TRATATA

Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!

Konto zarejstrowane: 05 lipca 2010
Ostatnio online: 22 maja 2024 o 21:07
Konie to nie wszystko, można bez nich żyć! -ale po co się męczyć.

Najnowsze posty użytkownika:

Konie zimnokrwiste i pogrubiane
autor: TRATATA dnia 21 maja 2024 o 22:07
Nas też dawno nie było. ( niestety zdjęcie się na załadowało. )
Konie zimnokrwiste i pogrubiane
autor: TRATATA dnia 21 maja 2024 o 22:07
Nas też dawno nie było.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 10 maja 2024 o 21:11
Piaffallo, ja mam takie odzyskane z przesyłek paletowych, działanie takie same jak w oryginalnych łącznikach tylko te są sztywne. https://allegro.pl/oferta/19mm-zapinki-druciane-bandownica-tasma-pp-9857798543
... ślub :) ...
autor: TRATATA dnia 30 czerwca 2023 o 09:44
Dekster, może jakiś słoiczek miodu z lokalnej pasieki?
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: TRATATA dnia 30 czerwca 2023 o 09:06
kotbury, na wsiach tak bywa, do mnie jak przychodziły takie dzieci (do koników, chciały się wbić na przejażdżki) to prosiłam, że jak chcą to proszę przyjść z rodzicami. Rodzice czasem puszczają samopas i nawet nie wiedzą gdzie się dzieci włóczą a część w ogóle nie widzi nic złego, że się dzieci szlajają po domach.
Oferujemy noclegi i miałam taką 10-letnią sąsiadeczkę, która zaczęła notorycznie przesiadywać z naszymi letnikami. Zero wyczucia czy wstydu, że przesiaduje u obcych ludzi godzinami, ludzie zaczęli mi się skarżyć ale całe szczęście zwyczajnie zabroniłam wchodzić na posesję gdzie są goście i problem zniknął.
Może pomyśl o tymczasowym zamykaniu podwórka, po jakimś czasie przestaną przychodzić, ja tez mam jedynaczkę ale nigdy nie puściłabym jej na wioskę czy do sąsiadów bez uprzedzenia. Teraz tak się umawiam ze znajomą, że raz dzieci bawią się u mnie a raz u niej i to bardzo dobry układ bo dzieci się zajmują zabawą i tak naprawdę obie mamy nieco luzu.
Kącik Rekreanta (część XVI) 2023
autor: TRATATA dnia 20 czerwca 2023 o 14:04
Ja się nie dziwie, tylko mnie takie wpadanie do wątku, w którym się nawet nie udziela, tylko po to, żeby się przyczepić irytuje.😉 To jest idealny przykład dlaczego jest tyle gownoburz po zawodach na przykład. Bo jak coś jest według kogoś nie tak i żle to każdemu się chce napisać, jak jest miło i przyjemnie to komentarzy zero.😁

A już kwestii perspektywy i kadrowania zdjęć nie będę nawet poruszać, według waszych wypowiedzi można wywnioskować, że w sam środek pola wjechalam. No nie.

flygirl,

Zluzuj, czytam wątek regularnie i chyba zakazu udzielania się nie ma? Przecież napisałam grzecznie, że mam nadzieję że to Twoje pole. Skoro masz pozwolenie to wystarczyło napisać i po krzyku a nie się rzucać od razu. Nie ważne czy wjedzie się na środek pola czy z brzegu, w każdym wypadku niszczy się ciężką pracę rolników co wywołuje niestety negatywny stosunek do jeźdźców.

