melehowicz

Konto zarejstrowane: 16 maja 2015
Ostatnio online: 13 sierpnia 2022 o 22:58

Najnowsze posty użytkownika:

Lonżowanie
autor: melehowicz dnia 13 sierpnia 2022 o 11:16
Okami, Koń zimnokrwisty w wieku dwóch lat jest zazwyczaj daleko bardziej rozwinięty od rówieśnika półkrwi. Naukę lonżowania można rozpocząć w dwie osoby, jedna prowadzi konia przy głowie za pomocą uwiązu lub delikatnie trzymając za kantar lub nawet tylko asystuje, a druga używa standardowo lonży. Kluczem do lonżowania jest mowa ciała lonżującego. Można co prawda nauczyć konia opędzania na lince ale nie popracuje się z takim koniem na lonży W racając do tematu to pewne ograniczenie terenu na którym się to robi jest bardzo przydatne, a nawet niezbędne. Ideałem jest lonżownik, ale często wystarczy bezpiecznie podwórko, lub teren wytyczony taśmą od pastucha. Co do mowy ciała to polecam książkę Monty Robertsa "Człowiek, który słuchał koni" Można się samemu nauczyć. Szkolenie konia podczas pracy na lonży to już odrębna historia.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 11:28
xxagaxx, Trafna diagnoza. Spoko, nie takie rzeczy dzieją się na FB.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 10:58
Perlica, Miałem zdanie o tym ale chyba skasowałem. Dzięki za wsparcie.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 09:23
any, Zapewniam, że nie miałem negatywnych intencji. Bardzo dobrze że pytasz. Można nie korzystać z przedstawionych przeze mnie informacji.Chciałem odwieźć cię od zamiaru sprowadzania mrożonki w taki sposób stąd szeroko pokazywałem problemy.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 08:56
Iskra de Baleron, ale wtopy busa odpowiedzialność ponosi hodowca, a za wtopy kuriera ostatecznie dostawca. Jeżeli nadał przesyłkę poprawnie to musi być dostarczona w 24 h .
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 08:47
xxagaxx, To pytanie sprawy nie dotyczy, ale z zadawanych pytań i odpowiedzi wynika, że osoba pytająca nie bardzo orientuje się w temacie, wiec piszę o wszelkich za i przeciw. gdy widzę, że hodowca bierze się za logistykę dostarczenia nasienia to zaczynam się bać.Informacje jakie przekazuję nie są czyś negatywnym, nie dla każdego okażą się oczywistością,
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 11 sierpnia 2022 o 08:18
any, Bez urazy, ale dłuższego czasu obserwuję zmagania hodowców w zakresie logistyki przy rozrodzie.Sam uczestniczę w tym procesie w następujący sposób: Nasienie mrożone jest bardzo drogie, skuteczność to średnio ok 30% w warunkach ambulatoryjnych. Mój wniosek jest taki, że jak będę koniecznie potrzebował tej technologi to zawiozę klacz do ośrodka który się tym zajmuje. Gdy potrzebuję nasienie schłodzone to zamawiam je z dostawa do stajni i odbieram od kuriera lub z lotniska, a inseminację zlecam lekarzowi vet (pomimo, że mam uprawnienia). W międzyczasie obserwuję zmagania niektórych hodowców: bus odmówił , bus zapomniał, bus żle zjechał z autostrady, stacja nie dowiezie paszki do autostrady, bus zabrał ze skrzynki nie tą przesyłkę, bus dowiezie do Poznania tylko, logistyk zapomniał o tym wszystkim poinformować, kurier zamówiony w Polsce odmówił odbioru bo się okazało że to był materiał biologiczny, firma kurierska odebrała ale odmówiła dostawy bo to materiał biologiczny (trzeba dopłacić górę pieniędzy). jeśli po tym wszystkim hodowca jeszcze żyje to na pewno jest siwy. To oczywiście wersja nieco humorystyczna.
