epk

Konto zarejstrowane: 03 grudnia 2008
Ostatnio online: Aktualnie online!
Zrób wszystko teraz. Za chwilę może być za późno.

Najnowsze posty użytkownika:

kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 29 września 2023 o 13:41
BUCK, one są wodoodporne - może je koń mieć cały czas.
tutaj przykładowo: https://dobry-kon.pl/bucas-derka-padokowa-power-medium.html
https://sklep.bergo.pl/bucas-rain-smartex-derka-padokowa
Tak jak pisałam ja ich używałam (akurat 300gram) i jak będę przy kasie to znowu do nich wrócę bo są wyjątkowo funkcjonalne.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 29 września 2023 o 12:42
Są derki, które można zostawić na mokrym koniu i one wyschną i nie będzie tak, że koń mokry chodzi pod derką albo że derka mokra. To derki Bucasa z funkcją stay-dry. Korzystałam - wrzucało się na mokrego konia, derka odciągała wilgoć i polar zostawał suchy. Nie wiem jak ale działało. Wadą jest cena... Zaletą duży zakres temperatur przy którym można danej derki używać.
Czemu "naturalsi" wzbudzają tyle kontrowersji?
autor: epk dnia 27 września 2023 o 10:32
No i się popłakałam ze śmiechu...
rekreacja wrocław
autor: epk dnia 23 września 2023 o 07:12
martrix, przy cenach wrocławskich pensjo to raczej nie 🤣
rekreacja wrocław
autor: epk dnia 22 września 2023 o 22:32
martrix, ja zrozumiałam, że potrzebna jazda taka bardziej indywidualna tyle, że na koniu stajennym niż zastęp szkółkowy 😉. I takie są droższe. Ile kosztuje jazda w zastępie to nie mam pojęcia bo w ogóle nie mam już do czynienia z takimi szkółkami.
rekreacja wrocław
autor: epk dnia 22 września 2023 o 20:00
rtk, u nas są wyższe 😉
Stajnie na Śląsku
autor: epk dnia 22 września 2023 o 11:01
a w sumie kasuję bo to nie mój rejon 😉
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: epk dnia 19 września 2023 o 11:18
Perlica, no ja w ostatnich 4 stajniach miałam wodę na padoku więc nie jest to dla mnie jakiś luksus a oczywistość.
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: epk dnia 19 września 2023 o 11:10
Nie napisałam, że schodził o 16 (no 15.45 bo karuzela 45min) tylko o 15 z padoku szedł prosto na karuzele. A wychodził o 8. I tak wychodził o 8, nawet wiem kto go wyprowadzał głównie i nie mam powodu, żeby w to nie wierzyć szczególnie, że czasem bywałam rano i sama go dostawiałam do drugiego konia, który już na padoku.
Więc sorry to jest te praktycznie 8 godzin. I nie raz go sama zabierałam z karuzeli więc wiem dokładnie jak to wyglądało. Umrzeć nie umarł ale np dla mojego wrzodowca to nie było zbyt dobre - info od veta co się dzieje z wrzodami przy braku dostępu do wody powyżej 4 godzin polecam.
Swoją szosa w tamtym czasie było sporo osób do wyprowadzania koni i sprowadzania (także pensjonariusze na zlecenie to robili).

Swoją szosa może mylisz konie bo jeden na kwaterze stał sam i lubił sobie tam poszaleć w późniejszych godzinach a drugi stał z kolegą i raczej też się poruszali nawet tupiąc ale nie stali jak słupy soli.
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: epk dnia 19 września 2023 o 10:34
Perlica, z tą wodą w zimie to nie do końca tak. Możliwe, że teraz się zmieniło ale stałam tam 2 zimy i w obie woda przestawała być nalewania z początkiem grudnia i wracała jakoś w marcu. Nawet pewnie jakby poszukać na grupie stajennej to znajdzie się ogłoszenia na ten temat. Pamiętam to dość dobrze bo rozmawiałam na ten temat z właścicielka bo mój koń ( jeden i drugi) chodził od 8 do 15 na padok a na 15 na karuzele i to było 8 godzin bez dostępu do wody co nie bardzo mi pasowało. Chciałam nawet kupić własną kastę ale też nie było możliwości dolewania wody w tym okresie. Może na tych górnych kwaterach przy stajni było inaczej i może to się obecnie zmieniło - jeśli tak to super ale na kwaterach tych wzdłuż drogi na halę tak to wyglądało kiedyś. Jeśli jest inaczej obecnie - super ale pamiętaj, że doświadczenia o stajniach często piszą ludzie, którzy konie trzymali 2-3-4 lata temu i to, że ich doświadczenia są inne nie oznacza, że kłamią. Wystarczy wyjaśnić, że coś się zmieniło albo nastąpił remont tego czy tamtego instytucja obecnie jest inna.
