ancyk0991

Konto zarejstrowane: 30 października 2009
Ostatnio online: 24 czerwca 2024 o 13:10

Najnowsze posty użytkownika:

PSY
autor: ancyk0991 dnia 19 czerwca 2024 o 08:57
Perlica,
jeśli są ku temu wskazania.
Odkleszczówka sama w sobie wskazaniem nie jest. Nie pozbędziesz się w ten sposób bakterii, a to one są problemem. Poza tym - przetaczanie krwi niesie za sobą ryzyko (zresztą jak wszystko :P) i nie jest leczeniem samym w sobie.

Krew przetaczasz gdy tego wymaga pacjent. W przypadku "mojej" suczki rozwinęła się małopłytkowość (typowa dla anaplazmozy) oraz niedokrwistość. Rozjechały się także inne parametry krwi, a jej ogólny stan szybko się pogarszał i był bardzo zły.

Jeśli Twój pies je, skacze do płotu i generalnie jest stabilny i zachowuje się już praktycznie normalnie - to ja osobiście poza standardowym leczeniem - nie widzę sensu przetaczania krwi.
PSY
autor: ancyk0991 dnia 17 czerwca 2024 o 22:40
Perlica,
od pierwszych objawów do podjęcia leczenia nie minęła nawet doba. W zasadzie nawet nie 12h. We wtorek wszystko było ok, była nawet na szkoleniu wieczorem. Rano odmówiła jedzenia (pierwszy objaw), potem doszła gorączka, wymioty i biegunka. Późnym popołudniem była już diagnoza i rozpoczęte leczenie. Niestety, 2 dni później już jej nie było, mimo przetaczania krwi i pobytu w klinice.
Ale berny generalnie z odkleszczówek leczą się bardzo źle.
PSY
autor: ancyk0991 dnia 17 czerwca 2024 o 21:08
Perlica,
tak. Suczka mojej hodowli odeszła w wieku 10 miesięcy w wyniku anaplazmozy. Była na simparice.
PSY
autor: ancyk0991 dnia 13 czerwca 2024 o 13:09
kotbury,
giardia jest wszędzie więc zakażenia wtórne wcześniej czy później będą wracać. Część psów w ogóle nie jest objawowa i sieje ją na lewo i prawo chodząc po wspólnym terenie z innymi psami: wybiegi, tereny zielone, tereny miejskie, wspólne wąchanie "doopy".

Leczenie giardii oprócz leków zawiera: wyrzucenie posłań, porządne mycie (najlepiej parowe) wszelkich powierzchni, zabawek, misek itd (a oocyty są cholernie odporne). Do tego mycie tyłka po każdym wypróżnieniu.

W jakim zatem sposób mordować formy przetrwalnikowe na psim wybiegu czy trawie - większości ludzi nawet nie sprząta po psie. Zresztą same wzięcie kooopy nie wystarczy...

Jeśli pies ma tak rozwalone jelita - spróbuj wprowadzić dodatkowo maślan. Pomaga w regeneracji, choć na efekty trzeba nieco poczekać.
Wątek przeciwowadowy, sposoby przeciw owadom, na muchy
autor: ancyk0991 dnia 12 czerwca 2024 o 09:41
trochę już czasu minęło od pytania, ale co tam 🙂

Mnie na strzyżaki bardzo pomógł... Linomag.
On oczywiście ani nie zabija ani nie odstrasza, ale z jakiegoś powodu strzyżaki przestały siadać tam, gdzie koń był nim wysmarowany - czyli pod ogonem i miedzy nogami zadnimi. Śmiałam się, że to pewnie dlatego, że za duży poślizg miały i się nie umiały uczepić skóry 🤣 W innych miejscach tak konia nie wkurzały i można je było bez problemu złapać i zakończyć ich życie 😜
Firmy kurierskie - dobre, niezłe, najgorsze
autor: ancyk0991 dnia 04 czerwca 2024 o 18:56
Lanka_Cathar,
ja miała to samo bardzo długi czas (a zawsze płace za paczki z góry). Mimo, że w domu jestem 24h/dobę ciągle w systemie widniało, że nikogo nie było w domu. Kilkukrotnie jechałam 60km by paczkę odebrać w punkcie przy sortowni. Pisałam skargi, wnioski o zwrot kosztów itd. Bezskutecznie.

