lhp

Konto zarejstrowane: 03 grudnia 2008
Ostatnio online: 07 grudnia 2023 o 11:16

Najnowsze posty użytkownika:

kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 13 września 2023 o 12:51
Fokusowa, teoretycznie możesz dać badanie do ponownego opisu, musisz znaleźć kogoś kto się tego podejmie. Ja osobiście biorę takie zlecenia w zasadzie tylko od znajomych, za dużo jest z tym zabawy aby miało to sens.

Jeśli to rzepka i jak mówisz fragmenty są duże, powinno być to bez problemu widoczne w badaniu MR.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 12 września 2023 o 00:09
Fokusowa, a bo to zależy jakie kawałki, jakiej wielkości i gdzie. Rezonans jeśli chodzi o kości co do generalnej zasady służy do oceny szpiku.
Jaki kantar najlepszy? Jakich używacie? Jakie polecacie?
autor: lhp dnia 03 sierpnia 2023 o 12:25
Ciekawe czy to nie obciera, zwłaszcza że wszystkie okucia (zapięcia) są po jednej stronie, wiec na pewno będzie nierówno się układał, co zwykle przy użytkowaniu padokowym skutkuje otarciami lub przynajmniej łysiznami. Ciekawi mnie skądinąd dlaczego tak mało jest sensownych kantarów, większość ma ciężkie okucia tylko po jednej stronie, mało jest zaprojektowanych tak aby z założenia układały się równo i nie tarły (czyli m. in. lekkich).
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lhp dnia 29 lipca 2023 o 08:41
Możliwe, dodatkowo za tymi liniami (w stronę piętek) kopyto jest trochę uwypuklone/szersze (na boki)
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lhp dnia 29 lipca 2023 o 00:53
Foto poglądowe
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lhp dnia 29 lipca 2023 o 00:47
Właśnie u mojego to nie pęknięcia a takie jakby linijne wgłębienia, rowki, biegną od koronki do ziemi w obu kopytach po obu stronach tak samo, w tylnych też tyle że słabo widoczne bardzo. Tak się zastanawiam co to i od czego, konia mam ponad 3 lata, z tym go kupiłam i stan bez większych zmian
naturalna pielęgnacja kopyt
autor: lhp dnia 28 lipca 2023 o 22:05
Co jest przyczyną takiej pionowej linii w części bocznej kopyta widocznej na tym zdjęciu? Zastanawiam się bo mój koń ma podobne, tylko wyraźniej zaznaczone.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: lhp dnia 14 lipca 2023 o 22:03
Ja jako lekarz zawsze traktowałam wetów jak „swoich”, po tamtym - każdy kij ma dwa końce, nie chciało się? Mi też się nie zechce.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: lhp dnia 14 lipca 2023 o 10:15
Mieszkam w dużym moście i co? I koń zachorował koło godziny 20-21 i żaden z wetów (obdzwonilam chyba z 7 czy 10) nie raczył wykazać nawet odrobiny zainteresowania przyjazdem… na szczęście jestem lekarzem i mam znajomą wet od małych zwierząt i udało się samemu poradzić. Dla jasności ostre objawy kolkopodobne, koń leżący, spocony, skręcający się z bólu. Teraz jak widzę te akcje „weterynarz też człowiek” czy tym podobne to szczerze mi niedobrze. Dla mnie to tak jak by mi lekarz pediatra prosto w twarz powiedział że nie przyjedzie do dziecka w ciężkim stanie bo mu się nie chce. Mi osobiście się takie coś nie mieści w głowie, ale jak widać dla wetow to zupełnie normalna sprawa.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: lhp dnia 02 czerwca 2023 o 12:56
Tamten nie był jakoś bardzo niski, dokładnie już nie pamietam ale miał więcej niż 160 cm, jednak ogólnie gabarytowo wyglądał jak maks dwulatek.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: lhp dnia 02 czerwca 2023 o 10:58
Oglądałam kiedyś 3-latka po Azarcie, koń ze świetną techniką skoku, ale niestety rozwalonym ścięgnem i mały, ale to był prawdopodobnie wynik niedożywienia, bo wszystkie konie w tej stajni to była galeria żeber, aż żal było patrzeć, w zasadzie ten nie wyglądał na ich tle najgorzej.
Kącik Ujeżdżenia
autor: lhp dnia 09 lutego 2023 o 11:44
Jak pisałam, nie chodzi o konie, a o całokształt, likwidację bloga, sprzedaż stajni (i również koni w tym samym czasie). Ale spoko, nie było tematu.
Kącik Ujeżdżenia
autor: lhp dnia 09 lutego 2023 o 10:23
Nie ciekawią mnie pomówienia, a fakty, nic w tym zdrożnego napisać np przyczyną były kłopoty zdrowotne i zamknąć temat. Takie pytanie padło tu już wielokrotnie, tyle że nie wprost, myślę że w takiej sytuacji jest to pytanie całkiem naturalne.
Kącik Ujeżdżenia
autor: lhp dnia 08 lutego 2023 o 16:10
Co się stało że bloga nie ma, a wszystkie konie sprzedane? Z tego co pamietam tam zaangażowanie w temat było bardzo duże i taka zmiana…
Bryczesy
autor: lhp dnia 24 stycznia 2023 o 10:07
Nigdy więcej nie kupię nic Schocke, jakość tragedia, w kurtce błyskawicznie zepsuł się zamek główny i te w kieszeniach, materiał straszliwie łapie brud, kamizelka to samo- problem z zamkami, czaprak jak szmata po kilku użyciach, gdzie Le mieux, PSofS czy nawet Eskadron trzymają się bez problemu
Ogłowia
autor: lhp dnia 21 stycznia 2023 o 12:37
Ps of sweden ma zdaje się model bez nachrapnika
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 08 grudnia 2022 o 10:35
Jak chcesz większą pewność co do oceny zmiany, powinnaś iść na MR piersi.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 07 listopada 2022 o 16:14
Bajahorses, mi się przy podobnych objawach bardzo sprawdził podwójnie łamany Baucher Sprengera
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: lhp dnia 26 czerwca 2022 o 18:04
Mięśniowo wygląda więcej niż dobrze, pod siodłem nie pokazuje żeby coś było nie tak… więc pytanie czy może być szpat objawiający się tylko w ten sposób
Niezdiagnozowane kulawizny: Wyrok?
autor: lhp dnia 26 czerwca 2022 o 17:27
Niezupełnie w temacie, ale nie wiem który wątek byłby odpowiedni. Co może być przyczyną drżenia tylnych nóg w trakcie kładzenia się (np do tarzania)? Koń 6 lat, ma tak odkąd go znam, czyli od jakichś 2 lat.
Opuchlizna głowy
autor: lhp dnia 13 czerwca 2022 o 21:10
Jest coś takiego u koni jak zapalenie worków powietrznych, może to coś w tym kierunku, lokalizacja pasuje
Opuchlizna głowy
autor: lhp dnia 13 czerwca 2022 o 21:05
A jakie ma objawy?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 11:35
To uwierz 😅 dla jasności, nie bywam w stajni codziennie, nie wieszam siatek, nie czeka kolejka chętnych na miejsce mojego konia. Zwiedziłam też wiele (dużo) pensjonatów, niejeden siwy włos mi od tego przybył.
I fajnie, że oceniasz czy miałam łatwo w życiu czy nie, przecież tak dobrze się znamy 😂

