melehowicz
Konto zarejstrowane: 16 maja 2015
Ostatnio online: 12 listopada 2024 o 22:28
Najnowsze posty użytkownika:
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 11:59
Gillian, Jesli wykarczowane, to pewnie pod drogę, a jeśli wycięte to pewnie pod młode pokolenie drzew. Jak się urodziło to musi umrzeć, to chyba dla medyka nie jest nic nowego.A że człowiek drewna potrzebuje , to się je wycina w momencie kiedy jeszcze może się rozmnażać i nie jest zgniłe (tak upraszczając). Lasy które znamy i cenimy od 300 lat są prowadzone metodami gospodarki leśnej, bo wcześniejsze "ekstensywne " pobieranie drewna z lasu pozbawiło większość europejskich państw drzew niemal zupełnie. jeśli porzucimy te lasy to zapewne przetrwają , ale nikt do niech nie wejdzie i nie wjedzie (konno), ze o drewnie nie wspomnę..... Jakby co to zapraszam , można konie zobaczyć, źrebaczka sobie kupić i na wycieczkę po fantastycznym lesie z leśnikiem się wybrać (zaproszenie do wszystkich chętnych)
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 11:46
xxagaxx, Siatka rzeczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem , chyba że jako oddzielne zewnętrzne ogrodzenie. Tradycyjne ogrodzenia pastwisk typu rura lub pełne pcv albo lina dają pewniejsze zabezpieczenie. Fakt jest też taki, ze nie ma takiego miejsca w którym koń jakiegoś kuku sobie nie zrobi. To na prawdę bardzo utalentowane, w tym zakresie, zwierzęta.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 11:26
Perlica, W necie chyba tylko odpłatnie przez stronę HiJ, W razie czego szukaj info u profesora Okarmy, bywa na YouTubie oraz szukaj na FB Adama Giełdona, czasem bywa w rożnych regionach z wykładami .
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 11:04
Perlica, W HiJ opublikowałem artykuł wilk a sprawa końska (nawet już tytułu nie pamiętam). Na temat wilków jest sporo mitów, a najwięcej szkód w tym zakresie wyrządzają media i filmy przyrodnicze z Yelowstone oraz "publikacje" na FB. Obawiam się że niebawem za zwierzętami typu dzik i sarna do miast przyjdą wilki. Nie od razu i nie do wszystkich , ale taka jest kolej rzeczy. Pozdrawiam borzoje.....
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 10:57
zembria, Co do zasady to racja, wyjątek stanowi atak drapieżnika, wtedy jest masakra.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 10:50
Perlica, Polowanie na zwierzęta gospodarskie i towarzyszące to raczej nie jest nauka - są na to dowody.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2024 o 10:45
Gillian, Wilki mnożą się bez kontroli, - to zgoda, zwierzyny coraz mniej - nieprawda , lasu coraz mniej - nie prawda. Zagrożenie dla zwierząt gospodarskich i towarzyszących rośnie - prawda. W razie potrzeby udostępnię dane szczegółowe.
Co do hukówki to bym się nie chwalił, bo za płoszenie wilków grozi z paragrafu - nawiedzonych nie brakuje....
Miękkie pęciny
autor: melehowicz dnia 02 listopada 2024 o 12:36
linka, Zostawić w spokoju. Jakąkolwiek ingerencja dpowoduje problemy. A już na pewno nie próbować namawiać kowala fo jakichkolwiek korekt kopyta.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 01 listopada 2024 o 06:59
Warto pamiętać że znacząco różni się sytuacja prawna gdy kupujący jest konsunentem od ten gdy jest podkiotem profesjonalnym.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 30 października 2024 o 09:23
Zuzu., Tak , na dziś robię taką przymiarkę. Czekam na aktualizację ofert na nowy sezon, decyzje ostateczne jeszcze zapadną. Masz jakieś opinie na temat tego ogiera? Wg info na stronie stacji w tym roku w cenie były tylko dwie wysyłki nasienia.
karolina_, ma racje że Piotr Kuczyński reprezentuje także stację Voelz.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 23 października 2024 o 18:52
klaudia1994, Jeśli nie zmieniasz rzędnej terenu więcej niż o 1m to nie potrzeby żadnych zgłoszeń. W praktyce nikt się tym nie przejmuje. Problemy mogłyby się pojawić , gdy na skutek tych działań sąsiad byłby zalewny wodą .