W końcu przy odbiorze jednej z przesyłek postanowiłam iść do kierownika miejscowego DHLu. Takich jak ja było kilkanaście osób. Wszyscy wyskakiwali "z ryjem" (oj jak ja ich rozumiem!🙄😉. Ja postanowiłam jednak porozmawiać na spokojnie, wytłumaczyć, dlaczego te paczki i termin dostawy są dla mnie ważne (żarcie dla futer, szczeniaków itd.), dlaczego jechanie 120km po przesyłkę jest uciążliwe itd.

Zakończyło się to tak, że kierownik dał mi swój nr i poprosił, bym wysyłała do niego sms, jeśli będę czekać na paczkę z DHLu, a on przypilnuje by do mnie docierała w terminie. Tak też się stało - co prawda kurierzy psioczyli, że kierownik ich upomina i pilnuje moich paczek, ale zawsze zaczynali dostawę ode mnie 😅😂 A ja zawsze mu (kierownikowi) pięknie dziękowałam.
PSY
autor: ancyk0991 dnia 22 kwietnia 2024 o 12:51
No jest to trochę straszne. Mnie przeraża tym bardziej, że berny bardzo źle się z odkleszczówek leczą... I w dodatku znam ich pełno niepoprawnie diagnozowanych/leczonych z wiadomym efektem...
PSY
autor: ancyk0991 dnia 22 kwietnia 2024 o 12:31
Perlica,

anaplazmoza +/- 24h,
babeszjoza +/- 24h (ale kleszcze samce mogą przenosić szybciej podobno),
borelioza wystarczy już +/-16h

wg: ESSCAP
PSY
autor: ancyk0991 dnia 20 kwietnia 2024 o 21:10
No ja nie ściągnę - przy 10 bernach to nierealne 😅🙈 Chyba, że spacerują po czubku nosa.
PSY
autor: ancyk0991 dnia 20 kwietnia 2024 o 19:06
U mnie simparica rekordowo dawała ochronę prawie 3 miesiące.
Suka ostatni raz dostała jeszcze przed cieczką, potem krycie, ciąża, odchowanie maluchów więc nie ryzykowałam podania mimo, że teoretycznie można.
Jak szczonki miały prawie miesiąc znalazłam u matki dwa totalnie suche kleszcze 😉

Ale nie biorę tego jako pewnik absolutnie 🙂
PSY
autor: ancyk0991 dnia 19 kwietnia 2024 o 21:19
Wystarczy zajrzeć do ulotki:

"- natychmiastowe i trwałe działanie bójcze w stosunku do kleszczy Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus i D. variabilis, przez okres 12 tygodni,
- natychmiastowe i trwałe działanie bójcze w stosunku do kleszczy Rhipicephalus sanguineus, przez okres 8 tygodni"

Czyli jaki jest ten właściwy okres PRAWIDŁOWEGO podania? Kto daje Bravecto co niecałe 2 miesiące? Ok, kleszcz psi praktycznie w PL nie występuje, ale nie możesz zakładać, że akurat z jakiegoś powodu takowy się nie trafi.


Idąc dalej, ta sama ulotka:
"Działanie rozpoczyna się w ciągu 8 godzin od rozpoczęcia żerowania pcheł (C. felis) oraz w ciągu 12 godzin od rozpoczęcia żerowania przez kleszcze (I.ricinus)"

"Pasożyty muszą rozpocząć żerowanie na organizmie gospodarza, aby wejść w kontakt z substancją fluralaner, z tego względu nie można wykluczyć ryzyka wystąpienia choroby przenoszonej przez pasożyty"

