Przyczepy do przewozu koni

Nestor, :kwiatek: ja smaruję bo tak kazali jak montowali 🙂
Znajoma ostatnio coś mi mówiła, że mają się zmienić (albo może i już się zmieniły) przepisy odnośnie ciągnięcia przyczepy na kat B. W tej chwili jest dopuszczalne 3,5 tony (w sumie = auto + przyczepa), a ma się zmienić na 4,2 tony  😅

Czy jest w ogóle możliwość żeby przyczepa 2-konna miała wbite w dowodzie masę całkowitą 1540kg? Bo mój samochód (Suzuki Grand Vitara) ma niestety tylko tyle wbite, ze może ciągnąć 🙁  Mam przyczepkę jednokonną, ale marzy mi się dwójka. Samochód ma masę własną 1680kg a calkowitą 2130kg.
I dołączam się do pytania armara:
Czym grozi jazda zestawem samochód + przyczepa, z przyczepą cięższą niż wbita w dowód  👀 ?


edit: literówka
Chodzi mi oczywiście o konsekwencje przy ewentualnej kontroli.
Kierowca ma oczywiscie prawo jazdy B+E, realna masa przyczepy z końmi to będzie jakieś 1700 kg, a wbite mam 1500. Samochód sobie poradzi, bo ma mocny silnik.
Pooh, jak ma wpite to odlej  😜
Gillian... To jest tak jak się z rana bez kawy próbuje coś pisać 😉
Oczywiście, że miało być wbite  😡
Pyza   Czego nie zabrania prawo, zabrania wstyd. - Seneka
12 października 2011 16:15
Znajoma ostatnio coś mi mówiła, że mają się zmienić (albo może i już się zmieniły) przepisy odnośnie ciągnięcia przyczepy na kat B. W tej chwili jest dopuszczalne 3,5 tony (w sumie = auto + przyczepa), a ma się zmienić na 4,2 tony  😅

Czy jest w ogóle możliwość żeby przyczepa 2-konna miała wbite w dowodzie masę całkowitą 1540kg? Bo mój samochód (Suzuki Grand Vitara) ma niestety tylko tyle wbite, ze może ciągnąć 🙁  Mam przyczepkę jednokonną, ale marzy mi się dwójka. Samochód ma masę własną 1680kg a calkowitą 2130kg.
I dołączam się do pytania armara:
[quote author=armara link=topic=1835.msg1154243#msg1154243 date=1318312472]
Czym grozi jazda zestawem samochód + przyczepa, z przyczepą cięższą niż wbita w dowód  👀 ?


edit: literówka
[/quote]

Popsuciem amortyzatorow, urwaniem haka, zepusciem podwozia oraz hamulcow. Cos jeszcze bylo ale nie pamietam :/ W kazdym razie "na wlasna odpowiedzialnosc"
armara
wg. taryfikatora:

Ciągnięcie przyczepy o rzeczywistej masie całkowitej większej niż dopuszczalna w odniesieniu do określonego rodzaju pojazdu ciągnącego
art. 62 ust. 1
grzywna 100 - 300zł
Martuha
Wielkie dzięki !  :kwiatek:
Jak to jest z kupowaniem używanej przyczepy? Czy tak jak z kupowaniem używanego auta, wszystko należy sprawdzić z jakims mechanikiem lub osobą bardziej obeznaną? Podzielcie się doświadczeniami 😉
najlepiej by było posprawdzać. Ja pojechałam do warsztatu, zrobili mi szybki przegląd i dali listę usterek, których nie widać z zewnątrz 🙂
Czy zna ktoś godne polecenia miejsce, w Warszawie, do odbycia kursu b+e ?
czy jest w Polsce jakikolwiek serwis boeckmanna? Albo inny, ale specjalizujący się w końskich? przegnił mi bok 5 letniego boeckmanna, dziura mała, ale jest, a co za tym idzie muszę wymienić cały bok...
Orientuje się ktoś ,gdzie można zrobić kurs na przewóz zwierząt i czy zwykły wet może wystawić mi dokumenty na przyczepę że jest dezynfekowana .
Słyszałam że jest to potrzebne  :/ 
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
17 stycznia 2012 20:08
maciek, pod Wawą jest profesjonalny warsztat, zajmujący się przyczepami.
W użytkowanym przez nas blomercie wymieniono podłogę i boki (przyczepa jest cała pastikowa), do tego wszystko udokumentowane zdjęciami na płycie, oczywiście cena też odpowiednia.

