Kącik Seniora - czyli koń na emeryturze

ajstaf, dziękuję za poleconko, a ile tego podajesz dziennie?
BUCK, o a to ciekawe, bardzo chętnię wypróbuję ten patent 😀 jakiś konkretny smak/producent i ile tego na porcję można dodać?
polipoli, koło 2.5 kg, worek mi starcza na jakieś 8 dni.
BUCK   buttermilk buckskin
06 maja 2024 08:26
polipoli kupiłam w proszku i na pól wiadra (st.hippolyt) już rozmoczonych trawokulek z dodatkiem wysłodków używam tzw. szczyptę, czasem mini więcej, kwestia poćwiczenia 😉 kupiłam: jabłkowy, gruszkowy, bananowy, miętowy
dokładnie to to:
https://allegro.pl/oferta/id-2151-aromat-gruszkowy-gruszka-20g-tort-aromaty-7255529319
BUCK, rzeczywiście daje taki zapach?? Skusiła bym się na bananowy. Duży uwielbia mesz z bananem.
O a propo meszu 😁! Co polecacie? Miała może któraś ten ze Złotowital? https://allegro.pl/oferta/pasza-dla-koni-20kg-mesz-ziolowy-z-marchewka-jablkami-ziolami-zlotowital-12200321957
BUCK   buttermilk buckskin
06 maja 2024 11:18
siwaaa daje zapach, zmieszałam miętowo-jabłkowy, no i dosłownie jak orzeźwiająca buteleczka 'tarczyn' 🙂 staram się używać minimum dla uzyskania zapachu, bo to jak z robieniem sosu/dania/zupy, lepiej dosypać kolejne mini
polipoli, dużo osób ten złotowitalowy polaca tutaj też 😉 pachnie lekko ziołowo, robi się ciapa ale taka śliska dość, całkiem sporo wody wypija. Mi się podobał i konio też zajadał 😉
sweetie, dobra zamówiony 😀 a trzeba zalewać wrzątkiem czy wystarczy ciepła woda?
polipoli, wystarczy ciepła chociaż ja zwykle i tak zalewam wrzątkiem i jak się wchłonie to dolewam zimną.
BUCK, dzięki to zamawiam. 🙂😉)
polipoli Ja zalewam wrzątkiem, ale to zależy o której godzinie. tak żeby zdążyło wystygnąć ,Tylko ja zalewam dużo bo na ok 9 koni, więc normalnie woda z gara plus jeden czajnik. pózniej jeśli mam zbyt gęste to dolewam zimnej, żeby nie jadły takiej bryły.