Edit. To jak z dokarmianiem zwierząt, każdy myśli "eeee tam, dam jedno ciastko, przecież nie zaszkodzi" ale jak takich osób przyjdzie 50 to już mamy 50 ciastek. Podobnie z tym polem, wjedzie jeden, bo w sumie nic się strasznego nie stanie, ale jak takich jeźdzców będzie 5 dziennie to już słabo.
Kącik Rekreanta (część XVI) 2023
autor: TRATATA dnia 20 czerwca 2023 o 06:31
flygirl, mam nadzieję, że jeździsz po swoim zbożu, jeśli nie to bardzo nie ładnie niszczyć cudze uprawy.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 19 czerwca 2023 o 20:40
nokia6002, wstaw wannę pod pastucha żeby tylko łeb się zmieścił.
In memoriam
autor: TRATATA dnia 11 czerwca 2023 o 08:48
Gillian, bardzo mi przykro.
po ile owies i siano ?
autor: TRATATA dnia 10 czerwca 2023 o 21:45
Wykopuję wątek, jako, że ten rok jest słaby jeśli chodzi o ilość siana to ceny pójdą w górę. U mnie na Mazurach, rolnicy zebrali o 50% mniej siana niż rok temu i większość nie sprzedaje wcale. Mój dostawca poinformował, że w tym roku oferuje mi baloty za 150 zł. Jak u Was z dostępem i cenami?
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: TRATATA dnia 10 czerwca 2023 o 21:38
DeJotka, sprawdzałam rozmiary i niestety się nie wcisnę, szkoda bo ładne są.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: TRATATA dnia 09 czerwca 2023 o 21:38
Poszukuję kupić koszulę do spania z wzorem w jakieś konie czy jednorożce, szukam szukam i nic,może wiecie gdzie szukać?
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: TRATATA dnia 31 maja 2023 o 18:22
Kolor, zagwizdać kawałek przed posesją, żeby pies zaczął wcześniej szczekać, zanim jeszcze podjedziesz, wtedy unika się momentu zaskoczenia.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 06 maja 2023 o 19:31
shewolf, kilka osób tu chwaliło słupki chyba equsafe, u mojego sąsiada te białe stoją już z 3 rok i ok wszystko. Ja mam też chyba 3 rok betonowe i jestem mega zadowolona. Jeśli chodzi o zwierzynę to najlepiej (jeśli to możliwe) nie dawać niskiego poziomu pastucha, wtedy przechodzą bez problemu pod spodem (wystarczy 50-60 cm) chyba, że chodzi o łosie - ich nic nie zatrzyma.
ochwat
autor: TRATATA dnia 04 maja 2023 o 20:44
SzalonaBibi, a bez kantara? Ja swojej zawsze zakładam kaganiec bez kantara.
stajnie na Mazurach
autor: TRATATA dnia 04 maja 2023 o 18:57
DeJotka, napiszcie do kaloe, zdaje się, że miała ostatnio wolne miejsce. Sterławki Wielkie kilka km od Giżycka.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 26 kwietnia 2023 o 10:14
dumkowa, jeśli Twój pensjonat nie ma numeru stada to nie sprzedaż konia (nawet do dokonania zmiany właściciela w paszporcie trzeba teraz podac nr siedziby) ani nie przeniesiesz do innego pensjonatu (chyba, że ten drugi też nie będzie miał zgłoszonej siedziby stada). Za każdym razem gdy koń będzie się przeprowadzał do innej stajni trzeba zrobić przeniesienie w IRZ a do tego potrzebne są numery siedziby stada opuszczanej stajni oraz nowego miejsca pobytu konia (pobyt chyba powyżej 30 dni). Bez numeru stada ani rusz. Nie wiem czemu ludzie się tak przed tym bronią, przecież prędzej czy później i tak wszystko wyjdzie.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 kwietnia 2023 o 20:32
Dziękuję Wam za odpowiedzi, nie mam programów rolno-środowiskowych więc nie mam żadnych zobowiązań. Denerwuje mnie ten wniosek.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 kwietnia 2023 o 14:15
Ja z innej beczki, poradźcie co zrobić gdy nie chcę już brać dopłat bezpośrednich? Wystarczy, że nie złożę wniosku? Te wnioski są tak porąbane, że mam ich dość.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 19 kwietnia 2023 o 20:54
maluda, ktoś juz gdzieś pytał o to, polecam z Allegro "osłona oczkowana z technorattanu na wymiar" Jest mocna, łatwa w montażu i nic przez nią nie widać.

