Zapalenie jelit / IBD u koni

Gillian   four letter word
10 kwietnia 2024 17:03
Tak ale tamta klacz miała zapalenie jelit na innym podłożu oraz rozległe wrzody na okrężnicy (nie dopisałam tego teraz widzę), przyjechała zagłodzona z fatalnych warunków i dosłownie przyjechała „do umarcia” bo nie było co tam zbierać.
Próbuje ogarnąć czy IBD to to samo co EG 🤔
Gillian, to nie to samo, ale autoimmuno. Jest to dość nieczęsto nawet u ludzi.
Ja mam zdiagnozowane, stąd znam temat, ale wg lekarzy to pomyłka w analizie, bo ja nie miałam nigdy objawów typowych.
Podstawa poza sterydem przy nawrotach to profilaktyka : dobrej jakości pasza, stałe pory jedzenia, nie wielkie porcje, siano itp.
Są dwa typy tych zapaleń: limfocytarne i eozynofilowe, limfocytarne to podstawowy objaw to lejące wodnista biegunka, eozynofilowe to może być różnie.
Gillian   four letter word
10 kwietnia 2024 17:59
Dopytałam lekarza. To ta sama grupa gówna ale w lepszej postaci, w skrócie 😕
Lektura tego wątku nie napawa optymizmem. Zawsze lepiej zaś wiedzieć co w koniu siedzi…
Młody koń, pierwsza kolka, dwie operacje i taki wynik echhh
Gillian, jejku dwie operacje? Nie wiedziałam. Przykro mi.
Gillian   four letter word
10 kwietnia 2024 19:45
Taaa najpierw pokręciło się jelito cienkie a 3 dni później puściła pochewka mięśnia brzucha, nawet nie szwy a mięsień - kuriozum i cud, że nie wytrzewiła się a drugi cud, że do tej pory żyje i wraca do sił 😦
Gillian, a były wczesniej jakieś objawy ? W sensie gastryczne ?
Bo skręt się moźe zawsze zdarzyć, ale przepuklina nie robi się w dwa dni przecież , tylko jest to proces.
A z jakich warunków jest ten koń ? Znasz rodziców?

Gillian   four letter word
10 kwietnia 2024 19:55
Absolutnie żadnych objawów, koń żyjący można powiedzieć 3/4 doby na pastwisku i super sianie, zupełnie zdrowa. Urodzona wolnowybiegowo i do 2,5 rż hasała na trawie. Rodziców niestety nie znam osobiście, znam rok starszą siostrę - okaz zdrowia.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się