LSW

Konto zarejstrowane: 19 września 2010
Ostatnio online: 27 stycznia 2023 o 08:59

Najnowsze posty użytkownika:

własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 16 stycznia 2023 o 08:41
polecam poidło podgrzewane
wrzody żołądka
autor: LSW dnia 26 grudnia 2022 o 09:19
Coraz bliższe staje sie opracowanie innych metod diagnozowania wrzodów. W tym artykule opisane sa wyniki badań zmian białek w slinie i surowicy u koni chorych.https://www.mdpi.com/2076-2615/12/9/1169/html
"Zespół wrzodu żołądka u koni (EGUS) jest bardzo rozpowszechnioną chorobą o dużym znaczeniu klinicznym ze względu na jej negatywny wpływ na dobrostan i wydajność koni. EGUS można podzielić na dwie różne choroby w zależności od tego, który obszar anatomiczny jest dotknięty: choroba gruczołowa żołądka koni (EGGD), w której występuje zmiana w żołądku gruczołowym, oraz choroba płaskonabłonkowa żołądka (ESGD), w której zmiany pojawiają się w żołądek niegruczołowy. EGUS ma niespecyficzne objawy kliniczne, a mechanizm leżący u jego podstaw nie został w pełni poznany. Dlatego interesujące byłoby wyjaśnienie patofizjologii i zidentyfikowanie potencjalnych biomarkerów tego zespołu. W badaniu tym wykryto różnice w proteomie śliny i surowicy między końmi z EGUS i końmi zdrowymi, a także między końmi z EGGD i ESGD. Najbardziej regulowane w górę białka w EGGD były związane z aktywacją immunologiczną, podczas gdy u koni z ESGD białka z najbardziej znaczącymi zmianami były związane z regulacją i wzrostem komórek nabłonka płaskiego. W porównaniu z surowicą, ślina miała większą liczbę białek wykazujących znaczące zmiany, a także wykazywała inny wzór zmian, co wskazuje, że białka w obu płynach wykazują inną reakcję na chorobę i mogą dostarczać uzupełniających się informacji.
5. Wnioski
W naszym badaniu konie z ESGD i EGGD wykazywały różne profile białek w ślinie podczas analizy proteomicznej z podejściem opartym na TMT. Najbardziej regulowane w górę białka w EGGD były związane z aktywacją immunologiczną, podczas gdy u koni z ESGD zmienione białka były związane z regulacją i wzrostem komórek nabłonka płaskiego. Białka zidentyfikowane w naszym badaniu, oprócz dostarczania nowych informacji na temat mechanizmów patofizjologicznych w tych chorobach, mogą potencjalnie stać się nowymi biomarkerami do diagnozowania lub monitorowania EGGD i ESGD. "
Konie achał-tekińskie
autor: LSW dnia 11 grudnia 2022 o 08:31
Ja ważę 87kg. Od kilkunastu lat tyle ważę. mam 178 cm wzrostu. Z racji wieku mam kolegów takich podobnie starych. I jestem wśród nich jednym z lżejszych. Prawdę mówiąc znam niewielu jeźdźców lżejszych ode mnie. Zdecydowanie przeważająca wiekszość, może nawet ponad 80% znanych mi facetów waży około 100 lub ponad. Niektórzy 115-120.
Maja swoje konie i jeżdżą na nich długo, potem zapewniają im emeryturę. Trzymają konie do końca. i nie słyszałem o problemach z wagą jeźdźca i zdrowiem konia.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 09 grudnia 2022 o 07:47
ranczoszarbia,
najtaniej to wysypać kruszywo drogowe. 25 ton kosztuje u nas 1500 zł. doliczyć trzeba 2-3 godziny pracy koparki (wybranie ziemi i wyrównanie kruszywem). Około 2 tysiące za 40-50 m2 podłoża.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 01 grudnia 2022 o 09:59
ale teraz jest modna nadopiekuńczość i szukanie problemów. I wszystkie konie sa specjalnej troski i wszystkie chore. I muszą mieć specjalne warunki, nadzór dietę. Niedługo siano zostanie wycofane z diety. Zastąpi je kilkanaście następnych rodzajów meszy.