RobaczekM Z prawnego punktu widzenia to jedynie nie może przekroczyć jakiejś wysokości (nie pamiętam ale chyba 2.5m). Ogradzasz swój teren i tyle. Odległości od granicy dotyczą budynków ale też np. drzew i krzewów ale ogrodzenia to nie dotyczy.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 15 kwietnia 2023 o 19:41
RobaczekM, stawiasz ogrodzenie normalnie po granicy swojej działki.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 06 kwietnia 2023 o 21:17
szaraduszka, jeśli wysłaliście dokument to po ptakach, tylko w ARiMR mogą go odrzucić. Jeśli nie wysłany to usunąć.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 06 kwietnia 2023 o 18:41
Nirv, jeśli znasz to wpisz, jeśli nie to wpisz przybliżoną. Ewentualnie w bazie koni PZHK można swojego konuia wyszukać i tam jest rok urodzenia (nie wiem skąd oni to biorą) ale moja ma wpisany rok urodzenia a w paszporcie jest NN.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: TRATATA dnia 06 kwietnia 2023 o 16:11
Poncioch, Zwyczajowo sprzedaje się konia z kantarem.
zembria, a guzik, to zależy od regionu bo u mnie kupuje się konia gołego więc trzeba jechać zawsze ze swoim kantarem. Jest taki wątek o przesądach i tam też krążyły różne poglądy.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 03 kwietnia 2023 o 13:04
tarisa, no to może zdąrzy i wszystko będzie git. Aby numer siedziby ogarnęli to już z górki a jak w Twiom ARiMR nadal będą chcieli numer producenta nowego właściciela konia to poproś o podstawę prawną, na podstawie której owa właścicielka musi taki numer posiadać. Nie musi go posiadać i tyle.

Fokusowa, no nie żart, tak jest w przypadku innych zwierząt gospodarskich od wielu lat to i koniarze muszą przywyknąć. Dobrze, że jeszcze psów i kotów nie trzeba ale i na to przyjdzie czas pewnie 😁
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 03 kwietnia 2023 o 12:01
TRATATA, a znając życie to pierwsze co przylecą na kontrol do tych co mają zarejestrowane 😎 No bo nieistniejących stajni nie da się zweryfikować :/

anetakajper, a to to na pewno, nie nam żadnych wątpliwości, że tak właśnie będzie.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 03 kwietnia 2023 o 09:30
tarisa, na stronie Związku Hodowców jest informacja, że do dokonania zmian w paszporcie też będzie wymagane podanie poprzedniej i obecnej siedziby stada, więc i tak to nieuniknione. Nowa właścicielka nic nie zdziała bez tego więc niech nie cwaniakuje. Ty wyślij z błędami plus dodaj (jeśli to możliwe w załączeniu umowę sprzedaży).

anetakajper no nieźle, myślałam, że ludzie bardziej się postarają przecież to idzie całkiem sprawnie. Niewiedzą albo olali zwyczajnie.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 03 kwietnia 2023 o 09:00
tarisa, Z tego co rozumiem to koń pojechał do pensjonatu i to w pensjonacie powinni posiadać numer stada więc nowa właścicielka konia dobrze powiedziała-ona ie musi nic robić, jednynie poprosić w swoim pensjonacie o podanie numeru stada. Jeśli wiesz co to za pensjonat to dzwoń do nich a nie do właścicielki konia albo od niej wyduś co to za pensjonat.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 02 kwietnia 2023 o 14:05
A co się martwisz, niech się właściciel stajni martwi, skoro 3 miesiące nie chciało im się tego załatwić to już nie zrobią.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 02 kwietnia 2023 o 13:34
milenka_falbana, w paszporcie jest nie PL tylko POL na początku i też to trzeba wpisać wraz z cyframi. Moja bez czipa przeszła to i Twoje przejdą tylko wpisz tak jak należy. Zapewne numer identyfikacyjny konia wpisujesz jako numer dokumentu, w starych paszportach nie ma numeru dokumentu/paszportu, jest tylko numer identyfikacyjny konia.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 27 marca 2023 o 09:19
JARA, ok, to zmienia postać rzeczy, napisałaś, że dostają maile z agencji a nie, że agencja tak odpowiedziała na ich pytania, dlatego mnie to zdziwiło bo z Arimir nigdy sami maili nie piszą.

