Jakie pasze dajecie swoim koniom?

zrobiłam mojemu zwierzakowi testy alergiczne. Wyszła nam na maxa alergia na pszenicę 5/5, oraz soję 3/5. I teraz 2 pytania. Czy otręby pszenne może jeść? I co się nadaje wtedy dla wyleczonego wrzoda co nie ma pszenicy i soi?
xxagaxx, strona wcześniej masz: wrzodowe od eggersmana czyli struktur, revital i green power oraz puritan
Perlica, dzięki, struktur brzmi jak lucerna z lucerna, green power nie wiem czy mnie nie zabije, nam power nie potrzebny 😅 ale recital i puritan brzmią spoko. Wytestuje. To pozostaje dla mnie pytanie o otręby pszenne czy owsiane przy alergii na pszenicę i owies 😅
xxagaxx, chyba lepiej nie dawać, bo to nadal część rośliny, ale niech mądrzejsi się wypowiedzą.
znalazłam jeszcze to: https://sklep.hippovet.pl/produkty/mebio-grain-free-balance/

tylko nie wiem co miałabym tym balansować, bo jako dodatek do czego? :P chyba że zamiast sieczki :P Szkoda że nie jest to pasza pełnoporcjowa
xxagaxx, u nas też alergia na pszenicę . Rozmawiałam z panią doktor Biazik o paszy ( nowa z eggersmann nie pamiętam nazwy ) która w składzie ma podane 0.5 procent otrąb pszennych , pani doktor powiedziała że lepiej wszystko wyeliminować . Przejrzyj jeszcze swoje suplementy dla koni . Wiele z nich jest na nośnikach z otrąb.
My dodatkowo wyeliminowaliśmy słomę pszenną jako ściółkę.
U nas jest więcej alergii i przeszliśmy na hoveler pur.gastro.
MarthaCzornyj, zastanawiajace jest tylko to, ze co lab to inne wyniki. w Vetlabie nie ma alergii żadnej 🙂 Sciołke i tak zmieniamy, a suple akurat mam bezpieczne, wrzodowe głównie, premix witaminowy i na stawy, ale dodatków dziwnych tam nie ma.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2024 08:27
xxagaxx, Czy bielmo, czy otręby, czy zielonka, czy słoma, całą roślinę należałoby wyeliminować. Czy testy faktycznie były miarodajne, to trudno powiedzieć, ale po co ryzykować, skoro wywalenie pszenicy i soi akurat nie będzie jakieś mocno skomplikowane.
xxagaxx, ten balancer możesz podawać sam przeciez , on wygląda jak Natur solo
Aga, na grupie wrzodowej na FB właśnie leci dyskusja na temat tych testów. Wszyscy hurtem mają alergie pokarmowe w Laboklinie i żadnych alergii w Vetlabie. Sporo głosów jest takich, że te testy pokarmowe są o kant d... potłuc i że tylko dieta eliminacyjna.
Nie znam się, tylko przekazuję, bo akurat dosłownie jest ta sama rozmowa na FB. 😆
Perlica, - nie, nie wygląda jak Natur Solo 😜 Chyba, że mówimy o tym, że też raczej drobny i sypki, do tego mocno skoncentrowany. Akurat nim karmię od jakiegoś czasu. Jest mniej klejący niż Natur, mocno ziołowy, faktycznie przypominający posiekaną sieczkę, leciutki. Bardziej bym go porównała strukturą do Alpen Grun muesli niż Natur Solo.
xxagaxx, - tego balancera daje się dość mało, więc faktycznie lepiej z czymś. Tam dawakowanie jest do 200g/100kg ciała, fakt, objętościowo nawet trochę tego wyjdzie, ale dalej przy rozbiciu na trzy posiłki to trochę bida w misce.
Sivrite, też widziałam właśnie. U nas objawy są naprawdę minimalne, więc też nie zobaczę efektu wow, ale już to czym karmię mi aż tak nie robi. Kobyła żre ok. 300-400g paszy na posiłek obecnie i jest pączkiem z toną energii, więc nawet jak worek droższy to mogę zaszaleć 😀
Rozmawiałam z wetką. Mówi ze zwracać uwagę na wynik z IgM, IgG można trochę olać, a soja nam wyszła w IgG, także przede wszystkim muszę wywalić pszenice .
Spróbuję i będę obserwować.
keirashara, no ja mam obie te pasze w paszarni i dla mnie wygląda🤣
Obie te pasze nie są normalne muesli , tylko taki miał, ale fakt ten balancer jest jeszcze bardziej posiekany i się nie klei tak jak NS, ale NS to też zależnie jaki worek.
Perlica, - objętościowo wychodzi go też więcej, on jest mega leciutki 😉 14kg z worka ledwo weszło do pojemnika z Ikei, gdzie 20kg Natur wchodziło i zostawał luz. Choć fakt, oba drobne. Tylko na tym balancerze masz maksymalne dawkowanie, nie wiem co robi przedawkowanie, ale nie chce przeginać.
zembria   Nowe forum, nowy avatar.
17 maja 2024 09:26
W formie/konsystencji ta pasz jest bardzo zbliżona do GlyxWeise https://sklep.hippovet.pl/produkty/palatin-glyx-wiese-musli-15-kg/
keirashara, o matko, a Alpen Grun Muesli też tak wygląda?
Zamówiłam tego worek na próbę i sądziłam że to sieczka z dodatkiem muesli....ale jeszcze nie otworzyłam, w weekend otworzę i się załamię 🤣