Zauważyłęm, że wraz ze wzrostem postów w temacie " jakie pasze dajecie swoim koniom" wzrosła ilość postów w temacie "wrzody żołądka".
... nie chce mi sie więcej pisac....


własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 01 grudnia 2022 o 08:21
osz kurde! Jak u nas, na dzikim wschodzie, 50 lat temu.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 30 listopada 2022 o 23:10
Przesadzasz z tymi psami. Nigdzie nie grasują watahy psów. A z psem, czy z dwoma, każdy koń sobie poradzi. Nawet słabo ruszający się. To nie wilki. Wystarczy, że tupnie nogą.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: LSW dnia 30 listopada 2022 o 22:43
o takich koniach mówi się: fura z przodu, fura z tyłu.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 30 listopada 2022 o 22:39
insza inszość, że kobiety wolą mieć swoje dzieci pod skrzydłami.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 30 listopada 2022 o 18:48
Wiem, że są tutaj nawet osoby, które zostawiają konie samopas i to działa. Natomiast ja bym się absolutnie nigdy na to nie zdecydowała. Nuh-uh. Konie są zbyt pomysłowe to jedno a drugie ludzie dookoła dużo mądrzejsi nie są. Plus latające psy jak to na wiosce standardowo bywa, nieszczęście gotowe.
Gillian,
Nie zgodzę się. Konie kombinują i mają pomysły gdy się nudzą, gdy są zamknięte na małej powierzchni. Lub gdy im siana/trawy zabraknie. Ludzie nie przysparzają mi kłopotów. Psy ganiaja konie codziennie kilka razy, zwłaszcza gdy ja przyjeżdżam, to startują do koni. Poganiaja je i przybiegają po nagrode za dobrze wykonaną pracę. Konie mają je w nosie. Dopiero po kilku minutach obszczekiwania irytują się i troszke się ruszą. Generalnie to konie nie boją się psów. Poza tym na wsi nie ma psów biegających luzem. Poza moimi są jeszcze dwa, ale trzymaja sie od koni na dystans.

własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 30 listopada 2022 o 18:16
Tak się zastanawiam, dużo osób z Was ma konie w innej lokalizacji niz mieszka? Bardziej mam na myśli wolny wybieg jednak biorę też pod uwagę codzienne dojazdy rano i wieczor by chować 🙂
Jak do tego podeszliście na początku? Nie stresowaliscie się by zostawić zwierzaki?

Piaffallo,
Nie obawiaj się. Zrób wolny wybieg, to nie bedziesz musiała przyjeżdżać rano i wieczorem. Siano wrzuć do paśnika, a treściwe niech podajnik podaje. Zamontuj poidło podgrzewane. Wtedy wystarczy gdy raz na 2-3 dni zajrzysz do koni.
Mam tak od 10 lat. Jestem codziennie (prawie), ale nie muszę być rano, ani wieczorem. Nie muszę wypuszczać a później zamykać. nie muszę karmić ani poić. W zimie muszę co 2-3 dni owsa dosypac do podajnika i co 12-14 dni bele siana wtoczyć do paśnika. Od początku maja do połowy listopada mają trawę na pastwisku, więc nie dostają siana i owsa.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 08 listopada 2022 o 01:05
mój dziadek (po wojnie) miał jednego. I ja tą tradycję kontynuuję. Mam konia.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 06 listopada 2022 o 13:01
szczotki zamiataja. Nie trzeba przerabiać.
Weź tani zestaw: szufla i grabie
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 06 listopada 2022 o 12:29
zamiatarka spalinowa z koszem
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: LSW dnia 06 listopada 2022 o 09:33
jak dożyły do naszych czasów? W przypadku koni, prawo Darwina nie działa.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 04 listopada 2022 o 07:51
to najtańszy chińczyk. i nie bardzo bym wierzył w podane przez nich dane. ale tą to moze juz 2 lata używam i działa. Kolega taka samą kupił na targu w podobnej cenie. Mnie skusił ten akum ulator, bo baterie u mnie sie nie sprawdzaja. Za dużo ich zużywałem i nigdy nie miałem, jak była potrzeba.
https://pl.aliexpress.com/item/1005004065972900.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24OKcKr6&gatewayAdapt=glo2pol
https://pl.aliexpress.com/item/32810226278.html?spm=a2g0o.order_list.0.0.21ef1c24OKcKr6&gatewayAdapt=glo2pol

własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 03 listopada 2022 o 20:20
LSW, Ja sprzątam padok zimą i jesienią po zmroku, dla mnie moc to podstawa, bo muszę z daleka lokalizować kupska 😜 Więc czołówka o mocy "długich świateł samochodu" jest akurat 😉
zembria,
nieprecyzyjnie sie wyraziłem. te czołówki maja zasięg od kilkadziesięciu metrów (dzisiaj oświetliłem stodołe sąsiada, ponad 200 m) i od 1500 lumenów, Więc wystarczają
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 03 listopada 2022 o 07:34
Ja często gubię latarki. Kupuję więc najtańsze na allegro i aliexpresie (do 30 zł). Istotne jest dla mnie żeby były akumulatorowe. Najczęściej są łądowane poprzez gniazdo usb. wygodne i tanie w eksploatacji. Na luksy i lumeny nie zwracam uwagi. Ważne, żeby oświetliła mi pod nogami i tu gdzie robię. A dużo prac wykonuje przy czołówce.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 02 listopada 2022 o 07:27
prędzej w jedzieckich sklepach.
złote widły maja wieczystą gwarancje. Kolega chciał rozerwać belkę zmoczonej i zmarznietej słomy i złamał jeden ząb tych wideł. Zawiozłem do sklepu i wymienili mi na nowe. Paragonu oczywiście nie miałem.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 01 listopada 2022 o 21:26
na Lubelszczyźnie i Podlasiu sa wsie gdzie w każdym gospodarstwie są konie mięsne. Nie widać ich bo stoją w stajniach. nikt sie nie pieści w puszczanie na wybieg.
wrzody żołądka
autor: LSW dnia 01 listopada 2022 o 21:24
Mieliśmy bardzo chude konie. Jak poszły na trawę, na wolny wybieg 24 h na dobę, to zrobiły sie pączki. I tak im zostało. Przez pół roku pastwisko i pół roku 2-3 kg owsa i siana do woli przez 24 h.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 01 listopada 2022 o 21:18
U szwagra zobaczyłem widły z drewnianym trzonkiem. Same gnój wywalały. Powiedział mi gdzie są, pojechałem i kupiłem. Były barwione na złoty kolor. trzonek dokupiłem oddzielnie, drewniany, profilowany. Miałem tez Fiskarsy, ale te złote są lepsze i trzonek jest dłuższy.
Kerbl, Widły ZŁOTE 4 zęby do obornika - NIEMIECKIE,
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 14 października 2022 o 07:41
i totalny brak wiedzy na trawienie w przewodzie pokarmowym
Kupno konia
autor: LSW dnia 12 października 2022 o 07:58
w końcu konie zaczęły kosztować. Przed pandemią można było kupić trzylatka nawet za 10 tyś. Co to był za interes, żeby sprzedawać poniżej kosztów.
Słyszę, że teraz ceny są bardziej realne. Może tak zostanie. Bo jeśli hodowla nie będzie się opłacać, to skąd będą sie brały dobre konie!
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 11 października 2022 o 13:53
Oznaczenie na kasku i na metce klepie producent i nie jest to certyfikat. Certyfikat to jest dokument potwierdzający.

kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 11 października 2022 o 13:01
normy, atesty itepe, to pic na wodę. Wszystkie artykuły związane z zabezpieczeniem, mają certyfikat. Ale gdy chcesz zobaczyć ten atest czy certyfikat, to jest problem. Po prostu go nie ma.
kilka lat temu inspektor bhp czepił się mojego przedłużacza i zalecił stosowanie takiego z atestem. Kilka dni zajęło ściągnięcie przedłużacza z certyfikatem do hurtowni w Lublinie. Taki sam można było kupić w każdym markecie budowlanym, w każdej hurtowni elektrycznej. W kilkudziesięciu miejscach w Lublinie. Na każdym rogu. I wszystkie kosztowały kilkadziesiąt zł. A ja czekałem az przyślą i zapłaciłem prawie 300 zł.

Niech wam nie przyjdzie do głowy poprosić o atest.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 27 września 2022 o 08:09
Nawet w przewiewnej stodole siano gnije od spodu. Nie ma na to rady w naszym klimacie.
Kiedys układałem siano na gałęziach. Ale przestałem, bo efekt był taki sam jak na paletach.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 26 września 2022 o 22:10
mi siano po sprasowaniu w bele, "oddycha" ponad miesiąc. Jak ma być deszcz to przykrywam. Rano odkrywam. I tak przez kilka tygodni.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 26 września 2022 o 11:10
ja pod palety z belami, na ziemie kładłem plandeke. Ale chyba nie zdało egzaminu (już nie kładę).
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 22:34
LSW, dwukrotne w ciągu doby kontrolowanie zwierząt chowanych w systemie wolnowybiegowym jest obowiązkiem z mocy prawa. System utrzymania będzie obowiązkowo rejestrowany w ARiMR od przyszłego roku.
melehowicz,

weź przestań odpowiadac na moje posty. Chyba, że coś mądrego napiszesz.
będzie ci łatwiej jak mnie zabanujesz. Jest taka funkcja.

własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 10:13
Cały czas mam nadzieję, że jeszcze mi sie zechce.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 09:52
Chyba raczej na pewno, trzymanie koni wolnowybiegowo jest wogóle niezgodne z prawem. Ha! ha!
Ja nie trzymam tak koni bo chcę im dogodzic. Tylko po prostu, nie chce mi sie ich zamykać i wypuszczać. Musiałbym być codziennie rano i wieczorem. Przy moim zapale to tygodniami stałyby zamkniete (i głodne).
A co do wilków, to nasze konie juz 10 lat łażą nocami po pastwiskach i nic sie nie stało. kalkulacja jest prosta.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 08:37
u nas wiejskie kundle są prowadzane na smyczach. Bezpańskich nie ma od lat.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 07:55
W ciągu roku widzę kilkadziesiąt łosi. Mam drut na wierzbach, więc naprawa nie jest trudna. Kilka razy w roku mi włażą w odrodzenie. 3 lata temu stado 5 sztuk osiedliło się na 2 tygodnie na bagnach. Jest tych bagien 50 hektarów za moim pastwiskiem. Konie przez 2 tygodnie nie wychodziły z wiaty.
Teraz mam konia który nie boi się tak panicznie i paczy i sie pasie. Nie ucieka, mimo, że to arab.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 20 września 2022 o 00:28
nie chce Cię martwić, ale już 10 lat temu widziałem wilka w między Łowczą a Okuninką. Pięć lat temu widziałem kilka km od świdnika. Do tej pory nie mogę w to uwierzyć.
Ale nie słyszałem o pożeraniu koni przez wilki. Nawet gdy wożę w koszyczku rosołek dla moich chorych wnuków, nie spotykam go.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 18 września 2022 o 22:37
trzymaj w boksie całe życie.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 18 września 2022 o 17:33
co do wypasu, to każdy może mieć inne metody. Poza sezonem pastwiskowym , koni nie puszczam Zniszczyłyby darń. Mają duży czarny wybieg i długa (wystarczająco szeroką) drogę do paśnika . Dla mnie jest ważne, zeby zapewnic siano na zimę i całodobowy wypas przez pół roku.
A co do tej publikacji to są tam tezy z którymi ja sie nie zgodzę. A mam tylko 10 letnią praktykę bez wykształcenia zootechnicznego.
W Szwecji , chyba w 1996 roku, weszły przepisy dotyczące hodowli zwierząt. Zmienia sie świadomość ludzi. Powstaje coraz wiecej stajni wolnowybiegowych. Nawet niektóre konie startujace GP sa tak trzymane. Większe znaczenie zaczyna miec tam karmienie sianem niż paszami treściwymi. Nawet słoma wróciła do łask. Kilka koni na olimpiadzie i na zawodach GP startowało bez podków.
Polacy zapatrzeni sa na niemców i beneluks. Derki i dieta pudełkowa mają zastąpić koniom ich podstawowe potrzeby.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 18 września 2022 o 10:33
1,5 ha klasy III B.
To "stara" publikacja. Znacznie ciekawsze wydają mi się zmiany w hodowli koni które następują w Szwecji. Tylko ciężko coś znaleźć w internetach.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 17 września 2022 o 06:14
Stajnię postaw jak najdalej od domu, nawet 100 metrów. Po kilku latach będziesz miała dość tego smrodu. Ja teraz muszę postawić nowa wiatę. Już mam dość gówien i much.
Ja daje siano w paśniku i stawiam go jak najdale jod wiaty. około 150 metrów. Konie to lenie i jak będą miały blisko to za paśnik się nie ruszą pobiegać. którejś zimy paśnik był przy wiacie i snieg długo leżał i poza paśnik ani kroku nie zrobiły. Jak maja daleko to wracają galopem, kilkanaście razy na dobę. U kolegi w wolnowybiegowej stajni, wszystko mają pod nosem i w ogóle się nie ruszają . Jedynie drepczą stępem po wybiegu.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 14 września 2022 o 07:43
słupki sosnowe zaczną gnić i wypadac po 5 latach
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 13 września 2022 o 20:13
dociągnij
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 10 września 2022 o 20:03
miesiąc temu ocynkowanie kosztowało mnie 20 zł. Wystarczy na 10 lat.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 07 września 2022 o 07:16
tylko nie jazz. i nie punk. Muzyka relaksacyjna i klasyczna koniom odpowiada najbardziej. Jest kilka artykułów na ten temat. Nie wszystkie przeczytałem, ale linki dla cierpliwych:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080618306774
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080615004153
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0737080616306530
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 06 września 2022 o 20:17
LSW, Tak, bo dzieci same wezmą samochód, przyczepę podepną, zapakują dwa konie wsiądą z nimi w piątkę i pojadą na autostradę 😉
zembria,

tak własnie robią. Mają już prawko.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 06 września 2022 o 07:15
czytają to również dzieci
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 05 września 2022 o 20:03
polecasz jeżdżenie obok konia w przyczepie
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: LSW dnia 05 września 2022 o 08:51
_Gaga, Gdyby było bezpieczne to byłoby i legalne 😉
Ja wolę siedzieć z tyłu niż martwić się, że koń wyskoczy za przegrodę

Nevermind,

i co zrobisz? zaczarujesz? pogłaszczesz po nosku? poszepczesz do uszka?
Nic nie pomożesz a sobie możesz narobić niezłego bigosu. Spanikowany, oszalały koń nie patrzy na nic ani na nikogo.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: LSW dnia 03 września 2022 o 09:41
podając pokarmy na mokro, zmniejszamy koniowi przeżuwanie, ilośc śliny w żołądku.
własna przydomowa stajnia
autor: LSW dnia 28 sierpnia 2022 o 09:25
u mnie przez 8 lat była woda żelazna. po kilku minutach na dole naczynia była ruda. Konie piły ją. Nawet kolega który przeniósł konie do wodociągu, twierdził, że u mnie lepiej im smakowała.
Osmoza ma swoje wady i niektórym ludziom nie służy.