lhp

Konto zarejstrowane: 03 grudnia 2008
Ostatnio online: 03 października 2022 o 19:26

Najnowsze posty użytkownika:

Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: lhp dnia 26 czerwca 2022 o 18:04
Mięśniowo wygląda więcej niż dobrze, pod siodłem nie pokazuje żeby coś było nie tak… więc pytanie czy może być szpat objawiający się tylko w ten sposób
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: lhp dnia 26 czerwca 2022 o 17:27
Niezupełnie w temacie, ale nie wiem który wątek byłby odpowiedni. Co może być przyczyną drżenia tylnych nóg w trakcie kładzenia się (np do tarzania)? Koń 6 lat, ma tak odkąd go znam, czyli od jakichś 2 lat.
Opuchlizna głowy
autor: lhp dnia 13 czerwca 2022 o 21:10
Jest coś takiego u koni jak zapalenie worków powietrznych, może to coś w tym kierunku, lokalizacja pasuje
Opuchlizna głowy
autor: lhp dnia 13 czerwca 2022 o 21:05
A jakie ma objawy?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 11:35
To uwierz 😅 dla jasności, nie bywam w stajni codziennie, nie wieszam siatek, nie czeka kolejka chętnych na miejsce mojego konia. Zwiedziłam też wiele (dużo) pensjonatów, niejeden siwy włos mi od tego przybył.
I fajnie, że oceniasz czy miałam łatwo w życiu czy nie, przecież tak dobrze się znamy 😂

Co do siana jeszcze, pamietam jak kupione przez siebie dodatkowo siano trzymałam w przyczepce i dokładałam, był też czas kiedy przywoziłam w bagażniku. Chore, no nie? Ale to były inne czasy, wtedy pensjonaty były jeszcze gorsze niż teraz.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 11:19
Xxagaxx nie w każdym pensjonacie się da, pytanie czy akurat w tym w którym się nie da trzeba konia trzymać. Ale niech każdy robi jak chce, co tu sobie udowadniać lepszą lepszość.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 09:25
Też trzymam w pensjonacie, w regionie wyjątkowo niezasobnym w dobre pensjonaty. I powiem tyle, da się.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 08:41
LSW, teraz zdecydowanie jaśniej i spójnie 🙂
Co do siana non stop, przecież wiadomo że nie chodzi o zapasienie zwierzaka, jak kon ma tendencję do tycia można dać z siatki z małymi oczkami, można siano uboższe, bardziej włókniste, dla chcącego nic trudnego. A w każdym razie nic niemożliwego. Wg mojej wiedzy godzina dwie bez siana jest ok, ale 4 już nie, zarówno w dzień jak i w nocy.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 19:12
Sivrite, dokładnie. Kuuupa siana to roztrzepane 3kg. Mój spokojnie pożera 15 do 20 czy nawet 20 kilku kg dziennie (w zależności od pogody, 20 kilka przy mrozach), pensjonaty nie mają łatwego życia 😅
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 17:48
Ja jestem fanatykiem stałego dostępu do siana i forma żadnego z moich wsześniejszych lub obecnych koni nie różniła się znacząco miedzy porami roku. Owszem, u niektórych jak było bdb pastwisko pojawiały się tzw. jabłka i konie robiły się okrąglejsze, ale nie była to duża różnica.
Zauwazam za to, że wiele osób deklaruje bądź uważa że ich kon ma siana ile potrzebuje lub stały dostęp, rzeczywistość za to wyglada zwykle kompletnie inaczej.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 15:24
LSW, wyraźnie na poprzedniej stronie pisałeś/aś, że konie były chude. Nie widziałam chudych koni jedzących po 20kg siana dziennie, zwłaszcza że mowa była o wszystkich/ większości, nie jakimś jednym w stadzie być może na coś chorym, co mogłoby powodować taki stan.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 24 kwietnia 2022 o 23:45
Trawa zwykle daje tak spektakularne efekty jak siana jest za mało, koń dostaje paszy objętościowej w ilości jakiej mu trzeba i zaczyna wyglądać. Nie wyobrażam sobie swojego na 9kg siana, żebra na bank by wyszły, a futrowanie w zamian treściwą jak koń dużo nie pracuje sens ma żaden.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 23 kwietnia 2022 o 21:37
Mało objętościowej paszy jak na takiego konia
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: lhp dnia 22 grudnia 2021 o 10:13
Mój jak był kuty też musiał wychodzić w kaloszkach, bez nich podkowa (zawsze ta sama noga) nie trzymała się dłużej jak tydzień. Może to kwestia niezbyt dobrego kucia, mogło tak być, teraz jest rozkuty i problem z głowy 😁
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 listopada 2021 o 14:17
https://www.febro.pl/product-pol-3383-Slinianki-oslonki-na-wedzidlo-Acavallo-R.html

