melehowicz

Konto zarejstrowane: 16 maja 2015
Ostatnio online: 29 listopada 2022 o 07:22

Najnowsze posty użytkownika:

własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 21:43
Iskra de Baleron, Ano tak, myślałem żeby taką uwagę zapisać i ostatecznie zapomniałem o tym.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 20:51
espana, Otręby pszenne to to odpad przy produkcji mąki, Pasza wysokobiałkowa podawana klaczom w ostatnim trymestrze ciąży oraz podczas laktacji. Przy długotrwałym podawaniu powoduje zagrożenie kolka ze względu na wytrącanie się się fosforanów w postaci czegoś na kształt "piasku" podobnie jak wspomniane wysłodki wymaga zrównoważenia proporcji P-Ca.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 19:59
Mo B., Jeżeli masz dobrej jakości glebę np IV bonitacji to 0,5 - 0,75 ha powinno wystarczyć na jednego konia nawet jeśli przyjmiesz tylko pierwszy pokos (wtedy bliżej 0,75 0,80). jednak bonitacja nie jest zawsze porównywalnym wskaźnikiem i lepiej przyjąć ok 1 ha.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 12:17
espana, Jako dodatek w ilości symbolicznej może by się i sprawdziły. Otręby pszenne są paszą wysokobiałkową , młode konie łatwo przebiałkować. Młode konie powinny być możliwie kompletnie zaopatrzone w układzie jakościowym, a ilościowym na poziomie zaspokojenia potrzeb bytowych - słowem lepiej że im żebra lekko widać , niż gdy zady mają rozłupane. Szczególnie teraz, gdy używamy w hodowli koni obcych ze względu na warunki przyrodnicze znacznie gorzej wykorzystujących pasze niż półkrewki wyhodowane od dziesięcioleci w Polsce. Nie jest powszechna reguła, ale widoczna tu i tam.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 10:25
karolina_, Jeśli idzie "zjadalność" to można poszukać preparatów chętniej zjadalnych - na pewno wszystko w pellecie jest lepiej zjadalne niż w proszku , jeszcze lepiej zjadalne jest wszystko na mokro, czyli z wodą , a jeszcze lepiej zjadalne są dodatki w płynie.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 10:08
espana, Otręby pszenne nie nadają się do długotrwałego podawania, ponadto są paszą wysokobiałkową co nie jest dobrym rozwiązaniem dla młodych koni.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: melehowicz dnia 27 listopada 2022 o 08:39
karolina_, Na wszelki wypadek zapytałbym folbluciarzy jakie mają pomysły. Od siebie : odjąłbym nieco treściwych dołożył sieczki ze słomy i dodał coś od nich:https://foranequine.com/horse-type/youngstock-supplements/ np Osteo- Glycan
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 25 listopada 2022 o 22:35
Czekamy na ogłoszenie i po 14 dniach wchodzi w życie - czyli jeszcze w tym roku.Ciężko się ja czyta bo to głównie uszczegółowienia unijnych dyrektyw - sporo czasu nad tym spędziłem.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 25 listopada 2022 o 22:27
Fokusowa, Do bazy koniowatych jest dostęp przez lokalny związek hodowców (ozhk), jak się jest członkiem z opłacanymi składkami to do swojego konta można dostać dostęp. Jak sie konia ma u siebie w domu lub własnej stajni to trzeba zarejestrować stado (nawet dla 1szt) w agencji w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy. Dostaje się nr i zgłasza konia. Jak stoisz w hotelu to zgłaszasz tylko pobyt w tym stadzie, albo jak upoważnisz szefa hotelu to on zgłosi ( tu się będzie kotłować jakiś czas pewnie aż się wypracuje praktyka jak lepiej ). Pomimo szczegółowości ustawa jest dość elastyczna, czasem aż za bardzo.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 25 listopada 2022 o 19:34
Fokusowa, To niestety obowiązuje w całej Europie. W dużej części to wynik sporej "dowolności weterynaryjnej" na jaka pozwalali sobie dotąd właściciele koni. To pewnie i bez tego by takie rozwiązania w UE wprowadzono. Unia Europejska traktuje konie jako żywność i i wprowadziła kontrolę łańcucha jak dla żywności. Na marginesie spodziewam się właściciele pensjonatów w umowach będą sobie zastrzegać upoważnienia posiadaczy , żeby trzymać porządek w bazie danych, szczególnie tam gdzie będą konie sportowe (np:uzyskanie i utrzymanie znaku zatwierdzenia, choć to będzie dotyczyć koni startujących tourach za granicą bardziej). Nie mniej stan stada musi być zgodny z bazą danych więc raczej własciciel pensjonatu będzie chciał mieć porządek.