W twoim przypadku rozumiem co jest oczywiste, że nasienie schłodzone z Hiszpanii nie dotrze na czas, być może chcesz kupić większą ilość nasienia mrożonego. To wyjaśnia konieczność odpowiedniej logistyki. jeśli stacja ogierów działa legalnie na rynku europejskim to z dostawą ich staraniem nie powinno być problemu, jeśli jednak problem jest to trzeba pojechać samemu, zamówić kuriera lub skorzystać z rzeczonego busa. Tu uwaga : co do zasady nasienie mrożone do chwili inseminacji pozostaje własnością dysponenta ogiera, nie wolno nim handlować, chyba, ze jest umowa stanowiąca inaczej. Co do kontenerów to trzeba rozróżnić kontener do transportu od kontenera do przechowywania. Domyślam się że ktoś to będzie dla Ciebie ogarniał na miejscu przechowywanie nasienia z serwisem kontenera włącznie. Myślę że warto poinformować go w jakiej postaci (objętości) będzie konfekcjonowane nasienia. Różnice polegają na tym ze są technologie pakujące w małe słomki (0,5 i 1 ml oraz 4 lub 4,5 ml a trafiały się nawet większe ale to chyba już przeszłość) i zużywa się ich na raz 4-8 szt a są takie że używa się dwie lub jedną (objętość nasienia ta sama). to może choć nie musi powodować problemy w umieszczeniu słomki w kontenerze.
Nie sądziłem, że zamierzasz przechowywać nasienia w zamrażarce ale z zadanych pytań wywnioskowałem, że zamierzasz na własną rękę zapatrzeć się w odpowiednie kontenery, samemu zakupić na rynku azot, samemu go nalać do kontenerów i samemu go później uzupełniać. To nie jest takie proste i można sobie przy tym zrobić krzywdę, że nie wspomnę o stratach materialnych.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 10 sierpnia 2022 o 09:05
xxagaxx, Zapewne, ale trzeba to wiedzieć, trzeba mieć zapewniony serwis kontenera, trzeba wiedzieć ze w ogole azot wymaga uzupełniania i trzeba wiedzieć skąd go wziąć. Trzeba wiedzieć, w jakiej objetości i opakowaniu bedzie transpootowane nasienia, zeby sie nie okazało , że kontener do przechowywania się do tego nada. Z tego co wiem to Francja i być może Hiszpania to radykalnie inny standard niż Niemcy i Holandia.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 10 sierpnia 2022 o 08:42
any, Czy ogarniasz posługiwanie się kontenerem, ciekłym azotem, rozeznałaś się w standardach opakowań (słomek)? Czy masz w tym jakieś doświadczenie? Znam przypadki , gdzie pierwsza dostawa mrożonki poszła do WC, a część nasienia rozpuściła się w azocie. Osobiście nie biorę się za takie rzeczy bo nie mam doświadczenia i szczegółowej wiedzy.Wiem że pewne zachowania i zasady trzeba mieć po prostu wdrukowane, by nie zrobić sobie krzywdy i nie zmarnować nasienia za gruba kasę.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 09 sierpnia 2022 o 20:41
any, Najlepiej jak zostawisz to zmartwienie sprzedawcy.
Kącik Ujeżdżenia
autor: melehowicz dnia 09 sierpnia 2022 o 16:33
Póki co zamożni ludzie kupują konie swoim dzieciom. Czekajmy na czas kiedy będą kupować także dla utalentowanych jeźdźców.
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 07 sierpnia 2022 o 20:57
shewolf, Wiedza i płeć nie są sobie przypisane......🤣🤣🤣🤣
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 06 sierpnia 2022 o 23:58
shewolf, najlepiej byłoby sprawdzić u sprzedającego np ze zdjęcia. Dane wpisane w dowodzie są w tym zakresie wiążące co maksymalnych możliwości o ile nie ma innych ograniczeń.
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 05 sierpnia 2022 o 09:13
donkeyboy, Tu informacje na ten temat. Lista aut i parametry zmieniają się co kilka miesięcy.

https://www.auto-swiat.pl/ev/porady/hybrydy-i-auta-elektryczne-nie-moga-holowac-przyczep-obalamy-mity/9m2s0w4#slajd-1
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 05 sierpnia 2022 o 09:01
donkeyboy, Nad elektrykami nie ma co nawet dyskutować. Jeszcze trochę wody w Wiśle upłynie zanim będą miały realne zasięgi.