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: epk dnia 18 września 2023 o 14:54
melehowicz, ten z drugiego linku jest u nas w stajni i patrzyłam na niego - nie widzę różnicy organoleptycznej między nim a tym z rs produkter. Brałam do ręki i porównywałam.
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: epk dnia 17 września 2023 o 20:43
Gillian, nie pylił mi ani ten zwykły ani ten torfmix.
Pastwisko,padok
autor: epk dnia 16 września 2023 o 13:14
xxagaxx, Redyk A4 mi dobrze działał. Do tego aku od tira 😉.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 15 września 2023 o 16:43
Może bulgotać i być kolka. Zbyt intensywne bulgotanie to też niedobre jest.
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: epk dnia 15 września 2023 o 13:02
karolina_, tylko to jest chyba wiadome każdemu, że dawkowanie robi się pod nasze warunki i nie ma opcji o dawkowaniu pasz takim jak stosują tam.
Z drugiej strony - patrząc na wskazania dawkowania pasz z UK to szczerze mówiąc nie odbiegają one od dawkowania np. niemieckich pasz przy podobnych podażach mikro i makro. A taki np. Spillers to w większości pasz ma takie dawkowania zalecane, że przeciętnego konia by chyba rozniosło jakby tak dawkować. Większość koni, które znam i są na Spillersie to są na połowie dawek zalecanych przez producenta.

Rozmawiałam z koleżanką z UK (karmi Saracenem) i ona swoim koniom nie podaje nawet połowy dawek zalecanych przez producenta bo by chyba się toczyły a tyłki im rozerwało. No to jednak chyba to dawkowanie nie jest pod ich warunki...
Jakie pasze dajecie swoim koniom?
autor: epk dnia 12 września 2023 o 09:13
zembria, no raczej zawartości w paszy. Ja też nie do końca rozumiem problem - masz paszę, masz skład. Ja składy mikro / makro przeglądam i porównuję tak samo jak energię / cukry / białka i dopasowuję do swojego konia + co jakiś czas sprawdzam krew, żeby wiedzieć jak wychodzą lub nie niedobory. Przecież nie biorę pierwszej lepszej paszy i uznaję, że jest dobra dla każdego konia to dla mojego też bo producent tak wymyślił.
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: epk dnia 11 września 2023 o 17:39
Gillian, na torfmixie będziesz miała takie samo. Postaram ci się dziś zrobić. Długo masz go już na torfie? Sprzątasz sama czy w pensjo stoi?
siodło ujeżdżeniowe
autor: epk dnia 11 września 2023 o 15:54
AeM, akurat w HB wszystko robi się pod swoją sylwetkę - klocek Ci zrobią taki jak będziesz chciała i pasujący budową i umiejscowieniem do twojej sylwetki
Wszystko o co chcielibyście, ale wstydzicie się zapytać ;)
autor: epk dnia 11 września 2023 o 11:33
Kiedyś podobny problem był z PayPal - tzn ten problem był głównie w PL bo jak się okazywało po transakcjach - PP w PL nie chronił sprzedającego tak jak w innych krajach za to świetnie chronił kupujących. I była cała masa oszustw - ludzie zgłaszali, że towar jest nie ok i PP zwracało kasę - a sprzedający zostawał bez towaru i bez kasy. Nie wiem jak jest teraz ale parę lat temu to był konkretny problem w sprzedaży poza PL.
Rodzaje ściółek, narzędzia do czyszczenia
autor: epk dnia 10 września 2023 o 20:09
Gillian, mogę ci zrobić ale szczerze nie ma różnicy. Mam torfmix bo uznałam, że będzie ładniej. Widać przez pierwszy dzień, w drugi ta minimalna ilość trocin brudzi się na brązowo i jest tak samo jak z samym torfem. Dałam sobie 4 miesiące na użeranie się z tym czymś i mam go po kokardkę i nie jest to kwestia tylko estetyczna.
