Aletra

Aletra

Konto zarejstrowane: 06 września 2013
Ostatnio online: 22 kwietnia 2024 o 15:50

Najnowsze posty użytkownika:

Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 10 października 2023 o 23:11
Aleks, Myślę, że ta nowa kobieta to Andżelika Flis, która jest także fizjoterapeutką 😉
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 12 lipca 2023 o 12:19
Hej! Podzielcie się swoimi sposobami na przemycanie niesmacznych supli do paszy 🙈
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 05 lipca 2023 o 23:29
Annna, Hej, ja miałam taki przypadek - u mnie siodło spadało na prawą stronę. Generalnie przyczyną może być większa łopatka po przeciwległej stronie do tej, na którą spada siodło - która to łopatka, zwłaszcza w galopie, gdzie jej ruch jest obszerny, przesuwa siodło na drugą stronę. Być może Twój koń ma obszerny galop przodem i duży ruch obu łopatek destabilizuje siodło? Bo rozumiem, że jak jedziesz na prawą nogę, to siodło leci na lewo, a jak jedziesz na lewą, to spada na prawą stronę? Przy prawidłowo dopasowanym siodle tak nie powinno się dziać. Sprawdziłabym na początek, czy rozstaw łęku jest prawidłowy - czy aby na pewno nie jest to siodło za ciasne w tej przestrzeni.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 23 maja 2023 o 22:00
Meduza, Ja polecam Michała Dobrowolskiego.
Saddle fitterzy, pasowacze siodeł, zaufani rymarze
autor: Aletra dnia 05 maja 2023 o 11:30
ZakreconaKoniara123, My będziemy umawiać się z Michałem w Zaborowie niebawem (i mamy rzeczywiście 3 konie), w przeciągu tygodnia mam nadzieję, więc jeśli to Twoje rejony, to będziesz mogła się chyba podpiąć pod trasę?
Saddle fitterzy, pasowacze siodeł, zaufani rymarze
autor: Aletra dnia 04 maja 2023 o 12:50
ZakreconaKoniara123, Michał Dobrowolski, MD siodła.
stajnie na Mazurach
autor: Aletra dnia 04 maja 2023 o 12:49
A kojarzycie jakieś stajnie na Mazurach lub Warmii, gdzie można przyjechać na 7-10 dni na wakacje z koniem? W pobliżu jeziora, fajne tereny, standard agroturystyki.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 02 maja 2023 o 22:26
Epikea, Dzięki za odpowiedź! A Bepanthen można stosować na pysk?
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: Aletra dnia 02 maja 2023 o 22:20
ZakreconaKoniara123, z wolnowybiegowych znam stajnię Wieczorynka, ale nie mam o niej opinii - nie stałam tam. https://www.facebook.com/stajniawieczorynka.kampinos
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 29 kwietnia 2023 o 10:45
Cześć! Czy polecicie jakieś suplementy dla koni wrażliwych na ugryzienia owadów? Objawy - wycieranie ogona, swędzenia na pysku, drapanie się o nogę. Czy czystek pomaga na takie przypadki?
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: Aletra dnia 13 marca 2023 o 12:39
trusia, dają, ale trzeba zapłacić za balot.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: Aletra dnia 26 stycznia 2023 o 12:18
Ruda_nuda, Hej! Stoję w Zaborowie. Możemy pogadać 🙂 Stanisławów kiedyś oglądałam, w zeszłym roku, niestety nie odpowiadały mi dwie rzeczy - że plac do jazdy skokowej połączony jest z wybiegiem dla koni oraz to, że hala to w większości składowisko słomy/siana i jest miejsce tylko na niewielką lonżę.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 11 stycznia 2023 o 10:33
Sankaritarina, dziękuję, to brzmi bardzo rozsądnie. Spróbuję ograniczyć działanie osłonowe siemienia i babki, dodam otręby i zobaczymy 🙂
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 10 stycznia 2023 o 12:10
Sankaritarina, Hej, dzięki za Twoją odpowiedź 🙂 Wiesz, ja tej lucerny podaję mało, tylko żeby spowolnić poieranie posiłku. Może dwie garści na posiłek. Owsa dostaje 3/4 miarki, a niewiele pracuje, więc nie chciałabym podawać tego więcej. Nad sensem tego musli to w ogóle się zastanawiam, bo to nie jest 50/50 z owsem, tylko mniej. Może to kwestia pory roku, łabego pastwiska zimą... Chyba pozostaje mi tylko skontrolować wyniki jakoś w czerwcu, lipcu i porównać.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 09 stycznia 2023 o 12:30
Sankaritarina, dostaje te suple + 3/4 miarki owsa gniecionego plus 3-4 garści HippoVet Sports Musli plus sieczka Sukces. Dwa razy w tygodniu dostaje zamiast kolacji mesz Sukces i babkę płesznik. Poza tym oczywiście siano i pastwiskowany od rana do zmierzchu.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: Aletra dnia 09 stycznia 2023 o 09:36