Znowu - teoretycznie, kleszcz musi ileś tam godzin żerować by zarazić. Ale ten czas, też posiada margines błędu.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że tabletki to obecnie najlepsza ochrona. Choć absolutnie nie 100%.
własna przydomowa stajnia
autor: ancyk0991 dnia 21 marca 2024 o 09:19
Megane
my mamy całe ogrodzenie zrobione na kotwach. Już 13 lat stoi. Słupki łatwo wymienić, gdy się złamią lub zgniją. Jedyna wada to w naszym wypadku bardzo problematyczne wbicie w ziemię (glina), a w okresie bardzo mokrym potrafią zmieniać nieco ustawienie (przechylać się, szczególnie gdy dojdzie do tego b. silny wiatr). No i dopasowywanie słupków do tych kotw jest nieco... czasochłonne. Chyba, że kupujesz kantówki na konkretny wymiar 🙂
PSY
autor: ancyk0991 dnia 23 stycznia 2024 o 17:28
Perlica,
tak, dokładnie 🙂 Na uszach, za uszami - generalnie w tych okolicach 🙂
PSY
autor: ancyk0991 dnia 19 stycznia 2024 o 14:13
Perlica,
grzebyczek do uszu to grzebyczek po prostu 🙂 Dodatek "do uszu" pochodzi od czynności, do której go używam 😉

Faktycznie - firanka zacna. Moje może firanki nie mają, ale... kudłów w 3 * a i owszem 🙂

madmaddie,
Ja na szczęście mam myjkę dla koni wewnątrz stajni. I służy ona jako SPA dla futer 😅
PSY
autor: ancyk0991 dnia 19 stycznia 2024 o 09:43
Jak Was czytam to czuję się wyrodną matką 🙈
Moje są tylko kąpane i dmuchane. Mam tylko grzebyczek do uszu i degażówki do podcinania tych kłaków na uchu 😅
I obrotowego zooluxa, ale ostatnim razem użyłam go chyba na wiosnę rok temu jak jeden z psów tak gwałtownie się sypnął, że faktycznie musiałam tych kłaków martwych się pozbyć tu i teraz i natychmiast🤣
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 19 stycznia 2024 o 09:30
Iskra de Baleron,
bo ten system to jedna wielka porażka. Działa jak chce, wyświetla co chce i przepuszcza co chce. Generalnie czasem myślę, że (abstrahując od tego, że pracownicy nie ogarniają) ten system został stworzony przez jakiegoś ludzika aspirującego na studia informatyczne, a niekoniecznie posiadającego umiejętności... A nie informatyka (czy tam programistę, czy kto tam się tym zajmuje) mającego umysł by stworzyć system ogarniający kilka gatunków i współpracujący z innymi bazami.

Nawet składając wniosek o płatności - system nie umiał zaciągnąć danych z bazy IRZ. Nie mówiąc już o poprawnym wyliczeniu DJP.... A to przecież wszystko w ramach ARiMRu.

i są to problemy, które ciągną się już rok. I nikt nic z tym nie robi, bądź nie widzi potrzeby, by zrobić.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 28 grudnia 2023 o 10:58
Ja zgłaszałam. Nie wiem kiedy się spodziewać czegokolwiek. ARiMR też sama chyba nie wie... Mają jeszcze pół roku do końca wypłat więc po co się spieszyć? 😅

Tam w ogóle chyba są problemy z tymi ekoschematami.
własna przydomowa stajnia
autor: ancyk0991 dnia 27 września 2023 o 09:34
😲😲 masakra!! 😲😲

Powiem Wam, że ja to głupia jednak jestem.... jak 3 lata temu miała być piękna pogoda, ale przyszedł front z deszczem i lało na podsuszone (ale nie zebrane) siano przez 4 dni, to potem to zebraliśmy, ale... zapałkę rzuciliśmy a nie koniom dawaliśmy...
Oj ja głupia... prawie 5ha poszło w p**, a to trzeba było koniom dać 🤦💪😨 ile kasy by człowiek zaoszczędził 😝🙈
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 13 września 2023 o 11:59
Uff, ogarnięte!

