ekhem

Konto zarejstrowane: 16 grudnia 2008
Ostatnio online: 04 marca 2024 o 13:43
czasem nadużywam przecinków.
__

Najnowsze posty użytkownika:

Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 02 marca 2024 o 10:47
moja tymotkowej z Derby nie chciała jeść. teraz wcina hartog grass mix. Dostałam próbkę Glyx-Wiese Seniorfaser z hippolyta, ładna i fajnie pachnie, ale dość drobniutka jest.
Derki
autor: ekhem dnia 09 lutego 2024 o 10:58
dairoxroxi, super wygląda. strasznie lubię jak te derki leżą na koniach, mam nadzieję że będziesz zadowolona 🙂
Derki
autor: ekhem dnia 07 lutego 2024 o 08:53
w Bergo jest Waldhausen Comfort bez podszycia, dostepne od ręki za 350zl, ale tylko 155
Młode Konie
autor: ekhem dnia 31 stycznia 2024 o 11:20
O ile nic się nie zmieniło - trening od zajazdki począwszy 🙂
Młode Konie
autor: ekhem dnia 31 stycznia 2024 o 09:06
Osobistych doświadczeń nie mam, ale Zuzanna Twardowska w pomorskim (Kwidzyn) pracowała z Darią Kobiernik i oferuje trening młodych koni.
Derki
autor: ekhem dnia 26 stycznia 2024 o 11:17
Ja używam tej derki na wolnowybiegówce, jest super. Między rozmiarami brałabym większy. Niestety znam opinie, że Bucasy są raczej dla wąskoklatków, moja kobyła jest ani wąska ani szczególnie szeroka i leży ok. Ale przy karczystym koniu nie rwałabym metek przed przymiarką 😉
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 18 stycznia 2024 o 11:26
A czy ktoś dostał zalecenie bądź próbował samodzielnie na wyjściu z omeprazolu podawać wapno z alg w celu buforowania skoku w wydzielaniu kwasu żołądkowego? zaczynam zmniejszanie dawki w drugiej kuracji, zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ale nie konsultowałam tego z wet.
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 08 stycznia 2024 o 08:48
hej, ale ulgastrol a ulsoothe to jednak dwie różne rzeczy... u nas wet powiedziała, że nie ma sensu podawać ulgastrolu dłużej - co miał wyleczyć to wyleczył, dalej już tylko suplementy osłonowe zaleciła.
pierwsza pomoc / sposoby leczenia ran / rana / rany / wypadek / leczenie
autor: ekhem dnia 28 grudnia 2023 o 11:02
do płukania polecam granudacyn - bez recepty, z ludzkiej apteki. używałam z polecenia wet na głęboką, nadkażoną ranę i to był game changer.
Paśnik dla koni
autor: ekhem dnia 12 grudnia 2023 o 09:40
a skrzyniopaleta plastikowa? chociaż może być przyduża... Widziałam jeszcze dość fajny patent na siatkę-worek mocowany do kłody (poziomo, w dwóch punktach). Ale to z kolei logistyczne wyzwanie 😁
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 08 grudnia 2023 o 15:44
Jeśli dobrze kojarzę badanie do którego się odnosisz to ono jest dosyć kontrowersyjne ze względu na specyficzna grupę badawczą - odsadki
, i wyniki które nie były powtarzalne. Na pewno trzeba wziąć pod uwagę stan uzębienia i co jest priorytetem czy np. Utrzymanie wagi czy ogolnie profilaktyka wrzodowa.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 08 grudnia 2023 o 13:09
jak dla wrzodka to im dłuższe włókna tym lepiej.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 01 grudnia 2023 o 16:49
oessusmaria, miałam się już nie wypowiadać, ale...

Po pierwsze, ja nic nie mówiłam o przebiałczeniu.
Po drugie, keirashara, rozumiem że porównałaś również parametr % udziału szczawianu wapnia w esparcecie, żeby wyciągnąć taki wniosek, prawda?😉 I wykluczyłaś alergie na białko lucerny u Twojego konia? I wzięłaś poprawkę na właściwości esparcety, wynikające z zawartości tanin, które ułatwiają trawienie białka ogólnie?
To jest to do czego cały czas pije. Nie wyciągamy ogólnych wniosków na podstawie osobniczych reakcji czy anegdotycznych dowodów, bo zmiennych jest milion-pińcet. Nie mam żadnego interesu w bronieniu lucerny, moja kobyła jej nie je bo jest uczulona, czego jednym z objawów było puchnięcie nóg. Jeśli pojawią się rzetelne, weryfikowalne informacje na temat udziału szczawianów w tym zjawisku, przyjmę to bez żadnego mrugnięcia.