Hej, czy ktoś spotkał się z za małą ilością fosforu u koni? W badaniu krwi wapń na poziomie trochę ponad 3, natomiast fosfor 0,7 - czy wg Was istnieje konieczność delikatnej suplementacji fosforu? Wszystkie artykuły w necie są nt. niedoboru wapnia, a u nas odwrotna sytuacja... Dodam, że suplementuję konia od roku St Hippolyt GEMUSE KRAUTER, od niedawna Hesta Zinc, z uwagi na niedobór cynku. Koń zdrowy, 13-letni.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Aletra dnia 22 grudnia 2022 o 13:03
epk, ach, to to zwracam honor. Na IG strasznie ciuchutko. Fajnie, że jest dyskusja na FB 🙂
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Aletra dnia 22 grudnia 2022 o 12:37
epk, wypowiadałam się o poście o czarnej wodzy.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Aletra dnia 22 grudnia 2022 o 12:06
Perlica, Zapewne mowa o Marcinie Woldańskim. A hejtu nie ma - jakże ciekawe zjawisko. Wszak mowa o poście, o ktorym huczy cały internet i to niekoniecznie w pozytywny sposób. Nie od dziś wiadomo, że tworcy internetowi mają do dyspozycji instytucję moderowania/usuwania komentarzy. A u Pana Marcina pod postem 1 komentarz 😉
Badanie krwi - analiza wyników
autor: Aletra dnia 17 grudnia 2022 o 15:05
Doszły finalne wyniki, selen o dziwno bardzo poprawnie w środku normy. Wiec tylko cynkiem muszę podziałać, polecono mi Hesta Plus Zinc. Poza rym na co dzień od jakiegoś już czasu suplementujemy się Gemuse Krauter Mineralien – witaminami. Jak widzę, poza cynkiem fajnie wpływają na mojego konia.
Badanie krwi - analiza wyników
autor: Aletra dnia 14 grudnia 2022 o 11:26
Perlica, Zdecydowanie. Cynk nisko. Jak selen też będzie słaby, to kupię suplement łączący oba te pierwiastki.
Badanie krwi - analiza wyników
autor: Aletra dnia 14 grudnia 2022 o 10:55
Hej! Mój koń jest po badaniu morfologia, biochemia i pierwiastki - załączam. Macie doświadczenia z podobnymi wynikami, jakieś przemyślenia związane z suplementacją celem poprawienia parametrów? Oczywiście nie oczekuję medycznej analizy 🙂
popręg
autor: Aletra dnia 30 listopada 2022 o 10:41
Weronika008, Tak wyfalowany popręg absolutnie nie gwarantuje równomiernego nacisku pod całą jego powierzchnią, osobiście odradzam.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 09 listopada 2022 o 11:19
EchelonMaja, Hej, ja polecam Michała Dobrowolskiego. Może coś uda się pokombinować z dotychczasowym siodłem. Też mam konia, którego lewa łopatka jest większa, cofnięta i spycha siodło na prawą stronę. Michał odpowiednio nam doradził i prostujemy się, koń chętniejszy do pracy. W dodatku mam wyżebrowanego konia i popręg leciał do przodu, pociągając za sobą siodło, które lądowało na łopatkach. Sytuacja mało idealna 😉 ale są sposoby, by sobie z tym odpowiednio poradzić, m.in. popręgiem odpowiedniej budowy.
popręg
autor: Aletra dnia 02 listopada 2022 o 11:21
Kastorkowa, Buse ma takie popręgi, ja mam taki ujeżdżeniowy, wiem, że są też długie opcje.
Stajnie w Warszawie i okolicach
autor: Aletra dnia 02 listopada 2022 o 11:19
Grace, Hej, ja stoję 😉 Ja jestem zadowolona z siana, karmienia sianem w boksach (ilość). Na padokach siano ma być dodatkowo płatne i zależy od tego, czy właściciele stada zrzucą się na nie. Boksy są czyste, a konie są padokowane do oporu - oczywiście schodzą przed zmrokiem. Zimą dostają 3 posiłki treściwe. Nie mam zastrzeżeń do czystości swojego boksu. Ale ja mogę nieobiektywnie mówić, bo kocham to miejsce od jakichś 15 lat, więc sentyment może zanieczyszczać wizję 😉
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 05 października 2022 o 13:38
Perlica, Jeśli większa/cofnięta jest lewa łopatka, to wsadzamy podkład na lewy przód i prawy tył podkładki (to jest sytuacja, w której siodło spada nam na prawą stronę, spychane przez większą, cofniętą lewą łopatkę). Ten sposób działa, jeśli przyczyną spadania siodła jest asymetria łopatek, a nie umięśnienia grzbietu.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 20 września 2022 o 12:18
Pako, Saddle fitter na pewno weźmie mniej niż fizjo i weterynarz, którzy będą leczyć konia po niedopasowaniu siodła - tak na to bym spojrzała. Myślę, że w okolicach 200 zł znajdziesz kogoś na spokojnie. Spróbuj zagadać z Roksaną Szymańską z Get the balance.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Aletra dnia 07 września 2022 o 09:30
elita17, straszne...