Edit: dodaję stronkę, może komuś się przyda
www.wokader.com.pl

Monia-mówisz o kursie konwojenta?
Tak ,tylko zastanawiam się czy mi jest potrzebny ,mam swoje konie ,nie raz przewiozę czyjegoś konia .
jeśli wieziesz nie w celach zarobkowych, a właściciel jedzie z Tobą lub masz jego potwierdzenie na piśmie, to z tego co wiem nie jest to wymagane...
ms_konik   Две вечности сошлись в один короткий день...
17 stycznia 2012 20:24
Jeśli wozisz swoje lub czyjeś w towarzystwie ich właściciela to nie potrzebujesz tego
świstka.
W innej sytuacji warto zrobić kursik.
Mam w planach jechać na Niemcy ,słyszałam że jest to wymagane .Ile kosztuje taki kurs ? i gdzie można go zrobić ?
mam pytanie tylko nie bijcie jak już ktoś o to pytał  🤦 nie czytałam całego wątku czy ktoś z was kupował tzw. "zadupnik " do przyczepy i może ktoś zna poprawną nazwę tego czegoś 😉 ?
Gillian   four letter word
04 lutego 2012 10:36
tylna poprzeczka?  👀
Czy przyczepa jednokonna moze byc faktycznie jednoosiowa? Mówie tu o jednej osi -nie o dwóch blisko siebie.  Mam taką na oku - poza tym jest super ,wiec chcialabym wiedziec jakie są minusy takiego rozwiązania i czy to w ogóle dopuszczalne...
Ja płaciłam za konwojęta 250zł, ale to było jakies 6 lat temu. I wiem, że miałam taniej ponieważ jako osoba ucząca się.  Ale ostatnio na dolnym śląsku był organizowany taki kurs i chyba kosztował około 200 zł, ale nie dam sobie ręki uciąć jeśli chodzi o cenę. xD
monia- w sprawie transportów koni należy kontaktować się z PIW- oni wiedzą co w Polsce i co poza krajem. Mają obowiązek informować.

clio- istnieją.

kaja   Wieczny szpital
11 marca 2012 01:09
Ja mam takie pytanie, bo juz się pogubiłam z tymi masami. Mam auto Jeep Grand Cherokee - MW 1800 a DMC 2400, w dowodzie masa przyczepy, którą mogę ciągnac też 2400. Mam prawko E+B. Chciałabym kupić przyczepę dwukonną ale nie wiem czy może mieć DMC większe niż 1800 kg czy aż do 2400 . Pomóżcie
Aż do 2400 🙂
kaja   Wieczny szpital
11 marca 2012 01:19
Niech żyją nocne Marki!!!
Ja mam taką przyczepę. Na dwa konie. Niemiecka.

Czy przyczepa jednokonna moze byc faktycznie jednoosiowa? Mówie tu o jednej osi -nie o dwóch blisko siebie.  Mam taką na oku - poza tym jest super ,wiec chcialabym wiedziec jakie są minusy takiego rozwiązania i czy to w ogóle dopuszczalne...



Jak masz przyczepę jednosiową to jest ona mniej stabilna, jak nie ma dodatkowego kółeczka przy dyszlu to nie postawisz jej równo bez przypięcia do samochodu. przyczepki jednoosiowe są z reguły lżejsze, co ma swoje plusy i minusy. Wiesz co zastanów się do czego potrzebujesz takiej przyczepy i jak często planujesz z niej korzystać.Ja osobiście jak bym miał kupować to brałbym 2 osiową. Ale ogólnie jeśli została dopuszczona do ruchu jako przeznaczona do transportu żywych zwierząt to znaczy że się nadaje.
Pozdr.
czy ktoś może wie gdzie można kupić boczne płyty do przyczepy ? takie ze sklejki powleczone . muszę podremontować swoją przyczepę i nie wiem gdzie takie mozna dostać .
a może ktoś ma polecić warsztat, który mógłby zrobić "pewny" przegląd przyczepy we Wrocławiu i okolicach?
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się