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 23 października 2024 o 16:47
Gillian, Nie umiem gnoju wywalać jedną ręka, ale co nieco orientuje się w hodowli koni.
xxagaxx, Na potrzeby prób dzielności umiejętność skoku w korytarzu, lub jak kto woli jest przydatna. Żeby mogło się to odbywać w sposób bezpieczny jest potrzebne przygotowanie/nauka/trening. Czy potrzebne jest rozgrywanie czempionatów w skokach luzem? Jeśli maja wyłonić uczestników aukcji koni sportowych to owszem, ale dla samych zawodów, to jest to zbędne. Czy skoki luzem dają jakąś informację dla nabywcy? W moim przekonaniu JAKĄŚ tak, ale dość ograniczoną. Warto przy tym zauważyć że skok luzem nie jest dla młodego konia nadmiernym obciążeniem, w odróżnieniu od skoku pod jeźdźcem (odnoszę się do wysokości ok 1m i wyżej). Zupełnie inna sprawa jest umiejętność wyciągania wniosków z obserwacji konia na skoku luzem, ale to inna para kaloszy. Tu odsyłam do niedawnego artykułu w HiJ
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 23 października 2024 o 14:15
Perlica, Co do trzeszczek to racja, na moje potrzeby modyfikuję ten pogląd następująco : kucie tylko z konieczności, sam fakt użytkowania w sporcie nawet wyczynowym nie przesądza o konieczności kucia.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 23 października 2024 o 11:36
Koń tani nie może być zdrowy. Koń drogi może być zdrowy ale nie musi.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 22 października 2024 o 22:38
Gandalf535, Zapewne warto konsultować o ile są poważne wątpliwości. Trzeba przy tym zachować rozsądek bo to i kasa większa i jednak można otrzymać skrajne opinie i co wtedy zrobić? Trzeba się do procesu zakupu konia przygotować. W Polsce panuje swego rodzaju histeria w zakresie stanu zdrowia konia - wielu szuka konia idealnie zdrowego, każdy czip eliminuje, obsesja na punkcie zwyrodnień wyrostków kolczystych, a jednocześnie kupuje się konie z dysfunkcjami budowy anatomicznej i charakteru. Najwięcej szkód wyrządziło prawo zrównujące zasady rękojmi jak ogólnych transakcjach w sklepie.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 22 października 2024 o 20:41
Gandalf535, TUV który przedkłada sprzedający traktuj mocno orientacyjnie. Opieraj sie na badaniu wykonanym przez swojego lekarza. Najlepiej gdyby to był zaufany lekarz - głównie w sensie że Tobie ufa . Obcy wet zawsze powie ze ten koń jest do bani z obawy że w razxie czego szarpniesz go do odpowiedzialności. Wet do czytania badań musi Ci wiarygodnie powiedzieć czy stwierdzone patologie maja znaczenie, jakie są ich konsekwencje. "Czysty TUV" prawie nie istnieje - trzeba sporego doświadczenia żeby pochopnie nie odrzucić dobrego konia.
Pastwisko,padok
autor: melehowicz dnia 21 października 2024 o 19:01
lhp, Nadmiar białka nie jest wskazany, ponadto te rośliny źle znoszą wypas - nie utrzymają się. Podobnie ogórecznik. Można próbować dodawać mieszanki ziół dedykowane na pastwiska. jest to jednak droga sprawa i wymaga sporo pracy . najlepiej gdyby pastwisko wyłączyć na jeden sezon wegetacyjny z wypasu. Lepiej stosować zabiegi agrotechniczne wspierające zioła: nie stosować orki przy renowacji lub zakładaniu pastwiska, umiarkowanie stosować nawożenie azotowe i wapnowanie , niedojady kosić po kwitnieniu, nie stosować herbicydów.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 19 października 2024 o 23:06
Teoretycznie wszystko w czym utrzymywane są zwierzęta wymaga pozwolenia na budowę. Można popróbować chowu wolnowybiegowego z wuatą na oastwisku . WZ musi być na działkę siedliskową i spełnione warunki dobrostanowe.
Kącik folblutów
autor: melehowicz dnia 13 października 2024 o 09:19
OnaJestSpoko, Zakup nie jest łatwy, szczególnie że ceny bywają atrakcyjne. Często zdarzają się złe kopyta, często zdarzają się kontuzje nóg.XX z torów to jeszcze kwestia stanu kości oraz potrzeba doświadczenia w pracy z koniem po wyścigach. Dokumenty muszą być nienaganne , szczególnie w zakresie aktualizacji właściciela, rejestracji w ARiMR. Miałem w przeszłości okazję użytkować xx który do treningu nie trafił ze względu na opóźnienie mineralizacji kośćca. Super koń był.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 12 października 2024 o 19:46
kotbury, Drożdże mają uzupełnić aminokwasy, maja tez parę innych suplementów w składzie, dodatkowo są naturalnym probiotykiem.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 11 października 2024 o 20:25
saniluap, Z tym przebiałkowaniem to bardzo prawdopodobne - objaw klasyczny. Szczególnie gdy pastwisko i sianokiszonka. O tej porze roku pastwisko i lucerna to ok przy intensywnym treningu, ale sianokiszonka to już trochę za grubo - siano łąkowe byłoby lepsze.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 11 października 2024 o 16:13
saniluap, - kotbury, ma racje co do jęczmienia. Pozostałe zaproponowane pasze - hmmm - można i tak, ale ja bym zaproponował starannie odmierzona lucernę wspomaganą drożdżami i trening. Jeśli ma być budowana masa a nie otłuszczenie.