Okazało się, że zły dokument wybrałam. Zamiast "Zgłoszenie Przemieszczenia Koniowatego" wybrałam "Zgłoszenie Przemieszczenia".
Koniowate są faworyzowane i mają własne dokumenty :P
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 13 września 2023 o 11:36
Szybkie pytanko:
czy sposób zgłoszenia PRZEMIESZCZENIA koniowatego się zmienił? Nie umiem tego wysłać przez IRZ (brak gatunku koniowate). Jak zaczęłam grzebać to znalazłam na stronie ARiMR druk do wypełnienia 🙄
Ktoś coś wie? Czy muszę pół dnia przewisieć na telefonie próbując się dodzwonić do ARiMR?🙈🙈
PSY
autor: ancyk0991 dnia 28 sierpnia 2023 o 15:43
O coś takiego ( przepraszam za post pod postem, ale nie potrafię w edycji dodać zdjęcia 💐 )
PSY
autor: ancyk0991 dnia 28 sierpnia 2023 o 15:39
infantil,
kiedyś (nawet nie tak dawno) wyświetlił mi się niewidomy pieseł, który miał szelki z tak jakby pałąkiem przed sobą (tworzył on takie półkole przed psem i był do tych szelek z dwóch stron przymocowany). Mniemam, że chodziło o to by idąc, zanim wpadnie na jakąś przeszkodę, uderzał tym pałąkiem i dostawał w ten sposób info, że nie tędy droga 😉
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: ancyk0991 dnia 15 sierpnia 2023 o 11:38
secretary,
Ja miałam takiego gnojka co obgryzał ogony. Pomogło dopiero posparowanie ogona olejem zmieszanym z.... chili wszystkim koniom 🤦
Nie pamiętam już jak długo konie chodziły z zaolejowanymi ogonami, bo dzieciak co jakiś czas próbował. Ostatecznie jednak zrezygnował na stałe.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: ancyk0991 dnia 17 lipca 2023 o 15:46
ontaria,
ja inseminowałam klacz 3 lata co ruję. Bezskutecznie. Włącznie z tym, że jeden sezon klacz przestała w centrum rozrodu, badana, na hormonach, inseminowana mrożonką, świeżym, nawet zmieniałam ogiery i dooopa.
W ostatnim roku mówię: kryjemy naturalnie, jak nie zadzie to kończymy imprezę. Ogiera dopuściła jeden jedyny raz - bez powtórek. I... zaszła.
W kolejnym roku inseminowana na "9" również z pozytywnym efektem.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 17 lipca 2023 o 14:50
dzikadermi,
ja zgłaszałam w marcu jako zdarzenie: Zgłoszenie padnięcia zabicia uboju koniowatego. Tam w jednej z tabel podajesz nr podmiotu odbierającego konia.

Tu masz schematy kto i gdzie zgłasza:
https://www.topagrar.pl/articles/aktualnosci/nowe-obowiazki-wlascicieli-i-posiadaczy-koniowatych-co-trzeba-wiedziec/


Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: ancyk0991 dnia 12 lipca 2023 o 09:26
patkahm,
u mnie jeden ze starszych koni co prawda nie jadł tej sieczki, ale pasze dla koni starszych (musli). Pełne było właśnie takiej drobnej sieczki jak na Twoim pierwszym foto. Koń jadł chętnie, ale nie odważyłabym się dawać tego na sucho. Bałabym się zatkania.

Swoją drogą - koń też je ich zioło- i sianokulki. Wszystko ok, gdyby nie cholernie długi czas wysyłki. Paczki przychodzą czasem po 3 dniach a często i po tygodniu. Obecne zamówienie złożone 3 dni temu - nawet nie przeszło do realizacji. Ciężko przy takim czasie mieć ciągłość paszy - szczególnie, jeśli ktoś nie bierze większych ilości na raz. Bo zanim jedne zamówienie dojdzie, to już trzeba drugie składać, aby zdążyło dojść na czas 😉 No i nigdy nie można się zagapić i zapomnieć zamówić paszy, bo zostaje człowiek bez.
Przy starszym koniu to szczególnie frustrujące.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: ancyk0991 dnia 29 czerwca 2023 o 18:39
elita17,
ja miałam może nie taką samą, ale podobną sytuację.