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 05 sierpnia 2022 o 08:20
Jeśli poprawnie sklasyfikowałaś auto to ciągniecie autem klasy C przyczepy jest co najwyżej na granicy możliwości technicznych i prawnych. W zasadzie pojedynka o DMC 1200 może jakaś połtorówka o DMC do 1500 kg. jesli uda sie skonfigurować zestaw to sporadyczne użytkowanie , nawet raz w miesiącu nie wyrządzi pojazdowi szkody. Zastrzeżenia, o których tu piszemy dotyczą wygody i sprawności poruszania się. Pojazd z automatyczną skrzynia prowadzi sie nieporównywalnie wygodniej z przyczepa niż z manualną skrzynia biegów. Diesel mający maksymalny moment obrotowy na niższych obrotach prowadzi sie wygodniej niż benzyniaka. Pojazd o dużym zapasie mocy tez jest lepszy, Duża moc silnika z małej pojemności (współczesne auta) to też znaczne utrudnienie. Kwestie rodzaju silnika (paliwo) to ogólne sprawy dotyczące użytkowania samochodu jako takiego. Jeśli silnik dobrze znosi zgazowanie to podczepienie przyczepy nie ma znaczenia. Współczesny diesel będzie awaryjny bez względu na to czy przyczepę podepniesz czy tez jeździ bez przyczepy.

Ciekaw jestem opinii o możliwościach pojazdów hybrydowych do ciągnięcia przyczep - czy ma ktoś jakieś doświadczenia? Wydaje się ze producenci obniżają limity wagowe dla takich pojazdów w stosunku do ich klasycznych przodków.
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 04 sierpnia 2022 o 15:20
karolina_, Wziąłbym benzynę , albo starego diesla ..... szybka odpowiedź. Coraz mniej aut daje się zgazyfikować. Diesle obecnie produkowane są bardzo awaryjne i żyją krótko. Silniki benzynowe są często wyposażone w dwie turbiny, mają trudną dla ciągnięcia przyczepę charakterystykę.Te niedomagania w znacznym stopniu niweluje automatyczna skrzynia biegów. Puck up ma jeszcze silnik z poprzedniej epoki to radzi sobie jeszcze ba4dzo dobrze, ale współczesne suvy już nie bardzo. Niestety samochodów terenowych już się prawie nie produkuje.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 03 sierpnia 2022 o 17:47
Wraz z wiekiem dodatkowe dawki białka są łatwiej przyswajane i wbudowywane w masę mięśniową. Moim zdaniem można wspomagać lucerną już po odsadzeniu, ale potrzeba sporo wyczucia/ostrożności. Szczególnie gdy odsadek gorzej przechodzi moment odsadzenia lub dysponujemy nieco mniej wartościowym sianem lub źrebak był późno urodzony i wykorzystał nie cały okres pastwiskowy lub coś mu się przytrafiło w okresie sysaka. W wieku 2-3 lat zapotrzebowanie na białko wzrasta, szczególnie we wspomnianych przeze mnie wcześniej okolicznościach (trening rozród). Wtedy wsparcie białkiem jest wręcz nieodzowne.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 03 sierpnia 2022 o 10:40
uszatkowa, Podawanie źrebakom i młodzieży pasz pełnoporcjowych czy jak kto woli przemysłowych jest moim zdaniem nie najlepszym rozwiązaniem. Proponowałbym czysty owies lub mieszankę zbożową z dodatkiem suplementu witaminowo - mineralnego np Chevinal lub w postaci peletu (np Eggersman ) z bazową paszą w postaci siana i/lub trawy z pastwiska. Pasze przemysłowe są drogie i łatwo o nadmierny przyrost wagi u koni nimi karmionych. Lepiej tą kasę wydać na suplement i/lub na sieczkę (z wiekiem warto ostrożnie wspomagać lucerną w okresie popastwiskowym lub w ramach przygotowania do pierwszej ciąży, stanówki lub rozpoczęcia użytkowania pod siodłem/w zaprzegu)
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 03 sierpnia 2022 o 10:19
ElMadziarra, napisałem ze X-trail bez gazu - Ten silnik nie daje rady z gazem. Subaru miał silniki bardzo dobrze pracujące na gazie. Nie wiem jak te współczesne, ale te do III generacji włącznie działały bezawaryjnie z instalacją lpg. Natomiast subaru z dieslem to nieporozumienie, w X-trail też nie najlepiej się sprawdzały - dlatego napisałem ze tylko w benzynie..