siano jako podstawowa pasza objętościowa
autor: melehowicz dnia 11 października 2024 o 16:00
mikstura, Konie bardzo niechętnie jedzą potraw, Przynajmniej tak to wynika z moich doświadczeń.Dane wstawione przez zembia pokazują że nie ma istotnych różnic. Tymczasem w praktyce znaczenie ma tzw smakowitość/atrakcyjność paszy. Raczej decydowałbym się na II pokos w sytuacjach awaryjnych lub z przeznaczeniem na skarmianie na wybiegu z paśnika.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 08 października 2024 o 14:51
NowaJa, Ok, nie wiedziałem. Trzeba patrzeć na prognozy pogody. Jak nie będzie spadków temperatury to bym w przyszłym tygodniu kosił. Głównie chodzi o to by się rozkrzewiła. jeśli skosisz , a wegetacja się skończy to nic to nie da ,a nawet może być problem.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 08 października 2024 o 08:06
NowaJa, Kossenie na pewno by pomogło, ale nie zawlekałbym z tym ani dnia.
Problemy z kopytami- choroby, pekniecia, ropnie
autor: melehowicz dnia 04 października 2024 o 23:38
Ossesmayer, Trochę mało informacji o okolicznościach. Wydaje się że te kopyta są zbyt małe, możliwe że za mocno strugane, coś siedziało złego się działo z koniem , może ok 0,5 roku temu. Martwiłbym się tym dużym pęknięciem.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 02 października 2024 o 15:46
Iskra de Baleron, To się dobrze rozumiemy. Zatem pług do ciągnika zaczepić i dalej w orkę. Pniaki zebrać i gotowe.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 02 października 2024 o 11:40
Iskra de Baleron, Niestety coraz częściej musimy sami sobie radzić. Dlatego zakupiłem trochę osprzętu do mojego ciągniczka i nie muszę szukać wykonawcy. Nie wszystko się da kupić ze względu na relację kosztów do wykorzystania, choćby prasa do siana...
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 02 października 2024 o 08:29
taggi, Są herbicydy inne niż glifosat. Można to użyć. jestem zwolennikiem readykalnych rozwiazań w przypadkach gdy jest ryzyko niepowodzenia. Zastosujesz herbicyd raz , poprawnie - i pole przygotowane do założenia pastwiska.
Iskra de Baleron, Co do korzeni, wiele zależy jakiego gatunku sa to korzenie i ile ich jest. Proponowałbym je wyciagnąć, bo jak zaczną próchnieć, a koń wsadzi tam kopyto to.... Jeśli są to pniaki brzozowe do 15 cm średnicy, to łatwo to wyciągnąć pługiem - ale rozumiem że rolnicy orać tego nie chcą.. Trzeba pojechać do najbliższego leśniczego i poprosić o kontakt do firmy mającej maszynę typu skider
- powinna sobie poradzić z pniakami. To czego nie wyciągnie (pojedyncze odgałęzienia korzeni) to sobie maszyny rolnicze z tym poradzą.
Wady budowy, ocena eksterieru
autor: melehowicz dnia 29 września 2024 o 14:40
kotbury, Dziś się liczy jazda miedzy przeszkodami bardziej niż sam skok, a na to potrzeba konia w GP przygotowanego ujeżdżeniowo do St G . Do tego musi być koń funkcjonalnie zbudowany. Owszem konia lekko przebudowanego można do tego poziomu przygotować, ale trudniej niż poprawnie zbudowanego. Gdyby się uważnie przyjrzeć, to może nie tyle samo przebudowanie jest problemem ile często towarzyszące słabsze związanie zadu z grzbietem ("słaba nerka"😉
Wady budowy, ocena eksterieru
autor: melehowicz dnia 25 września 2024 o 19:42
Perlica, Tak oczywiście łękowaty, to taka maja aberracja związana z zawodem, czasem trudno się nie pomylić.