Co do siana jeszcze, pamietam jak kupione przez siebie dodatkowo siano trzymałam w przyczepce i dokładałam, był też czas kiedy przywoziłam w bagażniku. Chore, no nie? Ale to były inne czasy, wtedy pensjonaty były jeszcze gorsze niż teraz.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 11:19
Xxagaxx nie w każdym pensjonacie się da, pytanie czy akurat w tym w którym się nie da trzeba konia trzymać. Ale niech każdy robi jak chce, co tu sobie udowadniać lepszą lepszość.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 09:25
Też trzymam w pensjonacie, w regionie wyjątkowo niezasobnym w dobre pensjonaty. I powiem tyle, da się.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 26 kwietnia 2022 o 08:41
LSW, teraz zdecydowanie jaśniej i spójnie 🙂
Co do siana non stop, przecież wiadomo że nie chodzi o zapasienie zwierzaka, jak kon ma tendencję do tycia można dać z siatki z małymi oczkami, można siano uboższe, bardziej włókniste, dla chcącego nic trudnego. A w każdym razie nic niemożliwego. Wg mojej wiedzy godzina dwie bez siana jest ok, ale 4 już nie, zarówno w dzień jak i w nocy.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 19:12
Sivrite, dokładnie. Kuuupa siana to roztrzepane 3kg. Mój spokojnie pożera 15 do 20 czy nawet 20 kilku kg dziennie (w zależności od pogody, 20 kilka przy mrozach), pensjonaty nie mają łatwego życia 😅
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 17:48
Ja jestem fanatykiem stałego dostępu do siana i forma żadnego z moich wsześniejszych lub obecnych koni nie różniła się znacząco miedzy porami roku. Owszem, u niektórych jak było bdb pastwisko pojawiały się tzw. jabłka i konie robiły się okrąglejsze, ale nie była to duża różnica.
Zauwazam za to, że wiele osób deklaruje bądź uważa że ich kon ma siana ile potrzebuje lub stały dostęp, rzeczywistość za to wyglada zwykle kompletnie inaczej.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 25 kwietnia 2022 o 15:24
LSW, wyraźnie na poprzedniej stronie pisałeś/aś, że konie były chude. Nie widziałam chudych koni jedzących po 20kg siana dziennie, zwłaszcza że mowa była o wszystkich/ większości, nie jakimś jednym w stadzie być może na coś chorym, co mogłoby powodować taki stan.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 24 kwietnia 2022 o 23:45
Trawa zwykle daje tak spektakularne efekty jak siana jest za mało, koń dostaje paszy objętościowej w ilości jakiej mu trzeba i zaczyna wyglądać. Nie wyobrażam sobie swojego na 9kg siana, żebra na bank by wyszły, a futrowanie w zamian treściwą jak koń dużo nie pracuje sens ma żaden.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: lhp dnia 23 kwietnia 2022 o 21:37
Mało objętościowej paszy jak na takiego konia
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: lhp dnia 22 grudnia 2021 o 10:13
Mój jak był kuty też musiał wychodzić w kaloszkach, bez nich podkowa (zawsze ta sama noga) nie trzymała się dłużej jak tydzień. Może to kwestia niezbyt dobrego kucia, mogło tak być, teraz jest rozkuty i problem z głowy 😁
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 listopada 2021 o 14:17
https://www.febro.pl/product-pol-3383-Slinianki-oslonki-na-wedzidlo-Acavallo-R.html