W każdym razie, agencja ma rację bo trzeba zarejestrować KAŻDEGO konia żyjącego w Polsce, z tym że konie mieszkające w pensjonacie rejestruje bez dyskusji tylko i wyłącznie właściciel pensjonatu (bo jest posiadaczem)

Wątpię, że agencja udzieliła innej odpowiedzi, stawiałabym, że osoby które otrzymały od nich odpowiedź nie czytają ze zrozumieniem lub mylą pojęcia właściciel/posiadacz.

Jeszcze raz dla przypomnienia konia rejestruje POSIADACZ, czyli osoba u której fizycznie koń żyje, mieszka, jest pod jego opieką, ustawa nakłada obowiązek na posiadaczy:

*jeśli mamy konia w pensjonacie - nie musimy robić nic, to właściciel pensjonatu jako posiadacz rejestruje siedzibę stada i przypisuje do niej wszystkie konie w swojej stajni.

*Jeśli własnego konia trzymamy u siebie pod swoim domem w swojej własnej stajni to jesteśmy zobowiązani zgłosić siedzibę stada i zarejestrować w niej nasze ogony bo w tej sytuacji my jesteśmy ich posiadaczem.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 26 marca 2023 o 12:43
JARA, obowiązek jest, tylko konia rejestruje posiadacz czyli w tym przypadku właściciel pensjonatu, to po pierwsze.
Po drugie skąd niby ARiMR ma mieć adresy mailowe do właścicieli koni? Mają adres dopiero jak się samemu poda. Absolutnie nie pamiętam abym kiedykolwiek coś od nich dostała mailem.
Po trzecie e-mail nie jest pismem urzędowym.
Po czwarte pachnie mi tu jakimś przekrętem, może w tych mailach jest jakiś link co ludziom naiwnym, którzy zechcą się zalogować skradnie dane - w to uwierzę najprędzej.
Dzieci, ciąże & pogaduchy o wszystkim i o niczym
autor: TRATATA dnia 25 marca 2023 o 08:59
Dekster, wpisz w Google "podróbka duplo". Jest spóro kompatybilnych klocków tak samo jak w przypadku zwykłych lego
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 25 marca 2023 o 08:52
Malena, na mój chłopski rozum to jeśli nie chcesz prowadzić prądu z sieci to oprócz paneli potrzebne będą magazyny energii, żeby korzystać z prądu w każdym momencie. Sam panel może najwyżej zaopatrzyć lampę, która ma wbudowany akumulator/magazyn energii.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 22 marca 2023 o 16:22
olq, jak już wspomniano, słupki betonowe mają gotowe otwory, wystarczy wbić kółek rozporowy (chyba rozm. 6 lub 8) i wkręcić izolatory, mogą być te same co do kołków drewnianych,nie trzeba żadnych specjalnych. Tych otworów w słupkach jest sporo więc jest duża dowolność z wysokością pastucha.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 21 marca 2023 o 19:28
kasia2107rafal, a czemu ma Cię weterynaria kontrolować? Oni, podobnie jak większość inspekcji działają zazwyczaj dopiero jak dostaną donos.

Ja tam z żadnych dobrostanów nie mam zamiaru korzystać właśnie dlatego żeby mi sie nikt nie przypałętał. Tym bardziej, że za chów otwarty są nędzne pieniądze.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 20 marca 2023 o 14:21
dzikadermi, to ciekawe co piszesz, mam klacz NN, nie ma ani nr ojca ani matki i poszło. Jedynie datę urodzenia wzięłam z głowy bo nie chciało przejść.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 marca 2023 o 11:36
kotbury, tylko trzeba typów znać, żeby Policji podać dane to wtedy znajdą i ukarają. W innym przypadku nie liczyłabym na zbyt wiele. Już nie mówiąc, że takie gwiazdy spod sklepu z zemsty mogą narobić kłopotów. Aczkolwiek same kamery powinny pomóc + znaki "teren monitorowany"
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 17 marca 2023 o 06:56
karolina_, może trochę nadinterpretuję, o umowach jest mowa (że trzeba je mieć) ale o załączeniu nic nie piszą. Umowa upoważnia właściciela pensjonatu do rejestracji konia.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 16 marca 2023 o 11:10
Instrukcja jest tu na dole strony https://www.gov.pl/web/arimr/portal-irzplus

W naszym wątku na stronie 1 też jest prosto napisana, z tym, że niech nie zaznacza opcji "właściciel". Możliwe, ze pojawi się kod blokujący, zapewne trzeba spróbować dodać np. umowę pensjonatową (czyli na jakiej podstawie koń jest u niego).

