EwaBrandys

Konto zarejstrowane: 20 lutego 2019

Najnowsze posty użytkownika:

naturalna pielęgnacja kopyt
autor: EwaBrandys dnia 05 sierpnia 2020 o 12:03
Witam, potrzebuję porady w kwestii kopyt mojego zwierza.
Koń ma "wybrzuszenia" na przedniej części podeszwy przednich kopyt, zaznaczone na zdjęciu (zdjęcie poglądowe, po wystruganiu z zimy). Podczas werkowania staram się nie ruszać żywej części podeszwy, ale po starnikowaniu ścian na pożądaną wysokość bez naruszania zdrowej tkanki w tym miejscu było by to główne miejsce podparcia kopyta, więc siłą rzeczy docinam tak aby nie wystawało. Jeśli naruszam żywą tkankę pojawiają się podbiegnięcia krwią. Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego tak się dzieje i co zrobić żeby to zmienić?

Dodam, że koń przyjechał do mnie z kopytami w stanie kiepskim - zacieśnione piętki, przegnite na wylot wszystkie 4 strzałki, kopyta łamliwe. Z gniciem dalej się bujamy jak widać, jednak aktualnie problem jest na powierzchni strzałki a nie wgłąb.
Kopyta są już w dużo lepszym stanie ale stan podeszwy dalej mnie niepokoi.
Koń chodzi dobrze na większości podłoży, z twardej kamienistej drogi zdarza mu się zejść na pobocze.
Pracuje 5x w tygodniu, wychodzi na pół dnia na padok (nie ma fizycznej możliwości aby wychodził więcej), w boksie ma czysto (ściółka wyrzucana co 2 dzien).
Koń prawdopodobnie metaboliczny, tyje z powietrza, nie ma dostępu do trawy, siano z siatki, pasza treściwa dostosowana stricte pod kopyta (suplementy, zioła, brak zbóż itp.)
Zdjęcia RTG robione w styczniu przed struganiem, widać minimalną rotację, w zaleceniach skrócenie pazura i delikatne obniżanie piętek, którego się trzymamy.

Jeśli macie jakiekolwiek rady ja uporać się z tym wybrzuszeniami to będę bardzo, bardzo wdzięczna  :kwiatek:
Nadpobudliwość- jak pomóc koniowi z tym 'żyć' i trenować?
autor: EwaBrandys dnia 11 grudnia 2019 o 18:50
halo a w jakich ilościach ta sól na pełnowymiarowego konia? Załóżmy że jest to sól jodowana z dodatkiem soli potasowej. Łyżka dziennie? Łyżeczka?
żelatyna dla koni
autor: EwaBrandys dnia 28 października 2019 o 20:41
Spotkał się ktoś z Was z puchnięciem końskich nóg po wprowadzeniu do diety żelatyny?
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: EwaBrandys dnia 30 maja 2019 o 21:41
Ktoś tu pisał o podawaniu tego preparatu: https://allegro.pl/oferta/lidermix-active-selen-witaminy-dla-krow-20-kg-5799071944
Możecie powiedzieć w jakich ilościach stosujecie, u jakich koni oraz czy zamiast czy oprócz witamin?
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: EwaBrandys dnia 22 maja 2019 o 15:17
Dziękuję bardzo za rady :kwiatek:
Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś spostrzeżenia to będę wdzięczna za podzielenie się nimi 🙂
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: EwaBrandys dnia 21 maja 2019 o 21:54
Podana ilość paszy to porcja mieszanki którą robię na raz (podczas jednego mieszania). Na konia dziennie przypada ok 1-3kg (w zależności od wielkości konia i wykonywanej pracy) podzielone po równo na 3 posiłki. Bardziej chodziło mi właśnie o rady w stylu "za dużo fosforu/magnezu/czegokolwiek", "za mało/dużo białka/węglowodanów", "zbilansuj tym...". Konie wizualnie bez zastrzeżeń, wręcz wyróżniające się na plus na tle innych.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: EwaBrandys dnia 21 maja 2019 o 09:19
Mam pytanie do osób samodzielnie szykujących paszę dla swoich koni. Jakich komponentów i w jakich ilościach dokładnie używacie aby skomponować pełnowartościową paszę? Mam 4 konie i karmienie ich komercyjnymi paszami już dawno przestało być opłacalne. Aktualnie mam opracowaną swoją mieszankę, ale zastanawiam się czy jest odpowiednio zbilansowana i wystarczająca... Może macie jakieś swoje mieszanki i chcecie podzielić się ich składem? Albo zasugerować co mogła bym zmienić w swojej aby odpowiadała lepiej potrzebom koni (konie w lekkim treningu ogólnym, wagowo i wizualnie wszystkie w dobrej kondycji z błyszczącą sierścią).

Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:
-4kg owsa
-2kg lucerny granulowanej
-1kg sieczki z lucerny i ziół
-1kg wytłoków jabłkowych
-1kg wytłoków porzeczkowych
-1kg makucha z czarnuszki
-1kg pełnego słonecznika
-0,5kg łuski słonecznika
-0,5l oleju lnianego

Konie karmione taką mieszanką pełnoporcjowo plus dostają codziennie witaminy Eggersmann i masch (200g siemienia + 200g otrębów pszennych na sztukę)
Kupno konia
autor: EwaBrandys dnia 20 lutego 2019 o 09:12
Koń nie został kompletnie sam w stajni, zostali puszczeni jego sąsiedzi na pastwisko - rozumiem, że mają nie wychodzić albo miały wyjść wszystkie na huuuura??  Po wypuszczeniu wszystkich koni na pastwisko nowy koń również został zabrany i zapoznany z jednym ze stadek, jednak przez te pół godziny które musiał postać sam ochoczo zajął się tkaniem.
Kupno konia
autor: EwaBrandys dnia 20 lutego 2019 o 08:57
Właściciel cytuje "nie jest zainteresowany zwrotem konia - nie po to go sprzedawał".
Kupno konia
autor: EwaBrandys dnia 20 lutego 2019 o 08:34
Miał ktoś z Was kiedyś sytuację w której zakupił konia, który po przyjeździe zaczął tkać? Jakie było wasze postępowanie z takim delikwentem?
Oczywiście:
-w umowie zastrzeżone, że koń nie tka, a także potwierdzone w rozmowach przed kupnem wielokrotnie, że jest wolny od nałogów
-poprzedni właściciel poinformowany ale współpracować nie chce..., standardowe "u mnie tego nie robił"
-koń przyłapany na tkaniu jak tylko konie z boksów obok opuściły stajnie - 2 dni po przyjeździe, kiedy wyszły na pastwisko, dopóki konie są w pobliżu wszystko jest ok

Jeśli chodzi o ścieżkę prawną to jakie są Wasze doświadczenia? Ile to trwało, z jakim skutkiem, jakie koszty, co z kosztami utrzymania konia w pensjonacie przez ten czas?