TRATATA

Chcesz zmienić świat? -zacznij od siebie!

Konto zarejstrowane: 05 lipca 2010
Ostatnio online: 22 maja 2022 o 12:27
Konie to nie wszystko, można bez nich żyć! -ale po co się męczyć.

Najnowsze posty użytkownika:

Kto/co mnie wkurza na co dzień?
autor: TRATATA dnia 19 maja 2022 o 07:26
O Orange i ich obsłudze klienta to mogłabym książki pisać. Pracuję w jednostce budżetowej, rok temu przez 2 tygodnie próbowałam przedłużyć umowę bo z Orange nikt się nie interesował a niestety potrzebujemy telefonówstacjonarnych. Bosze, ile ja się naprosiłam, ilu konsultantów po drodze przeszłam i każdemu mówię z jakiej jestem instytucji to zamiast od razu przełączyć do odpowiedniego działu to najpierw trzeba się pół godziny nagadać aż w końcu przełączą od jednego do drugiego i do trzeciego i czwartego. No już niby załatwiłam, z 4 numerów miały zostać 3 a oni do mnie po kilku dniach piszą czy te 3 mają zlikwidować? Nosz urwał nać! Napinapisałam maila, że 3 zostają a 1 do likwidacji, niby ok, załatwione. Przyszła umowa, wszystko ok, podpisaliśmy. Po miesiącu przyszła faktura za wszystkie 4 numery (miały być 3). Wrrr, napisałam do nich pismo tradycyjną pocztą, wylałam swoje żale, oczywiście przeprosili za zamieszanie.
Ale cóż z tych przeprosin skoro ilekroć dzwonię zgłosić awarię to oczywiście odbijam się od kilku konsultantów a oni uparcie twierdzą, że nie mamy u nich telefonów.
Wracając jeszcze do umowy to o dziwo stara nie miała zapisu o automatycznym przedłużeniu (niestety bo warunki tam były super) i każdy z konsultantów twierdził że się nie przedłuży i muszę podpisać nową. Oczywiście to był blef bo się potem okazało, że jednak się przedłużyła (właśnie dla tego numeru, z którego zrezygnowałam i dlatego przyszła za niego faktura). Także, aj low orendż.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 04 maja 2022 o 07:16
nie wiem czy na temat ale zadam pytanie: mamy tu jakaś mamę dziecka która posiada własną stajnie? <br>
Rodzę za kilka dni a posiadam własną stajnie aktualnie 26 koni. Kurde boje się jak to będzie gdy mnie nie będzie. Mąż i moje dziewczyny poradzą sobie, ale mając szczęście, że całą ciąże byłam na nogach i godzinami spędzałam czas na stajni doglądałam wszystkiego. A tu teraz zniknę na jakiś czas 😱 Jak sobie z tym radziłyście?