Na marginesie warto szybko porządek w Bazie Koniowatych zrobić na swoim koncie, bo nie wiadomo jakie konie tam jeszcze figurują !!!! A kierownikowi ARiMR trudniej będzie "na gębę się" wytłumaczyć co się z jakimś koniem stało.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 25 listopada 2022 o 18:32
Siesiepy, Żeby nie było niejasności , pisząc o mrocznej stronie hodowli miałem na myśli takie właśnie chwile gdy nasza odporność, hart ducha , niezłomność z dążeniu do celu hodowlanego są wystawiane na dość dramatyczne próby. Mam to w swoim życiorysie również , podobnie jak myśli o tym, ze się do tego nie nadaję , albo po co się szarpać - lepiej zostawić to w chol... Na szczęście starczyło mi siły by takie myśli odrzucić.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: melehowicz dnia 25 listopada 2022 o 07:14
Siesiepy, Hodowla ma również ciemne zakamarki. Teraz myśl o klaczy i o wyborze nowego ogiera -będzie wiosna!
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 18 listopada 2022 o 13:58
Iskra de Baleron, Wiedzą jest tajna, a komentarz wykastrowany by się nie narazić przypadkiem komuś.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 18 listopada 2022 o 11:25
kare_szczescie, Zgadzam się , z wyjątkiem ostatniego zdania. Jestem technokratą i zasób wiedzy , merytoryczny zawsze przedkładam nad głos ludu. Co nie znaczy że onego głosi nie słucham, bo może być sprzymierzeńcem.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 18 listopada 2022 o 09:58
Koniuszek, póki co wystarczy oświadczenie, że się jest właścicielem.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 23:43
Perlica, A co tu rozwijać?Nikt inny sobie z tym koniem nie poradził. Tylko Kutscher dał radę jako tako go skłonić do współpracy, także na parkurze, przy zachowaniu jako takich pozorów. I z takim wizerunkiem Cornet zakończył karierę.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 23:32
Perlica, Teraz , gdy właściciel wystawia świadectwo krycia to pewnie lepiej żeby księga wydająca licencje (choćby pierwszą) wiedziała kto jest aktualnym właścicielem żeby nie nie było domysłów czy wydane świadectwo jest wiarygodne czy nie. To w związku ze zmiana przepisów w Polsce i Europie w tej sprawie.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 23:28
Naprawdę żadne z Was nie wierzy, że istnieje pewna granica? Że jest coś takiego jak „za mocne” wędzidło? Takie którego się nie powinno w ogóle używać?


Nevermind, Nie ma "za mocnych" wędzideł są źle ujeżdżone lub niejezdne konie.Moga być wędzidła źle dopasowane.
Sport jeździecki to biznes - zazwyczaj właściciel konia ma wystarczający argument finansowy by zmobilizować zawodnika do siadania na konia niekotrolowalnego. Rzadko bywa by by zawodnik odmówił . Zapewne w gronie topowych zawodników w sakli Świata zdarza się to dużo częściej - wszak maja koni zazwyczaj sporo do wyboru, Dość powszechna jest opinia i chyba ciągle prawdziwa, ze w Polsce wsiądą na wszystko. Obecność w sporcie jeździeckim koni niekotrolowalnych jest i będzie. Bedzie ona tworzyła wrażenie eskalacji przemocy tak długo do póki znajdzie się taki Marco Kutcher , który zgodzi się zaryzykować życie dla zrobienia dobrego wrażenia podczas odejścia ze sportu do hodowli Corneta Obolenskego. Jak już napisałem tu hodowla musi iść w parze ze sportem - póki co jednym i drugim warunki stawia marketing.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 23:10
karolina_, O zmianie właściciela można związek powiadomić - w przypadku koni hodowlanych moze to mieć znaczenie. Ale adnotacji w paszporcie dokonuje ten kto prowadzi rejestr koniowatych w kraju członkowskim właściwym dla pobytu konia. Tak rozumiem obecne przepisy.