Wiecie co, napisałam do tej Pani. Bo dla mnie to już jest - nieświadome zapewnie - robienie krzywdy zwierzęciu. Przykro się patrzy na wyraz pyska tej kobyłki. Nachrapnik krzyżuje się niemal na wysokości wędzidła, zapewne jest tuż na krawędzi kości nosowej.
Jasne, są tu ogłoszenia, z których można się pośmiać i nie interweniować u autora, bo nikomu nie dzieje się krzywda. Ale to ogłoszenie... Musiałam napisać. Mam nadzieję, że Pani się odniesie, bo napisałam bardzo kulturalnie:
"Dzień dobry. Nie szukam konia do kupna, ale rzuciło mi się w oczy Pani ogłoszenie z uwagi na nachrapnik, jaki klacz nosi na zdjęciach. Proszę zobaczyć filmik:
- na nim pokazane jest prawidłowe umieszczenie nachrapnika meksykańskiego. W tym momencie - tak jak wygląda to u Pani na zdjęciach - klacz na pewno jest w dużym dyskomforcie z uwagi na nieprawidłowe umiejscowienie nachrapnika. Bardzo proszę o poprawienie tego w imię komfortu tego zwierzaka".
popręg
autor: Aletra dnia 29 sierpnia 2022 o 13:19
Fokusowa, ja mam ten model, ale krótki. Nie skórzany. Używam bez futra.
wrzody żołądka
autor: Aletra dnia 09 sierpnia 2022 o 10:43
ja też mam pytanko. Na ile wiarygodne (oczywicie mam świadomość, że gastro jest najbardziej wiarygodnym badaniem) jest badanie prawdopodobieństwa występowania wrzodów podczas wizyty fizjoterapeuty, który wyczuwa napięcie lub jego brak/reakcje bólowe na określonych punktach przy brzuchu konia i po tym wnosi, że prawdopodobieństwo wrzodów jest niskie/nie podejrzewa? Czy ktoś z Was ma wrzodowego konia, który nie reagował na tego typu sprawdzanie, a wrzody miał?
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: Aletra dnia 09 sierpnia 2022 o 10:40
Fokusowa, i jeszcze to "nie zamieniam się" w treści ogłoszenia, Od razu skojarzenie takie, jakby koń był karteczką do segregatora, które kiedyś się zbierało. Albo niefortunny zabieg stylistyczny. Swoją drogą też mam konia, który ma/miał z tym problem, ale u nas to bardziej kwestia zrotowania miednicy, pracujemy nad tym.
popręg
autor: Aletra dnia 04 sierpnia 2022 o 12:38
zembria, może dorobienie dziurki w przystułach? 😉
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: Aletra dnia 25 lipca 2022 o 11:48
donkeyboy, można gdzieś obejrzeć cały przejazd? Wyskoczył mi tylko fragment z rollkurem no i rzeczywiście mega boli, jak się na to patrzy.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 18 lipca 2022 o 09:28
Patrycja95, zazdroszczę. My wciąż walczymy. Właśnie będę wysyłała siodło do Andersza, by doszył nam przystuły dodatkowe, bym mogła lepiej ustabilizować siodło. Ja bym spróbowała na Twoim miejscu z tym półksiężycowym popręgiem. A jakie masz głównie wątpliwości co do Twojego siodła?
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 16 lipca 2022 o 20:40
Patrycja95, to tak jak u mnie. Można skorygować to odpowiednim ułożeniem podkladki korekcyjnej 🙂 i przystułami, odpowiednim zapięciem popręgu.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 15 lipca 2022 o 17:29
Patrycja95, plus minus, najlepiej jest poprosić kogoś o pomoc, a samemu wziąć łapkę konia i wyciągnąć do przodu - wtedy widzimy, jak daleko sięga łopatka, ona staje się wtedy też bardziej wyraźna, jeśli jest problem w wymacaniu jej w stój. No i widzimy, jak dalego sięga, gdy koń wyciąga nogę. Niemniej brzuch tego konia - podobnie jak mojego - sprawia, że siodło może być ciągnięte w przód przez popręg. Próbowałaś popręgu półksiężycowego?