Klacz bezskutecznie inseminowana 3 razy nasieniem, którego resztki jeszcze kilka po inseminacji były żywe pod mikroskopem. Sam wet mówił, że rzadko spotyka nasienie tak dobrej jakości.
Za 4 razem zmieniłam jednak ogiera (ta sama stacja) i... nasienie przyszło ugotowane, bez wkładów chłodzących. Z racji, że była to ostatnia próba w sezonie a klacz była tuż po owulacji - zainseminowaliśmy. Jednak pod mikroskopem żywych plemników (niekoniecznie o prawidłowym ruchu postępowym) było poniżej 5%, więc nikt nie wierzył w powodzenie.

Z tej inseminacji urodził się dzieciak 😉
PSY
autor: ancyk0991 dnia 29 maja 2023 o 09:05
Iskra de Baleron,

super!!
Zdradź jakie to konkretnie puszki (linia/smak). Dobrze mieć jakąś alternatywę na przyszłość 😅
PSY
autor: ancyk0991 dnia 27 maja 2023 o 16:01
Iskra de Baleron,
A robiliście jakieś badania w kierunku tych biegunek? Może nałożyły się Wam 2 problemy?

I ja bym chyba w szła w coś wiążącego wodę. Bo ulgastrol osłonowo, smecta wiąże toksyny itp., ale nie zagęszcza kału.
A przy takich ostrych biegunkach, starszym psie i temperaturach rosnących to słabo..
PSY
autor: ancyk0991 dnia 27 maja 2023 o 10:47
Iskra de Baleron,
Soft nie jest aż tak miękki - wydaje mi się, że Alfa jest bardziej miękka, więc może nie będzie źle.

Trzymam kciuki i koniecznie daj znać! Mój nadal je 🙏
PSY
autor: ancyk0991 dnia 25 maja 2023 o 13:20
Iskra de Baleron,
Mój młody nie je 2 tydzień. Gardzi wszystkim: karmą, gotowanym, surowym a nawet żwaczami. Schudł już 5kg.
Co prawda przyczyną są cieczki, a nie jak u Ciebie, ale... w końcu przedwczoraj znaleźliśmy coś co wchodzi: parówki drobiowe i... Wolf of Wilderness Soft z wołowiną. Odkąd spróbowaliśmy Wolfa zjadł wszystkie posiłki. Nadal nie rusza nic innego.

Może spróbuj zamówić male opakowanie na testy? Zooplus ma chyba teraz jakieś pakiety testowe w lepszych cenach.
Kupno konia
autor: ancyk0991 dnia 21 maja 2023 o 08:42
Perlica,
ludzie nie czytają, nie umieją czytać, nie rozumieją tego, co zostało napisane.
Przykre, ale prawdziwe niestety...
PSY
autor: ancyk0991 dnia 16 maja 2023 o 09:39
madmaddie,
Hahha, inhaluje 🤣
Enduranca nie widzę na stronie, może dlatego mi umknął 😉 Już go idę oblukać gdzieś na necie.
Edit.: dobra, na początku strony jest - jednak jestem ślepa 🤣
PSY
autor: ancyk0991 dnia 15 maja 2023 o 12:51
No właśnie taurynę widze tylko w Energy? Czy ślepa jestem (nie wykluczam :P ).
Fakt, że cena jest przyjemna... Mnie na miesiąc schodzi 130kg karmy więc.. nie ukrywam, że cena jest dla mnie nie najważniejsza, ale jednak... istotna 🙊😉
PSY
autor: ancyk0991 dnia 15 maja 2023 o 12:31
madmaddie,
aaa ok, rozumiem 🙂 Ja nie umiem odżałować futra za czasów ESa.... ale reszta na dzień dzisiejszy ok (tfu!)
Tylko z jednym dojrzewam do próby zmiany karmy - młody, ADHD, trochę mi brakuje u niego ciałka. Z jednej strony ma czas jeszcze, ale z drugiej... no mięśnie jak mięśnie - chciałabym jednak trochę żeber zakryć. A jeszcze teraz przy cieczkach, to już w ogóle mi zjechał (a kolejna przed nami) 😩🙈
Ten Gourmet ma kcal na poziomie 4tys., nie jest przeładowany tonami zboża, ale.. no właśnie - pytanie jak się przyswaja. Ale to chyba muszę organoleptycznie sprawdzić po prostu 😅 Chyba go zamówię na próbę 🤔
PSY
autor: ancyk0991 dnia 15 maja 2023 o 11:24
madmaddie,
dlaczego Misiek nie może grein free? Możesz rozwinąć?