paszport konia- co i jak?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 14:55
Koń niezależnie od paszportu musi być zarejestrowany w Polsca i zmianę właściciela trzeba zrobić w Polsce.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 12:25
ElMadziarra, Nie wszystko jest zerojedynkowe. Trafiają się bardzo silne konie o niewystarczającej jezdności i jeźdźcy którzy decydują się na takich koniach jeździć (z najróżniejszych przyczyn) - wtedy różne patenty mają zastosowanie. Moim zdaniem takie pary mogą funkcjonować, ale powinny być pokazywane jako coś niewłaściwego - taki konie nie powinny być hodowane i wybierane do sportu i odnośnie z patentami. Tokwestua szkoleniowców, ocen koni na czempionatach itp, a tymczasem mamy do czynienia z częstym gloryfikowaniem takich koni i ich użytkowania.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 09:17
_Gaga, "Niby ujeżdżony, skraca się i cofa." to wystarczy na skokową klasę P. Tu nie ma prostych rozwiązań bo selekcja w hodowli się kłania z jednej strony a poziom ujeżdżania z drugiej. Rozumiem i uznaję treści które przekazujesz.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: melehowicz dnia 17 listopada 2022 o 06:34
_Gaga, Może byłoby lepiej gdyby konie skokowe były znacznie lepiej ujeżdżone, szczególnie te z krajowego podwórka?
Oddanie konia po wykryciu wady
autor: melehowicz dnia 16 listopada 2022 o 16:23
donkeyboy, Trochę demonizujemy przepisy. Takie sprawy poza oczywistymi wymagają rozstrzygnięć sądowych. Wskazanie na różnicę między kablem a żywym zwierzęciem ma duży wpływ na orzecznictwo sądów, dodatkowo jest mnóstwo okoliczności jak dołożenie należytej staranności przez obie strony, status prawny stron, skąd koń jest kupowany itp.
Oddanie konia po wykryciu wady
autor: melehowicz dnia 16 listopada 2022 o 15:18
zembria, Raczej optowałbym za zapisem "Udostępniono konia do diagnozy stanu zdrowia.. - kipujący oświadcza, że miał możliwość nieograniczonej diagnozy...." oczywiście musi być rzetelna informacja o stanie zdrowiaz czasu z przed transakcji.
Oddanie konia po wykryciu wady
autor: melehowicz dnia 16 listopada 2022 o 14:32
Kilka tematów- nie ważna jest w tej umowie klauzalu wykluczająca zwrot. Nie ma wad zwrotnych -to już nieaktualne. Aby zwrócić koni musi być wada trwała ograniczająca trwale użytkowanie która była przed zakupem i o której nie powiadomiono kupującego - to w dużym skrócie. Zatem trzeba mieć powód do zwrotu.
Dzierzawa
autor: melehowicz dnia 12 listopada 2022 o 14:49
Przyjęło się mówić o dzierżawie konia, a tym czasem mamy przeważnie do czynienia z umowa najmu. Wszak dzierżawa upoważnia do czerpania pożytków z przedmiotu dzierżawy czyli do zarobkowania (szkółka , trening, zaźrebienie i odchów źrebięcia itp). Jeśli nie ma w umowie wyłączeń to dzierżawca z automatu ma prawo do czerpania pożytków.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 09 listopada 2022 o 11:26
zembria, ok10, a max 15.
Sianokiszonka - wady i zalety?
autor: melehowicz dnia 08 listopada 2022 o 21:40
Alaska, Czas przechowywania zależny jest od wilgotności sianokiszonki. Jeśli była dobrze przygotowana tzn odpowiednio mocno podsuszona to można ją przechować 7 dni bez problemu . Czy dłużej to nie wiem bo nie próbowałem. Po rozpakowaniu napewno jej ponownie w nic nie pakować, folię usunąć całkowicie pozostawić w suchym miejscu, np korytarz stajni luzem tak jak siano. Jest znakomitą paszą.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 07 listopada 2022 o 09:02
Iskra de Baleron, Co zwierzaków leśnych to sprawdzę wyniki.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 20:40
Perlica, Zaraz moderatornia nas wywali za off top, ale szybko napisze że mnie sie udało zwalczyć, choć łatwo nie było.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 20:11
KaNie, Odrobaczanie nie ma nic wspólnego z pastwiskiem ale zainfekowanie koni następuje na pastwisku.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 20:08
Perlica, No dobra - ślimaki zwalczałem, ale nie na grządkach a obok - powszechnie dostępny preparat jest bardzo skuteczny.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 16:37
Perlica, Chciałbym Cię podtrzymać na duchu - od 10 lat mam warzywnik bez żadnej chemii , a jedyny nawóz pochodzi z końskich wybiegów.Zapewniam, że plony bywają lepiej niż zadowalające (w tym papryka i pomidory z gruntu).