Jeszcze jedna ciekawostka - ZAZWYCZAJ koniec grzywy wyznacza koniec łopatki.

PS. Nie jestem saddle fitterem. Interesuje się jedynie tym tematem.

Ciekawa jeszcze jestem, czy Twój koń ma dominującą prawą łopatkę, tj. czy ona jest większa/wyższa/bardziej umięśniona?

Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 15 lipca 2022 o 10:25
Patrycja95, Ciężko stwierdzić... Najlepiej będzie, jak sobie wymacasz łopatkę. Trzeba tylko pamiętać, że najdalej wysunięty punkt łopatki, który powinien być naszym wyznacznikiem, znajduje się nieco niżej i głębiej niż górna krawędź. Trzeba się odnosić do tej górno-bocznej 😉
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 14 lipca 2022 o 15:30
Patrycja95, Mocne wyżebrowanie konia na zdjęciu i kształt brzucha mogą z dużym prawdopodobieństwem sprawić że popręg będzie wędrował w najwęższe miejsce kłody, ergo pociąga ze sobą całe siodło w kierunku łopatki. By temu zapobiec, stosuje się specjalne kształty popręgów i mocowania przystuł. Może zrobisz fotki po galopie?
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 14 lipca 2022 o 14:01
Patrycja95, a nie borykasz się przypadkiem z problemem siodła wędrującego na łopatki podczas jazdy? Generalnie fotki do oceny powinny być bez czapraka. Mam wątpliwość, czy siodło nie leży za blisko łopatek na tych zdjęciach.
konie małopolskie
autor: Aletra dnia 12 lipca 2022 o 13:53
Szukam informacji o ogierze małopolskim Aragorn po Dabur Dahoman, może ktoś miał styczność z tym koniem?
popręg
autor: Aletra dnia 11 lipca 2022 o 21:15
xxagaxx, hmmm nie wiem, czy nie jest za mało półksiężycowy 😉 Ale lepszy taki niż prosty. Ja bym celowała w coś takiego: https://www.horseway.pl/waldhausen-popreg-wszechstronny-polksiezyc?gclid=Cj0KCQjwlK-WBhDjARIsAO2sErRsoRqSRjT0onIxrhcDpSMTm_0319YNbJHIxeDUPu4RZGU1aHNPk90aAtZNEALw_wcB
popręg
autor: Aletra dnia 11 lipca 2022 o 15:17
https://www.gnl.pl/catalog/product/view/id/531240/s/popreg-lemieux-gel-tek-anatomic-jumping/category/328/ - to nie będzie dobry wybór, bo taki kształt bardzo słabo rozprowadza nacisk... Nacisk będzie niemalne punktowy przy tego typu budowie popręgu. Jak wiemy, nacisk rozchodzi się po liniach prostych, więc tego typu falowanie popręgu umiejscowi go tylko w najbardziej "wystających" jego częściach.
Ja też mam konia mocno wyżebrowanego, siodło spadało mi na łopatki. Dla takich koni najlepszy jest półksiężyć, a nie zwykły popręg anatomiczny. Ja mam taki - tylko to ujeżdżeniowy. Może będzie ten sam model, tylko dłuższy
https://sklep.bergo.pl/busse-fano-curved-dr-d-popreg-ujezdzeniowy