Dla koni wycieracących kąciki świetne są te ślinianki, one częściowo jakby wchodzą do pyska i powodują, że kąciki mają kontakt tylko z miękkim śliskim silikonem 🙂
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 15:02
Bo to zależy czy chodziło o ocenę zaawansowania miejscowego czy ocenę rozsiewu. Jeśli o ocenę rozsiewu odległego, to wtedy TK jak najbardziej tak. PET to zwykle ocena rozsiewu lub wznowy miejscowej, w przypadkach budzących wątpliwości.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 14:37
Tomografia jest najmniej dokładna, do diagnostyki raka szyjki lub trzonu macicy zwłaszcza, chyba że bardzo zaawansowanych zmian. Do oceny zaawansowania miejscowego jest praktycznie nieprzydatna. Z badań obrazowych do szyjki macicy zdecydowanie rezonans magnetyczny.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 05 listopada 2021 o 10:15
Nieprawidłowy wynik testu ROMA jest podstawą do dalszej diagnostyki, niestety refundowane badanie MR to trudny temat.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:45
Rezonans magnetyczny jest bardzo dobrym badaniem do wykrywania ognisk endometriozy.

BRCA1 i BRCA2 są najbardziej popularnymi mutacjami, ale nie jedynymi.

Sterylizacja to także całkowite wycięcie narządu rodnego, a to już jak najbardziej ma wpływ na cykl 😉
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:21
Tak, są formy występujące rodzinnie raka piersi i raka jajnika, mocno obciążające, najbardziej popularne mutacje to BRCA1 i BRCA2, można wykonać badania w tym kierunku.

Endometrioza to najogólniej rzecz ujmując prawidłowe endometrium (błona śluzowa wysciełajaca jamę macicy) zlokalizowane tam, gdzie nie powinno go być. Najczęściej w jajniku, ale może umiejscowić się tak naprawdę wszędzie, np w ścianie jelita, klatce piersiowej, ścianie jamy brzusznej. Także leczenie w dużej mierze zależy od tego gdzie jest ognisko lub ogniska i jakie są objawy.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 21:13
Nie spotkałam się z publikacjami, w których taka teoria zostałaby jednoznacznie potwierdzona.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 19:52
Tak, cytologia to badanie w kierunku wykrywania raka szyjki macicy.

Test roma to nie tylko marker Ca125.
Badania obrazowe przydatne w wykrywaniu raka jajnika to (w kolejności dokładności badania) rezonans magnetyczny, Usg tv, tomografia komputerowa. Usg jest bardzo „operator dependent”, MR w dającej się przewidzieć przyszłości nie wejdzie jako badanie przesiewowe ani w ogóle zlecane bez konkretnych wskazań, ze względu na koszty. Można robić prywatnie, jak ktoś jest gotowy wydać 600-900zł jednorazowo.