megruda, Dadzą sobie radę, w szpitalu jak wszystko będzie dobrze będziesz 3 dni i do domu, potem się nie cackaj tylko wychodź na spacery, dziecko zostawiaj z mężem choćby na godzinę (na początku na dłużej nie bardzo), ten ciężki czas szybko zleci. Tylko nie szalej z ciężkimi pracami przez cały czas połogu bo może się to źle skończyć. Dacie sobie radę!!! Jak coś to wal na dzieciowy, tam zawsze grupa wsparcia działa.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 24 kwietnia 2022 o 08:31
Sombre Ja mam słupki co 10 dużych kroków, to będzie jakieś 8 metrów. Górą idzie drut, niżej gruba plecionka, nic się nie dzieje. Tak samo grodzę od ponad 20 lat. Także te 6 metrów będzie ok.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 21 kwietnia 2022 o 10:37
Kolejne pole do nadużyć, to nie powinno mieć miejsca. Jeden odda te pieniądze we właściwe ręce a inni sobie przytulą.
Moderatorka rezygnuje z funkcji
autor: TRATATA dnia 19 kwietnia 2022 o 13:56
Gillian, Nie strasz, nie strasz ... 😁edit: gratuluję nowym moderatorkom i życzę owocnej pracy.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: TRATATA dnia 18 kwietnia 2022 o 19:12
A ja bym stawiała na czerwony much-ex. Mój koń też tak wygląda po spryskaniu i każdy się pyta co się stało.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: TRATATA dnia 17 kwietnia 2022 o 12:25
Pewnie Pan był mocno wczorajszy i nie był w stanie się ruszyć 😁
Ukraina
autor: TRATATA dnia 15 kwietnia 2022 o 20:55
Ja też nie odebrałam słowa "cieszę się " tak dosłownie. Zapewne źle dobrane słowo. Każdy jak chce tak pomaga, kto nie chce to nie, inni pomogą rzeczowo, finansowo. A mnie ludzie już dawno nauczyli, że nie warto nikomu pomagać. Wolę jakiegoś kota bezdomnego przygarnąć czy zanieść do weta. Czy to znaczy, że jestem złym człowiekiem?
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 13 kwietnia 2022 o 12:21
To raczej się tak wydaje, ze nie ma kurzu, ja też nie widzę ani nie czuję ale wystarczy, ze słoneczko gdzieś przez szparę drzwi zajrzy i dopiero widać ile tego fruwa przy pakowaniu siatek. Mój samochód stoi na noc w stodole i jest non stop siwy a siano mam super.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 10 kwietnia 2022 o 21:09
KaNie, pewnie nie chcą jechać daleko, u nas większość twierdzi, że 9 maja wracają do domu.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 10 kwietnia 2022 o 11:02
Dobra, zabrnęłam za daleko. W każdym razie w moim powiecie za 3 tygodnie ogrom ludzi zostanie bez dachu nad głową.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 10 kwietnia 2022 o 09:21
Majowa, nie, nie oczekuje, po prostu znam też hotelarzy, którzy wzięli tylko kilka osób, których są w stanie utrzymać tak długo jak będzie trzeba. A spora grupa chciała tylko zarobić przed sezonem, wypisywali na fb że ich serca i hotele są otwarte a teraz, no sorry, won. Wiem, że to przedsiębiorstwa i muszą zarabiać tylko po co te szopki z wielkimi sercami, chyba tylko dla reklamy. Kto chce zarabiać to nie brał uchodźców albo wziął tylko rodziny swoich pracowników.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 10 kwietnia 2022 o 08:01
Ja też się nie zdecydowałam, mam duży dom ale jedno wejście, jedną przestrzeń. Wolałabym jakiegoś zwierzaka przygarnąć, bo dostałby michę i nie narzekał.
A co do tych pieniędzy za uchodźców to gdy pensjonaty i hotele zaczęły przygarniać ludzi to się zastanawiałam co się stanie z nimi gdy zacznie się sezon turystyczny No i teraz się okazuje, że trzeba dużej grupie ludzi znaleźć miejsca do końca kwietnia. Ot wielkie serca Polaków.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 08 kwietnia 2022 o 10:48
xxagaxx, Podobna sytuacja miała miejsce na lokalnym forum w moim mieście, jakiś troll uparcie wciskał kit, że Polacy nie mogą brać rzeczy ze sklepu charytatywnego bo jego (tego trola) kolega poszedł i mimo, iż był bezdomny to nie pozwolono mu wziąć sobie ciuchów. Oczywiście to absolutnie nie prawda, sam Burmistrz ogłosił na profilu miasta, że ze sklepu może skorzystać każdy człowiek, niezależnie od pochodzenia, będący w potrzebie.
Promocje i wyprzedaże - centrum informacji
autor: TRATATA dnia 03 kwietnia 2022 o 20:55
Gdzie można kupić kłódki i listwy do przeszkód w okazyjnej cenie?
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: TRATATA dnia 30 marca 2022 o 17:49
keirashara, ja rozumiem, przecież się nie czepiam Ciebie 😀 Masz rację, że powinni uważniej dobierać modeli, ale po tych reklamach często widać, że zajmują się tym ludzie co konia tylko na obrazku widzieli. Niedawno daw mag wstawił zdjęcie klaczy kościotrupa, jakiś czas temu Brego miało reklamę z modelką z giga pazurami i mnie to też gryzło w oczy. Dziwne, że przecież ktoś z branży powinien te reklamy cofać żeby kichy nie robić.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: TRATATA dnia 30 marca 2022 o 07:53
Zapiszę sobie na przyszłość, oczywiście mojego rozmiaru nie ma ale przynajmniej na miarę szyją bez dopłat.
Zadziwiające, nietypowe ogłoszenia
autor: TRATATA dnia 30 marca 2022 o 07:31
Boli mnie w oczy, jak bardzo za krótkie ma czapsy modelka na reklamie Bergo 🙈 Jak po młodszej siostrze!<br>
keirashara,