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 03 sierpnia 2022 o 05:31
Tak. Trzeba zaznaczyć przekroczenie kategorii wagowej.
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 02 sierpnia 2022 o 15:07
shewolf, X-trail tylko bez lpg
jakie auto do przyczepy, "ekonomia"
autor: melehowicz dnia 02 sierpnia 2022 o 14:40
shewolf, Dodałbym x-trail lub forestera ale tylko oba w benzynie, frontiera też może być.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 01 sierpnia 2022 o 06:12
blucha, Szare rury to też rury kanalizacyjne, które do takich zastosowań się nie nadają.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 31 lipca 2022 o 21:57
Iskra de Baleron, Po trzech latach złamią się świerkowe i zostanie kawałek próchniejącego kołka w ziemi czyli pułapka na konie.
Akacjowe dostępne w Wielkopolsce, Lubuskiem i Zachodniopomorskim, - bardzo dobre , trwałe kołki.
Rury od wody czy gazu nie łamią się na ostro. Od wody są czarne lub niebieskie, a od gazu żółte.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 31 lipca 2022 o 10:40
Iskra de Baleron, Zostaje zatem poszukiwanie słupów drewnianych w okolicznych lasach lub zastosowanie rur PE od instalacji wodnych lub gazowych.
https://allegro.pl/oferta/rura-gazowa-rc-90x5-4-pe-pe100-sdr17-tytan-11617438063
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 31 lipca 2022 o 10:12
Najtańsze i najtrwalsze z drewnianych są słupy modrzewiowe i dębowe -zaopatrzenie w Lasach. Rozważałbym jednak Astosowanie słupków betonowych. Prawdopodobnie w kolejnych latach będą się powtarzać potrzeby użytkowania pastwiskowego więc może warto zainwestować. Niezłym rozwiązaniem jest posadzenie zadrzewień w formie nieformowanych żywopłotów lub jakiś form mieszanych. To jest rozwiązanie na przyszłość, bo na szybko nie urośnie.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 30 lipca 2022 o 11:48
KaNie, wtrącę się.... jeśli plastikowe paliki to tradycyjnie rozumiane paliki do pastucha to :
-ich zastosowanie jest dość nietrwałym ogrodzeniem, często przez konie naruszanym.
- w razie szkody w której uczestniczyły konie po opuszczeniu tak zabezpieczonego pastwiska będzie to traktowane jako rażące zaniedbanie. Teraz nie mogę znaleźć takiego zapisu ale był czas kiedy był zapis/przepis o konieczności trwałego zewnętrznego ogrodzenia bodajże o wysokości 180 cm. Możliwe że już nie ma zastosowania, nie mniej jednak warto zrobić reserch
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 28 lipca 2022 o 18:29
Sombre, Fokusowa ma rację. Nie mniej zdać się na sprzedającego to duże ryzyko pogorszenia statusu hodowlanego konia. Zgłosiłbym samemu i podparł to telefonicznym kontaktem. Nie zwlekałbym ani chwili.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 23 lipca 2022 o 13:47
halo, Świadectwa zootechniczne nie dotyczą obrotu wewnętrznego. To nie ma tu zastosowania. Ponawiam trzeci raz - reklamować paszport. Kto wydał bloczek do krycia jest bez znaczenia - równie dobrze mógł to zrobić związek np hanowerski. Druczek świadectwa krycia służy wyłącznie potwierdzeniu stanówki. za jego treść odpowiada osoba prowadząca punkt kopulacyjny i hodowca klaczy. gdyby hodowca wiedział czym się zajmuje nie dopuściłby do takiej sytuacji. Ostatecznie sprawa formalna wpisu do ksiąg nie jest aż taka skomplikowana żeby tego nie ogarnąć. Co do pozostałej kwestii wdrażania i egzekwowania prawa czy innych regulacji - w pełni się zgadzam.