Co do raka jajnika, to po pierwsze nie jest to jedna jednostka chorobowa a przynajmniej kilkanaście różnych typów nowotworu. Być może w przypadku niektórych pochodzenie z jajowodu jest możliwe, ale na pewno nie dotyczy to większości ani nawet znaczącego % tych patologii.
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 18:04
Cytologia nie stanowi profilaktyki raka jajnika. Badania obrazowe, markery nowotworowe (test ROMA).
kącik pomocy medycznej, czyli: czy to coś powaznego i jak temu zaradzić
autor: lhp dnia 04 listopada 2021 o 16:55
Nieprawda, rak jajnika wychodzi z jajnika.
sklepy internetowe
autor: lhp dnia 27 października 2021 o 13:01
Czy ma ktoś doświadczenia ze sklepem Parcour Kielce? Czas realizacji zamówienia 21dni, po miesiącu cisza, dodzwonić się nie można, na maila brak odp…
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: lhp dnia 20 października 2021 o 18:15
Czarnuszka ponoć ma pozytywne działanie na wzmocnienie odporności, przy czym spodziewałabym się że efekty będzie widać przynajmniej po 1,5- 2 miesiącach stosowania.

A czym leczycie grudę?
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 15 października 2021 o 13:19
Pewnie niektórym koniom starczy 2% czy nawet półtora, żadnemu z moich w sumie 5 (różnych ras i płci) nie wystarczało, a zgłębiałam temat bardzo wnikliwie. Co kto lubi i jak zawsze pozostaje jeden wniosek - niech każdy karmi swojego konia jak lubi.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 15 października 2021 o 12:23
Dobre 2 lata ważyłam siano i dawałam wszystkie porcje osobiście (wtedy w siatce), arabek zjadał więcej niż 2% mc, sp walach dużo więcej, ani jeden ani drugi gruby nie był, takie normalne konie w dobrej kondycji, stojące w boksach angielskich, cały dzień padokowane, pracujące lekko lub średnio ciężko, zdrowe. A jadły jeszcze owies i dodatki. Siano ładne na ogół zielone, bez motylkowych. Później miałam jeszcze inne konie, w tym małopolaka, wszystkie zjadały więcej siana niż ww ilości, nigdy nie były otyłe.
Z mojego doświadczenia też, kon zjada siano łapczywie jak wcześniej miał go za mało, ale to trwa jakiś ograniczony czas, później się normuje przy rzeczywiście stałym dostępie.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 14 października 2021 o 11:44
To że są konie grube na samym sianie to wiem, ale chodzi mi o kolejność- wpierw zabrałabym treściwe, później siano. Bo jak ktoś już wspominał 1,5kg musli (nawet takiego jw) to całkiem dużo. Na polskim sianie (które w porównaniu do brytyjskiego czy północno- zachodniej Europy jest raczej ubogie) koń się nie ochwaci, chyba że ktoś ma siano wyjątkowo bogate np w koniczynę, ale takiego z założenia koniom nie powinno się podawać.
A książkowe 1,5 czy 2% mc siana dziennie to wg mnie mało, przy takiej ilości kon zjada dawkę szybko, później stoi bez siana, a wrzody rosną. No chyba że siatka z b. małymi oczkami i koń będzie to rzeczywiście długo jadł, chociaż jak zimno i potrzebuje więcej akurat to pewnie będzie jadł powoli ale za to ze stresem.
Wg mnie kon Meise jest w górnej granicy normy, dość okrągły, ale bez tragedii.
Co zrobić, żeby koń przytył/ schudł ?
autor: lhp dnia 14 października 2021 o 10:46
Ja bym prędzej ograniczyła treściwe do zera (z sieczką i witaminami w porze posiłków, Ew innymi niskokalorycznym dodatkami, żeby się nie denerwował jak inne konie jedzą) niż limitowana w jakikolwiek sposób siano. I zobaczyłabym jak sytuacja, dopiero jak to by nic nie dało kombinowałabym dalej.
jakiego kiełzna używacie/ WĘDZIDŁA - rodzaje, zastosowania, spostrzeżenia
autor: lhp dnia 27 września 2021 o 23:38
Generalnie tyle, że jak koń zadziera głowę wędzidło działa na język a nie opiera się na tylnych zębach oraz zapobiega przekładaniu języka