Jakie pasze dajecie swoim koniom?

i duzo tansze, super, dziekuje 🙂
dysponuje ktoś składem paszy agro-vital kokos dokładniejszym niż na stronie?
Liczę na dokładniejszą analizę składu niż procent białka i skrobi, ew może ktoś gdzieś widział ich katalog
Zuzu., można do nich napisac, jak ja jeszcze zamawiałam z agrocomplex to dostałam na maila składy, ale chyba kokosa nie mam, mam gastro gdzieś i calma.
Zjadalne jest to Multi-Kokos?

edit: Karmi ktoś Elementem?
Ja wiem, że to jest przebrandowany Polski Żłób (chyba...), ale może coś, ktoś...?
Sankaritarina, kokos jest dość smaczne, tak samo jak carrot.
A czy robi ktoś może na górnym Śląsku zamówienia z agrokompleksu ? Żeby się podłączyć ? 😁
xxagaxx, ooo a mogłabyś mi podrzucić? Dzięki, napisze do nich. Mam możliwość podjechać tam bezpośrednio co jakiś czas po paszę także cena kusi, ale też nie chcę dawać musli dla samego dawania.

Btw jako maniak tabel i obliczeń excelowych zrobiłam porównanie składów kilku pasz i supli w odniesieniu do zapotrzebowania konia i mini kalkulatorek do wyliczania dawek i kosztów. Mam problem ze znalezieniem orientacyjnego składu siana, owsa i sieczki z lucerny - jakby ktoś chciał się podzielić to byłabym wdzięczna. No i mogę też udostępnić moje wypociny jeśli komuś się przyda 😇
BUCK   buttermilk buckskin
13 listopada 2023 11:25
Zuzu. może to ? jest tabela dot.owsa, pewnie trzeba uśrednić

https://wz.izoo.krakow.pl/files/WZ_2018_4_art21.pdf
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
13 listopada 2023 11:29
Katasia, A patrzyłaś a Re-leve Saracena? Ja tym dotuczałam wrzoda, fajna pasza z wolnouwalnialną energią.
Zuzu., ja bym chętnie zajrzała do tych wypocin. Podeślesz?
Zuzu., ja już napisałam w wątku z suplami, że niestety wkradły ci się krytyczne błędy w te tabelki.
1. pomyliłaś jednostki (miligramy z mikrogramami)!!! A to jest różnica rzędu miliona🙂
2. Podajesz raz wartości dla kilograma raz dla dawki dziennej- czyli nie ma jak porównać
3.Podajesz nieaktualne składy.
kotbury, odnosząc się do wszystkich zarzutów - poprawię dawki, dziękuję, natomiast składy są ze stron producentów nie wiem gdzie miałabym znalezc bardziej aktualne niż te

właśnie dlatego chciałabym aby ktoś też na to zerknął/poprawił - może uda nam się skleić całkiem sensowne porównanie z którego wiele osób skorzysta.

Po pracy do tego usiądę jeszcze raz i poszukam błędów

BUCK, zerknę więczorem dzięki
kotbury, odnosząc się do wszystkich zarzutów - poprawię dawki, dziękuję, natomiast składy są ze stron producentów nie wiem gdzie miałabym znalezc bardziej aktualne niż te




Zuzu., strony polskich dystrybutorów mają kupę błędów i nie są stronami producentów. Są stronami dystrybutorów🙂
Aktualne składy masz NA OPAKOWANIACH- zawsze. nie zawsze da radę znaleźć je online.

Reszta w wątku witaminowym, żeby nie robić oftopa.


IMHO nie da się netto prównać preparatów. Forma, nośnik, kofaktor itd. ma kluczowe znaczenie dla ich działania.



Zuzu., wysłałam pw
Tak z czystej ciekawości....
Czy ktoś zaobserwował mniejsze spożycie siana na którejś paszy/dodatkach? Jakieś ekonomiczne częściowe zastąpienie objętościówki czymś....? Oprócz trawokulek?

TAK, wiem, brzmię jak janusz byznesu stajennego, ale mój młody zaczął wperdzielać kosmiczne ilości siana, waga w normie (nawet nieco gruby, ale regularnie bardzo lekko pracuje) i zastanawiam się co mogę poprawić w jadłospisie, żeby to jakoś wybalansować... Oprócz wsadzenia tego siana w siatkę (czego mi się ostatnio po prostu nie chce robić, przyznaję, trzeba ogarnąć swoje lenistwo).

Tzn chodzi mi o to czy ktoś zauważył jakąkolwiek zależność, zmianę w spożyciu objętościówki, jeśli podał jakieś konkretne treściwe, sieczki, wysłodki etc... Pewnie ta siatka załatwi sprawę, ale może coś jeszcze.