ABC formalności OZJ/PZJ i startów na zawodach
autor: epk dnia 05 września 2023 o 08:19
flygirl, nie możesz mieć ślinianek o ile nic się nie zmieniło. Zdejmij je po prostu i tyle. Ja to wędzidło użytkuje bez bo nie znoszę ślinianek.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 29 sierpnia 2023 o 12:05
ekhem, jest na grupie dziewczyna która sprowadza. Cenowo wychodzi tak jakbyś zamówiła bez zniżek albo z niewielkimi zniżkami i z opłacaniem przesyłki.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 26 sierpnia 2023 o 09:18
U nas są od jakiegoś czasu. Nie wiem jak mój koń je rozpoznaje ale od pierwszego przejścia nadeptuje mniej lub bardziej na nie. Jak są drewniane to wyciągnie nogi a jak te piankowe to depcze aż nie-miło...🤣
wrzody żołądka
autor: epk dnia 25 sierpnia 2023 o 09:22
Piaffallo, mój nieżyjący już koń jak się pogarszał wrzodowo to miał dwa idiotyczne objawy - pierwszy kulił uszy na inne konie jak przechodziły za blisko (tylko w galopie) i zaczynał kicać przy zagalopowaniach. Wiem jak to brzmi ale serio zegarek można było nastawiać - 2 dni kulenia uszu potem zaczynało się kicanie i już było potem słabo. Jak się kapnęłam jak to wygląda to trafianie z lekami stało się prostsze... Od tego czasu jestem w stanie uwierzyć w każdy objaw 🤣🤣🤣
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: epk dnia 25 sierpnia 2023 o 09:14
anetakajper, no i pomyśl po cholerę tak utrudniać. Serio system nie mógłby sobie łapać tych rejestracji po numerze konia? Pewnie mógłby ale jest zrobiony pod zwierzęta rzeźne i w sumie nie przewiduje częstych zmian - skoro obca jest im idea pensjonatu - a raczej tylko hodowla ----> rzeźnia.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: epk dnia 24 sierpnia 2023 o 16:38
zembria, ja jestem przekonana, że oni mieli wrażenie że konie w PL to są konie rzeźne i w ogóle im nie przyszło do głowy że konie wierzchowe rządzą się swoimi prawami kompletnie nie przystającymi do rzeczywistości gospodarstw rolnych.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: epk dnia 24 sierpnia 2023 o 16:01
Dokładnie. System powinien być tak zrobiony, żeby po numerze koniowatego łączyć wyrejestrowanie z kolejnym zarejestrowaniem. A jak ktoś kupuje konia i po prostu wywozi? Przecież nie masz obowiązku podawać nikomu nic a tym bardziej biegać za nowym właścicielem, żeby ci coś podawał, żebyś ty mógł podać właścicielowi stajni. Tyle punktów gdzie ktoś to może olać, że szok.
Ustawa o rejestracji i identyfikacji zwierząt. Obowiązek zgłoszenia siedziby stada i koni do ARiMR
autor: epk dnia 24 sierpnia 2023 o 13:28
Tylko zazwyczaj wiadomo skąd koń przychodzi natomiast zdarza się, że ludzie nie chcą mówić dokąd idą i ja to rozumiem. System powinien składać dwa zgłoszenia do kupy bo ja nie mam w teorii obowiązku informowania postronnych osób dokąd konia wstawiam.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 22 sierpnia 2023 o 15:28
Ja płaciłam 150 do nawet 200 niestety...(dolnośląskie)
Kącik Ujeżdżenia
autor: epk dnia 20 sierpnia 2023 o 07:19
Nie wiem czy była już taka obsada sędziowska. Jest 2 sędziów 5*, dwóch 4* i jeden 3*. Przy błędach oceny lecą mocno.
ciąża, wyźrebienie, źrebak
autor: epk dnia 18 sierpnia 2023 o 15:21
Skarogniada
Ściółka torfowa w boksie
autor: epk dnia 17 sierpnia 2023 o 09:44
RR4, ja myślę o trocinach tylko realnie słabo to widzę. To jeszcze zależy jak sprzątają u Was - ale przy dużej ilości sikania to słabo to widzę.

Ewentualnie można by się zastanowić (jak cię koszty nie ograniczają - zrobić torf grubo i zmoczyć, ubić i na to dać trociny też jakaś sensowną warstwę. I te trociny sprzątać regularnie - trociny będą wchłaniać większość a ta reszta co wejdzie w torf nie będzie takim problemem szczególnie jakby to sypać sandezją. No ale to są raczej koszty wyrąbane w kosmos.