Temat fajnie rozwija konto na IG: https://www.instagram.com/saddlefitting.us/ Zobacz sobie zapisaną relację MIND THE GIRTH
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 05 lipca 2022 o 19:35
Plamkakochanie, a polecisz jakiegoś chiropraktyka, który pomaga w takich kwestiach? Andrzej Czak niestety nie dojeżdża w moje okolice (Wawa).
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 05 lipca 2022 o 14:05
U mnie o wiele lepiej działa podkładka na lewy przód (czyli na większą łopatkę) i na prawy tył - taka sama liczba wkładek. Siodło się ustabilizowało. Podobno właśnie tak się daje - niby nielogicznie, na stronę większej łopatki. Z drugiej strony wkładki podnoszą nieco łęk, więc robi się miejsce pod łękiem na większą łopatkę, która w ten sposób nie powoduje rotacji siodła w prawo.
Bo jak podłożysz pod prawą, czyli słabszą łopatkę, to tylko wypełniasz "dziurę", a lewa łopatka nadal spycha siodło w prawo.
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 28 czerwca 2022 o 16:27
kare_szczescie, Dzięki za info 🙂 Też mam tego mattesa i póki co kombinowałam sama, tj. wypelniałam całą kieszeń po niższej, prawej stronie, ale niestety to nie działało. Mam też świadomość, że łęk musi być dopasowany do tej szerszej łopatki - właśnie by była m.in. przestrzeń na podkładkę po prawej stronie. Ech te siodła, osiwieć można.
A z ciekawości - jak to u Ciebie wyglądało, jeśli chodzi o liczbę wkładów? Czy pozostały skos był pusty, bez podkładek?
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 28 czerwca 2022 o 14:48
kare_szczescie, ja też mam problem z większą lewą łopatką, która powoduje spadanie siodła na prawo. Bardzo niefajna sprawa, nie jeżdżę i czekam na saddle fittera. Ale z ciekawości - po skosie, czyli z przodu więcej wkładki po stronie słabszej łopatki, a z tyłu po stronie mocniejszej, większej łopatki, zgadza się?
Zapiaszczenie
autor: Aletra dnia 14 czerwca 2022 o 11:53
Cześć! Ostatnio Bender miał kolkę, niestety wymagała interwencji w szpitalu na Służewcu. Podejrzewają, że przyczyną było zapiaszczenie. Jesteśmy po kuracji babką płesznik, ale zastanawiam się, czy mogę ją podawać regularnie, tj. np. raz-dwa razy w tygodniu razem z meszem, by zapewnić jej prewencyjne działanie. Co myslicie na ten temat?
Dopasowanie siodła
autor: Aletra dnia 20 maja 2022 o 13:18
negrossa, Przydałoby się zbadanie, czy siodło nie leży na trapezusie. Na zdjęciach nie jest to do końca widoczne. Może byłoby widoczne na tym zdjęciu, gdzie wkładasz rękę pod łęk, no ale ta ręka wszystko zasłania... 😉 Skonsultowałabym temat z jeszcze jednym saddle fitterem na Twoim miejscu. Albo z fizjo, który ma wiedzę o dopasowaniu siodła (a każdy powinien mieć).