Siedziba stada zostaje ta sama, trzeba dodać tylko konie -bez tego nie ruszy.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 16 marca 2023 o 05:42
Bajahorses, wałkujemy ten temat co chwilę wystarczy poczytać kilka stron. To właściciel pensjonatu jako posiadacz ma obowiązek założyć siedzibę stada i zarejestrować w niej wszystkie konie, które u niego przebywają.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 13 marca 2023 o 14:24
Tylko niby jak może ktoś sprawdzić od kiedy konie u mnie mieszkają? Przecież w paszporcie chyba nie ma adresu pobytu konia? 😁 Czyli nikt mi nie udowodni czy przywiozłam konie 5 lat temu czy w dniu rejestracji stada?
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 13 marca 2023 o 11:27
Potwierdzam, słupki betonowe są spoko, od prawie 2 lat zero zmartwień, że coś się wywróci. Drewniane co chwilę wymieniliśmy. Ostrzegali mnie tu na RV, że niby betonowe pękają ale nawet potrącony przez koparkę nie pękł.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 13 marca 2023 o 09:56
Wiecie z tą datą przybycia do działalności musiało się pozmieniać bo wcześniej wyskakiwała informacja, że "data przybycia nie może być wcześniejsza niż data rozpoczęcia działalności". Jeśli teraz przechodzi to wpisujecie.
Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: TRATATA dnia 12 marca 2023 o 17:51
ludzie zauważyłam mają często tak, że jak coś im się nie spodoba, a przyjechali obejrzeć (dom/samochód/konia itp.), to często lubią takie argumenty z du.y wymyślać, bo głupio im powiedzieć, "nie podoba mi się". Więc nie przejmuj się, najprawdopodobniej nie są to prawdziwe powody odmowy 😉
NowaJa,

Niekoniecznie, wyszukiwanie wad samochodu, mieszkania czy innego przedmiotu sprzedaży to stara zagrywka w handlu tzn. chcesz coś kupić to znajdujesz jakieś wady żeby zejść z ceny. NIGDY nie wolno mówić, że coś się podoba bo wtedy sprzedający jest mniej skory do negocjacji.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 09 marca 2023 o 13:38
ancyk0991, to jeszcze nic, moj koń urodził się w 2000 roku -nie mam na to kwitów, w paszporcie (wydanym dopiero w 2006 roku) wpisane NN a system każe wpisać datę urodzenia więc wpisałam tą co mi powiedział poprzedni właściciel.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 09 marca 2023 o 11:22
ancyk0991, a to ciekawe co Ci powiedzieli, przybycie do działalności, której jeszcze nie było? To dlaczego wyskakuje komunikat o błędzie? Ja początkowo też wpisywałam datę kiedy się wprowadziłam z końmi na gospodarstwo ale ciągle wyskakiwał ten komunikat co u tomia to wpisałam tak jak chciał system i niech mnie cmkoną w pompkę, wszystko przeszło. Gospodarstwo i konie na nim mam od 2016 roku ale system nie przyjmował tej daty.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 09 marca 2023 o 11:17
tomia, wpisz datę, kiedy zarejestrowałaś działalność ewentualnie dzień później. Nie może być wcześniejsza.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 09 marca 2023 o 11:12
tomia, nie wcześniej niż zarejestrowałaś działalność. Czyli najlepiej ten sam dzień lub kolejny, w którym otrzymałaś numer stada.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: TRATATA dnia 09 marca 2023 o 08:11
zembria, bardzo możliwe, że poprawili ten bubel z działkami, które ze sobą nie graniczą bo to jakiś absurd był.