Ściółka torfowa w boksie
autor: epk dnia 17 sierpnia 2023 o 09:15
RR4, niemoczony pelet będzie ci się rozjeżdżał i pięknie wymiesza się z torfem. Generalnie z tym torfem miesza się wszystko i tworzy ciężki do sprzątania twór.
Podobno jak się torf ubije to tworzy materac, który wciąga wilgoć i nie śmierdzi - no mi się nie udało. To co zasikane ewidentnie wyciągam jednak bo śmierdzi a resztę przesypuje mocno sandezją, żeby neutralizować amoniak.
PSY
autor: epk dnia 17 sierpnia 2023 o 09:01
xxagaxx, chodziło chyba o nauczenie psa skojarzenia obcy za płotem = żarcie. Jak pies łatwo łapie to wystarczy 2-3 razy.
Ściółka torfowa w boksie
autor: epk dnia 17 sierpnia 2023 o 08:37
RR4, ja mam teraz torf z trocinami rs produkter. Szczerze nie widzę tej chłonności większej w porównaniu do czystego torfu. Tych trocin jest mało - tak samo chłonność wypada przy czystym torfie wg mojej obserwacji. W miejscu gdzie koń sika najczęściej (akurat na styku siana) robi się takie zabetonowane coś co trudno ruszyć. Nie wiem czy z trocin ci by nie było łatwiej wybierać sików ale też tylko pod warunkiem że kilka razy dziennie bo inaczej też będzie bagno.
No i jak mocno sika to będzie tego trzeba dużo a to kosztuje kosmicznie. Spróbuj dużo słomy dawać będzie chyba lepiej.
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: epk dnia 14 sierpnia 2023 o 11:49
kotbury, ja stawiam, że jakiś dystrybutor jest bo pasze do mnie przyjechały z hurtowni a wiem, że nie mieli na stanie - więc skądś wzięli 😉. Tylko skąd - zagadka na miarę naszych możliwości 🤣
dodatki witaminowe, mineralne, odżywki itp
autor: epk dnia 14 sierpnia 2023 o 11:45
Ja mam takie pytanie - bo wchodzę na tą stronę eggersmann.com.pl wyskakuje sklep animalo i tam nie widzę pasz za dużo a jak są to hartoga. Czy ktoś mi może powiedzieć jaka jest strona dystrybutora eggersmanna?
wrzody żołądka
autor: epk dnia 11 sierpnia 2023 o 22:26
tunrida, jak masz cokolwiek długofalowo to tylko to. Mój dostawał prawie 3 tygodnie plus bardzo silny antybiotyk i objawowo żołądek nie oberwał.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 11 sierpnia 2023 o 15:44
siwaaa, tylko meloxicam to nie antybiotyk a PZ. I to nie jest tak, że nie działa źle - no ale jest duużo bezpieczniejszy. Jest też w zastrzykach - czasem weci nie mają contacery pod ręką ale w zastrzykach mają.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 11 sierpnia 2023 o 11:59
_Gaga, niby tak ale pod tym względem ja ufam Ani Biazik bardzo - ma przerobionych masę koni i w przeciwieństwie do większości wetów serio zbiera info i analizuje przy okazji kontroli jak to wszystko działa i czy działa. U mnie wycofywała niektóre rzeczy a wprowadzała inne w zależności od tego co było na kontroli i jak koń reagował. Dawała też do wyboru dodatki. Mało tego nie było ale nie tak, że wszystko na raz.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 11 sierpnia 2023 o 11:36
xxagaxx, trzymam w lodówce. Uznałam, że tyle wytrzyma (nie obserwuję zmian konsystencji, barwy i zapachu) a w kontekście tego jak mi pięknie spleśniał w ciągu miesiąca ulsoothe w dużej butli to wyszłam z założenia, że tak źle nie będzie.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 11 sierpnia 2023 o 10:44
No niestety tak do końca, dopóki nie zaczniesz leczyć to nie wiesz co na twojego konia działa. Znam przypadek że nie działały leki żadne i po roku leczenia standardowego zaczęli leczyć ziołami i takimi właśnie substancjami jak kwas hialuronowy, betaglukan z guza brzozowego, aloes i... ruszyło. Mój się zaleczył w miarę nieźle (no misoprostol jednak wprowadziliśmy po kolejnej kontroli bo na początek szedł ulgastrol) ale teraz ciągnę go już na suplach.