Jak sprawdza Ci się ten Gourmet? Bo chyba znalazłam tam opcję dla jednego z moich psów, a może i dla reszty? 😍
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 03 kwietnia 2023 o 13:44
megi007,
zgłaszasz takiego konia do OZHK (powinnaś to zrobić po kupnie tak notabene😉😉,
przyjeżdża przedstawiciel OZHK, dokonuje identyfikacji konia (tzn. czy czip i opis się zgadza z koniem, a tym samym czy dokument faktycznie należy do konia), zabiera paszport na podstawie którego rejestruje konia w PZHK i odsyła Ci paszport z naniesioną zmianą właściciela.
Koń ma być zarejestrowany w PZHK jako taki, który przebywa na terenie PL (nie wyrabia się nowego paszportu).
Gdy PZHK dokona wpisu do bazy - Ty zgłaszasz juz konia normalnie w IRZplus.

Swoją droga na stronie gov czy arimr - wszystko jest ładnie rozpisane. Są instrukcje pisemne i obrazkowe, obrazkowe schematy działania, podręcznik użytkownika... no wszystko 🙂 Myślę, że Ci, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości - warto by tam zajrzeli. Są to pewniejsze źródła niż "koleżanka, koleżance powiedziała, że jej koleżanka" 😀
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 02 kwietnia 2023 o 11:52
Czip nie jest potrzebny. Potrzebujesz numer przeżyciowy, nie czip 🙂
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 02 kwietnia 2023 o 09:26
milenka_falbana,
Według instrukcji na stronie gov, masz podać 4dane:
1. wybrać przypisanie do działalności
2. Datę przybycia do działalności
3. Gatunek
4. Numer przeżyciowy

Dodatkowo na początku wybierasz Związek Polski -> PZHK (jeśli to "normalny koń"😉 -> wybierasz odpowiedni związek okregowy.

A na końcu podajesz dane dokumentu (paszportu):
Czy oryginał, jaki podmiot wydał, adres podmiotu i datę wystawienia dokumentu 😉

Nic więcej nie uzupełniasz.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 22 marca 2023 o 09:03
Czy ktoś wie jakie będą konsekwencje nie zgłoszenie koni do bazy. Ile jest koni które nawet nie mają paszportu i tacy ludzie napewno ich nie zgłoszą. Dziwię się, że dużo ludzi tak chętnie podkłada się na tacy.
meg87,

Jak chcesz ryzykować karę, to.... ryzykuj 😉

Możliwe jest nałożenie przez Powiatowego Lekarza Weterynarii kary pieniężnej na każdego,
kto będąc:
1. podmiotem prowadzącym rzeźnię,
2. posiadaczem, który:
a. prowadzi miejsce gromadzenia zwierząt,
b. organizuje targi, wystawy zwierząt, pokazy zwierząt lub konkursy zwierząt,
c. prowadzi obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt,
d. prowadzi cyrk objazdowy,
e. prowadzi grupę tresowanych zwierząt,
3. podmiotem prowadzącym zakład przetwórczy lub spalarnię
– nie wykonuje obowiązków określonych w art. 26 (zgłoszenia) albo wykonuje je
z naruszeniem terminu, o którym mowa w art. 26 ust. 1 (7 dni).

