0245627520171E+34;😥
Poziom wód gruntowych jest tak wysoki, że szok, studnia pełna wody...
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: NowaJa dnia 12 marca 2024 o 12:16
anetakajper, tak, to chyba to, właśnie dziwiło mnie, że nie mogę tego na sklepie znaleźć 🙈
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: NowaJa dnia 12 marca 2024 o 10:49
Czy może ktoś daje ten produkt?
https://www.lira-pasze.pl/pagesView,195,o-mega-l,PL#1 ?

Kusi mnie trochę coś w stylu Omega Fiber, ale wolałabym coś bez wysłodków...
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 04 marca 2024 o 14:52
MarthaCzornyj, z mojego dalszego wnikania w temat wyszło, że pasowałoby się zwrócić do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (my też tam na dniach będziemy uderzać) bo to oni mają to później kontrolować. ARiMR będzie kontrolować jedynie tych którzy wezmą dotację.
Więc teoretycznie to właśnie WIOŚ powinien być najbardziej "na czasie" jeśli chodzi o te przepisy.
Weterynarze- opinie o wetach, do kogo w potrzebie
autor: NowaJa dnia 26 lutego 2024 o 17:53
SparkHope, T.Jarząbek jest bardzo w porządku, troszczy się o pacjentów, pamięta o nich i jest słowny. Można na niego liczyć praktycznie w każdej sprawie, rozród ogarnia jak najbardziej, nogi też. Aczkolwiek typowym ortopedą nie jest. Jak przypadek bardziej skoplikowany, to odsyła do kogoś innego, nie ściemnia że wie, jak nie wie. Ja polecam.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 23 lutego 2024 o 16:29
Iskra de Baleron, przy dopłatach jest tyle papierologii i obostrzeń, że chyba wolę wyłożyć z własnej kieszeni 🙈 jak mąż się pytał w ODR to pani jak mu zaczeła wymieniać co ma przygotować, to mało nie zemdlał 😅😅😅
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 23 lutego 2024 o 15:42
Everest, wszystko zależy jaki piach chcesz dać. Jeśli dasz geowłókninę pod piach to musi on być odpowiedni, musi się dobrze zagęszczać, bo inaczej będziesz go musiała dać mało (żeby nie było kopnie). Ale jak dasz mało piachu to jest duża szansa że ta geowłóknina będzie zaraz w strzępach i będzie wyłazić na wierzch (po równaniu na przykład, albo nawet od kopyt w śladzie jeśli równane nie będzie). Jeśli nie masz nieprzepuszczalnej tragedii pod spodem i nie zamierzasz robić drenażu to ja bym dawała piach bezpośrednio na grunt. Wtedy możesz dać go mniej, a w razie potrzeby dosypać.
ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach
autor: NowaJa dnia 22 lutego 2024 o 17:19
Piaffallo, no ja jestem w śląskim i jest tak jak napisałam, rejestracja i licencja za pierwszym razem a potem tylko płacisz za licencję.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: NowaJa dnia 22 lutego 2024 o 10:28
secretary, ale masz soję ekstrudowaną czy śrutę? Bo pisałaś najpierw o tej pierwszej. Moja turbo wybredna kobyła śrutę wcina bez problemu, ale musi być na mokro, bo na sucho zostaje w żłobie. Soi ekstrudowanej jeszcze nie próbowałam.
ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach
autor: NowaJa dnia 22 lutego 2024 o 10:24
Piaffallo, zawsze było tak, że przy pierwszej rejestracji płaci się rejestrację i licencję, potem już tylko licencję. Nie wiem jak to jest w przypadku zmiany związku, bo w sumie baza jedna -Artemor i tak na logikę, skoro tam widniejesz to już jesteś zarejestrowana. Więc ja bym pewnie policzyła tylko licencję (gdyby to ode mnie zależało 😅😉, ale myślę, że musisz być przygotowana na dwie opłaty.
sklepy internetowe
autor: NowaJa dnia 21 lutego 2024 o 19:52
Kolejny plus ode mnie dla Happy Horses
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 20 lutego 2024 o 21:25
Piaffallo, tylko jeśli stajnia chce trzymać konie na głębokiej ściółce, to odpływ ze stajni do zbiornika musi być. Nie musi mieć jedynie płyty. Więc jeśli dana stajnia nie ma tego na etapie budowy przewidzianego to później trochę ciężko to dołożyć.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 20 lutego 2024 o 20:43
Iskra de Baleron, tak właśnie jest, ze dwie godziny temu rozmawialiśmy z sąsiadem, jednym z dwóch dużych rolników u nas, oni trzymają bydło właśnie na głębokiej ściółce i z obory mają odpływ gnojówki do zbiornika, z obory wywożą gnój na pole, płyty mieć nie muszą. Oni biorą wszelkie możliwe dotacje, więc są na bieżąco ze wszystkim.
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 20 lutego 2024 o 20:20
zembria, wydaje mi się, że jak najbardziej takie coś przejdzie. A to, że tam nic nie będzie to nie jest istotne 😉
własna przydomowa stajnia
autor: NowaJa dnia 20 lutego 2024 o 19:55
randia, dodam jeszcze raz, chodzi mi o zaznaczony fragment, tam jest "jak również" czyli ja (i nie tylko ja) to rozumiem tak, że musi być zbiornik na nawóz płynny i miejsce na stały. Może to być razem jako płyta obornikową ze zbiornikiem, albo może być osobno (jeśli np. zwierzęta są trzymane na głębokiej ściółce). Wtedy przy stajni/oborze zbiornik, a miejsce na obornik gdzie indziej.
No ale jak widać każdy z nas interpretuje te przepisy inaczej 🤔