Nic personalnie do kotbury nie mam, może sobie karmić swoje konie czym chce, jeść co chce i g.. mi do tego, także proszę mi nie wciskać, że dyskutuje ad personam. Stawianie własnych opinii na równi z opinią środowiska naukowego w zakresie żywienia koni i doradzanie na podstawie tejże opinii wszystkim, którzy tylko mrukną gdziekolwiek słowo na "L" jest dla mnie poniżej poziomu wiedzy, który długo trzymało to forum i tylko to mnie dziwi.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 29 listopada 2023 o 19:03
No nie blucha. Słyszałaś kiedyś o tym że kłamstwo powtórzone 1000razy staje się prawdą? Życzę powodzenia w weryfikowaniu prawdy o tym, że szczawiany z lucerny odkładają się koniowatym w stawach i dlatego puchną im nogi. Klawiatura wszystko przyjmie, to fakt.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 29 listopada 2023 o 12:42
Problem polega na tym, że nie masz żadnych kompetencji żeby wyciągać wnioski z badań które czytasz, a następnie je "popularyzowac" na tym forum.

Ok, każdy ma prawo wybierać w co i komu wierzy, ale ty jesteś ze swoimi opiniami obecna w każdym wątku zahaczającym cokolwiek o temat żywienia , piszesz elaboraty, zachowując się conajmniej jak specjalista i nie mając kompletnie żadnego filtra...

Wybacz, ale twoje osobiste sukcesy w związku "z eliminacja szczawianow z diety" są g* warte jako anegdotka i nie mają żadnego znaczenia dla tej dyskusji. Nie rozumiem co to w ogóle za argument.


Możesz się nie zgadzać z badaniami, które przemawiają do mnie. na tym polega niejako dysput naukowy czy dyskusja. Ale twierdzenie, że pisze rzeczy nieudowodnione naukowo jest kłamstwem.
proszę cię 🤣

Niestety przestały być te badania naukowe popularne gdy wjechały do mainstreamu eko trendy i wciskanie (ludziom) zielonych smoothie i narracja, że warzywa są zdrowe.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 29 listopada 2023 o 10:52
Sorry, ale to nie ja przychodzę na forum z hasłami które są totalnie niezgodne z EBM i z jakimikolwiek naukowymi stanowiskami. Wiec to nie na mnie spoczywa ciężar odpowiedzialności udowadniania czegokolwiek. Przeszkadza mi bardzo, że przedstawiasz swoje poglądy jak naukowe fakty i nie na tu żadnej przeciwwagi.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 28 listopada 2023 o 21:19
No to całe szczęście że ty nam ta prawdę tu opowiadasz w co drugim wątku na forum, kompletnie niczym jej nie podpierając 🤡
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 28 listopada 2023 o 14:45
"The safety of a diet known to contain oxalates depends on the calcium to oxalate ratio. A diet that has a ratio of 0.5:1 or greater is generally regarded as safe." Udział szczawianu wapnia w wapniu w lucernie to jest 30%
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 28 listopada 2023 o 14:40
to jest bardzo ciekawe, zwłaszcza że KER podaje skarmianie lucerny jako antidotum na wysoki udział szczawianów zawartych w tropikalnych gatunkach traw.

https://ker.com/equinews/lucerne-hay-in-equine-diets1/
https://ker.com/equinews/oxalates-equine-forages/
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ekhem dnia 15 listopada 2023 o 10:12
Na pewno nie, otręby nie wyglądają jak cale ziarno (nie bylyby wtedy otrębami) Ja w ogóle się zdziwiłam, jak szukałam składu na stronie niemieckiego hippolyta - tej paszy tam nie ma. Ona jest produkowana tylko na polski rynek?
Podłoże do jazdy - jak zrobić?
autor: ekhem dnia 03 listopada 2023 o 12:14
dziękuję 🌷
Podłoże do jazdy - jak zrobić?
autor: ekhem dnia 03 listopada 2023 o 12:05
xxagaxx, masz może namiar na tą ekipę? może być na pw
własna przydomowa stajnia
autor: ekhem dnia 23 października 2023 o 10:02
zembria, no tak, na 99% też podlegam pod Pruszcz. Dajesz nadzieję 🙂 Brzmi sprawniej niż podział działki.
własna przydomowa stajnia
autor: ekhem dnia 22 października 2023 o 20:43
Będzie średnio na temat, ale może ktoś z tego wątku przechodził przez to ostatnio i będzie w stanie coś poradzić. Stoję przed zakupem gospodarstwa na 3ha działce. Nie mam uprawnień rolniczych. Aktualny wlaściciel jest gotowy dzielić to tak żeby udalo się sprzedać. Czy lepiej pytać kowr o zgodę na zakup w całości? Czy podział może się z jakiegoś powodu nie udać? Wszelkie przemyślenia dot. mojej sytuacji mile widziane.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: ekhem dnia 18 października 2023 o 12:16
Odradzam puch i pierze na nasze zimy. Mam płaszcz z takim wypełnieniem od dwóch lat i jestem notorycznie zapocona - jest po prostu za ciepło. Celowałabym w techniczne, sportowe materiały, wodooporne i wiatroszczelne.
Kącik Rekreanta (część XVI) 2023
autor: ekhem dnia 10 października 2023 o 08:42
flygirl, pewnie Soolantra 🙂
szkolenia, kursy
autor: ekhem dnia 23 września 2023 o 10:27
Hucmanka, jeśli podcast może być po angielsku to bardzo polecam "straight from the horse doctor's mouth". Mimo, że osadzony w amerykańskich realiach i trzeba brać poprawkę na niektóre zalecenia, to jest dużo przystępnie podanej wiedzy o zdrowiu, kontuzjach, postępowaniu w schorzeniach itp.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: ekhem dnia 13 września 2023 o 20:11
Czy ma ktoś może w nadmiarze butelkę z dozownikiem tego typu: https://images.app.goo.gl/b8wFBVkaJJGb2K8B8
I chciałby mi odstąpić za koszty przesyłki?
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 09 września 2023 o 10:29
Piaffallo, mi Wet mówiła, że wszystko co w ciągu dwóch tygodni leczenia się zmieni było wrzodowe, to co zostanie dłużej nie było od wrzodow - może to jest jakiś wyznacznik.