Kara pieniężna będzie mogła być określona w wysokości do TRZYDZIESTOKROTNEGO przeciętnego
wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłoszonego
przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej
Polskiej „Monitor Polski”. Orzeczona kara pieniężna będzie podlegała egzekucji w trybie
przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W przypadku posiadaczy zwierząt niestosujących się do obowiązków wynikających
z przepisów nowej ustawy o IRZ zachowane zostaje dotychczasowy sposób stosowania kary
w postaci kary grzywny, nakładanej przez Inspekcję Weterynaryjną w trybie przepisów
Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Jeżeli podczas przeprowadzania kontroli zostanie ustalone, że w siedzibie stada znajduje się
nieoznakowane zwierzę, którego pochodzenia nie można potwierdzić, powiatowy lekarz
weterynarii, na podstawie oceny ryzyka dla zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności, może
nakazać, w drodze decyzji, ZABICIE zwierzęcia BEZ ODSZKODOWANIA i unieszkodliwienie zwłok
zwierzęcia NA KOSZT JEGO POSIADACZA (wszystkie gatunki).


źródło: www.gov.pl
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 16:43
blucha,
Nie wpisuję. System mi blokuje wniosek sam, żądając tych danych.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 16:05
karolina_,
tak było - teraz już przepuszcza, tylko z błędem uwaga 🙂 Mnie kazali wszystko korygować 😉

TRATATA,
noooo.... to jest matrix. wg instrukcji na stronie gov nie trzeba daty urodzenia wpisywać. Tak samo jak opisu konia - a mnie nie chce system puścić bez opisu słownego każdej kończyny, głowy, ogona i co tam jeszcze... 🤣

I najgorsze, że nikt nie wie dlaczego tego system nie puszcza i co z tym zrobić :P
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 11:37
blucha,
a to na pewno! Bo skąd rubryka: nr dokumentu identyfikacyjnego? 😜 Tzn. może i słusznie, ale te nr weszły kilka lat temu dopiero. A z tym też cyrki były podobno.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 11:32
TRATATA,
dla mnie to chore, ale tak twierdzą. Powiedziano mi, że początkowo system blokował wcześniejszą datę, teraz jedynie wyrzuca błąd "uwaga", ale cyt.: "ten błąd ma być" 🤷

Mój koń był jeszcze kupowany na rodowodzie tak w ogóle 😅 Więc data kupna, data wystawienie paszportu, data wpisu mnie do paszportu i data z jaką widnieję w systemie PZHK jako właściciel są zupełnie inne 🤣 Nie wiem, którą z 4 dat mam wybrać - słomki chyba muszę ciągnąć.

Nie wiem kto tworzył ten system, ale jest on tak niedopracowany, że to aż niemożliwe..
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 11:16
TRATATA,
no nie do końca chyba. Wyskakuje taki komunikat, ale wg ARiMR ma tam być data nabycia zgodna z tą w paszporcie. Nie istotne, że konia kupiłam 23 lata temu, kiedy w miejscu naszej stajni były co najwyżej łąki, a ja byłam dzieckiem. Mnie kazali robić korekty.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 09 marca 2023 o 11:07
A moje wnioski wiszą 3 dzień i system nie chce ich puścić. Pół ARiMR nad tym siedzi, bo z poziomu administracji też nie umieją ich "popchnąć", bo system nie współpracuje 🙄🙈

Albo wywala błędy, że nie ma opisu słownego konia i system blokuje, albo mam niezgodności, które ja widzę a nie widzą ich w ARiMR. No cuda.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 07 marca 2023 o 15:56
Dobra, ja się poddaje...
Rozmawiałam z przemiłym człowiekiem, wydawał się kompetentny. Zresztą - zajmuje się wnioskami o rejestrację. Powiedział co i jak. Jednak - system i tak ich nie przepuszcza 😖😖

Tzn. raz przepuszcza, raz nie. Tak samo wypełniony wniosek raz jest ok, a raz nie i koniec...

Jutro dzień 3 batalii - a mam tylko 9 koni do rejestracji 😴 Współczuje tym, co mają ich 50...
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 07 marca 2023 o 14:41
kaloe,
żeby oni tak wszystko konkretnie wiedzieli...😤😤
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: ancyk0991 dnia 07 marca 2023 o 14:25
kaloe,
jeśli właściciel nie posiada numeru producenta to wg ARiMR w Myszkowie w rubryce "numer właściciela" należy wpisać PESEL.