Edit: właśnie to samo napisała sweetie, nie zdążyłam przeczytać :P
Chyba mogę już z całą pewnością powiedzieć, że Dzionek (21 lat) wrocil do siebie🙂 Pewnie te wszystkie pasze i suplementy, które w niego pakowałam, pomogły, ale najbardziej chyba powrót do starej stajni, spokój, trawka, starzy kumple. Wygląda jak paczek w masle, a jeszcze miesiąc temu myślałam, że tego nie ogarniemy, był wychudzony i w fatalnej kondycji. Jeszcze tylko operacja zębów I mam nadzieję, że interwencje lekarsko-fizjo-kowalskie ponad normę będą za nami. Fotki z ostatniego tygodnia <3
20240510_181805.jpg 20240510_181805.jpg
20240508_131030.jpg 20240508_131030.jpg
20240508_125520.jpg 20240508_125520.jpg
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
11 maja 2024 08:20
Dzionka, ale w sensie, że zabrałaś go z nowej stajni, bo się nie zaaklimatyzował czy ta nowa to jest de facto "stara"?
BUCK   buttermilk buckskin
11 maja 2024 09:05
siwaaa kupiłam kolejny aromat bananowy i ten to jest MEGA produkt, dosłownie ma się ochotę to zjeść 😋
https://allegro.pl/oferta/aromat-spozywczy-do-ciast-kremu-bialka-bananowy-banan-15545914340
BUCK, ooo super. Muszę w końcu usiąść i zamówić. Jak taki zapach to michę wciągnie z meszem 🤣
Lanka_Cathar, był na wolnym wybiegu 9 miesięcy, gdzie bardzo schudł, zabrałam go na miesiąc do nowej stajni, a potem przeniosłam do tej, gdzie stał kilka lat i najlepiej się czuł. I w tej ostatniej tak ładnie szybko wrocil do formy 🙂
Lanka_Cathar   Farewell to the King...
13 maja 2024 18:09
Czyli dobrze dedukowałam. Moja kobyła też obecnie wygląda najlepiej w karierze. Po 11 latach wróciła do domu.
Czy ktoś z Was zna stajnie do ok 50-70 km od Katowic, gdzie jest opcja karmienia min 4-5 razy dziennie? Typowo pod seniora, który już nie daje rady jeść siana i musi mieć więcej posiłków
Karutek, niestety nie pomogę, ale łączę się w bólu. Ja niestety jeżdżę sama podawać te dodatkowe posiłki, ciężko to się godzi z pracą ale co zrobić...
Karutek, mój senior 31 lat, od dawna nie je już siana i jest karmiony 4-5x dziennie papkami. Stoimy w stajni Sezmar koło Spytkowic, koło Zatora.
Jakie macie obserwacje nt kładzenia się na sen starszych koni, muszą czy nie muszą? Jak się nie kładą to czy efektywnie odpoczywają czy jednak brak snu na leżąco je męczy?
BUCK   buttermilk buckskin
07 czerwca 2024 10:49
w mojej ocenie i poniekąd obserwacji sposób spania danego konia zależy od konia, mniej od wieku
mój obecnie 26 lat, zawsze dużo spał na leżąco, spał i śpi, ale oczywiście drzemie i na stojąco też
mniej znam takich koni, większość śpi na stojąco
Znam konia który miał 35 lat i spał na leżąco. Raz miał problem ze wstaniem to dostał większy boks. Niestety w tym roku już padł.
Moja lubi się położyć i mocno zasypia po ciężkiej nocy, jak była np burza, lisy, albo festyn za płotem😉 w zwykłe dni drzemie stojąc i robi to dość często (w porównaniu do młodszych koleżanek).
Myśmy zmieniły stajnię, seniorka (skończone 23 lata) ma mniejszy boks i zastanawiam się czy ona się kładzie obecnie, mam podejrzenie że nie. Zastanawiam się czy ją to męczy.
BUCK   buttermilk buckskin
07 czerwca 2024 12:22
może zamontuj kamerkę na jakiś okres, typu kilka tygodni, żeby się upewnić
może zamontuj kamerkę na jakiś okres, typu kilka tygodni, żeby się upewnić
BUCK, nie ma takiej możliwości. Będę ją sobie obserwować, powinnam w miarę szybko dowiedzieć się bo jest siwa. Na razie mam podejrzenie że nie kładzie się bo jest za czysta, chociaż ona generalnie nie jest brudaskiem, no ale jednak powinna mieć wiecej śladow na sobie. Mam nadzieję ze może przełamie się za niedługo i położy się.
adriena, ale są kamerki na baterie, wkładasz tylko kartę pamięci i iles tam godzin ci nagra
adriena, - raczej męczy. Mój jak się nie kładł, bo miałam głupi pomysł uszczęśliwić go wolnym wybiegiem 😉 to był wyraźnie zmęczony, mimo młodszego wieku. Na stojąco konie głównie drzemają, głeboki sen osiągają tylko na leżąco, więc brak kładzenia się i co za tym idzie głębokiego snu jest męczący na dłuższą metę.
adriena, ale są kamerki na baterie, wkładasz tylko kartę pamięci i iles tam godzin ci nagra
xxagaxx, dzieki wiem wiem ale to nie moja stajnia.

Keirashara też mam takie podejrzenie.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się