Warto żeby autorka wpisu się uaktywniła? milenka_falbana
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 22 lipca 2022 o 08:47
halo, W sprawie która była omawiana powyżej nic istotnego się nie zmieniło. Jeśli ogier rzeczywiście miał licencję PZHK to należy reklamować paszport. Podskórnie czuję że to mogła być tylko deklaracja właściciela ogiera wynikająca z chęci zysku lub absolutnej ignorancji (gdzieś ktoś powiedział mu że ogiery uznane w AES są z automatu uznane w PZHK, co jest nieprawdą). Problemy pojawiają się gdy hodowcy kombinują lub dopiero usiłują stać się hodowcami. Rzecz jest powszechna w Europie i dla takich ludzi powstał AES i Z.
pierwsza pomoc / sposoby leczenia ran / rana / rany / wypadek / leczenie
autor: melehowicz dnia 21 lipca 2022 o 14:45
Na tym etapie octanisept i fatroxymina w sprayu powinny temat załatwić. Aplikować na uniesionej zdrowej nodze lub na dudce. Tu nie ma prostych i skutecznych metod co koń to inny przypadek.
pierwsza pomoc / sposoby leczenia ran / rana / rany / wypadek / leczenie
autor: melehowicz dnia 21 lipca 2022 o 11:41
szaraduszka, Rany poważniejsze szczególnie latem powinien obejrzeć wet.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 21 lipca 2022 o 08:19
_Gaga, b]halo[/b] niestety nie w temacie. Ogiera z innych ksiąg niż zarządzane przez PZHK są uznawane jednorazowo dożywotnie na wniosek hodowcy lub dysponenta ogiera. Procedurą jest płatna. Spis takich ogierów bardzo obszerny znaleźć można ba stronie PZHK.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 20 lipca 2022 o 17:43
olq, U mnie identycznie jak karolina_
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 20 lipca 2022 o 13:12
MATRIX69, W warunkach europejskich ubojnie są ok 1000 km. Przewóz koni nieujar,mionych jest traktowany jako wyjątek i podane są warunki brzegowe. Ogólnie jako niedopuszczalny. Jest nawet wskazanie ogólne o zasięgu opuszczania głowy w koniowozie w domyśle konie jadą wiązane w przegrodach.
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 19 lipca 2022 o 07:07
Nań stronie PIP i PIW są poradniki unijne. Jak dojdę do kompa to może pdf podlinkuję, na telefonie mam problem. Wystarczy wpisać w Google warunki transportu zwierząt i wyskoczą.
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 18 lipca 2022 o 21:12
MATRIX69, Sprawdziłem jest to nieprawda, konie nie dające się wiązać określane w prawodawstwie unijnym jako nieujarzmione można transportować co bardzo krótkich dystansach. Niewiązane powinny być sysak, ale na dużych odległościach.
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 18 lipca 2022 o 20:45
MATRIX69, Poproś go o podstawę prawną.
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 18 lipca 2022 o 11:06
Wiele zachowań wygląda tak samo lub podobnie jeden kopniak jest tylko ostrzeżeniem inny dużo mocniejszy ma zabić lub poranić. Podobnie wyglądają zabawy rocznych ogierków. Dwa lata później ztakich samych zachowań pryskają ścięgna i krew leję się strumieniami.
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 18 lipca 2022 o 09:42
Na końcu kopyta i zęby idą w ruch, żeby swoje wyegzekwować.
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 18 lipca 2022 o 08:02
Tzw toria dominacji to twór forum internetowych. W rzeczywistości chodzi o teorię budowania relacji w stadzie o agresję i przemoc. Rzecz była opublikowana w 1947 r. Obecnie traktuje się te obserwacje jako błędne gdyż były prowadzone w sztucznych stresowych warunkach. Co nie oznacza że nie ma relacji między osobnikami, a nie które z nich my ludzie postrzegamy jako podporządkowanie-dominację.
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 17 lipca 2022 o 16:52
donkeyboy, Tego co piszesz jednoznacznie nie da się ocenić przez neta. Często zdarza się, że mowa ciała jest fałszywa, że nawet dobrze wyuczone naturalsowe triki nic nie dają bo osoba je stosująca jest z urodzenia na pozycji podporządkowanej - taki jest jej sposób bycia i język ciała i nic na to nie można poradzić ( a na pewno bez gruntownego prania mózgu).
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 17 lipca 2022 o 12:40
Taki przykład: otwieramy boks i koń wychodzi nie zważając na to ze stoimy w drzwiach vs otwieramy boks i koń czeka aż zostanie wyprowadzony. można to nazwać na najróżniejsze sposoby. Nie mniej relacja polega na tym, ze osobnik otwierający boks oddziałuje na osobnika w boksie co do sposobu jego zachowania. jedni to nazwą dominacją inni proszeniem o określone zachowanie inni uwarunkowaniem jeszcze inni szacunkiem, miłością...... Do mnie osobiście przemawiają obserwacje M. Robertsa. Jak robisz co ci każę masz święty spokój , a jak nie umiesz się zastosować do wymagań to musisz stado opuścić (na pożarcie przez drapieżniki).