Na pewno trawokulki i wysłodki wpływają na pobieranie objętościówki, mam to sprawdzone, ale wysłodków nie chcę dawać, trawokulek za dużo nie może. Chyba tylko sieczka i "sieczkowate" musli by zostało...
Sankaritarina, Częściowo odpowiem 😉 moje nie chcą siana, jak się dobrze najedzą... trawy 😆
To dopiero ekonomia 😉
Evka, O, też prawda. 😀 🙂 Moje mają trawiaste padoki, niezeżarte do stanu "beton" (a i tak jeszcze czasem trochę siana rzucę), ale no.... to już nie "ta" trawka, więc jest foch 😉
Na gorsze siano też jest foch - siano jest normalne, ładne, niespleśniałe ani nic, ale, no, najlepsze to takie zielone i 1 pokos, boszsz....
Tak jak piszą poprzedniczki. Tylko trawa chyba. Mój jak się nażre na pastwisku to siano jest be. Wtedy treściwe nawet wolno je. Zdarza się na raty
Moje też na pastwisku jeszcze mają trawę całkiem całkiem, ale najpierw zjedzą całe siano, które daję dodatkowo na pastwisko a dopiero później łaskawie idą na trawę.
Kobyła wygląda już jak źrebna.
Mam musli Hippolyt Krauter. W składzie nie widzę wzmianki o owsie, a bez problemu mogę wybrać z tej paszy pełny owies. Teraz nie wiem czy skład jest nieaktualny, czy jest tu napisane o owsie a ja jestem ślepa, czy może to sa “otręby owsiane”, które sa pełnym owsem, czy o co tu chodzi?

Skład: płatki jęczmienne 31%, sieczka z lucerny 6%, płatki kukurydziane 12,5%, melasa z buraków cukrowych 6,6%, otręby pszenne 5,7%, wytłoki jabłkowe 5%, kiełki kukurydzy 5%, syrop jabłkowy 4,3%, siemię lniane 2,8%, zioła (rozmaryn, koper włoski, rumianek, majeranek, ekstrakt ziołowy) 2,7%, wysłodki buraczane 2,5%, oleje tłoczone na zimno (lniany, słonecznikowy, kukurydziany) 2,5%, otręby owsiane 2,2%, sól 1,8%, kiełki jęczmienne 1,5%, mix olejów 1,2%, ekstrakt z pestek winogron 0,8%, puder z alg morskich 0,8%, drożdże piwne 0,5%, fumaran magnezu 0,5%, czosnek 0,2%, nasiona słonecznika 0,2%, kminek czarny 0,1%.
doloruu, ta pasza jest opisana jako bez owsa. To na pewno owies?
Sankaritarina, ja nie próbowałam jeszcze tego preparatu ale Kentacky Karron Oil był nam opisywany min. jako olej dla koni, które "dostają mało siana".
Ja się wzdrygnełam, ale mi wyjaśniono, że tak, to jest możliwe, że konie się nażrą za bardzo, szczególnie jak siano jest uboższe to żeby dojeść minerałów i witamin będą chciały więcej (za dużo).
Ten preparat jest polecany dla koni np. przygtowywanych na aukcje- sprzedaż, bo gdy przestają żreć jak odkuracze to brzuchy mniej okrągłe i lepsza linia konia- lepiej wygląda a siły nie ubywa.
Imho jak koniowi się włączyło wpierniczanie po kokardę to:
1. ma za mało czegoś - albo po zejściu z trawy teraz jesienią ma zmianę mikrobiomu- warto probiotykami wspomóc, albo własnie dać jakiś suplement multivitaminowy
2. Jest mu zimno - konie mają super (te które mają i są zdrowe) elastyczność metaboliczną i lotne kwasy tłuszczowe odkładają w tłuszcz (w ciągu dnia), a w nocy łatwo się przełączają żby ten tłuszcz był rezerwuarem energii na dogrzewanie organizmu.
Jeśli koniow w nocy zimno- to ie zawsze dera i pozamykać drzwi tylko zmienić czasami godziny posiłków. Siano już po południu w głównej dawce, żeby się najadł prze spadkiem temeratury, bo za dogrzanie również odpowiada fermentacja. A żeby fermentacja była ok to probiotyki jak nie działa dobrze też.
Reasumując:
1. dać dobrych kwasów tuszczowych- tłuszczu do diety,
2. wspomóc probiotkiem
3.dodać ogólnie witamin
doloruu, to jęczmień, wygląda bardzo podobnie.
czy skład Mebio Build Up się zmienił? Jest mniej "klejące" i ciemniejsze
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
14 listopada 2023 11:32
Sankaritarina, Zrób badania, możliwe że czegoś mu brakuje i dlatego tak się objada. Cały czas czuje "głód na coś", to zajada sianem, ale to tego nie zaspokaja.
xxagaxx, Melanie, dodaję fotki tego o co mi chodzi. Na trzecim zdjęciu wyjęłam ziarno z łuski. Trochę lipna jakość no ale może coś będzie widać. To owies czy te otręby owsiane czy jęczmień jednak?
5CF280B1-326D-4007-956C-7FEC9EE71E74.jpeg 5CF280B1-326D-4007-956C-7FEC9EE71E74.jpeg
64F14745-6A8D-48E0-A855-367C032325F3.jpeg 64F14745-6A8D-48E0-A855-367C032325F3.jpeg
AF30D308-EFCF-47BC-989F-81F0D0D9F36C.jpeg AF30D308-EFCF-47BC-989F-81F0D0D9F36C.jpeg
Jęczmień.
Doloruu, tak, jęczmień, owies jest krótszy i bardziej pękaty, a jęczmień podłużny.
doloruu, to jest owies, ale mnie też już się zdarzyło że dostałam pomyloną zawartość w worku z Hippolyta, miało być Natur Solo, a była jakaś inna pasza z owsem, do dziś nie wiem co było w worku, ale reklamację przyjęli bez problemu.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się