Siodło skokowe

Wizja   Skąd wziąć siłę do dalszej walki...?
13 września 2015 18:58
Dziewczyny ogolnie sie z Wami zgadzam. Ale tak po prawdzie... To
Mozna miec takie idylliczne podejście w momencie koedy ma sie jednego / dwa koniki. Ale czy uważacie, ze zawodowi jeźdźcy, mający np 10 koni w treningu, koni, które sie zmieniają, odchodzą, przychodzą nowe, maja na każdego super dopasowane idealnie siodło ? Troche to nierealne. Dosc mocno siedze w światku zawodowego jeździectwa, gdzie jeźdźcy zazwyczaj na wszystkie konie maja po 2-3 siodła. I jakos wielka krzywda sie im nie dzieje. Mozecie mnie zlinczować, ale taka jest prawda.
Wizja, sporo koni chodzi w mniej lub bardziej dopasowanych siodłach, nie każdy koń ma jakieś specyficzne plecy, są podkładki itp i jakoś idzie sobie poradzić. Ja też mam jedno siodło i dwa konie i żyją. Pod jednego robione drugi ma podkładkę.

Przypuszczam ze wielu jeźdźców zwłaszcza w Polsce nawet nie zwraca uwagi czy konia nie zaczynają plecy boleć, bo skoro chodzi to jest dobrze.

A mnie bardziej poruszyły słowa: Hej polecam ten model bo sprawuje się na iluś tam moich koniach i żyja. No sory, to wszystkie Prestige w danym modelu są takie a nie inne? Możemy jeździć w jednym siodle na 3 koniach, ale litości, to że akurat dane siodło pasuje na te 3 konie to jest przypadek a nie reguła. Nie ma modeli bardziej lub mniej uniwersalnych. Jak już to bym powiedziała że większość koni ma taki a nie inne rozstaw łęku. Ale to nie zależy od modelu.
Przyszedł niestety czas na sprzedaż mojego Equipe , koń mi się tak rozbudował że kompletnie nie leży 🙁 Chcę przetestować kilka marek i wybrać najlepsze.
Potrzebuje siodło :
- szerszy kanał
- 16'5 lub 17 ( koń krótki)
- mięciutkie
- większe klocki z przodu ale nie wielkie.
Obecne siodło to Equipe EQ S special.
Mam na teście Kenatury: Titan - dla mnie za duży, Triton - jestem pozytywnie zaskoczona, 17 jest nie duża, ma krótką tybinkę i fajny szeroki kanał, troche duży klocek z przodu ale można zamówić z mniejszym.
Planuje jeszcze na testy: Prestige ( Meredith, Paris), Erreplus ? Jakieś opinie?
Equipe- czy któryś z modeli by pasował pod to co piszę?
Perlica, prestige to dechy twarde (chodzi mi o siedzisko). Equipa mają dość szerokie kanały przecież w każdym modelu.
xxagaxx, mój jest jednym z najwęższych w stajni , a mamy różne marki. Ja nie mam go od nowości, więc może był tak zrobiony? Nie widziałam u nikogo modelu Eqs , więc może mój tak ma celowo?
Miałam kiedyś Meredith Special Edition i była miękka.
A masz na myśli te całkiem nowe modele?
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
13 września 2015 19:33
Perlica, prestige to dechy twarde (chodzi mi o siedzisko). Equipa mają dość szerokie kanały przecież w każdym modelu.


Dechy twarde?  😲 Prestige to było jedne z najbardziej miękkich siodeł z jakimi miałam do czynienia...
Perlica, ja mam w stajni Prestige Meredith, Meredith SP, mamy też Elastica? Ja mam teraz na testy Arezzo (siodło ma chyba 2 lata, więc całkiem nowe) i jak to są miękkie siodła to ja Św. Mikołaj jestem. Oczywiście kiedyś też je uważałam za miękkie, dopóki nie dostałam pod tyłek Equipa. Ja mam SYnergy, jeźdizłam w Special One i EK26 i wszystkie miękkie. Mega miękkie 😉

Jak pisałam już mam też na testy Passiera i ono IMO jest czymś pomiędzy Equipami a Prestigami, całkiem miękko się siedzi.