Sukralfat też macie w kuracji? U nas zalecenie jak wyżej pisałam - koń ma pochodzić przez godzinę i dopiero wtedy podać omeprazol, żeby ruchem przepchnąć zjedzone siano . Podaję wieczorem o 19-20. Sukralfat o 5 i o 17 - przygotowuje wcześniej i stajenny podaje w porze karmienia z garścią żarcia. Omeprazol podajesz w kulkach czy w paście?
Choroby tarczycy - wszystko o :)
autor: ekhem dnia 08 września 2023 o 10:47
Magda, ostatnio czytałam na profilu jakiejś instagramowej doktorki od tarczycy że można brać hormony tarczycy wieczorem, 2h po kolacji i to się ma sprawdzać równie dobrze jak rano.
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 07 września 2023 o 11:07
mówiąc krótko - koń histertyk, ja mam zero doświadczenia z podawaniem tak leków, zanim się nauczymy i odczulimy miną dni jak nie tygodnie. lada moment dojdzie do tego brak warunków do inhalacji na rzecz wywalenia konia 24h na dobę na zewnątrz.
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 06 września 2023 o 19:10
No takie zalecenie, że albo equisolon 5 tygodni, albo wziewne troche krócej 🙁 trzeba zdusić stan zapalny który trochę czasu juz się buja. Pewnie inaczej jest jak steryd podany przy pierwszych objawach pogorszenia.

Twoja logika jest bardzo słuszna, dokładnie tak nam dr Biazik tłumaczyła. Godzina ruchu i bez żarcia powinna ładnie ruszyć treść dalej, żeby leki mogły działać tam gdzie mają. Omeprazol to chyba właśnie jednak w żołądku, bo jego głównym zadaniem jest hamowanie wydzielania kwasu.
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 06 września 2023 o 14:32
Prednizolon i wrzody w czasie leczenia omeprazolem, terapia rozpisana na 5 tygodni 😱 będzie totalna masakra w żołądku czy jest jakaś nadzieja, że wrzodowe leki zminimalizują szkody?
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 06 września 2023 o 08:12
Tulula, konkret, wielkie dzięki 👍

wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 05 września 2023 o 21:29
Kto ma pewne info i mi podpowie - jaki odstęp najlepiej między omeprazolem a posiłkiem (w tej kolejnosci)?