Teoria dominacji
autor: melehowicz dnia 17 lipca 2022 o 10:38
Poczytałem trochę ten wątek i myślę ze sporo zamieszania wprowadza używanie pojęć z zakresy zachowań ludzkich, w dodatku naładowanych ocenami i emocjami. relacje między zwierzętami to obiektywnie istniejące zjawisko. Zwierzęta żyjące w stadach, grupach, rodzinach kształtują pomiędzy sobą najróżniejsze relacje zależnie od sytuacji, płci wieku, kondycji, temperamentu, umiejętności(?).... jak nazwiemy te relacje to odrębna historia. Obecnie nie brak naukowców , którzy usiłują "demokratyzować" słownik pojęć, a nawet same zjawisko. Przyczyny są rożne: od koniunkturalnych aż po emocjonalny związek z przedmiotem badań. Czasem intencje są ok jak np dr Sabina Nowak od wilków chce zeby słowo wataha zastąpić "grupa rodzinną" i i nie chrakteryzować relacji pomiędzy wilkami w grupie w oparciu o agresją czytaj dominację. ogólnie słusznie, ale nie da sie zaprzeczyć ze jedne wilki zabijane są przez inne ze w grupie rodzinnej jest ustalona kolejność jedzenia, a szczeniaki od pierwszych dni uczą się języka stada po to by uniknąć gwałtownych reakcji ze strony innych wilków w grupie. Podobnie jest u koni, chociaż to gatunek ofiar, to jednak tworzących grupy-stada z podziałem zadań i swego rodzaju porządkiem. Samo słowo hierarchia jest zapożyczeniem z ludzkiego układu społecznego. W rzeczywistości chodzi o egzekwowanie pewnej struktury i zadań przypadających poszczególnym członkom grupy..
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 16 lipca 2022 o 17:07
blucha, ogólnie dokument że zdjęcia wyczerpuje wymogi rozporządzenia, z małym zastrzeżeniem , ale nie bardzo istotnym, bo nie wiadomo kto donywał inseminacji.To że sobie wykorzystali druki wykonane przez ZHKW to nie jest przekroczenie przepisów. Faktem też jest to, że wspomniane przeze mnie przepisy obowiązują od 2022 roku.
Nie mniej w przypadku milenka_falbana upierałbym się że paszport powinien zostać wymieniony. Ogier był uznany w PZHK i bez względu na wszystko źrebak powinien uzyskać pełen hodowlany pszport. O ile nie ma przeciwskazań po stronie matki lub zaniedbano termin zgłoszenia.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 16 lipca 2022 o 16:28
blucha, Napisałem o obowiązującym prawie a nie o tym co kto sobie wydrukował
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210002361
Oraz art 28,29 i 30 ustawy:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000036
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 16 lipca 2022 o 07:16
Nie ma teraz żadnych druków , warto jednak znać przepisy prawa. Od zeszłego roku nie istnieje taki coś jak świadectwo krycia wstawiane czy wydawane przez związek hodowców. Siłą przyzwyczajenia takie coś wtstawuają. Obecnie świadectwo krycia wystawia użytkownik ogiera wg przewidzianej w ustawie treści i potwierdza dane podpięte. Ma obowiązek archiwizowania kopi przez 5 lat. Podobnie jest temacie inseminacji świadectwo wystawia lekarz wet wykonujący inseminację jeśli na skutek takich zawirowań wystawiono niewłaściwy paszport lub pozbawiono konia prawa do wpisu do księgi to paszport do zwrotu i żądać nowego. milenka_falbana _Gaga
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 10 lipca 2022 o 13:05
Iskra de Baleron, Nie ma polskiego przedstawiciela - można korzystać z usług Elite Stallions
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 09 lipca 2022 o 21:36
Egmont, Wiele zależy od otoczenia, woda itd. U mnie wystarczy lawenda w nasadzeniach dla ochrony domu , stosowałem też pułapki "feromonowe". Sezon przed nami zobaczy się.