Mogę ci zmierzyć kanał, mi spokojnie wchodzi dłoń bez kciuka pomiędzy panele.
Gillian   four letter word
13 września 2015 20:06
Hmm. Miałam Prestige Meredith. Koń się rozrósł, siodło zrobiło się ciasnawe. Jeździłam dalej w nim, koń rozrastał się dalej, plecy go nie bolały co potwierdziła fizjoterapeutka i termografia. Luźny, gumowy, plecy jak szafa. Zmieniłam na Daw Maga dopasowanego pod konia, teoretycznie pasujące - po 3 tyg plecy twarde, bolesne, łopatki obolałe i pospinane. Wywaliłem. Kupiłam Passiera, dopasowanego pi razy oko, plecy wróciły do zdrowia. Obecnie czuję, że pora na zmianę bo koń pokazuje dyskomfort a jeżdżę rekreacyjnie po łące. W Prestige skakałam wysokie konkursy, koń był w treningu. Te siodła są lekkie, plastyczne, elastyczne. Wolałabym jeździć w kiepsko spasowanym Prestige niż w innych. I cholercia, krzywdy nie zrobiło.
Gillian, ale w czym one są plastyczne? Lekkie są faktycznie, choć Equipy są jeszcze lżejsze. Passiera mam i jest mega ciężki, ale ponoć można też zrobić lżejszy. DM to dla mnie porażka bardzo nie lubię tych siodeł.
xxagaxx, kiedyś testowałam Arezzo i było masakryczne , ortopedyczne i twarde , ale było całkiem nowe, nigdy nie użyte,może dlatego.
Carbonowy equipe troche dla mnie drogi i ma malutkie klocki, a jednak wolę ciut większe z przodu.
Passier jakoś nie mam dostępu, bo w moich okolicach nie ma nikogo kto handluje.
Za to jest blisko Prestige, Erreplus, Kentaur.
Perlica, na testówkę Erreplus czekam, najpierw muszę odesłać te siodła co mam. Arezzo imo nie ortopedyczne, mi się bardzo wygodnie i siedziało i skakało. No może oprócz samego twardego siedziska xD KenTaur dla mnie też fajny, ale właśnie za ortopedyczny (głębokie siedzisko) ale siedziałam tylko w tym Carbonowym.
xxagaxx, a czemu nie testujesz Equipe?
Moje jest fantastyczne , miekkie siedzisko, od czasu jak w nim jeżdżę to nie boli mnie kręgosłup.
Arezzo to teraz inny model, ja testowałam go jakieś 4 lata temu.
Gillian   four letter word
13 września 2015 20:48
xxagaxx, nie wiem w czym, ale one się autentycznie układają pod konia.
Gillian, serio? Nie, nie układają się, jak dobrze leżą to fajnie i prawda, na dużą część koni pasują idealnie. Mogę ci pokazać ze 3 konie u nas, gdzie tył tak lewituje że aż boli od patrzenia, a łęk dobry 😉 Nie ma czegoś takiego jak elastyczne siodła, terlica zawsze jest sztywna, albo pasuje na plecy albo nie, nie zacznie się dopasowywać.

Perlica, bo już mam "pasowanego" Equipa z którym walczę. W sumie już przestałam. Tragedii nie ma, ale nie leży tak jak powinno. Muszę się bawić z mattesem. Dlatego szukam jeszcze ostatni raz, rozmawiam z innymi ludźmi którzy podjęli się dopasowania na mojego zwierza. Czy wyjdzie lepiej niż Equipe, zobaczymy.
Gillian   four letter word
13 września 2015 21:04
Moje też lewitowało. Jeździłam w podkładce. Było za ciasne, mimo tego plecy były zdrowe. Nie wiem o co w tym chodzi, ale działa.
xxagaxx, u nas lewituje?  Bo w sumie  nie wiem.
Też  zastanawia  mnie to,  że  skoro  zawodowi  jeźdźcy  mają po kilka  czy kilkanaście  koni i ze dwa czy  trzy  siodła ,  i te konie  jakoś  się prezentują  to może  trochę  przesadzamy z idealnym  dopasowaniem?  A może  te ich konie  są  szybko sprzedawane  i po prostu  nie zdążą  się  "popsuć "?
anai, nie u was leży dobrze 😉 Mój Ed też chodizł wieki w siodle gdzie nie miałam pojęcia o pojeciu i żyje. Teraz mam podkładkę i też zyje. Możesz mu kotlety ubijać na plecach 😉 Ale są też przypadki pod tytułem Siwson czy Ogór Klami gdzie życzę powodzeniu w jeżdżeniu w niedopasowanym siodle.
Ja mam dwa, mogę się bawić 😀 ale to już ostatnia moja próba dopasowania czegoś do Siwego, może ten typ tak ma, że wszystko na nim "pracuje".
Mój Equipe przestał leżeć dobrze i tak się oszukiwałam, że nie jest tak źle , a obawiam się ,że poszeżę i nie będzie leżał dobrze.
Może go zostawię, bo mam teraz nowego konia jeszcze 3 latka to na nim leży ok, bo on wąski na razie , ale to też będzie szeroki koń.
xxagaxx, a Erreplus też Pani Ola wysyła?
anai a jakie ty masz siodło?
Perlica, nie wiem kim jest pani Ola, ja aktualnie "działam" z pasowaczem z Niemiec.
xxagaxx, pani Ola z Equishop 🙂
Macie jakieś opinie o  prestige Arezzo? 🙇


Dechy twarde?  😲 Prestige to było jedne z najbardziej miękkich siodeł z jakimi miałam do czynienia...
[/quote]

Bo nie siedziałaś w cwd, HB, butet, antares..😉

Natomiast mój equipe wcale nie jest taki miękki..
malinowaa   Życie zaplątane w końską grzywę...
14 września 2015 16:28



Dechy twarde?  😲 Prestige to było jedne z najbardziej miękkich siodeł z jakimi miałam do czynienia...


Bo nie siedziałaś w cwd, butet, antares..😉

Natomiast mój equipe wcale nie jest taki miękki..