Dla koni wycieracących kąciki świetne są te ślinianki, one częściowo jakby wchodzą do pyska i powodują, że kąciki mają kontakt tylko z miękkim śliskim silikonem 🙂
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 15:02
Bo to zależy czy chodziło o ocenę zaawansowania miejscowego czy ocenę rozsiewu. Jeśli o ocenę rozsiewu odległego, to wtedy TK jak najbardziej tak. PET to zwykle ocena rozsiewu lub wznowy miejscowej, w przypadkach budzących wątpliwości.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 14:37
Tomografia jest najmniej dokładna, do diagnostyki raka szyjki lub trzonu macicy zwłaszcza, chyba że bardzo zaawansowanych zmian. Do oceny zaawansowania miejscowego jest praktycznie nieprzydatna. Z badań obrazowych do szyjki macicy zdecydowanie rezonans magnetyczny.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 10:15
Nieprawidłowy wynik testu ROMA jest podstawą do dalszej diagnostyki, niestety refundowane badanie MR to trudny temat.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:45
Rezonans magnetyczny jest bardzo dobrym badaniem do wykrywania ognisk endometriozy.

BRCA1 i BRCA2 są najbardziej popularnymi mutacjami, ale nie jedynymi.

Sterylizacja to także całkowite wycięcie narządu rodnego, a to już jak najbardziej ma wpływ na cykl 😉
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:21
Tak, są formy występujące rodzinnie raka piersi i raka jajnika, mocno obciążające, najbardziej popularne mutacje to BRCA1 i BRCA2, można wykonać badania w tym kierunku.

Endometrioza to najogólniej rzecz ujmując prawidłowe endometrium (błona śluzowa wysciełajaca jamę macicy) zlokalizowane tam, gdzie nie powinno go być. Najczęściej w jajniku, ale może umiejscowić się tak naprawdę wszędzie, np w ścianie jelita, klatce piersiowej, ścianie jamy brzusznej. Także leczenie w dużej mierze zależy od tego gdzie jest ognisko lub ogniska i jakie są objawy.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:13
Nie spotkałam się z publikacjami, w których taka teoria zostałaby jednoznacznie potwierdzona.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 19:52
Tak, cytologia to badanie w kierunku wykrywania raka szyjki macicy.

Test roma to nie tylko marker Ca125.
Badania obrazowe przydatne w wykrywaniu raka jajnika to (w kolejności dokładności badania) rezonans magnetyczny, Usg tv, tomografia komputerowa. Usg jest bardzo „operator dependent”, MR w dającej się przewidzieć przyszłości nie wejdzie jako badanie przesiewowe ani w ogóle zlecane bez konkretnych wskazań, ze względu na koszty. Można robić prywatnie, jak ktoś jest gotowy wydać 600-900zł jednorazowo.

Co do raka jajnika, to po pierwsze nie jest to jedna jednostka chorobowa a przynajmniej kilkanaście różnych typów nowotworu. Być może w przypadku niektórych pochodzenie z jajowodu jest możliwe, ale na pewno nie dotyczy to większości ani nawet znaczącego % tych patologii.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 18:04
Cytologia nie stanowi profilaktyki raka jajnika. Badania obrazowe, markery nowotworowe (test ROMA).
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 16:55
Nieprawda, rak jajnika wychodzi z jajnika.
sklepy internetowe
autor: lhp dnia 27 października 2021 o 13:01
Czy ma ktoś doświadczenia ze sklepem Parcour Kielce? Czas realizacji zamówienia 21dni, po miesiącu cisza, dodzwonić się nie można, na maila brak odp…
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: lhp dnia 20 października 2021 o 18:15
Czarnuszka ponoć ma pozytywne działanie na wzmocnienie odporności, przy czym spodziewałabym się że efekty będzie widać przynajmniej po 1,5- 2 miesiącach stosowania.