Wady budowy, ocena eksterieru
autor: melehowicz dnia 25 września 2024 o 17:05
Thinkas Boy tez był łęgowaty i przebudowany zadem (ok nazwijmy : słabo związany w grzbiecie). Jaka szansa na to że trafi na jeźdźców który dadzą radę wytrenować tego konia? Thinkas ujeżdżeniowo dawał radę na trudnych parkurach Pucharu Świata. Piszę bo uważam, że to zakup wysokiego ryzyka.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 21 września 2024 o 20:52
karolina_, Ok 80% koni zapisanych do programu POZG jako wlkp to trakeny lub półtrakeny. Obawiam się że w Związku Trakeńskim opisanych jest nie więcej niż 50% koni spełniających wymogi. To się zmienia z roku na rok bo hodowcy wlkp kojarzą swoje klacze z półkrewkami. Wlkp to SP pod inna nazwą.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 21 września 2024 o 14:54
kotbury, dzięki, miałem trochę z trakenami do czynienia. Szkoda, że nie wyciągnięto trakenów w pełnym zakresie z wlkp i spróbowano popracować nad ta rasą. Znam argumenty które przemawiały za zaniechaniem tego pomysłu , ale to dziś bez znacznia.
Transport koni-co i jak. Wszystko na temat :)
autor: melehowicz dnia 20 września 2024 o 08:18
Aneta135, TRACES i paszport. TRACES załatwia sprzedający. Droga zajmie powyżej 8 godzin, przynajmniej oficjalnie , wiec potrzebna stajnia w Niemczech na postój - jak to się formalizuje to nie wiem. Oczywiście kierujący lub konwojent muszą mieć kwity na konwojowanie zwierząt w transporcie (nie mylić z licencją na transport profesjonalny)
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 19 września 2024 o 22:35
777, trakeny w czystej postaci, to konie o żelaznym zdrowiu, dużej urodzie i niewielkich wymaganiach do póki od nich nie wymagasz. gdy zaczniesz wymagać , to okazuje się że musisz mieć specjalne umiejętności i nie masz gwarancji sukcesu. Kojarzone z innymi półkrewkami łagodzi "defekt".
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 19 września 2024 o 07:23
Ziuum, Sprawdź czy masz dostęp do sieczki z dobrej jakości słomy. Taki dodatek do każdego odpasu świetnie się sprawdza (prewencyjnie przeciw wrzodom, wydłuża poczucie sytości, poprawia strawność pozostałych pasz, szczególnie treściwych) Czasem można kupić gotowe - na olx widziałem po 13-15 zł za worek, tyle że na Podhalu. dwa worki na miesiąc na konia powinny wystarczyć.. Lucerna czy inne motylkowe to jednak ograniczenie wysoka ilością białka. Trawokulki kosztują nie mało.
Kupno konia
autor: melehowicz dnia 16 września 2024 o 21:29
doloruu, oddać konia, zwrot kasy - to jedyne rozwiązanie..Oby się udało!
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 10 września 2024 o 08:05
Perlica, Co do Contendro - w pełni się zgadzam. szkoda, ze tak trudno o jego potomstwo. Jeszcze chyba jest dostępna mrożonka, ale pewności nie mam.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 10 września 2024 o 07:15
Perlica, Diarado - zaryzykowałbym stwierdzenie, ze szlifuje diamenty, tzn. gdy masz wybitnej jakości klacz, to jest duża szansa ze Diarado da jej potomstwu szlif szlachetności. W przypadku, gdy klacz ma spore braki, to raczej w niczym jej potomstwa nie poprawi.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 09 września 2024 o 19:59
Perlica, Hoduję na skalę hobbystyczną więc tylko dwie klacze. Rzadko dobieram ogiery wg marketingu. Chyba się nie zdarzyło. Czasem mam kilka wytypowanych tylko klaczy brakuje🤣. Varihoke- no cóż dolew angloaraba, u klaczy Heraldik, zobaczymy co wyjdzie.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 09 września 2024 o 14:32
Otworzę dział skokowy w tym wątku. Oczekuję na maluchy po Casalou oraz Varihoka du Temple. Casalou wybitnie podpasował pod mój gust ze względu na elastyczność i typ, ruchowo też dobry. Ostatnio nieźle mu poszło na zawodach (w finale koni 8-letnich podczas Bundeschampionate Warendorf). Varihoka to było wyjście awaryjne, aczkolwiek zawsze mam coś w rezerwie upatrzone (szkoda komentarza na pierwszy wybór). Tak na prawdę to dawno temu wytypowywałem Casallco, ale obecna cena jest nieakceptowalna, a syn (Casalou) jest moim zdaniem lepszy od ojca. Wszak o to chodzi w hodowli- prawda?!
Młode Konie
autor: melehowicz dnia 08 września 2024 o 20:02
Perlica, To chyba standard, że konia najpierw robi się "z ziemi" ?