W CWD siedziałam, tylko takim starszym już i akurat było porównywalne, ale fakt, że w reszcie nie siedziałam.  😡
Mój Equipe przestał leżeć dobrze i tak się oszukiwałam, że nie jest tak źle , a obawiam się ,że poszeżę i nie będzie leżał dobrze.
Może go zostawię, bo mam teraz nowego konia jeszcze 3 latka to na nim leży ok, bo on wąski na razie , ale to też będzie szeroki koń.
xxagaxx, a Erreplus też Pani Ola wysyła?
anai a jakie ty masz siodło?

Tak, Ola ma siodla z erre 😅
Gillian, z tym, że to o czym piszesz - czyli wyższość Prestige nad innymi markami jeśli chodzi o spasowanie na konie nie jest regułą. Moje konie w Prestige (czy ujeżdżeniowych czy skokowych) kompletnie się nie ruszały. Najlepszym siodłem dla nich obu jest Daw Mag Grand Prix z szerokim kanałem... oba pod tym siodłem (każdy ma swoje) zdecydowanie zyskały - czuć to mocno w ruchu... Z tym, że ja poza dopasowaniem do konia dbam o serwisowanie siodeł - min raz na rok, półtora - siodło ląduje u rymarza (wymiana wyściółek, sprawdzanie szwów, etc.)... to też ma ogromny wpływ na komfort pracy koni...
mrowka004, a testowałaś może ERRE?
asiaj, no ze błagam nie pisz takich herezji...


xxagaxx - czemu herezji ? wyrażam po prostu własną jak widać bardzo dobrą opinię o modelu w którym miałam okazję jeździć przez 3 lata. Jeśli masz inne zdanie - OK, przedstaw swoje konkretne argumenty świadczące o tym że Versailles jest zły. Na żywo nie wyglądasz na taką zadziore 🙂

Ludzie poczytajcie trochę o siodłach! Modele są głównie pod ludzi robione, koń nie reaguje na mniejsze czy większe siedzisko, czy wyżej czy niżej opuszczone klocki kolanowe albo też kwadratowy łęk ... Szukając modelu patrzymy pod siebie i własne potrzeby, jeśli chcemy dopasować prawidłowo siodło do konia nie szukamy MODELU tylko wołamy firmę która mierzy nam plecy konia i wykonuje siodło konkretnie dla tego jednego konia. Tak jak słusznie zauważyła anai wielu znanych jeźdźców ma 2 albo 3 siodła które używa na wielu koniach,  żadnemu nie dzieję się krzywda, chodzą i wygrywają konkursy klasy GP!
Po to są rozmiary siodeł żeby takie gotowe modele można kupić od razu, mniej więcej dobrać któryś ROZMIAR dla konia bądź koni które mają w tym chodzić i MODEL dla siebie.
Spuszczacie się jakby konie były jakieś krzywe czy "inne", są takie wyjątki ale to pojedyncze egzemplarze, konie schorowane z różnych przyczyn, mające boleści itp., głównie mamy konie normalne i zdrowe, na które zakładamy siodło z dobranym rozstawem które go nie obciera i nie robi żadnej innej krzywdy.
Zamiast się tutaj oburzać pojeździjcie lepiej po polskich szkółkach jeździeckich i popatrzcie na sprzęt w jakim chodzą konie które uczą ludzi jeździć - TE konie powinny mieć najlepiej dobrane siodła, niestety w rzeczywistości po plerach tłuką je zwykłe Pfiffy czy inne tego pokroju za 500 zł, połamane często czy ciężkie stare antyki.

asiaj, czyli skoro w szkółkach konie chodzą pod paskudnym sprzętem, to my też nie powinniśmy się cyt: "spuszczać" i powinniśmy ładować na grzbiety swoich koni co bądź...  🤔wirek: wszak w każdym siodle koń bezie galopował i skakał  😉
taa

Ale luz - dzięki takiemu podejściu - wszystko jedno czy na poziomie początkującej rekreacji, czy w wysokim sporcie - lek weci, chiropraktyce i masażyści mają pracę  😁
deborah   koń by się uśmiał...
15 września 2015 08:42
xxagaxx, mnie natomiast zastanawia praca siodła w skoku. Bo przecież siodło np z bananowymi klinami nie ma szans nie unieść się tyłem w skoku kiedy koń mocno baskiluje

przecież terlica z gumy nie jest i się nagle nie odegnie w drugą stronę żeby nadążyć za grzbietem..
U mojej klaczy na grzbiecie Prestige znacznie bardziej się unosił w fazie wybicia niż cwd. Cwd leży "nisko" a panele są znacznie szersze i przylegają do większej powierzchni grzbietu.. Oba siodła były dobrze dopasowane, tylko znacznie budową różniły się panele. Jak będę mieć chwilkę to zrobię zdjęcie do porównania. Antares stosuje podobną budowę paneli.
Prestige na pewno dużo zyskuje na niskiej wadze, cwd jest znacznie cięższe.  Equipe jeśli chodzi o jakość nie wiele różni się od prestige, szczególnie te droższe modele.
Aby odpisać w tym wątku, Zaloguj się