Ja z uwagi na rabat i łatwość dostawy wróciłam na Green Power w połączeniu z Revital żebym nie odleciała😝
Muszę przyznać że na NS mój koń był bardzo wyluzowany, ale na zawodach 4 dniowych ciutkę jej zabrakło nawet, no i schudła fajnie, ale w pewnym momencie nawet już zjadło jej się ciała za łopatką trochę.
keirashara, moja wazy 600kg wiec przy dawkowaniu na maxa mam 1200g tego balancera. według ich strony miarka ma ok. 400gr wieć moja by mogła zreć miarkę na posiłek 😀 to nie brzmi źle, teraz dostaje pół i sieczkę.
xxagaxx, wyjdzie ci podobnie jak NS, bo dawałaś pół miarki.
Jak za mało wyjdzie to dorzucisz garść otrębów ryżowych i git.
Perlica, - no sieczka, ale dość drobna. Może nie aż taki miał, ale to nie są długie źdźbła. Raz rypłam mesz z tym, a ogarnęłam dopiero jak worek otwarłam 😂
xxagaxx, - w sumie tak, mój mozg nie ogarnął, że ja przecież lecę po mniejszej dawce.
Odnosnie testow alergicznych, to ja osobiscie slyszalam, ze czesto wychodzi w jednej firmie na przyklad pozytyw na siemie lniane, i okazuje sie ze nagle 9/10 koni ma alergie na siemie lniane. A tak na prawde to firma Ci powie ze na siemie ich maszyna testowa nie jest jeszcze prawidlowo skalibrowana, ale mimo to, dalej oferuja ten test 🙄

Moje doswiadczenie jest takie, ze odstawilam rzeczy na ktore kon mial alergie, i wszystkie objawy minely 😁 Ale w 100% sie zgadzam, zeby na podstawie tych testow nadal sprawdzic jak to sie ma do zycia
xxagaxx, jeśli masz alergię- czyli odpowiedź układu immunologicznego na pszenice, soję i owies to:
1. Wywalasz wszystko to z diety, najbardziej otręby, bo łuska nasion zawiera największą koncentrację substancji obronnych, które powodują alergie.
2. Jak masz możliwość to pilnujesz żeby koń nie stał na słomie pszenicznej albo owsianej
3. Wywalasz z diety oleje roślinne niezbilansowane (omegi 3 do 6). Nawet odrobina niezbialnsowanych podniesie stan zapalny
4.Wywalasz z diety rośliny wysoko szczawianowe - sieczki z lucerny olejowane lecą won jako pierwsze.

Stawiasz konia na trawę po pas i bardzo dobrej jakości siano jako główne żarcie. Dodajesz przy tym przestawieniu probiotyki. Jeśli możesz na kilka tygodni odstawiasz WSZYSTKIE ZIARNA I MAKUCHY... czyli treściwe.Jeśli ci się uda (życzę z całych sił), to po tym czasie możesz dać np gnieciony jęczmień i makuch lniany (z dodatkiem oleju makowego do zbilansownia)
Imho po jakim czasie masz sznsę na wyjście całkowite z alergii - o ile koń nie będzie dostawał uderzającej dawki tego, co go uczula.
Ogólnie- lepsze granulaty i wysoka mikronizacja niż musli i "całe nasionka". Potem do jedzenia.
kotbury, a czemu lepsze granulki? że bardziej przetworzone i łatwiej przyswaja się czy co?
Perlica, procesy ich przetwarzania eliminują część fitynianów, które dla koni też są szkodliwe. Częściowo neutralizują naturalne pestycydy z roślin, które dają objawy alergiczne.
Agrobs Alpen Grun Musli, kolor rzeczywisty jest bardziej zielony, jak na zdjęciu z pojemnika, a nie na tym z miarki.
8F4F8714-ECE9-46DB-A8CB-2958ABC1A314.jpeg 8F4F8714-ECE9-46DB-A8CB-2958ABC1A314.jpeg
608F1C64-78BC-4868-AAE3-89001EF6A3EF.jpeg 608F1C64-78BC-4868-AAE3-89001EF6A3EF.jpeg
kotbury, sieczke mamy z traw, lucerne wywaliłam dawno temu. Słomę wywalilmy niedługo, będzie len. Muszę się tylko przyjrzeć olejom w sieczkach, bo większość jakieś ma.
Fokusowa, ejjj nieco mnie zaskoczyłaś, ja kiedyś u koleżanki ze stajni oglądałam alpen grun musli i ono tak nie wyglądało, było całe mega miałkie i mnie odrzuciło z tego powodu, a to wygląda fajnie
Katasia, skarmiłam już kilka worków i są raczej większe kawałki, nie jest miałkie.
Mogę jutro zrobić porównanie z innymi musli i sieczkami jakie mamy w stajni, bo ta pasza jest naprawdę bardzo fajna. Do tego nawet mój wybredny księciunio ją zjada.
Ja jutro ją otworzę, więc jestem mega ciekawa. W sumie spoko,że totak wygląda bo będzie mi udawać muesli, bo green power to jednak sieczka z granulatem.
Perlica, a to nie będzie dla Ciebie zbyt mało energetyczne?
Fokusowa, A Ty chcesz mnie zabić ?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się