Mam zalecenia żeby pojezdzić, poruszac ok godzine żeby pchnąć siano i w miarę opróżnić żołądek, co u mnie wypada poznym popoludniem / wieczorem, akurat dwie godzinki po drugim sukralfacie. Ale po omeprazolu pasowałoby mi wlepić jeszcze czwarty posiłek - żeby dobić kcal zabrane z wczesniejszych posilkow i mieć w czym podać suple niewrzodowe. Mogę? Nie mogę? Wystarczy żeby omeprazol szedł pierwszy, czy potrzebuje większy odstęp?
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 04 września 2023 o 10:51
kupiłam Absucralfate bo Ulgastrol nadal nie jest dostępny - wieść głosi, że jeszcze do końca września ale nie weryfikowałam u źródła. Absucralfate jest upierdliwe. Kulki, niby można rozpuścić, ale upłynniają się nigdy do końca - rozpuszcza się tylko zielona otoczka. Drogie - wychodzi dużo drożej niż Ulgastrol. Z pozytywów, słyszałam kilka historii gdzie konie lepiej odpowiadały na leczenie absucralfate niż na ulgastrol.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: ekhem dnia 03 września 2023 o 16:45
Usuwam, bo jednak w różnych opisach różnie podaną, muszę sprawdzić co mam na opakowaniu
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 30 sierpnia 2023 o 20:22
Kurde, wolałbym go sobie nie mnożyć, bo wyjdzie drożej niż omeprazol :p
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 20:21
Sorki za post pod postem, ale potrzebuje potwierdzenia że dobrze rozumiem dawkowanie resweratrolu. Zamówiłam z allegro proszek 99% czystości. 1g proszku = z grubsza 990mg substancji, nie? Czyli jak mam łyżeczkę miarową 0,4g, a mam dawać 600mg resweratrolu co 12h to jak dorzucę dwie łyżeczki na śniadanie i dwie na kolację to będzie git? Ciut przestrzele zalecenia, ale na opakowaniu podają dawkowanie 1g dziennie na człowieka, to na konia 1,6g jakoś mało się wydaje... nie bijcie za durne pytania, ja juz cała głupia jestem 😅
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 20:05
Dzięki dziewczyny, nie wpadłam na to!
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 15:15
Oook... tego się nie spodziewałam 😅
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 15:05
Jak pakujecie siodła do wysyłki? Mam duży karton a siodło zawinę w folię bąbel, ale zastanawiam się czy to wystarczy. Przydałoby się chyba jakieś wypełnienie żeby nie zostało przypadkiem zgniecione...?
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 12:13
epk, tak, wiem, dzięki 🙂 zamawiałam już przez grupę, ale tylko na pierwsze tygodnie leczenia póki co. Bezpośrednio byłoby taniej, ale nie na tyle żeby się szarpać z wysyłkami i ryzykować ewentualne opóźnienia ...
wrzody żołądka
autor: ekhem dnia 29 sierpnia 2023 o 11:53
siwaaa, już się chciałam ugadywać na wspólne zamówienie ale doczytałam na stronie:

"Abler ships to most countries excluding Canada, New Zealand and Poland"

Wychodzi, że trochę wiecej zachodu by z tym było, a oszczędność pewnie taka se.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 26 sierpnia 2023 o 12:23
ekhem, U mnie też wetka ogarniała Zylexis. Nie podawałam sama. Ja to dostawałam tylko faktury.... no i info "dzisiaj koń dostał 2 dawkę". 😉
Jedna dawka Zylexisu to jakiś rok temu, był koszt ok 100-150 zł (mój koń miał wtedy pierdyliard innych leków, nie pamiętam dokładnej ceny zylexisu).

ale czekaj - jesteście przed leczeniem wrzodow?

Sankaritarina, zgadza sie, przed leczeniem wrzodow. Ale zylexis to w związku z czymś innym zalecony przez dr Biazik.

kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 25 sierpnia 2023 o 19:00
No chyba już nie bywają. I mnie jakiś czas po waszym rozwalonym dziobie spławiły jak trzeba było zszyć gire. Na pytanie czemu teraz nie, skoro wcześniej się dało dojechać to wyszło że moze jeszcze poza sezonem to ok, ale teraz juz za daleko. Ratowala nas przychodnia Rzeczna, z takiej samej zresztą odległości jak hubertus.

Ps teraz przyjeżdża do nas do Aleksandra Bruździnska, którą chyba Ty gdzieś wspominałaś. I jak coś to mogę polecić. Też ma 70km, ale póki co (jeszcze!) ma czas żeby te km zrobic 🙃

xxagaxx, No nie mam 🙈
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 25 sierpnia 2023 o 12:49
Nieee, nowa nie - raczej bym powiedziała, że po prostu odpowiedzialnie mnie poinformowała że jest ryzyko, małe bo małe, ale jest 😉 to może ja za mocno sobie wzięłam do serca. No bo w razie jakiejś dziwnej reakcji nikt do konia nie zdąży dojechać żeby pomóc.

A z tą wioską to weź nic nie mów, bo ściąganie wetów nawet do powiatowego miasta to jest cyrk. Na granicy 3 województw, a za daleko wszędzie 🙁
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 25 sierpnia 2023 o 12:05
tereska, dzięki, podpytam o to wetkę. O zylexis przed chwilą gadałam i jakby ktoś się też zastanawiał to orientacyjna cena aktualnie = 330zł za kurację.

A podajecie Zylexis sami? Bo wetka mówi że niechętnie zostawia do samodzielnego podania ze względu na małe, ale jednak ryzyko reakcji anafilaktycznej.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: ekhem dnia 25 sierpnia 2023 o 09:16
ile płaci się teraz za zylexis? liczę złotówki przed leczeniem wrzodów i nie wiem na co się przygotować.