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 15:45
KaNie, Mam taki mulczer współpracujący z małym traktorkiem i znakomicie się sprawdza, ale niestety nie zabiera odchodów z pastwiska. Wolałbym, żeby je zabierać ze względu na pasożyty, rozdrabnianie ich razem z trawą powoduje że tej trawy konie już nie zjedzą , A może trzeba to jakoś pogodzić?! Natchnęłaś mnie nową myślą - dzięki!
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 15:09
LSW, Szufla i grabie sprawdza się na hali lub placu do jazdy, ewentualnie wybiegu. Pastwisko to raczej duży obszar, często kilkanaście razy większy od wybiegu porośnięty trawą nierównej wysokości na którym pasą się konie. z takiego obszaru zebranie odchodów jest dość czasochłonne. Warto to usprawnić stosując maszyny. Maszyny to koszt, a koszt powinien być adekwatny lub jak kto woli racjonalny w porównaniu do przedsięwzięcia.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 12:38
LSW, Zamiatarka może by się sprawdziła ale zapewne wymaga sprej przeróbki elementu roboczego - zamiana szczotek na pręty. Zamiatarki chyba tez tanie nie są? Takie coś znalazłem w sieci :
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 06 listopada 2022 o 10:38
Macie jakiś pomysł na zmechanizowanie zbioru odchodów z pastwiska? Pierwsza myśl to zmodernizowanie czegoś takiego co się nazywa zbieracz do trawy. Widziałem w necie maszynę dedykowana ale to koszt powyżej 60 tys pln.
Siodła z niższej półki, co polecacie?
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 20:31
Ale skucha🤣
Siodła z niższej półki, co polecacie?
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 18:37
MATRIX69, Trochę strach to założyć, a jeszcze większy strach na to usiąść. Kup sobie rajdówkę w DawMagu albo kulbakę. Będzie bezpiecznie dla konia i ciebie. Zakup z R to przemyt.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 18:17
karolina_, Iskra de Baleron, Nic dodać - nic ująć.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 17:10
any, Proponuję to sprawdzić doświadczalnie.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 14:01
zembria, Nieprecyzyjnie sie wyraziłem z tą aferą. Chodziło mi o to, że to nie jest jakiś super dokładny sposób , to trzeba traktować z przymrożeniem oka. Miara cygańska dotyczy roczniaka i koniec kropka. Chcesz mierzyć dwulatki - nic nie stoi na przeszkodzie. Warto poczytać o wzroście: https://cichonstallions.pl/artykuly/wzrost-to-nie-tylko-genetyka/
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 12:57
Zasada jest zasadą -robi się dla roczniaków. To jest tylko pewne przybliżenie, nie róbmy z tego afery, wiele się może w życiu konia zdarzyć, choćby wybór momentu kastracji.
Od odsadka do trzylatka - jak dojrzewa koń.
autor: melehowicz dnia 03 listopada 2022 o 12:24
zembria, Cygańska miarę stosuje dokładnie w chwili ukończenia pierwszego roku życia.
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 01 listopada 2022 o 15:30
Proponuję widły do kompostu Solid. Seria Ergo jest tak profilowana, ze obornik trzeba ściągać butem z cynków (czasami).
własna przydomowa stajnia
autor: melehowicz dnia 01 listopada 2022 o 14:32
Fiskars jest r,eczywiście bardzo dobry, choć ma drobną wadę profilowania wygięcia cynków. Trzeba dobrać
odpowiedni model.
Reproduktory, nasienie, krycie klaczy - co polecacie ?
autor: melehowicz dnia 31 października 2022 o 10:42
Zapewne padną tu propozycje, ale oferty wprost od właścicieli ogierów dostaniesz na FB grupa Ogiery i Hodowla. Moja propozycja to skorzystanie z inseminacji, nawet gdyby miało to wyjść o kilkaset zł drożej.