Bo na szczupłą, długą łydkę (taka jaką ma modelka) nie ma prawie szans kupić coś dopasowanego. Od zawsze mam problem z czapsami i albo są długie ale sporo za szerokie albo dopasowane i przykrótkie. Udało mi się kupić jakoś wyjątkowo wąskie, nie pamiętam jakiej firmy ale jednak w większości przypadków nie pasują takie standardowe rozmiary. Zrozumie tylko ten co ma długie nogi cienkie jak patyki.
Wszystko, co chcielibyście poradzić, ale nikt nie pyta...
autor: TRATATA dnia 18 marca 2022 o 13:14
Odkopuję wątek.

Chciałam Wam poradzić co zrobić gdy samochód z odpalonym silnikiem zatrzaśnie się z kluczykami w środku.
Otóż jak już przeszukacie wszystkie kieszenie, zakamarki i wytrzepiecie torebkę w poszukiwaniu zapasowego kluczyka, obdzwonicie też znajomych i rodzinę czy aby u nich nie leży, pójdziecie nawet do pracy aby przeszukać biurko i tam też go nie będzie, to zanim stłuczecie szybę w aucie to po 1) sprawdźcie, która jest najtańsza do wymiany a po 2) zajrzycie jeszcze do kieszeni kurtki Waszego dziecka bo właśnie tam może być.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 16 marca 2022 o 12:03
Iskra de Baleron, Ja sobie pomyślałam, że chcieli nas przetestować, czy jesteśmy dobre dusze co przyjmą dużą ilość migrantów i jak sobie z nimi poradzimy. Zobaczyli, że stawiamy płoty, odsyłamy z powrotem wobec czego stwierdzili, że Ukraińcom też nie pomożemy. No ale plan nie wypalił, Polska pomogła.
To są wyłącznie moje przemyślenia, te fale migrantów z Białorusi miały jakiś cel, i z perspektywy czasu mogą mieć związek z tym co się wydarzyło.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 15 marca 2022 o 14:02
_Gaga, dzieje się, w mojej okolicy (Mazury) wszelkie budynki "państwowe" są przygotowywane na przyjęcie uchodźców, problem jest z ośrodkami stricte letnimi - tam nie ma ogrzewania ale są prowadzone działania w celu dostosowania ich do warunków. Samorządowcy zgodnie mówią, żeby na razie lokować ludzi właśnie w tych miejscach a nie w prywatnych mieszkaniach bo nie wiadomo jak długo Ci ludzie zostaną. Przystosowuje się właśnie zamknięte szkoły, słabo prosperujące ośrodki wczasowe itp.
Większym problemem jest to, że Ci ludzie nie chcą u nas być bo po 1) bliskość Rosji, a po 2) chcą przebywać w dużych miastach a jednak najwięcej miejsc noclegowych jest na wsiach lub w małych miasteczkach albo w środku lasu 😉
Ukraina
autor: TRATATA dnia 13 marca 2022 o 21:39
U mnie w mieście dziś Panie z Ukrainy sprzedawały pierogi w celu zebrania pieniędzy na pomoc Ukraińcom, którzy zostali w kraju. Tu u nas już się w miarę zadomowiły a że dostały wsparcie w postaci produktów żywieniowych to działają.
Ukraina
autor: TRATATA dnia 09 marca 2022 o 21:01