Choć po tym jak spleśniał mi ulsoothe to się wsciekłam i robię sama miksturę. Kupuje guz brzozowy i gotuje długo tak żeby wyszedł litr bardzo mocnego wywaru (mniej więcej 100 gram gotuję). Studzę i wsypuję 12.5 grama kwasku hialuronowego i mieszam intensywnie, żeby się zrobił jednolity żel. To mam na 2 tygodnie. Koszt 100zł a myślę, że zawartość beta glukanów i kwasu spora. Z dodatków dostaje lecytynę sojową i sporo lucerny. I wygląda na to, że się trzyma. Na jesień planuje zrobić gastro kontrolne to zobaczymy. Objawowo nic nie pokazuje.
kącik żółtodziobów - czyli pytania o podstawy
autor: epk dnia 10 sierpnia 2023 o 11:34
ekhem, tylko ustal cenę bo z tego co wiem mimo, że robione na jednym znieczuleniu to liczone osobno.
preparaty na stawy
autor: epk dnia 10 sierpnia 2023 o 08:44
espana, też mam wrażenie, że to jest osobnicze ale jak jest gronkowiec w skórze to ja bym mocno uważała. Wiem, że się je poleca przy flegmonach ale u nas przy mocno antybiotykoopornym gronkowcu miałam koszmarna flegmone niecałą dobę po pijawkach.
wrzody żołądka
autor: epk dnia 09 sierpnia 2023 o 11:08
Ja granulkami obtaczałam banana. W paszy ich nie chciał ale z bananem wchodziło wszystko i trzeba było ostrożnie bo można było palce stracić 🤣
Kask, toczek, kasko-toczek... i kamizelka
autor: epk dnia 09 sierpnia 2023 o 09:43
W KEP każda rzecz niestandardowa strasznie podraża. Mi wychodziło wiecznie w okolicach 950euro więc sobie podarowałam. A nic specjalnego nie dawałam tam 😔
Kask, toczek, kasko-toczek... i kamizelka
autor: epk dnia 08 sierpnia 2023 o 21:31
Dobry koń np.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: epk dnia 08 sierpnia 2023 o 21:31
U nas jak kowal wjeżdża na 10 to jak przyjeżdżam po południu to jeszcze potrafi być. Bierze konie jak pasuje jemu, obsłudze i koniom (jedne w boksie inne padok jeszcze czy karuzela itp). Często właściciel choćby chciał to nie utrafi w godziny. A takich dni jest 2 albo 3 w miesiącu bo jest grubo ponad 30 koni, 6 robi jeden kowal resztę drugi. Już widzę tą bandę właścicieli randomowo stojących nad kowalami 🤣. Oni się chyba modlą, żeby w te dni coś nas wszystkich zatrzymało daleko od stajni 🤣.
Pensjonaty we Wrocławiu
autor: epk dnia 08 sierpnia 2023 o 17:58
Ja korzystam z Marka Skąpskiego. Zero problemów z terminami.
Co mnie wkurza w jeździectwie?
autor: epk dnia 08 sierpnia 2023 o 17:57
zembria, ale u nas to działa. Kowal sam sobie po każdym koniu na bok zamiata. Ma miejsce wyznaczone i to tam zostawia i na koniec stajenny zabiera. No ja sobie nie wyobrażam że ktoś pracuje x godzin i sobie w międzyczasie nie sprząta stanowiska pracy lub że stajnia zostawia pracownika na cały dzień do pomocy. A u nas to leci ostro taśmowo i żaden kowal nie wymaga sprzątania wręcz raczej gonią ludzi żeby im się nie plątali. Zresztą czasem mają pomocników. Kurcze to tak jakbym ja w pracy swojej oczekiwała że mi klienci posprzatają biurko po tym jak robię ich papiery. I szczerze mam tyle lat, że świetnie pamiętam czasy gdzie kowala trzeba było na czerwonym dywanie przyjmować a bałagan po robieniu konia leżał aż nie przyszłam po południu ale no ja też uważam, że coś za coś - jeśli kowal się upiera, żeby być rano to musi sobie sam poradzić. Ja chętnie po nim posprzątam jak umówi się w godzinach, w których być mogę. No jakoś tak nie widzę urlopu co 6 tygodni 🤣. Ach no i nasi sprzątający kowale nie mają obsuw w terminach i godzinach. Najczęściej jak proszę stajennego o wyprowadzenie konia po kowalu to już dawno jest zrobiony na padoku.