A czym leczycie grudę?
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 15 października 2021 o 13:19
Pewnie niektórym koniom starczy 2% czy nawet półtora, żadnemu z moich w sumie 5 (różnych ras i płci) nie wystarczało, a zgłębiałam temat bardzo wnikliwie. Co kto lubi i jak zawsze pozostaje jeden wniosek - niech każdy karmi swojego konia jak lubi.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 15 października 2021 o 12:23
Dobre 2 lata ważyłam siano i dawałam wszystkie porcje osobiście (wtedy w siatce), arabek zjadał więcej niż 2% mc, sp walach dużo więcej, ani jeden ani drugi gruby nie był, takie normalne konie w dobrej kondycji, stojące w boksach angielskich, cały dzień padokowane, pracujące lekko lub średnio ciężko, zdrowe. A jadły jeszcze owies i dodatki. Siano ładne na ogół zielone, bez motylkowych. Później miałam jeszcze inne konie, w tym małopolaka, wszystkie zjadały więcej siana niż ww ilości, nigdy nie były otyłe.
Z mojego doświadczenia też, kon zjada siano łapczywie jak wcześniej miał go za mało, ale to trwa jakiś ograniczony czas, później się normuje przy rzeczywiście stałym dostępie.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 14 października 2021 o 11:44
To że są konie grube na samym sianie to wiem, ale chodzi mi o kolejność- wpierw zabrałabym treściwe, później siano. Bo jak ktoś już wspominał 1,5kg musli (nawet takiego jw) to całkiem dużo. Na polskim sianie (które w porównaniu do brytyjskiego czy północno- zachodniej Europy jest raczej ubogie) koń się nie ochwaci, chyba że ktoś ma siano wyjątkowo bogate np w koniczynę, ale takiego z założenia koniom nie powinno się podawać.
A książkowe 1,5 czy 2% mc siana dziennie to wg mnie mało, przy takiej ilości kon zjada dawkę szybko, później stoi bez siana, a wrzody rosną. No chyba że siatka z b. małymi oczkami i koń będzie to rzeczywiście długo jadł, chociaż jak zimno i potrzebuje więcej akurat to pewnie będzie jadł powoli ale za to ze stresem.
Wg mnie kon Meise jest w górnej granicy normy, dość okrągły, ale bez tragedii.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 14 października 2021 o 10:46
Ja bym prędzej ograniczyła treściwe do zera (z sieczką i witaminami w porze posiłków, Ew innymi niskokalorycznym dodatkami, żeby się nie denerwował jak inne konie jedzą) niż limitowana w jakikolwiek sposób siano. I zobaczyłabym jak sytuacja, dopiero jak to by nic nie dało kombinowałabym dalej.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 września 2021 o 23:38
Generalnie tyle, że jak koń zadziera głowę wędzidło działa na język a nie opiera się na tylnych zębach oraz zapobiega przekładaniu języka
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 września 2021 o 13:13
Zaprzęgowe to jest coś takiego (boki; sciegierz może być rożny), ale nawet pomijając kolko z dołu to jest to inne wędzidło niż wstawiane przeze mnie wcześniej

jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 września 2021 o 10:58
To drugie wędzidło nie jest opisywane jako zaprzęgowe, występuje w tej samej kategorii co pierwsze
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 26 września 2021 o 12:33
Na moją logikę w drugim wędzidle „środek ciężkości” pierścienia do którego przypinamy wodze wypada powyżej scięgierza, w pierwszym na jego poziomie. Pytanie jaka będzie realna roznica w działaniu, drugie będzie w większym stopniu działać na potylicę?
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 26 września 2021 o 09:17
Chyba nie taka jest idea Bauchera? Zresztą ta druga para musiałaby być jeszcze bardziej nad wędzidłem, po co?
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 25 września 2021 o 22:59
Czy ktoś z was może wie czym się różnią w działaniu te dwa wędzidła?
Kącik Rekreanta (część XIV) 2021
autor: lhp dnia 10 września 2021 o 13:53
O tak, zgadzam się z Espana, pamietam czasy sprzed tych 20- 25 lat i w znanych mi stajniach (ściana wschodnia) konie były padokowane, mniej lub więcej, ale były. To kwestia tylko i wyłącznie mentalności (lub wiedzy) i niewiele w tym temacie się zmieniło.
Ogon
autor: lhp dnia 07 września 2021 o 09:25
Opisywałam problem wyżej w tym wątku, ale generalnie tarcie ogona bez do tej pory znalezionej przyczyny, głównie jesienią i zimą, odrobaczany serią oraz regularnie wg zaleceń wet, jakichkolwiek innych objawów sugerujących alergie brak, zmian na skórze w tym okolicy wycieranej brak. 3 wetow nie miało bladego pojęcia od czego to może być. Powyższy środek stosuję jak zaczyna trzeć, lub jak latem zdarzały się pojedyncze incydenty, od razu przechodzi, od zeszłej zimy zużyliśmy 2/3 opakowania, myślę że dzięki temu ogon już w zasadzie odrósł, bo były dwa całkiem łyse placki od tarcia i wyglądało to koszmarnie.
Ogon
autor: lhp dnia 06 września 2021 o 18:23
Gaga, Pharmaceris Ichtilix-forte
Ogon
autor: lhp dnia 06 września 2021 o 16:33
Mi najlepiej jak do tej pory sprawdza się to: https://www.ceneo.pl/44071454
Wcierane w skórę tam gdzie jest wycierane.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 30 sierpnia 2021 o 07:28
Ja się boję, że Winderen zostałby przegryziony w krótkim czasie, generalnie mam takie obawy co do wędzideł z tworzyw, mój kon dość intensywnie żuje wędzidło a są też momenty, że gryzie, na Sprengerze są dość wyraźne ślady, w tworzywie pewnie byłaby już dziura.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 29 sierpnia 2021 o 23:45
Tam masz przeróżne, proste też 🙂
https://fagerbits.com/product/sara-titanium-fixed-rings/
Z opisu wygląda, że powinno wam pasować.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 29 sierpnia 2021 o 21:30
Meise, może Fager tytanowy? Mam podwójnie łamaną oliwkę (co prawda mojemu koniowi nie podpasowało, będę je wystawiać na sprzedaż, ale mojemu podwójnie łamane żadne nie pasują), one są cienkie, a tytan jest lekki, jak się bierze do ręki sprawia wrażenie takiego twardego tworzywa, nie jest też taki „zimny” jak większość metali i stopów używanych do produkcji wędzideł.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 24 sierpnia 2021 o 19:08
Fajna jest Nuba Hoof and Shine
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 24 sierpnia 2021 o 11:48
Kotbury, a w tym kontekście, które musli są lepsze?
popręg
autor: lhp dnia 19 sierpnia 2021 o 14:16
W stajni był drugi, podobny model Acavallo, tamten pękł solidnie aż do wyściółki, ale był starszy.
Podejrzewam że to tworzywo jest mało odporne na niskie temperatury i po prostu się łamie, ale to tylko moja niepotwierdzona teoria.
popręg
autor: lhp dnia 19 sierpnia 2021 o 13:05
Miałam popręg Acavallo (długi, do siodła skokowego), mój wycierający się od większości skórzanych popręgów koń nie obtarł się od niego ani razu, jednak popręg pękł po jakichś 7mcach użytkowania (4-5 razy w tyg na jednym koniu). Nie było to duże pęknięcie bo ok 1cm, ale to była jedynie kwestia czasu aż zrobiłoby się większe, widać było też że za chwilę pękłby w tym miejscu po drugiej stronie.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: lhp dnia 29 lipca 2021 o 13:53
Karolina_, o to to, dokładnie 🙂
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: lhp dnia 28 lipca 2021 o 09:33
<b>lhp,</b> Carl Hester który za tym stoi myślę że i na kozie by olimpiadę pojechał. On i Isabell Werth mają ogromne doświadczenie w doprowadzaniu kolejnych i kolejnych koni do światowej czołówki i wiedzą co im pasuje i czego szukają
karolina_,

Za Gio wyjściowo nie stał Carl Hester, ponoć śmiał się że Charlotte przywiozła kucyka. W koniu trzeba widzieć potencjał, nie marudzić na maść czy (w granicach rozsądku) wzrost.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: lhp dnia 27 lipca 2021 o 13:51
Kasztan nie, malowany nie, niski nie… a tymczasem Charlotte Dujardin takiego właśnie wybrała i nieźle pomyka na olimpiadzie 😂