donkeyboy, mój rodzinny dom jest tzw. poniemiecki. Dawny właściciel bardzo często przyjeżdżał do nas w odwiedziny, pokazywał wnukom gdzie kiedyś mieszkał zanim ich wysiedlono do Niemiec. Kiedyś opowiadał bardzo straszną historię o Rosjnanach, którzy bestialsko zgwałcili kobiety z jego rodziny, jedna z nich umarła w wyniku wykrwawienia, szczegółów nie napiszę bo to zbyt straszne co jej zrobili. Moja rodzina opiekuje się jej grobem i grobami członków jej rodziny, które położone są we wsi. Rosjanie nigdy nie byli cywilizowaną armią i jak widać lata mijają a oni nadal robią to samo.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: TRATATA dnia 07 marca 2022 o 16:48
Do nas na Mazury część uchodźców nie chce jechać bo za blisko Rosji i w drodze zmieniają kierunek. Ci co już przyjechali mówią że teraz mają bliżej Rosje niż u siebie i jeśli nie znajdą pracy to jadą dalej.
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: TRATATA dnia 06 marca 2022 o 06:26
Fokusowa, przecież kozy także uwielbiają marchewkę i wszystko to co lubią konie
Ukraina
autor: TRATATA dnia 26 lutego 2022 o 07:48
Mój mąż był w wojsku i uspokaja, że jesteśmy członkiem NATO więc w razie przekroczenia granicy na wojnę idą wszyscy członkowie.
To przykre, że w zasadzie Europa spisała już Ukrainę na straty. Super będziemy mieli sąsiadów od północy Rosja, potem Białoruś pod wpływem Rosji, potem Ukraina.....
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: TRATATA dnia 22 lutego 2022 o 21:09
Ja zawsze mówię, że już mam ( bo akurat mam) ale znajomi też zaczęli mówić, że już mają fotowoltaikę i po jakimś czasie telefony się kończą. Mnie dręczą jakimiś pokazami w moim mieście to zaczęłam mówić, że mieszkam w innym województwie i też zrobiło się spokojnie.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 22 lutego 2022 o 21:00
U mnie też na 2 konie schodzi bela w ciągu 7-10 dni. Dużo zależy od jej sprasowania bo jak miałam mocno zbite to na te 10 dni starczało. Teraz raczej na 7-8, chociaż niby krócej starczają to jakieś duże oszczędności mam jak na koniec lutego. Myślę że to kwestia super jakości bo ani ździebełka nie marnują, jak siano było słabe to sporo szło na ściółkę.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 lutego 2022 o 14:09
Do nas wrócił prąd 😁 nareszcie. Musimy kupić swój agregat bo w wypożyczalni nie zawsze są. Nie wiem co z tą moją wiochą jest nie tak ale przy byle wiaterku siedzimy bez prądu (poprzednio aż 46 godzin). Tym razem tylko 26 godzin.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 lutego 2022 o 10:07
Moje mają tylko błoto pod stajnią, w tym roku ułożymy wiekszy kawałek płytkami ażurowymi .

A jak tam po orkanie? U mnie jak zwykle nie ma prądu od wczoraj, bo padła główna linia i nawet 30-tys. miasto było kilka godzin bez prądu, wody i ogrzewania miejskiego. Tylko 2 markety i 1 stacja paliw działały na swoim zasilaniu więc ludzie stali w ogromnych kolejkach po świeczki, baterie i wodę w butelkach. U moich sąsiadów tylko garaż blaszany zmienił położenie. Poza tym bez większych strat.
"Nie ogarniam jak..."
autor: TRATATA dnia 14 lutego 2022 o 19:15
safie, to miał być sarkazm ale mi nie wyszło 😁 Miałam na myśli to, że się tyle krzyczy żeby ograniczyć ilość śmieci a teraz przez tą zmianę znów tony elektoodpadów (w pełni sprawnych) wyląduje w śmieciach tylko dlatego, że ktoś zechciał polepszenia jakości obrazu.

Mam jeszcze nadzieję, że wystarczy zmienić dekoder a nie wszystkie telewizory.
"Nie ogarniam jak..."
autor: TRATATA dnia 14 lutego 2022 o 17:02
Ja nie ogarniam po co znowu te zmiany w nadawaniu telewizji naziemnej. Nie tak dawno ludzie wymieniali telewizory, kupowali dekodery a teraz znowu kolejne hałdy sprzętu pójdą na śmieci. I to pewnie przypadek, że jak się wchodzi na stronę żeby sprawdzić czy obecny telewizor spełnia wymagania to pojawia się wielka, krzycząca reklama Media expert. Nie ogarniam tej dbałości o środowisko.
Koronawirus
autor: TRATATA dnia 14 lutego 2022 o 16:52
pati12318, można się zaszczepić dopiero jak dostaniesz skierowanie na 3 dawkę. Dopiero wtedy dostaniesz SMS, że można się zapisać na szczepienie. Nie wiem czy można to przyspieszyć.
Koronawirus
autor: TRATATA dnia 08 lutego 2022 o 19:16
espérer, obecnie można po 30 dniach. Ja miałam covida w grudniu i pod koniec stycznia byłam na 3 dawce
Nieregularna praca z koniem
autor: TRATATA dnia 06 lutego 2022 o 19:24
agis, Są konie, na które wsiądziesz raz na pół roku i nawet uchem nie kiwną jednak hucuł i do tego młody to albo regularna praca albo nic nie rób jak nie ma czasu.

Mi się zimą nie chce jeździć dlatego całkiem odpuszczam pracę i ruszam od marca. Czasem wskoczę na oklep na chwilę na stępa bez żadnych oczekiwań. Jeśli nie masz czasu jeździć to może chociaż lonża jak najczęściej.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 04 lutego 2022 o 12:26
JARA, U mnie błoto jest na niewielkim kawałku pod stajnią i rozważam ułożenie większego obszaru z płytek ażurowych (utwardzą teren jednocześnie przepuszczają wodę). Mam ułożony kawałek i nawet już ich nie widać bo porosły trawą. Całego padoku zimowego nie ma co utwardzać ale chociaż pod stajnią, gdzie futra najczęściej chodzą. Dodatkowo musimy założyć rynnę na stodole bo woda z dachu leje się właśnie pod stajnię a dzięki rynnom odprowadzimy ją w inną stronę.
pastuch
autor: TRATATA dnia 03 lutego 2022 o 20:51
U mnie taśmy się nie sprawdzały. Ani tanie ani te droższe, za dużo u nas wieje i non stop się przerywały. Zastąpiłam je grubą plecionką i mam spokój.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 02 lutego 2022 o 17:44
Moja starsza felinka lnieje już od miesiąca, czeszę ją bezdotykowo plastikowymi grabkami.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 30 stycznia 2022 o 19:39
U mnie (Mazury) od kilku godzin zamieć śnieżna, prąd mam tylko na jednej fazie i przynajmniej lodówki działają ale ogrzewania nie mam więc dziś śpię w ubraniu 😁
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 26 stycznia 2022 o 16:44
olq, odnośnie jajek to uwielbiam jak niektórzy piszą "eko, od rolnika, z wolnego wybiegu itp." zachodzisz do tych ekokurek a one chodzą po blotnistym mikrowybiegu, odatre z piór, bez skrawka zieleni.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 25 stycznia 2022 o 16:45
Ja nie pryskam, w stajni robactwa nie ma a na zewnątrz i tak nie wiele pomoże. W oknach i drzwiach domu mam moskitiery i wystarczy.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 stycznia 2022 o 12:31
Iskra de Baleron, konie mają ograniczone możliwości przerobowe trawy a tak jak piszesz jak jest za dużo to wydeptują. W moim przypadku jest w sam raz tego pastwiska, bardzo dużo zależy też jakie potrzeby mają te konie. Mam ochwatowca w kagańcu + zimniok i nam jest czasem aż nadto. Latem i tak daję siano bo ochwatowiec ma ograniczony wypas dla zdrowotności a zimnioczka poprostu lubi jeść siano nawet mając trawy po korek. W upały sterczą w stajni więc żeby jej nie zżarły to dostają siano.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 20 stycznia 2022 o 08:59
10 ha to już jak chcesz robić swoje siano (co przy braku własnych maszyn kompletnie się nie opłaca i nerwów szkoda), na sam wypas to nie ma potrzeby pakowania się w tak duży areał. Każdy marzy o łąkach po horyzont ale trzeba niestety realnie podejść do sprawy.

U mnie na Mazurach nie będąc milionerem to nawet nie ma szans kupić większy kawałek bo wszystko co było ziemią rolną gospodarze dzielą na działki
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 18 stycznia 2022 o 20:22
Ja mam 2 (PKZ i mały koń) na 1 ha. Jeśli nie trafi się suchy rok to starczy na wypas. Jeden rok był bardzo suchy to wszystko wypaliło słońce.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 17 stycznia 2022 o 20:33
pestka, wygląda super, chyba sama zasadzę, przynajmniej bliżej stajni, akurat zanim się ktoś wybuduje to już urosną. Te konie tu ludzi przyciągają a każdy zapomina, że to jednak wiocha jest i wiochą czasem pachnie.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 16 stycznia 2022 o 15:15
U mnie śmierdzi najbardziej zimą, aż się boję jak ludzie za drogą zaczną się budować bo sama bym nie chciała tam mieszkać. Teoretycznie jak ktoś kupuje działkę obok gospodarstwa to nie powinien liczyć, że fiołkami będzie pachniało.

Zimą obornika jest więcej a do tego często błocisko zmieszane z kupami.
Dzieci, ciąże & pogaduchy o wszystkim i o niczym
autor: TRATATA dnia 09 stycznia 2022 o 13:23
NowaJa, to samo miałam (i mój małż) jak nasza młoda poszła do żłobka. Praktycznie nie zdrowieliśmy, jak nie urok to sraczka non stop.
POTRZEBUJĄCE POMOCY
autor: TRATATA dnia 09 stycznia 2022 o 13:19
Jeszcze nie słyszałam żeby jakąkolwiek fundacja przyjmowała konie. Gdyby tak było to wszyscy podrzucali by stare niepotrzebne zwierzaki. Może w dramatycznej sytuacji właściciela któraś by pomogła.
Dzieci, ciąże & pogaduchy o wszystkim i o niczym
autor: TRATATA dnia 08 stycznia 2022 o 21:20
Wymioty i biegunka to często objaw tzw. grypy jelitowej, która przenosi się drogą kropelkową. Higiena tu mało pomoże jak przebywamy dłużej z chorą osobą.
własna przydomowa stajnia
autor: TRATATA dnia 08 stycznia 2022 o 21:14
Chlorek magnezu wg. opisu producentów stosuje się tak samo jak popularną sól drogową (chlorek sodu). Posypujemy zmarzlinę i się rozpuszcza. Różnica między nimi jest taka, że chlorek magnezu nie szkodzi środowisku ani kopytom, jest droższy ale też działa w bardzo niskich temperaturach.